Тёмный

Lipiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 22.07 - 28.07. Prace ogrodnicze w lipcu 

ogród na co dzień
Подписаться 217 тыс.
Просмотров 18 тыс.
50% 1

"Lipcowe upały, wrzesień doskonały". ☀️ Kolejnym przysłowiem rozpoczynamy kolejny "Tydzień w Ogrodzie" i zapraszamy na garść ogrodniczych informacji o tym, co warto zrobić w nadchodzących dniach. 🙂 Zapraszam!
„Lipcowe upały, wrzesień doskonały” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
... w którym kontynuujemy zbiory warzyw i owoców, a także letnich kwiatów do bukietów. W dalszym ciągu pielęgnujemy grządki, rabaty i rośliny rosnące w donicach, poprzez podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie tych okazów, które tego potrzebują.
Druga połowa lipca to czas, kiedy pomału kończymy nawożenie azotowe w ogrodzie. Jeżeli więc jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto odżywić te rośliny, którym może brakować składników odżywczych, włączając w to tuje czy inne rośliny iglaste. Iglaki to w większości rośliny kwasolubne, warto więc wybrać dla nich taki nawóz, który jest dedykowany tej grupie roślin. Może być on w postaci granulatu lub w postaci płynnej. Odpowiednio odżywione będą nie tylko ozdobą przez resztę sezonu, jesień i zimę, ale także wejdą lepiej przygotowane i zdrowsze w czas zimowania. Ponadto użycie wieloskładnikowego nawozu, zawierające wszystkie potrzebne iglakom makro i mikroskładniki powoduje, że rośliny są odporniejsze na działanie szkodników czy chorób oraz że będą one szybciej i bujnie rosły.
A jeżeli w naszym ogrodzie iglaki czy liściaste rośliny okrywowe i żywopłoty rozrosły się za bardzo, nadal możemy je ciąć, przycinać i formować. Możemy to robić za pomocą narzędzi ręcznych lub urządzeń np. akumulatorowych, których popularność stale wzrasta i które przyspieszają pracę. Pamiętajmy, aby przycinanie roślin przeprowadzać zawsze w bezdeszczowy dzień, żeby rany powstałe po cięciu szybciej zaschły i nie były narażone na wilgoć, która sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych. Regularne przycinanie żywopłotów i roślin okrywowych wpływa na ich lepsze zagęszczanie się i ładniejszy pokrój.
Choroby grzybowe mogą pojawiać się także na naszych warzywach, zwłaszcza na pomidorach i ogórkach. W przypadku ogórków jedną z groźniejszych chorób jest np. mączniak rzekomy, w przypadku pomidorów zaraza ziemniaka, ponieważ w bardzo szybkim tempie niszczą one całe uprawy. Warto regularnie sprawdzać, czy nie widać oznak ich pojawienia się i w razie potrzeby przeprowadzić potrzebne opryski.
Wraz z końcem lipca kończymy wysiew fasolki szparagowej. Zatem jeżeli zwolniło nam się miejsce na grządce, możemy jeszcze sięgnąć po nasiona jej karłowych odmian. Od siewu tej rośliny do zbioru jej smacznych strąków musi minąć około 60-90 dni, co oznacza, że będzie można ją zrywać pod koniec września i w październiku.
Na bieżąco suszymy też zioła, które uprawiamy w ogrodzie lub w donicach na tarasach i balkonach. Cały czas w tym celu ścinać możemy majeranek, oregano, tymianek i bazylię, miętę, melisę i lawendę. Niektóre rośliny zielne, takie jak np. mięta i koperek z powodzeniem możemy też mrozić. Sadzonki ziół wieloletnich, do których zalicza się m.in. oregano, tymianek, mięta, melisa, szczypiorek czy rozmaryn, cały czas możemy sadzić. Będziemy mogli z nich korzystać jeszcze w tym sezonie, a także w kolejnych.
Na rabatach cały czas ogławiamy przekwitnięte kwiaty i kwiatostany. Cieszymy się latem kwitnącymi pięknościami. I jeżeli wykopaliśmy cebule lub bulwy tulipanów, narcyzów czy innych roślin kwitnących wiosną i je przechowujemy do jesieni, warto zrobić im przegląd. Sprawdzić w jakim są stanie, czy nie zostały zaatakowane przez choroby grzybowe lub szkodniki. Najlepiej przechowywać je w papierowych torbach lub kartonach, w stosunkowo chłodnym i suchym miejscu. Z powrotem na grządkę, w zależności od gatunku, możemy je sadzić od końca sierpnia do listopada.
Życzymy udanego, pogodnego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#tydzieńwogrodzie #kalendarzogrodnika #kalendariumogrodnicze #lipiecwogrodzie #ogród

