Ovaj primer se uci na fakultetima iz marketinga. Kompanije koje imaju neiskorisceni proizvodni kapacitet prave proizvode za trgovinske marke. Nista novo. Mnogo je takvih proizvoda.
+chelapa91 Normalno, ali je idiotski zakonski omogućiti kompanijama da svoje proizvode sakriju iza trgovinskih marki kako bi pritajeno naplaćivali svoju robnu marku.
@@sdj7122 Ne, kvalitet i sam proizvod je apsolutno isti. Isti je i proizvođač, ali robna marka je razlika. Kao što je već rečeno, kompanija koja ima neiskorišćeni proizvodni kapacitet, proizvodnjom za drugu robnu marku snižava svoje prosečne jedinične fiksne troškove, tzv. ekonomijom obima. U ovom slučaju, Premia (robna marka za koju se proizvodi) autsorsuje Somboled jer oni (Premia) nemaju svoje proizvodne pogodne. Zato je Premia u mogućnosti da poseduje širok asortiman proizvoda, jer oni zapravo ništa ne proizvode, nego autosrusuje. Sigurno je da i oni ne prodaju ispod cene koštanja, tako da su svi na dobitku.
Kako god... to bi trebalo biti zakonski zabranjeno jer je u pitanju sticovanje cena i eliminacija nove konkurencije monopolizmom, a kad ostane jedan na trzistu dizu se obe cene, znaci i monopolizam. Sve to na stetu sirotinje koja nije u 3% stanovnistva i pokvarene elite u koju bi trebalo potopiti konzervansom
Isto je i u Hrvatskoj. Neki dan sam trebao kukuruz u konzervi, jedan pokraj drugog stoje KPlus i Bonduelle, KPlus cca 30% jeftiniji. Kad sam pogledao što piše na ovom KPlus, skoro sam umro od smijeha: "Za Konzum d.o.o. proizvodi Bonduelle".
Hvala na videu, smatram da je odličan i dobar povod za raspravu i da naučimo nešto novo. Ima nekoliko stvari koje se meni vrte po glavi: Ako neko koristi 'drugačije sastojke i recepturu' za dva proizvoda, onda mi je nekako totalno nelogično da su nutritivne vrijednosti identične u oba proizvoda, i ono što se nameće jeste da negdje lažu. Da li bi smjeli karikirati i samo tako kopirati nešto? Ili se dopušta da im je mrsko pratiti i pisati i de, hajmo mi kopirati sa tog i tog, ionako je tehnički isti proizvod na kraju (grah sa kobasicom npr). K plus znam da je robna marka, a Premia i Dobro? Nisam iz Srbije, pa ne znam. Violeta d.o.o. npr proizvodi vlažne maramice za bebe pod svojim imenom, a navodi se kao proizvođač i vlažnih maramica 'higi' koje su skoro i upola jeftinije, i meni lično bolje i neuporedive sa svakim 'Violetinim' koje sam probala, i po teksturi, i vlažnosti i mirisu. Doduše nisam nikad zagledala šta im piše kao satav, da li su napisali da je sve identično kao u gorepomenutim videima. Što me onda dovodi do još jednog pitanja, koliko mi smrtnici imamo vremena i živaca da sad stanemo i zagledamo svaki proizvod koji kupujemo do u tančine i poredimo da vidimo da li se negdje potkrada isti proizvođač? Nimalo, nego eto tako slučajno ako se neko kao Vi zada u kakvo mini istraživanje. A veće istraživanje neće niko finansirati, makar ne u BiH (još bi rekli manite se ćorava posla :D) A taj zakon koji zabranjuje potrošačima da vide ko je proizvođač nekog proizvoda je čisti bezobrazluk i otvoren poziv za manipulaciju raznim načinima. Jadni mi.
