Тёмный

Najprostszy silnik świata? JEDEN suw, brak rozrządu i układu korbowego... Tylko jest jeden problem. 

Povagowani
Подписаться 511 тыс.
Просмотров 751 тыс.
50% 1

Pobierz Revolut ‪@RevolutApp‬ za darmo z mojego linku i zgarnij 50 zł (obowiązuje regulamin, z zastrzeżeniem daty zakończenia promocji) ► revolut.onelin...
Sprawdź numer VIN samochodu, 10% rabatu z kodem POVAGOWANI ► www.carvertica...
Kawa obok kubka to mieszanka 3 różnych arabik klasy specialty oraz indyjskiej robusty w proporcji 80:20, dla każdego, kto lubi świeżą i intensywną kawę dobrej jakości - Espresso Mestieri z Palarni Single Origin ► go.singleorigi...
Wybrane gry 20% taniej z kodem POVAGOWANI ► www.g2a.com/n/...
Materiał zawiera reklamę marki Revolut.
Stałymi komercyjnymi partnerami kanału są CarVertical oraz G2A.
------------------------------
Oficjalne gadżety i koszulki ► povagowani.pl
Film się spodobał? ► Łapka w górę i subskrypcja!
Współpraca / Cooperation ► povagowani@gmail.com
Wesprzyj moją pracę ► patronite.pl/po...
#Povagowani #Revolut #współpracakomercyjna
------------------------------
FB ▸ / povagowani
Instagram ▸ / povagowani
------------------------------
Informacje przedstawione w filmie odzwierciedlają jedynie prywatną opinię autora i nie powinny być traktowane jako oficjalne stanowisko.
------------------------------
All footage used with permission or under fair use, because it is transformative in nature, uses no more of the original than necessary and has no negative effect on the market for the original work. If you see footage within the video which you own and would like credit, please contact us via email. Thanks!
------------------------------
All music under Creative Commons - Attribution 3.0 Unported - CC BY 3.0
------------------------------

Опубликовано:

 

26 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1 тыс.   
@Povagowani
@Povagowani Год назад
Nieźle się porobiło, prawda? Niby jednosuw, ale jakby nie do końca... 🙄 Dobrze jednak, że cały czas inżynierowie próbują ulepszać silniki i wymyślać kolejne innowacje. Odnośnie innowacji - pamiętajcie o partnerze dzisiejszego filmu! Pobierzcie Revolut za darmo z mojego linku i zgarnijcie 50 zł (obowiązuje regulamin, z zastrzeżeniem daty zakończenia promocji) ► revolut.onelink.me/z4lF/povagowani
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika Год назад
Czy ten silnik wymaga turbiny? pisałem w trakcie oglądani :) Widać, że potrzebna jest turbinka.
@Szydelski
@Szydelski Год назад
Akurat da się zaprojektować silnik jednosuwowy, firma AMPERe Inc./First National Energy Corporation. ma na niego patent. Film z działania poniżej.
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika Год назад
Ta... jest tam mowa o kolesiu zwanym "Wojciech Gaj-Jablonski" z "Cracow" czyli "krakał". System jednak ciekawy. Wyobrażam sobie jakim obciążeniom poddawany jest korbowód. Wszystko tam chce go połamać, zgiąć i zeżreć :D
@kamilwiazowski6879
@kamilwiazowski6879 Год назад
Silniki jednosuwowe istnieją, są to silniki turbowałowe
@danield8747
@danield8747 Год назад
​@@kamilwiazowski6879 To takie pomieszanie z poplątaniem, połączenie czterech suwów w jednym cyklu pracy silnika, tyle że w przypadku turbiny gazowej tymi poszczególnymi suwami będzie przepływ powietrza przez jeden silnik, a nie że wszystko odbywa się na raz w tym samym czasie w jednej komorze.
@PK_King1406
@PK_King1406 Год назад
Pomysł na film: rallycross. Co tam się stało, że doszło do elektryfikacji, kto tego chciał, powody. Klasy samochodów, format wyścigów. Niby coś się wie ale miło by było o tym obejrzeć :)
@MistrzChada
@MistrzChada Год назад
ogólnie w sumie mozna o rallycrossie nie tylko w aspekcie elektryfikacji
@Chlebciu_Official
@Chlebciu_Official Год назад
Ja bym obejrzał
@Noname-ih5ib
@Noname-ih5ib Год назад
Ciekawy temat!
@RafikRolf
@RafikRolf Год назад
😂😂😂😂
@michakowalski6012
@michakowalski6012 Год назад
@@downidiabe2365kiedyś to było
@formbi
@formbi Год назад
16:20 takie silniki dwusuwowe potrzebują sprężarek żeby wydmuchiwać spaliny, jak one nie dorzucają dodatkowego powietrza (tzn. poza przedmuchiwaniem) to są traktowane jako brak doładowania (w Detroit Dieslach też tak było)
@xvelcosterxpl6531
@xvelcosterxpl6531 Год назад
tez mi to właśnie amerykańskimi ciężarowymi dieslami zaleciało jak pokazał ten kompresor 😄
@Maciej-c4m
@Maciej-c4m Год назад
No chyba faktycznie . Jeśli w karterze ( pod tłokiem) nie następuje sprężanie ( choćby niewielkie ) powietrza to nie będzie tzw. przepłukania i konieczne jest sprężyć powietrze dolotujace osobnym urządzeniem. Bez tego sprężenia silnik by nie działał. Pozdrawiam.
@xys007
@xys007 Месяц назад
Jako range extender mogli by ten silnik zrobić w wersji 4 suwowej, wtedy może by miał więcej sensu.
@Boszu
@Boszu Год назад
Dwusuw bez wad typowego dwusuwa, ale z najpewniej nowymi wadami. ^^ Ale... Fajnie że wciąż ludzie kombinują i próbują stworzyć coś nowego. ;)
@jedras1991
@jedras1991 Год назад
Wadą 2t jest duże zużycie paliwa w silnikach z ukladem zasilania mieszanką bo część idzie w wydech. Ten problem rozwiązał wtrysk bezpośredni. Drugą wadą 2t jest gorsza kultura pracy, ale ma się to nijak do silników diesla r3 które jednak ktoś kupuje. Diesel 2t to mega popularna jednostka bo ma wtrysk bezpośredni i rozwiązanie gdzie w głowicy są 4 zawory wydechowe na cylinder a powietrze doprowadzane jest oknami cylindra w dmp pod ciśnieniem. Te silniki mają bardzo dobrą sprawność pod obciążeniem ale gorzej na jałowych.
@Hashtiger
@Hashtiger Год назад
2t zabiło wysokie spalanie i niski moment obrotowy
@jedras1991
@jedras1991 Год назад
@@Hashtiger noo ale wysokie spalanie rozwiązuje wtrysk bezpośredni. A czy 55km i 86nm z 992ccm w roku 78 to były słabe parametry? Chyba ten niski moment to mit jednak.
@Boszu
@Boszu Год назад
@@jedras1991 Kolega pewnie miał na myśli małolitrażowe silniki motocyklowe. ;) I silniki 2T zabiła zasadniczo głównie ekologia... Mówiąc o zastosowaniu w motocyklach i samochodach osobowych. Zostały jedynie typowe motocykle krosowe-torowe. Które "jeszcze" nie wymagają specjalistycznych homologacji i norm emisji. Samochody ciężarowe chyba też już nie mają silników 2T? Jedynie łodzie i statki z tego co wiem korzystają z 2T diesel i benzyna. Motolotnie i inne pomniejsze jednostki latające wciąż głównie bazują na niezawodności i lekkości silników 2T benzyna. A tak to 2T możemy jedynie spotkać jeszcze w pilarkach czy kosach spalinowych. ;) Gdzie powoli wypierają je elektryki w zastosowaniach przydomowych... Bo w przemyśle to chyba jeszcze długo będą służyć spalinówki. ^^
@jedras1991
@jedras1991 Год назад
@@Boszu W kosach już często są 4T. Stihl robi taki wynalazek jak 4mix... 4T smarowany mieszanką. Pilarki elektryczne nie wyprą spalinowych w sektorze profesjonalnym, bo żadna nie da rady w lesie na zrebie 8h pracować. Taką niszą jest arbo gdzie elektryczne gałęziówki sa spoko do prac alpinistycznych. Choć nadal husky elektryk przy maruyamie arborystycznej to wielka ciężka krowa.
@pawelpiatek4872
@pawelpiatek4872 Год назад
Silnik musi mieć doładowanie bo nie wymieniłbym gazów w cylindrze. Przypomina to dwusówy Detroit Diesel
@jedras1991
@jedras1991 Год назад
​@@jarekkrolik9036nie zweitakt tylko silnik z układem smarowania mieszanką. Diesle 2t mają miskę olejową.
@scorpioo7350
@scorpioo7350 Год назад
To jest dwusuw, ma suw sprężania i pracy, a te 11:00 marne tłumaczenie że nie chodzi o tłoki tylko o tarcze to równie dobrze można by powiedzieć że 8-cylindrowy (4-suwowym) silnik jest silnikiem 1/2 suwowym. Ale to nie tak rozróżnia się silniki od wału korbowego tylko od pracy tłoka, a ten tu wykonuje pracę 2-suwa.
@as34
@as34 Год назад
Zmiana nazwy a tak naprawde 2 suw
@StaryDegenerat
@StaryDegenerat Год назад
Właśnie to była jedna z pierwszych rzeczy, jaka wzbudziła moją wątpliwość. Wymiana gazowa. Z turbo ma to sens. Bez turbo to istny dramat. Kanał dolotowy odsłania się kiedy w komorze jeszcze jest nadciśnienie. Baaaardzo krótki czas na napełnienie cylindra. W klasycznym dwusuwie są kanały przeplukujace itd... Faktycznie, może do kosiarek, agregatów i samolotów to się nada ale do niczego więcej. A i oleju będzie dużo zużywał.
