Тёмный

Powiesiłem słoniki - Raport I 

Ptasia Strefa
Подписаться 46 тыс.
Просмотров 12 тыс.
50% 1

Cóż :) - 12 budek to mała próba, ale już coś pokazuje... Żeby nie było za krótko opowiedziałem tez co słychać w innych moich budkach, a rok wydaje się dość ciekawy...
Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/p...
Jeśli link nie zadziała można wejść na patronite.pl/ i w opcji szukaj wpisz "Ptasia strefa"
Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału)
lub: ptasiastrefa(AT)gmail.com gdzie „(AT)” należy zastąpić znakiem „@” Czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo zmienny, ostatnio z racji wielu wiadomości wydłużył się …
Proszę nie pisać na formularz na stronie ptasiastrefa.pl (nie działa) ani na moje prywatne konto na Facebook-u (to gdzie widać moją twarz), te wiadomości trafiają do folderu „inne” i na nie, nie odpowiadam.

Животные

Опубликовано:

 

15 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 104   
@derwalski
@derwalski 3 года назад
Jest "gatunek" ludzi, który w Internecie spędza 10x tyle czasu ile Ty spędzasz w terenie i ich funkcją życiową jest krytykowanie wszystkiego. Serdecznie Cię pozdrawiam!!!
@adamka7379
@adamka7379 3 года назад
Bardzo mądrze powiedziane pozdrawiam 👊💪
@tv-521turkuctv8
@tv-521turkuctv8 3 года назад
Z moich doświadczeń wynika że ptaki bez większych oporów wchodzą do kanalizacyjnych fi50. U ciebie jednak mamy kolanko. W mojej skromnej ocenie konieczne jest by na krawędzi wylotu od dołu było zrobione nacięcie, tak by podlatujący ptak miał szanse złapać się pazurkami krawędzi. Musi chwilę posiedzieć zaczepiony o krawędź, pozaglądać parę razy do środka i wtedy może podjąć decyzje czy wchodzi głębiej. Tak na marginesie dla zainteresowanych wynikami analizy statystycznej, test dokładny Fishera p=0,1818 a mid-p p=0,0909. Co do pomiarów temperatury i "luxów" - zmajstruj coś prostego z czujników elektronicznych. Same czujniki "modułowe" to tylko kilka, kilkanaście złotych do tego najprostszy wyświetlacz 2x16 za około 10zł i jakiś kontroler do tego czyli najtaniej i najprościej jakiś klon Arduino za jakieś max 50zł. W efekcie otrzymujesz zestaw który możesz dowolnie modyfikować i rozbudowywać (np. o zapisywanie wyników na karcie SD). Robiłem już takie rzeczy łącznie z przesyłem danych poprzez Wifi (ale to już przesada). Nie mam teraz żadnej wolnej budki bo bym Ci nawet dziś przetestował jakiś taki układ i wysłał instrukcje na gotowca. Przykładowo ostawiasz taki zestaw w budce na dzień lub kilak dni. Pomiary temperatury, wilgotności i oświetlenia robisz wewnątrz i na zewnątrz budki. Wracasz i na karcie SD masz zestaw danych. Przenosisz na Excela i wizualizujesz wyniki. Mnie to rajcuje :)
@PawelPawel1920
@PawelPawel1920 3 года назад
U mnie drugi lęg zaczynają wróble😀chciałem sikory ale trzeba się cieszyć z elemelków 😉Pozdrawiam panie KUBO👍
@Hydri
@Hydri 3 года назад
Dzięki Tobie powiesiłam w tym roku trzy budki u siebie na działce. Dwie z nich zostały zasiedlone i z sukcesem wychowały się w nich szpaki i sosnówki.
