Тёмный
No video :(

Podłogówka wszędzie co 10 cm? Jaki rozstaw przy 30/24℃? Ogrzewanie podłogowe na przykładach! 

Buduj z Inżynierem
Подписаться 6 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

🔴 SUBSKRYBUJ KANAŁ!
🔵 OPIS: Materiał jest kontynuacją materiału o rozstawach podłogówki: „Podłogówka co 10 cm to najlepsze rozwiązanie? Sprawdzam! Jaki rozstaw podłogówki?” www.youtube.co... Pod filmem pojawiło się wiele komentarzy na temat błędnych założeń, tutaj wyjaśnienie.
0:00 Wstęp
0:10 Przykład trzech pomieszczeń tej samej wielkości
1:46 Zapotrzebowanie energetyczne pomieszczeń
2:11 Drugi przykład trzech pomieszczeń różnej wielkości
3:30 Gdzie jest problem?
Współpraca: biuro@pirodom.com.pl
#podłogówka #ogrzewanie #ogrzewaniepodłogowe

Опубликовано:

 

17 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 53   
@konjarek
@konjarek 18 дней назад
Poza rozstawem rur, duże znaczenie ma przepływ wody. Może się okazać że ten sam rozstaw w pomieszczeniach o różnym zapotrzebowaniu będzie odpowiedni przy dobrze wyregulowanym przepływie.
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL Год назад
Zawsze można skręcić rotametry jak jest przegrzane
@po_co_mi_to
@po_co_mi_to Год назад
Masz racje
@k.j.4347
@k.j.4347 Год назад
Dokładnie gęsty rozstaw obniża temperaturę zasilania przy ogrzewaniu pompą ciepła mamy leszy COP i SCOP więc nic nie tracimy a mamy gwarancję niskich rachunków i ciepełka
@spatz7411
@spatz7411 Год назад
​@@k.j.4347 Oczywiście i powiedzmy że masz zaplanowane ułożenie paneli a po 5 latach znudzą się i ułożysz deskę podłogowa to wtedy trzeba więcej energii. Odkręcasz na rozdzielaczu i gotowe.
@aleksander1610
@aleksander1610 13 дней назад
To w związku z tym że wszystko liczysz względem zapotrzebowania to może powiesz jak się liczy to zapotrzebowanie bo większość nie ma projektu i wyliczonego zapotrzebowania
@marcinpawowski4079
@marcinpawowski4079 Год назад
Proszę zrobić obliczenia że np. zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu jest np 1000wat pomieszczenie ma 20m2 powierzchni są po dwie obiegi podłogówki w jednym przypadku co 15cm w drugim co 10cm na podłodze panele. W przypadku co 15 cm będą 2 obiegi po ok 66 metrów, w przypadku co 10cm będą dwa obiegi po 100 metrów. Jaki parametr na zasilaniu przy delcie 6stopni i tym samym przepływie trzeba podać aby do pomieszczenia dostarczyć 1000wat ciepła. Może w przypadku rozstaw co 15cm będzie to np. 30stopni a w przypadku co 10cm będzie to np 27 stopni dla tych którzy planują ogrzewać domu pompą ciepła będzie to istotna informacja i argument żeby rozstaw rurek był co 15cm czy co 10cm.
@siwy7551
@siwy7551 Год назад
Chłop dobrze prawi lecz brak argumentacji i fachowych obliczeń jak to u większości inżynierów po studiach.
