Тёмный

Physics - Special Theory of Relativity Explained 

Physicist
Подписаться 3,2 тыс.
Просмотров 2,4 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

18 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 13   
@Fizicar
@Fizicar Год назад
Još mnogo lekcija iz fizike na 👉 www.fizicar.com
@nenadstevanovic2383
@nenadstevanovic2383 Год назад
Fenomenalno, kao i uvek!
@zmutin
@zmutin Год назад
Hvala veliko!!!!!
@smath9799
@smath9799 7 месяцев назад
Pa jel svjetlost zavisna od sistema ili nezavisna...? Pitanje prvo ako se brod kreće ravnomjerno pravolinijski u desno priblizno brzinom svjetlosti i upali se sijalica na sredini broda hoce li u isto vrijeme stici na obje strane broda ili ce se prema desno svjetlost siriti polako a prema lijevo odma osvjetliti (kada posmatraju ovi u brodu), ako je ova tvrdnja tacna to bi znacilo da je nezavisna od sistema ona ide svojom brzinom i nezavisna je??? Pitanje 2. Ako ce svjetlost u tom brodu stici u isto vrijeme na lijevu i desnu stranu to znaci da je zavisna od kretanja broda isto kao i metak ispaljen iz pistolja u brodu isto ce ici i prem alijevo i prem desno jer se brod krece ravnomjerno pravolinijski a znamo kako zakoni u takvom kretanju funkcionisu (isto kao u sobi koja miruje)... Pitanje 3. Ako je ova druga tvrdnja tacna ta zamisao sa ogledalom na plafonu broda i izvorom na podu bi se mogao izvesti i sa pistoljem koji puca u plafon ko posmatra s vana duza putanja metka je po dijagonali nego po visini d ali posmatrano s vana po toj putanji dijagonale metak ide brza zbog sabiranja vektora a vrijeme ostaje isto... Pitanje 4. ako je tacna tvrdnja iz prvog pitanja to znaci bi svjetlost u eksperimentu sa poda broda promasila ogledalo na plafonu jer bi se smaklo ogledalo jer je svjetlost nezavisna, brod ode u desno svjetlost ide pravo tj. gore?
@MilunDimic
@MilunDimic Год назад
U Filozofiji imate pojam, KAKVE STVARI JESU , i KAKO NAM IZGLEDAJU. Niko vam nedaje za pravo,da na osnovu KAKO VAM IZGLEDAJU donosite zaključke. Zaključci se izvode na osnovu KAKVE STVARI JESU. U konkretnom slučaju,nama nam (posmatraču iz sistema koji miruje) izgleda da svetlost prolazi duži put (a) ,dok zapravo ,kako i jeste svetlost putuje linijom (d). Da je jedan izvor svetlosti u sistemu koji miruje,onda bi jedan zrak išao linijom (a), a drugi u brodu linijom (d),mogli bi diskutovati,ali tu vam nastaju druge relacije(izrazi).Ovako ,zaključci se izvode na osnovu "iluzija".
@Fizicar
@Fizicar Год назад
Vaš skepticizam je potpuno razumljiv i povrh svega dobrodošao. Relativistička i kvantna fizika nadilaze naš koncept "realnosti" i mogle bi biti predmet diskusije, filosofske ili kakve druge, da ne postoje eksperimentalni dokazi za iznete tvrdnje. NIz eksperimenata sa elementarnim česticama je potvrdio, ne samo postojanje dilatacije vremena, već i odlično slaganje sa predviđenim rezultatima. 1971. godine je čak izveden eksperiment sa sinhronizovanim atomskim časovnicima u avionima (Hafel-Keating eksperiment) koji je potvrdio rezultate relativističke fizike. Dakle, ili je relativistička fizika produkt iluzija, pa je treba menjati ili je naše poimanje "realnosti" iluzija, pa ga treba menjati. Vi, naravno, imate puno pravo i slobodu na izbor između ove dve opcije. Kao i ja.
