Тёмный

Miért lehetetlen a SZABAD AKARAT léte? :: A filozófiai érv 

Kálvinista Apologetika
Подписаться 8 тыс.
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Sem teológiailag, sem filozófiailag, és (amennyire be tudom látni) sem tudományosan nem tartható véleményem szerint a szabad akarat koncepciója. Úgy gondolom, hogy a szabad akarat esetében mindegy, hogy a belé vetett hitnek milyen elméleti vagy gyakorlati előnyei vannak, elvetésének pedig milyen súlyos következményei, mivel a szabad akarat fogalma önellentmondásos.
Nagy Gergely vagyok, a Károli Gáspár Református Egyetem PhD hallgatója, teológus. Számos vallás- és tudományfilozófiai vitaesten vettem részt és tartottam előadást a témában. Kutatási területem az istenhit racionális megalapozhatósága és a vallás- és tudomány viszonya.
Köszönet a segítségért Bernáth László filozófusnak!
Predestináció a Bibliában :: katolikus-protestáns beszélgetés | Bernáth László és Nagy Gergely • Predestináció a Bibliá...
Kárhozatra rendelve? Vita a predestinációról | Nagy Gergely vs Bese Gergő Péter atya • Kárhozatra rendelve? V...
------------------------------- TÁMOGATÁS -------------------------------
Patreon (rendszeres): / kalvinistaapologetika
Egyéb támogatás: www.kalvinistaa...
------------------------------- LINKEK -------------------------------
Honlap: www.kalvinistaa...
------------------------------- KÖZÖSSÉG -------------------------------
Facebook: / kalvinistaapologetika
Facebook-csoport: / 2036398356436316
Instagram: / kalvinistaapologetika
Twitter: / kalvinistaapologetika
------------------------------- KAPCSOLAT -------------------------------
Email: kalvapol@gmail.com
*Ha bomlasztóan kommentelsz, tiszteletlen vagy, vagy sértegetsz másokat, a hozzászólásodat töröljük.
#szabad #akarat #filozófia

Опубликовано:

 

26 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 289   
3 года назад
[TRIGGER WARNING A VIDEÓHOZ] Itt kommentek közt szedhettek szét szabad akaratotokból - vagy éppen védhetitek meg a determinizmust. Mindenesetre köszönöm, hogy megnéztétek, örülök, hogy vagytok. Ne felejtsétek el az igazságot keresni... 🧠
3 года назад
Semmilyen logikai bukás nem merül fel ebben az esetben, ezekre a kérdésekre már 500 évvel ezelőtt is megfeleltek a református teológusok, nem te vagy az első, aki ezt felteszed. Ajánlom a leírásban levő videókat és Kálvin Institutioját ebben a témában. Üdv!
@jozsefnabradi1752
@jozsefnabradi1752 3 года назад
Áldás Békesség Dr Joó Sándor református lelkésztől az 1967 ből "Eleve elrendelésről." ha van időd, időtök hallgassátok meg. A teremtett ember az eleve elrendelést nem értheti meg. Köszönöm!
@gaborjuracsik4847
@gaborjuracsik4847 3 года назад
1. A döntéseink a vágyainkból erednek. 2. Ha nincsen vágy akkor nincs is döntéshelyzet, a semmiről nem lehet dönteni. 3. A vágy benne van a döntés definíciójába 4. A különböző vágyaink értékelése nincs benne a vágyak definíciójában. 5. A vágyainkban értékelésében van a szabad akarat, nem a vágyainkban. Szalmabábozást követsz el, mert logikátlanságra akarod egy leegyszerűsített értelmezésével a szabad akaratot. Az őrült az amely irracionálisan viselkedik, aki mentes a szabad akarat ezen megkötésétől. Az őrült azonban az akaratán kívül, vagy híján teszi azt amit tesz.
@gmlgml780
@gmlgml780 3 года назад
​@@gaborjuracsik4847 Bírom, ahogy az emberek kétségbeesetten próbálnak ragaszkodni a szabad akarat koncepciójához. És én értem őket, irtózatos semmi az, mikor az ember rádöbben, hogy talán nem is "létezik" ... :) És értem, hogy a címből kicsit arra is lehet következtetni, hogy itt most egyértelműen, logikailag cáfolni próbálják a szabad akarat létezését. De számít -e az, hogy van -e elvben, valójában, ténylegesen szabad akarat, ha a gyakorlatban, az elmondottak alapján nagyjából olyan, mintha nem lenne. És azt nem tudod cáfolni. Azt mondod "a vágyaink értékelésében" van a szabad akarat. Szerintem amit te "értékelésnek" nevezel, az nem más, mint az adott vágynak, vagy a vágy tárgyának a részleteinek a tudatosítása, azokban való elmélyülés. De miután, remélhetőleg nagyon ügyesen, hibátlanul és minden részletre kiterjedően (nem :) megtörtént a tudatosítás, teljes képet kaptál, aztán megszületik benned az ítélet, a "döntés". Automatikusan. Már megint nem tudsz máshogy dönteni. A részletek tudatosítása előtt is értékelted valahogy a jelenséget, és utána is. Közben változott -e vagy sem, nem számít. Az ember tudatossága nem állandó. Az érzéseidet, gondolataidat nem tudatosan képzed. Csak úgy megjelennek benned. Egy következő másodpercben már egész máshol pattognak. Aztán visszatérsz, vagy sem, nem számít. Nem lehet rá számítani. A koncentráció rövid. Igazából akaratod sincs, nemhogy szabad lenne. :) Nem definiált, beláthatatlan forrásból származó érzések, hangulatok és vágyak, valamint (jó esetben) az azokat is értelmezni próbáló, szintén beláthatatlan forrásból származó gondolatok az osztályrészünk. Hogy tudna ebből (gyakorlati szinten) szabad akarat származni ? Nem határozhatod meg a preferenciáidat, vágyaidat, és nem jut ki mindenkinek minden gondolat. Hol itt a szabad akarat ? Egy féligmeddig tudatos vergődés az emberi létezés. Ha benned megjelenik a "vágyaid értékelésének" igénye, gondolata, akkor te már szerencsés vagy. Az egyáltalán nem magától értetődő dolog. De attól még csak egy mechnaizmus, egy működés. A folyamat közben nincs egy cseppnyi szabad akaratod sem. Lezajlik benned. Ha lenne szabad akarat, akkor a boldogtalan ember csak úgy döntene, hogy boldog lesz. A szenvedő ember egyszerűen csak úgy döntene, hogy szeretni fogja a fájdalmát. A nélkülöző ember simán csak lemondana arról a dologról amit nélkülöz. De nem vagyunk erre képesek. Mozgatva, hajtva leszünk általuk. Van aki "értékelve", van aki ostobán, de az élet rabszolgái vagyunk, mind.
@gyurkovicsrita4524
@gyurkovicsrita4524 3 года назад
@@gmlgml780 a szabad akarat nem a mindenre való képességet jelenti- hogy akkor egyetlen csettintésre mindent úgy csinálunk ahogy jó nekünk- nyilván szabadságunk determinált. Magam részéről nagyon örülnék ha nem lenne szabad akaratom- hanem el tudnám fogadni amit Gergely hirdet- alázatosan, hogy ahogy az engem megformált Isten eleve elrendelte, az lesz a sorsom. De könnyű ezt mondani annak, aki lelkész, hívő és majdnem hogy bizonyos saját üdvösségében.
@miklosmenyhart6129
@miklosmenyhart6129 3 года назад
A 'vágy' mint programkód, avagy biorobotok vagyunk egy "állítólagos" rendszergazda felügyelete mellett? Akkor mi a 'megváltás' mibenléte?
@ombucman1
@ombucman1 3 года назад
Összemosod a vágy és az akarat fogalmát miközben az érvelésed végén szétválasztod.
@cluelessangel5292
@cluelessangel5292 2 года назад
hol volt ez?
@szabolcsbalogh2334
@szabolcsbalogh2334 3 года назад
1 Mózes, 3:5 - Hanem tudja az Isten, hogy a mely napon ejéndetek abból, megnyilatkoznak a ti szemeitek, és olyanok lésztek mint az Isten: jónak és gonosznak tudói. Roviden, nem lehet ezt a temat is betenni a titkok kategoriaba mint az urvacsorat? Bovebben, en ha Isten lennek olyan vilagba lelnem kedvem amibe szabad akarat van ugy, hogy mindig mindent tudok elore es akar be is avatkozhatok ha sajat AKARATOM ugy kivanja, kicsit felfoghatatlan kategoria de szerintem semmi ertelme egy olyan vilagnak amibe nincs szabad akarat,Isten szemszogebol meg plane. Példabeszédek, 11:27 - A ki jóra igyekezik, jóakaratot szerez: a ki pedig gonoszt keres, ő magára jő az. Az akaratba van a kulcs szerintem... Azt kell megtanulni uralni, az a vagyak felett van...
@johnthebaptist-evangeliumi4267
@johnthebaptist-evangeliumi4267 3 года назад
A Szentháromság, vagy éppen az isteni szuverenitás és az emberi felelősség kapcsolata, vagy a gonosz eredete, ezek valóban titkok, amit talán sosem fogunk megérteni. De az úrvacsora? Abban mi a titok? Ezt csak az rakja titok kategóriába, aki mindenképpen (a mellette szóló érveket figyelmen kívül hagyva) ki akarja zárni a jelképes értelmezést.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
Elég egyszerű fogás ez a pszichológiai nyomás a nézőn, a példák úgy vannak megalkotva hogy van egy "jó" döntés ami a jelenlegi erkölcsi normáknak megfelel, társadalmilag elfogadott stb. és van egy másik negatívabb döntés. Persze, hogy értelmesen nem fogunk úgy dönteni hogy ártsunk a nagymamának vagy a terhes nőnek, ugye figyeltétek hogy a videóban ilyen példák vannak! Érdekes, hogy filozófia van említve a videóban de mint hallottuk gyerekes, érzelmileg manipuláló az érvelés. Miért nem arról volt szó ami az ígéret volt, logikáról és filozófiáról? Nem olyan döntés volt hogy: A vagy B, jobbra fordulsz vagy balra a labirintusba, 5-os vagy 6-os lottót adsz fel esetleg számkombinációk más döntésben stb. Követem a csatornát, kijelentem hogy kedvelem is viszont messze ez a videó a leggyengébb minőség. Nekem ez a kérdés kicsit olyan mint maga Isten léte. Mégis hogy lehetne ilyet megválaszolni? Erre a kommentemre is mondhatja egy Kálvinista, hogy ez az Úr szava, ő már eldöntöttte és csak a cselekvést hajtom végre ahogy begépelem ide. Na, ezt mégis hogy cáfoljam meg? :-) Mindenesetre szép napot mindenkinek függetlenül attól hogy teista, ateista, szabad ember vagy nem az.
@proshadow790
@proshadow790 3 года назад
Mert csak a vágyaid súgják, hogy jobbra menj :D
@bettinakiss3724
@bettinakiss3724 3 года назад
Számomra azért problémás az előre elrendelés, mert ha nincs szabad akarat, azaz tetteink felől nem magunk döntünk, hanem azokat Isten már eldöntötte, akkor nincs felelősségünk sem, hanem Isten visel minden felelősséget. Hiszen mindenről Ő döntött, nem mi. Ebben az esetben azonban nem lenne bűnünk sem, hiszen a bűn fogalmának lényegi eleme a felelősség - s így minden bűnért Isten lenne a felelős, azaz végső soron Ő lenne az egyedüli bűnös mindenért. Ez képtelenség és totálisan szembemegy a Szentírással. A szabad akarat minden erkölcs alapfeltétele-szerintem.
@proshadow790
@proshadow790 3 года назад
Hát igen ha nincs szabad akarat akkor mi van az almával? Isten teremtés hibás? Valószínűtlen
@sapitamas3541
@sapitamas3541 3 года назад
Ez nem egy öngól a kereszténységgel szemben? Mert ezzel leveszük a felelőséget az emberről és Istent esetlegesen zsarnokként tüntetjük fel.
@proshadow790
@proshadow790 3 года назад
Csak a reformátusokkal szemben. Én nem vagyok református éppen ezért fix hogy ez az Isten nem ugyanaz mint akiben én hiszek.
