Muistini mukaan 1974 kesäkuun kymmenennen päivän aikoihin oli koivuissa jo melko isot lehdet. Ilma viileni noin -7-8 asteeseen ja samalla satoi kymmenkunta senttiä lunta. Escortissa oli ollut jo kesärenkaat pitkän aikaa alla, mutta työmatka 50 km Kostamusrata työmaalle vaihdatti takaisin talvirenkaat Escortin alle. Taisipa joillakin olla jo lehmätkin laitumilla, mutta piti jättää sattuneesta syystä navettaan. Sitä ihmeteltiin, miten käy koivun lehtien? Kun ilma taas lämpeni, lumet suli ja ruskehtuneet koivujen lehdet jatkoivat kasvuaan normaalisti. Takatalvi näin toukokuussa ei ole kovin suurikaan ihme. Tietysti aiheuttaa hieman hankaluuksia mm. liikenteessä ja muutenkin apeuttaa mieltä, kun kaivattu ja odotettu kesä ei vielä tullutkaan. Pirttipäiväksi meni tämä päivä. Mitäpä tuonne räntäsateeseen lähtee luistelemaan.
Luulis jo tuohon ikään oppivan lumen kans elämään. Mitenköhän kävis jos ei tulis talvella ollenkaan lunta,routa menis ainaki niin syvvään että ongelmia tulis varmasti. Hajoittais rakennuksia,ym,ym.
Lopeta perkele tuo jatkuva kiroilu!Ei voi lumi olla oikeesti noin ongelma,.Ois muuten melko synkkää suomessakin jos lunta ei ois keksitty.kesä on lyhyt.mukava muuten oli kattoo kuinka paljon lunta oli siellä päin👍
Eihän se tietty piristä, kun kesää kovasti ootellaan ja näyttää/tuntuu niinku joulu olis ovella ihan just... Mutta eiköhä ne ennen jussia sula...toivottavasti.
Muutappa Etelä-Suomeen, siellä suat kokkee sitä oikeeta paskoo, sohjomoskoo koko talaven. Minä kävin vuojen kokkeilemassa ja se riitti aikoinaan. En ennee kirroile oikeasta valakosesta lumesta.
@@MetsaManItseasiassa minä muutin kotiseudultani Kiuruvedeltä Kuusamoon pari vuotta sitten, jotta olisi vielä kunnon talavi ja lunta. Sohjopaskoo en jaksa ollenkaan.
* Voi jukupliut, että teillä tolla määrin lunta teitin nurkilla! Täällä ei jää vielä maahan asti. * Arto Lauri RU-vid kanavat on sulle ja kavereillesi se tilaukseen laitettava upean faktojen kanava.