Тёмный

Lasery [RS Elektronika] # 30 

RS Elektronika
Подписаться 192 тыс.
Просмотров 88 тыс.
50% 1

W tym odcinku wracamy do elementów półprzewodnikowych. Tym razem zajmiemy się laserami. Oczywiście tymi wykonanymi z półprzewodników.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
ru-vid.com... - RS Elektronika
ru-vid.com...
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Наука

Опубликовано:

 

27 май 2015

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 52   
@brokenik
@brokenik 9 лет назад
Nagrywarki CD/DVD tak naprawdę nie wypalają "dziury" a powodują krystalizację/zmianę barwnika znajdującego się na czystej płycie CD/DVD. W ten sposób zostają utrwalone dane na nośniku. Przykładem nie będą nośniki RW które możemy kasować i nagrywać - dzieje się tak, gdyż warstwa barwnika może przechodzić w dwa stany - amorficzną i krystaliczną w zależności od zastosowanej mocy lasera. Tak więc "wypalarki" to raczej nie jest dobre określenie.
@Alexkris6666
@Alexkris6666 6 лет назад
Nie rozumiem ale fajnie się słucha :)
@RSElektronika
@RSElektronika 9 лет назад
Przypominam o zaznaczaniu mozliwości odpowiedzi przy swoich komentarzach, aby niektóre z nich nie wyglądały na monologi...
@Barabass
@Barabass 9 лет назад
RS Elektronika zawsze wrzucacie materiały na dany temat w momencie w ktorym przestaje go omawiac na uczelni. Musicie jakos lepiej przewidywać/planowac te materiały. :)
@tcat600
@tcat600 5 лет назад
Zajmuję się laserami całe swoje zawodowe życie i uważam że ten materiał jest dość dobrym wprowadzeniem do tematu. Podstawowe informacje podane w relatywnie prostej formie, a to tu przede wszystkim chodzi. Dla mnie ok
@Mrholyman1234
@Mrholyman1234 9 лет назад
Mam nadzieję że jeszcze powstanie więcej odcinków dotyczących laserów
@LetieKorn
@LetieKorn 9 лет назад
Zagadka: Si/Ge to półprzewodniki typu II, prawdopodobienstwo emisji fotonu jest kilka rzędów wielkości mniejsze niż np typu V dlatego się ich nie używa, aczkolwiek możliwe jest wyprodukowanie lasera z ich użyciem.
@BonanzaBart
@BonanzaBart 9 лет назад
Koledzy ponizej pisza ze nie wykonuje sie laserow z polprzewodnikow na bazie Si albo Ge poniewaz przerwa elektryczna (ang. band gap) w polprzewodnikach na bazie Si i Ge jest skrosna a w polprzewodnikach domieszkowanych np As, czy P, ta przerwa jest prosta. To oczywiscie prawda. Chcialbym dopowiedziec w najbardziej prosty sposob "co z tego." Otoz prze procesie rekombinacji (promienistej) elektron przechodzi z przez przerwe elektryczna z pasma przewodnictwa rekombinuje sie z dzura z pasma walencyjnego i wydziela sie elektron z nadmiaru energi. W przerwie elektrycznej (nazywana rowniez przerwa zabroniona) skrosnej elektron nie moze rekombinowac z dziura bez wytracenia momentu na energie potrzebna do przejscia przez ta przerwe elektryczna co powoduje ze nie ma fotonu swiatla. Natomiast w przypadku przejscia przez prosta przerwe elektryczna elektron ma nadmiar energii co powoduje ze po rekombinacji jest emitowany foton! To zreszta nie dotyczy laserow, mozemy to odniesc rowniez do diod LED, choc w laserze jest to szczegolnie wazne poniewaz cala idea funkcjonowana lasera polega na stymulacji (to S w akronimie - stimulation) kolejnych fotonow swiatla.