@ibolyasanta4057
@ibolyasanta4057 3 года назад
A legfontosabb a kérdés szempontjából, amit az elején hallunk is, hogy elszámoltathatók vagyunk-e a döntéseink miatt, ha nem létezik szabad akarat. Nekem inkább pszichologizálásnak tűnik ez a levezetés, de még az sem hagyja ki az ember felelősségét. Amely felelősség az egész Szentíráson végigvonul, mindjárt az elején pl., hogy a bűn az ajtó előtt leselkedik, de te uralkodjál/!/ rajta. Vagy még korábban az intés a jó és rossz tudásának fájával kapcsolatban. Később éppen a 'ne kívánd!' parancsa. Nem értelmetlenül parancsol Isten, ha úgyis csakis a vágyainkat tudjuk követni a döntéseinkben? A keresztény élet éppen a spontán, "ösztönösen" megszülető vágyak korlátozásáról, gyakran megtagadásáról szól. Ha a döntés felelősségét bármilyen levezetésből következően levesszük az ember válláról, akkor az egész világ egy kis babaszínház, ahol Isten szórakozásból(?) lejátssza a történetünket.
@ibolyasanta4057
@ibolyasanta4057 3 года назад
@@sonus89 Kedves sonus89, a predestináció nagyon árnyalt kérdés. Erre most nem térnék ki külön. Amivel viszont éppen nem szeretnék vitatkozni, az a sola scriptura. A szívbe írt törvény nem MÁST jelent, mint amit a szent iratok tartalmaznak. Hiszen ha a szentírók a leírt szöveget fölöslegesnek tartották a szívbe írt törvényhez képest, mi a csudának írták le pl. az evangéliumokat? A szívbe írt törvénynél a leírtak helyes megértéséről és alkalmazásáról beszél Jézus. Ahogy erre a Hegyi beszéd törvénymagyarázatában példát is ad. Miért magyarázta ahelyett, hogy azt mondta volna: nézzetek a szívetekbe, ott megtaláljátok az igazi értelmét? Vagy szerinted miben érvényes a Szentírás, ha a szívbe írt törvény az irányadó?
@bettinakiss3724
@bettinakiss3724 3 года назад
@@sonus89 👍👍
@singh-bahaduraron4749
@singh-bahaduraron4749 3 года назад
@@sonus89 "És éppen ezt hangsúlyozta ki Jézus amikor szombaton gyógyított az írásoknak ( a törvényeknek ) ellentmondva." Bocsánat, de az nem az Isten törvénye volt, hanem a különböző törvénytanítóké és farizeusoké. A Tórában nincs szó gyógyításról, sem a többiről, amikkel Jézust gyakran megvádolták. Azok az Isteni parancsok emberi túlgondolásai voltak. Szerintem.
@singh-bahaduraron4749
@singh-bahaduraron4749 3 года назад
@@sonus89 Jézus szerintem ott sem mondott ellent a törvénynek. Ő nem mondta, hogy nem kéne megkövezni, csupán azt, hogy ki dobja az első követ. Az, hogy ő maga abban a helyzetben nem vállalta aktívan a vád és végrehajtás szerepét, ehhez szuverén joga volt pláne, hogy előretekintve magára, bűnöket megbocsásson, mint Isten, aki meg fog halni a bűnökért. Nem gondolnám, hogy ezzel szembement volna az írott törvénnyel.
@singh-bahaduraron4749
@singh-bahaduraron4749 3 года назад
@@sonus89 Nem gondolom, hogy szíve szerint megölte volna. Pont abba a csapdahelyzetbe akarod belekényszeríteni újra, amibe a farizeusok akarták, mikor elécitálták a nőt. Azt gondolták, hogy Jézusnak két választása lehet, vagy kegyetlen lesz, vagy törvényszegő. És ő, mikor megmondta ki vesse az első követ, azt gondolom tudta, hogy senki nem meri magát bűntelennek mondani az ő jelenlétében. Ő lett volna az egyedüli, aki a saját ítélete alapján megkövezhette volna. De ő Isten, és joga van bűnöket megbocsátani, ráadásul vérét adta érte. Nincs itt törvényszegés, a törvény betöltése van vér által. Az emberi logika sajnos térhez és időhöz kötött, az Isten igazsága nem.
@adamborka399
@adamborka399 2 года назад
Szia, Szeretném megköszönni a gondolatokat Gergelynek, mert ösztönzött sokakat és engem is. Találjuk meg tehát a teljes igazságot ebben a témában.(Krisztust által, őt szemlélve) Én csak annyit szeretnék ehhez hozzáfűzni, hogy ez egy igen nehéz téma és nem éri meg túlbonyolítani. Én úgy hiszem, hogy a külső hatások és körülmények, vágyak és kényszerűségek nem befolyásolják a szabad akaratunkat, hanem a szabad akaratunkkal befolyásolhatjuk a környezetünket, hatással lehetünk a körülményeinkre, vágyainkra és a kényszerűség is leküzdhetővé válik. Sok inger ér bennünket, de én sajnos nem hiszem, hogy csupán reakciólények lennénk (földi viszonylatban), bár igaz, hogy Isten nélkül az ember nem önmaga. Ezért úgy hiszem a szabad akarat az Istennel való kapcsolatban teljesedik ki, ahol Isten jelenlétében tudsz meghozni szabad akaratból olyan döntéseket, amelyekre nem kényszerít senki. Mivel Isten szabad akaratot adott az embernek, mindegy, hogy hogy definiálod (de jobban teszed ha inkább élsz vele mintha megpróbálod meghatározni), szabad akarat mindenképpen van, mert Isten mondta, hogy legyen és amit mond az úgy van, mindegy hogy elhiszed vagy sem, mert nem te alkottad Istent, hanem Isten alkotott téged. Nem te hoztad létre a szabad akaratod, hanem ajándékba kaptad azt, ezért élj vele és használd. Ezért ki vagyok én, hogy megkérdőjelezzem azt ami az én értelmi világomat felülmúlja és miért bölcselkedjek felettébb amikor nincs rálátásom? Hogy mi a szabad akarat? Kérdezzük meg az alkotónkat. Szerkesztett rész: Szerintem csak egy SZABAD EMBER rendelkezhet SZABAD AKARATTAL. A szabad ember pedig egy olyan ember, akire bár hatással vannak a következő tényezők, mégsem uralkodnak rajta, tehát a SZABAD EMBER FÜGGETLEN ezektől a dolgoktól, gondolok például a testi érzelmekre, vágyakra, kívánságokra, meggyőződésekre, különböző kísértésekre, félelmekre, külső és belső kényszerekre, motivációra, külső hatásokra és körülményekre azaz mindarra, ami az anyagi világból közvetlenül vagy közvetve hatással van rá. Ezekből/től az ember szabadulhat is és élhet szabadon, bár jelen lesznek az életében de nem FÜGG tőlük. Ez azt jelenti, hogy nem ezek a fogalmak hozzák létre a szabad akaratot (nem ezen dolgok következménye a szabad akarat), hanem ezek a dolgok a szabad akaratra csatlakoznak rá, tehát a szabad akarat mindezek fölé van helyezve. Igen mivel anyagi világban vagyunk meg van határozva és be van határolva minden, de az csak a testiekre vonatkozik nem pedig a lelkiekre. A szabad akarat pedig nem testi, hanem lelki jellegű dolog. Mivel a láthatatlanból állt elő a látható, így a te lelked is ami láthatatlan, befolyással van a testedre (ami látható) és a gondolataidra (amelyek láthatatlanok). A lényeg az, hogy sok mindenen uralkodhat az ember és sok mindentől lehet független és gyakorolhatja a "szabad akaratát" önállóan.Élhet jól önerőből (mert mindenknek van lelki ereje, mindenkinek más mértékkel, valaki erős lélekkel rendelkezik, valaki kevésbé). Viszont egy dologtól sohasem szabadulhat meg az ember, az pedig a bűn megléte az életében. Tehát a következőt állapíthatjuk meg: Lehetsz te szabad az érzelmeidtől, a vágyaidtól, az álmaidtól, a félelmeidtől, a meggyőződésedtől, a gondolataidtól, a belső/külső kényszerűségektől és nyomásoktól, a körülményeidtől, és élhetsz egy csodás életet ezen a Földön (max 80-90 év, de legyen több), de nem tudsz szabadulni a bűntől. Ez azt jelenti, hogy nem tudsz SZABADDÁ VÁLNI, mert amíg a bűn jelen van az életedben, az fog uralkodni. Nem te uralkodsz, hanem a bűn uralkodik a tagjaidban. Mert mindaz ami meghatároz téged, annak az uralma alatt vagy. Az embert pedig Istennek kéne meghatároznia, nem pedig a bűnnek... A választás (szabad akarat - a döntés) a mienk. Szabaddá lehetek-e? Igen lehetséges. Fogadd be azt, aki életét adta érted, hogy te szabaddá légy. Ismerd meg Jézust és azt, amit mond rólad. Mert amit ő jelent ki rólad, az az igazság az életedről, merthogy Őáltala lett minden. Mondta azért Jézus a benne hívő zsidóknak: „Ha ti megmaradtok az én beszédemben, bizonnyal az én tanítványaim vagytok, megismeritek az igazságot, és az igazság szabaddá tesz titeket.“ Így feleltek neki: „Ábrahám magva vagyunk, és nem szolgáltunk soha senkinek: hogyan mondhatod hát, hogy szabaddá lesztek?“ Jézus így felelt nekik: „Bizony, bizony mondom néktek, hogy aki bűnt cselekszik, szolgája a bűnnek. A szolga pedig nem marad mindörökké a házban: a Fiú marad ott mindörökké. Azért, ha a Fiú megszabadít titeket, valósággal szabadok lesztek.“ János evangéliuma 8:31-36 Mert Isten annyira szerette az embereket, hogy odaadta az egyetlen Fiát értük! Azért tette ezt, hogy aki hisz a Fiában, annak ne kelljen végleg elpusztulnia, hanem örökké éljen. Isten nem azért küldte a Fiát az emberek közé, hogy elítélje őket! Azért küldte, hogy rajta keresztül megmentse őket. Aki hisz a Fiúban, azt nem ítélik el. De aki nem hisz benne, az máris ítélet alatt van, mert nem hitt az Isten egyetlen Fiában. Az ítélet pedig ez: a világosság eljött az emberek közé, de azok jobban szerették a sötétséget, mint a világosságot, mert gonosz dolgokat gondoltak és tettek. Ugyanis akik gonosz dolgokat tesznek, mind gyűlölik a világosságot. Ezek nem jönnek ki a világosságra, nehogy gonosz tetteik lelepleződjenek, és mindenki számára láthatók legyenek. Aki viszont az igazságot követi, és azt teszi, ami helyes, az kijön a világosságra. A világosság pedig nyilvánvalóan megmutatja, hogy ezeket a dolgokat Isten tetszése szerint és Isten által tette.” János evangéliuma 3:16-21 Legyen szép napod, köszi, hogy végigolvastad.
@matevereczkey7266
@matevereczkey7266 3 года назад
Üdvözlök mindenkit! Ez egy nagyon érdekes téma, mert nem magától értetődő a válasz. Az egyház is foglalkozik ezzel a kérdéssel, eleve elrendeltetés és a tudomány is, ahol jelenleg a kvantumfizika szintjén nem tudnak előre jósolni, csak nagy valószínűséggel. Zana Zoltán egy hasonlattal élt a szabad akaratról, Ő úgy fogalmazott, hogy -olyan, mint a nuniban a legutolsó nyalat. A párhuzamos univerzumok elve alapján, pedig minden, mindenhogy megtörténhet akár. Hogy van e sors és, hogy mi van a döntésekkel? Ezt nem fogjuk tudni megmondani, de érdekes beszélgetést lehet róla folytatni. Üdv!
@sandorfulop1940
@sandorfulop1940 3 года назад
Szabad ember szabad országban szabad akaratából azt tesz, amit szabad.