Sve u ovom video klipu je tacno ja imam prijatelja koji je direktor u univeru, i on mi je jos pre vise od godinu dana rekao da ta njihova gotova jela basbas puni neoplanta, tj da uzimaju njihova jela za manje pare jer uzimaju velike kolicine ,sto je logicno, i prodaju ih po nizim cenama, ne znam da li sve proizvode otkupljuju ali eto za ta gotova jela i jos nesto znam sigurno, ja sam cak i uzeo uporedio, i to je to nema razlike moze svako da proveri, a to sto su ti kplus, basbas i dobro proizvodi krs, to je zato sto su i neoplanta, zlatiborac i carnex proizvodi takodje krs, posto je to jedno isto, s' toga ljudi najbolje ni ne kupujte uopste te mesne preradjevine, nego sami uzmite lepo polutke pa susite meso, kad osetite ukus domace kobasice, nece vam pasti na pamet da kupite neku od ovih.
Razlika izmedju ova dva proizvoda istog proizvodjaca pod drugim nazivom je sto zlatiborat cajna kada joj iztekne rok oni je prepakuju u to drugo pakovanje,pa prodaju po jeftinijoj ceni.A nas truju...
Вероватно не, него имају производњу и већу од оне која би намирила само купце скупог производа, па онда остатак производње усмере ка јефтинијој марки (а истом производу). То не мења чињеницу да је у радњама смеће од хране. Купујте од локалног месара за ког знате шта коље.
Ne slažem se sa uvodnom rečenicom. Kupite npr Frikom smrznuto povrće, i Premia smrznuto povrće, i sami ćete videti razliku... od dimenzija, kvaliteta, način seckanja itd itd... Isto tako važi za bilo koj drugi proizvod... Većina su lošijeg kvaliteta, što se nakad na žalost ne može videti na oko kao npr kod smrznutog povrća
Zanima me da li cete u skorijoj buducnosti obratiti paznju na novi trend u vecim trgovinama kao sto je NIZI KVALITET NIZA CENA. Gde u jednom rafu prodaju gotovo trulo voce po takozvanoj snizenoj ceni dok u drugom rafu prodaju upakovano voce po znatno vecoj ceni?
Treba zabraniti taj zakon koj NEDOZVOLJAVA kupcu da vidi proizvdjaca i ostalo... Sve su to LOPOVI sa zapada smislili... Zapad izbacio odmetnike ali se oni u jacem broju vratise iz amerike i postavise svoje standarde.... JUS je bio najbolji standard koji je evropa imala
Zasto se od ovog pravi fama? Sasvim je normalno da kada veliki lanac trgovina (Maxi, Tempo, Konzum, Carefour, Lidl...) ode kod proizvodjaca bilo cega, i ugovori kupovinu ogromne kolicine bilo koje robe, ali uz uslov da na njemu bude utisnuta njegova trgovacka marka (Premia, K - Plus, Carefour...), da ce dobiti jako, jako nisku cenu u startu. Zatim, taj jako jeftino nabavljen proizvod, prodaje uz jako malu marzu u SVOJIM prodajnim objektima. Na ovaj nacin su svi zadovoljni - i kupci, koji mogu birati skuplji proizvod A, ili jeftiniji proizvod B (u realnosti jednaki), i trgovacki lanac, jer prodaje i proizvod A, i proizvod B, a i proizvodjac, kome se prodaje i proizvod A, kao i proizvod B. Nemojmo u celoj prici zaboraviti da u ceni skupljeg proizvoda A ulazi i deo iz reklama, koje proizvod B nema. Generalno, nema nikakve prevare, sve je WIN/WIN/WIN situacija!
Radio sam u fabrici jedina razlika je to sto je prozivod naprimer pasulj ili jogurt ako se pravi za carnex mora biti sveziji i duzi rok trajanja a ako se pravi za malo nebitnije kompanije tu se stavlja pola pola od svezih sastojaka koji nisu uspeli da se upotrebe na vreme.
