Тёмный

Odlew dzwonów w Ludwisarni Jana Felczyńskiego w Przemyślu 

Adam Ujda
Подписаться 1,1 тыс.
Просмотров 14 тыс.
50% 1

Na nagraniu uwieczniłem odlewy 9 dzwonów, z czego największy ważył ok. pół tony, a najmniejszy 60 kg. Z tego, co wiem, wszystkie odlewy się udały :) Jeden dzwonek sygnaturkowy pojechał do Turcji!

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 39   
@mateuszgorka1311
@mateuszgorka1311 7 лет назад
Ludwisarnia Jana Felczyńskiego, moim zdaniem najlepsza pod względem jakości dzwonów i ich wyrobu w Polsce
@AdamUjda
@AdamUjda 7 лет назад
Mateusz Górka Śmiało można powiedzieć, że jedna z najlepszych w Europie :)
@mateuszgorka1311
@mateuszgorka1311 7 лет назад
Adam Ujda dokładnie !
@mateuszgorka1311
@mateuszgorka1311 7 лет назад
Adam Ujda a która według ciebie jest najgorsza w Polsce?
@AdamUjda
@AdamUjda 7 лет назад
Mateusz Górka Nie mogę publicznie tego mówić chyba ;) Zazwyczaj tradycja jest przykrywką bylejakości. Chyba.
@mateuszgorka1311
@mateuszgorka1311 7 лет назад
Adam Ujda no w sumie racja hehe :)
@WojtekFTC
@WojtekFTC 8 лет назад
Takie odlewnictwo dzwonów to jest coś extra. Fajny film Adam.
@AdamUjda
@AdamUjda 8 лет назад
Tak, mimo drobnego unowocześnienia w formie pieca cały czas jest to podobnie emocjonujące, jak dawniej. Tam, gdzie technologia zaszła za daleko i dzwony odlewa się z ogromnego tygla, a formy są robione z piachu, nie jest to aż tak efektowne
@campanerosdelaltoojaezcara6761
great !
@PaweStanczyk
@PaweStanczyk 8 лет назад
Bardzo fajny film, ładnie widać, jak przebiega odlew dzwonów ^^ Widzę, że akurat dużo zamówień było (albo tak jest zawsze), więc też dało się wiele nagrać. Ale przyznam, że miałbym obawy być tak blisko rozgrzanego do tak wysokiej temperatury metalu, który w dodatku pryskał.
@AdamUjda
@AdamUjda 8 лет назад
Stałem raczej w bezpiecznym miejscu, formy były całkiem dobrze wysuszone, jedynie 2 z drugiej partii troszeczkę wilgotne, ale i tak dużo się nie wypryskało metalu. Zamówień jest cała masa, także odlew tydzień po tygodniu. W hali cały niemalże czas temperatura była równa 30 st. C, do tego duże zapylenie. Przez to chyba lekko zaprószył się obiektyw. Mimo wszystko, bardzo przyjemnym doświadczeniem było obserwowanie odlewów :D A, i jeszcze taka ciekawostka- formy ogrzane mają specyficzny zapaszek ^^
@mireczek9501
@mireczek9501 5 лет назад
Adam Ujda jak robi się glinę na formy dzwonów ?
@AdamUjda
@AdamUjda 5 лет назад
Gliny się nie robi, tylko się ją wykopuje z ziemi ;) Ale rozumiem, że masz na myśli masę, z której lepi się formę. Otóż, do surowej gliny dodaje się w odpowiednich proporcjach końskie łajno i wodę. Jak dobrze kojarzę, niektóre ludwisarnie wzbogacają mieszankę glinową sieczką oraz zwierzęcą sierścią. Czy tego chciałeś się dowiedzieć?
@mireczek9501
@mireczek9501 5 лет назад
@@AdamUjda Trochę źle zadałem pytanie , Ale o to mi właśnie chodziło : ) Dzięki wielkie
@mireczek9501
@mireczek9501 5 лет назад
@@AdamUjda A zdradził byś jeszcze w jakich proporcjach miesza się końskie łajno z gliną ?
@AdamUjda
@AdamUjda 5 лет назад
@@mireczek9501 na to pytanie niestety nie mogę odpowiedzieć
@mireczek9501
@mireczek9501 5 лет назад
@@AdamUjda ok rozumiem
@bambo7532
@bambo7532 8 лет назад
Ciekawy filmik, chociaż ja niewiele z tego rozumiem. Czy dzwony / formy są zakopane pod spodem? Co on tam nakłada do kotła w jedenastej minucie filmiku?
@AdamUjda
@AdamUjda 8 лет назад