@peterjuhasz7464
@peterjuhasz7464 3 года назад
Menjünk el a kezdetekhez (a kályhához): A legelső emberpárhoz. Isten a kert közepére ültetett két fát, mellyel kapcsolatosan meghagyta Ádámnak és Évának, hogy ne egyenek azok gyümölcséből. Ádám és Éva ennek ellenére úgy döntöttek, (ugyan a Sátán hatására, de mégis), hogy enni fognak és ettek. Szerintem ez eszméletlenül Ádám és Éva akaratán múlott, hiszen tisztában voltak még a lehetséges következményekkel is. Nem gondolnám, hogy Isten képtelen volt előre látni, hogy egy ilyen egyszerű esetben mi fog történni tulajdon képmására alkotott teremtményeivel és azt sem, hogy valamilyen alibire volt szüksége, hogy Ádámot és Évát elüldözhesse a paradicsomból. Tehát bezony már ők eldönthették, hogy mit fognak tenni.Tahát az Isten az embert egyszerre ajándékozta és verte meg a szabad akarat lehetőségével. Csak így mutatkozik meg, hogy mire is méltó valójában. Azt pedig ennek a kérdésnek a tárgyalásakor egyszerűen nem hagyhatjuk figyelmen kívül (ahogy azt az előadásod elején kikötötted), hogy a kvantumfizika, tehát a bennünket alkotó világban tömegesen fellépő véletlenszerű jelenségeket ne vegyük figyelembe, hiszen azok bizonyos esetekben a makrovilágra is kihatnak. Főleg, ha mi döntjük el, hogy senki által be nem folyásólható módon hassanak-e ki, vagy sem. Egy véletlenszerű jelenség is keletkeztet érdekeket. Aztán az érdekek is felbonthatók a reánk ható kényszerek és vágyak valamilyen arányára és attól függően, hogy ezt én milyen arányúnak érzékelem, ennek megfelelően cselekszem, vagy más, más szempontok szerint cselekszik, de lényeg a lényeg. Mindenkor a bennünket érő humán és természeti eredetű kihívásokra adunk közvetlen, vagy közvetett reakciókat. (Naponta többször nyílik lehetőségünk eldönteni, hogy beleharapunk-e az almába vagy sem) Ez a döntés nem különbözik Ádám és Éva döntésétől.
@yahuahutja
@yahuahutja Год назад
Üdvözlet Gergely! Ha lehetetlen lenne a szabad választás és szabad akarat, akkor nem lehetne felelősségre vonni az embereket. Ez a Kálvinizmus egyik legnagyobb tévtanítása. Egy álláspont, amely még a nem hívők számára is könnyen átlátható
@tiborbojer693
@tiborbojer693 3 года назад
Ha van előtted kettő doboz és az egyikben süti van, mi alapján döntöd el, hogy melyiket választod? Hol van a vágy vagy a kényszer szerepe a választásban? Az általad említett heideggeri "belevettség a világba" csak akkor igaz, ha előzetesen ismert dolgok között kell választanom. Vágyom otthon maradni, mert utálom a munkahelyet, de ha megteszem nem kapok fizetést (kényszer).
@peterschmidt8108
@peterschmidt8108 3 года назад
Szerintem itt jön be a többi komponens. A genetikai és szocializációs része a kérdéskörnek. Döntesz, de ezer oka van annak, hogy egyiket, vagy a másikat választod. Az illúziód meg van ugyan, hogy szabad akaratodból választottál, de a döntésed előbb születik meg a tudattalanodban, minthogy az tudatossá válna. (rengeteg hasonló eldöntendős kísérletet végeztek már egyébként MRI vizsgálatokkal összekötve) Cserébe az agyad "megjutalmaz" a szabad akarat illúziójával.
@tiborbojer693
@tiborbojer693 3 года назад
@@peterschmidt8108 Nem lenne rossz ellenérv, de mit bizonyít? Pont az ember esetén már régen kimutatták, hogy a hétköznapi cselekedeteink során túlnyomó részt ösztöneink és / vagy korábbi tapasztalataink alapján cselekszünk. De csak túlnyomó részt. És honnan tudod, hogy az ezer okból melyik a befutó? A szabad akarat tagadóinak tehát fel van adva a lecke. Találni kell egy embert, akinek a teljes élete dokumentálva van, minden egyes másodperc, és minden másodpercének a döntését megdönthetetlenül meg kell indokolni. Ha csak egyetlen másodpercre nincsen 100 százalékos indoklás, a szabad akarat nyert... :) (Egy kicsit azért becsapós már maga a témafelvetés is. A szabad akarat-akarás és a szabad cselekvés két különböző dolog...) De hogy lerövidítsem a problémát, az ok-okozatról van szó, vagyis minden okozatnak van oka. Ezzel kapcsolatban sokakban merültek már fel kételyek, hogy hol végződik az okozat és hol kezdődik az ok? (Bertrand Russelt érdemes olvasgatni, csak úgy találomra...) Egyébként nagyon jó, hogy a RU-vid-on ilyen és ehhez hasonló csatornák is vannak. Végre nem csak a celebek aktívak az online térben.
@peterschmidt8108
@peterschmidt8108 3 года назад
@@tiborbojer693 Pontosan így van, ahogy írod. Ez egy ok-okozati világ. Végeredményben minden arra vezethető vissza, hogy az az univerzum, amelyben létezünk megszülethetett. Nos. Tegyük fel, az Isten teremtette az Univerzumot. És az Isten adott nekünk szabad akaratot. Én nem emlékszem rá, hogy kértem volna. Fentebb írtam a következő önellentmondást: Hogy lehetne szabad az akaratod, ha nem szabad akaratodból kaptad a szabad akaratot. Szerintem már itt megdől a szabad akarat lehetősége. ha az Univerzum spontán jött létre és mi spontán kaptunk szabad akaratot, akkor is ugyanitt tartunk. Soha nem volt hatásunk rá, hogy kérjük, vagy elutasítsuk, hiszen ahhoz szabad akaratra lett volna szükségünk. Ennek következtében minden, amit teszünk, már nem a saját akaratunk szerint történik. A felelősség nem lehet a miénk, hiszen nem volt hatásunk soha arra, hogy kell-e nekünk, vagy sem. És valóban remek csatorna!
@tiborbojer693
@tiborbojer693 3 года назад
@@peterschmidt8108 Ebben az esetben istennek nincs helye a világban, és nincs is rá szükség, mert bármilyen "deus ex machina" felborítaná a szigorú kauzalitást. Ha viszont még isten sem tud lehetetlen dolgot tenni, akkor nem mindenható. De ha mégis lehetséges lehetetlent tenni, akkor viszont a kauzalitás csak egy látszat, tehát lehetséges ok nélküli okozat, vagyis a szabad akarat is lehetséges.
@peterschmidt8108
@peterschmidt8108 3 года назад
@@tiborbojer693 Most lehet, hogy megfogtál, ehhez túl késő van már nekem..meg okos sem vagyok annyira..:D Ellenben igyekszem átgondolni, amit írtál. Köszönöm! :)
@SoIiDeoGloria
@SoIiDeoGloria 3 года назад
Tehát mondhatom a katechetikai államvizsgán azt, hogy nem létezik szabad akarat anélkül, hogy rám borítanák az asztalt?
@petersteel8021
@petersteel8021 Год назад
Őszintén megmondom ezzel nem értek egyet. Véleményem szerint van szabad akarat és van determinizmus is, egyszerre működik a két dolog, ahogy a dolgok nem csak racionális, logikus módon megközelíthetőek, de irracionális alapon is nem csak racionális lények vagyunk, de érzelmi lények is. Mikor spirituális dolgokat akar megközelíteni a tudomány akkor beleesik a logikus megközelítés csapdájába. Például az atesiták azt mondják, hogy nincs Isten, nincs lélek, mert ez fizikailag nem bizonyított, de ha a fejünkben van egy transzcendes Istenkép, ami magában foglalhat egyszerre ellentmondásos dolgokat, akkor mondhatjuk azt, hogy a nem létezés is Isten egy aspektusa, akár a barlang a hegyoldalnak. Minden és semmi, minden szabályt képes betartani és minden szabályt képes felrúgni, egyszerre racionális és irracionális, egyszerre szabad és egyszerre determinált, egyszerre kaotikus és egyszerre rendezett. Szóval Mindenható. Ebben a videóban a szabadakarat csupán a cselekvés szintjén van megközelítve, de mi van ha a szabad akaratot egy más síkon határozom meg? Mondjuk nézőpont. Van aki az élete minden bújáért, bajáért a környezetét és a világot hibáztatja, míg van aki felvállalja a felelősséget a saját életéért még akkor is ha az determinált. Minden eseményre rálehet húzni egy narratívát és annak a narratívának az ellentettjét ha ezt felismerjük akkor rögtön egy döntési szituációt láthatunk magunk előtt kirajzolódni és nem biztos, hogy a szabad akarat lényege abban merül ki, hogy te konkrétan megválaszhatod, külső befolyás nélkül, hogy mit csinálj hanem az, hogy két ellentétes nézőpont vagy opció közül választhatsz és megértheted a választásod miértjét. Itt beleesünk abba a kérdésbe, hogy tényleg az-e a szabadság, amikor valaki végtelen számú variáció közül választhat magának? Mikor bármit megtehet? Hiszen ebben az esetben a döntési lehetőségek olyan végtelen számú sokaságával találkozik, melyet képtelen végigvenni vagy legalábbis a döntéshozatal a végtelenségbe nyúlna. Nem nagyobb szabadság-e az, ha bevan határolva a választási lehetőségek száma? Ilyen formán az mind szép és jó, hogy a vágyaink és a kényszerítések is külső befolyásra történnek, de mi van azokkal a döntési szituációkkal amikor a vágyak konfliktusba lépnek a kényszerekkel? Vagy amikor a vágyak lépnek konfliktusba más vágyakkal? A rövidtávú késztetések a hosszútávú célokkal? Előbb vagy utóbb újfent egy döntési szituációba kerülünk. És bár lehet érvelni amellett, hogy ezeket a döntéseket is előre elrendelt belső kvalitások, külső tényezők, hatások alapján hozzuk meg ezek a hatások és tényezők is szemben állhatnak egymással. Ezért én úgy gondolom, hogy az ember szabadsága pont abban merül ki, hogy olyan áldozatokat hozhat meg, olyan döntési lehetőségeket vethet el, amelyek nélkül tud élni és eltudja viselni azoknak az áldozatoknak a súlyát és olyan dolgokban nem hoz meg áldozatokat melyek nélkül nem tudna élni és emögött persze meghúzódik egy nagy adag elrendeltetettség, de mivel determinisztikus dolgok között is vannak ellentétek ezért előbb vagy utóbb mindig döntési szituációba kerülünk és ezáltal van választási lehetőségünk, ami azért mégis csak egyfajta szabad akarat, melyeknek lehet, hogy önmagukban elhanyagolható a jelentőségük, de összeadódva szokásokká válnak, amelyek aztán sorsot képeznek.
@LeslieFactor
@LeslieFactor 2 года назад
Érdekes, ám számomra a sci-fihez fantasyhez hasonlító gondlat és érvelés a szabad akarat nemlétezése, a vágy magyarázatával. Mindenesetre nagyon tetszett az okfejtés, akár igaz is lehetne, ha nem lenne az a vágyam, hogy hamisnak gondoljam.. :D Szerintem full demagóg gondolat, hogy nem szabad akaratunkból akarunk valamit, hanem mert vágyunk rá.. Ez játék a szavakkal, amolyan politikai húzás szokott ez lenni... Persze mindenki azt gondol amit akar, természetesen szabad akaratából..