@maami2523
@maami2523 3 года назад
Zazdroszczę, ja powiesiłam w trzech miejscach po dwie budki i żadna nie jest zasiedlona. Już drugi sezon są puste.😡
@ziwonyzyciawziete7912
@ziwonyzyciawziete7912 3 года назад
Dziękuję za relację 😁👍 Też zrelacjonuję, co w naszej "kolonii" słychać 😉 Jaskółki przyleciały jak co roku i wychowują drugi lęg. Gnieżdżą się w kurniku i mama dba o to, aby wcześnie otworzyć drzwi i możliwie późno zamknąć. Tak się już obie strony od wielu lat dogadują 👍😆 Ostatniej zimy powiesiliśmy w dużym ogrodzie, na dużej czereśni, budkę dla szpakow. Jako pierwsza została zasiedlona. Po gwarze słychać, że drugi lęg dorasta. Pracowitość rodziców i oczyszczanie terenu ze szkodników nas zachwyca! 🥰 Myślimy o powieszeniu drugiej 😉 Budkę dla kopciuszka powiesiliśmy na budynku, ale jest pusta 😏 Dwie budki były dla bogatek i... W jednej wróble wyprowadzają swój drugi lęg. Dożywiają się w kurniku 🤣 I pięknie oczyszczają krzewy róż z gąsienic! Ale z jedną budką działo się coś dziwnego. Powieszona na starej jabłoni około 180 cm nad ziemią miała zainteresowanie wiosną. Jedna bogatka uparcie poszerzała otwór, więc mąż jej pomógł i poszerzył. Bogatka przestała być zainteresowana🤔 Widzieliśmy później przylatujące, zaglądające i nic! Do środka jeszcze nie zaglądaliśmy... Dlaczego tak się zachowały? Obok w parku są sójki... Ale pomyślałam o tej chorobie sikorek. Oby nie to!
@czeremcha-zjadliwa
@czeremcha-zjadliwa 3 года назад
Bardzo mnie ucieszyły zajmujące budki gacki! Może należałoby także bardziej popularyzować wieszanie specjalnych budek dla nietoperzy? Jak zawsze super ciekawy film.Dziękuję.
@ptakipolski760
@ptakipolski760 3 года назад
U mnie i w okolicy wyprowadziły lęg kopciuszki, pliszki siwe, kląskawki, modraszki, bogatki szpaki, krętogłowy, dzięcioły zielone i makolągwy
@JoBaSu
@JoBaSu 3 года назад
Wiem, że to nie w temacie filmu, ale zauważyłam ostatnio pewien problem, a mianowicie: uratowałam dwa jerzyki, które wpadły do rynny bloku mieszkalnego. Nie miałbyby raczej szans sie wydostać, bo koniec rynny uchodzi do specjalnego, zamkniętego metalową klapą, głębokiego spływu. Na szczęscie usłyszałam pisk, podważyłam klapę kluczem i uwolniłam je (najpierw byl jeden, a po zamknieciu klapy uslyszalam drugiego). Może warto byloby na szczycie rynien montowac siatki zabezpieczajace przed takimi sytuacjami, tylko jakoś trzeba sprawę nagłośnić. Proszę wiec podać dalej. Pozdrawiam 😊
@ziwonyzyciawziete7912
@ziwonyzyciawziete7912 3 года назад
A tak przy okazji 😁 Jesteś jednym z dwóch twórców kanałów, których filmy obejrzałam w 100 %😆👍 i najwięcej czytam pod nimi komentarzy! Rób filmy i ucz nas dalej! 🙏👍
@bartlomiejmolczyk8492
@bartlomiejmolczyk8492 3 года назад
Wróble robią gniazda pod blachą i dachówką od dawien dawna sikory w blaszanych lampach przydrożnych czy slupkach ogrodzeniowych więc jakieś blaszki na budce krzywdy ptakom nie zrobią nie przesadzajmy . Oczywiście w ramach eksperymentu można sprawdzić, ale nie ma co dać sie zwariować.
@oliwiermusinski9353
@oliwiermusinski9353 3 года назад
Cześć Kuba, ja ptaki dokarmiam cały rok i nie wiem czy dobrze robie.Jak nie mogę to chyba się załamie, to mi sprawia bardzo dużą frajdę i przyjemność.Pozdrawiam.