@drTobiasz
@drTobiasz Год назад
Turbosprężarka lub kompresor nie są niezbędne. Wymiana gazów spalinowych na świeże powietrze może być osiągnięta za pomocą skonstruowania układów dolotowego i wydechowego, które będą współpracować w taki sposób, aby wygenerować podciśnienie w cylindrze w trakcie otwarcia portów dolotowych, co umożliwi zassanie powietrza do komory spalania bez turbo (na tym pięknym kanale - Povagowani - była już o tym mowa przy okazji odcinka o Lexusie LFA). Jednakże trzeba uczciwie przyznać, że takie rozwiązanie jeszcze bardziej ograniczyłoby elastyczność tego rodzaju silnika, bo jeszcze bardziej zawęziłoby zakres użytecznej prędkości obrotowej silnika. Jak dla mnie, INNengine to fajny projekt, tylko zamiast gadać o wariancie wolnossącym, od razu przywaliłbym mu turbineczkę, niech ma. 😂
@Zamroczony
@Zamroczony Год назад
Najważniejsze pytanie - Czy można go zagazować? 😁
@marcomarco5056
@marcomarco5056 Год назад
Dokładnie team BIOTAD PLUS💪💪
@sawektop7439
@sawektop7439 Год назад
Tak samo można to zrobić jak robi to firma Volvo przy bezpośrednim wtrysku w swoich silnikach.
@kolodworca
@kolodworca Год назад
@dariuszreda3291 bezpośredni wtrysk paliwa - konieczne byłoby stosowanie dotrysku, aby nie zapiec wtryskiwaczy itp.
@as34
@as34 Год назад
Juz janusz sie odezwal
@DTaras1
@DTaras1 Год назад
Taki silnik wydaje się idealny na silnik gazowy - bez benzyny wcale albowiem nagrzeje się na tyle prędko iż port dolotowy można będzie podgrzać elektrycznie a gaz podawać w postaci ciekłej. Może będzie potrzebne ograniczenie mocy maksymalnej w pewnych warunkach po rozruchu ale powinno działać.
@simonsimon5079
@simonsimon5079 Год назад
Idealny silnik do agregatu prądotwórczego w elektryku:)
@peterpodgorski
@peterpodgorski Год назад
Dokładnie to samo chciałem napisać. Range extender albo hybryda typu Chevy Volt.
@KrzysArte
@KrzysArte Год назад
@@peterpodgorski Albo nowy Nissan X-Trail e-power. Tam też jest zastosowana przekładnia elektryczna (bo tak to się nazywa w lokomotywach) + dodatkowy bufor w postaci akumulatora o niewielkiej pojemności (rzędu 3 KWh). Bardzo fajnie się tym jeździ. :)
@marcinnik3070
@marcinnik3070 Год назад
​​@@KrzysArteAlbo 😅 jeżdzi 😂 się tym 😅😂😅😂😅😂😅👏🙈
@jacekkwolek8280
@jacekkwolek8280 Год назад
Albo jako agregat prądotwórczy do domu. Tylko czy da się go przerobić na LPG?😂
@Dariusz-nv3ro
@Dariusz-nv3ro 3 месяца назад
Simon....jaki on idealny🤯.Do hybrydy(pełnej)że względu na niską masę i dużą moc przy wysokich obrotach(jak historyczne górnozaworowe)i jeszcze turbo żeby dobrze funkcjonował🙈!!!Najlepsze zastosowanie dla nich to Agregaty prądotwórcze,ale i tak maĵą konkurencję w postaci tradycyjnych które można gwałtownie dociążaći dłużej trzymać.One muszą mieć stabilną równą pracę.Wyklucza to stosowanie w pojazdach(oprócz pełnej hybrydy)😮MOC TO NIE WSZYSTKO!!!😃
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika Год назад
Piętka achillesowa to sama krzywka, po której poruszają się rolki tłoków. Krzywka jest okrągła, a rolki poruszają się po prostej, zatem się ślizgają, co z całą pewnością powoduje ich szybsze zużycie.rozwiązaniem byłoby utworzenie stożka, ale to jest przenoszenie naprężeń tylko na inny kierunek.
@Andrzej-uy7ik
@Andrzej-uy7ik Год назад
Nie ślizgają tylko obracają się na łożysku zapewne igiełkowym, a liniowy ruch zmniejsza nacisk na same łożysko wydłużając żywotność także to jest akurat dobre rozwiązanie.
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika Год назад
Niby tak, ale wszystko zużywa się w czasie. Tu mamy do czynienia ze sporym obciążeniem udarowym. Powierzchnie cierne... to się będzie zużywać jak szalone. Jeśli nawet łożyska wytrzymają, to krzywki będą zużywane w jednym i tym samym miejscu trzy razy na obrót. Na pewno trwałość takiego silnika nie będzie liczona na setki tysięcy kilometrów. Raczej jest to przedstawienie możliwości technologicznych i rozwojowych biura niż faktyczny przełom, który się sprawdzi w użyciu. Kierunek dobry, niski ciężar, mała pojemność i duża moc, ale fizyki się oszukać nie da :)
@andrzejjanusiak2552
@andrzejjanusiak2552 Год назад
A ja proponuję zrobić odcinek o silniku Mazdy 3.3 diesel i to sprzedawanego w 2023r. W Europie. Jak oni to zrobili że w erze 1l silników udało im się zrobić taki silnik który spełnia normy 😉
@Zwyklyobywatel
@Zwyklyobywatel Год назад
Spelnia normy ale osiagi ma gorsze niz 20 letnie diesle audi czy bmw. Zreszta audi i bmw tez maja diesle 3.0 wiec co jest takiego niby wow w tej tragicznej mazdzie?
@Zwyklyobywatel
@Zwyklyobywatel Год назад
@KamilBonoto znaczy ? Nowe bmw 3.0 d moc od 286 koni , audi nowe 3.0d od 286 koni , nowa mazda 3.3 200koni… gdzie tu jakakolwiek ciekawistka?
@Zwyklyobywatel
@Zwyklyobywatel Год назад
@KamilBono nie za bardzo rozumiem o co Tobie chodzi z tym przebiegiem?
@wieslawpiwowarczyk2472
@wieslawpiwowarczyk2472 Год назад
Nie wiem czy wiesz ale Polak wymyślił też silnik Diesla który ma dwukrotnie mniejsze normy emisji spalin od benzyny poza tym pali o połowę mniej również od typowego diesla Niestety nikt nie jest zainteresowany pomysłem tylko zagraniczne koncerny która oczywiście chcę wykupić patent czego bardzo nie chce twórca silnika
@YoutubeCommentatorzxcvbnm
@YoutubeCommentatorzxcvbnm Год назад
​@@wieslawpiwowarczyk2472coś więcej na ten temat?
@martinpcn6750
@martinpcn6750 Год назад
Dziwię się za masz tak mało subsktybcji względem twojego zaangażowania, wkładania emocji, co widać w jaki sposób mówisz o motoryzacji i ciekawostkek, które potrafisz znaleźć.
@henrykk3516
@henrykk3516 Год назад
Genialny! Myślę, że jeśli silniki spalinowe przetrwają elektro-inwazję, to będą to silniki z tłokami przeciwsobnymi. Pamiętam, że taki silnik stworzył Polak w latach 90-tych, jakiś inżynier z Tarnowskich Gór, chyba nazywał się Mężyk. Silnik dopracowali na Politechnice w Gliwicach i zrobili wtedy wersję turbo i z litra wyciągnęli ok 300 KM z litra.
@bartekn4511
@bartekn4511 Год назад
Ten silnik to jeszcze coś innego. Silnik z wędrującą komorą spalania. Ciekawa idea. Co z tego wyjdzie? Dla mnie wszystko idzie w kierunku elektryków. Cyfry to mówią. Mam jednak nadzieję że wrum wrum nie zniknie z dróg
@Jakubek.2137
@Jakubek.2137 Год назад
​@@bartekn4511Przecież są elektryki co robią wrum wrum😂
@Kodeth
@Kodeth Год назад
@@Jakubek.2137 ta, z głośnika pokładowego.
@Jakubek.2137
@Jakubek.2137 Год назад
@@Kodeth otóż to
@6666600066666
@6666600066666 Год назад
@@bartekn4511 Zniknie. Pierwsze samochody miały lejce, bo jak to tak bez lejców?
@jurekjurek6077
@jurekjurek6077 5 месяцев назад
Nie ze wszystkim się zgadzam co było powiedziane w komentarzu : Mianowicie bezwładność wału z korbowodem w tradycyjnym silniku z którego bierze się moment obrotowy występuje tak samo w opisywanym silniku i może być zdecydowanie większy z prostego powodu , ustawione naprzeciw siebie tarcze generujące ruch posuwisto zwrotny mogą mieć zdecydowanie większą wagę i co za tym idzie w ruchu obrotowym większy moment obrotowy , zwłaszcza że w jednym obrocie w około osi obrotu tłoki generują dwa suwy pracy !!!!! Komentarz w tym wypadku jest błędny . Opisywany silnik jest po prostu banowany z prostego powodu , zdecydowanie mniejsze zużycie paliwa i większa moc co z kolei wpływa w sposób znaczący na cały rynek producentów paliw przekładając się na zamieszanie , destabilizację cen paliw , wydobycia paliw kopalnych możliwość użycia tego silnika w energetyce w kogeneratorach co mogło by doprowadzić do niezależności energetycznej gospodarstw domowych , firm zużywających energię elektryczną i cieplną powodując możliwość utraty rządowej kontroli nad społeczeństwem albo ją poważnie ograniczyć , wpływając jednocześnie na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i wiele innych powodów dla których pomysł ten będzie banowany jak wcześniej silniki spalinowe (np. diesle ) na rzecz samochodów elektrycznych zasilanych z baterii . Program ciekawy , oby takich więcej
@voli11
@voli11 Год назад
Silniki z tłokami przeciwbieżnymi są z nami od 100 lat. Można sobie pooglądać stare silniki lotnicze, można też popatrzeć na czołgowe diesle rodziny 5TD(F) i pochodne (T-64). W stanach opracowywana jest obecnie cała rodzina takich jednostek dla pojazdów opancerzonych. Zapewne było też coś podobnego w spalinowych lokomotywach. Jedyne co tu jest nietypowego to krzywki zamiast standardowych korbowodów i generują one szereg pytań o bilans zysków i strat. P.S. W takich silnikach są problemy ze smarowaniem.