@MilunDimic
@MilunDimic Год назад
@@Fizicar Ja sam od Vas očekivao odgovore na pitanja : 1)Dali je istinita tvrdja da svetlost se kreće linijom (d),a da se posmatraču "čini"da svetlost putuje linijom (a). Dali je argument istinita tvrdnja ,ili ono što nam se čini. Šta je osnov za zaključak? 2)Lorenc je zakonima elektrodinamike postavio hipotezu da sva tela se pri kretanju u odnosu na etar skraćuju po dužini . Lorenc i Poenkar su na toj hipotezi postavili matem. aparat teorije relativnosti. ETAR nije dokazan,i ceo matem. aparat je ostao na nivou hipoteze. 3) Ako svetlost ima konstantnu ( max) brzinu, i ona za vreme (t) savlada put (d),kojom brzinom putuje svetlost ,kada put (a)(hipotenuza) koji je veći od puta (d)(kateta), savlada za isto vreme(t). Logično je tvrditi,da je brzina zraka koji putuje linijom (a) veća od brzine zraka koji putuje linijom (d). Onda svetlost nema konst brzinu . A jedan od postulata je da svetlost ima konst. brzinu
@Fizicar
@Fizicar Год назад
@@MilunDimic Pokušaću da Vam odgovorim. 1) Zamislite da se nalazite na brodu, kojeg nosi reka brzinom matice, a da vi istovremeno koračate po palubi u pravcu koji je normalan na obe obale reke (kao da direktno prelazite reku). Da li će posmatrač sa obale videti Vas kako direktno prelazite reku ili će mu se "činiti" da se krećete koso u odnosu na obale, zato što vas, zajedno sa brodom nosi matica? Računanje puta koji ste prešli, sa stanovišta posmatrača sa obale, podrazumeva sabiranje Vašeg puta po brodu i puta koje je prešao brod nošen maticom reke. 2) Sve teorije o kontrakciji dužine, pre Ajnštajnove specijalne teorije relativnosti, bile su pokušaj da se objasne negativni rezultati Majkelson-Morlijevog eksperimenta o postojanju etra. Ajnštajn je koncept etra u potpunosti odbacio. Kontrakcija dužine, dilatacija vremena i jednakost mase i energije su direktne i neposredne posledice tvrdnje da je brzina svetlosti uvek ista i nedostižna za sva tela koja imaju masu mirovanja veću od nule. Osobine prostora i vremena nisu nepromenljive (kako se nama čini), već zavise od relativne brzine objekta, ali su merljive tek pri brzinama uporedivim sa brzinom svetlosti. 3) Svetlost različite puteve (u istoj sredini) savlađuje za različito vreme. Nisu pređeni put i vreme nepromenljive veličine (kako se nama čini) već je to brzina svetlosti. Dakle, svet kako ga mi vidimo se nama takvim samo čini, zbog ograničenja nametnutih od strane prirode našim čulima. Svakom nervnom impulsu, proizvedenom u oku pod dejstvom svetlosti, potrebno je više od 0,04s da produkuje vizuelnu mentalnu sliku. U tom periodu mi nismo u stanju ništa više da vidimo. Za to vreme svetlost prevali 12.000 kilometara (prečnik Zemaljske kugle). Fizika i matematika nemaju takva ograničenja. Mogu da rade sa ekstremno velikim i ekstremno malim brojevima, bez razlike. Stoga se neminovno postavlja pitanje: Koja percepcija sveta je "iluzija"? Ona koju nam nudi fizika ili ona koja je utemeljena na čulima?
@MilunDimic
@MilunDimic Год назад
@@Fizicar Pokušali ste,i " vešto" izbegli odgovor. Pitanje je ,dali svetlost putuje linijom (a) ili linijom (d), Vi ste u Vašem predavanju rekli da zrak prolazi put 2a. A to je ILUZIJA . Istina je da zrak ptolazi put 2d. Vama nije potrebno izvoditi Lorencove transformacije,Vi ih ODLIČNO znate.No ja ću Vas podsetiti na par činjenica. U transformacijama postoji sistem S koji miruje ,i sistem S* koji se kreće brzinom (v) x,t ,x* i t* su koordinate sistema, a A,B,C,i D konstante. Zanemarujući druge dve ordinate sistema polazne jednakosti su u pravcu x ose x=Ax*+Bt* t=Cx*+Dt* ------------------- Kako je Lorenc bio veoma vešt matematičar,posmatrajući