Тёмный

Obsadzovanie Slovenska česko-slovenským vojskom 1918-1919 

TV Matica
Подписаться 3,1 тыс.
Просмотров 22 тыс.
50% 1

Dňa 1. novembra 1918 česko-slovenské vojenské jednotky obsadili mesto Holič a 6. novembra 1918 dorazila do Skalice dočasná slovenská vláda na čele s Vavrom Šrobárom. Dočasná slovenská vláda nebola podriadená Slovenskej národnej rade. Mocensky sa opierala predovšetkým o domáce vojsko a četníctvo, ktoré dorazilo z Čiech.
Prvá dočasná slovenská vláda v Skalici nakoniec pôsobila iba niekoľko dní od 6. do 15. novembra 1918, kedy podala demisiu.
Od 14. novembra 1918 novozriadené Ministerstvo s plnou mocou pre správu Slovenska začalo svoju činnosť na čele s Vavrom Šrobárom.
Nová republika súčasne trpela chronickým nedostatkom spoľahlivých kádrov vo verejnej správe a súdnictve, čo bol dôsledok dlhoročného odnárodňovania slovenskej inteligencie.
Nahromadené problémy vyvrcholili 21. marca 1919 vyhlásením Maďarskej republiky rád, teda sovietskeho štátu na čele s Bélom Kúnom, ktorý vyzýval k svetovej proletárskej revolúcii, ale aj k udržaniu karpatského oblúka v maďarskom područí.
Jednotky Béla Kúna dobili Košice 6. júna, Prešov 8. júna a 11. júna 1919 dosiahli na severovýchode hranice Poľska. Počas vlády maďarských boľševikov boli zavraždení viacerí členovia bývalých miestnych výborov Slovenskej národnej rady, ktorí iba nedávno vítali česko-slovenské jednotky.
VIAC VIDEÍ S PODOBNOU TÉMATIKOU:
Obsadzovanie Slovenska česko-slovenským vojskom v rokoch 1918-1919 s rusko-srbskými titulkami
• Obsadzovanie Slovenska...
Viedenská arbitráž - 80. výročie:
• Viedenská arbitráž
Viedenská arbitráž - rozhodnutie z Belvederu s rusko-srbskými titulkami
• Viedenská arbitráž - r...
Milan Rastislav Štefánik - symbol slobody slovenského národa:
• Milan Rastislav Štefán...
Slovenská republika rád/maďarský boľševický vpád 1919
• Slovenská republika rá...
Vizionári slovenskej slobody: Štefánik a Slováci v prvom zahraničnom česko-slovenskom odboji
• ŠTEFÁNIK a Slováci v p...
Neznámi slovenskí hrdinovia 1914-1920. Slováci v česko-slovenských légiách.
• Neznámi slovenskí hrdi...
Ferdinand Juriga: Slovák, ktorý sa ničoho nebál
• Ferdinand Juriga: Slov...
Jozef Cíger Hronský, prvý slovenský manažér kultúry
• Jozef Cíger Hronský, p...
Ferdinand Juriga: Slovák, ktorý sa ničoho nebál
• Ferdinand Juriga: Slov...
Jozef Cíger Hronský, prvý slovenský manažér kultúry
• Jozef Cíger Hronský, p...

Опубликовано:

 