Formy są zakopane w jamie odlewniczej pod piecem- tam, gdzie ludwisarze trzymają takie "kijki", tam są wloty metalu- gdy trochę się rynienka napełni, to wtedy się je po kolei odtyka i formy się zalewają. Metal płynie przez koronę aż do samego dołu dzwonu. W 11. minucie piec jest od nowa napełniany metalem- w tych wiaderkach jest miedź pierwotna najwyższej czystości pocięta na taki granulat wielkości kilku centymetrów. Piec przed każdym zalaniem rynienek musiał być od nowa napełniany, gdyż jest stosunkowo nieduży. Dlatego też nie można za jednym zamachem wszystkiego zalać- najpierw część form jest napełniana, potem od nowa załadowuje się piec metalem, przekierowuje się rynienkę na drugi tor i zalewa się resztę foremek ;) Jakby jeszcze były jakieś niejasności to pytaj :)
@bambo7532
@bambo7532 8 лет назад
Adam Ujda Spoko :-) - fajnie to wytłumaczyłeś :-)
@Jan-ui9jw
@Jan-ui9jw 5 лет назад
A cóż to za piękny dzwon który bije w tle? I z czego odlewano ornamenty wawelskie? Super filmik, zapewne roztapiano miedź i cynę za pomocą pieca hutniczego.
@AdamUjda
@AdamUjda 5 лет назад
To 2. dzwon kościoła Karmelitów w Przemyślu. Ornamenty odlewałem ze specjalnego wosku modelarskiego, wypalającego się bezresztkowo. Metal topiono w piecu tyglowym opalanym olejem.
@olej215
@olej215 6 лет назад
A czy nie zdarzył się tam jakiś wypadek zwiazany z tym dzwonem. Niby forma pękła i pracownicy ranni tak wyczytałem na necie
@AdamUjda
@AdamUjda 6 лет назад
paweł Olejniczak hmmm ciekawe wieści :D już widziałem pierwsze zdjęcia dzwonu wstępnie oczyszczonego, a pracownicy też raczej cali i zdrowi ;)
@olej215
@olej215 6 лет назад
To super
@amixo1
@amixo1 6 лет назад
Widze że jeszcze kilka lat a nawet formy stalowe zastosują bo piec już widzę gazowiec albo olejowiec. Chyba jeszcze na tradycyjną modłę robi Zbigniew i Kruszewscy
@AdamUjda
@AdamUjda 6 лет назад
amixo1 nie wydaje mi się, aby szykowano się do zmiany technologicznej przy dzwonach kościelnych. Nowy piec już kolejny roczek jest i nie jest indukcyjny, tylko olejowy. Zmiana metody formowania na skrzyniową łączy się z dużymi wydatkami, do tego metoda ta stosowana przy dzwonach ma swoje minusy, więc wątpię, aby aż do tego stopnia się posunięto.
@amixo1
@amixo1 6 лет назад
Widzę że olejowiec bo palnik na dole dojżałem . No napewno w takim piecu łatwiej utrzymać sklad jakościowy i czystosć przetopu tylko tradycja i magia gdzieś sie gubi .
@AdamUjda
@AdamUjda 6 лет назад
amixo1 magia magią, a jakość jakością. W ludwisarstwie testowano różne typy pieców, więc ten raczej tradycji nie zabije. Jest współczesny akcent w starym rzemiośle.
@amixo1
@amixo1 6 лет назад
Jeżeli chodzi o jakosć to indukcja daje najlepsze jakościowo wytopy z tym że prądożerna . Ja mam podobny zabytkowy zawód organmistrz i po wielu próbach i badaniach wróciłem do technologii odlewania na piasku z przed 300 lat Blacha odlana w tej technologii ma najlepsze parametry brzmieniowe i wytrzymałościowe Nowe jest wrogiem dobrego i sprawdzonego choć czasami coś ciekawego da sie uzyskać
@AdamUjda
@AdamUjda 6 лет назад
Tutaj chodzi głównie o to, aby surowiec nie miał kontaktu z paliwem. Kolejnym ważnym aspektem jest utrzymanie temperatury na stałym poziomie. W ludwisarstwie piece elektryczne się zupełnie nie przyjęły, natomiast niezłą popularność z nowszych modeli zdobyły właśnie olejowe i gazowe.
@olej215
@olej215 6 лет назад
Co się stało z tym największym dzwonem o wadze 50t nic nie piszą i niewiadomą czy dotarł do Brazyli
@AdamUjda
@AdamUjda 6 лет назад
paweł Olejniczak cały czas trwają prace nad tym dzwonem.
@unatapisztin44
@unatapisztin44 6 лет назад
www.zycie.pl/informacje/artykul/20351,odlali-glos-ojca-wazy-az-50-ton
Далее
W Ludwisarni Felczyńskich
10:00
Просмотров 6 тыс.
Слушали бы такое на повторе?
01:00
Ludwisarnia Jana Felczyńskiego w Przemyślu
3:34
Просмотров 8 тыс.
Big Bells Around The World
15:37
Просмотров 465 тыс.
Meine Glocken, Glockenkonzert in der neuen Anlage
41:56
Historia jednego dzwonu
17:16
Просмотров 82 тыс.
Rezurekcyjne dzwonienie u Trójcy Przenajświętszej
21:40
Слушали бы такое на повторе?
01:00