@ndiv_
@ndiv_ 3 года назад
Ez eddig a legjobb videó a csatornán, hiánypotló, elgondoolkoztató. Csak így tovább :)
@bottyantv
@bottyantv Год назад
Szia Gergő! Akartam írni, aztán nem akartam, aztán mégis írok. Miért? Mert úgy érzem, van mit. Úgy érzem, jobb, ha reagálok. Gergő, nagyon okos, intelligens, tanult fiatalember vagy és érthető, hogy ilyen fiatalon szárnyal az elméd és azt hiszed mindent megérthetsz Istenről az intelligenciáddal. Ám nagy mértékű elbizakodottságra vall tőled (nem ítéllek el érte), hogy azt hiszed, hogy Isten emberi elmével felfogható. Isten örökkévaló. Visszafelé is és előrefelé is az időben. Ezt képtelenek vagyunk felfogni, még azt sem tudjuk, hogy az örök, az mennyi. Aki az örökkévalóság óta az Atyaistennel van, az Jézus. Jézus örökkévaló. Akkor az Atyaisten? Ki képes ezt felfogni? Isten mindenható. Ezt sem vagyunk képesek felfogni. A végtelen látható világ utolsó, legapróbb részecskéjéig uralkodik a mindenségen. És a láthatatlan világon is, ami sokkal hatalmasabb, mint a végtelen látható világunk. Végtelen és hatalmasabb? Hogyan is bírnánk ezt felfogni? Isten Szeretet. Mit is jelet ez? Értelemmel felfoghatatlan. Istent érezni kell. A hitet érezni kell, átélni, hogy a bennünk lévő szeretet mozgassa a gondolatainkat. Isten iránt és embertársaink iránt. Az emberi elme olyan, mint egy gyűszű. Megpróbálni belepréselni az egész Mindenható, Örökkévaló Istent lehetetlen. A predesztináció egyetlen egy esetben állja meg a helyét, mivel Isten a Szeretet: Ha minden ember üdvözül végül. Csak így egyeztethető össze a mindent felülmúló szeretettel. Az a gondolkodásmód, hogy Isten embermilliárdokat ítélt eleve örök kárhozatra, kínra, pokolra, szenvedésre, nem szeretet. "Mert Isten mindenkit egybezárt az engedetlenségbe, hogy mindenkin megkönyörüljön." Róma 11:32. Az élet folyamatos döntésekből áll. Isten tanítja az emberiséget, hogy válasszunk jó és rossz között. A Jó Isten, a rossz a gonosz. Ha Isten mellett döntünk, minden nap, neki adjuk át az életünket minden nap, az Ő akaratáért imádkozunk, akkor a jót választjuk. Mert egyedül Ő tudja, mi a 100%-osan jó az örökkévalóságig. Mi fel sem tudjuk fogni, hogy mi az. Isten hív, de a döntés a miénk. Mi van, ha rosszul döntünk? A Noé idejében özönvíz által elpusztultak mind rosszul döntöttek. Ám halálukban Jézus mégis elment hozzájuk prédikálni és kegyelmezni nekik. (1Péter 3.) Szóval sosincs veszve minden. Senki számára. Isten mindig az Első és az Utolsó. Jézus mindenkiért meghalt. Az Ő vére pedig Szent, királyi vér. Egy cseppje sem mehet kárba. Talán Jézus sok milliárd vércseppje teljesen feleslegesen ontatott volna ki? Akár egyetlen cseppje felesleges lenne? Nem hiszem. A Mindenség örökkévaló történetében Jézus áldozata ugyanis egyetlenegyszer fordult elő, aztán soha többet. Egyszer, s mindenkorra megvásárolt Istennek minden embert. Így van csak értelme az eleve elrendelésnek a Szeretet lelkületében. Szeretni pedig elmével nem lehet. Csak szívvel és lélekkel. Szeretetet pedig csak Jézus tud adni, csak Neki van annyi, hogy adni tudjon belőle mindannyiunknak. Ezt szerettem volna leírni. Nagyon hasznos a csatorna, értékes beszélgetések, gondolatok jönnek át. Gondolatébresztő. Én a saját csatornámon az érzésekre megyek rá Istennel kapcsolatban. Mert az érzésekben van a szeretet. A Szentlélek gyümölcsei pedig lelkünkben vannak. Szeretet, öröm, békesség, béketűrés, szívesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás. Többet kellene foglalkoznunk a lelkünkkel. Szerintem.
@zoliva67
@zoliva67 4 месяца назад
Kedves Gergő! Ha ezen okfejtés igaz lenne, akkor jogosan vetődne fel a kérdés, hogy Jézus a vágyai miatt ment fel a keresztre, vagy kényszerből?
@peterschmidt8108
@peterschmidt8108 3 года назад
Még nem néztem meg a videót, de hosszú évek óta foglalkoztat a téma. Alapos körbejárás után, én alapvetően egy önellentmondással tudom leírni, amire jutottam: Hogy lehetne szabad az akaratod, ha eleve nem szabad akaratodból kaptad a "szabad" akaratot...?
@wunderlichantal
@wunderlichantal 3 года назад
Sziasztok! Tegyük fel, hogy Én egészen eddig a pillanatig maximálisan meg voltam győződve arról, hogy létezik szabad akarat. A videó megtekintése után azonban ebben a hitemben elbizonytalanodtam, és úgy döntöttem, hogy írok ide pár sort. Korábban nem volt ilyen jellegű vágyam(akaratom), a videó megtekintése ösztönzött erre a cselekedetemre. Tehát sem vágy sem kényszerítés nem volt erre. A videó azonban bennem valamit megváltoztatott, létrehozta az akarást a kommentelésre, tehát befolyásolt. Emiatt a kényszerítés és az akarás mellé bátran oda lehetne biggyeszteni a befolyásolást is. Ha ezzel valaki nem ért egyet, mondván, hogy oké, de a legvégén az akaratom vezérelt, tehát végül mindig az akarat a domináns, akkor viszont a kényszerítést is ki lehet venni, hiszen mondjuk, ha elrabolják a családomat, és váltságdíjat követelnek, akkor is az akaratom lesz elfogultabb a családom biztonságának megőrzése irányában, és nem a pénz megtartása. Ha viszont ezt elfogadjuk, akkor a befolyásolás és a kényszerítés mellé a véletlenszerűséget is oda kell tenni. Hiszen használhatok mondjuk egy véletlenszám generálásra megírt programot arra, hogy a példánál maradva reggel kávét iszom e vagy teát. Igaz, hogy ebben az esetben sem beszélhetünk szabad akaratról, hiszen a program választ, azonban a döntést mégis vágy függetlenül hozom meg, hiszen lehet hogy egyébként a másikat választanám. Ebben az esetben azonban nem csak a szabad akaratot iktatom ki, hanem az előre elrendeltséget is(pusztán filozófiai értelemben), hiszen a random variancia "dönt", azonban az italt Én fogyasztom el. És ha csak egyetlen egy olyan szituáció van, amelyik cáfolja az előre elrendeltséget, akkor nincs előre elrendeltség, mert egy ponton meghasad. Tehát nincs, sem szabad akarat sem előre elrendeltség. De akkor mi van?....
@lordcece5446
@lordcece5446 2 года назад
Ez pont olyan Paradoxon ahol a nagyon nagy és a nagyon kicsi ütközik... A univerzum és relativitás elmélet, & kvantum mechanika
@klomydor
@klomydor 8 месяцев назад
Nekem van egy gondolatmenetem, ami kissé paradoxon-szerű lehet. Tételezzük fel, hogy minden valaminek a következménye. Ha minden körülményt ismerek, akkor ki tudom számítani, hogy mi lesz a következő lépés. Egy égitest pályáját, egy meteor útvonalát is meg lehet előre mondani, le lehet szimulálni, amire a csillagászok sok esetben képesek is. Az emberekre is vonatkozhat az, hogy döntését valami befolyásolta. Vagyis ha egy adott ember minden paraméterét ismerem, akkor azt is tudom, hogy az ő agya miként választja majd ki a következő lépését, tehát nincs szabad akarata, mert az éppen aktuális állapota fogja eldönteni, hogy mit fog tenni. Ha ezt a gondolatmenetet követem, akkor ki lehetne számítani az emberek cselekményét, amit a jövőben tenni fognak. Tegyük fel, hogy minden apró részlet ismeretében kiszámítjuk, hogy holnap mit fogok tenni és a számításainkban nincs hiba. A csavar a dologban, hogy elhatározom, hogy bármi is legyen a számítás eredménye, szándékosan nem fogom azt tenni, amit a számítások mutatnak. A kérdés, hogy ebben az esetben ki lehet-e következtetni, hogy mit teszek a jövőben vagy sem. További érdekes tényező még, ha nem következik be az az esemény amit a számításaimmal megjósolok, akkor azzal nemcsak saját magamra vagyok hatással, hanem másra is: Pl. Elvileg el kellett volna mennem a boltba megvenni egy kapát, de nem mentem, ami miatt más vette meg azt a kapát. Ha én vettem volna meg, akkor a másik vásárló nem tudná a kertjét kapálni, neki lenne gazos a kertje, nem az enyém. Emiatt az ő közelében a gyomnövény szétszórja a magjait és a körülötte lévő terep is másképp nézne ki stb. Vagyis a hozzáállásom miatt borul a sorrend. Teljesen nem ismeri még a tudomány az emberi agy és az elme működését és szerintem a determinizmus egy létező dolog (mert az időjárást is meg lehet határozni, vagy sok minden mást, hogy mi miből következik), de megvannak a maga korlátai.
@Me_Nora
@Me_Nora 4 месяца назад
Akkor felmerül a kérdés, hogy ha determinalt mind a jóra mind a rosszra valo hajlamunk, ki ezért a felelős? Kérdezem ezt úgy, hogy hiszek a predestinációban.
@researchesmy5255
@researchesmy5255 3 года назад
Köszönjük Gergely! Olyan felemelő tudni, hogy csak bábuk vagyunk ebben a játszmában :)
@gabrielmihaly1303
@gabrielmihaly1303 2 года назад
Ezért nincs igaza. Te is észre vetted.
@mrJety89
@mrJety89 3 года назад
de a szeretet, az önzetlenség nem a vágyak elvetésén alapul? Ha meghalok önmagamnak azért hogy másokért éljek, akkor a vágyaim is meghalnak, és élek többé nem én, hanem él bennem a Krisztus. Vagyis többé nem vágyom semmire, ezért vagyok szabad. Tehát az énem lehet szabad, de ez nem zárja ki azt, hogy akaratlagosság csak egy része az énemnek, és hogy önmagában véve az akarat nem rendelkezik szabadsággal.
@borbala777
@borbala777 3 года назад
szerintem Gergő azt mondaná, hogy ebben az esetben az a vágyad, hogy önzetlen legyél, másokért élj, stb. :)
@tovisiotto
@tovisiotto 3 года назад
Szerintem nem létezik önzetlen segítség, amiből a segítő semmit nem vesz ki magának. Legyen az akár egy mosoly, vagy egy szívmelengető önigazult pillanat, hogy mennyire jó hogy segíthettem a másikon. Nekem legalábbis mindig örömöm van benne, amikor valakin segítek, és így máris nem ingyen tettem. Ha ingyen tenném, akkor érzéketlen kellene lennem, mint akit egyáltalán nem befolyásol a segítség aktusának a megvalósulása. A Krisztus is azért jött közénk, hogy megváltson, hogy az ő haláláért cserébe az ember vissza kapja az örök életét. Az Isten is kihozta Izrael népét Egyiptomból, hogy jobb élete legyen a népnek. Nem ok nélkül csinálta ezt. Vajon nem az az Isten vágya is, hogy a teremtményei fájdalom mentesen, boldogan éljenek? Végső soron azt gondolom, hogy aminek oka van, az nincs ingyen. És ami nincs ingyen, az nem szabadságból történik, mert vagy kényszerítenek rá, vagy a vágyaimat elégítem ki. Te is kapsz, de én is kapok. Ezzel inkább az a baj, hogy ha elvetjük a szabad akarat valóságát és igazságát, azzal hazuggá tesszük az Istent.
@mrJety89
@mrJety89 3 года назад
@@tovisiotto Hát az igaz ilyenkor a jutalmat az Atyától várjuk, azért kell titokban csinálni, hogy ne az emberektől várjuk a jutalmat, és olyanokon kell segíteni akik nem tdják visszaadni, mert akkor az Atya lesz kénytelen azt megadni nekünk, mert megígérte..
@mrJety89
@mrJety89 3 года назад
@@tovisiotto Olyan értelemben önzetlen, hogy megkerüli, kikerüli, semmissé teszi a test önző kívánságait, mert biztos, hogy a másvilágon nagy lesz a jutalmunk érte, de oda csak úgy jutunk el, ha a test meghal, és megszakad a kapcsolatunk ezzel a világgal.
@Mse987
@Mse987 3 года назад
Ha a vággyal definiálod a döntés meghozatalát, semmilyen egzakt dolgot nem hozol be érvként. A vágy mint motiváció nem tudományos érv. Ha A-t vágyom tenni, de B-t kötelességem megtenni, akkor nem a vágy motivál hanem a kötelességtudat. Ha észérvekkel kívánsz érvelni, ne érzésekre alapozd az állításod.
3 года назад
Ha A-t vágyom tenni, de B a kötelességem, és én B-t teszem, akkor is a vágyam motivál: az a vágyam, hogy inkább tegyek eleget a kötelességemnek, mint annak a vágyamnak, ami nem kötelességem.
@Mse987
@Mse987 3 года назад
Köszi. Akkor hadd világítsak rá szélsőséges példával, hogy megértsd amit mondani szeretnék. Tegyük fel, egy kávézó előtt álldogálsz az utcán és azt fontolgatod, hogy tejeskávét vagy presszókávét vegyél és már indulnál befelé, amikor a TEK rendőre hátulról leteper, bilincsbe vernek és és elvisznek, mert véletlenül összetévesztettek egy nagyon hasonló de veszélyes bűnözővel. Nem vágytál velük menni, a presszókávé volt a döntésed, de egy külső kényszer megakadályozott. Arra próbálok utalni, hogy vannak vis major, külső helyzetek, amiben a döntés egyértelműen nem a tiéd, ott nem játszik mire vágysz. Ott egyértelműen nincs szabad akarat. Viszont mégse a vágy volt a meghatározó motiváció. Bibliai példát írva: 1Sámuel 23ban más történik, mint amit Isten Dávidnak mondott. Hogyan oldod fel az ellentmondást (Isten hazudott, nem mindentudó), ha nincs szabad akarat?