@wadysawalewandowska6334
@wadysawalewandowska6334 6 месяцев назад
No właśnie mu o to chodzi, żeby nie kłaść co 10 czy co 15 tylko tak jak obecnie robi się na zachodzie zamówić projekt i dopasować rozstaw, średnica rur, do zapotrzebowania w danym pomieszczeniu i do temperatury czynnika jaką chcemy otrzymywać. Kasa wydana na projekt zwróci się w zaoszczędzonym materiale i robociźnie tylko jest jeden minus będzie pod dane źródło ciepła. No chyba, że zastosujemy bufor i grupę pompową z mieszaczem, a kocioł czy PC będzie ładować bufor na wyższą temperaturę niż potrzebujemy czynnika do ogrzewania podłogówki. Przy PC wychodzi gorszy COP jednak bezpieczniejsze rozwiązanie dla PC monoblokowych. Pompa ładuje tylko bufor, a pompa z mieszacza pompuje na podłogówkę, więc nie eksploatuje się na maksa żadnej z pomp, tak jak to niektóre firmy robią, gdyż ccc i pompa z PC pompuje na całą podłogówkę i nie rzadko tłoczy cały czas. Dodatkowo defrost idzie z bufora, a nie w wyniku odbierania ciepła z podłogi, która w takiej instalacji pełni rolę magazynu ciepła"bufora". Minusem rozwiązania z buforem jest to, że przy dobrze zaizolowanym budynku i małym zapotrzebowaniu na ciepło po nagraniu czynnika w buforze PC starego typu on off będzie się często wyłączać, a dla żywotności PC duży wpływ mają załączenia i wyłączenia się sprężarki. Lepiej jak pracuje cały czas nie na najwyższych obrotach jak by miała taktować i co kilka minut się wyłączać i załączać. PC nowsze mają inwertorowe sprężarki, które dostosowują swoją pracę do zapotrzebowania i oprogramowania dzięki czemu minimalizuje się liczbę załączeń i wyłączeń, a zamiast tego pracują dłuższy czas na zmiennych obrotach, płynnie modulowana jest częstotliwość sprężarki. W niektórych budynkach w których instalacja jest z magazynem "buforem" w podłodze, dochodzi do sytuacji, że PC pracuje non stop, co może wydłużyć życie PC lub zmniejszyć w zależności od osiąganych częstotliwości przez sprężarkę. Jednak w takim przypadku pompka obiegowa będzie szybciej do wymiany.
@konjarek
@konjarek 18 дней назад
​@@wadysawalewandowska6334 Niekoniecznie musi wyjść gorszy COP przy PC z buforem. Jeśli będzie zainstalowana fotowoltaika, większa część ładowania bufora będzie przypadać na dzień a więc będzie odbywać się w korzystniejszych warunkach dla PC a dzięki temu wzrośnie COP. Do tego dojdzie pełniejsze wykorzystanie własnej energii czyli mniejszy koszt. Może się okazać że taki układ będzie wydajniejszy.
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 Год назад
Swoją drogą zrób odcinek jakby grzać wszystkimi przegrodmi . Albo Podłogowa 10cm vs ścienne + podłogowe 20 cm . Niby przewodu pójdzie tyle samo ale efekty nie będą takie same. Jak nisko się zejdzie z temperatura zasilania
@wadysawalewandowska6334
@wadysawalewandowska6334 6 месяцев назад
A jak obliczyć zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło? Może filmik o takiej tematyce by Pan popełnił :)
@tomaszkopyto2042
@tomaszkopyto2042 Год назад
Zapotrzebowanie na dany moment. Po to są sterowniki i dławiki na przepływie. A co zrobisz jak po kilku latach okarze się że będziesz potrzebował zamienić te pokoje i odwrotna sytuacja do omawianej?
@MrArturo128
@MrArturo128 Год назад
Montuję listwę sterującą plus czujniki i żadne przegrzanie mi nie straszne a przy tym mam zachowuje indywidualny komfort cieplny
@karoln9948
@karoln9948 2 дня назад
A czy to że silnik spalinowy ma możliwość wkręcić się na 5 000 lub 7 000 obrotów oznacza, że ma na takich obrotach jechać cały czas ?? Nie. Tak samo można zrobić z podłogówką zwiększyć moc (przewymiarować) poprzez zagęszczenie rozstawu rur, a później sterować sekcyjnie. Jak jest za zimno - włączyć ogrzewanie, jak jest właściwa temperatura to wyłączyć. Wykonanie podłogówki jest inwestycją na wiele, wiele lat. Na moje lepiej mieć zapas mocy, przez przewymiarowanie, bo są to znikome koszty np. 30 mkw podłogi zamiast w rozstawie 20 cm zrobić co 10 cm, to koszt 150 mb rury (ok. 140-160 zł) + dodatkowa gałązka na rozdzielaczu (powiedzmy +30 zł). A robienie instalacji na styk na chwilę obecną jest dość odważnym by nie powiedzieć, że ryzykownym podejściem do tematu.
