Тёмный

Malowanie proszkowe w domowych warunkach 

Tripo
Подписаться 4,8 тыс.
Просмотров 14 тыс.
50% 1

Tym filmem chcę wam przedstawić malowanie proszkowe w domu. Bez wielkich komór proszkowych czy gigantycznych piecy do wygrzewania. Swój system malowania proszkowego posiadam już kilka lat. Trochę elementów zostało już pomalowanych w tych spartańskich warunkach i chciałem wam przybliżyć jak malować proszkowo i co to malowanie proszkowe.
Malowanie proszkowe polega na naelektryzowaniu proszku i jego aplikację za pomocą pistoletu natryskowego oraz sprężonego powietrza. Z mojej wiedzy isteniją dwie metody malowania proszkowego: TRIBO oraz CORONA. Różnią się od siebie rodzajem ładunku jakim zostaje "naelektryzowany" proszek.
Aspekty techniczno-fizyczne znajdziecie pod tym linkeim: www.tensor.com...
Po nałożeniu farby na malowany element wsadzany jest on do pieca w celu polimeryzacji/usieciwoania proszku/farby. W zależności od tego jaki proszek został zaaplikowany, to taką powłokę uzyskamy po wypaleniu przedmiotu w piecu. Farby mogą posiadać w swoim składzie różnego rodzaju substancje, które modyfikują końcowy wygląd produktu. Farby mogą być w swojej strukturze: połysk, półpołysk, mat, struktura, cameleon (mieniąca się) i inne.
Proces malowania proszkowego wymaga od nas używania środków BHP (proszek bardzo pyli podczas aplikacji) oraz odpowiedniego przygotowania elementów do malowania - nie mogą nosić tłustych czy mokrych śladów. Elementy malowane proszkowo powinny zostać odtłuszczone, a niekiedy także wygrzane w wysokiej temperaturze w celu usunięcia pozostałych zaneiczyszczeń.
Farby proszkowe nie powinny być zbrylone, zanieczyszczone, przeterminowane. Może to doprowadzić do nieprawidłowego procesu polimeryzacji, czego wynikiem będą defekty na wypalonym produkcie. Ponadto należy pamiętać o rodzaju aplikacji danego proszku. Każda z farb ma w swojej karcie technicznej określoną formę aplikacji (CORONA/TRIBO). Np. nie wszystkie farby proszkowe można aplikować metodą TRIBO.
Osobiście malowałem elementy metalowe (z czarnej stali) oraz elementy aluminiowe. Nie dane było mi przeprowadzić testu na stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu i innych materiałach.
Malowanie proszkowe niezależnie od metody wymaga posiadania: pistolet do malowania proszkowego, kompresor, farba proszkowa. Są to trzy podstawowe rzeczy bez których malowanie proszkowe się nie uda. Nie jest konieczna komora lakiernicza, czy wymyślne systemy. Zwykły, metalowy stojak na otwartej przestrzeni również zda egzamin (przy założeniu, że wiatr nie chce urwać głowy).
Mam nadzieję, że pokrótce odpowiedziałem na pytania jak wykonuje się malowanie proszkowe, czy malowanie proszkowe jest trudne, czy malowanie proszkowe się opłaca :)
Muszę zwracać większą uwagę, żeby nie nadużywać zwrotu "tak naprawdę" :D Nie wiem ile razy był ten zwrot użyty w tym filmie - jedno wiem na 100% - za dużo hehe
Pjona!

Опубликовано:

 