@ignatzy43
@ignatzy43 Год назад
Człowiek tak się już podjarał, tak się zajawił, tak podekscytował, a na koniec uśmiech z gęby zszedł 😔😔
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 Год назад
Ale Trolle zostały i to " najważniejsze " czyli gówn * wiedzą ale się wypowiedzą ! ;)
@ZPDU
@ZPDU Год назад
No i udało się. Mnie ten jeden suw bardzo zaciekawił. Marketingowy chwyt się udał. Pozdrawiam serdecznie - kanał jest fantastyczny.
@andrzejk548
@andrzejk548 Год назад
Zastanawiająca jest również trwałość powierzchni krzywek sterujących i powierzchni tłoka mocno obciążonych siłami bocznymi. Sama idea to rozwinięcie silnika Junkersa stosowanego w czasie DWS .
@jkb1957
@jkb1957 Год назад
Wreszcie ktoś to powiedział. (O niemieckim pomyśle).
@Flushess
@Flushess Год назад
Przed obejrzeniem ciężko było sobie wyobrazić silnik 1-suwowy, bardzo dobrze wytłumaczone. Łapeczka zostawiona
@Lukaszdg
@Lukaszdg Год назад
Jest jedna poważna wada tego silnika - szybkie zużycie cylindra i pierścieni bo pierścienie będą "wpadać" w okna wycięte w cylindrze powodując stopniowe wykruszanie materiału.
@uugndfvdfgwas5012
@uugndfvdfgwas5012 Год назад
genialne są te materiały jakbyś siedział w wagoniku kolejki górskiej i słuchał jak pełny niewyobrażalnych wrażeń i doznań będzie przejazd a zaraz potem okazuje się że to już koniec przejażdżki .
@silweradoz
@silweradoz Год назад
.... a potem się okazuje, że to wszystko bzdety. Odnoszę wrażenie, że tylko gimbaza się zachwyca takimi filmikami. Dla nich wszystko jest nowe i nieznane - z braku elementarnej wiedzy.
@uugndfvdfgwas5012
@uugndfvdfgwas5012 Год назад
?????????????????????????????? @@silweradoz
@dziczkupl8674
@dziczkupl8674 Год назад
PROSZĘ PRZECZYTAĆ CAŁOŚĆ !!! Co do tego silnika mam kilka pytań i nie pewnych rozwiązań. 1. Grubość elementów w silniku jak i obudowy ?? - Czy nie spowoduje pęknięcia pod obciążeniem ?? 2. Jak długo wytrzymają rolki i szyna po której jeżdżą?? 3. Jakie spalanie ma ten silnik bo tu nie podoją?? 4. 35kg to bardzo mały silnik i tutaj nie wiem czy 1,25T pojazd da rade osiągnąć te 90km/h dynamicznych sposób. 5. Czy jakaś ogólna żywotność podana jest czy to dopiero testowy silnik - początek testów?? Proszę o odpisanie do czego ten silnik sie nadaje ?? Bo do 5 osobowego pojazdu miejskiego z możliwością wypadów wakacyjnych jakoś nie widzę... Oby zrobił 150 tys km i na złom??
@Arekadiusz
@Arekadiusz 5 месяцев назад
Wiesz, nawet jak 150k km, to przy tak prostej konstrukcji po prostu kupujesz nowy, wymieniasz klocek, niemal jak w lego i gotowe. Też myślałem odnośnie rolek i jeśli to okaże się nie być problemem i spalanie będzie minimalne, to będzie to genialna konstrukcja.
@666Kruk
@666Kruk Год назад
Bardzo rzetelna analiza, dzięki ;)
@trucker091
@trucker091 Год назад
Ciekawy prototyp, który pokazuje że silniki spalinowe na szczęście jeszcze nie wymarły, mają pole do rozwoju i że są inżynierowie, którzy próbują je rozwijać i udoskonalać na wszelkie sposoby. Co prawda z momentem obrotowym w niskich partiach obrotów jest lipa, ale ten silnik jeszcze jest we wczesnej fazie rozwoju i można np. kombinować z większym skokiem tłoków albo dołożyć doładowanie bądź mild hybrid lub inny rodzaj hybrydy. Można też zastosować skrzynię biegów z krótkimi przełożeniami, najlepiej automatyczną. Albo po prostu można użyć tej jednostki jako range extender. Poza tym ta jednostka jest idealna do motocykli, gdzie nie zależy nam na momencie obrotowym przy niskich obrotach, a jedynie na mocy i kompaktowości (i spełnieniu normy Euro 5, a nie Euro 6).
@przemekp189
@przemekp189 Год назад
To może być bardzo dobry silnik do hybrydy. Prosty trwały, stałe obroty, w miarę stałe obciążenie.
@tsblazej
@tsblazej Год назад
Zwłaszcza dla hybryd szeregowych, gdzie ICE pracuje tylko w wąskim zakresie momentu optymalnego, a naładowana bateria dostarczy do EM w razie potrzeby mocnego e-boosta. Tylko czy HEV nie przestaną być za jakiś czas rozwijane…
@zbyszekf
@zbyszekf 10 месяцев назад
Z tą trwałością to nie bardzo, bo problemem może okazać się szybkie zużycie tłoków z powodu dużego jednostronnego obciążenia bocznego.
@karol8387
@karol8387 Год назад
Co do dźwigni to wydaje mi się że sam promień tej tarczy kątowej będzie pełnił taką samą rolę jak wspomniana dźwignia. 15:02
@shovsky
@shovsky 10 месяцев назад
Oczywiście. Gdyby nie było momentu, to nic by się tu nie kręciło
@leszeksawicki2630
@leszeksawicki2630 Год назад
Jak dla mnie to idealny silnik do hybrydy gdzie napęd jest generowany przez silnik elektryczny a baterie są ładowane przez silnik spalinowy z mocą 40-80kw a samochód zwykle nie potrzebuje stałej mocy 100kw tylko dynamicznej od małej do pełnej a zaoszczędzona wagą może skutkować zwiększona bateria
@krzysztofsikora8132
@krzysztofsikora8132 Год назад
Do tzw. hybryda równoległej - też tak pomyślałem. Mocy wystarczy z powodów o których piszesz , ciekawe jak przedstawiałaby się ekonomika takiego rozwiązania.
@piotrkaminski9188
@piotrkaminski9188 Год назад
Żeby dochodziło do wymiany spalin na czyste powietrze w komorze spalania świeże powietrze musi mieć wyższe ciśnienie niż atmosferyczne aby skutecznie i szybko wymienić ładunki gazowe więc w tym celu jest stosowany kompresor/turbosprężarka a nie w celu zwiększenia ciśnienia w komorze spalania zupełnie jak w drzewach Detroit Diesel
@frutifruti5300
@frutifruti5300 Год назад
Nie turbosprężarka. To MUSI być kompresor. Z prostego powodu. Turbo jest napędzane energią kinetyczną spalin, ale te spaliny muszą być wypchane. W silniku 4T, robi to bezpośrednio ruch tłoka. W silniku 2T, tłok tego zrobić nie może, bo pchnąłby spaliny do dolotu w relacji 50:50 (w najlepszym razie). Więc to już wcześniej by musiał być ten ruch mieszanki wymuszony. To da wyłącznie kompresor. Prosty temat. Weź starego komarka, czy inny silnik 2T, zatkaj mu wydech. Zgaśnie szybko i nie uzyskasz znaczącego ciśnienia w wydechu. A potem to zrób z silnikiem 4T, z trudem utrzymasz łapę na wydechu ;) . A to owe ciśnienie na wydechu, napędza turbo. Tyle w temacie.
@malkontentniepoprawny6885
@malkontentniepoprawny6885 Год назад
Ten silnik ma jedną wadę, niski moment obrotowy; idealne do generatorów, lotnictwa. Sprawdzi się w hybrydach albo jako tzw. range extender w elektryku.A ten jeden suw to chwyt marketingowy, to dwusuw. Deje-vue, to samo było na kanale driving 4 answers, chociaż uczciwie zacytowane.
@karolusyt836
@karolusyt836 Год назад
Albo w motocyklach, z racji wagi moment nie jest tam tak ważny jak moc
@malkontentniepoprawny6885
@malkontentniepoprawny6885 Год назад
@@karolusyt836 Nie wiem jak to działa w motocyklach, na pewno przy wysokim stopniu sprężania i zastosowaniu oleju napędowego, można w takiej konstrukcji liczyć na sprawność rzędu 60%, co przekłada się na bardzo niskie spalanie.
@civic12
@civic12 Год назад
​@@karolusyt836co ty krzanjsz moment jest ważny a nie moc, duży moment to moto ma kopa a mały moment to mimo mocy moto będzie od dołu słabo darło
@karolusyt836
@karolusyt836 Год назад
@@civic12 No to nie jedziesz niskimi obrotami, proste, ja używam motocykla głównie na torze albo nieuczęszczanych drogach, a jako że motocykl waży 90 kilo to da się jeździć w miarę normalnie po mieście.
@karolusyt836
@karolusyt836 Год назад
@@civic12 Moc jest ważna a nie moment, moment to przy ruszaniu może się liczyć ale jak ciśniesz to tylko moc
@jagoda1234
@jagoda1234 Год назад
Czyli idealnie nadaje sie do generatora elektrycznego w jednosce o napędzie elektrycznym🤔podoba mi się😵‍💫
@qba21
@qba21 Год назад
Coś jest niemożliwe do momentu w którym przyjdzie ktoś kto nie wie że to niemożliwe i tego nie zrobi 🙌
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 Год назад
jak by to ujac fizyki nie zmenimy, conajwyzej moze sie pojawic technologia która pozwoli wykorzystac cos czego dotychczas niemozna było zrobić, przykładowo sterowanie w czasie rzeczywistym przez komputery, czy wtryskiwacze piezoelektryczne, bez tego silniki by nie poprawiły swojej sprawnosci, mimo ze teoretycznie ty było juz od dawna mozliwe. to tak jak z elektrykami pojawiły sie akumulatory o wiekszej gestości mocy, inna sprawa że nadal rachunek ekonomiczny je skreśla.
