Тёмный

Popiół drzewny - nie wyrzucaj. Przyda nam się do nawożenia warzyw. Gdzie go stosować? 

ogród na co dzień
Подписаться 217 тыс.
Просмотров 50 тыс.
50% 1

Dziś Środa Popielcowa. Dlatego tematem dzisiejszego filmu będzie popiół. A w związku z tym, że środa jest dniem cyklu „Ogród Warzywny” będzie mowa tym, jak wspaniałym nawozem w warzywniku może być popiół drzewny. Zapraszam!
Mamy wiele nawozów naturalnych, jakie możemy stosować w warzywnikach. Najbardziej znany jest obornik oraz kompost a także różne gnojówki, np. z pokrzyw. Możemy też wykorzystywać skorupki po jajkach oraz fusy z kawy lub herbaty, o czym pojawiły się już filmy na naszym kanale.
Skorupki jajek - • Skorupki jajek - nie w...
Fusy po kawie - • Fusy po kawie - nie wy...
Kolejnym naturalnym nawozem, z którego warto skorzystać jest popiół drzewny, który nam pozostaje po paleniu w kominku, a także po ognisku, bez względu na to, czy będzie to ognisko przygotowane zimą czy też latem. Nie wyrzucajmy popiołu, lecz zasilmy nim warzywne grządki. Z resztą nie tylko warzywa będą nam za to wdzięczne, ale także wiele roślin ozdobnych oraz trawnik. Dlaczego?
Dlatego, że popiół drzewny zawiera w sobie takie składniki jak m.in. fosfor, potas i wapń. Wszystkie one są niezbędne roślinom do właściwego rozwoju. Są odpowiedzialne m.in. za gospodarkę wodną roślin, ich kwitnienie oraz zawiązywanie owoców. Wapń jest np. bardzo ważnym elementem przy uprawie pomidorów. Jego niedobór może prowadzić do zgnilizny wierzchołkowej. Popiół jednak nie zawiera azotu, który jest odpowiedzialny za rozwój masy zielonej, zatem nie może być jedynym nawozem, jaki mamy zamiar stosować.
Istotne jest także to, że popiół ma odczyn alkaliczny, możemy nim nawet odkwaszać glebę, przyda się zatem zwłaszcza w tych ogrodach, które mają kwaśną glebę. Można go porównać pod względem działania do mączki bazaltowej.
Jeżeli natomiast chcemy go wykorzystać do nawożenia roślin ozdobnych, pamiętajmy, aby nie stosować go w przypadku roślin kwasolubnych, takich jak np. rododendrony, azalie, wrzosy i inne rośliny wrzosowate oraz iglaki, a także borówki. Te rośliny preferują podłoża o kwaśnym, niskim odczynie pH. Warzywa natomiast preferują odczyn obojętny lub zasadowy, będą więc zadowolone z nawożenia popiołem drzewnym.
Warto mieć też świadomość, że popiół popiołowi nie równy. Np. popiół z ogniska, w którym palimy gałęzie i pnie drzew iglastych będzie miał mniej składników odżywczych niż popiół drzew liściastych, takich jak np. grab, buk, jesion, dąb czy brzoza, którymi palimy w kominku. Należy też pamiętać, że jako naturalny nawóz możemy wykorzystywać tylko popiół drzewny, nie z desek, barwionego czy też impregnowanego drewna czy innych materiałów.
Najczęściej w ogrodzie stosujemy popiół w sezonie grzewczym, czyli od jesieni do wiosny. Co jest bardzo dobrym terminem, ponieważ możemy po sezonie oraz przedsiewnie zasilić grządki bądź rabaty, mieszając od razu popiół z wierzchnią warstwą gleby. Mamy wtedy ułatwione zadanie, ponieważ zazwyczaj na grządkach jesienią i zimą nic nie rośnie. Pamiętajmy, że popiół jest lekki, dlatego mieszamy go od razu z ziemią. Wiatr bardzo szybko by go rozwiał, gdybyśmy pozostawili go na powierzchni. Z tego też powodu nie przeprowadzajmy nawożenia popiołem gdy na dworze jest wietrznie. Ponadto pozostawiony na powierzchni i mocno zwilżony popiół może utworzyć skorupę, która będzie ograniczać przenikanie wody i tlenu do wnętrza gleby. Dlatego zawsze lepiej chwilę popracować grabiami.
Sezon zimowy to jednak nie jedyny termin, kiedy możemy rozsypywać go w ogrodzie. Tak naprawdę możemy to robić przez cały rok, również wiosną i latem. Wtedy jednak jednak częściej mamy do dyspozycji popiół ogniskowy niż popiół kominkowy.
Przyjmuje się, że bezpieczne dawkowanie popiołu na grządki to 1-3 kg na 100 metrów kwadratowych, w zależności od tego jak kwaśną mamy glebę w ogrodzie i warzywniku.
Niektórzy wykorzystują też popiół do walki ze ślimakami. Tak samo jak w przypadku mączki bazaltowej, można rozsypać go wokół wybranych roślin, żeby utrudnić ślimakom przejście i ochronić w ten sposób rośliny.
Oczywiście popiół drzewny zawsze możemy dorzucić też do kompostownika, jeżeli mamy go w ogrodzie. Wtedy stanie się częścią kompostu, którym potem zasilać będziemy warzywnik lub rabaty kwiatowe.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#popiół #nawóz #nawozy #nawożenie #ekologiczne #ekologija #ekologia #porady #ogrod #ogrodek #ogrodnik #warzywa #uprawawarzyw #warzywnik #ogródwarzywny #pomidory #ogrodniczka #warzywniak #uprawa #ogrod_na_co_dzień #zdrowejedzenie #ogród #ogródek

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 40   
@zielonegroszki
@zielonegroszki Год назад
Kiedyś byłam taka głupia (nieświadoma🙄) że popiół z kominka wystawialiśmy w workach do odebrania przez służby miejskie 🙈 Później doczytałam (zmądrzałam) i popiół zbieram i składam 😁 Wykorzystuję do zaprawiania cebul kwiatowych, czosnku, cebuli. Posypuję grządki i wszystko wokół co tylko można 🙈 Uważam, że jest to super nawóz 😍 Dobrze Iza, że poruszyłaś (przypomniałaś) ten temat, bo może ktoś uświadomi sobie jaki ma skarb i zacznie zbierać, a nie wyrzucać 😉 Ciągle człowiek się uczy, poznaje nowe, albo też przypomina co kiedyś stosował, a później zaprzestał. Dlatego super są takie odcinki przypominajkowo uczące 😍 Serdecznie pozdrawiam/Iwa 🤗
Год назад
Pozdrawiam! 🥰
@monikausyk552
@monikausyk552 Год назад
Od jednnej osoby usłyszałam,że nie można stosować świeżego popiołu,że musi poleżeć ze 3 miesiące we wiaderku przed użyciem bo może popalić rośliny. Wyjątkiem jest trawa,tylko na nią można go rozrzucać jako świeży. Czy to prawda ?
@zielonegroszki
@zielonegroszki Год назад
@@monikausyk552 Wiolettę oglądałaś 😉 Popiół z kominka przez sezon grzewczy przecież leżakuje. Te z ostatnich tygodni sezonu można odłożyć na jesienne posypywania. Ja sypie dużo na gołą ziemię np jesienią tam gdzie będę wiosną siać grzędy. Jesienią też sypię pod krzaki porzeczek, malin itp. Czyli popiół jest wyleżakowany przez wiosnę lato. Chyba taki świeży zaszkodziłby roślinkom gdybyśmy bezpośrednio nasypali na ich zielone części, bo faktycznie może być żrący. Wystarczy posypać wkoło rośliny i nic się nie dzieje, oczywiście w odpowiedniej ilości. Ja stosuje popiół już od paru lat i nic jeszcze nim nie zniszczyłam. Ale jeśli np wysypie się wiaderko na trawę 2 jednym niedużym miejscu, to gwarantuje Ci ze zeżre nawet trawę do gołego, ale za to następnego roku będzie pięknie w tym miejscu rosła. Zauważ jaka ładna trawa i zielsko porasta miejsca po ogniskach. Oczywiście nie takie w których jest ciągle palone, ale takie gdzie zapaliło się ognisko raz czy dwa.