4 апр 2019

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 56   
@miroslavmiert108
@miroslavmiert108 5 лет назад
Objektívne, slušné, historické. Palec hore! Zhodou okolností, práve som dorobil príspevok o čsl.légiách, kde v zhutnenej podobe sú spomenuté tu uvedené fakty.
@DTczsk1999
@DTczsk1999 2 месяца назад
Hi I am Slovak-Canadian. My grandfather was born in Orlov, Slovakia in 1901, he came to Canada in 1928 and married Slovak girl in 1933 and have 9 children. I don’t speak Slovak. I wish you to make subtitle in English this video. 🙏🏻
@tomiwell4859
@tomiwell4859 Год назад
Při vzniku Československa byl znatelný rozdíl v intenzitě účasti obyvatel na zřízení nového státu. Na Slovensku byla účast občanů poměrně malá a to se neměnilo ani v průběhu bojů s Maďary,kteří vydat Slovenské území odmítli. Hlavní podíl na mocenském převzetí (později) celého území měly útvary z Čech,Sokolové a legionáři z Francie a Itálie. Tady by se měli Slovenští nacionalisté pozastavit nad svým malým podílem při osvobozování vznikajícího státu. Je zřejmé kdo měl kromě Dohodových mocností,které vyhrály válku proti Rakousku-Uhersku - hlavní podíl na obsazení území Slovenska a vytlačení Maďarů,kteří tomu bránili. Každý Čechoslovák by si na to měl vzpomenout. Bez zásadní pomoci z Čech by Slováci samostatní nikdy nebyli. Jsem rád , že tato zásluha Čechů je nezpochybnitelná a dělá jim čest.
@marekdian1564
@marekdian1564 Год назад
Netreba sa Slovákom čudovať, že mali problém opustiť Uhorské Kráľovstvo, keďže v ňom žili po generácie 1000 rokov. Len posledných 70 rokov spolužitia Slovákov a Maďarov bolo kvôli maďarskému šovinizmu problematických.
@ruznaupozorneni
@ruznaupozorneni 2 месяца назад
@@marekdian1564 No, nezdá se mi, že by Maďaři dávali Slovákům i předtím nějaké velké a hlavně rovné příležitosti.
@Passco666
@Passco666 4 года назад
Dakujeme za toto historicke okienko o Slovensku :) Viac o Histroií prosím :)
@virakocha01
@virakocha01 5 лет назад
Prečo obsadzovanie, veď to nebola cudzia krajina ale naša! V tomto prípaden išlo o oslobodzovanie Slovenska od rakúskej a maďarskej chamrade!
@krugerigi1110
@krugerigi1110 4 года назад
Nasa? xD ukaz mapu kedy bola vasa
@marekdian1564
@marekdian1564 Год назад
Daj do vyhľadávania na webe: Samova ríša, alebo Nitrianske kniežatstvo. Máš tam aj mapky kam až tieto štátne celky siahali. Je tam aj rok ich existencie, dávno pred príchodom Maďarov do Karpatskej kotliny.
@virakocha01
@virakocha01 Год назад
@@krugerigi1110 Vždy a vždy bola okupovaná volalasa odjakživa Z A D U NA J S T K O!
@frantisekvincze534
@frantisekvincze534 10 месяцев назад
👌👌👍👍🙋‍♂️🙋‍♂️🇸🇰🇸🇰
@amedeoverlain3765
@amedeoverlain3765 4 года назад
👍👍👍👍👍
@okresna.radamsvranov365
@okresna.radamsvranov365 5 лет назад
ešte linky na podobné videá - Viedenská arbitráž: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-RuP4vAKEjTQ.html Hrdinovia Malej vojny: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-h6MnWlhcfOQ.html
@Ovechkin1194
@Ovechkin1194 5 лет назад
Martinská deklarácia ? Nie náhodou Deklarácia Slovenského národa ?
@maticaslovenska
@maticaslovenska 5 лет назад
Aj jedno aj druhé pomenovanie je správne, je to potvrdené viacerými historikmi
@dusanrepak3416
@dusanrepak3416 3 года назад
To sú veru zabudnuté dejiny.ja poznám smradov,ktorí majù pod závesom mapu "UHORSKA".
@majstter7420
@majstter7420 2 года назад
Myslíš takúto 😂 ja ju tam mám tiež ale presne v takýchto farbách
@marekdian1564
@marekdian1564 Год назад
A prečo ťa mapa Československa rovnako nepohoršuje?
@vitroznovsky6251
@vitroznovsky6251 5 лет назад
Aha,ještě předtím,jak bojovali s rakousko-uherským režimem
@vitroznovsky6251
@vitroznovsky6251 5 лет назад
To je,jak zlikvidovali Slovenskou a Maďarskou republiku rad,asi
@okresna.radamsvranov365
@okresna.radamsvranov365 5 лет назад