@beatakozowska2854
@beatakozowska2854 2 года назад
Też dokarmiam bo wróble i inne ptaki na osiedlu nie miałyby dużo do jedzenia - dwa razy w tygodniu gospodarz domu kosi trawę prawie do gołej ziemi nic nie zdąży wydać nasion. Owady też niechętnie zasiedla taki trawnik. W tym roku zauważyłam, że tam gdzie karmiłam wróble i tak trochę owadów i nasion znajdują lecz chętnie sobie same zalatują do miejsca gdzie karmię by trochę się pożywić między oblatywaniem gniazd z maluchami gdy mało owadów to posiłkują się słonecznikiem dla maluszków to tłuszcz i białko. Wyprowadziły trzy lęgi nawet jeszcze w końcu sierpnia był ostatni lęg, który we wrześniu kąpał się w moim poidełkou. Tam gdzie nikt nie dokarmiał na osiedlu zauważyłam niepokojącą sprawę - wróble z braku owadów wyrzuciły małe pisklaki (to nie w jednym miejscu mojej okolicy. Więc myślę, że warto dokarmiać by miały wybór różnych produktów by mogły wyżywić. Na to wygląda, że tak samo reagują jak znane obyczaje bocianów z braku wyżywienia) na osiedlu koszenie do gołej ziemi to norma. W lato trudno pospać. Ciągle wyją kosiarki. Ptaki też to odstrasza ten hałas często już o 7.00 rano. Gospodarze kilku bloków się skrzykują i koszenie od rana do wieczora. Dramat. Jakby Nobla chcieli dostać za to. To nic, że susza a co tam.
@JanuszKrolikowski75
@JanuszKrolikowski75 3 года назад
Jak się cieszę, jestem w 0,5% osób czytających napisy końcowe :)
@joteres4583
@joteres4583 3 года назад
u mnie 3 budki powieszone są około 4m od siebie i wszystkie są zajete < sikory>
@joannasz5295
@joannasz5295 3 года назад
Mimo, jak na razie, "zerowego" wyniku eksperymentu, bardzo interesujący odcinek - kolejna porcja wiedzy i ciekawostek. Dziękuję i czekam jak zawsze na więcej...
@mada6945
@mada6945 3 года назад
ja mam mały ogródek i 4 budki i wszystkie zajęte w tym roku były przez bogatki, modraszki też chciały ale przegrały walkę o budki, więc poszły do dziupli w lipie, lęg odchowały, bo widzę, że mi się bujają młode na wierzbie :) ta zimna wiosna nie pomogła w tym roku... modraszki wcześniej zaczynają lęgi i chyba niektóre sobie odpuściły przez zimno...kosy i spiewaki też gorzej w tym roku... ps. może lepsze były by budki z wydłużonym przodem z drewna (takim zamkniętym tarasem z dziurą) są takie projekty na necie, tam jak kuna nawet łape wsadzi to nie sięgnie gniazda... ps2. o dzięciołach mam dokładnie takie samo zdanie, budki muszą być bezpieczne, a dzięcioły u mnie jedzą słonecznik i nie narzekają, budki próbowały rozkuć tylko jesienią a nie podczas lęgów ;)
@przemysawszwarc2268
@przemysawszwarc2268 3 года назад
Proponuję spróbować robić słoniki z grubych papierowych rur na jakie nawija się tkaniny, do zdobycia w każdej większej szwalni, rury można przed montażem zaimpregnować żeby przetrwały trochę dłużej, będzie tak samo funkcjonalnie i ekologicznie. Pozdrawiam.
@nicku1
@nicku1 3 года назад
Słonik był dla mnie objawieniem. Zbudowałem kiedyś wielkim nakładem pracy piękną budkę, która została zainstalowana zamiast okienka stryszku nad garażem. Niestety, ten jeden, jedyny raz, kiedy budka była zasiedlona przez szpaki, sroka wyżarła pisklęta, czego byłem bezsilnym świadkiem... Teraz budka wisi na tyłach garażu, pod okapem dachu, na wlocie przykręciłem kolanko, tak jak Pan demonstrował w poprzednim filmie. Jak dotąd niestety nie została zasiedlona, może w przyszłym roku. Co do gęstego wieszana budek - w Wygiełzowie niedaleko Alwerni, która z kolei leży na zachód od Krakowa, jest gospoda, przy której znajduje się ogródek ze stolikami. Na ścianie gospody od strony owego ogródka wisi kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt skrzynek. Kiedy tam siedziałem, miałem nieodparte wrażenie, że większość skrzynek jest zasiedlona, co we mnie budziło niejaką zazdrość, bo w moim ogrodzie słychać nieustanny skrzek srok, za to żadnego śpiewu ptaków :(
@Dondzir
@Dondzir 3 года назад
Dzisiaj widziałem 10 kulików wielkich u mnie na łące.... pozdrawiam
@morel86vcf
@morel86vcf 3 года назад
Ja je widuje nad rzeka Mersey w Liverpool W polsce nigdy nie widzialem,jest ich malo a na poludniu skad pochodze nie ma wogole
@Dondzir
@Dondzir 3 года назад
@@morel86vcf u mnie praktycznie co roku je widuje...