@mariuszjaworski8204
@mariuszjaworski8204 3 месяца назад
Super film. Jestem raczej przeciwnikiem popiołu u siebie bo mam wysokie ph ziemi i raczej muszę zakwaszać. Pozdrawiam
@bogumianowak6025
@bogumianowak6025 Год назад
Dzięki za pomocny filmik 👏😘 pozdrawiam serdecznie 😘💕
@ewa.u.r.b.a.n.s.k.a.
@ewa.u.r.b.a.n.s.k.a. Год назад
Pierwsza😉🌸🌺🏵️ miłego dnia, u mnie nieśmiało wychodzi ☀️☀️, pozdrawiam serdecznie.
Год назад
🏆
@ogrodoweprodukty7627
@ogrodoweprodukty7627 Год назад
Ciekawe informacje 😊👍👏
@paweszczepanowski5813
@paweszczepanowski5813 Год назад
No i dzien juz jest swietny-dzieki Iza...😍😍😍❤🧡💛💚💙💜🤎🖤🤍🌸💮🏵🌹🥀🌺🌻🌼🌷😘😘😘 Iza,dobrze pamietam ze popiol powinien byc z drzew lisciastych?
Год назад
🥰
@aneta_minimalistka4541
@aneta_minimalistka4541 Год назад
Bardzo przydatny filmik :-) dziekuje bardzo :-) czyli można teraz wysypać? Przed przekopaniem grządek?
Год назад
jak najbardziej 🙂
@izabelawencel6889
@izabelawencel6889 Год назад
Ja mam ziemię gliniasta piaszczystą i wiem że zrąbki są najlepsze , ale czy popiół będzie dobry , to nie wiem …proszę o radę.
@magdalenaaa4212
@magdalenaaa4212 Год назад
👍
@juliasliwinska1432
@juliasliwinska1432 25 дней назад
Hejka! Mam pytanko, czy można nawozic nasiona takim popiołem?????
@annakarnia1471
@annakarnia1471 Год назад
W którymś filmiku powiedziała Pani ze trzeba odczekać po spaleniu drzewa 3 miesiące, może Pani powiedzieć dlaczego ?
@barbarakujda9296
@barbarakujda9296 Год назад
👍❤️
@marcinstasiak3003
@marcinstasiak3003 Год назад
2
Год назад
😊
@Krzysztof-id6je
@Krzysztof-id6je Год назад
A jak ja pale w piecu brykietem torfowy i drzewem, czy też można wykorzystać w ogrodzie.
Год назад
Z tego co się orientuję, to nie zaleca się stosowania popiołu po brykiecie... ale może ktoś wyprowadzi mnie z błędu? Prawdopodobnie wiele zależy od brykietu 😉 Pozdrawiam, Iza
@xyzxyz6770
@xyzxyz6770 Год назад
Witam mam pytanie czy popiół z pelletu nadaję się też do nawożenia roślin pellet jest zrobiony z trocin drzew iglastych i liściastych
@jacekadamski8235
@jacekadamski8235 Год назад
Oczywiście, że się nadaje, pod warunkiem że pellet jest dobrej jakości - wykonany z trocin, a nie z wiórkowanych płyt meblowych z dodatkiem kleju i lakieru oraz piasku.
@tkordus
@tkordus Год назад
Pomidory nie będą zadowolone gdyż wymagają lekko kwaśnej ziemi. Sprawdzone - po podsypaniu popiołem liście zrobiły się żółte.
