Тёмный

KVETOUCÍ LOUKY na rodovém statku - meditativní video 

Ekozahrady
Подписаться 3,2 тыс.
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Video se skládá z aktuálních letošních záběrů našich luk a z fotek z minulých let, a je proloženo esencí mistra sekáče Petera Vida, Slováka žijícího v Kanadě, který mne inspiroval naučit se pořádně kosit a naklepávat, a jehož kurz v roce 2006 byl pro mne první inspirací začít kosit ve stylu Tai Chi, sladit pohyby těla s dechem a užívat si to.
------------------------------------------------------
Pestré kvetoucí neboli květnaté louky existují v našich krajích díky kosení a jsou díky dlouhé historické existenci kosy částečně výtvorem člověka. Takže i lidské zásahy do přírody produkují krásné pestré ekosystémy. Květnatá louka může v přírodě dlouhodobě fungovat bez kosení pouze na velmi specifických místech, obvykle hodně chudých a vysýchavých půdách, kde nerostou nálety stromů. Nebo naopak jiné verze luk v zamokřených místech. Na úrodných místech, kde mohou růst stromy, jim bez kosení luční květiny podlehnou do několika let - pohltí je pionýrský (náletový) les. Říká se tomu přírodní sukcese, jejímž nejvyšším stadiem je v našem klimatu les. Louky lze též udržovat spásáním, ale pak se obvykle zanikne jejich pestrost. Trus zvířat dodá půdě hodně dusíku a převládnou bujnější rostliny, častokrát traviny, a květinky zaniknou. Spásané louky nebývají nikdy tak pestré jako kosené. Čím chudší půda, tím krásnější louka. Kosení je vhodné nejméně jednou ročně, ideálně dvakrát i třikrát ročně.
Protože jsem zakládal naše louky na bývalých polích, nebyl na místě dostatečný genofond květinek které louku tvoří. Vysel jsem je tedy z různýc osiv od Planty naturalis plantanaturalis.... Velmi doporučuji. I po 14 letech od výsevu je louka každý rok jiná, květinky a rostlinky se stěhují po našich hektarech už samy, někde zaniknou a jinam se přesemení, tak jak se to děje i v přírodě. Některé se zabydlí pod stromy, jiné na suchém pahorku. Ekosystém je díky tomu velmi pestrý a každý rok nacházíme různá příjemná překvapení.
Jediné co se odemne očekává, je stíhat kosit. To se nyní na desítkách hektarů našich "zahrádek" děje díky traktoru, jinak bych asi nedělal nic jiného. Kosení dobře naklepanou na broušenou kosou je ale čistá magie a na menších pozemcích by to měla být volba číslo jedna, udržuje to nejen louku, ale i fyzičku a psychiku majitele v dobré kondici. Doporučuji absolvovat naživo kurz kosení, například u našich přátel zde: www.vianatura.c... . Dan Mikušík tam má ale zpracovaný i online kurz kosení. Kosou samozřejmě, ne traktorem :-).
---------------------------------------
Důležité je louky sít do čisté půdy (zorat a uvláčet, nebo rok předem vegetaci vyhubit vrstvou mulče nebo rozložením jezírkové folie, chemii nepoužíváme). Osivo se musí sít velmi řídce. První dva roky roste místo louky plevel, to je normální, je potřeba ho často kosit. Louka začíná být hezká a pestrá třetím rokem.
Citace z webu Planty naturalis : "Rychlost vzcházení a zapojování porostu souvisí s množstvím vláhy. Pokud je sucho, semena se v půdě nekazí, ale také nevzcházejí. Při závlaze klíčí luční rostliny i plevele z půdní zásoby semen (v půdě je téměř nevyčerpatelná zásoba semen, která čekají na vhodnou příležitost k vyklíčení). Pro vývoj louky mají plevele svůj význam. Rostou rychleji něž luční rostliny a tak pomáhají zastínit půdu pro lepší vzcházení lučních rostlin. Při výšce porostu okolo 20 cm je vhodné udělat odplevelovací seč a posečenou hmotu odstranit.Tak se louka během prvního roku zapěstuje. Pokud by bylo sucho bez závlahy, louka se může zapěstovávat v průběhu dvou let."
-----------------------------------------------------
Jaroslav Svoboda, www.ekozahrady.com