Carnex pasulj i K-plus i bitno razlikuju po ukusu i po kvalitetu. Po izgledu i po ukusu izgleda da je druga sorta pasulja, a i u pasulju sa slaninom ono parče slanine u Carnex-ovom jelu je kvalitetnije i mesnatije. U K-plus pasulju slanina je skoro bez mesnatog dela.
Ponešto sam probao od "jeftinijih" tipa Baš Baš, K+ i tako to. Nemam laboratoriju, ali prema ukusima sam zaključio da je "štednja" kupovinom toga bacanje para. Čudi me kako uspevaju da naprave nešto toliko bljutavo. I teško mi je da poverujem da su sastojci isti kao kod "firmiranih".
Jeste, sve u ovom video klipu je tacno ja imam prijatelja koji je direktor u univeru, i on mi je jos pre vise od godinu dana rekao da ta njihova gotova jela basbas puni neoplanta, tj da uzimaju njihova jela za manje pare jer uzimaju velike kolicine ,sto je logicno, i prodaju ih po nizim cenama
Ради се о истом квалитету и укусу.Једино логично објашњење различитих цијена је период наплате, односно продаје.Познати , када раде услужно за трговинске ланце, робу наплаћују у најкраћем могућем року.Не брину шта ће бити са тим производом када изађе из њихове фабрике.Са производом који производе под својим именом, све је другачије.Оно што се не прода у продавницама, а истекне рок, враћа се њима.Период наплате је дужи, а трошкови транспорта падају на њихов терет.Лично мислим, када све набројано узмемо у обзир, да би разлила у цијени оваквих истих а различитих производа могла бити и већа од 20%.
Nešto bih dodao a to nebi bilo loše istražiti. Prema mojim saznanjima trgovinski lanci proizvođačima ili njihovim zastupnicima u našoj zemlji naplaćuju izlaganje robe u njihovim marketima po metru police na kojoj se proizvodi nalaze i to je jako skupo, sobzirom na to da ako trgovinski lanaca nema taj trošak da plaća izlaganje robe jer je polica njegova cenu tog proizvoda može da prodaje po znatno nižoj marži pa tako npr. ako ove spomenuti karneks izlaze svoj pasulj sa kobasicom koji kao finalni proizvod kosta npr 100din on mora da ukalkuliše i zaradu i cenu izlaganja dok hiper market nabavi taj proizvod od karneksa za 105 din (na količinu) dodaje isključivo samo zaradu pa i to može biti razlog niže cene robne marke u odnosu na brend.
U principu ova gotova jela i NISU ista.Sto po kvalitetu sto po ukusu.Inace treba ih izbegavati.Sve konzervirano sto moze trajati dugo.Puno je aditiva i konzervansa.
JA cenim da su u pitanju kvarljivi proizvodi, prepakovani zbog isteka roka jer jos nisam naisao na besplatno mleko jer mu istiche rok , niti bilo sta drugo . A opet cenim da to nije legalno, jer su proizvod upitnog kvaliteta. Tu stupa na snagu, oznaka "k plus" koja znachi da je ceh placen i da se moze raditi, al takodje da isti proizvod bezbedno moze da se prodaje samo u toj prodavnici.
U nekim slucajevima jeste isto, ali u vecini nije.Pise isti proizvodjac sve isto , a kad otvoris ovaj koji je od trgovinskog lanca kao da je niza klasa kvaliteta.
Svaki potrosac zna sta je kvalitetnije i osjeti razliku. Mislim da se manje danas gleda marka. Manje je vazno sta pise kao navedeno na opisu proizvoda na ambalazi.
