Тёмный

Porównanie regulatorów PWM i MPPT Różne napięcia z PV - jaki prąd ładowania akumulatora? 

TECHTRON
Подписаться 8 тыс.
Просмотров 12 тыс.
50% 1

Różnica pomiędzy regulatorem PWM i MPPT. Różne napięcia z PV - jak przekłada się na prąd ładowania?
#pwm #MPPT #regulator

Опубликовано:

 

17 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 33   
@konica-minolta-serwis
@konica-minolta-serwis 3 года назад
Może nakręcił by Pan film o masowych oszustwach na regulatorach PWM, pisząc np na aukcjach Allegro ze to MPPT.
@przemysawwisniewski7263
@przemysawwisniewski7263 3 года назад
Jedyny dobry film o regulatorach. Chociaż zupełnie pominąłeś napięcie obydwu regulatorów co jest w/g. mnie błędem . Prawidłowe napięcie ładowania AGM ,Żel cyrka 14,4V . Tradycyjny aku. kwasiak potrzebuje wyższego napięcia szczytowo ok. 16,5V . W/g mnie przy panelu niskowoltowym (19V) i tradycyjnym aku.kwasowym regulator MPPT to przerost formy nad treścią tylko PWM - wyjaśnię. Praktycznie przy dozorze można by naładować taki akumulator 100 z niskowoltowego panela 100W około 8A szczytowo bezpośrednio bez regulatora, choć możliwe było by to uciążliwe . Pozdrawiam , emeryt który od 44 lat jeździ z przyczepą kampingową na ogonie a pierwszy panel fotowoltaiczny montowałem z ruskich modułów ze 30-40 lat temu .
@TECHTRON_pl
@TECHTRON_pl 3 года назад
Ładowanie akumulatora otwartego, mokrego do 16,2V można wykonać okresowo. Dużo bardziej bezpieczne będzie ładowanie do niższego napięcia ale dłużej - elektrolit się wysyci, a gazowanie i grzanie będzie mniejsze. Takie jest moje zdanie.
@przemysawwisniewski7263
@przemysawwisniewski7263 3 года назад
@@TECHTRON_pl Wiesz o czym mówisz jako nieliczny na YT i zgadzam się z Twoją odpowiedzią . Ale - ładowanie aku. regulatorem MPPT napięciem 12,2V. ? Jadąc na piknik nie ma czasu na ceregiele ,tu silnik ele. do łódki tu aku. przyczepy czeka. Przerabiałem żele Panasonica 100Ah( drogie) max.pobór 22A. dla mnie mało, teraz przeszedłem na zwykłe kwasiaki głebokiego rozładowania Jenox Hobby 100Ah ( tanie) i nareszcie to jest to! .Możesz wziąść dużo większy prąd no i na max. napiącie ładowania tak nie patrzę często chwilowo przekraczając nieprzektaczalne te 16,5V na starym 50 letnim ruskim prostowniku . I jest super , napięcie spoczynkowe Jenoxa powyżej 13,3V. W terenie używam dwóch paneli 50W + reg. PWM . Pozdrawiam
@arturkozak5244
@arturkozak5244 3 года назад
@@TECHTRON_pl nie wysyci się... za to przy buforowym w dlugim czasie albo wyschnie, albo plyty rozmiękną. Wykresy ladowania odpowiednich typów aku nie biorą się z wydaje mi się ale są skutkiem badań.
@lospatentos
@lospatentos Год назад
No i się wyjaśniło :) dziękuje
@romekgrzel.1072
@romekgrzel.1072 2 года назад
Fajny filmik. Do paneli fotowoltaicznych np.o mocy 340 Wat i napięciu spoczynkowym okolo 38 Volt tylko regulator ładowania MPPT a prąd ladowania może być nawet około 20 amper, oczywiście przy pełnym słońcu (taki panel kosztuje okolo 660 zł.) bardziej sie opłaca kupić jak trzy panele co mają napięcie spoczynkowe 21,5 Volta a koszt trzech takich paneli (np.o mocy 120 Wat i prądzie wyjściowym 6 Amper-trzy takie sztuki) koszt trzech to około 1350 zł.
@adamzielinski8168
@adamzielinski8168 Год назад
Materiał pokazuje też, że sprawność przetwarzania regulatora MPPT rośnie wraz ze wzrostem napięcia paneli. Dla 32V sprawność wynosiła ok. 89%, przy 36V wzrosła do ok. 92%. Co do PWM - jego skuteczność podnosimy łącząc panele równolegle, więc chcąc być uczciwym należało by podnieść prąd do 9A (2x4,5A) a napięcie pozostawić na tym samym poziomie (ok. 18V). Uzyskana wówczas sprawność byłaby dużo niższa ok. 57%, jednak sam test lepiej odwzorowywał by naturalne warunki pracy obydwu systemów regulatorów. Same wnioski są dość ciekawe - zastosowanie wysokonapięciowych paneli w połączeniu z regulatorem MPPT daje nieco ponad 1/3 większą sprawność systemu. Różnice byłyby chyba jeszcze większe gdybyśmy porównali charakterystyki ładowania. PWM mają tendencje do ładowania prądowego, a MPPT ładują napięciowo. Tu wypadałoby zrobić test „wysycenia” akumulatora, przy czym wnioski wcale nie musiałyby być jednoznaczne. Owszem - ladowanie napięciowe „oszczędza” żywotność akumulatora, z drugiej strony, ładowanie prądowe (w szczególności w dłuższym okresie czasu) lepiej „wysyca” akumulator. Jednak w praktyce ma to znaczenie głównie przy kwasiakach, a ta technologia powoli odchodzi.
@134MS
@134MS 3 года назад
I co wnosi ten test? Jak można sprawdzać MPPT na zasilaczu laboratoryjnym? Każdy panel ma określoną największą moc przy określonym napięciu (tabliczka znamionowa). MPPT obciąża panel tak, aby uzyskać (znaleźć) najkorzystniejsze napięcie, przy którym można uzyskać największy prąd. Takie rzeczy sprawdzajcie używając paneli PV a nie zasilaczy. Poza tym, w pełnym słońcu nie ma wielkich różnic pomiędzy PWM a MPPT. MPPT sprawdza się tylko w pochmurne dni. Z tego testu nic a nic nie wynika.
@TECHTRON_pl
@TECHTRON_pl 3 года назад
Zasilacz, jeżeli zostanie obciążony maksymalnym prądem to obniża napięcie. W filmie zastosowano porównanie (te same warunki zasilania). Przy wykorzystaniu PV może ktoś zarzucić że było większe/mniejsze nasłonecznienie.
@43romantyk
@43romantyk 3 года назад
Już mi się znudziło wymieniać regulatory, mam już trzy, ostatni zakup MPPT działał 2 godz usłyszałem w nim jakieś trzaski, zgasł ekranik, i koniec ładowania aku. Założyłem znów PWM i wszystko działa. Myślałem że mi padł panel, buble sprzedają w necie a jak wyglądają zwroty sami wiecie.
@MrX-yg7rz
@MrX-yg7rz 2 года назад
Jakie to były regulatory, te felerne?
@domin84ful
@domin84ful 3 года назад
dokladnie liczy sie to ile mozemy wyciagnac max ze slonca wiec warto inwestowac w mppt
@domykopuly
@domykopuly 3 года назад
Mnie jako znawce tematu to o różnicy nic nie powiedziałeś .A już omawianie raz terkot póżniej przerwa to blamaż.Ktoś kto nie zna tematu to nie nadązy z myślami. A o tym jaki bedzie prąd ładowania przy niski napięciu z solara ani słowa. a to jest całkowita różnica miedzy PWM a MPPT. A to że który jest lepszy to opininjuj nie według siebie tylko według ich możliwosci na jakie zostały skonstruowane. Pała za taki film
@mmilosz84
@mmilosz84 3 года назад
Zastanawia mnie jedna rzecz. Generalnie nie potrzebuję więcej niż 10A ładowania akumulatora, ale wszystkie te regulatory mają strasznie małe obciążenie wyjścia. 20A przy 12V to zaledwie 240W. Jak zrobić, żeby z jednej strony akumulator nie był ładowany prądem większym niż np. 10A (więc nie chciałbym podłączać obciążenia bezpośrednio pod akumulator, bo wtedy nie wiadomo ile idzie w akumulator, a ile do obciążenia), ale z drugiej żeby nie marnować potencjału podłączonych paneli? Chodzi i o to, że jeżeli panele byłyby w stanie dostarczyć większą moc - to chciałbym móc ją przekazać bezpośrednio na odbiorniki. Mam nadzieję, że opisałem to jasno :)
@Kenny88
@Kenny88 3 года назад
Idealnego rozwiązania nie ma lub jest, ale trochę kosztuje. Na poczatku warto dobrze dobrać odpowiednią moc paneli do pojemności akumulatora. Nastepnie jest kilka rozwiązań: 1. Dokładamy panel na osobnym przewodzie i w razie potrzeby wiekszego obciążenia podłączamy go. 2. Podobne rozwiązanie, ale tutaj dokładamy odbiornik by zmniejszyć ładowanie na akumulator. 3. Podłaczamy odbiornik nie przez load tylko bezpośrednio do akumulatora, ale wtedy musimy pilnować by nie rozładować nadmiernie. 4. Drogie regulatory pewnie mają możliwość sterowania prądami ładowania. Te tańsze napięciem co też daje jakieś pole manewru. Po osiągnięciu ustawionego napięcia regulator obniża natężenie. 5.Zastosowanie dwóch regulatorów. Jeden do ładowania drugi pod odbiorniki. Ewentualnie podobne rozwiązania czyli niekoniecznie regulator solarny, ale jakiś inny, balanser itp. Więcej pomysłów nie mam. Warto jednak brać regulator o większej mocy i ewentualnie pomyśleć o systemie pod 24V.
