Тёмный
No video :(

Po stopách trilobitů druhu Elipsocephalus hoffi 

Prospektor
Подписаться 28 тыс.
Просмотров 4,2 тыс.
50% 1

Jak jsem slíbil v předchozím videu o trilobitech Paradoxides gracilis, podíváme se dnes na lokalitu proslulou drobnými roztomilými trilobity Elipsocephalus hoffi. Když má člověk štěstí a umí dobře hledat, může najít kusy kamene, na nichž se vyjímá několik těchto bytostí. Schválně, zda se mi dnes podaří ulovit podobný kousek! Držte mi palce!
Mrkněte se na moje nová trička na: www.hledacovo.cz/
Staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k těmto výhodám:
/ @prospektorcz
Odkazy na náš podcast Signály pod povrchem:
Spotify: open.spotify.c...
Anchor: anchor.fm/sign...
#prospektor

Опубликовано:

 

21 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 73   
@zpetdovlasti_detecting
@zpetdovlasti_detecting 4 месяца назад
Velice pěkná a určitě zajímavá lokalita a moc pěkně zpracováno,díky za fajn video
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 4 месяца назад
Ahoj, díky moc! Jsem rád, že se ti video líbilo 👍
@pavelnavratil5479
@pavelnavratil5479 5 месяцев назад
Opět paráda. Supr čupr video a gratulka k nálezům.👍
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Děkuju ti, Pavle! Ať se daří 👋
@pavelnavratil5479
@pavelnavratil5479 5 месяцев назад
@@ProspektorCZ I tobě přeju hodně štěstí při rýžování, hledání i v hledání fosílií.👍
@alenamatejkova4256
@alenamatejkova4256 6 месяцев назад
Ahoj Prospektore 🍀Děkuji za krásnou ukázku, super videjko 😂😇👍👍Ti malincí mrňousci - to je neskutečné 😇🥰👍👍 Moc zajímavé 😂👍👍👍Jsem zvědavá co se ti ještě podaří najít 🍀Alena 🙋🏻‍♀️🌲😂👍👍
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Ahoj Alenko, také jsem zvědavý, co mi letošní sezóna přichystá! Měj se krásně.
@stiricz6542
@stiricz6542 6 месяцев назад
Já bych rád vyděl pátrání po tvorech co lovili Trilobity. V Praze nedaleko Barandova je Žakův důl kde jsou pravěcí štíři občas. Jo a krásný video jako vždy.
@Marasuchus216
@Marasuchus216 6 месяцев назад
@stiricz6542 Ano, to by bylo rozhodně zajímavé, zvlášť když spousta z nich se vyskytovala i u nás. Mimo tebou zmiňovaných eurypteridů/kyjonožců (ve skutečnosti se nejednalo o mořské štíry, jak se jim lidově přezdívá, nýbrž o samostatný řád klepítkatců jen vzdáleně příbuzný pravým štírům) z ordovických, silurských a devonských vrstev. Největší z nich dosahovali délky těla 2 metry (rod Pterygotus) až 2,5 metru (rod Jaekelopterus), což z nich činí největší známé členovce všech dob. Zajímavý je též český druh Kodymirus vagans, který byl objeven v našem kambriu v paseckých vrstvách a je znám jako možná nejstarší sladkovodní či brakický členovec, vzdáleně příbuzný trilobitům. Ale nejatraktivnějšími ze všech jsou rozhodně dinokarididi - první známí superdravci na Zemi, z nichž ze všech je stopro nejpopulárnější rod Anomalocaris, skutečný postrach (nejen) všech kambrických trilobitů. Mimo jiné byl tento chlapík objeven i v ČR, a to právě u Jinců! Takže tyto a další fascinující nálezy čekají jen na nás!