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 Год назад
Gęsto rurki schodzimy z parametrem zasilania co jest kluczowe dla pomp ciepła. A moc regulujemy przepływem . Maty kapitalne tam to jest gęsto. Można podejść do tematu dwojako . Temperatura zasilania 18 stopni i dać ogrzewanie podłogowe i ścienne i sufitowe .temperatura odczuwalna( komfort cieplny będzie 22 stopnie) coś za coś
@piotrp9325
@piotrp9325 Год назад
jak temperaturą zasilania 18 stopni osiągnąć w pomieszczeniu 22stopnie? jakaś fatamorgana czy efekt kwantowy ?
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 Год назад
@@piotrp9325 wykres komfortu cieplnego keninga. Możesz mieć temperaturę powietrza 15 stopni ścian 30 stopni a ODCZUWALNA temperatura będzie 22 stopnie i będziesz chodził w podkoszulce. Promieniowanie cieplne . Słońce ogrzewa nasza planetę a w kosmosie jest próżnia... Promienniki ciepła często używane w kościołach.
@karol.dragan.buduje.instaluje
@@oneferrdek3346 Twierdzisz, że z 18 stopni można zrobić w pokoju 22, więc do jakiej temperatury można zejść, żeby te 22 utrzymać? Jeśli zrobimy podłogówkę co 5 cm to może już 13 stopni wystarczy? A gdyby tak zrobić zbiornik na wodę, żeby cała podłoga, ściany i sufit były wodą, przykrytą płytkami lub płytą GK, to może wystarczy wodą z wodociągu 8-10 stopni tam trzymać? Ciekawi mnie jak doszedłeś do tych 18 stopni...
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 Год назад
@@karol.dragan.buduje.instaluje czy ty ogarniasz czym jest temperatura odczuwalna? Walczymy o komfort cieplny a nie temperaturę na termometrze. Kanał holibood. Wykres komfortu cieplnego... Nawet aplikacje w smatfonach podają np -2 stopnie ,temperatura odczuwalna -7 . Wykres komfortu cieplnego keninga.
@karol.dragan.buduje.instaluje
@@oneferrdek3346 jasne, rozumiem. Można mieć temperaturę powietrza 15 stopni, a ścian 30 stopni i odczuwalna temperatura według tego wykresu będzie zbyt wysoka, ale załóżmy, że tak komuś pasuje. W zależności od kubatury i ruchów powietrza, to powietrze ogrzeje się w ciągu kilku godzin i temperatura ścian spadnie, a powietrza wzrośnie o ile ściany nie będą ciągle podgrzewane do tych 30 stopni. Jak masz termometr bezdotykowy, to przejdź się po domu i zmierz temperaturę ścian i podłogi oraz innych przedmiotów w domu. Myślę, ze więcej niż 0,5 stopnia różnicy tam nie będzie, chyba, że ściany zewnętrzne są słabo zaizolowane a podłoga ma jakiś wysoki parametr grzania ustawiony, lub nie grzejesz cały czas, tylko rozpalasz w kotle popołudniu i grzejesz tylko kilka godzin. W tych wypadkach mogą być większe nierówności. W rzeczywistości energia cieplna przechodzi z ośrodka do ośrodka. W zależności od akumulacyjności robi to "szybciej" lub "wolniej".