Probao sam sve gotove pasulje koje sam našao u beogradu... Interesantno je da su stvarno drugačiji, iako piše sve isto... Neoplanta pravi isto i za robnu marku pasulj, i takođe je drugačiji
Koliko sam ja uspela da saznam u toj poslovnoj reklamno trgovinskoj politici svaki od proizvodjaca je u duznosti da svoje proizvode u nekom vremenskom periodu prodaju pod imenom koj je dogovoren sa prodajnim lancem . Tako da Maksi prodaje pod imenom Premija ,Dis pod imenom Dobro ,Idea pod imenom K plus ,ti proizvodi su sa nizom cenom.
Jos kad bi mogli proveriti da li je to sto pise zapravo unutra bilo bi extra. Oni mogu napisati tu bilo sta, ko ce sve to ispratiti, kad ih uhvate u gresci oni plate neku smesnu kaznu i idemo opet u krug.
Kupim 500 grama mlevenog mesa u Gomex prodavnici za 300+ dinara, muljavo meso, užas. Kupim u omanjoj prodavnici mleveno meso od 1kg po istoj ceni, bolje i kvalitetnije od onog prvog mesa. Plaća se samo reklama, ali to nekim lobanjama ne može da se objasni
Nije baš ovaj primer lak za analizu.Što se bilo koje mesne preradjevine tiče,postoje klase,ima klasa gde je više mesa a ima i gde je više soje ili mesa druge kategorije,iz druge države ,dugo zamrznutog itd.Često su razlike male ali primera radi,kulen Zlatiborac nije masan toliko pa ne stvara mučninu a isti takav sa oznakom Dobro ili K plus ili kako god,jeste masniji i pravi mučninu.Sve je dakle do klase ,zapravo dve trećine te razlike u ceni dok jedna ide samo na ambalažu i ime.
Pa samo to prepakivanje će da košta ko novi proizvod. Mora da plati ambalažu, radnika, mašinu...koji će to da prepakuju. Robni lanci to kupuju na veliko, stotine, hiljade komada, normalno je da je cena manja.
cist primer je Šunka... kupujem onu "jeftinu" od 400 i kusur dinara, a ona mi je ukusnija od "isto" šunke koja kosta skoro 2x skuplje... obicni muljatori
livano kanal carnex sve radi za K plus i ukus je isti i sve je isto...dobro ,k plus, premia sve su to robne marke velikih kompanija koje na ovaj nacin obmanjuju kupce. Kako? Pojasnicu ti kako funkcionise. Dodje sad Dobro koji cini mi se je robna marka DIS-a, odu primera radi u Carnex i naprave sledeci dogovor...(Posto je DIS u stanju da diktira uslove jer su finasijski mocniji kao kompanija ,a i imaju uslive da prodaju visestruko vise robe u svojim objektima nego npr. Sto carnex moze u svojim specijalizovanim objektima ako ih i ima jer Dis prodaje mesovitu robu. Elem naprave takav dogovor da oni primera radi tom pasulju sa kobasicom sa carnex etiketom ostane cena ista prema Dis-u , ali zauzvrat traze da im Carnex isti takav pasulj sa kobasicama pakuje u njihovu ambalazu i tu ambalazu naravno placa Carnex cena je svakako mizerna na takce kolicine. Elem za tu kobasicu sa robnom markom DOBRO-a carnex Dis-u odabrava enormni rabat ,ali sa druge strane dis vuce tri puta vece kolicine jer ima isti proizvod istog kvaliteta po ceni koja je niza bar za 30din. U maloprodaji je razlika u ovom ovde pomenutom slucaju bila 20din cini mi se ili vise nebitno. Izmedju njih je suma 30din. U principu nekih 20%+ je razlika da se razumemo...carnexu ostaje njihov brend koji je narod kupovao redovno oni zadrzavaju 65-70% te klijentele koji idalje kupuju carnex jer njima to predstavlja kvalitet ovih drugih 30-35% prelazi na dobro jer je ekonomicniji i njima se pridruzuje novi kontigent kupaca od X% koji kupuju taj Dobro pasulj jer je jeftin,a dosad nisu uzimali carnex. I tako udvostruce prodaju jedni drugima i svi zadovoljni. Garantujem ,ali garantujem da svakom proizvodu iz game Dobro-a, K-Plus-a, Premie itd mozete naci potpuni isti prozvod koji skuplji i po nekom sablonu ga proizvodi neka nasa jaca kompanija kija je vec dugo prisutna u nasim korpama.)