Год назад
Hmmm... Tu akurat nie mogę się zgodzić... Ja nawożę moje pomidorowe grządki popiołem. Aczkolwiek robię to jakiś czas przed sadzeniem, najczęściej pod koniec zimy i wczesną wiosną. Latem, gdy pomidory już rosną, raczej nie mam tyle popiołu drzewnego, żeby podsypywać wszystkie uprawy i nigdy nie trafiał on pod pomidory. Może więc reagują one gorzej na letnie nawożenie popiołem albo był to zbieg okoliczności czy też nałożenie się kilku czynników jednocześnie. Przetestuję to w tym sezonie. 😉
@tkordus
@tkordus Год назад
@ może na przedwiośniu można, ja podsypałem owocującego pomidora 🙈. Teraz wolę rozsypać siarkę mieloną bo u mnie pH ciągle dąży do 7 🤷
@violett65
@violett65 5 месяцев назад
Popiół dobry, ale trzeba uważać z ilością. W książce ogrodniczej pisze, by nie uzywać więcej niż 1kg popiołu na 100m kwadratowych w sezonie.
@Naakisa
@Naakisa Год назад
Ja podsypuję trawnik i pod różę. Ale o działce nie pomyślałam. A co z trocinami? Sypię je pod np. ogórki, żeby się nie brudziły. Ale nie wiem czy to dobry pomysł.
Год назад
Nie zgłębiłam jeszcze tematu trocin... Muszę nadrobić zaległości. 😉
@adamwalter2573
@adamwalter2573 9 месяцев назад
Trociny na wagę złota. Podejdź do tego nawet tak - trociny to naturalny komponent, celuloza. Zjadana przez korniki, dżdżownice i inne. Co takie robaszki zostawią po sobie ? Kupkę. Kupkę którą ludzie kupują jako nawóz. Zrozumiał ? :) Do tego spulchnia jeszcze ziemię, więc powiedziałbym aby walić go na jesień ile wlezie. Do wiosny (a mamy ciepłe ostatnio i robaszki szabrują cały czas zamiast wpadać w hibernację) na pewno się "rozejdzie".
@iwonagierczak3806
@iwonagierczak3806 Год назад
Popiół z jakiego rodzaju drzewa? Czy z sosny też będzie dobry? Czy z sosny zakwasza ziemię?
@jacekadamski8235
@jacekadamski8235 Год назад
Popiół może byc z każdego drzewa, zarówno lisciastego, jak i iglastego. Popiół z dzrew iglastych nie zakwasza ziemi, ale ma mniej składników mineralnych, niz ten z drzew lisciastych.
@backyard_gardener
@backyard_gardener 2 дня назад
Iwonko, nie obejrzałaś filmu do końca przed komentarzem? :) Przecież Autorka wyraźnie powiedziała, że lepszy jest z drewna drzew liściastych.
@goldi7624
@goldi7624 Год назад
podpowiedzcie prosze jesli moja gleba ma ph zblizone do 7 czy moge zastosować popiol
Год назад
Przy odczynie 7 pH już bym się chyba wstrzymała... albo stosowała popiół naprawdę w niewielkich ilościach. Pozdrawiam, Iza
@goldi7624
@goldi7624 Год назад
@ ,dziękuję za ekspresową odpowiedź ,pH mierzone miałem 3 lata temu przy okazji analizy gleby.Czy zna pani jakiś przyrząd którym zmierzylbym aktualnie pH ,bo z tych które do tej pory miałem żaden nie był dokładny
@dorotasz3353
@dorotasz3353 Год назад
No a co z węglem drzewnym? Tym z grilla...
@backyard_gardener
@backyard_gardener 2 дня назад
Dobre pytanie! Ja wysypywałem na trawnik w miejscach, gdzie występuje mech, ale nie zauważyłem jakiś specjalnych efektów...
Далее
Jesienne nawożenie warzywnika. Ogród bez chemii.
13:05
Jak stosować obornik granulowany
15:42
Просмотров 128 тыс.