@michakowalski6012
@michakowalski6012 Год назад
No chyba, ze chodzi o otwarcie parasola
@michakowalski6012
@michakowalski6012 Год назад
@@gromosawsmiay3000jedyne co mogło uratować silniki spalinowe to niezależnie sterowane zawory w głowicy. Ale się nie udało 😞 tzn koenisegg zrobił ale 20 lat za późno
@gromosawsmiay3000
@gromosawsmiay3000 Год назад
@@michakowalski6012 co mogło uratowac silniki spalinowe....proste brak tego ze ktos sie uparł na zerowaemisje CO2 z rury wydechowaj, a tak prznieslismy emisje z rury na emisje z przysłowiowego komina
@moto2377
@moto2377 5 месяцев назад
Bez korbowe sprężarki w łodziach podwodnych działały choć ponoć były problemy z ich ustawieniem. Pomysł był prosty. W rurze dwa tłoki po środku wtryskiwacz i zespół jednokierunkowych zaworów/klaponów jak w sprężarce jeden ssący drugi wydechowy. Tłoki odsuwano na końce rury sprężonym powietrzem zmuszano do biegu przeciwsobnego, sprężały więc powietrze między sobą następował wtrysk paliwa tłoki się rozsuwały sprężajac powietrze na obu końcach rury tam powietrzu uchodziło przez regulowaną diafragmę tak regulowaną aby odbiły się od poduszki powietrza które nie zostalo wypuszczone. Tłok biegnąc ponownie do środka sprężały wymienione przez okna dolotowego wylotowe powietrze cykl powtarzały. To działało ale tylko z jedną konkretną prędkością. Może Hiszpańskie silniki mogłyby napędzać prądnice a te poprzez silniki elektryczne koła. Ale to już było.
@pawes4976
@pawes4976 Год назад
Jeśli chodzi o moment obrotowy to oczywiście, że mamy do czynienia z dźwignią.
@bartoszdudek9744
@bartoszdudek9744 Год назад
Właśnie miałem pisać. Dźwignię tworzy promień tarczy prowadzącej tłoki względem wału.
@jankowalski5368
@jankowalski5368 Год назад
I tak taki silnik nigdy nie wejdzie do produkcji. Ile to już było przełomowych rozwiązań które po krotkim rozgłosie umarły.
@MaacAbra
@MaacAbra Год назад
To jest niezwykle ciekawa i obiecująca konstrukcja! Nawet gdyby finalnie miała służyć do innych zastosowań niż motoryzacyjne (np generatory prądu, silniki lotnicze?). Czy są dostępne jakieś dane nt. wysokości spalania i emisyjności oraz rodzaju paliwa? Nic o tym nie powiedziałeś :(
@ziomoslawek
@ziomoslawek Год назад
Pewnie dlatego, że nie mają czym się chwalić tak jak w przypadku momentu obrotowego.
@mediacraft210
@mediacraft210 Год назад
Może rozrządu nie ma, ale przypuszczam, że te rolki nie wytrzymają tyle co panewki. Wymiana takich też może się wiązać z potrzebą wyciągnięcia silnika i dużej rozbiórce. Co za tym idzie, większe koszty eksploatacji niż w przypadku rozrządu.
@ryszardryszard2719
@ryszardryszard2719 Год назад
Silniki jednosuwowe da się stworzyć i nawet takie istniały 😮 zanim my zaczęliśmy się bawić w motoryzację 😊 Silnik parowy w którym praca odbywa się nad tłokiem i pod tłokiem. Tak bardzo teoretycznie dałoby się to zrobić przy spalaniu wewnętrznym.
@ryszardryszard2719
@ryszardryszard2719 Год назад
@marcink4454 tłok musiałby mieć popychacz z prowadnicą i dopiero to pchało by korbowód. Albo można zastosować boczne prowadzenie tłoka z odpowiednim uszczelnieniem. Ale to tylko nie potrzebna teoria, ponieważ silnik dwusuwowy jest jednak wystarczającym i chyba najlepszym rozwiązaniem
@ukaszzgryza5197
@ukaszzgryza5197 Год назад
Coś mi nie gra z tym nie pokrywaniem się zaworów nagarem, co za różnica czy nagar się będzie osadzał na zaworze czy na porcie, to wciąż może być problem.
@karolusyt836
@karolusyt836 Год назад
Dalej czekamy na film o Porsche 959, a jak o 959 to i historia 911 by się przydała. Można by też omówić dzisiejsze WRC (głównie regulamin i pojazdy Rally1), może porównanie do B Grupowych legend i tak dalej. A film nawet spoko, ten silnik nie wygląda mi zbyt dobrze. Moja Honda w wolnossaku ma około 320 koni z litra więc to żadne osiągnięcie. Bo ona też ma problemy z momentem, poniżej 9-10k obrotów w ogóle nie jedzie.
@lambos123
@lambos123 Год назад
Jaka honda?
@pepe-po4hv
@pepe-po4hv Год назад
tak tak, 500 od razu 🤣
@jacksshd6187
@jacksshd6187 Год назад
porsche nie porshe, ludzie piszcie chociaż marki poprawnie
@karolusyt836
@karolusyt836 Год назад
@@lambos123 Honda cr125
@karolusyt836
@karolusyt836 Год назад
@@pepe-po4hv Producent podaje 42 konie, pojemność 124 ccm. Sobie pomnóż
@lambos123
@lambos123 Год назад
3:00 start
@hsksbxjdsnxbxjnzx
@hsksbxjdsnxbxjnzx Год назад
moment obrotowy to tez wada 2t ale myśle że to by się mogło sprawdzić z przekładnią cvt
@cosikvendetta6250
@cosikvendetta6250 Год назад
Cześć, oglądam Cię od dłuższego i nie ukrywam, że lubię takie nowinki ze świata motoryzacji. Natomiast nie o tym chciałem. Mianowicie w materiale wspominasz o tej tak zwanej zmiennej fazie. Nie jestem mechanikiem ale już na dzień dobry zapaliła mi się czerwona lampka, że coś jest nie halo jak tylko zobaczyłem ich pomysł na to. Masz znacznie większą wiedzę na ten temat więc prośba byś się wypowiedział na ten temat bo patrząc na to pod kątem mechanicznym przy takim asynchronicznym ustawieniu tych prowadnic/kół (których patrząc na materiał krzywizna są idealnie symetryczne względem siebie) nie ma jednego momentu maksymalnej kompresji gazów (o ile założymy że tłok się może cofnąć bez eksplozji mieszanki, np dzięki mieszance paliwowo-powietrznej) tylko ta faza utrzymuje się przez dłuższy czas. Co za tym idzie są moim zdaniem tylko dwa momenty, w których może następować zapalenie mieszanki. 1. Na początku fazy maksymalnej kompresji - co wydaje się głupie (ale może jest coś o czym nie było mowy w materiale co by temu przeczyło) bo to oznacza że siła wybuchu będzie naciskać na tłok który nie osiągnął górnego punktu suwu, co może moim zdaniem zdławić silnik siłami które się równoważą a prawdopodobnie dojdzie do zniszczenia rolek, prowadnic, tłoka itp. 2. Na końcu fazy maksymalnej kompresji - ale to oznacza, że jeden tłok powinien być już w fazie kiedy powinien się "cofać" napierać na tą płaszczyznę co za tym idzie wraz z mianą promienia krzywizny toru nacisk na jej powierzchnię będzie nie równomierny i może doprowadzić do miejscowego zwiększonego zużycia powierzchni. A co jeśli stopień kompresji nie będzie w stanie utrzymać rolkę tłoka zawsze przy powierzchni na którą ma napierać? Oznaczać to będzie już nie tyle tarcie to zderzenie metalu o metal i tym będzie dewastujące im większa odległość będzie. Dojdzie do odkształcenia obu powierzchni co sprawi ze dystans się zwiększy, dojdą nierówności możliwe że nawet uszczerbienia i praktycznie silnik do wymiany. Daj znać co o tym sądzisz i czy może wiadomo coś więcej jak oni podeszli do tego problemu.
@jagoda1234
@jagoda1234 Год назад
Mam projekt podobnego silnika, będącego jednocześnie generatorem prądu samym w sobie i to na wodór. Próbowałem kiedyś zainteresować wykonaniem prototypu (na mój koszt) "prof Chrisa" ale bez odzewu. Może w następnym życiu🤔
@Hashtiger
@Hashtiger Год назад
Projekt zachowaj dla siebie lepiej
@jagoda1234
@jagoda1234 Год назад
@@Hashtiger taki jest plan, jeszcze ukradną albo co gorsza wyślą w kosmos wg metody Owsiaka🤔
@koprolity
@koprolity Год назад
Może jednak go nie zdelegalizują.
@Szelek006
@Szelek006 Год назад
7:05 i dwa sprzęgła i skrzynie biegów 😂
@dawidbajorek5712
@dawidbajorek5712 Год назад
Jak wygląda chłodzenie tego silnika, cieczą czy powietrzem amoże wcale?
@peterp1607
@peterp1607 Год назад
W tradycyjnych silnikach układ smarowania w korbowodach jest niejako "zamknięty" (olej pod ciśnieniem trafia na całą panewkę). Tutaj mam zastrzeżenia, bo tam są Rolki/Łożyska, które zapewne szybko się wytrą bo nie ma jak tam podać pod ciśnieniem oleju - to pracuje jak łożysko, a nie jak panewka :)
@ser3k22
@ser3k22 Год назад
Panewka to tez łożysko tylko ze cierne
@AB-wv4el
@AB-wv4el Год назад
@@ser3k22 ale przestrzeń między panewką a korbą jest na tyle mała, że można utrzymać w niej ciśnienie. Tutaj prawdopodobnie cały mechanizm musi być zalany olejem
@mikogames7085
@mikogames7085 Год назад
Silniki z przeciwstawnymi tłokami były już stosowane przed 2 wojną światową w lotnictwie,byłto Junker Jumo 205. Jak widać te rozwiązanie przez wady trudne do wyeliminowania się nie przyjeło.