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Teda pánové, já jenom zírám na vaše znalosti, to vy byste měli provozovat RU-vid kanál o fosíliích, já jsem úplný břídil a amatér. Asi bych se měl chytit zase spíš lopaty :)
@janbukovsky1411
@janbukovsky1411 6 месяцев назад
Pěkné video, zpříjemnilo mi čekání na víkend, než budu moct taky vypadnout z města. Co bude příště, je mi asi jedno, počasí spíš nahrává hledačce než rýžování, myslím, že už si jednou nemocný po pánvování byl.😂 Ať se daří!
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Díky! A je to tak. Ještě, než jsem natáčel, tak jsem rýžoval v mínusovém počasí, kdy mi pánev i zamrzla. Z toho jsem měl několik týdnů zápal průdušnice :D
@kvetakzapeceny6797
@kvetakzapeceny6797 6 месяцев назад
super video prospektore👍 těším se na až někdy uděláš video s rýžováním😁
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Díky, květáku. Snad se v létě zadaří a záda budou lepší.
@samurai2671
@samurai2671 6 месяцев назад
Ahoj tam jsem byl a moc se mi to líbilo po tomhle videu tam určitě pojedu znova
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 6 месяцев назад
Ahoj, jaké jsi tam měl nálezy?
@paveltreml4219
@paveltreml4219 3 месяца назад
Mohu se také zeptat jaké jste odtamtud měl nálezy? A současně myslím si správně, že jde o oblast pro vrchem Ostrý (Rejkovice)? Zaboha si nemůžu vzpomenout, kde přesně se to místo nachází - nicméně Vystrkov, kde je hoffíků asi nejvíce, mi to nepřipomíná.
@vojtapecha1953
@vojtapecha1953 4 месяца назад
Ahoj,doufám že bude hledání s detektorem kovů. Ale jinak dobré video.
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 4 месяца назад
Ahoj, taky doufám, že bude brzy další video o hledání!
@Zlatonos
@Zlatonos 6 месяцев назад
Čau Prospe, super video, ale už se mi chybí videa z rýžování. Smíš prozradit kdy bude nové video se zlatem? :D Mimochodem moc ti děkuji za ta videa z rýžování, díky tvím videím jsem začal rýžovat a ted´ tím trávím každý víkend (ano i v zimě). Velmi mě toto hobby baví, jezdím na Bojovský p. ke Klínci. Zatím nemám žádné velké nálezy, ale hlavní je že mě to baví a že netrávím své nejlepší dny u počítače. Ještě jednou, moc ti děkuji a těším se na budoucí výpravy!
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Ahoj, jsem rád, že tě moje tvorba inspirovala k tak intenzivní nové zálibě! Bohužel v dohledné době to se zlatem nevidím, záda na to rozhodně nejsou připravena a vždy si to radši užívám v teplém počasí. Takže já musím počkat :)
@frantisekjanura
@frantisekjanura 4 месяца назад
Ahoj Prospektové top video❤😊.Mohu se zeptat kdy bude další hledaní ???
@Marasuchus216
@Marasuchus216 6 месяцев назад
Tak jsem konečně tady. Omlouvám se za zpoždění. Takže má (prozatímní) “analýza” zní takto: 1:38 Fragment negativu (asi) z rodu Rejkocephalus či Hydrocephalus. 1:57 Tato sedimentární hornina je prachovec. 2:24 Ano, cephalon z rodu Rejkocephalus, trubičkovité útvary nejsou ani koráli, ani rostlinky, nýbrž ichnofosilie (zkamenělé stopy po lezení a vrtání živočichů, asi červů či nějakých členovců, v mořském bahně) 2:48 Opět ichnofosilie. 3:37 Ichnofosilie. 3:56 Ichnofosilie (typický trubičkovitý tvar chodbičky). 4:39 Obě ichnofosilie. 6:08 Ellipsocephalus hoffi. Pozitiv (výlitek, pozná se tak, že splývání s okolním sedimentem, na rozdíl od pravé fosilie, kdy se tělo ještě leskne a bylo skutečně součástí živého organismu. 7:48 Ellipsocephalus hoffi. Fragment negativu. 8:28 + 8:43 Ellipsocephalus hoffi. 9:01 Ellipsocephalus hoffi - negativ. 9:51 Správně určeno. 10:29 Správně. 11:38 + 11:49 Toto byl upřímně i pro mě složitý rébus, ale myslím, že už jsem na to přišel. Původně jsem se klonil k fragmentu schránky nějakého mlže (Bivalvia) nebo ramenonožce (Brachiopoda). Nicméně nyní jsem si na 90 % jistý, že se jedná o ichnofosilii ichnorodu Curvolithus, což by měly být chodbičky po nějakých plžích (Gastropoda/šneci a slimáci), ploštěnkách (Planthelmintes) nebo pásnicích (Nemertea). Avšak i tento taxon je mnohými vědci označován jako Nomen dubium (pochybný). 12:24 Tady si moc jistý nejsem tím, jak je to fragmentární. Ale asi kousek trilobita. 12:48 Krásnej hoffík. :] Ke kambrickým fosilním společenstvům Ti doporučuji tyto odkazy: www.geology.cz/spec-papers/obsah/no6/6-10.pdf www.cambridge.org/core/journals/journal-of-paleontology/article/abs/ichnogenus-curvolithus-revisited/D5DDA9E8E2C9CC06BEFDCF50A5A13B73 A na závěr ještě něco k současné biotě: 1:13 Černorosol uťatý (Exidia truncata) - nejedlá dřevokazná houba, nejčastěji roste na listnáčích (dub, líska, lípa). 🍄 10:13 Žádný trilobit ani jejich příbuzný, ale dravý roztoč (příbuzný klíšťat) sametka rudá (Trombidium holosericeum). 🕷 12:11 Vlivem invazního slunéčka východního bohužel čím dál vzácnější broučí kráska - slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata). 🐞😢 Parádní video jako vždy !!! 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍 💥✨💫⭐️🌞☄️🪐🌕🌎🌍🌏🔥🌋🗻⛰⚡️🪨💧🌊🌫🌬💨🧪🧬🦠☘️🍀🌿🌱🌳🌴🌲🪱🦞🦐🐚🐌🦑🐙🦀🦂🕷🦗🦋🪲🪳🐠🦈🐟🐸🦎🦕🦖🦤🦅🦎🐀🐒 🧑‍🔬 🪨🦴 ⛏
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Ahoj, opět děkuji za vyčerpávající analýzu! S těmi ichnofosíliemi nejsem moc kamarád. Musím si nastudovat principy, jakými vznikají. Taky uvidíme, jestli se dostanu k preparaci vzorků, abych odhalil jejich ukrytou krásu. Jak dopadla písemka?
@Marasuchus216
@Marasuchus216 5 месяцев назад
@@ProspektorCZ Není zač, rád v tomto oboru pomůžu. Díky za optání, no, netroufám si tvrdit, matematika a fyzika upřímně nejsou můj šálek kávy, ale tiše věřím alespoň v trojky.
@Marasuchus216
@Marasuchus216 6 месяцев назад
Ahoj Prospe, předem moc gratuluji ke krásným nálezům. Bohužel tu dnes nebudu, to víš, když jeden student zítra píše z matiky a fyziky … 😓 Ale jsem přesvědčen, že mezi Tvými fandy jsou také znalci, takže se jich klidně ptej. Já se (snad) budu dívat (a případně i napíšu názvy Tebou nalezených taxonů) až zítra. Dnes to není v mých silách. Hledačce zdar! 👋
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 6 месяцев назад
Ahoj, děkuju, žes mi nechal zprávu. Hlavně držím palce s písemkama. Pak si rád opět přečtu tvou analýzu! K té minulé se ještě musím vrátit a projít to krok po kroku.
@TomDEPRESS
@TomDEPRESS 5 месяцев назад
Tohle není Jidášovo ucho,ale lidi si to pletou. Je to Černorosol.Taky mě kdysi zmátl :-) Jidáš roste na bezinkách
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Ahoj Tome, díky moc. Budu si to muset nastudovat, abych to příště neolizoval :D
@paveltreml4219
@paveltreml4219 4 месяца назад
Ahoj, naprosto skvela videa 🙏, diky moc za ne a urcite jeste nejake s trilobity muzes v blizke dobe pridat. Hoffici jsou hrozne hezci trilobiti a urcite na ne budu muset znovu vyrazit 🙏😇
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 4 месяца назад
Pavle, zdravím tě a děkuji ti mnohokrát za zprávu. Jakmile se vyhrabu z angíny, budu se muset pustit do dalších výprav!
@paveltreml4219
@paveltreml4219 4 месяца назад
Preji brzke uzdraveni 🙏
@adamdvorak5437
@adamdvorak5437 6 месяцев назад
Ta černá houba není Jidášovo ucho, ale dřevokazná houba z rodu černosol. Většinou se dá najít na mrtvém listnatém dřevě (párkrát jsem ho viděl i na jehličnatém) a vždy je to takovýto tmavý až černý "plivanec" na dřevě. Jestli se dá jíst, nevím, ale asi bych to reálně ani nezkoušel... A ta červená potvůrka je roztoč (čili není s trilobity příbuzná) jménem sametka.
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Adame, díky moc. Takže radši nejíst :D
@LudmilaVoltrova
@LudmilaVoltrova 5 месяцев назад
Natoč video s detektorem kde ůkážeš jenom vykopané nálezi(prosím)
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Ahoj, vykopané nálezy jsou přeci vidět v každém videu.
@ondrejsuchan1503
@ondrejsuchan1503 3 месяца назад
Ahoj, krásne video mohl bych se zeptat kde to hledás jestli to není tajný😊
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 3 месяца назад
Ahoj Ondro, díky moc! Jsem rád, že se ti video líbilo. O lokalitách veřejně raději moc nemluvím. Lidé mi za to nadávají, oprávněně se bojí, že je pak lidé zdevastují.
@ondrejsuchan1503
@ondrejsuchan1503 3 месяца назад
@@ProspektorCZ Děkuji za odpověď a naprosto ti rozumím že to nechceš říkat veřejně jenom radši neříkej ve videu kam jdeš má vlak aby si to pak někteří nevyhledali
@fossilhunterczsk8651
@fossilhunterczsk8651 6 месяцев назад
4:44 to sú ichnofosílie,stopy po činnostiach hrabavých organizmov
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Díky! Takže by se dalo říct, že je to tedy pradávná výplň takových chodbiček?
@fossilhunterczsk8651
@fossilhunterczsk8651 5 месяцев назад
@@ProspektorCZ áno🙂
@tomasdunajcik3040
@tomasdunajcik3040 5 месяцев назад
Ahoj prospektor vieme sa.nejako.kontaktovat potreboval by som poradit ohladom deus xo detektoru diky 😊
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Ahoj Tomáši, lidé mi píší často. Není problém mne zkontaktovat.
@vitanaMC
@vitanaMC 4 месяца назад
Čau mám otázku když mám lehce na prasklou cívku u garett ace 150 mám kupovat novou nebo to nemá velký vliv na hledaní
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 4 месяца назад
Ahoj, a kde to je prasklé?
@vitanaMC
@vitanaMC 4 месяца назад
Ze spodku
@vitanaMC
@vitanaMC 4 месяца назад
Maš nějaké jiné sítě abych mohl poslat fotku
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 4 месяца назад
@@vitanaMC Jasně, mám přece Facebook a Instagram.
@vitanaMC
@vitanaMC 4 месяца назад
Jo já jsem zapomněl
@MichalJilek-zc2vt
@MichalJilek-zc2vt 3 месяца назад
Kdy bude další video z hledání s detektorem❤
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 3 месяца назад
Ahoj, pokud sleduješ můj Instagram, tak víš, že teď pro vás natáčím nové hledání v poušti.
@Diabl01734
@Diabl01734 4 месяца назад
ty tyčinky jsou rozhodně hlavonožci 😄
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 4 месяца назад
Ahoj, myslíš? 🤔
@margaspren759
@margaspren759 6 месяцев назад
Že by to lezla po kameni sametka?
