GDP at mp= value of output - Intermediate consumption 70,000-18,000 GDP at mp= 52,000 NDP at fc=GDP at mp -Depreciation -Net indirect Tax NDP at fc= 52,000-0-3,000 NDP at fc= 49,000 P R I M E=49,000 P R I =O/S O/S + M + E =49,000 O/S + 25,000 =49,000 Operating surplus= 49,000-25,000 Operating surplus= 24,000
GDP at mp = value of output - intermediate consumption = 70000 - 18000 = 52000. NDP at Fc = GDP at Mp - dep - NIT = 52000 - 0 - 3000 = 49000. OS + MI + COE = NDP at Fc OS = NDP at Fc - MI - COE OS = 49000 - 0 -25000 OS = 24000 CR. Thank you sir g 🎖🎖
GVA at mp = value of output - itermidate consumption . = 70,000 - 18000 . GDP at mp = 52,000 . NDP at fc = GDP at mp - depreciation - Net indirect tax . = 52,000 - 0 - 3000 . NDP at fc = 49000 . 49,000 - 25000 ( Coe ) Operating surplus = 24,000 .
GDPmp = value of output - intermediate consumption = 70000-18000 = 52000 NDPfc = GDPmp - DeP - NIT = 52000 - 0 - 3000 = 49000 🔼NDPfc = COE + OS + MI 49000 = 25000 + OS + 0 🔼OS = 24000 crores (Ans) Sir thnkuhh so mch for your hardwork and dedication Lots of love♥️✨
Thank you so much sir , today you share your schedule and I'm still thinking how can do too many things at a time . God bless you and your family . You are just meant and born for motivating and educating others . Miss you after 12 ♥️
GVAmp = VO - I.C =70,000 - 18,000 =52,000 NDPfc = GDPmp - NIT = 52,000 - 3000 = 49,000 O.S + COE =49,000 O.S + 25,000 =49,000 O.S =49,000 -25,000 =24,000 THANK YOU SO MUCH SIR FOR PRACTICE PAPER....YOU MAKE US CONFIDENT FOR EXAM 😊
GVA at MP = Value of output( sales+ change in stock) - intermediate consumption 70,000-18,0000=52,000 NDP at FC = GVA at MP - dep -NIT 52,000-3,000=49,000 NDP at FC= (compensation of employees) +(operating surplus)+(mixed income) 49,000=25,000+(operating surplus) Operating surplus= 49,000-25,000 = 24,000
GDP at mp = value of output - Intermediate consumption 70,000-18, 000 GDP at mp= 52,000 NDP at fc=52, 000-0-3,000 NDP at FC=49,000 PRIME= 49,000 PRIME= O/S O/S+M+E = 49,000 O/S+25, 000= 49,000 Operating surplus= 49,000-25, 000 Operating surplus = 24,000 This is the answer!...
Thank you Sir for ur help and support.. I'm not a board aspirant this year but i am preparing for my whole syllabus board exam to be given next year.. I watched the videos of National Income revision and got to prepare it wholly..
Sir aaj aap ki wajah se mere exam mein mere numericals sahi gye mai subha 3 bje hi padhi hu aur apne sb samjha diye Thank you from my core of heart sir ❣️may u get everything u want in your life ☺️ Eco mein humesha aap sambhal lete h tahe dil se shukriya 😇 Keep guiding us like this 🌺🥀
Home work question Operating surplus ?? GDPmp = value of output - intermediate consumption GDPMP = 70,000-18,000= 52,000 NDPfc= GDPMP - DEP - NIT = 52,000-0-3,000 = 49,000 NDPFC = COE+OS+MY 49,000 = 25,000 + os + 0 OS = 24,000 Thank you sir for the session 🤩💙
Sir aapne jo hme practice sheet send ki thi aur aapne jo-jo numericals kraye h wo hmne saare ache se dekh kr solve bhi kr liye....😎 Thank you soooooooooo...muchhh sir😍😍 for supporting us. And we promise that we give you a best result. 😊😊
Value of output 70000 Purchase of raw material 18000 GDPat mp=70000-18000=52000 NDPat fc = GDP at mp -dep-nit 52000-0-3000 = 49000 PRIME = 49000 Sum of PRI is O/S PRI= O/S O/S = NDPat Fc -M E = 49000-25000 = 24000❤
@@annie1112 because value of depreciation is not given in the question, so it will be zero. This method gives the correct answer shown in sir's presentation.
GDP at MP=52000(70k-18k) NDP at FC= P+R+I+M+E ie. Operating surplus+0+25000 (since there is no mixed income) GDPmp TO NDPfc: 52000-dep(0) - 3000(NIT)= OPERATING SURPLUS+25k Solving we get operating surplus=₹24000 crore.
