Тёмный

Kompleksowo o kompresji (2). Tego nie znajdziesz nigdzie indziej! 

0dB.pl
Подписаться 49 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Zanurzamy się jeszcze głębiej w odmęty kompresji, uporczywie dążąc do osiągnięcia dynamicznej nirwany. Zapraszam na drugą część opowieści o fascynującej obróbce dynamiki materiału audio.
00:00 Intro
00:05 Wstęp
01:40 Side-chain
05:50 Feed-backward
07:43 Feed-forward
09:38 API 2500 (f-b vs f-f)
13:01 Make-up
15:15 Głośność odczuwalna
17:38 Make-up w praktyce
20:05 Nic za darmo
22:10 Cyfrowa emulacja artefaktów
22:04 Porównanie trybów kompresji

Видеоклипы

Опубликовано:

 

26 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 45   
@andx4024
@andx4024 2 года назад
ten material jest wart wyroznienia
@Flovverfor
@Flovverfor 2 месяца назад
Kompendium wiedzy, dzięki!
@grupatakgrupatak3098
@grupatakgrupatak3098 11 месяцев назад
Znakomity materiał, nareszcie ktoś po polsku potrafi nakreślić temat z szerszej perspektywy w przystępny sposób. Do tego porównania próbek. Widać wieloletnią praktykę i talent dydaktyczny. Moje gratulacje. Mam nadzieje się tu sporo nauczyć.
@mateczek
@mateczek Год назад
hehe :) porównanie gospodarką i 500+ i wyrównywaniem społecznym dobre ale tylko dlatego że w muzyce nie ma inflacji :)
@pralkatv3485
@pralkatv3485 Год назад
25 lat temu próbowałem swoich sił w robieniu muzyki (nawet nie bez małych sukcesów). Pracowałem na dostępnych programach trackerowych na Amidze, a potem dopiero PC. A dopiero teraz w sposób przejrzysty wytłumaczyłeś czym jest kompresor. Dziękuję.
@BartekEVH
@BartekEVH 2 года назад
Jak to pięknie, że ten kanał zaczął intensywnie pracować i że w ogóle jest!! Dzięki niemu czuję się wreszcie, jakbym miał jakiegoś znajomego, porządną i nieprzeciętną fachurę, która siedzi w tym wszystkim b. G głęboko i tyle co ja, a może nawet już dłużej i jest tak szalenie dokładna, konkretna, precyzyjna, co jest też moją cechą, jako nieuleczalnego (niestety) perfekcjonisty. :) No lubię tu zaglądać i zawsze mam pewność, że będzie się z przyjemnością oglądało i słuchało. To rzadkość, żebym się dziś jeszcze czegoś nowego mógł dowiedzieć w tych tematach, a tutaj zdarzają się czasem różne takie ciekawostki historyczne itp.. Kanał jest obecnie zdecydowanie najwyższej klasy na polskim yt i to pod każdym względem. To moje szczere zdanie po prostu. Wielkie dzięki za świetną pracę Panie Tomaszu!! :))
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
Bardzo dziękuję za komentarz. Tak, ten perfekcjonizm to jednostka chorobowa. Potrafię cały dzień siedzieć edytując głos do odcinka. To niezdrowe...
@BartekEVH
@BartekEVH 2 года назад
@@0dB-pl hehe jest to pożyteczna cecha, ale niekontrolowana przynosi zbędny ból samemu sobie i otoczeniu również niestety.. Ale w tym wieku już nam tak bardzo nie zależy, jak kiedyś. :)
@christianedwardson5311
@christianedwardson5311 2 года назад
20 lat temu zbudowałem kompresor na kostkach OTA CA3080 i był on wpięty pomiędzy mikser a końcówkę mocy w moim zespole weselnym. Wszyscy byli pod wrażeniem, jaką to pozytywną robotę odwala. Za kompresorem był układ DNL. Obecnie eksperymentuję z detektorem obwiedni i sterowaniem go z wyjścia jak i wejścia układu OTA. Dodając przed OTA jakąś lampkę pracującą w nie do końca liniowym zakresie, można jeszcze fajnie wzbogacić brzmienie. Możliwości są ogromne i za to kocham elektronikę analogową.