@dawidrostek9833
@dawidrostek9833 3 года назад
A odcinki zawsze oglada się od początku do końca :). Pozdrawiam
@huanghouWuZetian
@huanghouWuZetian 3 года назад
Może ptaki nie chciały słonika, bo nie można z niego obserwować otoczenia ? W zwykłych budkach często siadają 'na progu' i kontrolują otoczenie
@marilas76
@marilas76 3 года назад
I tak i nie...przeciąg im też przeszkadza. I stres ,że drapieżnik lapą penetruje budkę. To tak jak my ludzie....korzystamy z balkonu - pod jednym warunkiem: że mamy balkon...
@alexattal598
@alexattal598 3 года назад
Moze jest mniejsza wymiana powietrza w sloniku, pewnie ptaki to wyczuwaja.
@danos1066
@danos1066 2 года назад
Może dlatego, że w "słownikowej budce" jest całkowicie ciemno, a w "zwykłej" jednak trochę światła wpada, może ma to znaczenie. Jestem bardzo ciekawy dalszych raportów.
@olviwia1021
@olviwia1021 3 года назад
Bardzo lubię filmiki o budkach lęgowych. Oby było takich więcej. Pozdrawiam
@danutad5245
@danutad5245 3 года назад
U mnie jak samiec pleszki wyprowadził młode to pomyślałam że jak nie ma samiczki to nie będzie drugiego łęgu więc wyjęłam gniazdko.Skorzystaly kopciuszki uwily nowe gniazdko i teraz samiczka wysiaduje jajeczka.Chyba dobrze zrobiłam bo tek mało jest miejsc lęgowych mimo że po drugiej stronie domu jest las ale tam budek nie wolno wieszać ludziom.
@neptuneappliancerefrigerat9902
@neptuneappliancerefrigerat9902 3 года назад
wystarczy położyć kawałek papy na dach i zabezpieczy przed deszczem i śniegiem zdaje egzamin
@jolantapietrak5694
@jolantapietrak5694 3 года назад
Może w tym plastikowym słoniku nawiercic otwory tak żeby ptak po wyjściu z otworu budki widział co dzieje się na zewnątrz.
@krzysztofbiernat6796
@krzysztofbiernat6796 3 года назад
Jak zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy, pracy i zaangażowania 👍👍 pozdrawiam!
@biaka2369
@biaka2369 3 года назад
U mnie "za oknem" od ponad 2 tygodni pięknie śpiewa kapturka 😁
@defaultuser44
@defaultuser44 3 года назад
Świetna koszulka biegusowa! A film interesujący jak zawsze. Pozdrawiam.
@nie_bać_tüska
@nie_bać_tüska 3 года назад
Proponuje słonika z prostej rury + nawiercić na dole rurki otworki aby woda deszczowa którą wiatr może nawiać do takiej ruki nie zalewała gniazda.
@domatordziakowiec6797
@domatordziakowiec6797 3 года назад
E tam drewno jest izolatorem i wątpię czy okucia mają jakiekolwiek znaczenie termiczne.
@jerzys5914
@jerzys5914 3 года назад
Lubię Pana filmy 👍
@wiesawaryba895
@wiesawaryba895 3 года назад
Dzięki za informację. Miło się Pana słucha.
