Тёмный

KliniKaland: A láz és a lázcsillapítás 

Semmelweis Egyetem
Подписаться 24 тыс.
Просмотров 19 тыс.
50% 1

Mikor beszélünk lázról? Miért hasznos? Hogyan működik? Mikor kell csillapítani? Mi az a lázgörcs? Miért figyelik az orvosok a lázgörbét? Szakértő válaszok közérthetően, szórakoztatóan.
A láz testünk természetes védekező reakciója a betegségek ellen, az immunsejtek válasza a behatoló kórokozók ellen. A normál testhőmérséklet (36-36,5 °C) feletti hőt 37,2 °C-tól hőemelkedésnek, majd 38°C felett láznak nevezzük, 39 °C felett magas lázról, 40,5 °C feletti testhőnél pedig igen magas lázról, hiperpirexiáról van szó.
A test hőszabályzását az agyban található hipotalamusz végzi, a hőleadás és hőtermelés egyensúlyban tartásával. Ha a testhő megemelkedik (pl. nyári kánikulában), a verejtéktermelés fokozódik, a nedvesség elpárolgása pedig hűti a testfelszínt. Ha viszont a test hőmérséklete csökkenni kezd, fázni kezdünk és a bőrben található erek összeszűkülnek. Ha tovább süllyed a testhő, akaratlan izommozgások indulnak be, „libabőrösek” leszünk, majd reszketni kezdünk, hogy hőt termeljünk. Ez a hidegrázás.
Láz esetén viszont átmenetileg a hipotalamusz maga állítja magasabbra a normál testhőre vonatkozó célértéket. A magas testhőmérséklet a kórokozók jó része számára elviselhetetlen, így a láz bizonyos fertőzések esetén elősegíti a gyógyulást. Ebből következik, hogy nem feltétlenül kell csillapítani a lázat, mert hasznos állapot. Fontos, hogy láz esetén a beteg megfelelő folyadékellátásáról gondoskodni kell (akár víz, levesek, ásványi sók, sportitalok bevetésével), mivel a láz okozta kiszáradás veszélyesebb lehet, mint a láz maga.
Mikor alkalmazzunk kíméletes hűtőfürdőt, hideg borogatást, lázcsillapító gyógyszert, görcsoldókúpot, és mikor forduljunk orvoshoz vagy hívjunk mentőt? Mit tegyünk a lázgörcs kialakulásakor? Mely életkorú betegeknél kell különösen figyelni a láz kialakulására? Milyen a láz mellett jelentkező bőrelváltozásokra kell különösen figyelnünk?
Többek között ezekre a kérdésekre is választ adunk. Animációs fimünket a Semmelweis Egyetem szakértője lektorálta. Tartsanak velünk és iratkozzanak fel videócsatornánkra!
Készítette: Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatóság 2022
Szakmai lektor: dr. Kardics Kinga, klinikai szakorvos, infektológus
Szövegkönyv: Sági Zenina
Forgatókönyv: Gál Bettina és Sági Zenina
Grafika és animáció: Gál Bettina
Kreatív ötletek: Bartincki Tamara, Major Bálint, Zsemlye Anita
Narrátor: Galambos Péter
Nyelvi lektor: Pogrányi Péter
Még többet a Semmelweis Egyetemről:
Weboldal: semmelweis.hu
Facebook: / semmelweisegyetem
Instagram: / semmelweis_egyetem
Twitter: / semmelweishu
Klinikaland további részek:
• KliniKaland - ismerett...
Semmelweis Egyetem: / semmelweisuniversity

Опубликовано:

 

5 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
KliniKaland: Vitaminok - Mikor? Mit? Mivel? Hogyan?
10:19
这位大哥以后恐怕都不敢再插队了吧…
00:16
Mi történik a testedben, amikor beteg vagy?
14:56
Просмотров 61 тыс.
这位大哥以后恐怕都不敢再插队了吧…
00:16