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 17   
@martinakalabova5176
@martinakalabova5176 4 месяца назад
Máte krásný a poučný videa, dala jsem odebírat a vše teď sleduji zpětně, miluji tento tip zahrady a pěstování. 😍
@Ekozahrady1
@Ekozahrady1 4 месяца назад
Díky!
@slavkas.1809
@slavkas.1809 2 года назад
.. kus roboty tá Vaša krása)))).. ako sa u Nás vraví nič nie je za darmo a za tou Vašou je isto kopec Vašej práce, energie a mozolí ))))... tá Vaša krása mi potešila dušu )))).. všetko dobré, pozdrav zo Slovenska, hlboká poklona
@zuzanaharakalova9117
@zuzanaharakalova9117 4 года назад
nádhera, ďakujem za krásne video...ste jediný človek na svete, ktorému závidím:). A Vaša bohyňa Lada do lúčneho prostredia krásne zapadne:)
@Duchodce123
@Duchodce123 3 года назад
Jaroslave zdravím Vás, i díky Vašim videím jsem minulý rok začal přebudovávat moji zahradu na zahradu přírodní. Vysázel jsem keře pro ptáčky, začal vyrábět krmítka a budky, udělal jsem nějaký vyvýšený záhon, zpracovávám veškerý materiál na mulče a štěpku atd. Jedním z kroků byl i záhon lučního kvítí podél plotu. Sel jsem osivo od fa Planta naturalis, ale až koncem května. Půdu, kde byl trávník jsem řádně oddrnoval, lehce pokopal a po zasetí zalil a přikryl bílou netkanou folií, aby tam nehrabali ptáci. Dlouho se nic nedělo, ale pak rostlo všechno možné a k mé radosti se objevilo i některé kvítí - chrpy, vlčí máky, bylinky atd. Měl jsem z toho radost, že mně to bylo líto kosit, to jsem provedl až na podzim. Chtěl jsem i, aby květinky dozrály a znovu se vysemenily. Asi jsem měl začít kosit dřív, jak píšete, když byl porost 20 až 25 cm. Je tak? Takže příští rok už se to pohlídám, alespoň 2x až 3x, že? A mohu to ještě znovu podsít nebo to nechat tak? Takže budu rád, když mi napíšete pár vět o Vašich zkušenostech s luční loukou. Děkuji moc a nech se daří. František.
@Ekozahrady1
@Ekozahrady1 3 года назад
Zdravím Františku, ideální je kosit už od začátku, ale myslím, že nic ztraceno není. Louku bych znovu nedoséval, vytrvalé květinky opravdu klíčí i dva až tři roky, i více let. Mě se i po deseti letech někde objeví luční kvítí, které bylo ve směsi avízované, ale první roky tam nebylo. Vlčí máky, chrpy a podobné rostlinky, co vykvetou hned, jsou jednoletky. Ty se do směsí přidávají proto, aby měl zákazník radost z nějakých květů hned první rok. Mohou se přesévat, ale ne moc dlouho. Jak louka postoupí z plevelného stadia do vytrvalého, stejně z ní zmizí a nahradí je jiné druhy. Takže o jejich přesévání se starat je zbytečné (je ale možno nechat si malý ostrůvek na semínka a ty sesbírat a vysít jinam, do holé půdy, třeba na malý oddrnovaný kousek hned vedle).
@Duchodce123
@Duchodce123 3 года назад
@@Ekozahrady1 Jardo díky za zkušenosti a zásadně kosit raději kosou či kosákem, sekačku nebo strunovku nepoužívat, že?
@Ekozahrady1
@Ekozahrady1 3 года назад
@@Duchodce123 Kos tím, co Ti dělá radost. Z praktického hlediska - strunovka je ohledně efektivity nesmysl a sežvýká to. Na malou plochu je i pro začátečníka kosa prostě super, ale kdo nechce, tak nejlépe akumulátorové sekačky a křovinořezy s trojzubcovým kotoučem, je to tiché, nesmrdí a poměrně rychlé. Na větší plochy a tuhý plevel bubnová sekačka, ty jsou zatím dostupné na benzín. Já kosím teď hektary hlavně traktorem, s kosou bych to nedal... :-)
@Duchodce123
@Duchodce123 3 года назад
@@Ekozahrady1 Jardo díky za odpověď, dnes jsem se na to díval, kde mám ten květinový záhon, a vidím, že jsou tam silné pozůstatky po rostlinách, které zjevně do luční louky nepatří-divizna, dále něco jako mochyně, ale světlemodré zvonečky, dále běžný plevel atd. Mám to vyrýpat?
@danama.4100
@danama.4100 4 года назад
Opět nádhera. Lada se tam objevuje jako Fluidum. Wikipedie: výraz používaný pro blíže nepopsatelné kouzlo osobnosti :))
@janastepankova2869
@janastepankova2869 3 года назад
Přesně tak to máme na naší zahradě. Je to krása, už se těším na léto.
@quetzalchocholaty705
@quetzalchocholaty705 4 года назад
Nádhera. Jste štastný muž , že v tomto žijete.
@Ekozahrady1
@Ekozahrady1 4 года назад
Před 14 lety na holém poli v maringotce to taková idylka nebyla :-), ale právě o tom to je. Vytvořit si to. Pak je i radost z každé kytky větší.
@Duchodce123
@Duchodce123 3 года назад
Jardo zdravím, teď přes svátky hltám Tvoji knihu EKOZAHRADY a zaujaly mě dva nové termíny a to pravokořenné stromky a kopicování stromů. Takže dva dotazy: 1) Zatím neprodáváš ovocné mladé pravokořenné stromky? Nebo už to někdo prodává? 2) Hodí se na kopicování japonský topol? Ten roste poměrně rychle. Díky, František
@Ekozahrady1
@Ekozahrady1 2 года назад
Pravokořenné ovocné neprodávám a nevím ani, že by se tím někdo zabýval (jabloněmi a hrušněmi). Topol je na kopicování ideál, většina listnáčů funguje.
@chillifarmer8402
@chillifarmer8402 4 года назад
Krásné video :) letí tam palec nahoru
@Altmonir
@Altmonir 3 года назад
Lucky
Далее
Není louky bez člověka
6:07
Просмотров 658
Airpod Through Glass Trick! 😱 #shorts
00:19
Просмотров 647 тыс.
#kikakim
00:10
Просмотров 10 млн
How to mow your garden in a nature-friendly way?
4:39
Просмотров 1,8 тыс.
Felix Holzmann - Všechny scénky
2:05:28
Просмотров 12 млн
Je kniha Genesis Historií? - Podívejte se na celý film
1:44:22
Kosení květnaté louky
4:17
Просмотров 2 тыс.