Тёмный

Kofeina nie dla każdego? - DONF  

Dietetyka oparta na faktach
Подписаться 28 тыс.
Просмотров 3,5 тыс.
50% 1

Dobrze wszystkim znany związek, utożsamiany głównie z kawą - kofeina. Może zmniejszać uczucie zmęczenia, poprawiać funkcje poznawcze, czy nawet wyniki w sporcie. To jedna z niewielu skutecznych i legalnych substancji. Co warto o niej wiedzieć? Czy u każdego się sprawdzi? Dlaczego niektórzy czują się po niej gorzej? Jakie dawki są skuteczne i jak ma się do tego kawa? Kiedy należy uważać na spożycie a nawet zrezygnować z kofeiny?
__
📩 Zostań subskrybentem newslettera: www.dietetykao...
__
📌 Sprawdź moje dietetyczne eBook'i: www.dietetykao...
Z kodem: PODCAST na pojedyncze produkty
__
Infografika z zawartością kofeiny (w środku artykułu):
examine.com/ar...
__
Źródła:
Guest NS, VanDusseldorp TA, Nelson MT, et al. International society of sports nutrition position stand: caffeine and exercise performance. J Int Soc Sports Nutr. 2021;18(1):1. Published 2021 Jan 2.
Guest N, Corey P, Vescovi J, El-Sohemy A. Caffeine, CYP1A2 Genotype, and Endurance Performance in Athletes. Med Sci Sports Exerc. 2018;50(8):1570-1578.
Southward K, Rutherfurd-Markwick K, Badenhorst C, Ali A. The Role of Genetics in Moderating the Inter-Individual Differences in the Ergogenicity of Caffeine. Nutrients. 2018;10(10):1352. Published 2018 Sep 21.
Balawejder-Biśto A, Pyka-Pająk A. Kofeina - substancja znana czy poznawana. Farmacja Polska. 2022, 78 (8): 430-441
__
✘ Instagram: / dietetyka.opartanafaktach
✘ Facebook: / dietetykaopartanafaktach
✘ Soundcloud: / dietetykaopartanafaktach
Kontakt: kontakt@dietetykaopartanafaktach.pl
__
Montaż i realizacja: Sebastian Duda
Instagram: / sebastian.dud4
Kontakt: sebastian.dud4@gmail.com
--------------------------------------------------------------------------------------
Radosław Smolik

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 19   
@Lupusrevelio
@Lupusrevelio Год назад
Ciekawi mnie aspekt tego, czy byłaby korelacja miedzy tymi aspektami genetycznymi, a byciem WWO, bo wysoka wrażliwość zwykle wiąże się z wyższą wrażliwością na kofeinę. Ja sama mam sporo cech WWO, i na kawę też muszę bardzo uważać. Zawsze rozcieńczana mlekiem, jeden kubek dziennie i maks ok. godziny 14, bo inaczej mam problemy z zasypianiem. Zdarza mi się też ból głowy po południu, jeżeli dawka była za duża. Dlatego na co dzień od kilku miesięcy piję tylko kawę zbożową, a zwykłą, tą jedną dziennie raczej zimą lub w sytuacjach kryzysowych. Plus jest taki, że wtedy faktycznie taka jedna kawa robi robotę. :D
@pieszczochleo4710
@pieszczochleo4710 10 месяцев назад
Mnie interesuje kim jesteś, że myślisz iż mamy Cię słuchać, bo chyba na wstępie się nie przedstawiałeś.
@CrashJackExtreme
@CrashJackExtreme 9 месяцев назад
Ja rozkladam kofeine bardzo szbko i potrzebuje duzych dawek kofeiny aby odczuć porzadnie jej dzialanje. Mam dobre geny do kofeiny. Warto zbadac sie genetycznie xd
@CrashJackExtreme
@CrashJackExtreme 9 месяцев назад
A co z dziecmi w Argentynie pijące yerba mate codziennie?
@eleganckiMichal
@eleganckiMichal 6 месяцев назад
🎉
@ChickenDelight-m3p
@ChickenDelight-m3p Год назад
Hmm, 1:30 - nie jestem pewien, czy można powiedzieć, że kofeina ma głownie działanie niwelujące zmęczenie (poprzez blokowanie adenozyny), do tego stopnia by nazywać jej działanie pobudzające/stymulujące subiektywnym, jeżeli kofeina także prowadzi do niesubiektywnego wyrzutu catecholamin. Jak sądzicie?
@Dietetykaopartanafaktach
@Dietetykaopartanafaktach Год назад
Faktycznie trochę niejasno się wyraziłem. Finalnie chodzi o to, że głównym mechanizmem jest blokowanie receptorów adenozynowych i zmniejszanie uczucia zmęczenia. Sama stymulacja np. katecholamin to efekt poboczny, a ponadto efekt ten jest osłabiony przy nawykowym spożywaniu kofeiny (stąd większość osób przy regularnej konsumpcji i typowej dawce - nie odczuje efektu pobudzenia; natomiast nagła większa dawka lub przyjęcie kofeiny przez osobę niespożywającą jej na codzień - może wywołać taki efekt).
@blecznkinsan
@blecznkinsan Год назад
git
@Damianoo
@Damianoo Год назад
super film! Obejrzane całe. Ja osobiście pije kawy, energolce, przedtreningówki, bo robie od 3-5 treningów tygodniowo + 20 000 kroków dziennie (czasami nawet 25 000). Ale nie powiem, nie czuje sie jakoś super zdrowo, czuje sie przewlekle zmęczony i mam problemy z zasypianiem. Kawe/ energetyki pije maksymalnie o 18:00, a chodze spać 2:00 lub 3:00. Niestety rzadko kiedy umiem zasnąć przed północą, nawet jeśli tego dnia nie piłem żadnej kofeiny
@pieszczochleo4710
@pieszczochleo4710 10 месяцев назад
Gdzie tu widzisz film?
@pieszczochleo4710
@pieszczochleo4710 10 месяцев назад
Mam ten sam problem ze spaniem tzn chodzę spać o 3-4. Kiedyś chodziłem o 1:30. Ale uważam, że to kwestia dyscypliny. Jak zaczniesz regularnie wstawać o 7:00 i nie będziesz przetrzymywał kryzysu kt pojawia się ok 22:00 lub wcześniej to się przestawisz. Ja przetrzymuje go półśpiaco - bo 22 wydaje mi się za wcześnie na spanie - i potem zaczyna się nowy dzień. Tak więc to raczej kwestia woli, niż leczenia dolegliwości. Mój problem polega na tym, że po prostu lubię siedzieć w nocy i nie muszę rano wstawać. Powodzenia w zmianie trybu życia 😉
@Damianoo
@Damianoo 10 месяцев назад
@@pieszczochleo4710 dziękuję za wskazówki!
@CrashJackExtreme
@CrashJackExtreme 9 месяцев назад
Ja wstaje o 2-3h na treningi ziomki... Haha.
@CrashJackExtreme
@CrashJackExtreme 9 месяцев назад
Jestem o kilka poziomów przed wami. Wy walczycie ze wstaniem i pójściem spac. Ja spie i wstaje jak nalezy. I robie to co musze zrobic. Jestem na wygranej pozycji.
@urszularotkiewicz8517
@urszularotkiewicz8517 Год назад
Wypijam 5-7 espresso dziennie. Wydaje mi się że już nie potrafię bez kawy normalnie egzystować 🫠
Далее
Kreatyna (prostymi słowami) - fakty i mity - DONF #114
10:12
Dieta bez liczenia kalorii? - Artur Krzemień - DONF #004
1:01:28
Dlaczego kawa nas POBUDZA?
10:03
Просмотров 349 тыс.
Oto co się stanie gdy odstawisz KOFEINĘ
11:38
Просмотров 8 тыс.