@Mse987
@Mse987 3 года назад
@@sophiesworld4481 nyilván, én is ezt írtam, hogy ott nincs szabad akarat. De nincs vágy se.
@Mse987
@Mse987 3 года назад
Akkor másképp fogalmazom meg. Mi a bizonyíték arra, hogy a vágyaink irányítanak és nem tudjuk befolyásolni a vágyakat? Pl. rengeteg guru állítja, hogy ha 30 napig csinálsz valamit, az új szokássá válik. Tehát a külső feladat motiváció lesz. Az ember rengeteget változik az élete folyamán, és mondjuk pl. a gyermekkort kinőve elhagyja a gyermeki vágyait.
@krisztianberes105
@krisztianberes105 3 года назад
@ a vágy nem motiválhat kötelességre, mert a vágy érzelmi indittatás, a kötelesség pedig saját belső kényszer indittatása. Ez a saját belső kényszer jelenti az emberi választás képességét (szabad akaratát) akár vággyal, akár külső kényszerrel szemben.
@Zoltán-w4f
@Zoltán-w4f Месяц назад
Ha nincs szabad akarat, akkor nincs szeretet. Ugyan is szeretni csak szabad akarattal rendelkező lény képes. Mivel Isten a világmindenséget szeretetből és szeretetre teremtette, és arra, hogy a lények egy része, amelyek személyiséggel rendelkeznek, tudjanak szeretni, ezért ezeket a lényeket szabad akarattal ruházta fel. így ezek a lények dönthetnek az Istentől való teljes elszakadásukról. Isten ezt előre látja, hogy ők hogy fognak dönteni, és a megteremtésük előtt is látta, hogy fognak dönteni, és mégsem vonta meg a létezést tőlük, mert ha megvonta volna, akkor megint csak nem lenne szabad akarat az univerzumban, (szeretet sem).
@evaantal2823
@evaantal2823 3 года назад
Próbálok megmaradni az érvrendszerben... Az egyik kérdésem, hogy ha Jézus Isten és ember volt valóságosan, akkor emberként nem volt szabad akarata? Nem szabad akartból váltott meg minket? A másik egy gyakorlati dolog: tegyük fel, hogy böjtölni szeretnék, de nagyon megkívánom a polcon a csokit. Mindkettő erős vágyként él bennem. Én szabad akaratomból engedek egyik vagy másik vágyamnak. És tudok különbséget tenni a vágyak között, tehát megvan a képességem a vágyaim késleltetésére.
@duwrjyqazu9431
@duwrjyqazu9431 3 года назад
"Én szabad akaratomból engedek egyik vagy másik vágyamnak." a vágyadból engedsz a vágyadnak. mindegy mit választasz, mit késleltetsz, simán el lehet helyezni ebben a paradigmában; amit tettél, arra vágytál, slussz.
@evaantal2823
@evaantal2823 3 года назад
@@duwrjyqazu9431 nem a vágyakkal vagy tágabban a motivációval van a problémám, mert igen, minden tettünk mögött van vmilyen motiváció. Én itt azt érzékelem, hogy ezek szerint mindig az erősebb vágy/ motiváció szerint kell kötelezően cselekednünk? Ezzel szerintem leginkább a szenvedélybetegek tudnak vitatkozni, azok, akik uralják a vágyaikat, mivel adott pillanatban, ha ott a kísértés, képesek a nehezebb utat választani. Igen, erősebb az a motiváció hosszú távon, de sokkal nehezebb benne kitartani. Vagy vegyük pl., ha valaki nem csalja meg a házastársát, holott akkor éppen nagyon menekülne az életéből, és van vágya is és lehetősége is arra, hogy ezt megtegye. Mégis kitart a hűség mellett. És van olyan, aki ugyanebben a szituációban a vágyát választja, ezzel elbukik. Itt sokan pedzegették már a bűn fogalmát. Ezek szerint semmilyen bíróságnak nem szabadna elítélnie senkit, mert nincs szabad akarata. Aki gyilkolt, azért tette, mert nem dönthetett másként? Szerintem aláhúzandó ennél a témánál, hogy nem mindig a legerősebb motiváció szerint döntünk, mert sokszor sokkal könnyebb a szerint cselekedni.
@duwrjyqazu9431
@duwrjyqazu9431 3 года назад
@@evaantal2823 a vágy szó nem elég absztrakt, ez a félreértés oka. mondjuk, hogy piás béla vágyik az előtte lévő vodkás üveget ölelő karjaiban tartani egy adott pillanatban és emellett vágyik arra is, hogy ne legyen alkoholista. a piálás vágya intenzívebbnek tűnik, mint a racionális, józan választást sürgető másik vágy (a piálás befejezése), ezért ha piás béla mégis utóbbi, tompább vágy mellett dönt, nem érted, hogyan állja meg a helyét az az állítás, hogy piás bélát a vágyai vezérelték. viszont -és ez okozza a félreértést - a vágyak milyenségét leíró szavak - jelen esetben: intenzív, tompa- csak a piás bélában jelentkező érzések leírására szolgálnak, tehát nem fedik le teljesen a két ellentétes vágy minőségét. hiába jelentkezik intenzívebb érzelemként bélában a pia után nyúlás lehetősége, mint a másik, ennek a másiknak a vágya bélában összességében mégis lehet erőteljesebb, és ha nem nyúl a pia után erősebb is kellett, hogy legyen: mi másért mulasztotta volna el a pia után nyúlást? "Ezek szerint semmilyen bíróságnak nem szabadna elítélnie senkit, mert nincs szabad akarata" én nem vagyok keresztény, szóval kálvinista sem, tehát amit mondok semmi esetre sem tart igényt a kálvinista álláspont státuszra. az én értelmezésemben az ítélkezés célja az, hogy a gonosztevőben változást idézzünk elő. hasonlóan ahhoz, amikor egy elromlott órát megjavítunk, a büntetés célja az ember esetében a helyes működésre való bírás. az embert persze nem lehet olyan egzakt módon megjavítani, mint egy órát.
@istvankocsis6532
@istvankocsis6532 3 года назад
Sziasztok! Mi van, ha eddig nem vágytam valamire, bár tudtam a létezéséről, de most elkezdek vágyni rá? Miért nem vágytam rá már akkor, amikor megtudtam, hogy létezik, ha eleve el volt rendelve, hogy vágyjak rá? Talán akkor még nem volt elég alapos az ismeretem róla. És ha olyan valaminek a vágya van belém kódolva eleve elrendeléssel, amit soha nem ismerhetek meg? Abból vajon hogy lehetne valós vágy. Szerintem nem lehet előre eldöntve egy vágy, ha nincs hozza ismeretem. Az ismeretem pedig a saját tapasztalataim,a mások által megosztott valós vagy annak vélt, de általam elfogadott tapasztalatok halmaza. Tehát az ismeret tulajdonképpen a vágyak alapja. Vagyis amikor döntök, az ismeret alapján döntök. Pl? Vágyhatom-e őszintén megverni az idős nénit? Persze hogy nem tudom vágyni, mert a fájdalomról már gyerekkoromban negatív ismereteket szereztem, illetve elfogadtam mások beszámolóját, hogy milyen rossz volt amikor megverték őket, ezért ezen ismeretek tudatában kialakul bennem a vágy, hogy ezt ne tegyem. De a süteményes példa még jobb. A csoki tortát azért választom, mert ismerem az ízét és ezért vágyom rá jobban, mint a másikra. Vagyis van egy háttér tudásom, ami alapján döntök. Szabad akaratomból.
@Teneved23
@Teneved23 3 года назад
Kedves Gergő! Mély tisztelettel és barátsággal ajánlok a kérdéskörben két, a témában megkerülhetetlen munkát, melyekben részletes, kidolgozott és episztemológiailag is megalapozott levezetését találod a kérdéskörnek, s az a premisszákat is tárgyalják a szerzők. Az egyik Georg Kühlewind: A normálistól az egészségesig; a másik pedig Rudolf Steiner: A szabadság filozófiája. Bízol benne, hogy bármely, akár a személyüket érintő előítélet nélkül, ha akarod elmerülsz az általuk következetes alapossággal tárgyalt szemléletben. Köszönöm a videót, izgalmas volt meghallgatni a gondolataid! Isten áldjon! Robi
@rolandmagola5761
@rolandmagola5761 3 года назад
Ebből írtam szakdogát. Emlékszem, azzal a meggyőződéssel estem a témának, hogy szabad akarat nélkül nincs értelme egy teista világképnek, az ateizmus meg abszurd, következésképpen léteznie kell szabad akaratnak. Aztán minél jobban beleástam magam a témában, annál erősebb érvek szóltak amellett, hogy a szabad akarat logikai képtelenség. Ma már biztos vagyok abban, hogy a szabad akarat képtelenség. A logikai levezetésem kb. a köv.: "A szabad akarat egy képességet jelenti arra, hogy függetlenül, minden külső behatástól mentesen válasszunk kettő vagy több opció közül. Viselkedésünket megannyi külső tényező befolyásolja - testi késztetések, vágyak, ragaszkodások, helyes vagy helytelen következtetések, hitek stb. A szabad akarat hívei szerint azonban akaraterőnkkel felülemelkedhetünk ezeken a determinánsokon, és egy belső erő által függetlenül dönthetünk. Ez a feltételezett belső erő az önvaló képessége kell, hogy legyen - azonban logikailag nem magyarázza meg akaratunk szabadságát. Matematikailag úgy fogalmazhatunk, hogy az önvalónak statisztikailag egyenlő esélyű opciók közül kell választania. Ha valamelyik opció nagyobb eséllyel kerülhet kiválasztásra, az az önvaló befolyáltságának jele - mondhatni az egyik opció vonzóbb számára, mint a másik, ebben az esetben viszont nincs oka a kevésbé vonzót választania, ergo a választása is determinált. Az akatati szabadság kérdése értelmét veszti, amennyiben az opciók vonzása nem kiegyenlített mértékű az önvaló számára. Amennyiben kiegyenlített, a választás a véletlenszerűségi szabályoknak megfelelően történik meg. Ez azt jelenti, hogy az önvaló belső ereje tulajdonképpen egy random-generátor. Bár a választás ebben az esetben megjósolhatatlan, mégsem beszélhetünk az akarat szabadságáról, csupán egy véletlenszerű folyamat lezajlásáról. A szabad akarat tehát értelmetlen filozófiai fogalom. Bármi is legyen az önvaló, akár az anyag magasan strukturált, öntudatára ébredt halmaza, akár egy transzcendentális értelemben vett lélek, nem rendelkezhet szabad akarattal. Ha van belső random-generátora, a viselkedése ugyan nem kiszámítható, de nem is szabad. Amennyiben nincs belső random-generátora, viselkedése kiszámítható, és akarata szintén nem szabad." Ezek után a nagy kérdés, hogy mindez hogyan ad értelmet egy tesista világképnek? A magam részéről látok működőképes modelt, amelynek azonban kulcsfontosságú eleme a reinkarnáció, illetve kikötés, hogy mindenkinek el kell érnie a megváltást. Kiváncsi vagyok, hogy a feltámadással és az üdvözülés/kárhozat koncepciójával operáló ábrahámi vallások hogyan képesek megtartani teológiájuk értelmét egy szabad akarat nélküli világban. Meggyőződésem, hogy belső logikai hiányosságok és önellentmondások nélkül sehogy, de szívesen látnék ebben a témában itt egy videót. Mert az erős érvek is determinánsok, amelyek befolyásolhatják a meggyőződéseimet. 🙂
3 года назад
A leírásban linkelve van ezzel kapcsolatban 2 videó.l, azokat ajánlom!
@mrJety89
@mrJety89 3 года назад
Ez olyan rövid hogy megnézem még egyszer. Nem rossz.
@Netsmile
@Netsmile 3 года назад
Egy moderált chatben hogyan is lehetnék szabad...nem mered nem törölni !
@herrbela84
@herrbela84 Год назад
Dedede a lelkeddel mi van? :) Most komolyan. Elmondom mindezt gyorsabban, egyszerűbben. A testedet alkotó összes részecske kétféle lehet: determinisztikus vagy nem determinisztikus. Ha determinisztikus, akkor az papírforma szerint működik. Ha nem determinisztikus, akkor nem tudod, hogy fog viselkedni, de senki más sem. Ezekből sehogy nem lesz szabad akarat. Jó ez az út. :) Már csak az isten(ek) szerepét kéne tisztázni ebben a szabad akarat nélküli világban. Neki sincs szabad akarata? Akkor tulajdonképpen micsoda ő? Ha nem tapasztaljuk, nem mérjük, akkor hol is van?
