Тёмный

Michal Václavík: Výzkum a život na Mezinárodní kosmické stanici I (Pátečníci Stream, 9. 3. 2021) 

Pátečníci Sisyfos
Подписаться 15 тыс.
Просмотров 61 тыс.
50% 1

0:00 Zahájení
2:34 Úvod
5:25 Historie
1:15:18 Stavba ISS
2:12:00 Věda na ISS
2:54:23 Zakončení
Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) patří právem mezi nejznámější umělá kosmická tělesa, které lidstvo kdy vyslalo do kosmického prostoru. Jedná se zároveň o umělé kosmické těleso největší a nejhmotnější. V roce 2020 si Mezinárodní kosmická stanice připomněla jedno významné výročí - 2. listopadu uběhlo 20 let od zahájení trvalého osídlení ISS. Celkem stanici navštívilo 242 osob z 19 států světa, některé samozřejmě opakovaně. Za oněch více než 20 let jsme se již naučili obstojně žít v kosmickém prostoru se všemi jeho výhodami i nástrahami. V přednášce si proto přiblížíme některá specifika dlouhodobého pobytu na palubě Mezinárodní kosmické stanice včetně tak samozřejmých činností jako je spánek či stravování.
Stanice ISS je však především výkonnou vědeckou laboratoří, která se nachází v podmínkách, jež není možné nikde na Zemi navodit či nasimulovat. Dodnes se na uvnitř i vně stanice uskutečnilo téměř 3000 experimentů, do nichž byly zapojeny vědecké týmy ze 109 států světa včetně České republiky. Na palubu stanice bylo pouze pro potřeby experimentů dopraveno 85 tun materiálu a 27 tun výsledků bylo dopraveno zpět na Zemi. Aktuálně probíhá na Mezinárodní kosmické stanici okolo 350 experimentů. Některé jsou relativně jednoduché a rychlé, jiné komplikované a další si vyžádají i několik let, než jsou získána všechna vědci požadovaná data. Jak je vidět událo se a děje se toho ve vědě na ISS mnoho. Na některé z experimentů se v přednášce podíváme podrobněji, ale jak je z výše uvedené statistiky patrné, tak půjde pouze o drobné nahlédnutí.
Michal Václavík (*1985) studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Kosmický prostor, Nosiče a družice a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky. Od roku 2008 pracuje v České kosmické kanceláři a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech Evropské kosmické agentury. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: www.startovac.cz/patron/vasi-...
Sledovat Pátečníky můžete zde: / patecnici.cyklus
www.patecnici.net/​
Klub skeptiků sledujte zde: / cesky.klub.skeptiku.si...
www.sisyfos.cz/​
Navazující online a prezenční aktivity najdou zájemci na webu www.technecium.org​, kterému tímto velmi děkujeme za spolupráci.

Наука

Опубликовано:

 

19 май 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 15   
@vladimirkusyn2965
@vladimirkusyn2965 Месяц назад
Vladimír Kusyn - Všechno kolem Vesmíru mne zajímá !!! Dobrá videa a dobré přednášky ! Mám rád i detaily z těchto věcí !!! Hezký konec března !!!
@pzachvej
@pzachvej 3 года назад
díky moc za skvělou přednášku :)
@katerinavancatova7866
@katerinavancatova7866 Год назад
Přeji Ti hezký den
@tortoisebox
@tortoisebox 9 месяцев назад
Jaký gradient přispívá k udržení polohy stanice? Zrovna tomu nebylo rozumět a musím to vědět 😀. (čas 34:00)
@jzdstudio
@jzdstudio 3 года назад
ja vim, už jsem to jednou psal, že link na startovač nefunguje. ale je to tu zase. link na cílovou chybovou stránku mi YT nedovoli vložit:( ha: edit: uz to proslo
@cassobiker
@cassobiker 3 года назад
super prednaska, hlavne cast o mikrogravitacii a jej nedostatkoch bola pre mna neskutocne zaujimava
@jzdstudio
@jzdstudio 3 года назад
prohlížel jsem ten Startovač. Zleva, zprava, zdola, zhora (tvl, je to češtinsky dobře?), ale nenašel jsem tam nižádnou informaci o tom, jak dlouho ta kampaň běží. ?? měsíc, rok, víc?
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 3 года назад
Nejnovější příspěvek se jmenuje "Týden stý šedesátý devátý". Tak můžete hádat. :-) Je to tedy zhruba 3 roky a tři měsíce. :-)
@jzdstudio
@jzdstudio 3 года назад
@@vitezslavskorpik746 husty, to(celkovou doposud vybranou sumu) nekterejm streamerum poslou lide behem jednoho streamu:(
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 3 года назад
@@jzdstudio Já ani nevím kolik je celkem vybraná suma za ty 3 a čtvrt roku. Ale ano, velcí streameři to mají za video no, jenže ti taky nemají dva tisíce odběratelů. :-)
@jzdstudio
@jzdstudio 3 года назад
@@vitezslavskorpik746 to je fakt. co vy mate s "llajntv"? Vždyť tam se obsah přednášek "patecniku" duplikuje -ubírá to vas dosah.
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 3 года назад
@@jzdstudio Jak duplikuje. Tam byly naše přednášky dříve, teď jsou tady. Jsou tam sice tři přednášky ze streamů, ale ty tam jaksi byly umístěny bez našeho vědomí a souhlasu.
@robertbabindai7756
@robertbabindai7756 8 месяцев назад
Kolík Ti je?
@vitezslavskorpik746
@vitezslavskorpik746 8 месяцев назад
Budete se chovat slušně? Nebo vám mám dát rovnou ban?
@janyakov7655
@janyakov7655 Год назад
prednáška bola lepšia ako niektoré iné ale slabšia ako iné realizované prednášky... ??? :-)))
Далее
KNOCKDOWN Usyk vs Fury
00:32
Просмотров 814 тыс.
LOVE is BLIND but not this one 😍💍
00:20
Просмотров 12 млн
Dušan Majer - Space X (Pátečníci 4.9.2020)
2:03:11
Просмотров 51 тыс.
Ing. Tomáš Přibyl, Příběh opravdového Marťana
1:09:25
Самый дорогой корпус Hyte Y70
0:52
Просмотров 272 тыс.
POV: Cuando compras una TARJETA GRÁFICA al AZAR 😂
0:16
Which Phone Unlock Code Will You Choose? 🤔️
0:14
Вы поможете украсть ваш iPhone
0:56