Тёмный

Posłuszni do bólu / Prof. Dariusz Doliński 

Wszechnica FWW
Подписаться 91 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Wykład prof. Dariusza Dolińskiego, Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, 18 lutego 2019 [0h43min]
wszechnica.org...
Psycholog prof. Dariusz Doliński omawia słynny eksperyment Milgrama oraz opisuje jego późniejsze powtórzenia oraz interpretacje wyników
Uczestnicy eksperymentu Milgrama na polecenie prowadzącego razili człowieka prądem o coraz większym napięciu. A przynajmniej tak sądzili. Jak to możliwe, że "zwykli ludzie" byli zdolni do zadawania bólu? Dlaczego nikt nie odmówił wykonania polecenia? Prof. Dariusz Doliński podczas wykładu w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki opisał eksperyment oraz jego późniejsze interpretacje.
Eksperyment Milgrama został przeprowadzony po raz pierwszy na amerykańskim Uniwersytecie Yale. Uczestnicy byli przekonani, że celem eksperymentu jest zbadanie wpływu kar na proces uczenia się. Wcielali się w rolę nauczyciela, którego zadaniem było na polecenie prowadzącego eksperyment razić prądem ucznia, jeśli ten udzielał błędnej odpowiedzi. Każda pomyłka karana była zaaplikowaniem uczniowi prądu o większym natężeniu (od 15 do 450 voltów). Większość badanych wykonywała polecenia eksperymentatora, mimo iż uczeń krzyczał z bólu i prosił o przerwanie eksperymentu. W rzeczywistości cała sytuacja była sfingowana, a w rolę ucznia wcielał się współpracownik eksperymentatora.
Eksperyment Milgrama spotkał się z krytyką. Jego autorowi zarzucono sprzeniewierzenie się zasadom etyki. Mimo to badanie później wielokrotnie powtarzano i interpretowano. Eksperyment Milgrama stał się też częścią popkultury - utwór We Do What We’re Told (Milgram’s 37) poświęcił mu brytyjski muzyk rockowy Peter Gabriel. O tym wszystkim prof. Doliński opowiada szerzej podczas wykładu.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#psychologia #kawiarnianaukowa #milgram #prąd #posłuszeństwo #społeczeństwo #etyka

Опубликовано:

 

21 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 11   
@alicjachudek
@alicjachudek 5 лет назад
Świetny wykład, dziękuję !
@MEDIASKOPAgencja
@MEDIASKOPAgencja 2 года назад
Pana profesora można słuchać bez końca:)
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 5 лет назад
Dzięki!!
@marcin3136
@marcin3136 6 месяцев назад
Jeden z moich ulubieńców :) Ogarnięty...
@trzeciaracja1563
@trzeciaracja1563 3 года назад
Ciekawe, jak się zachował profesor Doliński wobec systemu pandemicznego?
@dalhaerthe
@dalhaerthe 4 года назад
Zastanawiam się, czy z uczestników eksperymentu wyeliminowano także ludzi znających się na elektrotechnice, czyli wiedzących że niebezpieczeństwo związane z rażeniem prądem nie zależy wprost od napięcia bez uwzględnienia innych czynników - i 1000 V może nie zrobić żadnej krzywdy, włączając w to subiektywne doznanie.
@radosny4056
@radosny4056 5 месяцев назад
ja bym kopał tym prądem i myślał sobie. co za eksperyment, ale wymyslili, mam nadzieje że wiedzą co robią.
@marcin3136
@marcin3136 6 месяцев назад
Ja wiem jakbym się zachował :) Zapytałbym, czy ma problemy mentalne... Czyli "to co robię każdego wieczoru!"~ Pinki i Mózg
@darstan8038
@darstan8038 5 лет назад
Ciekawe jak duże byłby różnice w krajach o tradycjach katolickich (np. Polska - bezwzględne posłuszeństwo), tradycjach buntu przeciw Watykanowi (np. Niemcy, Czechy), tradycjach niechrześciańskich (np. Indie), tradycjach plemiennych (np. indianie). I może przy okazji ktoś wyjaśni dlaczego z Polski tak ludzie masowo uciekają a z niedalekich Niemiec czy Czech już nie ?
@ukasz6310
@ukasz6310 5 лет назад
Milgram byl ponac z poczatku zafascynowany tym dlaczego ludzie dopuscili do holokaustu, i uwazal ze moze spoleczenstwo niemieckie jest bardziej konformistyczne niz inne w Europie - stad jego praca naukowa "Nationality and Conformity" z 1961 roku. To wlasnie te zainteresowania zawiodly go do tego slynnego eksperymentu. Badania byly powtarzane w roznych kombinacjach i praktycznie we wszystkich krajach i wyniki byly mniej wiecej takie same niezaleznie od kultury (85-90%). Mysle ze troche generalizujesz, ja zyje w niemczech i ludzie tez stad tez uciekaja, do norwegii, szwajcarii i usa. Tylko ze wzgledu na ekonomie i perspektywy.
@Zbigniew-qk5jf
@Zbigniew-qk5jf 3 месяца назад
W Polsce dużo więcej uczy się posłuszeństwa (na przykład w kościele), niż samodzielnego, krytycznego, zdroworozsądkowego myślenia. Krąpiec powiedział że narody przetrwały dzięki zdrowemu rozsądkowi które umiały u siebie zachować. Krytyczne myślenie potrzebne jest do tego aby w trudnej rzeczywistości, pomimo różnych przeszkód, a tak jest w Polsce. móc się dalej rozwijać. Do przetrwania nie tylko potrzebna jest wola ale tez inteligencja. Im jest ciężej tym więcej trzeba się zastanawiać nad rzeczywistością w której się żyje , aby ją na lepsze zmienić.
Далее
Ребенок по калькуляции 😂
00:32
Просмотров 110 тыс.
Это было КРАСИВО!
01:00
Просмотров 1,1 млн
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Просмотров 924 тыс.
Czas kosmiczny [cz. 1] - prof. Krzysztof Meissner
45:49
Prof. Jerzy Bralczyk - Język: granice i ograniczenia
1:27:04
"Psychosomatyka a praktyka" wykład Szymona Kucharskiego
1:23:30