GDP at mp = value of output - intermediate consumption = 70000 - 18000 = 52000. NDP at Fc = GDP at Mp - dep - NIT = 52000 - 0 - 3000 = 49000. OS + MI + COE = NDP at Fc OS = NDP at Fc - MI - COE OS = 49000 - 0 -25000 OS = 24000 CR.
Yes sir match ho rha hai ans......that is GDPmp= Value of output - Value of IC 70,000 - 18,000 = 52,000 NDPfc = GDPmp - Dep. - NIT 52,000 -0 -3,000= 49,000 NDPfc = COE + OS + MI 49,000 = 25,000 + OS + 0 49,000-25,000 = OS 24,000 = OS ( ANS )
SIR CAN MAKE VIDEOS ON PHYSICAL EDUCATION TOO IT WILL BE VERY HELPFUL I KNOW I AM ASKING MORE THAN I SHOULD AND YOU HAVE WORK TOO BUT PLEASE IT WILL BE A GREAT HELP TO US
Thank you so much sir , for clearing this topic , I was depressed because of this numericals but u helped me alot , and now I'm able to all type of questions and I had completed the last question that u gave us . Thank u so much sir Lots of love 💕
Give your views🤩🤩 Anybody had notice🤔🤔🤔 Value added method and expenditure method dono se hi GDP at market price Niklega But income method different h And it is easy also🤩🤩
GVA at MP =value of out put -I C=70,000-18000=52,000. NDP at FC =GDP at MP-dep-NIT =52,000-0-3000=49000 operating surplus+wages and salaries=49,000. O/S = 49,000-25,000= 24000
Sir apse request hai item included not included in national income par ek video banao sir bahot confusion hai vo topic samjh nhi aa rha pls sir us par ek video banao 🙏
And I am very grateful of your teaching sir..thank you so much you made it soo clear and easy...and I only follow you...and I am happy that you came luckily at the first play list and I started following you after that...your one video inspired me and force to see more videos of yours❤️❤️thank you so much love you sir😇😇
Thank you so much sir. After watching your vedios in after just 20 minutes I was able to calculate the last 2 question in my mind without doing physical calculation...Even I was amazed when I was able to solve the que. like that, it's all thanks to you sir.... Love you😍
find GDP at Mp 1st then by using conversion find NDP at Fc then make use of this formula NDP=Compensation to employees+ Operating Surplus + Mixed income
GDP@MP = value of output - intermediate consumption 700000 - 18000 = 52000 /GDP @MP operating surplus =GDP @MP -NIT - MIXED INCOME -COE OS= 52000 - 3000 - 25000 - 0 OS = 24000 THANK YOU SO MUCH SIR 🙏❤❤💖💖💖YOU ARE THE BEST TEACHER EVER❤❤❤❤💖💖💖💖🔥🔥🔥🔥
Study Study Study I don't like it I avoid it But Rajat sir is my teacher I can't avoid it We take a year to study a thing perfectly but Rajat sir made it in just one day😊 because Powerful people (Rajat sir) come from powerful places ( Saharanpur) Lots of love to you sir ❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Kya Sir nayalak boldete mujhko mujhe pata tha, hai, aur rahega ki Consumption of Fixed Capital ki Depreciation hota hai aur Sir app ek baat aur include kar dijiye ki GROSS DOMESTIC FIXED CAPITAL FORMATION FORMATION ko GROSS DOMESTIC FINAL CAPITAL FORMATION bhi bolte hai! Ye chota par mota baat hai jisme mera 3 marks kat gaya tha pre-board me.....
@@Khushi-xg1nl Operating Surplus = Value of output - Purchase of raw material - Net indirect tax- Wages and Salaries Operating Surplus = 70,000 - 18,000 - 3,000 - 25,000 = Rs. 24,000
@@Khushi-xg1nl kyuki is question me depreciation aur mixed income given nhi the isliye direct wages and salaries minus kr dena h kyuki wages and salaries compensation of employees me ata h to usi ko hm compensation of employees man lege agar depreciation given hota to pahle NDPfc nikalte but nhi tha isliye aise ki mene
Rajat sir bhi handsome hai aur shipra mam bhi shi dikhti hai aur dono lawyer ki padhai pdhrey hai.....guys Aap logo ko jodi jamtii nhi dikh rhi ???? Comments mein btao !!!!
Thank you so much I saw every video of yours from first to last and I am now more clear about this...and you made some new question that last two one...and I had got the ans of last one also...and for tomorrow I am all done lets see what happens hope for the best❤️