@bartekjablonski9719
@bartekjablonski9719 5 лет назад
nie da się wykonać, ponieważ w krzemie i germanie dominują przejścia skośne, wymagane w diodach laserowych są przejścia proste, Stosuje się tu arsenek galu , oraz antymonek galu. Pozdrawiam !
@wiono
@wiono 8 лет назад
ODPOWIEDŹ NA ZAGADKĘ. Nie można wykonać laserów na germanie i krzemie ze względu na ich strukturę pasmową (teoria pasmowa ciał stałych). Krzem i German posiadają przerwę skośną między pasmem walencyjnym a pasmem przewodzenia. Przerwa skośna sprawia, że przejścia międzypasmowe są mniej prawdopodobne. Wzbudzenie elektronu w krzemie czy germanie wiąże się z pochłonięciem fotonu i jednoczesną zmianą pędu elektronu. W przerwie prostej wystarczy wchłonięcie fotonu.
@brt2437
@brt2437 9 лет назад
Jak dla mnie to można było bardziej rozbudować odcinek, brak jest wzmianki o udziale polaków w stworzeniu lasera, mało treści praktycznych, kiedy zachodzi efekt laserowy, jak zasilać diody laserowe, o wrażliwości takich laserów na ESD, gdyby film zawierał bardziej przyziemne informacje jak np. jak uruchomić laser czerwony z nagrywarki to na pewno większa część widzów by się zafascynowała tematem, gdy zobaczy, że posiadanie własnego lasera sporej mocy jest w zasięgu ręki, a co za tym idzie dalsze zgłębienie tematu. Informacje w tym filmie są co najmniej nieistotne dla przeciętnego hobbysty, lasery opisane tutaj (nie wszystkie oczywiście) są dla nas nieosiągalne.
@RSElektronika
@RSElektronika 9 лет назад
Parian Maździoch Powypalali by sobie oczy, a potem byłoby na mnie... :).
@brt2437
@brt2437 9 лет назад
RS Elektronika Heh idąc tym tokiem rozumowania, najlepiej nie mówić nic praktycznego w filmach, bo przecież może kogoś prąd trzepnąć, poparzą się tranzystorem bez radiatora, kondensator wystrzeli w oko, albo wiele innych sytuacji może się stać. Dlatego ja uważam, że zawsze z tego typu poradnikami powinno iść w parze wyraźne uświadomienie widzowi jakie niebezpieczeństwo niosą ze sobą niektóre czynności. A co do samej odpowiedzialności za treść filmu-wystarczy zastrzec, że autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające ze skorzystania z poradnika i tyle :P Oczywiście żeby nie było, że tu marudzę-doceniam bardzo, że podejmuje się Pan nagrywania takich filmików i sam czekam na następne, bo na tyle wartościowych filmików jest na prawdę niewiele w internecie.
@RSElektronika
@RSElektronika 9 лет назад
Parian Maździoch Może i tak, ale musisz przyznać, że w tym przypadku, lasery należą raczej do tych bardziej niebezpiecznych przyrządów. Oko sie nie zagoi od wypalenia laserem. Poza tym, wydaje mi się, ze własnie w tym odcinku, zagrozenia były akurat wymienione.
@brt2437
@brt2437 9 лет назад
RS Elektronika Oko się nie zagoi po potraktowaniu laserem, a serce nie zacznie znów bić po porażeniu prądem, wszystko jest równie niebezpieczne, ale każde zagrożenie można zniwelować mając odpowiednią wiedzę jak się z czymś obchodzić ( która to wiedza mogłaby być przekazywana np w filmikach :) ) obcowanie z prądem jest popularniejsze niż grzebanie przy laserach, co za tym idzie wiedza jak się bezpiecznie obchodzić z laserami dużej mocy jest znacznie mniej dostępna niż ta jak obchodzić się z prądem i zapewne dlatego lasery dużej mocy są uważane za tak niebezpieczne. To swego rodzaju tabu "wiem, że jest niebezpieczne, wiem że należy obchodzić się z tym w sposób specyficzny, ale lepiej nie dotykać" kiedy w rzeczywistości wszystko jest bezpieczne mając odpowiednią wiedzę i świadomość zagrożeń. I co do zagrożeń-wymienione są owszem, ale najważniejsze jest to jak ich unikać, a tego już brak w filmie. I właśnie o to mi chodzi, zachęcić do wykonania takiego lasera i dalszego zainteresowania elektroniką, ale jednocześnie dać tą wiedzę jak nie zrobić sobie krzywdy, bo obecne podejście przypomina mi "jest sobie laser, działa tak i tak, ale nie powiem Ci jak go zrobić samemu, bo oczy sobie wypalisz".
@djstrobo
@djstrobo 9 лет назад
Parian Maździoch Ma racje. Jak ktoś chce to i tak zrobi. Ważne jest uświadamianie o konsekwencjach. O udziale Polaków chętnie bym się dowiedział. Poza tym jak zwykle świetna robota! Tak trzymać!
@92000
@92000 4 года назад
2:16 ...nie W Gwiezdnych Wojnach akurat prawda jest inna - miecze świetlne to plazma, a strzały blasterów to rozżarzony gaz... ;]
@jacek021993
@jacek021993 9 лет назад
istnieją lasery hybrydowe na bazie krzemu który jest w nich falowodem oraz podstawą natomiast wierzchnia warstwę stanowi fosforek indu
@kajteklubon
@kajteklubon 9 лет назад
Tak nawiasem, to w internecie można znaleźć dużo filmików z koncertów, jak wiara nagrywa koncert gdzie są lasery, a ten wypala matryce w aparacie. Np: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-oIVi-IOvITM.html
@kacperasdf2365
@kacperasdf2365 9 лет назад
Z dużym zainteresowaniem oglądam Pana kolejne odcinki, jednak mam wrażenie że pomału wyczerpuje Pan pomysły na nowe filmy. Dokładnie opisał pan budowę i działanie wielu elementów elektronicznych, może więc czas na coś bardziej praktycznego? Na przykład poradniki w stylu "zrób to sam" dotyczące budowy prostych zasilaczy, wzmacniaczy audio, sterowania silnikami krokowymi z napędu CD, radia AM itd. Pozwoliłoby to dokładniej poznać działanie pewnych rzeczy, zachęciło widzów do nauki elektroniki oraz uatrakcyjniło Pana kanał. Pozdrawiam.
@kasar7695
@kasar7695 8 лет назад
+Kacper Asdf, gdzie znajdę twoje poradniki? chętnie je zobaczę.
@WALERSO
@WALERSO 7 лет назад
Witam.Mam cd NAD no i niestety ostatnio się popsuł przyczyną usterki okazał się driver cd wie ktoś może jaka może być przyczyna uszkodzenia.Odtwarzacz był mało używany kupiony jako nowy rok tamu może ja coś zrobiłem nie tak.Pozdrawiam
@piotrkrolak7250
@piotrkrolak7250 8 лет назад
krzem i german mają krzywą przerwę wzbronionę, czyli podczas rekombinacji mamy głównie do czynienia z emisją fononów czyli kwantów drgań sieci kryst, a nie fotonów.
@rodrigorodrigez6919
@rodrigorodrigez6919 8 лет назад
Mowiac krotko przez szkło się nie opalimy;) ,a fotokomorka nas nie wykryje (dobry zlodziej wie o co chodzi).
@TedBundy9563
@TedBundy9563 6 лет назад
A co z laserowymi reflektorami w samochodach, który to rodzaj?
@przemekl2
@przemekl2 9 лет назад
Myślę że chodzi o to samo co w diodach led, krzem i german nie emitują światła.
@Stefanator1312
@Stefanator1312 9 лет назад
Nie da się wykonać, bo krzem i german nie maja przerwy prostej, tylko skośną;)
@FrosterSkyy
@FrosterSkyy 5 лет назад
Mozna wiedzieć co to za muzyka na począdku??
@AdamMaxxx
@AdamMaxxx 9 лет назад
Lasery potrafią też uszkodzić matryce aparatów i kamer.
@piotrodzysk4444
@piotrodzysk4444 2 года назад
Pozdrawiam.#
@Jabuszko86
@Jabuszko86 9 лет назад
Czemu nic na temat Polskiego wkładu w niebieski laser?
@tcat600
@tcat600 5 лет назад
Bo wkład w sensie naukowym nie był wielki w sam laser. Konstrukcja tzw. polskiego lasera była standardowa. Co innego kwestia materiałów podłóżowych. W tym temacie osiągnięcia były bardzo duże
@pawellos2411
@pawellos2411 9 лет назад
Nie można wykonać lasera na bazie krzemu lub germanu z tego samego powodu dla którego nie można zrobić na ich bazie diod led, po prostu nie mają takich właściwości jak arsenek galu czy fosforek galu
@Askar355
@Askar355 9 лет назад
Czesc super film :) Mam do cb pytanie szukam na nie odpowiedzi ale nie umiem znalesc , odrazu powiem ze programuje w Androidzie, nie znam sie na elektronice :) Szukam rozwiazania do takie problemu chce na swoim malym ipodzie nano albo jako breloczek do kluczy dac taki guziek (przyczepic), cos klikalnego, bez zadnych kabli, czym mniejsze tym lepsze. Klikam na ten guziczek i cos dzieje sie na moim urzadzeniu android (napis "1" przechodzi na napis "2"). Musi to byc tak male ze bez zadnych kabli, plyt stykowych etc. (przenosne) Bardzo prosze o odpowiedz. Pozdrawiam :)
@djstrobo
@djstrobo 9 лет назад
Askar355 Szukaj Bluetooth button. Na ebay'u są działające z aparatem za 7 zł z przesyłką.
@Askar355
@Askar355 9 лет назад
tylko ze chicalbym zeby laczylo to sie z moja apk
@christophertaisne6731
@christophertaisne6731 6 лет назад
niebieski 20W :)
@GourangaPL
@GourangaPL 9 лет назад
Przypuszczam, że tak samo, jak z krzemu i germanu nie robi się LED, tak i nie robi się laserów, chodzi o prawdopodobieństwo emisji fotonu z tych półprzewodników. Ale to tylko moje przypuszczenie, mogę się mylić.
@thePrzemko17
@thePrzemko17 7 лет назад
Dlaczego Obi Wan dzierży miecz z czerwonym kryształem?
@kolejowydolnyslask5684
@kolejowydolnyslask5684 3 года назад
No właśnie XD.
@jacekp805
@jacekp805 9 лет назад
W porównaniu do reszty odcinków, ten wygląda jak robiony "na kolanie". Mało rzeczy dla początkujących, dużo niezrozumiałych, jakby czytanych z encyklopedii, terminów.
@tcat600
@tcat600 5 лет назад
Wszystko było podane dość pustym w językiem.
@Artur_Dolata
@Artur_Dolata 9 лет назад
trochę mało o zasilaniu półprzewodnikowych laserów, a właściwie to nic o tym nie powiedziano :-(
@tcat600
@tcat600 5 лет назад
Wystarczy źródło prądowe
Далее
Cyfrówka cz.1 - [RS Elektronika] # 31
16:14
Просмотров 111 тыс.
Jak działa telewizja analogowa [RS Elektronika] #140
33:17
I Missed With The Bottle😂
00:12
Просмотров 4,3 млн
POP CHALLENGE 🎈
00:36
Просмотров 365 тыс.
"Lasery" (1968 r.) /CAŁY FILM/
12:08
Просмотров 10 тыс.
Co można zrobić z pomocą ESP8266?
5:30
Просмотров 2 тыс.
LASER to nie jest zabawka
10:32
Просмотров 13 тыс.
Tajniki filtra loudness [Reduktor Szumu] #231
19:02
Просмотров 52 тыс.
Tylko nie po oczach! Czyli jak działają lasery?
7:47
#engineering #diy #amazing #electronic #fyp
0:59
Просмотров 528 тыс.
iPhone socket cleaning #Fixit
0:30
Просмотров 7 млн