Тёмный
No video :(

"Marat/Sade" Petera Weissa w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie Fot. Natalia Kabanow 

TeatrOsterwy
Подписаться 329
Просмотров 985
50% 1

"MĘCZEŃSTWO I ŚMIERĆ JEAN PAUL MARATA PRZEDSTAWIONE PRZEZ ZESPÓL AKTORSKI PRZYTUŁKU W CHARENTON POD KIEROWNICTWEM PANA DE SADE" Petera Weissa w reżyserii Remigiusza Brzyka
Brzyk, jeden z najważniejszych reżyserów pokolenia, dwukrotny zdobywca Lauru Konrada na festiwalu Interpretacje w Katowicach, znany jest lubelskiej publiczności z inscenizacji dramaturgii współczesnej. Tym razem sięga po jeden z teatralnych arcydramatów XX wieku.
Akcja sztuki Weissa rozgrywa się w roku 1808 w przytułku dla osób obłąkanych w Charenton. Polityczny zesłaniec, uczestnik rewolucji francuskiej, libertyn de Sade wystawia sztukę teatralną opowiadającą o wydarzeniach sprzed piętnastu lat, tj. o zabójstwie przywódcy rewolucji Marata przez żyrondystkę Corday. Scenografią przedstawienia jest sala kąpielowa zakładu a w roli uczestników politycznych wydarzeń, które wstrząsnęły Francją, obsadzeni są obłąkani pacjenci - rewolucja zastała i pozostawiła w takiej samej kondycji.
Misterna dramaturgiczna konstrukcja tekstu, partytury ruchowej i muzycznej zakłada wieloplanowość, spiętrzenie i przenikanie się teatru i życia. Pytania jakie stawia Weiss dotyczą natury rewolucji będącej etapem społecznego rozwoju, ale też pożerającej własne dzieci.
Działać czy wycofać się? Rewolucja ma swoich koryfeuszy takich jak Marat, ale pierwszoplanowym bohaterem inscenizacji Brzyka jest potężna zbiorowość, którą buduje cały zespół aktorski Teatru Osterwy. To on bierze na siebie rolę obłąkanych pacjentów, których sztuka przemienia w rewolucjonistów. Ich kondycja staje się elementem wywrotowym, zaburzającym widowisko, doprowadzając do finałowej rewolty.
Do realizacji brawurowej partytury Weissa Brzyk zaangażował grono wybitnych artystów. Towarzyszy mu jedna z najważniejszych choreografek działających w teatrze współczesnym Dominika Knapik, odpowiedzialna za ruch sceniczny głośnych przedstawień („Śmierć i dziewczyna”, „Morfina”, „Portret Damy” w reżyserii Eweliny Marciniak). Muzykę i scenografię tworzą stali współpracownicy Brzyka - Szymon Szewczyk (nominowany do talentów radiowej Trójki), Jacek Grudzień oraz Iga Słupska.

Опубликовано:

 

26 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Wife habit 😂 #shorts
00:16
Просмотров 53 млн
Max Mara | Fall/Winter 2024/25 | Milan Fashion Week
13:14
"Dokąd" - Arabeska Młodzieżowa
5:36
Просмотров 3,4 тыс.
Swedish DNA: What is the Genetic History of Sweden?
9:31
Nelson’s Body Shop, 1966
8:08
Просмотров 12
Flamenco namiętnie
9:17
Просмотров 2,7 тыс.
Wife habit 😂 #shorts
00:16
Просмотров 53 млн