@chloemay9106
@chloemay9106 3 года назад
Witam, mam kłopot z rozpoznaniem ptaka , który ostatnio często gości w moim ogrodzie ..... mniej więcej śpiew brzmi tak : krótkie : piij, piij, piij, 😉😁
@piotrwdowczyk9086
@piotrwdowczyk9086 3 года назад
Trzymamy kciuki 🤞
@przyszyniedoszylesnik6568
@przyszyniedoszylesnik6568 3 года назад
może nagrał by pan film o książkach o ptakach .Pozdrawiam
@piotriptaki
@piotriptaki 3 года назад
👍👍👍
@cnsr
@cnsr 3 года назад
O, niedawno widziałem te budki. Nie wiem czy mogę ujawnić to miejsce, to znana miejscówka, ale budki są tam co kilka metrów, z kolei "u mnie" w nadleśnictwie (GWPK) budek praktycznie nie ma. Jakimi kryteriami kierują się leśnicy? Czy jest to jakos ustandaryzowane? Czy są jakieś wytyczne dla LP? Czy sa jakies publiczne informacje o ilości budek?
@koncowka7359
@koncowka7359 3 года назад
W zeszłym roku miałem w budce sikorki a w tym brak.
@lasbezsmieci607
@lasbezsmieci607 3 года назад
Super film.
@wiesawaryba895
@wiesawaryba895 3 года назад
Pozdrawiam !
@ewab491
@ewab491 3 года назад
Ostatnio ciągle natykam się u siebie na pełzacze i dalej zachwycają jak przy pierwszej obserwacji, jakie to cholerstwo jest urocze 😀
@dawidrostek9833
@dawidrostek9833 3 года назад
Komentarz dla statystyk :) i więcej reklam nawet na końcu w sumie najlepiej
@jerzybeer5825
@jerzybeer5825 3 года назад
Czy do zrobionej budki lęgowej mona dodać trochę trocin z drzewa cedrowego. Zapachu drzewa cedrowego nie lubią insekty.
@marilas76
@marilas76 3 года назад
To wiadomo że ptaki 🐦 potrzebują czasu by nowe budki zaakceptować.
@beatabrych3480
@beatabrych3480 3 года назад
U mnie wiszą dwie budki i obie były zasiedlone przez modraszki. Pozdrawiam
@agatadera6841
@agatadera6841 3 года назад
Chciałam spytać, w jakiej odległości są te budki dla modraszek? Chciałam powiesić u siebie w odległości 15 m jedna od drugiej. Ponoć modraszki są bardzo terytorialne. Czy to nie będzie zbyt blisko?
@beatabrych3480
@beatabrych3480 3 года назад
@@agatadera6841 u mnie jest ok 50 metrów. Jedna zawieszona na starej czereśni przed domem a druga z drugiej strony domu pod okapem altanki, a więc nie wchodzą sobie w paradę. 15 m to jest wg mnie zbyt mało. Ja powiesiłabym na Pani miejscu tylko jedną dla modraszki, natomiast drugą innego typu dla innego gatunku, np dla Pliszki lub Kopciuszka to są zupełnie inne budki. Pozdrawiam
@agatadera6841
@agatadera6841 3 года назад
@@beatabrych3480 Dziękuję 🙂 Taki mam plan, na dwie różne budki, ale jakby się modraszki dogadały, to nie miałabym nic przeciwko 🙂
@beatabrych3480
@beatabrych3480 3 года назад
@@agatadera6841 Wiem, ja też bym chciała mieć ich u siebie jak najwięcej, ale niestety też mam ograniczony obszar 😉 a one ostro walczą o swoje terytorium, aby mogły spokojnie wykarmić młode 🤷🏻‍♀️
@piotrcieslak1617
@piotrcieslak1617 3 года назад
Cześć Kuba.
@slawomirgrabowski2963
@slawomirgrabowski2963 3 года назад
Na mój gust te plastikowe wejścia są niewygodne dla ptaków, bo sie ślizgają. Moze przykleić kawałek tkaniny w formie dywanika?
@robasbobi590
@robasbobi590 3 года назад
Przecież wystarczy zamocować kilka kwadratowych deseczek z takim samym otworem jedna na drugie i tworzy się mały tunelik utrudniający wejście intruzom.