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 23   
@PrzemysawWicek-br7qj
@PrzemysawWicek-br7qj 2 месяца назад
Przyjemnego tygodnia pozdrawiam 😊
@iwonakunysz516
@iwonakunysz516 2 месяца назад
Witam pani Izo 😊 ❤ . Dziękuję bardzo za rady 😊. Dziękuje bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊 ❤
@andrzejmrosewski9031
@andrzejmrosewski9031 2 месяца назад
Dziękuję za miłą chwilę 🥰🌹👍
@zofiaowczarewicz638
@zofiaowczarewicz638 2 месяца назад
Dziękuję pięknie 😘💚
@reginapodos6086
@reginapodos6086 2 месяца назад
❤😊😊😊
@beatapoznan7
@beatapoznan7 2 месяца назад
Może coś o przedziorkach
@kingatomczak9517
@kingatomczak9517 2 месяца назад
W jaki sposób podlewać młode sadzonki, żeby ich nie uszkodzić, niewypłukać?
@gosiamazur8790
@gosiamazur8790 2 месяца назад
❤️
@jolam6456
@jolam6456 2 месяца назад
😊❤
@WaldekZ-j3r
@WaldekZ-j3r 2 месяца назад
👍
@agnieszka4960
@agnieszka4960 2 месяца назад
Jak walczyć z mrówkami? W tym roku plaga, kupiony proszek już nie działa.
@DankaOkupnik
@DankaOkupnik 2 месяца назад
Ja posypalam gniazdo cynamonem i działa
@agnieszka4960
@agnieszka4960 2 месяца назад
@@DankaOkupnik nie działa
@8starsAND
@8starsAND 2 месяца назад
Podlewać porządnie, a nie po łebkach jak teraz.
@annacelinska7020
@annacelinska7020 2 месяца назад
👋👍
@slawekwojcik206
@slawekwojcik206 2 месяца назад
Kiedy zbiur fasolki
@zuzannawojcik9601
@zuzannawojcik9601 2 месяца назад
Jak szparagową siałeś na początku lub w połowie maja, to już od końca czerwca powinieneś mieć strąki. Z innych odmian w sumie też 👍🏻 ja już zbieram fasolnik chiński ze strąkami długości 65cm 😀
2 месяца назад
Czas od wysiewu do zbioru fasoli, to 60-90 dni.
@piotrtreder659
@piotrtreder659 2 месяца назад
Dzień dobry p Izo mam takie pytanie ,co pani robi z krzakami papryki na zimę bo tak sie zastanawiałem
@omc-p4i
@omc-p4i 2 месяца назад
ja się też dołączam do pytania, w tamtym roku, przechowywała je pani jesienią w domu. I jak rezultaty, do kiedy rosły?
@monikausyk552
@monikausyk552 2 месяца назад
@@omc-p4i Witam,rok temu zimowałam paprykę .. Liście obcięłam, zostawiłam łodygę głowną i tzw rozwidlenie, przesadziłam do doniczek . Stały w kotłowni na parapecie. Podlewałam raz na 2 tyg. Zaczęły puszczć nowe pędy powoli od lutego . Rosną dalej na grządkach i na pewno nadal będę je zimować bo są coraz bujniejsze ,bardzo dużo owoców mają
@ryszard7860
@ryszard7860 2 месяца назад
Далее