Тёмный

MAGAZYN ENERGII w proszku!? PRZEŁOM w magazynowaniu ENERGII! 

iZZi instalacje
Подписаться 89 тыс.
Просмотров 26 тыс.
50% 1

Wizyta w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i rozmowa z Marcinem Witkiem o przełomowym sposobie magazynowania energii.
►lumadesign.pl/
►sklep► peflex.cennik24.pl/
0:00 Wstęp
1:19 Centrum Energetyki AGH
2:40 Dach budynku uczelni
5:07 Pomysł na magazynowanie energii
6:22 Czym jest proszek do magazynowania energii? Przemiana fazowa
9:10 Woda jako magazyn energii
10:53 Magazyn energii w kontekście pompy ciepła. Schemat
13:17 Zalety w porównaniu do wody
17:24 Czy węgiel to już przeżytek?
18:34 Dopłaty do węgla
20:58 Pomysły na testy magazynu ciepła
22:07 Wady rozwiązania
23:00 Korozja zasobnika
23:31 Czy tę substancję można zjeść? ;) Inne obszary badawcze
25:39 Badanie sprawności turbin wiatrowych
26:47 Zakończenie
#magazynenergii #magazynciepła #izziinstalacje #agh
MAGAZYN ENERGII w proszku!? PRZEŁOM w magazynowaniu ENERGII!

Наука

Опубликовано:

 

27 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 117   
@monio612
@monio612 Год назад
Ja chętnie zobaczę inne filmy z tej uczelni i ich projekty. Ciekawe jak mogłyby wyglądać super-eko-domy przyszłości
@user-eu9qs6od8y
@user-eu9qs6od8y 24 дня назад
Zawsze uważałem że ten kanał jest super i tym tematem szczał w 10
@id1568
@id1568 Год назад
ta PRZEŁOM, zero słowa o kosztach tego cuda, tylko tyle że droższe od wody ! BRAVO !
@cadsystem7300
@cadsystem7300 Год назад
Więcej odcinków! może z tematami w których można pokazać wiecej wyników z badań :)
@bartoszbabula4193
@bartoszbabula4193 Год назад
Bardzo ciekawy wywiad poproszę więcej
@krzysztofb5685
@krzysztofb5685 Год назад
Kiedyś używało się jako magazyn szamot. Też świetnie daje sobie radę w magazynowaniu ciepła
@tomaszwiatr781
@tomaszwiatr781 Год назад
W piecu jest glina a jej szczegolna postac czyli szamot jest glownie tam gdzie jest wysoka temperatura, a wiec w ogole glina jest faktycznie ok.
@MrDariuszI
@MrDariuszI Год назад
Chcemy więcej ciekawostek!
@maciekabuc4129
@maciekabuc4129 Год назад
Super wykład !
@kalimach
@kalimach Год назад
O tak, proszę o więcej spotkań z panem Marcinem. Może nie na tematy węgla, ale różnych projektów i wyników badań jakie przeprowadzają.
@tomaszwiatr781
@tomaszwiatr781 Год назад
Kiedys stosowalem siarczek w pracy dyplomowej domu z pasywnym ogrzewaniem slonecznym. Byl potrzebny zbiornik a siarczek oddawal cieplo przy nawilgacaniu a akumulowal w przeciwnym przypadku. Metode opisywano w Przegladzie budowlanym.
@FreedomAddicted
@FreedomAddicted 19 дней назад
Pan nic nie powiedział ale już wszystko wiadomo. Można się domyślać co to za cudo.