7 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 31   
@ghostanddiy
@ghostanddiy Месяц назад
Trzymam kciuki za kanał. Typowy ciekawy różnych rozwiązań majsterkowicz pokazuje swoje wnioski, doświadczenia 👍. Uwielbiam ten typ filmów na YT.
@Irek_Poland
@Irek_Poland Месяц назад
Tak dla informacji. Można też tym systemem malować plastik, wydruki z drukarki 3D. Filament z dodatkiem węgla. PA-CF. Wygrzewa się tak samo w 160 C. Chodzi tylko o to aby przewodził prąd w jakimś stopniu. Pistolet można za 20 zł zrobić z kilku rurek PCV i modułu do paralizatora. Jest już tez PETG z węglem, on jest znacznie łatwiejszy w druku. Żeby jak najbardziej ukryć miejsce zawiesia, stosuję drucik z uzwojenia pierwotnego trafo. Jest cieniutki i ślad jest praktycznie nie do wykrycia, jak ktoś nie wie gdzie było zawieszone. Jak masz nierówny element, to podkład wyrównujący stosuj najpierw. Następnie malujesz gorące na gorące docelowym kolorem. Powodzenia w zabawach z malowaniem!
@tripo_yt
@tripo_yt Месяц назад
Dzięki za komentarz :) Słyszałem właśnie o możliwości malowania proszkowego druków 3D jednak nie zagłębiałem się w temat. Co do przygotowania powierzchni przed malowaniem to z reguły szifuję metalową powierzchnię różnymi gradacjami papieru ściernego, a na koniec odtłuszczam - wtedy mam pewność, że po malowaniu będę miał bdb powłokę. Swoją drogą - możesz napisać tutaj lub na mojego maila coś więcej nt. tego pistoletu do malowania proszkowego DIY z PVC i modułu do paralizatora? Intrygujące, bo wcześniej słyszałem o tym rozwiązaniu, ale tak samo jak w przypadku malowania druków nie zgłębiałem tematu.
@Irek_Poland
@Irek_Poland Месяц назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-hOOUsmEAWgY.htmlsi=_JSEcPrm212yt3E9 Ten moduł DC DC który widać, jest żeby się zasilacz nie spalił. Poszukaj innego filmu, jak facet dokładniej pokazuje jak napięcie ustawić i prąd. Ja z tego co pamiętam mam 8V i 2A na ograniczniku DC DC ustawione. Części na ALi za 20- 30 zł kupisz. Zasilacz dowolny.
@CJWarlock
@CJWarlock 14 дней назад
Fajnie wytłumaczone. Dobry materiał. Zdrawiam. :)
@jasiex-ev7yf
@jasiex-ev7yf Месяц назад
Malowałem dekadę temu zaciski hamulcowe w podobny sposób, jedyną różnicą był pistolet, używałem takiego do flokowania bez kompresora i działało. Dobry merytoryczny film :)
@piterstg
@piterstg Месяц назад
Świetny materiał
@daap007
@daap007 Месяц назад
Coś mi się wydaje, że zabrakło tu jednego zwrotu: "elektrostatyka" choć przy 'ładunkach" było już blisko :-)
@vdsmade
@vdsmade Месяц назад
Super materiał ✌️👷‍♂️pozdrawiam
@ardvark84
@ardvark84 17 дней назад
Jeżeli malujesz rzeczy które mieszczą się w piekarniku, bardzo fajna metoda. Niestety sprzęt potrzebny do spokojnego malowania np bramy wjazdowej i mówię o używkach to lekko 150k. Do tego rachunki za prąd... Oczywiście lakiernia proszkowa, jak masz długi piec to świetny interes a jak jeszcze masz piaskowanie to jeździsz nowym merolem jak gość który mnie raz oszukał i więcej mi nie pomaluje. Tylko, że teraz wszystko do czasu bo jakby ktoś nie zauważył to jesteśmy zwijani gospodarczo. Teraz, ponieważ chcieliśmy dzikiego kapitalizmu będziemy pracować dla innych.
@Mateusz00149
@Mateusz00149 3 дня назад
Witam, wydaje mi sie, ze powinieneś spróbować dawac mniej farby widac na elementach dosyć mocną cytrynę i nierówna powłokę przez to chaotyczne machanie pistoletem. Warto też zwrócić uwage na grubość elementu np.grube ścianki czy pełne elementy bo tam moze czas sie wydłużyć i tu zalecenia producenta co do wygrzewania maja się nijak nawet czarny lepiej przetrzymać min. 5 min dłużej niz zaleca. farba dobrze wygrzana po uderzeniu w element np małym młoteczkiem czy kluczem (oczywiście bez przesady z czuciem) nie powinna sie wgniatac ani tym bardziej odpadać. Co do białego koloru to trzeba uwazac na wypalanie z innymi elementami, gdyż białe farby czesto lepiej wypalac w niższej temp lub krócej niz inne kolory bo ma tendencję do żółknięcia. Pozdrawiam.
@zetareticuli8896
@zetareticuli8896 Месяц назад
Pamiętaj o tym, aby farby z połyskiem wygrzewać dłużej niż zalecane przez producenta czasy,bo niedogrzanie może spowodować gorszą wytrzymałość mechaniczną takiej farby.W przemyśle stosuje się farby, tribo i corona,a najczęściej uniwersalne ,corona\tribo.
@DonDomel
@DonDomel Месяц назад
z tego co kiedyś oglądałem to mówili, że najpierw trzeba nagrzać piekarnik z samymi elementami, żeby juz były ciepłe - nie wiem na ile stopni - wyjać z piekarnika pomalować proszkiem i zaś wsadzić do piekarnika do wypalenia. No ale to było dawnoooo wiec nie wiem czy te informacje sa jeszcze valid.
@zygmuntoscypek5703
@zygmuntoscypek5703 Месяц назад
Super ! Czy drewno też można malować ?
@JankoWalski-uo2br
@JankoWalski-uo2br Месяц назад
Najpierw skończ szkołę podstawową a potem zadawaj pytania 😜
@smasu2657
@smasu2657 Месяц назад
Też mam takie urządzenie jak mam element z duża ilością zakamarków zmniejszam napięcie
@DamianTyraa
@DamianTyraa Месяц назад
Kurcze właśnie kupiłem takie urządzenie i chciałem pomalować cylindry od motocykla aluminiowe i za cholerę nie mogłem pomalować tych zakamarków a po wypaleniu farby w 180 stopniach ta farba jest strasznie słaba na uszkodzenia mechaniczne więc poszły znowu do piaskowania dodam że malowałem przy niskim oraz wysokim napięciu a i ciśnienie powietrza od 0,5 bar do nawet 3bar i też nic pomóżcie bo nie wiem co robić
@zetareticuli8896
@zetareticuli8896 Месяц назад
@@DamianTyraa Metodą tribo,takie zakamarki pomalujesz ale dupy nie urywa.Zasadniczo to odradzam malowanie takich elementów proszkowo,bo temperatura robi swoje i jest to w\g mnie daremny trud.
@piterstg
@piterstg Месяц назад
A miałeś jakiś materiał o piaskowaniu/spawaniu?
@tripo_yt
@tripo_yt Месяц назад
Nie, takich materiałów jeszcze u mnie nie było. W przyszłości planuję zrobić conieco o piaskowaniu, bo chciałbym zrobić piaskarkę i komorę do piaskowania :D Ale to na razie pieśń przyszłości hehe. Ze spawaniem chwilę się już bawię - amatorsko, bo amatorsko - więc nie wiem czy jestem dobrą osobą, która mogłaby zrobić jakiś film/poradnik o spawaniu - cały czas się uczę. Spawam na razie drutem samoosłonowym, ale już czas najwyższy przejść na spawanie w osłonie gazów... Wiem, że o spawaniu nagrywają kanały: Topidrut, Tigmasters, Piran, Adiweld, Adam Maszynotwór. Jeśli chcesz zerknij na te kanały a napewno znajdziesz coś dla siebie :) Sam korzystam z części porad, które pojawiają się na tych kanałach :)
@abrrrakadabrrra
@abrrrakadabrrra Месяц назад
Mógłbyś pokazać jak czyścisz pistolet.
@tripo_yt
@tripo_yt Месяц назад
Odkręcam pojemnik z proszkiem, odkładam go na bok i w każdy zakamarek pistoletu do malowania proszkowego dmucham sprężonym powietrzem z dość dużym ciśnieniem wylotowym :)
@mr.pomidorek7574
@mr.pomidorek7574 Месяц назад
gdzie kupic ta maszynke
@wadysawwojtas4964
@wadysawwojtas4964 Месяц назад
Tak naprawdę profesor
@Apo5308
@Apo5308 Месяц назад
@y_Leonardo
@y_Leonardo Месяц назад
Jeśli to nie tajemnica to jakiej firmy jest to maszynka i jaki model?
@tripo_yt
@tripo_yt Месяц назад
Tajemnica żadna ;) Model: msw-pcs-100. Były jeszcze msw-pcs-50 i msw-pcs-200. W domyśle chciałem kupic model najwyższy (bo różnica cenowa była niewielka) ale sie gdzies zakręciłem i kupiłem właśnie msw-pcs-100 :D Model 50 był podstawowym modelem, 100 był mocniejszy, a 200 miał dodatkowo pokrętło do regulacji napięcia kV. Na chwile obecną z niewiadomych mi przyczyn nie ma tego sprzętu w ogóle na rynku. Kiedyś były normalnie dostępne wewsząd, teraz ni widu ni słychu.
@y_Leonardo
@y_Leonardo Месяц назад
@@tripo_yt dzięki. Sprawdziłem na znanym portalu aukcyjnym i okazuje się, że pojawiły się. Około 1200zł.
@mirdallke2
@mirdallke2 Месяц назад
przylgnąć któremuś z proszków
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Месяц назад
🦾🦾🦾
@kalicacao
@kalicacao Месяц назад
Tak naprawdę... ;)
Далее
Gwintowanie od A do Z
23:47
Просмотров 7 тыс.
Różnica między bitami PH i PZ
19:30
Просмотров 259 тыс.
Człowiek, który naprawia sprzęt AGD z PRL-u
12:29
Просмотров 91 тыс.
Odnalazłem bazę i zakopany depozyt po partyzantach
24:49
Heat Pump with firdge compresor / DIY
17:45
Просмотров 367 тыс.
Chromowanie natryskowe
5:01
Просмотров 33 тыс.
ZBUDOWAŁEM WŁASNĄ MALARNIĘ PROSZKOWĄ. DIY
27:57
Просмотров 49 тыс.