Тёмный

Pałac Rządu Gubernialnego w Lublinie 

Pawel z Lublina
Подписаться 5 тыс.
Просмотров 2,2 тыс.
50% 1

Pałac Rządu Gubernialnego - później pałac Gubernatora - materiały do filmu
Biurokracja , nie jest wytworem naszych czasów bowiem w XIX wieku gdy Lublin był pod zaborami , ilość urzędników gwałtownie wzrastała.
Wprawdzie nadawało to rangi i prestiżu miastu jednak generowało gigantyczne koszty utrzymania aparatu władzy ( podobnie zresztą jak obecnie ) .
Historia budowy pałacu to lata 50 XIX wieku kiedy to Gubernator zwrócił się do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych o konieczności wybudowania nowego gmachu.
Dotychczas urząd znajdował się w pałacu Lubomirskich na Placu Litewskim i pięciu budynkach rozsianych na terenie miasta.
Ponieważ kasa miasta świeciła pustkami, Rząd Gubernialny planował zaciągnąć ogromną pożyczkę bankową na ponad 80 000 rubli ( finansowanie spłaty kredytu miało być ze środków przeznaczonych na budowy podobnych pałaców na terenie całej guberni ) jednak Komisja odrzuciła taką propozycję.
Latem 1859 roku Julian Ankiewicz składa projekt architektoniczny budowli wraz z opisem , który warto zacytować „ Plac przeznaczony na wzniesienie budowli […] jest najpiękniejszym placem w Lublinie. Projekt na gmach ze względu na taką jego sytuację pod względem massy budowli i obrobienia szczegółów chociażby w skromnym zakresie powinien być ozdobą miejscowości”.
Ciekawe są także wytyczne do projektu między innymi widne miejsca pracy dla 20 osób ( gdzie przy jednym oknie miały stać dwa biurka ) w suterenach znaleźć się miały mieszkania dla 11 woźnych.
Wymogi Gubernatora co do swojej siedziby wywołało wiele zastrzeżeń ze strony projektanta gmachu w starych dokumentach czytamy
„ Położenie budowli ze wszystkich stron otwarte i warunek sformowania przy niej oparkanionego podwórza… zmuszają do odsunięcia gmachu od ul. św. Józefa wbrew przepisom budowniczym policyjnym wypadałoby podwórzem gmachu ścieśnić albo w najgorszym razie, zupełnie pozbawić gmach zacisza oparkanionego, koniecznego przy otwartej ze wszystkich stron sytuacji. Z tych przyczyn proponuje posunięcie gmachu ku ul. Krakowskie Przedmieście tak, aby frontem stanął na przedłużeniu ul. Ewangelickiej, z boku na plac wychodzącej”
Lokalizacja także nie była przypadkowa bowiem ta część miasta w tamtych czasach była już niezwykle prestiżową to tu przy słynnym starym Placu Litewskim stały już Pałac Czartoryskich, Pałac Lubomirskich oraz gmachy Komisji Obwodowej. Sam gmach powstał na terenie dawnych ogrodów wyburzonego w latach 20-tych XIX wieku kościoła i szpitala Bonifratrów, który stał niegdyś na Placu Litewskim.
Za datę powstania założenia pałacu uznaje się 29 sierpnia 1859 kiedy to Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych zatwierdziła projekt budynku autorstwa Juliana Ankiewicza.
Budowa postępowała bardzo szybko jesienią 1861 całość została przykryta już dachem a prace wykończeniowe polegały na umieszczeniu dwujęzycznego napisu na frontonie ; Rząd Gubernialny Lubelski i po rosyjsku Lublinskoje Gubiernskoje Prawienie oraz herbu państwa żelaznego orła .
Gmach często zmieniał właścicieli po odzyskaniu niepodległości mieściła się tam Dyrekcja Okręgu II Korpusu Wojska Polskiego w 1918 , podczas okupacji mieściły się tam niemieckie urzędy wojskowe. Po wojnie budynek został przekazany Uniwersytetowi Marii Curie Skłodowskiej.
Sam gmach do czasów obecnych przetrwał niemal w niezmienionej formie.

Опубликовано:

 

7 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 21   
@midasik
@midasik Год назад
Pozdrawiam
@PawelzLublina
@PawelzLublina Год назад
Także pozdrawiam
@zbigniewb4090
@zbigniewb4090 Год назад
Witam wszystkich. Cześć Paweł. Dużo dobrego w nowym roku i kolejnych ciekawych odcinków.Pozdr.
@PawelzLublina
@PawelzLublina Год назад
Dziękuję bardzo także życzę wszystkiego dobrego:)
@X-RayTeam
@X-RayTeam Год назад
Ciekawy materiał. W sumie jak każdy Panie Pawle.
@PawelzLublina
@PawelzLublina Год назад
dziękuje ciesze się , że się podobało :)
@finitowski
@finitowski Год назад
Dobra robota! Sorki za brak zdjęć🚁
@kkrsnn5632
@kkrsnn5632 Год назад
Dobry materiał 👍
@krystiandrwal264
@krystiandrwal264 Год назад
Szanowny panie Pawle wszystkiego najlepszego z okazji nowego roku 2023 dużo zdrówka spełnienia wszelkich marzeń żeby się mogły spełnić pozdrawiam serdecznie no i więcej filmików niech przybędzie bo są ciekawe i interesujące przyjemnie się je słucha i ogląda
@PawelzLublina
@PawelzLublina Год назад
Oo dzięki bardzo miło:) przydałoby się więcej nagrywać mam takie plany noworoczne Również zdrówka życzę
@hobby30plus
@hobby30plus Год назад
Fajny hotel będzie
@PawelzLublina
@PawelzLublina Год назад
Znając nasze realia trochę się obawiam
@staron8001
@staron8001 Год назад
Za mało szczegółów, jakiś ciekawostek. Szkoda
@PawelzLublina
@PawelzLublina Год назад
Niestety mało materiałów :(
@staron8001
@staron8001 Год назад
@@PawelzLublina trzeba by gdzieś poszperać nawet w sieci. Jakieś zdjęcia z wewnatrz. Nie wiem czy tam jeszcze jest psychologia
@PawelzLublina
@PawelzLublina Год назад
Zaglądałem przez okno gole ściany sa
@staron8001
@staron8001 Год назад
@@PawelzLublina czyli opuszczony. Kiedyś byłem tam na egzaminie z psychologii ale nawet chwilę nie pomyślałem aby obejrzeć dokładniej co tam jest. Ale raczej było zaniedbane.
@staron8001
@staron8001 Год назад
@@ewasowik14 psychologia politologia poszły...
Далее
Szańce miasta Lublina  #fortificationsthecityofLublin
13:46
Staw Wielki Królewski w Lublinie
10:34
Просмотров 13 тыс.
Fixing Plastic with Staples
00:18
Просмотров 1,3 млн
Bike Challenge
00:20
Просмотров 16 млн
Lublin w 48h
21:24
Просмотров 149 тыс.
Mój dom - Pałac Lubomirskich
9:59
Просмотров 10 тыс.
Lublin Pałac Lubomirskich dwór Krebsa
4:14
Просмотров 1,5 тыс.
70 lat Państwowego Muzeum na Majdanku
9:34
Просмотров 51 тыс.
Lublin. Opowieść o mieście: Ogród Saski
7:22
Просмотров 9 тыс.
Fixing Plastic with Staples
00:18
Просмотров 1,3 млн