@grzegorzjakuszczonek4575
@grzegorzjakuszczonek4575 Год назад
Mądrego człowieka zawsze warto posłuchać
@Adamo3A
@Adamo3A Год назад
Nie oglądałem, ale tak sobie zaśmieszkuje, odnośnie tytułu, jak ktoś wciągnie proszek to zobacz ile dostaje energii, więc prawda;)
@mateuszjak4645
@mateuszjak4645 Год назад
koleś pierdoli pol godziny, rysuje jakies domki i gada o pompach ciepla co wgl nie jest tematem i na koniec nic nie powiedzial konkretnego o tym proszku. Jak tak wygladaja wyklady na AGH i to ma byc jedna z lepszych uczelni w kraju to o ja cierpie dole. Jakie jest cieplo wlasciwe tego proszku? Jaka jest energia przemiany fazowej, z jakiej fazy na jaką i przy jakiej temperaturze? Jaka przewodnosc cieplna? Czy mozna go mieszac z wodą? Porównywalem wode z parafina i moim zdaniem jest to nieoplacalne, bo moze i energia przemiany fazowej jest ogromna, ale cieplo wlasciwe niskie i woda dosc szybko nadgania. Moze tu bedzie inaczej, no ale nie dowiem sie bo koles gada od rzeczy zamiast konkretow...
@VEKYR900
@VEKYR900 Год назад
też tu nie stwierdziłem nic ciekawego oprócz zmniejszenia objętości zbiornika, taka woda w proszku....
@piotrdziemba6911
@piotrdziemba6911 Год назад
Brawo
@elmakcnc5960
@elmakcnc5960 Год назад
budujac dom mozna przeznaczyc jeden pokuj albo pomieszczenie w piwnicy na magazyn energi gleboko zaizolowany i zasypany proszkiem.ciekawe na ile dni mozna by zmagazynowac energie w takim pomieszczeniu.fajny program pozdrawiam
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 Год назад
To jest koszt bo te pomieszczenie musisz wybudować czyli za 1m2 np. 6 tys.
@elmakcnc5960
@elmakcnc5960 Год назад
@@grzegorzzubinski6951 tak jest koszt ale domy i instytucje mialy budowane kiedys pomieszczenia na wegiel dzie dom zuzywal od 7 do 10 ton rocznie minimum,,do tego roboczogodzony przeznaczone na ladowanie pieca wegle sxuflowanie ,czyszczenie i utylizacja odpadow.teraz mozna by zasypac proszkiem i nabijac w dni sloneczne rurami solarnymi w sezonie letnim.taki bank ciepla moze byc bezobslugowy Pamietaj jeszcze ze wiele rodzin ma dzieci ktore wylatuja z gniazdka po osiagnieciu wieku i wtedy domy posiadaja wolne zazwyczaj zagracone pokoje .Pozdrawiam
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 Год назад
@@elmakcnc5960 Lepiej już aby dom pobierał mniej energii i wtedy problem się rozwiązuje. Takie pomieszczenie 10m2 kosztuje 60 tys. zł. !!!!! Dawniej było taniej. Teraz każdy m2 jest na wagę złota.
@dziupla2000
@dziupla2000 Год назад
@@grzegorzzubinski6951 w kurwe ... smartofny za niedlugo bedą robić loda a włąsne m3 w 21 wieku to luksus xD
@piotrk2632
@piotrk2632 Год назад
Zastanawiałem się nad ułożeniem zbiornika wody pod domem. W okresie letnim nagrzewać go solarami a w zimie odbierać. To nie musi być pomieszczenie. Na wysokości fundamentów zaizolować i uszczelnić taki zbiornik. Jeśli domek na 70m2 powierzchni to zgodnie o wysokości 1m na już 70m3 czyli można zmagazynować ok 70MW energii. Przy dobrze ocieplonym i uszczelnionym może by wystarczyło energii na zimę.