@gyurkovicsrita4524
@gyurkovicsrita4524 3 года назад
Itt mit jelentenek ezek a fogalmak? Nincs benne szabadság? "Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, teljes elmédből és minden erődből!"
3 года назад
Kedves Rita! A videó, ahogyan az elején el is mondtam, nem teológiai és nem tudományos, hanem filozófiai szempontból közelíti meg a kérdést. Ez két dolog miatt is fontos: 1. Ha igaz a fenti érvelés, akkor a szabad akarat koncepciója lehetetlen, és ebből az következik, hogy a teológiai kérdések is eldőltek. Innentől két út van: a. Feladjuk a hitünket b. A koncepciót összeegyeztetjük a hitünkkel. 2. Teológiai szempontból lehetne releváns a kérdés, amit feltett, de ezekre már évszázadokkal ezelőtt is adtak választ a reformátorok, 2 videó is szól erről a csatornánkon (linkek a videó leírásában). Érdemes lehet megnézni őket és az ott elhangzottakra reflektàlni, nem ismételni ugyanazokat a kérdéseket. Üdv :) NG
@gyurkovicsrita4524
@gyurkovicsrita4524 3 года назад
@ köszönöm a személyes választ- igyekszem tájékozódni
@danifeldman8884
@danifeldman8884 3 года назад
Westworld sorozatban volt egy rész, amikor a szőke robotcsaj (bocsánat, nem emlékszem pontosan a nevekre) elmeséli a csávónak, hogy azért őt választotta maga mellé, mert ő tud önálló döntéseket hozni és nem a vágyait követni. És abból következtette ki, hogy egyszer háborús helyzetbena csávó megerőszakolhatott volna valakiket a társaival úgy, hogy soha semmilyen következménye nem lett volna, mégis ellenállt és rászólt a társaira, hogy nézzenek már magukra. Nem volt vallásos a csávó, hogy azt lehessen mondani, hogy az örök élet iránti vágya legyőzte a testi vágyát.
@danifeldman8884
@danifeldman8884 3 года назад
Bár ha valaki ellen akar érvelni, akkor mondhatja, hogy a lelki nyugalma iránti vágya volt az erősebb és ez vezérelte csak simán --- érdekes, lehet benne igazság, hogy mindig van egy mögöttes vágy
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
@@danifeldman8884 Ez a szabad akarat elvetése senkit nem zavar pont a robotika hajnalán? Mivel vagyunk többek mi biológiai létformák a mesterséges értelemtől? Hol van nekik a mennyország, mi van az ő vallásukkal, hitükkel stb. Azért a tudatot, képes vagy felfogni hogy létezel és tudod hogy te vagy önmagad így elvetni elég merész dolog.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
​@Voleti nekoga A westworld sorozat nekem is nagyon tetszett, mindegyik éved. Amúgy a muszáj az így néz ki helyesen leírva. Ajánlom még a Humans, Black Mirror, Altered Carbon című sorozatokat, vagy videó játékok közül a Detroit: Become Human, Deus Ex, Soma műveket. :)
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
@Voleti nekoga A játékokra írtam hogy művek. Egy felsorolás volt amit a címeikkel megtettem és a végén jellemeztem őket azzal hogy "művek". :-) A Soma is egy játék, egy kis gondolat ébresztés öntudatról, létről, emberiség/robotokról stb.
@akos0215
@akos0215 3 года назад
Ez nem csak akkor igaz, ha feltesszük hogy én magam, és a saját vágyaim különbözőek? Mmint az hogy én, az nem tartalmazza a vágyaim összességét (is). És ha rajtam kívül van, akkor hol és miért? Sőt, ha az énséget, ahogy sok esetben a tudattal hozzák kapcsolatba, így még kevésbe elválaszthatóak, már fizikailag is.
@kristofhorvath5691
@kristofhorvath5691 Год назад
Bár vér ateista vagyok, de ebben egyetértek. Minden betegségnek van valami kiváltó oka, ami levezethető biológiai szintre (pl. genetikai hiba, fertőzés, stb --> sejtekben molekula szinten látjuk már milyen változás történik). A gondolatok ugyanúgy levezethetők biológiai szintre, hogy az agyban az egyes szinapszisokban épp hogyan mi megy végbe (mekkora feszültség, milyen csatornák stb.). Bár még ott nem tartunk, hogy egy MR segítségével gondolatot olvassunk, de ez is idő kérdése csupán (és ez nem mese). Tehát minden gondolatod ami az agyadban keletkezik levezethető fizikai szintre. Ott pedig nincs olyan, hogy én azt mondom most, hogy ez az ioncsatorna nyíljon ki és a semmiből megjelenik majd ott valami ami kinyítja és emiatt más gondolatom lesz. Tehát nincs szabad akarat. Ez egyébként nagyon jól mutatja, az összes betegségnél is, hogy genetika és környezeti faktorok a keresendők az etiológiánál, tehát nem a semmiből jelenik, meg hanem valami oka van. Mi emberek meg nem tűnünk ki a világból, hogy "ránk nem vonatkoznak a törvények". Már eljutottunk oda, hogy pszichés betegségeket is elkezdtünk külön választani, ahol ugyanez van. Igen, a probléma ezzel csak, hogy egy Nobel-díjas érdeme, illetve egy betörő se büntetése ez alapján igazságtalan, hiszen egyikük se tehet róla, illetve mindenki ártatlan. Ez tény, de ahhoz hogy a társadalom működjön, egyenlőre szükséges. Továbbá azon emberek akik hisznek a szabad akaratban jobb életet élnek, kevésbé depressziósak stb. Tehát amit érdemes: + másokról tudd, hogy nem tehetnek a döntésükről + magadon ne érezz semmi féle láncot, érezd úgy, hogy szabad akaratod van Így érdemes felfogni.
@cluelessangel5292
@cluelessangel5292 2 года назад
"szabad vágy" tényleg nem létezik, de nem véletlenül külön szó az "akarat" a vágytól. A kettő nem u.a. Vágyaink ellenére ugyanis igenis dönthetünk másképp, ami nem egy másik vágy által okozott befolyásolás, hanem egy tudatos, objektív mércéhez való alkalmazkodás, amely lehet etika, vagy a szentírás is. Ezáltal ha lehámozzuk az érvelésed összes rétegét és atomjára vetkőztetjuk azt, tul. azt mondod, h. pusztán érzések által irányított droidok vagy állatok vagyunk, akik az élet biliárdasztalán véletlenszerűen ütköznek egymással, aztán lesz, ami lesz...
@zsoltkochan9444
@zsoltkochan9444 3 года назад
Jó a videó, jók az érvek, bár én belevennék mégegy szempontot. A lelkület milyenségét. Amikor valaminek a meg/nem tételére képtelenek vagyunk, mert nem visz rá a lélek. Példa: jún 1 -én megszűnik a munkaviszonyod, de jún 8-án még egy napra visszakönyörög a főnököd, hogy segítsd ki. Nem kényszerít senki, mégis bemész, a legkevésbé vágysz rá. A hír közlése után migrénes fejfájás tör rád. A főnököt gondolatban a legdurvább kínzásoknak veted alá és elküldöd (fejben) a jó k. anyjába, hogy miért hoz ilyen helyzetbe, mégis Jún 8-án bent ülsz a volt munkahelyeden. Legszívesebben a szarban hagytad volna, de nem tudtad meg tenni. Nem vitt rá a lélek.
@krisztianberes105
@krisztianberes105 3 года назад
Újra beillesztem a számomra eltünt korábbi hozzászólásomat. Nekem a következő gondolataim jöttek. Elgondolkodva azon, hogy ha újraélném ezt a napot és nem tudnék róla, hogy újraélem és senki se tudná, hogy újraéli, akkor 100% hogy mindenki tökéletesen ugyanúgy élné át másodjára is (100-ra is) a napját. DE ez nem bizonyít semmit, mert, akár van szabad akarat, akár nincs, ugyanaz lenne a napja mindenkinek. Nos, Gergely egyik alapvetése, hogy a vágyaink (vagy egy külső kényszer) hajt minket egy döntésbe és nem szabad akarat. Ez pedig csak féligazság. Mert az ember képes hatni a vágyaira (pl megfékezni vagy feltüzelni), anélkül, hogy más vággyal helyettesítené a döntési irányát. Gyors példa: 1) Nem fekszek le a szomszéd asszonnyal, még akkor se ha nem buknánk le, mert a SAJÁT értékrendem nem helyesli. 2) kitűzök egy nagy célt magam elé, amire nagyon vágyok és bár hiába haladok a vágyam tárgya felé, de idővel ez a vágyam igencsak lecsillapodhat és sok egyéb vágyam erősebb lehet a korábbitól. Mit tehrtek? Feltüzelem a vágyamat, azáltal, hogy MOTIVÁLOM (belső, saját kényszer) MAGAMAT. 3) Ha fegyvert fognak a fejemhez, hogy tagadjam meg Istent különben lelőnek. Láthatjuk, hogy külső kényszer hatására is dönthetek kétféle képpen Ergo, az emberi akarat képes hatni az emberi vágyakra. De tovább megyek A döntéseinek nem csak vágyak vagy külső kényszer határozza meg, hanem az elköteleződés is. Vagyis ha én hűséges vagyok ahhoz amit ígérek, akkor ha megígérem, hogy mához képest a 365-ik napon nem fogok dolgozni, vagy csak zöldséget fogok enni, akkor ha alapvető lehetőségeim megengedik, akkor minden vágytól és külső kényszertől mentesen hozom meg a döntésemet 1 évre előre. De most jut eszembe, hogy az ha én eleve csakis üdvözülhetek, vagy csakis elkárhozhatok és erre nincs semmilyen ráhatásom (választásom), akkor az Istent tenném hazuggá, amikor azt mondja, hogy válassz! Ha minden döntésem csupán egy tőlem független hatás (vágy vagy külső kényszer) reakciója, akkor nincs semmilyen szabad akarat. Ez pedig kálvinista szempontból is önellentmondásos, mert a kálvinizmus hisz a rosszra való szabad akaratban. De a videóban elhangzott alapvetésekre építkezve ez sem lehetne. Azt hiszem mindannyian egyet tudunk érteni abban, hogy az Isten senkit semmire nem kényszerít. Ez esetben az Istenhez való megtérès nem lehet külső kényszer eredménye. (Bár ez a kijelentés önmagában megdönti a kálvinista predesztinációt, mert ha csak reagálunk a hatásokra, akkor igazából isteni kényszer alatt vagyunk, mert a reakciónk nem szabadon választható, hanem determinisztikusan törvényszerű (kényszerű). Azt hiszem mindannyian egyet tudunk érteni abban, hogy az ember Isten nélkül "szeret rosszat tenni" (mondhatni vágyódása van a bűnre, kinek milyenre). A vágyódás pedig alapvetően érzelmi indíttatás, ami sohasem maradandó dolog. Isten pedig azt tanítja, hogy döntéseinkben ne az érzelmeink vezéreljenek. Másol azt írja a biblia, hogy uralkodjunk a vágyainkon. Ez esetben egy igazi megtérés nem lehet vágyódás eredménye. Akkor mégis mi okozhat igazi megtérésre való döntést? Nem más, mint az elköteleződés. Ez pedig nem más, mint az ember saját belső választott kényszere saját magára. Ez az emberi szabad akarat. A szabad akarat nem más, mint a külső hatásokat figyelembe véve az ember egyéni belső értékrendjének megfelelő ésszerű, logikus cselekvőképesség, vagyis döntés. Ui: most másodszori leírásra apró javításokat tettem a szövegbe.
3 года назад
Nem törlöltük őket, azok most is látszanak.
@krisztianberes105
@krisztianberes105 3 года назад
@ értem. Ennek akkor örülök. Ezért is írtam úgy, hogy "számomra eltünt".
@krisztianberes105
@krisztianberes105 3 года назад
@ Amennyiben megenged egy kérdést: Ön szerint az Isten képmása csak egy reakciógép és ha igen, akkor mitől lenne az ember képmása az Istennek?
@Vid.186
@Vid.186 3 года назад
Köszönöm szépen Gergő! 🙂
@gmlgml780
@gmlgml780 3 года назад
Gratula. Pont így, ahogy mondod. Innen már csak egy fogalmazási lépés hogy kijelenthesd: az élet rabszolgái vagyunk, mind. És persze mondhatnád, hogy azokban a szavakban ítélet van, de most láttad be, hogy az ítélet megjelenik benned, akaratodtól függetlenül. Most akkor nézz rá erre a világra, jelenre, múltra, mindenre. És ne hagyj ki semmit, az csalás. Mit dob ki benned a gép ? Mi lesz az ítélet benned egy ilyen világra ? (És nem, ezt sem döntheted el. Csak megfigyelheted, szerinted ajándék -e vagy átok hogy az élet rabszolgái vagyunk, mind.)