S sistem iz S*, i obrnuto,što je legitimno ,došao je do sistema jednačina ,gde je x=A(x*+vt) x*=A(x-vt) --------------------- Ovde moramo zastati.Koji je ovde izkaz istinit,a šta je iluzija? Primera radi,posmatrajmo Zemlju i Sunce. Sunce je nepokretan sistem S, a Zemlja S* Posmatrano iz svemira,Zemlja se kreće oko Sunca. Legitimno je pitati se,kako se Sunce vidi sa Zemlje. Odgovor je ,Sunce se kreće. A to je ILUZIJA. Nelegitimno je relacije ,koje "opisuju "kretanje Sunca oko Zemlje kombinovati sa relacijama koje opisuju kretanje Zemlje oko Sunca. Tu su filosofi u pravu.SAMO ISTINIT ISKAZ DAJE ISTINIT ODGOVOR I vratimo se na relacije do kojih je došao Lorenc. Njemu su bila potrebna dva iskaza suprotnih znakova,va bi naštimovao "razliku kvadrata". I on je sada ,uvodeći foton,odnosno izraz da je x=ct, i x*=ct*, pomnožio dva suprostavljena iskaza, i sređivanjem dobio.izraz koji Vi odlično znate. Ono što nije legitimno je ,da nije ispravno kombinovati iskaze istine sa iskazima iluzija.Teorija relativnosti bazira na nelogičnostima. Teorija govori o dilataciji vremena,a da vreme nije ni definisala. Znate,jedan filosof je rekao:ako me neko pita šta je vreme,rekao bih znam,ali ako bi tražio da mu to objasnim,nebih znao,jer nemam čulo za vreme. I ne samo Anštajn,to nije mogao ni Njutn,ni Aristotel u svojoj fizici. Mi se još nismo otrgli od Zenonovih paradoksa koji koristeći vreme tvrdi da kretanje i ne postoji,nismo ih dešifrovali,težimo senzacionalizmu, i što je stvar nerazumnija,ona je "genijalnija". Ja sa Vama ne polemišem,ja volim što imam sagovornika sa kojim bi suprostavljao mišljenje. Svako dobro i zdravlje Vam želim,i čestitam Vam praznik.Nešto mi govori da ste katolik.A i daste druge vere,Bog Vas blagoslovio Milun Dimić
@MilunDimic
@MilunDimic Год назад
Da bi se došlo do obrasca za teoriju relativnosti,zrak putuje i visinom pravouglog trougla i katetama (a), Šta to zapravo znači,i posmatrač iz nsistema koji miruje je u pravu,i neposredni svedok sistema koji se kreće je u pravu. Iluzija=istina To mu dođe,okrugli kvadrat. A rezultat je dilatacija vremena i kontrakcija dužine. To znači ako se čovek popne u voz,avion,brod ilisl koji ide tom brzinom,on misli da će za delić sekunde obići zemlju. Ali nije tako,on nezna teoriju relativnosti,inače da zna nikad se nebi vozio tim sredstvom. Po teoriji njegovo vreme putovanja je beskonačno. Znači,foton,pošto se kreće brzinom svetlosti ima beskonačan interval vremena kretanja. Kud krene,nikad ne stigne (vreme kretanja beskonačno). To sliči Zenonovim paradoksima,nema kretanja. Zrak putuje i nikako da stigne do cilja,jer mu je vremenski iterval kretanja beskonačan . , A mi merimo njegovu brzinu kretanja ,Kako kad po teoriji on od jedne do druge tačke. putuje beskonačno. Izgleda.... Teorija kao rezultat daje DILATACIJU UMA I KONTRAKCIJU RAZUMA. Genijalno, nema šta.
Далее
Radioactivity
10:02
Просмотров 1,1 тыс.
Šta je snaga?
7:33
Просмотров 977
Ice Bear would appreciate some cheese 🧀
00:18
Просмотров 13 млн
⚡ #RodrygoGoes ✖️ #Mbappé ⚽ #UCL
00:11
Просмотров 558 тыс.
연준 (YEONJUN) ‘GGUM’ Official MV
02:44
Просмотров 2,2 млн
С чего всё началось?
00:42
Просмотров 86 тыс.
Huygens' principle - diffraction
8:25
Просмотров 1,2 тыс.
The harmful effects of radiation
6:47
Просмотров 764
Nuclear fusion - energy of stars
9:42
Просмотров 1,4 тыс.
Physics - Dosimetry
6:38
Просмотров 582
Fission and nuclear energy
8:42
Просмотров 1,9 тыс.
Šta je potencijalna energija?
6:53
Просмотров 1,3 тыс.
Nuclear physics - Atomic nucleus
7:58
Просмотров 1,3 тыс.
Fizika - Površinski napon
5:42
Просмотров 1,3 тыс.
Ice Bear would appreciate some cheese 🧀
00:18
Просмотров 13 млн