To nebol koniec.. o 20 rokov bolo Česko-slovensko vystavené ďalšej skúške maďarskej agresie. Viedenská arbitráž 1938 Prvá arbitráž sa konala vo Viedni v zámku Belveder 2. novembra 1938. Po arbitráži Maďarsku pripadlo územie na južnom Slovensku a Podkarpatskej Rusi ohraničené líniou Senec - Galanta - Vráble - Levice - Lučenec - Rimavská Sobota - Jelšava - Rožňava - Košice - Michaľany - Veľké Kapušany - Užhorod - Mukačevo - hranice s Rumunskom. Slovensko arbitrážou prišlo o vyše štvrtinu svojho územia. Napriek deklarovanému cieľu vytvorenia etnických hraníc Slovenská krajina a Podkarpatská Rus stratili aj veľa prevažne čisto slovenských (rusínskych) území. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-RuP4vAKEjTQ.html
@sagahun1495
@sagahun1495 5 лет назад
Toto má korene od konca I.svetovej vojny. Maďarsko prišlo o 71,2 % svojho územia pri Trianonskom diktáte. Ak by sa dodržiaval etnický princíp(Wilsonove návrhy), mohli sa určiť normálne hranice.Lenže slobodomurári chceli ešte aj koridor z Čiech cez západné Maďarsko do Srbska(Panslavizmus). Preto dostalo Rakúsko, TIEŽ PORAZENÉ, územie z Maďarska.Chceli viac, ale "Rongyos gárda" vybojovala zbraňou voči Rakúšakom to, že vypísali referendum, a napr.obyvatelia mesta Sopron hlasovali za Maďarsko. Ak by sa referendum konal všade, hranice by boli iné, etnické. Teraz by sa nemohlo poukazovať na Viedenské arbitráže, lebo Československo(a iní) by nedostali ľahko a neprávom územia s čisto 100%-ným maďarským obyvatelstvom, a, preto, by neboli žiadne nároky neskôr. Ale, okolité štáty veľmi dobre vedia že Trianon bol z etnického hľadiska nespravodlivý, a dakde v hlbke duše stále majú zmiešané pocity, čo sa snažia desaťročia eliminovať napr reslovakizáciou, premenovaným miest napr na Štúrovo(ten nemal žiaden vzťah k mestu Párkány)...atď...nehovoriac ot tom, že dodatok k Versaillskej zmluve určil novým štátom 12 bodov, ako treba zabezpečiť práva menšín. O tom sa nehovorí, ani o tom, že sa uvádzalo, že zmluva bude platná, ak nové štáty ratifikujú tieto podmienky. Viete kto to ratifikoval? Nikto. K tomu treba ale viac a hlbšie ísť ku koreňu veci....
@karoljakub2394
@karoljakub2394 Год назад
@@sagahun1495 Akí ste zrazu demokrati... Po 100 rokoch maďarizácie zrazu referednum... S tým Šoproňom je to pravda, Maďar sú odvtedy v očiach Rakúšanov ešte väčší idioti... Chcieť patriť do špinavého Maďarska.
@marekdian1564
@marekdian1564 Год назад
Hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom bolo ťažké určiť, lebo existoval pomerne široký pás územia, keď sa hovorilo oboma jazykmi. Preto sa nakoniec určila hranica na základe princípu 50/50, kde v Maďarsku zostalo žiť zhruba rovnaké množstvo Slovákov ako Maďarov na Slovensku. Problém bol ten, že kým tu na Slovensku mali Maďari ako národnostná menšina práva, Slovákom sa v Maďarsku rovnaké práva upierali a boli postupne asimilovaní.
@jaroslavhronec8
@jaroslavhronec8 Год назад
@@sagahun1495 K tomu čo tvrdíte o strate 71,2 % územia toľkoto: Treba upresniť koľko percent Maďarov žilo na území Uhorska - mám informáciu že ich bolo menej ako polovica. Okrem toho počty Maďarov boli sfalšované, pretože kto chcel žiť plnohodnotný život musel prijať maďarskú národnosť. Stačí si pozrieť priezviská napr. Koshuth Lajos po slovensky Ľudovít Košút, Sándor Petofi pôvodne Alexander Petrovič a veľa ďalších. Aj dnes žije na Slovensku veľa ľudí akože Maďarov, ale so slovenským priezviskom. Napr. Miklós Duray ktorý mal slovenské korene a aj dnes žijú v Podpoľaní Durajovci. Dalo by sa pokračovať donekonečna toto však svedčí o násilnej maďarizácii až genocíde zvlášť po roku 1867, keď boli zlikvidované všetky slovenské školy. Neviem čo vám hovoria udalosti v Černovej pri Ružomberku po masovej streľbe do Slovákov kde bolo veľa obetí. Ja by som bol rád keby už bol pokoj a Maďarsko by uznalo stratu svojej hegemónie v karpatskej kotline ktorá jej fakticky nepatrila ani po etnickej stránke, tak ako to uznalo Švédsko voči Fínsku na začiatku 20. storočia.