@a2rcociaq
@a2rcociaq Год назад
Miałem to już dawno napisać: to że każde intro jest petsonalizowane do każdego odcinka TO STRZAŁ W 10!!!
@Dikej92
@Dikej92 Год назад
Moment nie powinien być takim problemem uwzględniając że mamy 4 zapłony na 1 obrót wału. Sprężarka musi być tak samo jak przy detroitdiesel, inaczej nie byłoby odpowiedniego przepływu przy 2 suwach. Nie chodzi o doładowanie silnika, żeby uzyskać doładowanie, to trzebaby dużo szybciej zamknąć porty wydechowe niż dolotowe. Ja się jaram koncepcja. Tłoki robią 2x mniejsza drogę wiec osiągają 2x mniejsza prędkość, a co za tym idzie można rozkręcić taki silnik do znacznie wyższych obrotów i ewentualny problem momentu rozwiązać przełożeniem. Zwłaszcza że nie mamy całego rozrządu, problemu ze sprężynkami, jego napędem itd. Wszak moc na kołach to właśnie moment po przełożeniu, wiec 120koni z 0.5l i to do tego w zakresie obrotów pracy mazdowskiego 1.6? Petarda. Pomysl jaki to byłby armagedon gdyby dopuścić taki silnik do wurcow. Stale AWD z centralnym silnikiem. W cywilnym zastosowaniu tego się nie wykorzysta bo przy takim układzie byłby brak centralnego dyfra. chyba ze np przód lub tył zależnie od zastosowania byłby na wiskozie. Dla mnie silnik z mega potencjałem, kibicuje temu projektowi. Szkoda że nie wsadzili go do rx8 xD
@maxim999111
@maxim999111 Год назад
a może coś interesującego ze świata ciężarówek? motor sportu ciężarówek czy wypasu jaki oferują
@mariolondyn50
@mariolondyn50 Год назад
Właśnie czekałem na ten silnik i na tym kanale . Hiszpanie nie tylko ściemniają z momentem obrotowym i nic nie wspominają w jaki sposób jest podawane powietrze do silnika , ale też oszukują z czystością spalin . Nie ma bata , żeby tłok pełniący również funkcję zaworu nie przepuszczał oleju do kanału wylotowego ! Różnica w stosunku do klasycznego dwusuwu jest tylko taka , że tu olej jest dostarczany na elementy ruchome ciśnieniowo jak w zwykłym czterosuwie . Ale co z tego ? Jak tylko pierścień tłoka minie kanał wylotowy to przecież musi sie tam dostać choćby minimalna ilość oleju . I pozamiatane ....
@pietia3434
@pietia3434 Год назад
Temat wyjaśniony rewelacyjnie.
@etametam598
@etametam598 Год назад
W zupełności rozumiem twórców tego silnika. Tak jak zagrali z jednosuwem , tak też przemilczeli jego rolę. Wg mnie to genialnie, że ludzie myślą o zachowaniu silników spalinowych w pojazdach a wiedzą, że możliwe to będzie wyłącznie w połączeniu z silnikiem elektrycznym. Ukrywanie tego w przekazie wynika z absurdalnego zacietrzewienia wyznawców spalania, które,nota bene, szkodzi całej motoryzacji. Komentarze pod (nie tylko tym) filmem w pełni uzasadniają taką diagnozę. Taka postawa prowadzi do polaryzacji poglądów opartych wyłącznie na emocjach i przyczynia się do szybszego zastąpienia spalinowych silników elektrycznymi, technologią jeszcze wysoce niedoskonałą. Silnik spalinowy jako dostarczyciel energii dla silnika elektrycznego jest na dzisiaj usunięciem najsłabszego elementu napędu elektrycznego. Należy się więc cieszyć, że jeszcze ktoś wykłada pieniądze na takie konstrukcje a nie bronić spalania jak niepodległości i że nie będzie Amper pluł nam w twarz. Głupie to i tragiczne.
@mareksmolka4901
@mareksmolka4901 Год назад
A już w połowie filmu chciałem pisać komentarz w stylu co to za bzdura dobrze że się powstrzymałem 😂 filmik jak zawsze sztos 😊 dzięki
@andrzejmuras8342
@andrzejmuras8342 Год назад
Ja tu widzę jeszcze jeden, nie wspomniany, a dla dwusuwów typowy mankament. Otóż wpływające do cylindra powietrze i wypływające z niego spaliny stykają się i muszą (!) częściowo mieszać, wymuszają to nieuniknione turbulencje w obu gazach (fizyki nie da się przeskoczyć). A to oznacza dwie wady układu. Z jednej strony - pozostające w cylindrze resztki spalin (wymieszane z powietrzem) zmniejszają efektywną ilość mieszczącego się w cylindrze powietrza, z drugiej zaś - pewna ilość niespalonego paliwa wydostaje się do wydechu pogarszając "czystość" spalin. Może rozwiązaniem istotnie zmniejszającym to zjawisko był by "separator" w postaci "luźno latającej" wewnątrz cylindra tarczki, oddzielającej jego obie (wlotową i wylotową) strefy. To pewnie dało by się zastosować i w innych dwusuwach. Może?
@SzpaQ750
@SzpaQ750 Год назад
I sobota staje sie lepsza 💪
@dariuszreda3291
@dariuszreda3291 Год назад
A w sobote, bierz kapote, pierdol majstra i robote!!!
@juliuszweiss1058
@juliuszweiss1058 Год назад
Te wszystkie mankamenty dotyczące mocy przy małych obrotach można łatwo usunąć. 1. Tłoki chodzą po sinusoidach - można je w suwie pracy i kompresji ścisnąć, a pomiędzy nimi wstawić odcinek prosty w czasie którego dojdzie do wydechu i po nim wdechu wstępnie skompresowanego powietrza, a więc znacznie większy moment obrotowy, a także dłuższy wydech i wdech. 2. Prowadnica dalsza tłoka na grubszej rolce do pracy, a bliższa na węższej rolce do stabilizacji tłoka w czasie wydechu i wdechu. 3. Mógłby również istnieć dotrysk wody dla lepszego wykorzystania energii spalin; 4. Dokładając kolejne 4 tłoki zyskaliby bardziej równomierne obroty i byłby sens wydłużenia czasu wydechu i wdechu. 5. Istnieje możliwość zbliżania i oddalania od siebie suwnic dla wyższego lub niższego sprężania; 6. Środkowa część tłoka powinna mieć wstępną komorę spalania co znacznie tłoki by uszczelniło; 7. Aż prosi się o wersję na wodór, LPG, benzynę i olej napędowy. To naprawdę silnik z ogromnym potencjałem, ale wydaje się, że brakuje im inwestorów i inżynierów. Prawa unijne zamiast wspierać innowacje - po prostu je blokują. Po co my w tej UE wogóle siedzimy. Ciągle obrywamy baty, zabierają nam środki i jeszcze podrzucić chcą emigrantów , którzy się nie integrują. Do tego te silniki po prostu są za słabe nawet jakby pracowały na samą wodę. Pozdrawiam
@krystianpisarski5441
@krystianpisarski5441 Год назад
Film dla najmłodszych. Robert, mój pomysł na film to zrobienie specjalnego odcinka dla dzieci, o tym jak działa samochód, droga paliwa od dystrybutora do tłumika, zasada działania kierownicy, czy hamulców, myślę, że taki film zrobiłby Ci podobną ilość wyswietlen jak film o autach elektrycznych. Moje dzieciaki jak i innych Powagowanych rodziców na pewno są za, ze strony mojej rodziny 4 głosy. Podbijamy do Roberta 🚗 Pozdrawiam
@olborat
@olborat Год назад
Ale to nie jest kanał z docelową widownią dziecięcą
@maciejkowalski6519
@maciejkowalski6519 11 месяцев назад
Jarosław, zbawca świata-opracował ten silnik zanim się urodził-kazał sasinowi wyprodukować ale ten nie umie czytać. I tak wynalazek umarł.😅
@nikodemrak9867
@nikodemrak9867 Год назад
Ten silnik na wysokich obrotach chodzi jak golarka 😂
@kamilczuno9390
@kamilczuno9390 Год назад
Jeszcze przed wojną inżynierowie mieli takie pomysły i wiedzieli, że to nie ma możliwości efektywnie działać. Wielu próbowało - miały to być napędy do samolotów i czołgów, zbliżone zaś konstrukcje weszły nawet do produkcji seryjnej. Oczywiście były pozbawione większości rozwiązań z tego motoru, bo już wtedy wiedziano, że bez wału będą problemy. Jumo 205C-4 w zamyśle wersji prototypowych na papierze miał mieć inne właśnie przeniesienie napędu, ale już na kartkach było oczywiste, że nie będzie wytrzymałości, a i awaryjność (mimo "prostszej" budowy) będzie większa. Przyszłością silników spalinowych są na chwilę obecną zawory elektromechaniczne bez całego układu rozrządu. Mniejsze skomplikowanie mechaniczne, absolutnie zupełna dowolność regulacji kątów i otwarcia, możliwość dmuchania praktycznie dowolnego ciśnienia boostu. Ot co - zawory i turbo. Nic więcej już raczej nie wykombinujemy z tej technologii.
@uzytkownik7
@uzytkownik7 Год назад
Prócz Wankla chyba nie doczekamy się żadnej ciekawej, dobrze działającej alternatywy dla klasycznych tłoków i wału korbowego.
@jedrzejbartosz3480
@jedrzejbartosz3480 Год назад
Ależ jest takowa i to od lat. Silinik zero-suwowy czyli turbina gazowa, powszechnie stosowana w lotnictwie, choć nie tylko, bo napędza np. czołgi Abrams.
@uzytkownik7
@uzytkownik7 Год назад
@@jedrzejbartosz3480 To już był taki samochód w latach 60 w USA, nic nowego.
@mirosawbraniewski3659
@mirosawbraniewski3659 Год назад
Na dobrą sprawę to połączenie silnika Junkersa z bezkorbowym silnikiem Balandina (tłok sterowany krzykami obwodowymi wokół cylindra, stosowane były w lotnictwie na przełomie epoki tlokowego i turbinowego, były wielocylindrowe o dużej mocy oraz resursie wielokrotnie większym niż tradycyjne tlokowe, miały tłoki obrotowe i cztery suwy na jeden obrót tłoka - rozrząd tradycyjny zaworowy) , oraz doby obecnej w modelarstwie lotniczym jako jednocylindrowe. Pozdrawiam.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington Год назад
Te silniki nigdy nie zmienią gry bo nie pozwoli na to zwykla chciwość ich twórców 😂.
@bombellb
@bombellb Год назад
Raczej odwrotnie. Duze k😊ncerny na to nie pozwola
@danield8747
@danield8747 Год назад
​@@bombellb A nie problem założyć jakąś spółkę i samemu stworzyć auto oparte na tym silniku spełniające normy i homologacje? Oczywiście wówczas trzeba będzie podzielić się z większa ilością osób, ale też więcej się zarobi. Największy problem obecnej kasty inżynierskiej jest taki że albo nie wiedzą co i po co tworzą (głównie aby wyciągnąć granty na dalszy rozwój lub najzwyczajniej sławy) albo nie patrzą szerzej pod kątem stworzenia jakiegoś większego produktu konsumenckiego opartego na tymże innowacyjnym patencie, jednocześnie przerzucając wszystko na inwestorów, a inwestor jak sama nazwa wskazuje woli inwestować w już gotowe produkty aby tylko włożyć i wyciągnąć 2 razy tyle kasy. Dlatego warto cenić tzw. pośredników zwanych wizjonerami którzy być może nie posiadają odpowiedniego wykształcenia ekonomicznego/inżynierskiego ale potrafią logicznie łączyć poszczególne elementy w jedną całość tworząc gotowy konsumencki produkt.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington Год назад
@@bombellb zakładając że ten silnik jest ok. ma moc i spełnienia mokre sny ekoterrorystów to ciężko na dziś sobie wyobrazić sumy $ jakich by zażądano np. od vag'a za licencję na jego produkcję 🤣
@arturw7682
@arturw7682 Год назад
1. Masa tych tłoków z łożyskami. 2. Przekazywanie energii z ruchu tłoka na tarczę - jakoś nie wydaje mi się żeby to było efektywne. Spora siła będzie działała na tarczę w kierunku ruchu tłoka. Silniki spalinowe się kończą. Jak długo można używać czegoś co pyrka pod maską nawet jak stoimy, a żeby zmieniać prędkość jazdy potrzebujemy przestawiać zębatki :D
@radosawrossati7042
@radosawrossati7042 Год назад
Wystarczy koło zamachowe dołożyć I mamy moment obrotowy a silniki jedno suwe istnieją w lokomotywie fakt za na parę ale jest 😁
@tobiasharis3278
@tobiasharis3278 Год назад
Koło zamachowe też trzeba rozpędzić.
@nieznamsienaniczym
@nieznamsienaniczym Год назад
W myśl prostej zasady silnik 1t nie ma prawa działać! Przecież jeden obrót wału to dwa suwy pracy! Nawet w lokomotywie parowej istnieje ruch w dół pod wpływem ciśnienia (1suw) i Rich w górę na pusto (2 suw) Nawet jeśli ktoś tworzy silnik 1t to kłamie! Bo każdy ruch tłoka "góra dół" to 2t! Nawet jeśli dwa tłoki "uderzają" w siebie to każdy z nich robi 2 suwy! 1t to jak w karabinie maszynowym pocisk za każdym razem gdy tłok idzie w dół to by musiał magicznie znikać i pojawiać się w GMP aby wykonać kolejny suw pracy.
@radosawrossati7042
@radosawrossati7042 Год назад
@@nieznamsienaniczym w lokomotywie jest z dwóch stron dostarczana para więc niema ruchu bezużytecznego😁😁😁😁 z jednej strony jest mniejsza pojemność bo z tłoka wałek wychodzi co napędza wał
@nieznamsienaniczym
@nieznamsienaniczym Год назад
@@radosawrossati7042 ooo, trochę nowej wiedzy. :) Przyznaję się do błędu. :)
@malymiki8083
@malymiki8083 Год назад
@@nieznamsienaniczym silnik AMPERe (są filmy na YT). Tłok zasilany jest z obu stron naprzemiennie. Zalety: kompaktowy, mała masa i duża moc - brzmi znajomo? Tylko co z trwałością...
@michakarbowski9392
@michakarbowski9392 6 месяцев назад
Dzieki. Swietna praca. Jak zwykle...🤜
@imienazwisko9244
@imienazwisko9244 Год назад
Myślę, że da się zrobić silnik jednosuwowy. Wystarczy, że dwie komory spalania będą po obu stronach tłoka.
@AndrzejBrewikowski-gf9jh
@AndrzejBrewikowski-gf9jh 9 месяцев назад
Jak w maszynie parowej.
@waldi680
@waldi680 Год назад
Kierunek siły między rolką tłoka a tarczą sterującą jest skrajnie niekorzystny by przenieść ruch tłoka na tarczę - to nie może mieć ani sprawności ani momentu obrotowego. Ponadto reakcja siły na tłok będzie powodować, że będzie jednym bokiem bardzo mocno naciskał na cylinder. Ogromny nacisk rolek na tarczę (mała powierzchnia styku) będzie powodował łuszczenie tych że. Powiedziałeś tylko jedno krótkie zdanie o smarowaniu a widzę tu potężny problem, bo dolne tłoki będą pływały w oleju i za każdym suwem go przetłaczały (straty energii) a olej jest nieściśliwy. Na filmiku nie widać żadnej miski olejowej na dole silnika do której by ściekał olej. Jakość spalin pewnie jak w komarze i dlatego na filmiku nie pokazali co się dzieje za jadącym pojazdem. Dlaczego nie podali sprawności tego silnika?
@lolosmerfny3199
@lolosmerfny3199 Год назад
Wątpię w żywotność tego cuda zwłaszcza rolki i flansza po której się poruszają
@dupakropkaosiem
@dupakropkaosiem Год назад
Nie zapomnijmy o jednej zalecie: brak głowicy oznacza brak uszczelki pod głowicą
@SEBRIGHTzRT
@SEBRIGHTzRT Год назад
No to pewnie dało by się go zgazować :D
@ryszardgaliszewski8289
@ryszardgaliszewski8289 Год назад
ZAJERĄBIŚCIE SUPERSILNIK DZIĘKI ZA POKAZANIE!!!!!ŚWIETNA KONSTRUKCJA AŻ TRUDNO UWIEŻYĆ ŻE TO DZIAŁA ....
@anteksolok
@anteksolok Год назад
Właściwie to ni działa
@podunkman2709
@podunkman2709 Год назад
NIE PISZ DUZYMI LITERAMI! A pomysl na silnik taki sobie - nie da sie tak uzyskac duzes sprawnosci co skutkuje duzym zuzyciem paliwa.
@zako16
@zako16 Год назад
2t bez mieszanki z nieznanymi obrotami i nieznanym NM, ciekawe jaki vmax rpm i spalanie?
@johnyPL123
@johnyPL123 Год назад
Dawać tą miate na 24h torowania. Zobaczymy czy się sam obroni.
@SiempreConTrasto
@SiempreConTrasto Год назад
Na plus: - kompaktowy, - mało elementów ruchomych - ciekawie rozwiązane zmienne fazy rozrządu. Na minus: - przekazywanie mocy na tarcze nie jest nowym pomysłem - wankel robi to samo tylko radialnie. - gigantyczny moment bezwładności tarcz w relacji do wielkości silnika - naprężenia generowane na tarczach przez spalanie zwiastują przyspieszone zużycie - naprawa/wymiana tarcz będzie kosztować majątek - absurdalne skomplikowanie elementu. - konieczność zachowania bardzo ciasnych tolerancji wykonawczych przeniesienia napędu. - niekorzystne ustawienie cylindrów względem tarcz - parzysta ilość cylindrów i "wybrzuszeń" na tarczy powoduje, że w tym samym momencie dwa tłoki znajdują się w DMP i GMP, to fatalna wiadomość jak chodzi o przeniesienie siły przesuwu tłoka na tarczę. Powinno być 3 cylindry i 2 wybrzuszenia lub 3 wybrzuszenia i 5 cylindrów. Wtedy tylko jedna para tłoków jest w GMP/DMP w danej chwili. Częściowo niweluje to przestawienie tarcz systemem zmian faz rozrządu, ale to tylko proteza. - profil tarcz powoduje generowanie maksymalnego momentu obrotowego w górnym zakresie obrotów - jak wankel. To się da dość prosto poprawić - jak, zachowam to dla siebie.
@nigreos3954
@nigreos3954 Год назад
Żeby poprawiać funkcje momentu obrotowego w tym silniku trzebaby go tu najpierw znaleźć... Jego przeniesienie na tarcze wiąże się z chorendalnymi stratami, to tak jak by próbować krecić ślimacznicą. Tłoki przeciwsobne tak, tarcze nie
@tomz17892
@tomz17892 Год назад
Kolejny fejk, niewarty uwagi 😅 dobrze że robisz materiały na temat tych prototypów, ale najbardziej Cię szanuję za komentarz z poziomu Ziemi 😊. W system smarowania bez spania oleju w jakimkolwiek dwusuwie, gdzie tłok pełni rolę zaworów, gdzie port znajduje się w powierzchni cylindra, nie uwierzę nigdy. Auto na pewno nie wpisuje się w normy emisji, kolejna sprawa to spalanie, ciekawi mnie ile na godzinę pracy (bo na pewno nie na km) taki silnik spali paliwa, generując te 120 KM, 20? Może 30? A może nawet 60 l 😅. Jak nie lubimy elektryfikacji, tak to będzie niestety przyszłość, przynajmniej na czas gdy trend światowy się nie odwróci. Transformacja na OZE w zasadzie zakłada przejście na prąd z akumulatora, bądź wodór czy nam się to podoba czy nie.
@tobiasharis3278
@tobiasharis3278 Год назад
Właściwie nie wiadomo ile będzie palił. Ale 30l/h przy 120 KM (250g/h/1KM )to dla benzyny raczej norma, a gdyby palił więcej to by oznaczało małą sprawność a tym samym brak strat cieplnych w głowicy , mechanicznych w rozrządzie i wale nie przełoży się na poprawę sprawności, a powinien. A co do smarowania to faktycznie ciężka sprawa.
@zigfisher6592
@zigfisher6592 Год назад
To jest klasyczny silnik DWU-suwowy. Jedno suwowy to taki jak w parowozach, kiedy tłok odbiera moc przy każdym suwie, a nie w co drugim. Można się upierać, że skoro dwa tłoki poruszją się jednocześnie więc to na dwa suwy mamy 2 suwy pracy ,czyli jeden suw. A jak dołożymu jeszcze dwa takie cylindry to będziemy mieś silnik ćwierć-suwowy. Szarlataneria. Jedyna innowacja to zastąpinie korbowodu tzw. "swash plate", używaną w silnikach hydraulicznych już chyba tak dwieście lat. Rewolucja? Ech...
@mleczyk_yt8033
@mleczyk_yt8033 Год назад
Proponuję odcinek o Endurance i Le Mans bo jest o czym opowiadać
@Neutrino33
@Neutrino33 Год назад
Ja mam obawy co do styku tłoków z tarczami - jak zamierzają sobie twórcy silnika poradzić z olbrzymim tarciem jakie tam następuje i naprężeniami? Co do momentu obrotowego, jego wielkości i zakresu obrotów w których występuje w wartościach użytecznych...wygląda, że to silnik zdecydowanie pod skrzynię CVT...i chyba żadną inną, no chyba, że jako "range extender" nie będzie posiadał jakijkolwiek skrzyni, a będzie najzwyczjniej generatorem prądotwórczym. To byłoby chyba najlepsze jego zastosowanie - generator prądotwórczy. Czy mi umknęło, czy nic nie było wspomniane o spalaniu - ekonomice tego silnika?
@szymonsuszek8380
@szymonsuszek8380 Год назад
Pominąłeś ważną rzecz że taki sposób przeniesienia napędu na obrotowy jest znacznie wydajniejsze od tradycyjnego korbowodu
@wildforge2147
@wildforge2147 Год назад
Możesz rozwinąć dlaczego? Jak sobie rozpiszesz siły w równi pochyłej z tej krzywki, to wyjdzie że dość mała jej część będzie w interesującej nas płaszczyźnie, straty mechaniczne. Przy korbie też w większości ruchu cała siła nie idzie na generowanie momentu, ale tak na oko to nie wygląda aby w tym aspekcie była jakaś wielka poprawa względem układu korbowego.
@AB-wv4el
@AB-wv4el Год назад
@@wildforge2147 możnaby poeksperymentować ze zwiększeniem wykrzywień na tych tarczach - prawdopodobnie działałoby analogicznie do zmian wykorbienia wału w klasycznym silniku. Większy moment, ale niższy zakres prędkości obrotowej, większa bezwładność tłoków i cholera wie, jak zachowywałyby się te kanały wlotowe/ wydechowe.
@mociczyczki
@mociczyczki Год назад
@@wildforge2147 nic liczylem tu ale jak wy uwazacie ze 349 nm z litra pojemnosci bez doladowania to malo to ja sie pytam czy was krrra popieolilo ? co chwile czytam koment jakis oblakancow piszacych o malym momencie obrotowym przeciez ten silnik jesli to prawda ze ma 244 nm z 700 ccm jak na steonie napisano to ma 3 razy wiecej max momentu obrotowego zlitra pojemnosci niz jakakolwiek tradycjna popularna jednostka napedowa w motocyklach czy autach jak V8 , boxery, rzedowki single cokolwiek 🤷🏻‍♂️🫣 co wy pierolicie ?
@wildforge2147
@wildforge2147 Год назад
@@AB-wv4el Ja bym to bardziej porównał do zmiany długości samego korbowodu czy przesunięcia osi wału względem cylindrów. Ale można też zwiększyć samą średnicę tych tarcz i to powinno działać jak zmiana wykorbienia. No ale tak jak mówisz wszystko tu jest połączone i takie gdybanie bez testów jest mało miarodajne.
@wildforge2147
@wildforge2147 Год назад
@@mociczyczki Przecież nie było w tym wątku pisania o samej wartości momentu i czy to mało albo dużo, a o samym przekształceniu siły na moment.
@pedrotravalero4605
@pedrotravalero4605 Год назад
Vanos itp daje kontrolę nad czasem napełniania cylindrów. Tu tego brak. Turbina czy kompresor pozwoli to obejść. Przeniesienie ruchu posuwisto-zwrotnego na obrotowy wydaje się najtrudniejsze. Ale jesli taki silnik byłby mały, lekki i efektywny w jednym zakresie obrotów, to moze w końcu nada się jako napęd generatora? Klasyczny silnik tlokowy srednio nadaje się do napędu aut, fakt ze przez ponad 100 lat rozwiązano temat przeniesienia napędu, skrzynie i sprzęgła są doskonale. Ale nadal silnik elektryczny jest lepszym napędem auta. Problemem jest energia, czy raczej zbyt mała jej ilosc w baterii. I range extender byłby rozwiązaniem. Trzymam kciuki!
@amixo1
@amixo1 Год назад
To co widać z punktu widzenia mechanika jest to dwusuw o przeciwstawnych tłokach i kalo że nie ma skrzynki korbowej szczelnej do działania musi mieć kompresor lub turbinę bo nie ma co podać powietrza i wypędzić spalin Sam pomysł ciekawy ale te woziki na tłokach jako nie uwiązane na sztywno szybko się rozwalą Samo przekazanie mocy na zasadzie toczenia po bieżni klinowej jest dużo mniej wydajne jak korbowód
@adamsienko5548
@adamsienko5548 Год назад
A słyszałeś o silniku "Massive Yet Tiny" firmy Angel Labs? Nie jest tak prosty ale jaką ma moc przy stosunkowo niewielkich rozmiarach. Zaletą tego silnika jest to, że ma chyba najwyższą możliwą sprawność generowania mocy mechanicznej, co wynika z tego, że siła napędzająca tłoki jest zawsze ustawiona prostopadle do osi wału silnika oraz promienia koła, na którego obwodzie pracują. W silniku omówionym w tym filmie tego nie ma: tłoki pracują równolegle do osi a mały kąt nachylenia (pofałdowania) tarczy po której jeżdżą rolki mocno obniża sprawność konwersji ruchu prostoliniowego na obrotowy (reakcyjne spychanie "góry" [z której zbocza zjeżdżają rolki] w przeciwnym kierunku niż ten, do którego same dążą jest osłabione przez zbyt mały kąt nachylenia zbocza tej "góry"; reakcja nie jest niewłaściwie ukierunkowana. Po prostu duża część energii dawanej przez tłoki bardziej "wali w ścianę" niż dociera do wyjścia maszyny).
@janwege150277
@janwege150277 Год назад
Na razie zostałbym przy korbach i wałach, a jedynie kwestię rozrządu wg mnie można byłoby załatwić tak, jak zrobił to Koenigsegg. Dla mniejszego spalania oczywiście warto też byłoby zespolić to silnikiem elektrycznym (np. na zasadzie e-cvt) Potem zostaje już "tylko" kwestia opracowania taniej baterii dla silnika elektrycznego i ultra taniej technologii do zrobienia benzyny syntetycznej. A od tego "jednego suwu" to od razu samego przeczytania rozbolała mnie głowa🤕 Dam Hiszpanom okazję do zrehabilitowania się - mogą mi podesłać rest-moda w postaci ultraluksusowego i wydajnego Hispano-Suiza 😉 Pozdrawiam Szefa i Wspaniałych Widzów! 👍
@JRz3znik
@JRz3znik Год назад
przecież silnik wankla i liquid piston to konstrukcje jednosuwowe. A dokładniej jednomimośrodowe? Cztery cykle odbywają się w jednym obrocie rotora, jednocześnie
@Bartek1910RTS
@Bartek1910RTS Год назад
Hej, mógłbym wam podesłać na maila projekt silinka który sam wymyśliłem?
@wp6102
@wp6102 Год назад
Dzięki za ciekawy niedzielny materiał do porannej kawki. Juz na samym początku filmu w pierwszych minutach pomyślałem sobie o generatorze do hybrydy szeregowej. Czyli mamy kolejny świetny ale niepotrzebny wynalazek. Jeśli chcemy zostać przy klasycznych silnikach spalinowych to rewolucja musi nastąpić w procesie spalania i oczyszczania spalin, albo w paliwie ktore nie generuje CO2 po spaleniu. Czy to możliwe ? Nie wiem nie mam pojęcia o chemii....
@krzykr123
@krzykr123 Год назад
Paliwo wodorowe nie generuje spalin. Problem jest jednak przechowywanie wodoru. Rozszczelnienie zbiornika nie spowoduje wybuchu bo paliwo szybko ucieknie do atmosfery.
@Maciej-c4m
@Maciej-c4m Год назад
Myślę że to nie ważne czy 1 czy 2 suwowe .Cykl pracy zamyka się w 360 * obrotu wału korbowego . Ważne że zlikwidowano korbowod na sworzniu tłokowym. W standardowym wale korbowym najwieksze uderzenie na tlok następuje ok 10 stopni po górnym martwym punkcie a więc w momencie złym. Bo to wał na dźwigni jest krotki . W połowie skoku tłoka gdy dźwignia na wale jest największą to ciśnienie spalin jest już dużo niższe. I to dlatego silnik spalinowy ma mniejsza sprawność niż 50 % . Nie wiadomo też jakie obroty są optymalne dla tego silnika .Jeśli b.wysokie to tlok , tuleje będą się zużywać. Ps. Nie wiem dlaczego komentujący cały czas mówi o portach dolotowych . Przecież to są kanały, bądź kolektory dolotowe . Co on z tymi portami ??? Może tekst byl tłumaczony z angielskiego przez sztuczna inteligencję i nikt tego nie poprawił. Pozdrawiam .
@zbyszekf
@zbyszekf 10 месяцев назад
Silnik jednosuwowy jest już znany i powszechnie stosowany od dość dawna, tyle, że nie nazywa się go silnikiem. To karabin czy jakakolwiek inna broń palna, gdzie tłokiem jest pocisk i po wybuchu przesuwa się on zawsze w jednym kierunku. A już na poważnie przyglądając się przedstawionemu tu silnikowi, to dostrzegam w nim istotną wadę konstrukcyjną, która spowoduje jego szybkie zużycie. Otóż w tradycyjnym silniku tłok nie ma większych bocznych obciążeń, a tutaj tłok napierając na skośną powierzchnię tarczy, będzie równie mocno napierał na przeciwległą ścianę cylindra, zużywając się jednostronnie, przez co straci owal, a to spowoduje utratę szczelności w momencie sprężania.
@onebikestory9079
@onebikestory9079 Год назад
Największą wadą tego silnika jest jego brzmienie. Choć nadal brzmi lepiej niż piszczące elektryki.
@marekkownacki6500
@marekkownacki6500 Год назад
To, że nie ma zaworów to nie znaczy, że kanały dolotowe nie będą się brudziły od oparów z odmy oraz spalin z egru
@krotson6767
@krotson6767 10 месяцев назад
Fajny silnik szkoda że nie będzie produkowany. Ile to już cudów inżynierii okazało się zbyt dobre by można było je produkować? Setki. Koncerny motoryzacyjne takie jak Fort i BMW nie dadzą zabić silnika tłokowego starej generacji. Jak aktualnie sprawa ma się z samochodami elektrycznymi? A no tak że firmy samochodowe celowo robią bubel by zniechęcić społeczeństwo do tej technologii. Akumulatory są słabe a i stacji ładowania brak. Samo ładowanie nie trwa 5 minut co samo w sobie jest już problemem. Gdyby akumulatory miały większą pojemność może miało by to rację bytu. Najprostszym znanym akumulatorem energii jest bak z paliwem, ale i tu samochody hybrydowe przegrywają. UE w swej światłości eko-ludków nie promuje tych rozwiązań. Postęp jest zaszyfrowany na dyskach twardych pozamykanych w sejfach wielkich firm.
@UltherEgo
@UltherEgo Год назад
Już widzę tutaj elementy, które stanowią newralgiczny i drogi w naprawie element. Tarcza sterująca oraz rolki. Przy dłuższej pracy każdy element ruchomy zużywa się, a najbardziej małę elementy jak rolki. Rozwalona rolka = brak tłoku = nierówna praca. W tradycyjnych silnikach można uznać że jest podobnie, z tym że konstrukcja jest trwalsza i łatwiejsza w naprawach. Można powiedzieć super że ktoś podejmuje próbę i szuka innowacji, ale nic nie ma samych plusów.
@1kcal915
@1kcal915 Год назад
To jest dwusuw i nie chce wyjść inaczej. Problemy są na tarczy - jest ciężka na tłok w porównaniu do wału korbowego. Długi tłok zakończony rolkami - kolejna waga. Rolki poruszają się po okręgu, czyli muszą być stożkowe. Rolka jako stożek to nie problem, ale wykonanie tarczy nie będzie już tanie. Kolejny problem wysokie naciski na w punkcie, a właściwie linii rolki stożkowej. W klasycznym przypadku z wałem korbowym panewki mają dużą powierzchnię styku i medium przenoszącym naciski jest olej w panewce. W karuzeli rolkowej jest ta powierzchnia ograniczona, bo ogranicza ją średnica tłoka. A to implikuje kolejne problemy wykonawcze, rolki, jak i tarcza powinny być wykonane ze stali łożyskowej. Uzyskanie wysokiej twardości na rolce nie jest problemem, ale ponownie dużym problemem wykonawczym są karuzele. Będą wymagały stali łożyskowej ze znaczącym dodatkiem manganu, aby poprawić hartowność tak dużego elementu (a mangan również potrzebny do baterii), to jeszcze większy problem czysto technologiczny z szlifem i dogładzeniem takiej karuzeli. Bieżnia z rolkami to jest łożysko, i wszystkie kryteria jakie są przy wykonaniu łożysk muszą być spełnione. Pomysły z tłokami na krzywkach są dość stare, a jednak ciągle jest wał korbowy. Moment obrotowy nie może być za duży, bo szybko doprowadzi to do łuszczenia bieżni na karuzeli. A silniki przeciwsobne, z wałami korbowymi są, istnieją i dobrze się mają.
@wacawlubinski3189
@wacawlubinski3189 Год назад
...bardzo problematyczna jest czołowa geometria tarczy, czyli równia pochyła, w porownaniu z tą korbowodu. Tylko część składowa siły tłoka idzie na moment obrotowy, część jako reakcja na obudowę silnika. Tutaj jest niewielkie konstrukcyjne pole manewru. Tłok-rolka oraz prowadzenie w obudowie silnika, jest poddane poprzecznym siłom, jako reakcja momentu obrotowego, co jest niekorzystne ze względu na liniową koncentrację naprężeń.
@szymontretter3935
@szymontretter3935 Год назад
Z tego co wiem był już jakiś czas temu prototyp konstrukcji silnika spalinowego 1 suwowego - tłok pracujący w obie strony jak w silnikach parowych. Także da się taki zbudować.
@ZygmuntKiliszewski
@ZygmuntKiliszewski Год назад
Tego typu konstrukcja silnika dwusuwowego z przeciwbieżnymi tłokami i układami krzywkowymi bieżni, zastępującymi wał korbowy, niestety niesie wiele problemów, jak chociażby: a) nikły moment obrotowy przyporządkowany tylko do wysokiej rotacji, b) brak płynności sterowania kątem wyprzedzenia rozrządu, c) szybkie zużycie powierzchni roboczych rolek tłoków oraz ich prowadnic, d) mało przekonujący układ smarowania. Zatem, krótki przebieg tego typu maszyny spalinowej. Niestety, układy silników bezkorbowodowych są tylko jakąś ciekawostką nie mającą wiele wspólnego z szeroko pojętą ekonomiką. Pozdrawiam Fanów silników spalinowych i elektrycznych 😀.
@vmaxguy2610
@vmaxguy2610 Год назад
Widzę dwa problemy konstrukcyjne, drugi tylko pod znakiem zapytania. 1. Tłoki mają pierścienie, wiadomo. Ciekawe co się z nimi działo na dłuższą metę skoro część tulei cylindra to otwór wlotowy powietrza i wylotowy spalin. Może zamiast jednego otworu powinien być taki grill, żeby pierścienie cały czas miały lepsze podparcie? Wtedy zawory byłyby cieńszymi paskami wlotowymi wzdłuż ruchu tłoka. 2. Ustawienie cylindrów. Co prawda wszystkie są poziomo, ale każda para ma wtrysk, świecę i zawory z innej strony. Nie będzie tu występował problem jak w silnikach gwiazdowych, że np. W dolnych tłokach mieszanka się tak dobrze nie miesza/nie spala?
@DarekPi
@DarekPi Год назад
Zdecydowanie najlepszy kanal traktujacy o motoryzacji👍
@wojciuirl
@wojciuirl Год назад
Ta falowata tarcza napędzana przez tłoki ( to nie tarcze jak powiedziałeś napędzają tłoki tylko tłoki tarcze ) nie przekażą takiej siły obrotowej na skrzynię biegów jaką przekazują konwencjonalne korbowody i wały korbowe. W konwencjonalny silniku spalinowym, jest konkretna siła nacisku korbowodu na wykorbienia wału, tutaj ta siła powstaje w wyniku ślizgu rolek znajdujących się na końcu tłoka po tej fali ukształtowanej na tarczy obrotowej - to nie to samo.
@szymsator
@szymsator Год назад
120KM z 0,5 litra pojemności i czterech par tłoków wydaję się imponujące, ale przy założeniu silnika wolnossącego i porównywaniu przy takich samych obrotach, po przeliczeniu liczby zapłonów i ilości zużywanej mieszanki paliwowo-powietrznej, standardowy silnik tłokowy czterosuwowy wychodzi 2,0l i 16 cylindrów; więc całość przestaje być tak ekscytująca i okazuje się, że to raczej wysoce kompaktowy silnik, a nie nowy poziom efektywności, bo 60KM z litra w standardowym i wolnossącym silniku to nic nadzwyczajnego, najlepsi inżynierowie wyciągają ze swoich konstrukcji około 2 razy tyle.
@molas3000
@molas3000 Год назад
Konstrukcjie róžne przeróżne... Ale nadal jedna kieszeń łapie hajsy za benzyne czy inne formy paliw płynnych.. No i od kiedy mam prawko a jest to ok 20 lat... Średnia spalania nadal utrzymuje się w okolicy 8-10 litrów... W transporcie masowym czytać autobusy spalanie z nie ekonomicznego 20 "spadło" do 30 bo klima doszła.. Gdzie tu rozwój? Nie widzę żadnego... Tylko generowanie kosztów i odpadów.. No i ta kieszeń "łukasiewicza" starannie blokuje inne technologie i umysły ludzi.. Trzeba palić i niszczyć... Taki efekt polityki.. Na tym zakończe dywagacje o tym obecnym chorym fragmencie czasoprzestrzeni....
Далее
🎙ПЕСНИ ВЖИВУЮ от КВАШЕНОЙ
3:05:21
Avaz Oxun - Turqi sovuq kal
14:50
Просмотров 889 тыс.
🎙ПЕСНИ ВЖИВУЮ от КВАШЕНОЙ
3:05:21