Тёмный

Postup restaurování rozměrného obrazu ZAVRAŽDĚNÍ SVATÉHO VÁCLAVA 

Šárka Bergerová
Подписаться 28
Просмотров 1,9 тыс.
50% 1

V letech 2012 -2014 proběhlo náročné restaurování jednoho z největších obrazů na území České republiky. Video zachycuje nejdůležitější etapy prací, od nalezení zničeného plátna na půdě kroměřížského zámku, přes práce v restaurátorském ateliéru a přes roční vystavení díla v multifunkční hale GONG v dolních Vítkovicích, po kterém se obraz vrátil zpět do ateliéru... až po jeho dnešní umístění v kostele sv. Václava v Opavě...

Опубликовано:

 

7 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 4   
@santjago5423
@santjago5423 5 лет назад
Krásná práce, fascinující změna. Jen mě trochu zaráží, že po dvou letech práce, když je obraz v obnoveném stavu zrestaurovaný, to ho pověsíte do polorozpadlého kostela - nebojíte se o něj? Mimochodem kdo je autorem obrazu se neví?
@sarkabergerova8014
@sarkabergerova8014 5 лет назад
Dobrý den, autorem obrazu je Anton Petter, rakouský malíř, ředitel Vídeňské Akademie. Více podrobností o malbě i restaurování naleznete zde: www.propamatky.info/cs/zpravodajstvi/cela-cr/tipy-a-inspirace/rozhovor-%7C-s-sarkou-a-petrem-bergerovymi-o-restaurovani-platna-oslaveni-sv-vaclava/2288/ Výběr kostela nebyl na nás jako na restaurátorech, ale mnoho možností (velkých kostelů bez oltáře) v této zemi není. Kostel sv. Václava v Opavě vytipoval Prof. PhDr. Ivo Hlobil a vybral jej právě proto, že jeho rozměry umožňují obraz vystavit (původně zamýšlený prostor v olomoucké katedrále sv. Václava není dnes už možné pro jeho regotizaci v 19. století použít). Jde o odsvěcený kostel, užívaný městem Opavou "k pořádání společenských, kulturních a osvětových akcí jako jsou koncerty, výstavy, umělecké performance, společenská setkání, shromáždění a svatební obřady....". Jak praví wiki, interiér kostela byl restaurátorsky konzervován v letech 2005 -2006. Kostel v Opavě tedy není "polorozpadlý", i když se tak vskutku může jevit ;).
@santjago5423
@santjago5423 5 лет назад
@@sarkabergerova8014 Děkuji vám za odpověď Šárko. Takže to maloval rakušan? No škoda, myslel jsem, že někdo z českých malířů. Chápu, že místo pro umístění vybíral někdo jiný. No na mě ten kostel působí jako zbořenina, byť možná zakonzervovaná zbořenina... :-D Myslím, že by si vaše skvělá práce zasloužila umístění obrazu v nějakém lepším prostoru, ale což. Obraz je opravdu impozantní, rád bych ho někdy viděl na živo.
@sarkabergerova8014
@sarkabergerova8014 5 лет назад
@@santjago5423 Ten obraz rok (v době přestávky mezi dvěma etapami restaurování) visel v "přízemí" multifunkční haly Gong v areálu Dolních Vítkovic a ohromně mu to tam slušelo. Na videu je ten unikátní prostor vidět. Autor obrazu Anton Petter byl opravdu Rakušan, on zadavatel byl arcibiskup olomoucký Maxmilián Josef Gottfried von Sommerau Beckh, narozený ve Vídni... ono se to v té době (1844) ještě tak nebralo ;)
Далее
Oltářní obraz z Fořtu - restaurování
12:55
How Old Paintings Are Professionally Restored
17:29
Tajemná místa: Největší div vojenského podzemí
20:26
How Art Conservators Clean Paintings
1:39
Просмотров 13 млн
Co jste nevěděli o Karlu IV.?
40:02
Просмотров 808 тыс.