@robasbobi590
@robasbobi590 3 года назад
Albo po prostu grubszy klocek rozwiercony na rozmiar wejścia. Otwór można nawet zrobić pod katem. Za dużo kombinacji: słoniki i inne luxy ☹️🙀😁. Robione bardziej pod publikę YT 🙄
@carvinieri5217
@carvinieri5217 Год назад
@@robasbobi590 albo dwa klocki skręcone razem. Na 4-5 cm. Ja tak robię.
@tomaszkoska1641
@tomaszkoska1641 3 года назад
☺👍
@DentargPL
@DentargPL 3 года назад
LOL ... "jest kupa" :) umarłem.
@carvinieri5217
@carvinieri5217 Год назад
Modraszkom trzeba robić mniejsze otwory wlotowe. 28 mm. Bogatka nie wejdzie. W tych budkach z otworami 33 mm modraszki są przeganiane przez bogatki.
@ajnat8956
@ajnat8956 3 года назад
Możliwe że ta rurka powinna być prosta, jedynie delikatnie pochylona, żeby woda nie stała? Może taka mocno ugięta uniemożliwiałaby młodym ptakom pierwszy lot? No i może gdyby była przezroczysta to lepiej by światło wypadało?😊
@flabedz6046
@flabedz6046 3 года назад
Ja rok temu widziałam jakąś muchołówkę na gnieździe Ale kilka dni później gniazdo było już porzucone
@bajkierbroda
@bajkierbroda 3 года назад
Szkoda że słoniki jak na razie nie sprawdzają się. Chciałem zamontować taką rurkę w wejściu do pewnej kryjówki, gdzie każdorazowo nocuje mazurek, a wejście nie jest zbyt bezpieczne. Teraz zastanawiam się czy warto... Jednak uważam, że te kolanka niepotrzebnie są skierowane w dół, przez co ptak nie może się chwycić i wejść po śliskim plastiku pod górkę🤔
@lukaszmodlinski4116
@lukaszmodlinski4116 3 года назад
👍
@mateuszk8243
@mateuszk8243 3 года назад
Może doświetlić oknem z pleksy 🤔
@route30wujojaro84
@route30wujojaro84 3 года назад
Witam, nie wiem czy można wkleić link (to może bez linków), ale znalazłem coś takiego: Podkładka DIN 93 M30 oc, trochę gruba, ale szeroka, lub można użyć podkładek tzw. dystansowych grubości 0,5mm np.DIN 988 30x42x0,5 cz 5szt cena 1,44 lub i dodatkowo dla zwiększenia średnicy DIN 988 42x52x0,5 cz 5szt cena 2,28 zeta plus wys. Znany portal a sprzed. np. piklozyska. Pozdrawia stały słuchacz.
@boleslawkrajka4587
@boleslawkrajka4587 3 года назад
Trzeba redukować drapieżniki aby była różnorodność zwierzyny drobnej .
@luckan7253
@luckan7253 3 года назад
Wtedy różnorodność będzie polegała na tym, że będzie dużo słabych i chorych , a mało zdrowych i silnych osobników :(
@luckan7253
@luckan7253 3 года назад
@@anpolade3645 A u nas też nie brakuje drapoli i tych skrzydlatych i tych czworonożnych, a jednak ptaszki śpiewają w ogrodzie ( tutaj możesz posłuchać : ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-fsQfn1efzNc.html }, a w lesie,,,,,,,,,, to dopiero są koncerty. Teorie o wypuszczaniu drapieżników to słyszę za każdym razem jak sąsiadowi zginie kura łażąca po łące pod lasem, albo jak mu jastrząb złapie gołębia na oblocie. Ja swoje gołębie uwolniłem i latają cały dzień, zrobiły się bardziej ostrożne i umieją uciekać przed jastrzębiem. Straty są, ale minimalne, nie jak dawniej kiedy były wypuszczane na godzinkę - dwie dziennie. Jak ostatnio ,,coś"" zagryzlo jednemu hodowcy 9 danieli, to poszła plota że wilki, nagle ktoś widział dwa wilki, ktoś inny pięć, a rekordzista widział watahę dwunastu wilków i od razu wiadomo,,,,,,,,,,wypuścili. Jak przydybali na gorącym uczynku sforę wałęsających się psów, to nagle wilki zniknęły. