Siedząc w internecie można było się natknąć na większość omawianych tutaj iluzji.... lecz okno z końca filmu przepaliło mi obwody ;-; Czasem aż chciałoby się poznać myśli twórców takich iluzji. Ile czasu im zajęło wymyślenie konceptu? Może to był zwykły przypadek? Czy twórca czegos takiego był zdrowy psychicznie? ... i takie tam.
Boże, widziałam tę iluzję z oknem wiele razy i za każdym razem nie byłam w stanie pojąć tego głową, ale na tym filmie na krótki moment udało mi się zobaczyć faktyczny obrót!
Bardzo lubię oglądać iluzje. Nawet występy iluzjonistów choć wiem, że to nie magia wzbudzają moje zainteresowanie. Oczywiste więc, że odcinek bardzo mi się spodobał. Zwłaszcza trapez symulujący okna trudny był do wytłumaczenia mózgowi, jak bardzo został oszukany. No właśnie: co oznacza podatność na iluzje? Czy chodzi o jakąś naiwność, inklinacje ku chęci bycia oszukiwanym? A może nazbyt mocne myślenie trójwymiarowe powoduje większą podatność na iluzje? Chciałbym to drugie, ale ponieważ często grywam w lotto mimo, że zdaję sobie sprawę, że to kolejna iluzja (ale jakaż kusząca!) - w moim wypadku to raczej wersja pierwsza. 😉
Niesamowite. No właśnie… świat iluzji. Jak przy tak działających mechanizmach, można się opierać na np., zeznaniach świadków, którzy będą święcie przekonani co widzieli, a to może być tylko złudzeniem… i tak się czasami dzieje. Sytuacje są całkiem inne, do tego co widzimy. Pozdrawiam serdecznie 🙋🏼♀️
Iluzje działają na perspektywie, gdy się rysuje np. uliczkę to nie mamy praktycznie szans na wyliczenie do centymetra jakie wielkości mają być przy kamienicy. Jeszcze śmieszniej jest przy sześcioboku, który jak ma wyglądać równo, musi mieć parę milimetrów za dużo z jednej strony.
Okno na końcu to najmocniejsza iluzja optyczna jaką widziałem. Nawet wiedząc że to jest płaska obracająca się figura, wymaga sporego wysiłku by widzieć ten obrót a nie oscylujący obiekt a grzebień wydaje się nie mieć sensu i poruszać niezależnie od figury.
Bardzo ciekawe i trochę niepokojące. Jeden z dowodów na to, że nie zawsze postrzegamy rzeczywistość taką, jaka jest. A można zaryzykować twierdzenie, że mocno opieramy się na przeświadczeniu, czym jest rzeczywistość, przez co jesteśmy podatni na pułapki umysłu (i manipulacje, przekazy podprogowe itd.).
to przykre że taki dobry kanał jak twój ma takie małe wyświetlenia :( gdyby to był amerykański kanał najprawdopodobniej posiadałby dziesięciokrotne wyniki
Emce2 jakiś czas temu zrobiliście filmy o słońcu i kichaniu. A jaka jest korelacja ludzi o chronotypie nocnym A ludźmi z uczuleniem, kochania na słońce.
Cześć! Mam takie pytanie, czy tylko ja nieraz mam sny w których doświadczyłem czegoś o czym myślałem że już wcześniej doświadczyłem lub doświadczałem, mimo że to nigdy się nie wydarzyło? Jeżeli nie to czy mogłabyś nagrać o tym odcinek?
Widziałem to wszystko już wcześniej i zawsze się zastanawiam jakim trzeba być geniuszem by coś takiego skonstruować? Może to są osoby które nie widzą tak samo świata jak my?
Mózg mnie rozbolał. Proszę o wyjaśnienie słynne iluzji z czekoladą, gdzie kroi się tabliczkę tak, że po zabraniu kawałka wciąż zostaje nam pełna tabliczka 🤯
Mogę podać przykład takiej iluzji. Wezmę dwa miasta A i B. A jest w dwa razy większe od miasta B. Ale jest położone na wzgórzach, w przeciwieństwie do miasta B, które położone jest na równinie. Jeśli takie miasta zostaną przedstawione na płaskiej powierzchni, na mapę, to w takim razie miasto B będzie wydawać się większe niż miasto A
a może opowiedzielibyście coś o iluzjach, które działają np. tak, że po patrzeniu się w jedną kropkę widzimy na ścianie twarz kobiety, lub po oglądnięciu czujemy się jakbyśmy byli pijani?
A ja się zastanawiam nad czymś... bo dużo i często się słyszy o iluzjach optycznych, a są iluzje audiotyczne, czy jak to nazwać - w kazdym razie coś, co słyszymy i wydaje nam się jakieś, a w rzeczywistości to zupełnie inny dźwięk? Ewentualnie jeden jest pozornie cichy, a drogu głośny a mają oba idealnie tyle samo decybeli itp.
Dzięki Pani emce, wróciłem wczoraj po ponad roku. Śledzę Panią, Pana Scifun i dodatkowo wiele innych kanałów, jak chociażby Kacper Pitala, gdyż jesteście właściwą stroną RU-vid. Pozdrawiam!
Zastanawia mnie to "przyzwyczajenie do kątów prostych". Czy to oznacza, że tej iluzji mogą ulec tylko ludzie żyjący w cywilizacji zdolnej do konstruowania obiektów o kontach prostych? Czy ludzie (i zwierzęta) żyjący w dziczy, mieszkający np. w namiotach czy obłych lepiankach będą na ten rodzaj iluzji odporni?