@karelgiecek3471
@karelgiecek3471 8 месяцев назад
A co ta polská vlajka!😂
@maticaslovenska
@maticaslovenska 8 месяцев назад
To je vlajka Česko-Slovenska v rokoch 1918 - 1920
@karelgiecek3471
@karelgiecek3471 8 месяцев назад
@@maticaslovenska 👍
@Alojz4321
@Alojz4321 5 лет назад
Rozdělení Československa jsem si velmi přál z úplně jiných důvodů než Slováci. Je to pojistka,že už nás Slováci nikdy nepodrazí. Děkuji Václavu Klausovi.
@jozef63
@jozef63 5 лет назад
Nikdy by sme Vás nepodrazili, keby ste nás brali ako rovnocenných...
@Ovechkin1194
@Ovechkin1194 5 лет назад
Nikdy sim nepočul od Čecha si priznať chyby pri spoločnom štáte šovinisti ako Maďari
@jana.t4125
@jana.t4125 5 лет назад
Alojz4321:Také jsem si rozdělení moc přála.Škoda,že nepřišlo mnohem dřív.:-)
@danielzela1010
@danielzela1010 5 лет назад
Keby ste vy Česi nemali veľké oči a nebrali ste nás ako druhoradých občanov, tak by k žiadnemu podrazu nedošlo. A v prvom rade vás podrazili v roku 1938 Francúzi a angláni. Potom sa Beneš posral a až keď sme nemali na výber, tak sme si vytvorili slovenský štát.
@maticaslovenska
@maticaslovenska 5 лет назад
už keď hovoríme o podrazoch, tak Česi ako prví zradili a podrazili Slovensko, keď Masaryk bohapusto popieral všetko, čo bolo dohodnuté a prerokované v Pittsburskej dohode. Skutočné postavenie Slovákov a Slovenska v centralistickom, polodemokraticky policajnom česko-slovenskom štáte bolo veľmi ďaleko od Masarykových prísľubov, vyhlásení, aj podpísanej dohody. Keď sa Slováci hneď od roku 1919 na čele najprv s Hlinkovou Slovenskou ľudovou stranou, neskôr aj so Slovenskou národnou stranou, ktorej predsedom bol Martin Rázus, dožadovali, aby bola Pittsburská dohoda včlenená do ústavy, Masaryk odpovedal, že to je zdrap papiera, ktorý k ničomu nezaväzuje. To odráža psychický, etický aj intelektuálny profil T. G. Masaryka. Kým potreboval Slovákov a ich doláre, neváhal podpísať aj ich požiadavky. Ale keď sa stal hlavou aj s ich pomocou založeného štátu, vyhlásil v Pittsburghu s nimi uzavretú dohodu za „falzum“ a „falsifikát“.
@jozefvasak3888
@jozefvasak3888 Год назад
Myslím že aj bez Slovenska by malo Česko veľmi strastiplnú cestu presadiť sa v Európe ako samostatný štát . To by si mali uvedomiť aj Českí nacionalisti . Jednoducho povedané , oba národy sa v tom období veľmi potrebovali . Spojenie oboch národov znamenalo silnú Československú republiku v strede Európy v tej dobe v turbulentných časoch kedy si chceli z našich krajín odkrajovať agresívni susedia .
@radoslav9649
@radoslav9649 10 месяцев назад
To skôr my sme potrebovali viac Čechov veď juh bol len maďarská gubernia a Slovensko ako také bolo dosť zaostalé.
@Lukaskovac-ex4nf
@Lukaskovac-ex4nf 3 месяца назад
A čo myslíš ako by dopadlo Slovensko bez Čechov v roku 1918-19? Česi by si dokázali vytvoriť vlastný štát, Slováci určite nie.
@ruznaupozorneni
@ruznaupozorneni 2 месяца назад
Máte pravdu. Nový stát si zvolil za své zřízení demokracii a jen (lehce umělé) spojení Čechů a Slováků do jednoho "československého" národa jim mohlo zaručit pohodlnou většinu nad národnostními menšinami. V Čechách nad německou a na Slovensku nad maďarskou.
@jiritichy7967
@jiritichy7967 Месяц назад
Cesky stat existoval pres tisic let. Samozrejme, ze spojeni se Slovenskem ten stat posililo, pro vymaneni z podruci Madarska bylo to spojeni pro Slovaky absolutne nutne.
Далее
This Stop Motion is Insane
00:39
Просмотров 8 млн
🪝 Juraj JÁNOŠÍK │ 🇸🇰 Slovenský panteón
41:59
Trianon - symbol vzkriesenia Slovenska
17:12
Просмотров 26 тыс.
Bitka pri Moháči z roku 1526 a jej dôsledky
7:20
Просмотров 71 тыс.
Slovenská republika 1939   1945
20:34
Просмотров 148 тыс.
Vznik Slovenského štátu (14.3.1939)
5:30
Просмотров 71 тыс.
Klik 326: Spotify sa už rozhodlo zarábať
1:11:17
Alexander DUBČEK │ 🇸🇰 Slovenský panteón
44:35