Тёмный
No video :(

Kościół św. Michała Archanioła w Szalowej #78 DJI Mavic Air 2 - 4K 

7 metrów nad ziemią
Подписаться 940
Просмотров 1,1 тыс.
50% 1

​ @7 metrów nad ziemią #7MetrówNadZiemią​​ #PoskieKościoły​​ #DJIMavicAir2
W Beskidzie Niskim, u podnóża Góry Maślanej położona jest wieś Szalowa. Parafia w Szalowej powstała przed 1375 r. W XV i XVI w. wieś należała do rodziny Szalowskich herbu Strzemię, którzy byli arianami. W XVI w. w tym samym miejscu ztał inny również drewniany kościół. Budowę obecnego pw. Michała Archanioła rozpoczęto wg projektu nieznanego architekta w 1736 lub 1739 r., a ukończono w 1756 r. Warto sobie uświadomić, że kiedy powstawał, swoje panowanie rozpoczynał August III Sas, przedostatni król Polski, a znaczącą siłą wojska polskiego nadal była husaria. Wzorowany na murowanym, rzymskim kościele jezuickim IL Gesu. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego i uznawany jest za jeden z najcenniejszych drewnianych barokowych kościołów w Polsce. Powstanie tejże świątyni poprzedziło wykonanie jej modelu, który obecnie jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kościół wzniesiono dzięki ówczesnemu właścicielowi wsi, Krzysztofowi Jordanowi, oraz miejscowemu proboszczowi, ks. Wojciechowi Stefanowskiemu, który ufundował część wyposażenia. Świątynia ta jest niezwykła pod względem swojej architektury mimo że, drewniana wybudowana w charakterystyczny dla murowanych barokowych kościołów.
Nad głównym wejściem do kościoła znajduje się rzeźba przedstawiająca św. Michała Archanioła walczącego z szatanem w postaci smoka z XVIII w. Rzeźbę poddawano pracom konserwatorskim w 2015 r. Diabeł wrócił z nich... bez języka, co dla wielu szalowian było szokiem. Jak wyjaśniano, blaszany jęzor - w przeciwieństwie do szkaradnego grymasu na diabelskiej twarzy - nie był oryginalnym elementem rzeźby, dlatego zdecydowano się na jego usunięcie.
Warto zwrócić uwagę na występujące w wnętrzu, właściwe dla baroku cechy: iluzję, pozorność, falistość, dynamikę i stosowane wzory ornamentowe. Około połowy XVIII w. i w 1808 r. wnętrze kościoła ozdobione zostało wielobarwną polichromią, w której dominują biel, błękit i złocenia. Efektownie wykonana została belka nad prezbiterium z rzeźbioną Grupą Ukrzyżowania, której malowane tło stanowi widok Jerozolimy. Postać żołnierza na koniu, przebijającego włócznią bok Ukrzyżowanego, wyposażona została w rzeźbioną rękę z włócznią. Ściany nawy dekorowane są rzeźbami apostołów, fantastycznymi wazonami i ornamentami.
Wspaniałe jest barokowo-rokokowe wyposażenie kościoła pochodzące głównie z 2. poł. XVIII w. Do jego najcenniejszych elementów należą bogato dekorowane ołtarze: główny i sześć bocznych. Szczególnie okazały jest ołtarz główny z XVIII-wiecznymi obrazami Świętej Trójcy i św. Michała Archanioła. Kościół w Szalowej jest miejscem kultu obrazu św. Jana Kantego, który pierwotnie zdobił ołtarz poprzedniego kościoła. Inne cenne elementy wyposażenia to:
chrzcielnica z czarnego marmuru,
konfesjonały, ławki,
ambona wraz z galeryjką kolatorską,
obraz Veraicon pod belką tęczową (XVII wiek),
chór muzyczny
rokokowy relikwiarz świętej Barbary
Kościół otoczony jest murem ze stacjami Drogi Krzyżowej w obrębie którego znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego z 1739 r. oraz murowana arkadowa dzwonnica z XIX w.
W 2000 został wytypowany, wraz z kilkoma innymi kościołami drewnianymi z terenu Małopolski, do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak w 2003, ze względu na swą odrębność (pozostałe były gotyckie), nie został na tę listę wpisany.
23 listopada 2017 prezydent RP wpisał kościół na listę pomników historii.
pl.wikipedia.o...
www.parafiaszal...
visitmalopolsk...
zabytek.pl/pl/...
www.krajoznawc...
szalowa.pl/6-sz...
dnidziedzictwa...
• Licence: You’re free to use this song in any of your videos, but you must include the following in your video description (Copy & Paste): Song: Joakim Karud - Waves (Vlog No Copyright Music) Music provided by Vlog No Copyright Music. Video Link: • Joakim Karud - Waves (...

Опубликовано:

 

5 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Throwing Swords From My Blue Cybertruck
00:32
Просмотров 10 млн
Festyn w Szalowej
5:51
Просмотров 5 тыс.
Łemkowie
45:35
Просмотров 233 тыс.
Nagrania z roku 2022
4:16
Просмотров 335