Store cattle Nemoj da varaš narod, molim te! Naravno da je K plus nižerazrednog kvaliteta, a Carnex znatno bolja marka! Svi to znaju, ko je god ikad probao i jedno i drugo, sigurno to zna! Tako da molim te, te tvoje manipulacije sačuvaj za sebe samog! Zato si i nazvao svoj kanal "Store cattle", što misliš da smo mi stoka koju treba varati i ubijati tim jeftinim govnarijama kao što je K plus. Ti si neka, može biti, marionetica masonska, pa radiš propagandu jeftinih, loših proizvoda za "store cattle". E pa siromašan narod nije cattle, nego ste to upravo vi, bagro lopovska, i uskoro završavate u paklu, da vam se naplati za sve ovo što nam radite! Živu bre stavljate u proizvode, sram vas bilo, a duplo skuplja hrana nego u Nemačkoj! Ma sram vas bilo! I biće vas sram, al u večnosti! Amin!
Ovaj kanal ima 30 000 pregleda u proseku neke gluposti poput zadruge farme zaglupljujuce muzike po par miliona .. Sta to govori ? Narod je stoka i narod treba je..ti .. koga zanima i ko je osvescen nek promislja ostali nek se pecaju i to je pravedno.
To se zove kapitalizam. A ne znam zasto moramo sve preuzeti iz evropske unije. Nije bio tako los taj sovjetski savez ;) Utisnute cene, drzava odgovara za kvalitet. Ja od tada kako ne donose one ribe sa paradjazom rusi takvu dobru ribu jos nisam jeo, probao sma i u inostranstvo i kod nas kupiti.
DOSTA GLUPOSTI! Ne treba izmisljati teorije zavjere. Svaka kompanija osim u izradu samog proizvoda ulaze i u marketing (ambalaza, pozicija na polici, raznorazni strucnjaci, reklame, trgovacki putnici). Sto se vise ulaze u marketing, veca ce biti cijena proizvoda, kako bi se povratio novcani gubitak. S druge strane, brendovi trgovackih lanaca prvenstveno ne moraju placati mjesto na polici (primijetite da se cesto nalaze na nizim policama ili stisnuti između poznatijih proizvoda, police u visini ociju su najvrijednije), a i rijetko se koji reklamira.. Hoce li proizvod biti potpuno isti ili ne, ipak ovisi o samom proizvođacu, cesto jest, ali ne mora biti pravilo.
Nisu u pravu. Proizvodi nemaju isti ukus. U pravu ste jedino za to što vam se ne dopada skrivanje pravog proizvođača. To radi Lidl i ni na čemu više ne ispisuje ko je pravi proizvođač. A naš zakonodavac je uvlakač, pa je menjao zakon zbog takvih bezobrazluka.
Carnex je 10 liga iznad Kplusa po pitanju gotovih jela. Jedino ako ste placeni da reklamirate Kplus cete to da preporucite ljudima na youtubu. Ja licno ono ne bih dala ni svom psu da jede. A Carnex nije Adidas pa da prodaje svoj "znak" i da ga zbog toga ljudi masovno kupuju. Ja kao osoba kojoj Carnex nije neka marka kao što ih ovde predstavljate pre njega biram nego Kplus koji prodaje masnocu i ziva jela. A moj savet ljudima u vezi ovoga je da kupujete Carnexova gotova kada su crkveni postovi, tada su uglavnom na snizenju i znaju da kostaju isto koliko i Kplus proizvodi. Jedino posni pasulj nikad nije na snizenju. On je oko 200 dinara.