@starykot44
@starykot44 3 года назад
@@Kenny88 Albo pod wyjście regulatora podłączyć większy przekaźnik, też jakieś to rozwiązanie.
@marek23456
@marek23456 2 года назад
@@starykot44 ja rezyguje z solarów to lipa przechodzę na prądnice
@apis-divina
@apis-divina 3 года назад
Jak sprawdzić czy chinol jest taki czy siaki?
@problemiarz
@problemiarz 2 года назад
Odgrzeję kotleta... Czy ktokolwiek wie jak te modele Azo pracują z dwoma podpiętymi stringami...? W sensie nie muszę łączyć równolegle paneli żeby dać dwa łańcuchy (wsch/zach) w jeden string, tylko lecę kablami z jednego kierunku pod jedno wejście, a z drugiego pod drugie, tak...? Taki jest sens i cel wbudowania dwóch wejść PV w te regulatory...??? Większość producentów montuje tylko jedno wejście.
@karolsprengel1858
@karolsprengel1858 Год назад
Witam mam 10 paneli pmpp 160 Impp 9,21A Vmpp17,40V Isc9,87A Voc22,09A jaki regulator pod nie podpiąć i w jaki sposób żeby ładować akumulatory 12V
@tomsonpolska
@tomsonpolska 2 года назад
Cześć duża różnica była by pwm a ppmt 2x 110w czyli 220w szeregowo ?
@MrX-yg7rz
@MrX-yg7rz 2 года назад
Prawda to, że MPPT przy niższym napięciu na panelu podają wyższy prąd ładowania niż maxymalny zwarciowy na panelu solarnym? Mam panel 50W/2,9A max napięcie bez obciążenia 22v zaś po obciążeniu 18V i dwa akumulatory 20Ah+18Ah Z tym, że 20Ah prądem max. Można ładować 6A zaś ten 18Ah już tylko 5,4A i boję się, że mi puści za duży prąd ładowania mppt...
@mieczyslawgarlacz1361
@mieczyslawgarlacz1361 3 года назад
mam panele 24v i pod obciążeniem (ładowanie aku . plus przetwornica 2,5kw z podpiętym obciążeniem spokojnie wyciąga 28 do 32A moc paneli to 880 W regulacja w systemie PWM czy istotnie jest sens zmiany regulatora na MPPT
@TECHTRON_pl
@TECHTRON_pl 3 года назад
Jak akumulatory 12V to MPPT były lepszy.
@zlotowa666
@zlotowa666 2 года назад
polecam prędkość 0,75 :D
@888waldi
@888waldi 3 года назад
Przeciążony panel ( w stanie zwarcia) traci na wydajności ??
@bursztyn10
@bursztyn10 3 года назад
i to bardzo
@mieczyslawgarlacz1361
@mieczyslawgarlacz1361 3 года назад
czy zauważyłeś że sol 30 pwm na ułamek sekudy przerywa ładowanie dlaczego tak się dzieje czy jest to normalne dla tego typu regulatorów nie zauważyłem tego zjawiska w innych regulatorach
@TECHTRON_pl
@TECHTRON_pl 3 года назад
Nie mam pojęcia.
@mieczyslawgarlacz1361
@mieczyslawgarlacz1361 2 года назад
Odpowiem czemu przerywa lądowanie ,mierzy po prostu stan naładowania akumulatora odpowiedź Azo Digital
@marek23456
@marek23456 2 года назад
Powiem tak ani ten ani ten mam pwm i mppt wszystkie są lipne jak nie ma slońca wszystkie rozładowują akumulator i pwm i mppt jak jest nie sloneczna pogoda mppt od razu pwm po pewnym czasie także solary to droga inwestycja a efekt marny mam płytę solarną 20 W akumulator żelowy 12V 14 Ah chiński regulator najtańszy dostępny niby 20A i mppt 10A
@ruralista3187
@ruralista3187 Год назад
Mam pytanie odnośnie tego. Jeśli napięcie z regulatora będzie niższe od napięcia akumulatora to będzie następować rozłaowanie, czy regulator odetnie panele? Albo, jeśli zimą szybko robi się ciemno i ze względu na pochmurną pogodę akumulator nie został do końca naładowany, to czy taki regulator będzie zabierał energię z akumulatora, czy odłączy się?
Далее
Kontroler MPPT jest bez sensu, wolę PWM
9:13
Просмотров 8 тыс.
To lepsze niż prostownik i robi gęstość. S4E62
12:46
10/30 Amp Cheap PWM Solar Charge Controller
11:54
Просмотров 24 тыс.
Regulator ładowania PWM 10A
4:06
Просмотров 19 тыс.