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 6 месяцев назад
Ahoj, jojo, nejspíš to tak bude :)
@adam.videography
@adam.videography 6 месяцев назад
4:40 Vypadá to, že by to mohli byť belemnity.
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 6 месяцев назад
Díky za tip. Ti žili také v kambriu jako tito trilobiti? Odpovídá to horizontu?
@adam.videography
@adam.videography 6 месяцев назад
@@ProspektorCZ Jo, tak potom neviem. Belemnity sa vyskytujú až v období druhohor.
@fossilhunterczsk8651
@fossilhunterczsk8651 6 месяцев назад
​@@adam.videographybelemnity? To sú ichnofosílie, a toto je stredné až vrchné kambrium, vtedy belemnity neboli. A belemnity sa zachovávajú v podobe kalcitových rostier😉, tuto to nevidno a ani obdobie nesedí.
@Marasuchus216
@Marasuchus216 6 месяцев назад
Ne, ne, mohu vás všechny ujistit, že o belemnity se rozhodně nejedná. Nejen, že se z nich, jak zde již poznamenal kolega, zachovají jen rostra (jež jsou příčně rovná, většinou černě zbarvená a na konci také mírně zploštělá - díky tomuto rohy připomínajícímu tvaru jim středověcí lidé přezdívali “čertí drápy”), ale hlavně tito hlavonožci vůbec nežili v kambriu, ani ordoviku, ani siluru. Nejstarší zástupci kladu Belemnoidea se ve fosilním záznamu objevují teprve až v devonu (cca před 410 miliony let) a praví belemniti pak jsou ještě mladší (z druhohor). Obecně jacíkoliv hlavonožci z kambria jsou velmi vzácní, neboť v této evoluční fázi se nacházeli ještě ve svých prvopočátcích.
@Marasuchus216
@Marasuchus216 5 месяцев назад
Ne, ne, mohu vás všechny ujistit, že o belemnity se v případě kambrické paleobioty jineckého souvrství rozhodně nejedná. První zástupci kladu Belemnoidea se ve fosilním záznamu objevují teprve až v období devonu (před asi 419 miliony let). Praví belemniti pak pocházejí až z druhohorní éry (střední trias až konec křídy). Fosilie belemnitů jsou, jak již zde zmínil kolega, prezentovány špičatými černě zbarvenými rostry (které svým tvarem připomínají drápy - odtud jejich lidové označení ze středověku - “čertí drápy”). Hlavonožci byli v kambriu ještě ve svých prvopočátcích, tudíž jsou zde jejich fosilie ohromnou raritou.
@TURIECFOTO
@TURIECFOTO 6 месяцев назад
paradne videjka robis
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 6 месяцев назад
Ahoj, díky moc! Jaký typ videí se ti líbí nejvíc?
@TURIECFOTO
@TURIECFOTO 6 месяцев назад
@@ProspektorCZ pozeral som uz nejake starsie videa, asi tento typ, chodenie na miesta, hladanie, komentovanie.. robis to velmi dobre.. tiez sem tam u nas hladam, hlavne lietavska lucka.. pri bystricke pri martine som nasiel velkeeeeho amonita, davnejsie. kopal som tam uz niekolko krat, ale nic sa uz nepodarilo. nech sa dari:)
@fossilhunterczsk8651
@fossilhunterczsk8651 6 месяцев назад
​@@TURIECFOTOtak na Slovensku je amonitov veľmi veľa😀
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 5 месяцев назад
Aha, díky moc! To jsem nevěděl, že na Slovensku jsou amonité!
@TURIECFOTO
@TURIECFOTO 4 месяца назад
@@ProspektorCZ ahoj, vcera som nejake videjko o amonitoch pridal aj ja, prve o skamenelinach, asi budem pridavat dalsie
@miriamkrokova1116
@miriamkrokova1116 6 месяцев назад
Cs
@ProspektorCZ
@ProspektorCZ 6 месяцев назад
Čaues!
Далее
Našli jsme zlato ve splavu!
20:49
Просмотров 85 тыс.