@akos0215
@akos0215 3 года назад
12 perc csak hogy kifuttasd hogy mindengy, menjél a patreonra, ügyes ! :) :justkiddin
@johnygrande611
@johnygrande611 Год назад
Az, hogy van e szabad akarat, vagy nincs, ez talàn az élet legnagyobb kérdése. Ha ateisata szempontbol nézzuk, akkor nincs, mivel az osrobbanàs elso pillanatàban minden eldolt. Hatalmas paradoxon.......
@mrJety89
@mrJety89 3 года назад
Kérdés, hogy vajon az akarat alkotja-e az énünk egészét?
@lordcece5446
@lordcece5446 2 года назад
És mi van ha nem motivál alapvetően semmi? nem vágyom semmire? Nem lebeg cél a szemem előtt, de ha akarok, tudok vágyakozni, ha belegondolok egy adott dolog pozitív tulajdonságaiba. Természetesen értem a lényeget.. Az is lehet a vágy, hogy vágyjak valamire...
@imrejozsa1074
@imrejozsa1074 5 месяцев назад
"Térjetek meg" mondja a biblia és erre nézve szabad akaratunk van. Ez a választásbani szabad akarat. A vágyaink és akarataink is fejleszthetők taníthatók nevelhetőek és irányíthatóak. Ebben is szabad akaratunk van. Isten az erre való felelősségre hívja fel a figyelmet amikor azt tanácsolja, hogy válasszuk az életet. A helyes ismeret növekedésével vágyaink és akaratunk iránya is teljesen megváltoztatható. Ebben is szabadok vagyunk. Tehát szabad akarat van de az befolyásolható, és hogy minek engedünk, abban is szabadok vagyunk.
@proshadow790
@proshadow790 3 года назад
Ez azért jó mert vitázni sem lehet vele. Ha bármi okból A,-t B-t vagy C-t választom bármilyen kérdésre mint válasz, csak ki kell találni mögé egy vágyat. Ilyen alapon viszont ha nem létezik szabad akarat akkor milyen alapon büntetünk meg bárkit bármiért?!
@peterschmidt8108
@peterschmidt8108 3 года назад
Szerintem végeredményben itt, ebben a földi színjátékban a szabad akarat illúziója a lényeges. Nekem is meggyőződésem, hogy nincs szabad akarat, ellenben részt kell vennem ebben a színielőadásban ettől függetlenül. Nálam működik párhuzamosan a kettő. Ugyanakkor mióta ezt realizáltam magamban, sokkal megengedőbb vagyok az emberekkel. Ennyi haszna mindenképpen volt annak, hogy éveket töprengtem a témakörön. :)
@proshadow790
@proshadow790 3 года назад
@@peterschmidt8108 Ezekszerint Isten teremtése hibás? Továbbra is tartom, hogy akkor milyen jogon büntetünk meg gyilkosokat?
@duwrjyqazu9431
@duwrjyqazu9431 3 года назад
@@proshadow790 tegyük fel, hogy P gyilkos. P-t megbüntetjük, hogy saját bőrén tapasztalja, hogyha gyilkol, neki rossz lesz. hasonlóan ahhoz, amikor egy rosszul működő szerkezetet megjavítunk, igyekszünk P-t is rábírni a "megfelelő" működésre. a szerkezettől elvárunk bizonyos cél szerinti működést, és annak a "jogán" javítjuk meg, hogy e működést ne hibázza el. ezen a ponton persze kissé erőltetett az analógia, de annak a jogán büntetjük meg P-t is, mert elhibázza azt a működést, amit az embertől elvárunk; P nem kívánatos entitás az eredeti működésével bizonyos szabályok mellett, amit a köz elfogadott. amikor P bűne túl nagy, azaz P túlságosan rosszul működének tűnik, azaz javíthatatlannak, P-t már nem engedjük vissza a társadalomba (a szerkezetet kidobjuk, szétszereljük).
@proshadow790
@proshadow790 3 года назад
@@duwrjyqazu9431 De hogyha szabad akarat nem létezik akkor nem tudod megváltoztatni a működést sem. Ha pedig azt gondolod, hogy az ember megváltoztathat egy rossz működést, ismét azt feltételezed, hogy a teremtés hibás. Amit pedig Isten tökéletlenül teremtett meg, azt majd az ember tökéletesíti...
@duwrjyqazu9431
@duwrjyqazu9431 3 года назад
@@proshadow790 attól még a világ követ bizonyos törvényszerűségeket; például a büntetés jó eszköznek bizonyult eddig arra, hogy a büntetett a későbbiekben ne úgy, hanem emígy működjön, ezért érdemes alkalmazni, ha a célunkkal összevág. arról meg nem foglak győzködni, hogy mindez hogy fér össze istennel. először is összeegyeztethetetlennek tartom a szabad akarat hiányát és a jóságos isten létét. másodszor meg, nem hiszek istenben, úgyhogy nem is próbálom úgy csűrni-csavarni a szabad akarat dolgot, hogy istent "megmentsem".
@istvanmolnar2577
@istvanmolnar2577 2 года назад
Ha nincs szabad akarat, akkor nincs önálló akarata senkinek. Akkor valaki - valami másnak az akarata érvényesül. Önálló akarat nélkül végülis nincs olyan, hogy TE vagy ÉN. Így tehát illúziók vagyunk saját magunknak. Akkor az van, aminek - akinek az akarata teljesül és ebből következőleg csak AZ ("Ő") van. És mivel "általad" cselekszik, nincs "rajtad" kívül, pontosabban a része vagy és "Ő" pedig mindenben ott van. És szerintem ez a kulcs, hogy nem áll az anyagi-szellemi valóságon kívül. Gyakorlatilag az egész mindenség "Ő". Például a zen buddhizmusban ezért nem beszélnek "Istenről", mert ezzel a megnevezéssel elkülönítenék a "lényeget az egésztől". Inkább azt mondják,: "csak Az van". Úgyhogy nyugodtan dönthetünk, ha úgy érezzük szabad akaratból, csak lássuk be a következményeket. A következmény lesz amolyan determinizmus. Vagy karma.
@laszlokovacs7693
@laszlokovacs7693 13 дней назад
Szabad akaratunk van. Szabadon választhatjuk az életet vagy a halált. Választhatunk a jó és a rossz között. Azért vagyunk a Földön, hogy megtanuljuk a jót választani. Sátán célja éppen az, hogy ebben akadályozzon minket.
@ferencdanko8372
@ferencdanko8372 11 месяцев назад
Izgalmas érvelés de a felvetés hamis dilemma csapdájába esik. Ha egyáltalán nem létezik szabad akarat, kíváncsi vagyok hogyan kezeljük ha ne adj Isten valaki megpróbál kirabolni, vagy a gyermekeinket hogyan neveljük? A felelősség is megszűnik ha egyáltalán nincs szabad akarat.
@davidnagydavid
@davidnagydavid 3 года назад
Talán ez az elsö videód amiben az elhangzott szavak egyikével sem értek egyet. Szabad akarat igen is létezik! Az hogy szabad akaratunkat a nap minden pillanatában megprobálják elnyomni/manipulálni az már egy másik video tematikája. Amennyiben nem létezne szabad akarat akkor a piacgazdaság már régen megbukott volna. Ergo társadalmunk nem létezne mai formájában. Az hogy teát vagy kávét iszik az ember reggelente, az vagy egy tradició követése vagy tapasztalati úton meghozitt döntés. Szóval ha bármilyen szituációban minimum van A vagy B választási lehetöségünk, akkor az már szabad akaratnak minösül.
@krisztianberes105
@krisztianberes105 3 года назад
Korábban írtam két hozzászólást (egy rövidebbet és egy hosszabbat), de valami okból a hosszabb kommentemet már nem találom (pedig kétszer is lassan végiggörgettem a teljes kommentszekciót). Na de, akkor most inkább leírnám az álláspontomat az emberi szabad akarat mechanizmisáról. Vitán felül áll, hogy léteznek olyan erők, amelyek létezésére nem tudunk hatással lenni és amelyek hatást gyakorolnak ránk (pl ha egy fiú a lányokhoz vonzódik, vagy egy fáról csakis lefelé lehet esni). Ezeket az erőket két csoportba osztanám, vannak a vonzó erők (amelyek kívánatosak, én vágyaknak nevezem), pl fiúként egy szép lány, vagy vannak azok az erők amelyek tolnak egy bizonyos írányba (külső kényszerítés), pl minden csakis lefelé esik és nem pedig felfelé. Ezek az erők hatással vannak a meghozott döntéseinkre, de nem kizárólagosan, hanem részlegesen. Az ember döntésében nagy hatással van az egyén értékrendje, ami az egyén által szerzett és elfogadott információk és a jóként-rosszként való megítélésének a kombinációja. Plussz nagy hatással van még az egyén mentális energiaszintje (fáradt fejjel könnyebb rossz döntést hozni). Nos akkor most hozzunk döntést. Amikor döntenünk kell egy adok helyzetben, akkor a döntésünket tudatosan hozzuk meg és abban a helyzetben rengetek inger (erő) hat ránk. Az egyén mentálisan nem képes az öszes ilyen erőt tudatosan számításba venni, mert energiaszintjétől függően van egy korlátozott kapacitása, ezért a mellőzött tényezők (rá ható erők nagyobb része) nem vesznek részt a meghozott döntésben. Pl egy auto vásárlásakor ha megnézünk egy kocsit, akkor a méretétől kezdve a színéig, a motor típusáig az üléshuzatok minőségéig, a legeslegapróbb részletekig minden hatással van ránk, ami vagy vágyat kelt bennünk, vagy ellenszenvet. Senki sem képes a kocsit az utolsó részletig tudatosítani magában, de igyekszik minél több hatást bevonni a döntésébe. Az, hogy mely tőlünk független erőket vesszük számításba a döntésünk meghozatalakor, azt az erők nagysága határozza meg. Itt lép be a képletbe az emberi kontroll a saját értékrendünk által (amit mi alakítunk ki), ami az általunk eddig megszerzett és elfogadott információknak és azok megítélésének a függvénye. Ezt neveztem korábban a belső kényszernek (vagy lehet belső kényszerítő erő), mert minden egyes külső erő nagyságát képes befolyásolni (vagy akár kioltani is), attól függően, hogy milyen erős értékrenddel rendelkezünk az adott külső erőre vonatkozóan. Az értékrendünk minden egyes tudatosan számításba vett erőhöz hozzácsatol egy megítélést (motívációt), ami az adott erő nagyságát eltérő mértékben növelheti vagy csökkentheti. Pl házas emberként feküdjek-e le a szomszéd asszonnyal? Lehetséges végkimenetelek: Igen vagy nem. Milyen erők vannak hatással rám? Miért legyen igen? (Erő- megítélések) 1) a szomszéd külalakja- csinos vagy nem szép, ez fontos vagy nem fontos; 2) a szexuális aktus- jó vagy most nincs rá szükségem; 3) ő is akarná- szükséges, jó 4) egyikőnk se mondaná el- jó és szükséges, vagy mindegy; 5) a feleségem szerepe- nem számít, úgy se szeretem, már korábban is megcsaltam, stb; Miért legyen nem? 1) házas vagyok- nagyon jó, nem jó, nem számít, stb; 2) szeretem a feleségem- nagyon jó, fontos, alapvető dolog, nem fontos, stb; 3) fájdalmat okozok a feleségemnek- nagyon rossz, nem szabad, megérdemli, stb; 4) szégyenérzet a lebukás miatt- nagyon rossz, nem lesz, stb; 5) mások negatív megítélése- nagyon rossz, nem fontos, nem érdekel, stb. Ezekhez az erőkhöz az értékrendem által, hozzácsatolok egy-egy "véleményt", ami vagy pozitív vagy negatív irányba megváltoztatja az adott erő nagyságát. A döntésünket az adott helyzetben a tudatosan számításba vett ránk ható vonzó és kényszerítő erők nagysága határozza meg a lehetséges végkimenetelekre bontva miután a saját értékrendünkre helyeztük azokat. Amelyik végkimenetelen nagyobb az erők összege, az lesz a döntésünk.
@miklosbarna4749
@miklosbarna4749 2 года назад
Tehát akkor homo Dei lubidrium? 😭 Az ember az Isten játékszere?