@danielelektro
@danielelektro 7 месяцев назад
Widzę że jak zwykle w tym temacie burza w komenatarzach... Wiadomo że można rozkładać podłogówkę np. 10cm w całym domu a później skręcać przepływy na rotametrach (by uniknąć przegrzania w niektórych pomieszczeniach) tylko pytanie po co to robić? Ktoś pisze że można zastosować listwę sterującą + czujniki - oczywiście że tak, ale przy dobrze wyregulowanej podłogówce nie jest ona potrzebna (moim zdaniem sens używania takich sterowników jest jedynie w miejscach narażonych na gwałtowne zmiany temperatury). Podnosi to koszt instalacji a należy pamiętać że w przypadku podłogówki mamy dużą bezwładność temperaturową... Ktoś pisze że może się zmienić przeznaczenie pomieszczenia - ok, ale to tylko dom! Mamy tu pokoje/łazienki/pomieszczenia techniczne. Nikt nie zmienia pokoju na łazienkę bez totalnego remontu... Co do zmiany np. paneli na deskę itp. zgoda. Osobiście polecam robienie projektu ogrzewania podłogowego.
@agnieszkabenelak5350
@agnieszkabenelak5350 Год назад
Generalnie powinien być wymóg prawny żeby robić jak najgęstszy rozstaw, przy nastawieniu obecnym na PC będzie miało to w skali makro ogromny wpływ na zużycie energii w ogrzewaniu, powinno się wręcz naciskać producentów na wymyślanie jak najgęstszych rozwiązań a nowe budynki już teraz powinny być budowane z ogrzewaniem wielopłaszczyznowym ( sufit, podłoga, ściany) wszystko na raz, tak żeby zejść z temperaturą zasilania jak najniżej, wtedy COP 8 nie będzie czymś nadzwyczajnym
@piotrp9325
@piotrp9325 Год назад
nie nie nie ... już wymogów prawnych w tym kraju jest i tak zdecydowanie za dużo... Potrzebna jest większa świadomość inwestorów i większa wiedza i umiejętność doradzania u projektantów, inżynierów, instalatorów
@fabiankonarski3415
@fabiankonarski3415 7 месяцев назад
Gęściej, gęściej, a może od razu zróbmy podłogę na poduszce wodnej? Nie da się wiedzy zastąpić wymogami prawnymi, których w tym kraju nikt i tak nie respektuje.
@piaskownica7648
@piaskownica7648 Год назад
Tak mnie zastanawia w tych projektach, skąd wiadomo że dane pomieszczenie potrzebuje 500w? Zapotrzebowanie zawsze jest stałe? Przy -20 -5 +10 ? Rozstaw dobrany ze względu na strony świata i wielkość przeszkleń? Przecież jest dużo zmiennych w czasie. Wg mojej opinii lepiej trochę przewymiarować a potem zbić przepływem/dać sterowanie i mieć margines bezpieczeństwa niż drastycznie podnosić temperaturę zasilania bo zimno.
@budujzinzynierem
@budujzinzynierem Год назад
Ja podchodzę do tego następująco: - spełniam przepisy, czyli +20*C w środku (w łazienkach +24*C) przy temperaturze na zewnątrz tzw obliczeniowej od -16*C do -24*C w zależności od lokalizacji Polska jest podzielona na strefy klimatyczne. - przepisy przepisami, a życie życiem. Dlatego robię wywiad z inwestorem jaką temperaturę lubi w pomieszczeniu, czy jeśli lubi +23*C to przy -18*C które występują kilka razy w roku przeżyje jak będzie tylko +20*C bo to tylko kilka dni, a nieraz tylko kilka godzin w roku z tak ujemną temperaturą. - przeliczam zapotrzebowanie budynku dla kilku wariantów +5*C, 0*C, -5*C, -10*C, -15*C i obliczeniowa w zależności od strefy (-16*C, -18*C, -20*C, -24*C). - tworze model budynku 3D uwzględniając wszystkie zależności, wpływ pomieszczeń między sobą, ilość przeszkleń, mostki termiczne, wentylacje, strony świata, wprowadzam dokładniej warstwy przegród budowlanych i mam wyniki zapotrzebowania różne dla poszczególnych pomieszczeń M, bo tam większe okno, a tam się styka pokój z łazienka, a tamten pokój narożny, a jeszcze inny od północnej strony itd. - robię rozstaw co 10*C w pomieszczeniu o najmniejszej powierzchni w stosunku do największego zapotrzebowania. Staram się przy tym jak najniżej zejść z temperaturą zasilania. - pozostałe pomieszczenia mają mniejsze zapotrzebowanie to i mniejszy rozstaw przy tej samej temperaturze zasilania bo ona jest zbiorcza dla całego budynku. Regulacja oczywiście załatwia sprawę, ale to koszt i zimna posadzka też nie do końca jest komfortowa. Margines bezpieczeństwa będzie w pokojach przegrzanych, a w tych z największym zapotrzebowaniem go nie będzie. Zawsze pozostaje marginesem podniesienie temperatury zasilania. Nie da się całego budynku zrobić co 10 w rozstawie i znaleźć taką temperaturę która będzie najniższa i dobra dla wszystkich, bo będą conajmniej dwa pomieszczenia w domu w których będzie zimniej niż zakładaliśmy i kilka w których jest Ok, i kilka w których jest za gorąco. Oczywiście bez regulacji. Bo regulacja zrobi swoje. Pozdrawiam!
@piaskownica7648
@piaskownica7648 Год назад
@@budujzinzynierem dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)
@user-fp1zj6xp8e
@user-fp1zj6xp8e 9 месяцев назад
Witam. Czy można położyć dwie pętle w jednym ślimaku ? Czy to ma sens?
@budujzinzynierem
@budujzinzynierem 9 месяцев назад
Nie ma sensu, za duże zużycie materiału.
@konjarek
@konjarek 18 дней назад
Nie zgadzam się ze stwierdzeniem że zwiększy się zużycie materiału. Rozstaw rur będzie taki sam więc i gęstość ułożenia rur w przeliczeniu na powierzchnię się nie zmieni. Różnica w ilości materiału powinna być pomijalna. Będzie natomiast inny problem - Jeśli ułożymy rury w kolejności: zasilanie 1 / powrót 1 / zasilanie 2 / powrót 2, wystąpi spora różnica w długości rur ponieważ z każdym zawijasem zewnętrzne rury będą pokonywać dłuższą drogę niż te z wewnętrznej pętli. Lepszym układem będzie: zasilanie 1 / powrót 2 / zasilanie 2 / powrót 1 - w tym układzie pętle będą w miarę równej długości i ilość materiału będzie zbliżona do tej przy 2 osobnych pętlach. Nie jestem żadnym ekspertem w sprawie podłogówki, ale jestem inżynierem i wiem conieco o liczeniu. Układ podwójnej pętli nie powinien znacząco różnić się od dwóch pojedynczych pętli. Postaram się wrzucić jakieś przybliżone obliczenia w excela, zobaczę co z tego wyjdzie. po symulacji ułożenia rur wyszło mi dla przykładowego pokoju: przypadek 1: 2 identyczne ślimaki = 2* 55,8m przypadek 2: duży