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
Dziękuję za komentarz. Ja też swego czasu mocno eksplorowałem 3080, robiąc na nim mnóstwo kompresorów gitarowych i innych takich, ale to chyba było nawet 30 lat temu :-) Potem odpuściłem sobie transkonduktory, bo na jednym JFET było szybciej, choć z większymi zniekształceniami. Ale gorąco popieram takie eksperymenty i zazdroszczę tym, którzy mają na nie czas. Ma Pan rację - elektronika analogowa daje niesamowite możliwości. Zwłaszcza gdy zaczniemy łączyć wejście detektora z odpowiednio przefiltrowanym, buforowanym i regulowanym miksem feed-forward/feed-back. Aż się dziwię, że nikt nie idzie w tę stronę :-)
@mydloSA
@mydloSA Год назад
Praca jaką pan wykonuje jest tytaniczna, na angielskim yt miałby pan miliony subskrybentów
@rafakostrz215
@rafakostrz215 Год назад
Normalnie szczęka mi opadła. Myślałem, że coś kumam z akustyki, a trafiłem na ten kanał jakiś czas temu i wydaje mi się, że nawet w przysłowiowym "lesie" nie jestem. Panie Tomaszu SZACUN.
@solo1953
@solo1953 Год назад
Świetna opowieść o społeczeństwie opłacanym kasztanami jako ilustracja działania kompresora, a w szczególności gałeczki MAKE UP. Pozdrawiam.
@czasdobry
@czasdobry Год назад
wow! świetna wiedza! dziękuję!
@RadiiKStudiO
@RadiiKStudiO 2 года назад
Świetny, cenny materiał 👌, dziękuję
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam.
@kala-re-pah958
@kala-re-pah958 2 года назад
Zawsze zastanawiam się co takiego musi wisieć w górnej lewej części ściany pana Tomasza, że z taką chęcią tam ciągle spogląda :)
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
:-) dobre. Tak dokładnie to jest tam ustrój akustyczny Vicoustic, którymi mam wyłożone wszystkie narożniki w tej części pomieszczenia. A spoglądam, bo przez oderwanie wzroku od kamery łatwiej mi znaleźć nowy wątek, słowa i skojarzenia. I żeby nie było, że czytam z promptera. Choć trochę czytam, bo przecież wszystkiego człowiek nie zapamięta :-)
@monostereo3990
@monostereo3990 2 года назад
Świetny wykład. 👍
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
Dziękuję :-)
@solo1953
@solo1953 2 года назад
Świetny wykład.
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
Dziękuję za miły komentarz :-)
@leszekkeszel4970
@leszekkeszel4970 5 месяцев назад
👍
@andx4024
@andx4024 2 года назад
mam nadzieje ze pojawia sie kolejne materialy o kompreji odnosnie rodzaju muzyki jak tez rodzaju intrumentu. przynajmniej pobieznie. temat jet niezwykle szeroki
@arekdec3232
@arekdec3232 2 года назад
Panie Tomku czyste mistrzostwo, czekam na książkę w wydaniu wideo, prezentacje są bezcenne pozdrawiam i dziękuję
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
Dziękuję za mobilizujący komentarz :-)
@arekdec3232
@arekdec3232 2 года назад
Panie Tomaszu zaczytywałem się w Pana artykuły, ale nie wiedziałem że potrafi pan tak po mistrzowsku przedstawiać fakty, pamiętam estradę i studio na moich pułkach, w tamtych czasach to była jedyne źródło skąd mogliśmy czerpać studyjną wiedzę, dziś młodzi ludzie nie rozumieją jak ważna to była gazeta dla młodych muzyków w latach 90, każdy sprzęt, który chciałem kupić wyczytywałem w EiS, łezka mi się w oku kręci jak wspominam te czasy, jeszcze raz dziękuję z tak ciekawe lata spędzone z waszą redakcjią, strasznie się cieszę że wybrał Pan tą formę przekazu.
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
@@arekdec3232 Panie Arkadiuszu, dla takich opinii warto było poświęcić 25 lat życia na wydawanie EiS. A obecny wybór był rzeczą naturalną - świat się zmienia, więc są zawsze dwa wyjścia: dostosować się lub nie. Cieszę się, że ta forma przekazu również spotyka się z zainteresowaniem.
@peterpat2479
@peterpat2479 11 месяцев назад
z niecierpliwoscia czekamy na ksiazke! bardzo serdeczne pozdrowienia!
@peterpat2479
@peterpat2479 11 месяцев назад
bardzo dobrze wyjasnia pan te sprawy nie ukrywam ze jest pan plskim Friedemanem Tischmeierem ktorego osobiscie mialem zaszcztyt poznac...tak trzymac!
@peterpat2479
@peterpat2479 11 месяцев назад
dodam, ze jakby pan zrobil program o yamaha a 4000 to pomogloby to wielu mlodym tworcom zrozumiec o co chodzi w standartach,, z wyrazami szacunku Piotr
@koper12363
@koper12363 2 года назад
Ciekawe materiały . Fajnie by było jakbyś omówił Compresory pod względem gatunku muzyki . Jakie dobierać do Edm itp .
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
Dziękuję za komentarz. Nigdy się nie zastanawiałem nad kwestią kompresji w kontekście gatunku muzycznego, nie widząc na tym polu żadnych elementów, które dałoby się powiązać (poza lansowanymi tu i tam opiniami osób mających zapewne głęboką i popartą wieloletnimi obserwacjami wiedzę). Niewątpliwie jednak w którejś z kolejnych części zastanowimy się nad przydatnością konkretnych konstrukcji do realizacji różnego typu zadań, bo można tu znaleźć wyraziste wyróżniki.
@thevicol
@thevicol 2 года назад
Temat działania kompresorów jest dość powszechnie omawiany ale nadal istnieje spore pole do popisu. Mianowicie: mało kto zastanawia się w jaki sposób zdefiniowane są parametry czasowe u różnych producentów/deweloperów. W analogach z grubsza odpowiadało to stałym czasowym RC(w optycznych wiadomo - dochodziła jeszcze bezwładność elementu świecącego), w softowych natomiast jest kompletny bałagan jeśli chodzi o kryterium %GR przy jakim ów czasy są mierzone. Do tego w analogach najczęściej widziało się fazy ataku/release w postaci krzywych, tymczasem wiele kompresorów vst bazuje na prostoliniowym przebiegu aplikacji GR. Oznacza to, że pomiar czasów przeprowadzany dla klasycznego kryterium 63.2%GR będzie mocno zależał od wartości zaaplikowanego tłumienia. Do tego dochodzi kwestia pewnego stopnia zależności między parametrami attack/release. W analogach było to ciężkie do wyeliminowania, bo obwód całkujący i różniczkujący na ogół łączą się ze sobą. Można było uzyskać tą niezależność kosztem wpływu na parametr ratio. Zastanawiające jest jednak, dlaczego w stockowym reacompie albo darmowym mcompie, które teoretycznie są wyidealizowanymi vca również jest pewna zależność tych parametrów? Dla przykładu w reacomp dla bliskich zera ustawień release czas ataku przestaje mieć sens - układ przechodzi w clipper. Może i nie są to jakieś bardzo istotne sprawy z perspektywy kogoś, kto ustawia wszystko na słuch ale te niuanse sprawiają, że obiektywne porównanie różnych rozwiązań jest mocno utrudnione, ponieważ najpierw trzeba pomierzyć co się dzieje i ustawić podobne warunki pracy a dopiero potem słuchać ewentualnych różnic. Przy okazji zapytam: czy istnieje jakaś darmowa alternatywa dla reaperowego stockowego kompresora w postaci 'klinicznego' kompresora z niezależnymi parametrami i krzywymi A/R przypominającymi przebieg ładowania/rozładowywania kondensatora?
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
Dziękuję za komentarz, który świadczy o głębokiej znajomości tematu. Owszem, układy stałoczasowe RC w urządzeniach analogowych definiują krzywe parametrów A i R i są w znacznej mierze odpowiedzialne za ogólny charakter kompresji - nawet bardziej niż same wartości tych czasów. Twórcy współczesnych emulacji tych kompresorów dość często mierzą te krzywe w oryginalnych urządzeniach dla różnych ustawień, a następnie aproksymują pomiary wzdłuż całego zakresu regulacji. Zdarzają się jednak ambitniejsze konstrukcje, jak choćby najnowszy PSP Impressor, w którym możemy skokowo zmieniać kształt krzywych czasowych, czy TDR Molotok z regulacją alfa/beta/delta. Myślę że ten ostatni będzie tym, o co Panu chodzi. W ostateczności pozostaje sklejenie swojego kompresora na bazie któregoś z systemów modularnych, np. VCV Rack, budując go z dowolnego VCA i generatora obwiedni. Niedawno robiłem takie eksperymenty w darmowym Kilkohearts Snap Heap - demonstracyjnie i szkoleniowo, ale z całkiem niezłymi efektami.
@thevicol
@thevicol 2 года назад
Molotoka znam, ciekawe rozwiązanie z wprowadzaniem dodatkowego opóźnienia w sidechain. Przebieg release rzeczywiście w dość znacznym stopniu przypomina klasyczną krzywą ale wartości liczbowe wprowadzanych parametrów są kompletnie od czapy(podobnie jak w wersji sprzed współpracy vladg z tdr). Fajna wtyka ale nie jest to scyzoryk szwajcarski. Nie da się np. całkowicie wyłączyć knee, nawet w ustawieniu na 0.00 jest tam ładnych kilka dB złagodzonego odcinka przejściowego. Ratio też w pewnym stopniu zależy od zadanej redukcji gainu - zapewne celowo ale szukam właśnie czegoś bez udogodnień i wodotrysków z rodzaju ''program dependent'' czy ''auto mode''. Najbardziej dziwne jest to, że po przekręceniu pokrętła α-β-δ zachowanie w trybie α zmienia się znacząco - wydaje mi się, że to jakiś bug(przynajmniej w wersji, którą pobrałem parę miesięcy temu). Wtyczkowymi systemami modularnymi jeszcze się nie bawiłem, muszę kiedyś obczaić temat. Pozdrawiam. Czekam na kolejne materiały i proszę się nie bać omawiania technicznych szczegółów.
@k4mgur
@k4mgur 2 года назад
w jaki amatorski sposób, można dojść do takiej informacji o tym knee? są specjalne programy do badania vst?
@0dB-pl
@0dB-pl 2 года назад
@@k4mgur Tak. Jest nim między innymi DDMF Plugin Doctor: ddmf.eu/plugindoctor/
@thevicol
@thevicol 2 года назад
@@k4mgur Da się zmierzyć generując wolno narastający sygnał i przepuszczając go przez badany kompresor. Metoda amatorska, całkowicie darmowa ale niestety żmudna. Ale na szczęście parę lat temu pojawiły się darmowe narzędzia usprawniające cały proces: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Cmh56I9rA8U.html Gość stworzył też wtyczkę pomiarową do parametrów attack/release: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-eG4FeTQ8Ct0.html
@littlestudio1287
@littlestudio1287 Год назад
Ciekawe jest zastosowanie kompresora jako EQ. Wyciszenie kompresorem początku trwania i końca nuty (transient i tail) obicina wysokie czestotliwości i po części działa jak deeser. Wyciszenie środkowej części trwania nuty rozjaśnia instrument. Do kontroli peaków w tej sytuacji wystarczy limiter.
@andx4024
@andx4024 2 года назад
ciekawi mnie kreacja dzwieku
@tiges
@tiges Год назад
Nadużywanie kompresorów doprowadziło do loudness wars. Na szczęście trend się powoli odwraca
@0dB-pl
@0dB-pl Год назад
Zgadza się. I bardzo dobrze!
@pawelnoname7468
@pawelnoname7468 Год назад
Tak się zastanawiam czy ten make up to ma sens gdy transienty przechodzą nie zmienione. Najbogatsi staną się jeszcze bogatsi po makeupie.
@0dB-pl
@0dB-pl Год назад
Dużo będzie zależeć od ustawień czasu ataku. Make Up Gain pozwala ustawić głośność odczuwalną, czyli zdefiniować wrażenie głośności. Transjenty mają na nią niewielki wpływ - tu bardziej istotny będzie czas powrotu Release.
Далее
Wtyczki, bez których nie wyobrażam sobie pracy
33:14
Жидкие носки)))
00:19
Просмотров 857 тыс.
это самое вкусное блюдо
00:12
Просмотров 1,7 млн
Dlaczego nikt o tym nie mówi?!
25:13
Просмотров 21 тыс.
SYMETRIA w KABLACH? Bez ściemy...
13:44
Просмотров 23 тыс.
Kompresja wielopasmowa
9:45
Просмотров 1,7 тыс.
O decybelach najprościej jak to możliwe
18:30
Просмотров 55 тыс.
Jak Działa KOMPRESOR || Kurs Miksowania
13:08
Просмотров 13 тыс.
Świadoma praca z korekcją
17:39
Просмотров 29 тыс.
SUBWOOFER w domowym studiu
10:15
Просмотров 7 тыс.
AD AKA DILOVAR - MILANA  ( 2024 )
3:19
Просмотров 1,3 млн
Gulinur - Chaki chaki (Official Music Video 2024)
3:32