@user-pf7nl7xx4n
@user-pf7nl7xx4n 9 месяцев назад
Jejciu, w tym odcinku nie powiedziano o dwóch najważniejszych rzeczach. Po ludzku: Siedzimy w pokoju o temperaturze 20C. Na stole stawiam dwie herbaty i zakrywam denkiem, żeby nie parowały. Pierwsza herbata ma 30C, druga 100C. Pierwsza oziębła do 25C w ciągu 10 minut. Druga oziębła do 95C w ciągu minuty. Dlaczego gorąca herbata szybciej wystygła o te 5C? Siłą napędową wymiany ciepła jest różnica temperatur. Na początku, w pierwszej herbacie wynosiła 30C-20C = 10C, a w drugiej 100C-20C=80C Załóżmy, że magiczny proszek przechodzi przemianę fazową (topi się) w 25C. Mamy dwa zbiorniki, każdy na początku ma 20C. W pierwszym jest woda, w drugim magiczny proszek. Do obu "wrzucamy" 10kWh energii. W pierwszym woda zagrzała się do 90C W drugim magiczny proszek zagrzał się do 25C i zaczął się częściowo topić. Energii jednak było za mało, żeby zupełnie się stopił i zaczął się nagrzewać do wyższej temperatury. Mamy zatem dwa zbiorniki, oba zmagazynowały taką samą ilość energii, którą możemy odebrać. Pierwszy jest jednak jest bardzo gorący, więc szybko traci ciepło do otoczenia. Drugi jest niewiele cieplejszy od otoczenia i spokojnie utrzyma energię do zimy. Zupełnie jak herbata. W odcinku sprowadzono różnicę tylko do rozmiarów. To częściowo prawda, magiczny proszek w mniejszej objętości pochłonie taką samą ilość energii i zależnie od temperatury topnienia nie będzie potrzebował tak samo grubej izolacji, żeby osiągnąć to samo. ---- Widzę dwa zastosowania magicznego proszku: - magiczny proszek, który topi się w temperaturze pokojowej - magazynowanie ciepła do ogrzewania domu - magiczny proszek, który topi się w 55C - magazynowanie ciepła do ogrzewania c.w.u. w domu
@keramk.8331
@keramk.8331 Год назад
Można by w zasadzie podłogi z tego np budować czy tam ściany. Skoro to tylko magazynuje ciepło to nawet pasywnie mogło by łapać energię w formie tynku ? Czy ja to dobrze rozumuję ?
@mwsupernova
@mwsupernova Год назад
Tak, materiały zmiennofazowe (PCM) dają nowe możliwości odnośnie konstrukcji zasobników. Można je w łatwy sposób integrować z elementami konstrukcyjnymi budynku. Dzięki temu oszczędzamy miejsce w budynku (wiadomo ile kosztuje m2;)
@arson6601
@arson6601 Год назад
Super wizyta w AGH, koniecznie musisz odwiedzić doktora/profesora po raz kolejny
@ekovir
@ekovir 13 дней назад
Podstawowe pytanie: kiedy dostępne? Jaka cena 1kg? Gdzie to mogę kupić? Bez odpowiedzi na te pytania to tylko ciekawostka…
@dominikszalada3682
@dominikszalada3682 Год назад
Jeżeli przy przemianie fazowej wody uzyskuje się więcej energii to dlaczego nie ma pomp ciepła pobierających wodę z instalacji domowej i wypluwających na zewnątrz lód. Lód z zewnątrz trzeba było by raz na jakiś czas sprzątnąć (sam by się rozpuścił na wiosnę) a ciepło z przemiany fazowej do ogrzania domu. Przeliczycie/wykombinujecie coś takiego?
@krzysztofk7948
@krzysztofk7948 Год назад
To się nie sprawdzi bo PC musi pracować na maksimum non stop z przerwami oczywiście ale one nie dadzą oszczędności /maksimum dlatego że produkujemy CWU/ Do CO ok. sprawdzi się ale przemiana fazowa musiałaby być płynna /30 do 42oC/ w innym przypadku mieszacz ale to strata na promieniowaniu samego zasobnika i trzymania przez PC wyższych temperatur. PC byłaby bez falownika... Wg mnie nie tędy droga. Ale super że ktoś w Polsce się tym zajmuje. Jestem inżynierem projektantem i interesuje się takimi układami i widziałbym to w innych, bardziej wydajnych i o wiele szerszych zastosowaniach. Pan w 10:18 nie przygotował się, ale mówił pewny siebie nie jak inżynier... nie 7 a dokładnie 536 /przemiana wody w parę/ - Nadmienię że w lód to ok. 80 razy. Ale i tak coś chce wymyślić i za to szacunek. Sam chciałbym w takich projektach brać udział, pomóc wiedzą, znaleźć zastosowania, dopasować produkt tu i teraz do rynku, pomóc go skomercjalizować, zaprojektować i sprzedać. Pozdrawiam
@willypl1
@willypl1 Год назад
Każdy nas płąci podatku, z których m.in. płacone są pensje za wymyślanie takich rzeczy. Czy nie mamy prawa korzystać z takich wynalazków ?
@arson6601
@arson6601 Год назад
Super, bo można zbudować po prostu ściankę wypełniona tym granulatem, taki zasobnik na 200 litrów to prawie 800 litrów wody, tyle że woda może mieć 80 stC więc to chyba mniej wydajne
@MagicznyK
@MagicznyK Год назад
Tu chodzi o wykorzystanie przemiany fazowej. Nagrzanie wody do 80 C pompą ciepła było by skrajnie nieefektywne.
@VEKYR900
@VEKYR900 Год назад
tak mi się nasunęło: woda w proszku :P.... ja tu niestety nie widzę super ewolucji w dziedzinie mieszkań. tym bardziej jak wszystko przechodzi na pompy i gaz co jest niskotemperaturowe. Ale wszystko się rozbija o to że wszystkiego jest dużo ale latem prądu, ciepła. Ale zimą braknie i tego i tego. Wątpię że można tą substancję grzać całe lato aby potem przez 8 miesięcy zimna z niej wyciągać ciepło. A to czy ktoś w domu postawi bufor 1000L vs 250L to myślę że jest to kwestia pomijalna. I jeśli to ma służyć do zmniejszenia objętości to raczej szkoda na to środków i czasu i lepiej zająć się tym aby panel słoneczny w pochmurny dzień pobierał/wytwarzał z dwa trzy razy więcej energii niż obecnie, co by rozwiązało po części braki w okresie zimowym.
@erykzurek4375
@erykzurek4375 Год назад
Ciekawe bardzo
@piolub5471
@piolub5471 11 месяцев назад
super produkt. a jaka przewidywalna cena produkcji ?
@michalangrzyk1967
@michalangrzyk1967 Год назад
Między 10a60Haha to może SMALEC🤭
@robertcichon9468
@robertcichon9468 Год назад
A jak długo trzyma ten proszek w porównaniu z wodą
@markokraj9295
@markokraj9295 Год назад
Wszystko zależy od termoizolacji zbiornika / bufora. FIZYKA :-)
@robertcichon9468
@robertcichon9468 Год назад
Zapytałem o jak długo i trzyma w porównaniu z wodą, czyli w moim rozumieniu biorę baniak nie izolowany termicznie z wodą a później mieć baniiak nie izolowany w termicznie z proszkiem i oba sprawdzam wtych samych warunkach, termoizolacja to drugie miejsce zagadnienie od taka fizyka
@jerzyprzybyo2541
@jerzyprzybyo2541 Год назад
JAKA JEST SZYBKOŚĆ magazynowania energii , a jaka oddawania . Czy w celu uzyskania CWU potrzebny będzie wymiennik ciepła , czy wystarczy sama wężownica . Jak przebiega proces oddawania ciepła , czy potrzebne jest jakieś wzbudzenie reakcji , czy wystarczy sama różnica temperatur jeżeli energia magazynowana jest na zasadzie reakcji chemicznej to czy wymagana jest jakaś szczególna izolacja termiczna czy istnieje możliwość zastosowania z pominięciem pompy ciepła
@zbigniewgruzlinski3593
@zbigniewgruzlinski3593 Год назад
Słabe panowie słabe , gdyby było takie super już by było na rynku .
@mpGrafik
@mpGrafik Год назад
Pytania: 1. - skoro magazynowanie ciepła, to czy nie warto latem użyć solarów, zamiast pompy ciepła zasilanej przez PV? Temperatury będą sporo wyższe, co za tym idzie - czas przechowywania ciepła, sprawność przy mniejszym nakładzie energetycznym też. 2 - czy ta substancja będzie na tyle tania (i czy jej waga nie będzie zbyt duża), żeby opłaciło się np. zrobić 30-50cm izolowane połacie dachu lub strop albo przy dużym ciężarze właściwym, magazyn pod płytą fundamentową o dużej pojemności, do magazynowania energii na dłuższy okres? 3. - co z opcją 2 stanów magazynu energii - druga opcja to magazynowanie w odrębnym magazynie zimna, na potrzeby chłodzenia pomieszczeń.
@AlladynSolarBatt
@AlladynSolarBatt Год назад
Warto użyć solarów
@mpGrafik
@mpGrafik Год назад
@@AlladynSolarBatt że warto, to pewne, tylko czy można... Była mowa o temperaturze do 60° i nie wiadomo, czy materiał pozwala na więcej. Aby nie przekraczać temperatury 85° w bojlerze, automatyka solarów robi różne cuda. Tu dałoby się nagrzewać do znacznie wyższych temperatur, jeśli struktura chemiczna nie ulegnie uszkodzeniu.
@mwsupernova
@mwsupernova Год назад
To jest przykład materiału PCM. Zakres temperatur pracy możemy konfigurować. Nie ma problemu żeby opracować materiał dla temperatury nawet 300 st. Tu kierowaliśmy się parametrami dla jak najlepszego wykorzystania energii z pompy ciepła z R290.
@mwsupernova
@mwsupernova Год назад
Magazynowanie wody deszczowej i wykorzystanie jej jako sezonowy magazyn chłodu to doskonała opcja. Robimy pompę ciepła typu „woda - woda” i zamrażamy wodę przez całą zimę. Mamy zapas chłodu na całe lato a do jego wykorzystania potrzebna jest pompa obiegowa i odpowiednia instalacja w pomieszczeniach. Uzyskujemy bardzo wysokie COP pompy ciepła w takim procesie ponieważ energia dolnego i górnego źródła jest wykorzystywana…
@AlladynSolarBatt
@AlladynSolarBatt Год назад
@@mwsupernova To bardzo trafne założenia na pierwszy rzut
@nanek9212
@nanek9212 Год назад
Witam serdecznie. Chciałbym zapytać a co z wodroem? Czy nie jest możliwe aby każdy w domu mógł z wody zrobić wodór przy pomocy fotowoltaiki i to tez nośnik energi. gorzej z sprężaniem. pozdrawiam Krystian
@AlladynSolarBatt
@AlladynSolarBatt Год назад
Ktystianie- wodoru nie trzeba sprężać by z niego korzystać.Wodór trzeba przekształcać do amoniaku i w tej postaci stanowi to magazyn/nośnik energii nie spręża y.
@mwsupernova
@mwsupernova Год назад
Wszyscy nad tym pracują;) niestety nie ma na tą chwilę ogólnodostępnej technologii produkcji wodoru. Z tego co się orientuję wodór opłaca się produkować w miejscach gdzie są duże ilości ciepła odpadowego…
@krzysztofk7948
@krzysztofk7948 Год назад
Produkcja wodoru na dzień dzisiejszy najsprawniejsza jest w wodzie o temp. 1000oC ... /tysiąc stopni/ to nie pomyłka ... Jeżeli to jest woda o typowej temp. czysta to 1kg wodoru kosztuje 9l wody i 50kWh prądu x którego w ogniwach paliwowych uzyskamy ... tak 16kWh energii /super sprawnych ogniwach nowych nie zużytych/ Orlen, Grupa Azoty ... mają "brudny" wodór z procesów technologicznych. Orlen buduje instalacje oczyszczania aby zdążyć przed transformacją /Będzie sprzedawać paliwo i gaz i wodór i sam będzie robił prąd jak nie sprzeda całości wodoru .../ Dla nas malutkich nieopłacalna sprawa .. zapomnijcie o wodorze i bycia z nim samowystarczalnym. Pozdrawiam
@marcinwolny6005
@marcinwolny6005 Год назад
a co jest nie tak z octanem sodu 58 stopni przemiana po co odkrywać coś nowego ?
@plebantv5754
@plebantv5754 Год назад
Przelom ale w portfelach :)
@77seban
@77seban Год назад
Rok temu a nawet w maju miałem jeszcze piec na ekogroszek w lipcu zmieniłem na propanówkę. Fotowoltaiki jeszcze nie mam dla mnie jest jeszcze słabo efektywna .. ja nie potrzebuję prądu latem a potrzebuję zimą ..czyli produkcja prądu w zimę .. nocą.
@kyzak1
@kyzak1 Год назад
Chomiki i kołowrotek z dynamem
@maciejkowalski6519
@maciejkowalski6519 Год назад
@@kyzak1 podobno sasin zlecił skonstruować mini elektrownię z maszynki do mięsa, będą je dawać zamiast 15-stki(tylko prawdziwym Polakom-wyznawców Jaczysławy Wielkiej), kasa już na to poszła, więc lada chwila…
@VEKYR900
@VEKYR900 Год назад
no właśnie myślę że powinni się tym zająć, nad efektywnością paneli, chociaż w pochmurny dzień. Większości raczej będzie obojętne czy ma bufor 1000 czy 250L , jeśli ma...
@joannadominiak2612
@joannadominiak2612 Год назад
Problemem pewnie może być waga bo jesli bufor ma 300 litrow i zastosujemy proszek zamiast wody ( 300 litrow czyli pewnie około 450 kg proszku ) to czy ten proszek bedzie wsypywany dopiero po montażu bufora ? bo jesli miał by byc w buforze przed montazem to jak wnieść 500 kg krowę do kotłowni .
@pawelolo8829
@pawelolo8829 Год назад
octan sodu to ta substancja 😁
@pawelm5493
@pawelm5493 Год назад
8:50 hehe miałem pytać jak to przewodzi ciepło. No to co ile byłoby trzeba rozmieścić wężownicę? A jak to jest z glikolem? Nie lepiej do wężownicy wpuścić bezpośrednio czynnik chłodniczy i kosztem komplikacji przy montażu nie tracić prądu na dodatkową pompę? A w ogóle to poza oszczędnością pojemności zbiornika - ciepło właściwe (upraszczając) zdaje się 4 x tego co woda - jakie wykorzystanie tej substancji jest przełomem w stosunku do owej wody?
@mwsupernova
@mwsupernova Год назад
Tego typu zasobniki korzystają z energii przemiany fazowej. Czyli porównując do wody - cały czas zamrażamy wodę zmieniając ją w lód i rozmrażamy lód zmieniając go w wodę. Jest to zupełnie inny wymiar energetyczny. Proszę sprawdzić ile energii potrzeba do ogrzania wody o 30 st. C, a ile do zamiany wody w lód…
@pawelm5493
@pawelm5493 Год назад
@@mwsupernova Dla jasności - napisałem przecież "ciepło właściwe (upraszczając)". Dlatego proszę zwrócić uwagę na słowo "upraszczając". Ja doskonale rozumiem różnicę między ciepłem właściwym i ciepłem przemiany fazowej, ale jeżeli mogę prosić o doprecyzowanie - porównał Pan wymaganą wielkość zbiornika wody i tej substancji jako 4 razy większą dla pracy w temperaturze 50-paru C. Z takiej wypowiedzi wynika, że w okolicach tej temperatury ilość ciepła które może zgromadzić woda porównana z ilością ciepła które może zgromadzić ta substancja (i mniejsza o to w wyniku jakich procesów - chodzi o mierzalny efekt gromadzenia ciepła) - jest dla tej samej objętości 4 razy mniejsza. Gdyby ten konkurs prowadzić w temperaturze około 0C to wygrałaby pewnie woda, ale to nie ma znaczenia ze względu na stosowalność. W dalszym ciągu efektywnie w 50-paru C jest to porównanie woda - granulki jako 1 x 4 na korzyść granulek. Czy to wygląda jakoś inaczej?
@Wies_Pol_2022
@Wies_Pol_2022 Год назад
Finowie zrobili magazyn ciepła w silosie z piaskiem.
@gimbueuropa5904
@gimbueuropa5904 Год назад
I to jest dobre rozwiązanie. Tanie, wysokotemperaturowe. Można zgromadzić latem energię na zimę.
@piotrk2632
@piotrk2632 Год назад
Niemcy też budują.
@VEKYR900
@VEKYR900 Год назад
można by przetestować , zasypać piachem boiler 200L, zamontować ze 2 lub 3 grzałki, pogrzać to przez kilka dni. Ale jeszcze czym odebrać to ciepło jak się pach nagrzeje np do 300 stC?? tak aby to "przekonwertować" na użyteczne 60stC??
@gimbueuropa5904
@gimbueuropa5904 Год назад
Nie tędy droga. Tani piasek w silosie dobrze zaizolowanym, grzany do kilkuset stopni nadwyżką z fotowoltaiki zgromadzi wielokrotnie więcej energii niż jakieś drogie, skomplikowane "rozpuszczalne kawy". Finowie to wykombinowali już.
@hublanek
@hublanek Год назад
zgadza się i takie instalacje już działają problem w tym że generują bardzo wysokie straty gdyz jest olbrzymia różnica temp. pomiędzy wnętrzem a na zewnątrz i bardzo ciężko jest uzyskać sensowny poziom izolacji
@gimbueuropa5904
@gimbueuropa5904 Год назад
@@hublanek Masz linka do dokładniejszych danych?
@hublanek
@hublanek Год назад
@@gimbueuropa5904 czytałem jakiś anglojęzyczny art na temat takich rozwiązań w szwecji i norwegii, nie przypomnę sobie gdzie dokładnie to było
@VEKYR900
@VEKYR900 Год назад
ale jak odebrać to ciepło, i czym, aby było użyteczne 60stopni???
@gimbueuropa5904
@gimbueuropa5904 Год назад
@@VEKYR900 Powietrzem
@privatelindyhop8328
@privatelindyhop8328 Месяц назад
30 minut nagrania o tym, że Panowie pracują nad proszkiem, który zawiera w sobie jakąś tajemniczą substancję zmieniająca swój stan skupienia w granicach 20-60 C - dzięki czemu na jednostce objętości jest w stanie zakumulować ok. 4x więcej ciepła niż woda. Panowie póki co testowali ten proszek laboratoryjnie, ale bez obiektu demonstracyjnego (np w domku jednorodzinnym) - proszę, nie musicie dziękować, własnie zaoszczędziłem Wam 29 minut czasu.
@Piotrek8793
@Piotrek8793 Год назад
Skoro zachodzi jakaś reakcja chemiczna, to nie będzie wieczne. Pytanie jak z czasem będzie spadać zdolność do magazynowania energii za pomocą tego materiału?
@prababkanahektarach4971
@prababkanahektarach4971 7 месяцев назад
i co dalej? minal rok,co nowego?
@krzysztofgutowski1910
@krzysztofgutowski1910 Год назад
A po co pompa ciepła? Izraelczycy wykorzystują bezpośrednio ciepło słoneczne. Ta substancja rozkłada się na słońcu?