ślimak z 2 pętlami w układzie Z1 / P1 / Z2 / P2 = 61,3 + 51 m (różnica pomiędzy pętlami ponad 10 metrów czyli ponad 15%) przypadek 3: duży ślimak z 2 pętlami w układzie Z1 / P2 / Z2 / P1 = 56,4 + 56 m (prawie identyczne pętle - różnica poniżej 1%) Tak więc prawie identyczne pętle i ilość materiału praktycznie identyczna w porównaniu do 2 małych ślimaków (w symulacji wyszło 0,8m więcej ale bez uwzględnienia łagodniejszych zakrętów i krótszych doprowadzeń - w rzeczywistości powinno pójść o kilka metrów mniej materiału niż przy 2 ślimakach) Reasumując - pomysł wydaje mi się dobry i całkowicie realny, będzie trudniej poprowadzić rury i będzie większe ryzyko popełnienia błędu, ale efekt może być całkiem fajny i prawdopodobnie z niego skorzystam u siebie. Zakładam że nie masz na niego jeszcze patentu :)
@rz2206
@rz2206 9 дней назад
@@konjarek to jest super pomysł 2 w 1 sam o tym myślałem i wiem że to lepsze rozwiązanie ale u siebie zrobiłem tradycyjnie ponieważ robiłem to 1 raz. Jedy minus w tym wszystkim to w razie awarii po wykuciu nie wiadomo która to pętla ale są sposoby zeby to sprawdzić. Tak czy siak moim zdaniem jest to najlepsza metoda na podłogówkę chyba że ktoś chce konkretnie mieć możliwość regulacji poszczególnych stref w 1 pomieszczeniu. Pozdrawiam
@Jadyw
@Jadyw Год назад
Trasa Uniwersytecka
@tomeksuski2389
@tomeksuski2389 Год назад
Wszystko niby ok, ale według mnie (to moja teoria) skoro w podłogę pakujemy ok 28st( w czasie gdy temp na zenatrz jest -10) i na powrocie mamy 24 st to uwzględniając starty na przenikaniu przez beton, panele itp. powierzchnia podłogi w pomieszczeniu będzie miała ok 24-23st(sprawdzone doświadczalnie) to temp powietrza będzie max 23 stopnie i nie ważne jak gęsto damy rurki to nie przekroczymy za żadne skarby temp 23 stopni w pomieszczeniu. mogę się mylić. dużo większe znaczenie ma temp zasilania bo przy 35st to wtedy zupełnie inna sytuacja wtedy przegrzanie murowane przy rozstawie wszędzie co 10cm!!
@piotrp9325
@piotrp9325 Год назад
właśnie kolega wyżej twierdzi, że można dać 18 stopni na zasilaniu i mieć 22 w pomieszczeniu 😂
@siwy7551
@siwy7551 Год назад
Mylisz się. Jeśli są jakieś straty to amplituda tych strat nie będzie taka sama przy -10 i przy +10.
@JanKowalski-qb8te
@JanKowalski-qb8te 11 месяцев назад
​@@piotrp9325on pisał o odczuwalnej temperaturze a nie o realnej, jakbyś morsował to wiedziałbyś, że w lodowatej wodzie może ci być ciepło...
@rz2206
@rz2206 9 дней назад
Pytanko, robię wu siebie podłogówkę w całym domu co 10 i 12cm a od wyjść rura jest odsunieta jakieś 5cm. Czy to jest dobrze czy źle bo już zdurniałem. Ogrzewanie z kotla gazowego.
@siwiec82ify
@siwiec82ify 7 месяцев назад
śmiech na sali ostani film na ten temat to była totalna wtopa, widzę, że juz zrozumiałeś ,ze pod pompę ciepła powietrzna robi sie ogrzewanie pod minimalny parametr a teraz sie próbujesz bronić głupio twierdząc, że ktoś chce kłaść 10 wszędzie buahaha nawetw pomieszczeniach co nie maja zapotrzebowania ale ty w poprzednim filmiku miałeś inna teorie oczywiście praktycy cię zmiażdżyli choć zawsze sie trafi jakiś plaskoziemca co bedzie w komentarzach ci przyznawał racje. Z dala od teog kanału napewno juz więcej komentarza nie będzie z moje strony
@przemysawcieslinski7180
@przemysawcieslinski7180 6 месяцев назад
Za duża maja kasy do wydania na material
Далее
Buduj z AFRISO #8 - 10 błędów montażu podłogówki
12:32
Ogrzewanie podłogowe [JAK WYKONAĆ]
29:19
Просмотров 74 тыс.
Uwaga na błędy przy budowie ogrzewania podłogowego!
18:15