@qtgaming2473
@qtgaming2473 2 года назад
Szerintem van szabad akarat. Attól még mert Isten tudja hogy te mit fogsz csinálni a következő percben nem azt jelenti hogy neked nincs szabad akaratod. Isten az univerziumon kívül tehát így Istent az idő se tudja befolyásolni. Erre itt van a kedvenc példám: Képzeld el hogy ma este lenne egy foci meccs a brazilok és a spanyolok közt. A te haverod polyénkodás kedvéért megmondja neked hogy a brazilok megverik a spanyolokat. Te este leülsz és elkezdes nézni a foci meccset. De te már tudod hogy a brazilok fognak nyerni. De várjunk ez most azt jelenti hogy a focistáknak nincsen szabad akarata attól még mert te tudod a kimenetelét a meccsnek? Nem! A focisták szabadon játszanak attól még mert te tudod a kimenetelét, így kell szerintem elképzelni Istennél is.
@istvannagy7946
@istvannagy7946 Год назад
A csávó teljesen (némi kozmetikával) lemásolta, Alex O’Connor (Cosmic Sceptic), 5 évvel készült videóját 🤦🏿‍♂️ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-OwaXqep-bpk.html
@diamondguard
@diamondguard Месяц назад
És tényleg ez történt! Csak az a brit csávó 800k+ nézettséget ért el, míg a mi emberünk ~5k-t. Mivel vélhetően senki sem kényszerítette a mi emberünket a fejéhez tartott pisztollyal, hogy le akarja másolni a brit csávó videóját, ezért - a brit csávótól átvett hipotézis alapján - csakis a VÁGY motiválhatta, hogy ő is keressen valamennyit a youtube payout scheme révén. Már csak az a kérdés, hogy mi köze mindennek Kálvinhoz?... (hogy tovább ne is AKARJAK menni.) 😶 🧐🤗💶💶💶😤😖
@nyerskrisztina4418
@nyerskrisztina4418 3 года назад
köszönjük!
@istvancsomor9905
@istvancsomor9905 2 года назад
Azért nincs szabad akarat, mert a döntéseink a személyiségünkhöz kötöttek.
@gagahu65
@gagahu65 3 года назад
Kedves Gergő! Érvelésed feszes, precíz... Gratulálok! József Attila négy sorban összefoglalja a 12 percet: "Akár egy halom hasított fa, hever egymáson a világ, szorítja, nyomja, összefogja egyik dolog a másikát s így mindenik determinált." (József Attila: Eszmélet)
@janosbenceszabo2424
@janosbenceszabo2424 3 года назад
Érdekes
@szilardpetrik90
@szilardpetrik90 3 года назад
Ha Isten mindent eleve elrendelt, több ezer bibliai ige válik értelmetlenné, értelmezhetetlenné. Isten nem személyválogató. Mindenkinek ugyanannyi lehetősége és esélye van arra, hogy teljes szívével neki szentelje életét. Ugyan mennyi értékkel bírhat Isten számára egy általa kiválasztott ember hódolata?
3 года назад
Ez azért tényszerűen nincs így, ajánlom a videó leírásába belinkelt 2 beszélgetést. :)
@szilardpetrik90
@szilardpetrik90 3 года назад
@ tényszerűen? már megbocsáss, de ez a kifejezés hermeneutikai szempontból (Hiszen milyen egyéb szempont szerint lehetne még vizsgálni a szent szöveget? Sokszor még egyazon felekezet tagjai is képesek késhegyig menő vitákat folytatni egy-egy ige megfejtésénél.) szintén értelmezhetetlen. az én értelmezésem szerint a bibliai igék döntő többsége kizárja az eleve elrendelés lehetőségét.
@szilardpetrik90
@szilardpetrik90 3 года назад
illetve természetesen lehet más szempontból is vizsgálni, de hitre jutott, az igazságot lázasan kutató ember - én - ilyen módon közelíti meg a szent szöveget. ráadásul lelkész ismerőseim bíztatására tettem - teszem ezt. nem kívánok akadékoskodni, csupán gondolkodom, és ezer kérdésem van. milyen ímélcímen kérdezhetek tőled?
@carpathianman3952
@carpathianman3952 3 года назад
Jó.
@axelvirag2239
@axelvirag2239 3 года назад
Vigyázz, mert a Sátán célkereszbe vett! Jézus téged nagyra tart! Ne érvelj a tudomány mellett! Érvelj Jézus és a szÍved mellett! A kérdésedre, amit felteszel, mindig az első lesz igaz! Amikor el kezdesz spekulálni, az már nem Jézustól van! És te folyton spekulálsz! Ebben a videódban pontosan ezt teszed. Szerinted ezt várja tőled Jézus? A döntésünk az a szabadakart. És az nem egy csésze kávé dönti el. És még csak az sem, hogy mit eszel az nap. "Mert nem az a fontos, hogy mi megy be a szájon, hanem hogy mi jön ki rajta." Ha Isten minket felruházott ezzel a nagy halommal, akkor saját kontroll alatt tarthatjuk az életünket. Könnyedén, mert ezt is meg mondta: Az én terhem könnyű! :) Te még mindig tanulsz... És ez lehet, hogy egész életeden át fog tartani, de hidd el, hogy megéri. Ne alapozz a tudományra, mert a Biblia szerint, akik a tudományban hisznek, azok bolondok! Ne légy bolond! Tudod, hogy mire értem! :) Isten legyen veled!
@istvancsomor8591
@istvancsomor8591 2 года назад
Felelősség az van. Nem?
@thetruthtester5169
@thetruthtester5169 3 года назад
Ebből megnéznék egy hardtalkot a Puzsérral. De tényleg. 😀
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
"A hit szubjektív, csak az adott egyénre vonatkozik és az elméje képes is ezt személyes valósággá tenni. Mint a Placebó hatás, hiheted azt hogy kaptál egy vitamint vagy egy védőoltás közben egy önmagában semleges hatású szert kaptál, placebót. A hited, elméd viszont "másik" valóságot alkot. Tehát saját magadnak képes vagy lekorlátozni az akaratodat, nincs szabad akaratod mert ezt hiszed ez akár igaz is lehet, de függetlenítve az egyéntől nincs érv arra hogy nem létezhet szabad akarat, soha semmi formában. Mégha úgyis fogalazunk, hogy a szabad akarat egy elérhető állapot és nem egy alapvető képességünk, akkor is arra jutunk hogy legalább elvi szinten megtapasztalható. Nézzük máshogy. Egy híres idézet alapján indulva: "Gondolkodom, tehát vagyok". Bizonyítható az állításból a létezés(ünk) ténye, tehát abban biztosak lehetünk hogy vagyunk. Te is vagy, én is vagyok stb. ebben megállapodhatunk igaz tényként, tekintsük ezt a valóságnak. Mivel a létezésünk igaz, így az is igaz hogy gondolkozunk. Te is gondolkozol, én nekem is vannak gondolataim stb. Ha ismered a Filozófiai/logikai levezetését, magyarázatát az idézetnek akkor elfogadod hogy a gondolatunk a sajátunk, nem lehet az hogy ebben megtévesztenek. Nincs olyan hogy én gondolatom nem az én elmémben, tudatomban születne meg. Ez mindenkinek a sajátja, önálló elme, személyes gondolatok! Amennyiben ezek állítások megértésre kerülnek, elfogadható a független gondolat fogalma. Nevezzük szabad gondolatnak. Aki képes a gondolatait rendezni, értelmezni az tud is a gondolatai szerint cselekedni. Így elérünk a szabad gondolatból a szabad cselekvéshez, hívjük csak szabad akaratnak.
@balazsjoody2227
@balazsjoody2227 4 месяца назад
Sokszor vagyok úgy a videóiddal hogy a sok idegegen szakszó miatt elvesztem a fonalat az érvelés közben. Lehet én vagyok hülye. Vagy te bonyolítod.
@suzysuzy4799
@suzysuzy4799 3 года назад
💚RAGYOGÓ💚 💚🙏😇🙏💚
@dangerq3
@dangerq3 3 года назад
Egy üres halmaz elemeinek összességét nevezzük semminek. Vagy azt az elemet, ami a mindent magába foglaló halmaznak nem eleme.
@Bettibiloba
@Bettibiloba 3 года назад
Jujj..csavaros..de mi van a tudatunkkal??...nem kell va'gy ahhoz, h tudatomat kövessem .Szabad akaratombol...mert en ugy akarom..szabadon..ba'r nem va'gyom ra..csak TUDOM, H JO, ezert teszek meg szabad döntesemböl vmit!!
3 года назад
És ekkor arra vágysz, hogy azt tedd, amiről tudod, hogy jó - tehát továbbra is a vágyad határozza meg a cselekvésed.
@gabrielmihaly1303
@gabrielmihaly1303 3 года назад
@ A vágynak ellent lehet mondani. A vágy egy befolyás amitől el lehet térni.
@martinsziraczki8010
@martinsziraczki8010 3 года назад
Az is elképzelhető, hogy van egy determinista hatás, mely egyes embereket arra sarkall, hogy olyan önfejlesztésen menjenek át, melyben az új önmaguk már rendelkezik szabad akarattal. Így elmondható lenne egy egyénről, hogy 10 éve nem volt szabad akarata, ma már van.
@dangerq3
@dangerq3 3 года назад
akarat = vágy
@miklosmenyhart6129
@miklosmenyhart6129 3 года назад
A vágy nem a 'dologra való irányultságot' jelenti, míg az akarat a 'döntéshozatal aktusát'?
@dangerq3
@dangerq3 3 года назад
@@miklosmenyhart6129 eszerint az akarat = döntéshozatal?
@miklosmenyhart6129
@miklosmenyhart6129 3 года назад
@@dangerq3 Hmm, nem vagyok szakértője a témának, csak kotnyeles érdeklődő, de nekem ott sántít a "vágy=akarat" + ""végtelen" vágyak láncolata" koncepció, hogy a vágy mint irányultság, mozgató megjelenik a képletben - sőt szélsőséges esetben akár végtelen regressziót hozhatunk ki belőle -, de a döntési mozzanat eltűnik, mert "az volt a vágyad" lesz a válasz... Kötelező ereje lenne a vágynak? Akkor egyik vágy - a másik vágyhoz viszonyítva - hogyan győz a felett? Hol jelenik meg egy döntési mozzanat, mely elkülönül a 'vágy'-tól? Ez nekem hiányos.
@dangerq3
@dangerq3 3 года назад
@@miklosmenyhart6129 hát definiálhatjuk úgy a vágyat, hogy "az ami nekem jobban tetszene", az akaratot meg úgy, hogy "az amit ténylegesen megteszek". így már nem ugyanaz a kettő.
@miklosmenyhart6129
@miklosmenyhart6129 3 года назад
@@dangerq3 vágy="indíttatás/ami tettre késztet" ? akarat=tudatosságot feltételez Ha a vágy felülírja az ember - az érv kihagyhatatlan szereplője - tudatosságát (döntéskészségét), akkor ösztönlényt kapunk a gondolatsor végén, ergo értelmezhetetlen az absztrakciós mozzanat, mely az érv sajátja, meg sok egyéb paradox, cáfoló mozzanat is akad...
@dosdatadavkukacgmailpontco8968
@dosdatadavkukacgmailpontco8968 3 года назад
láccik hogy ez a gyerek se lsdzett még eleget
3 года назад
Hogy micsoda?
@gabrielmihaly1303
@gabrielmihaly1303 3 года назад
Pedig szabad akarata van hogy vegyen egy gym bérletet. :)
@szeretettgyermek
@szeretettgyermek 2 месяца назад
Ha hiszek Krisztusban, akkor nem filozofálok, hanem megvallom Őt Uramnak és Megváltómnak... John Henry Newman, aki anglikán papként elkezdte kutatni az ősegyházat, a zsinatokat stb., hogy miért is "kellett" ott protestantizálódni...súlyosan ütközött. Lásd Apologia pro vita sua.
@attilakovacs3758
@attilakovacs3758 Год назад
Okoskodó barom!Valaki vagy újjászületik vagy nem'Ez a meghatározó' semmi más.Nem az akarat szemszögébéből.kell nézni a dolgokat' hanem EGYEDŰL AZ ÚJJÁSZÜLWTÉS által.Valaki vagy istenhez tartozik' vagy a kárhozathoz ' de egyedül az újjászületésen múlik.Isten szuverín döntésén.
Далее
Szabad akarat  - Limpár Imre
35:29
Просмотров 4,3 тыс.
We finally APPROVED @ZachChoi
00:31
Просмотров 3,2 млн
Szabad akarat - Farkas Attila Márton
36:27
Просмотров 35 тыс.
Szabad akarat - Beszélgetések Kunóval #14
31:53
Просмотров 10 тыс.