@krzysztofgutowski1910
@krzysztofgutowski1910 Год назад
Wykorzystanie odwracalnych reakcji endo i egzotermicznych jest znane od dawna, ale nadal zbyt kosztowne. Ile tego proszku potrzeba dla równoważnej tony węgla?
@44kasek
@44kasek Год назад
Zmywarki Bosch mają minerał zeolit, który zamienia wilgoć w ciepło.
@nanek9212
@nanek9212 Год назад
Ja zastosowałem zeolit w GWC. zeolit rzekomo w Czarnobylu wsypany został aby pochłaniać nukeloity
@marekdzur2673
@marekdzur2673 Год назад
@@nanek9212 już mieszkasz? Czy jeszcze w trakcie budowy? Pozdrawiam serdecznie!
@nanek9212
@nanek9212 Год назад
Wykańczam się przy wykończeniu :)
@marekdzur2673
@marekdzur2673 Год назад
@@nanek9212 a można wiedzieć jaka powieszchnia gwc i do tego jaki rekuperator? Bo mam podobnie ale nie wiem czy nie musi być troszkę mocniejszy reku?? Pozdrawiam
@nanek9212
@nanek9212 Год назад
@@marekdzur2673 provent 300 GEO-natura. Rekuperator marki reqnet model V 400
@krzysztofbartoszek3145
@krzysztofbartoszek3145 Год назад
tani materiał każdy może go mieć to borowina ma dużą pojemność cieplną a tu się znowu robi cyrk by bylo drogie by kupowac i sprzedawać a borowina jest tania
@bartoszdayema7662
@bartoszdayema7662 2 месяца назад
Masakra, rezygnuję z subskrypcji kanału. Tak mało konkretów przez 27 min. I wy chcecie zainteresować przemysł. Jesteście śmieszni. Wyobtaźcie sobie że stoicie przed Elonem. Po 30 sekundach powiedziałby że marnujecie jego czas.
@Wies_Pol_2022
@Wies_Pol_2022 Год назад
Jak ten facet jest wykładowcą to ja nie moge. On nie potrafi ciekawie mówic. Odbiła mi sie spacja na czole bo zasnałem. Ale tak na poważnie bez zycia odpowiada. Wiemy o jakimś proszku i tyle. Zero konkretów do ilu stopni się bedzie nagrzewać jak bedzie trzymac energie itp.... Takaa rozmowa o niczym. Jakies praktyczne testy z pomiarami.
@sIow17
@sIow17 Год назад
To jest proszek, który dobrze przewodzi ciepło i ulega przemianie fazowej w okolicach 50 stopni celcjusza. To oznacza, że nagrzewasz go do tych 50 stopni i on oddając ciepło bardzo długo zostanie przy tej temperaturze. Tak jak woda zamarzając oddaje dużo ciepła pozostaje długo w temperaturze 0 stopni. Czego tu nie rozumieć?
@gimbueuropa5904
@gimbueuropa5904 Год назад
Jak każdy profesor🤣
@tomekkorab5631
@tomekkorab5631 Год назад
@@sIow17 p
@mwsupernova
@mwsupernova Год назад
Na szczęście nie jest;) Nie jest pracownikiem AGH…
@BeHappyTo
@BeHappyTo Год назад
wiekszosc profesorow wykladowcow, prowadzących i nauczycieli takich jest
Далее
Как вам наш дуэт?❤️
00:37
Просмотров 368 тыс.
Prąd i woda za FREE!! Żyj OFF GRID!
32:53
Просмотров 226 тыс.
iPhone 16 - 20+ КРУТЫХ ИЗМЕНЕНИЙ
5:20
10 МИНУСОВ IPHONE 15
18:03
Просмотров 35 тыс.
iPhone 15 Pro в реальной жизни
24:07
Просмотров 449 тыс.