Тёмный

Ogólna teoria względności a problem brakującej masy, Tadeusz Pabjan 

Copernicus
Подписаться 182 тыс.
Просмотров 27 тыс.
50% 1

Tzw. problem brakującej masy jest złożony i wieloaspektowy. W niniejszym wykładzie ks. dr hab. Tadeusz Pabjan przedstawia związane z nim pojęcia, przywołuje najważniejsze epizody z historii tego zagadnienia, by pokazać, w jaki sposób wśród fizyków i kosmologów rodziła się świadomość tego, że jest jakaś dodatkowa masa, którą ewentualnie należałoby uwzględnić w globalnym bilansie masy Wszechświata. Wyjaśnia także, czym jest ten problem, na czym on polega i jaki ma związek z Ogólną Teorią Względności.
Tematem tegorocznej Krakowskiej Konferencji Metodologicznej była sformułowana przez Alberta Einsteina Ogólna Teoria Względności, powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkiego umysłu w całej historii naszego gatunku. Podczas tej interdyscyplinarnej konferencji w gronie fizyków, kosmologów, filozofów i historyków nauki dyskutowaliśmy wpływ Ogólnej Teorii Względności na rozwój fizyki i kosmologii, jej filozoficzne interpretacje i konsekwencje, a także poruszaliśmy wybrane zagadnienia współczesnej kosmologii relatywistycznej.
Tegoroczna Krakowska Konferencja Metodologiczna odbyła się w dn. 26-27 maja na Wydziale Filozoficznym UPJP II przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Patronem medialnym konferencji był Tygodnik Powszechny i serwis GraniceNauki.pl.
Seria Krakowskich Konferencji Metodologicznych ma długą tradycję, sięgającą lat 90-tych ubiegłego stulecia. Inicjatywę organizowania interdyscyplinarnych konferencji, podczas których eksperci w różnych dziedzinach omawialiby filozoficzne zagadnienia, które wyłaniają się z pracy badawczej naukowców najróżniejszych dyscyplin, podjęli uczeni tworzący środowisko Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych (OBI). Po powstaniu Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, wyrosłego z tradycji OBI, to właśnie nowa jednostka badawcza podjęła zadania organizowania kolejnych konferencji metodologicznych.

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 14   
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Год назад
Ciekawy wykład 🙂
@misterkefir
@misterkefir 8 лет назад
Food for thought. Rewelacyjny wykład, dziękuję.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Год назад
jeżeli siedzę w piłce plażowej i rozglądam się mierząc ciśnienie, to zauważę, że wszędzie gdzie patrzę jest takie samo z dokładnością do 10^-5 czyli moja piłka jest nieskończona, ale z drugiej strony ale, czy jest druga strona?
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Год назад
jak w fizyce można mieć "osąd własny"? choć z drugiej strony - czy poza horyzont zagląda Einstein? i podstawowe chyba, czy pęd jest czymś takim jak masa czy energia?
@dotmalec
@dotmalec Год назад
Dla układów odosobnionych obowiązuje zasada zachowania energii i pędu, a dla prędkości światła energia zależy tylko od masy. Skrót myślowy prowadzącego, ale zasadny.
@fizykkreatywny5401
@fizykkreatywny5401 7 лет назад
Zadziwiające jest, że ciemna materia może oddziaływać tylko grawitacyjnie. Jeśli ciemna materia sprzężona jest tylko grawitacyjnie ze zwykłą materią to powinna gromadzić się w miejscach skupienia zwykłej barionowej np. wokół gwiazd, planet czy czarnych dziur. Nie czytałem, aby astrofizycy tworzyli modele gwiazd zbudowanych z materii barionowej i ciemnej materii! Problem ciemnej materii moim zdaniem jest wynikiem błędów w obliczeniach astrofizyków albo błędów metod pomiarów w astrofizyce.
@cefalloid
@cefalloid 6 лет назад
Ależ ona gromadzi się w miejscach skupienia zwykłej materii. Tzn wokół galaktyk. Nie może ona jednak taka materia utkwić w gwieździe bo nie oddziaływuje np elektromagnetycznie i może tylko gonić niczym rój much (halo galaktyczne).
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Год назад
Tutaj problem polega na tym że ciemna materia jest obserwowana w ruchu galaktyk ale ta ciemna materia sama nie tworzy jakiś skupisk ciemnej materii, czyli nie ma ciemnych słońc z ciemnymi układami planetarnymi. Niczego takiego nie obserwujemy (soczewkowanie grawitacyjne). Nie zmany własności tej ciemnej materii.
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 Год назад
Oj oj🌃😯!?#trzeba jeszcze popracować nad materiałem✨👁oczywiście szacunek dla pracy i wiedzy✋ps.więcej,, wiemy,,/więcej pytań(to wkurza i zastanawia,,filozoficznie,,)
@mw4427
@mw4427 5 лет назад
Apostoła nowego mamy . nową ewangelię nam głosi inną od Chrystusowej . Biblia kłamie ? Nie kłamie , bo w Biblii wszystko proste , Lud Boży pojmuje Jej nauki . Ta nowa ewangelia strasznie skomplikowana , to nauka dla UCZONYCH W PIŚMIE !!!
@s3rverius
@s3rverius 4 года назад
Głowa?
@VoidCosmonaut
@VoidCosmonaut 3 года назад
@@s3rverius Głowa go boli przez sam fakt, że teologię można połączyć z astrofizyką i kosmologią. To typowa reakcja u "niekumatych"
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Год назад
MW, przecież tu nie nic o JHWH 😆😆😆
Далее
Part 5. Roblox trend☠️
00:13
Просмотров 2,7 млн
WHICH SODA CAN FLY THE HIGHEST?
00:48
Просмотров 9 млн
Krzysztof A. Meissner, Granice wiedzy we Wszechświecie
42:43
Czas kosmiczny [cz. 1] - prof. Krzysztof Meissner
45:49
Granice poznania #1 - wykład | prof. Krzysztof Meissner
1:00:59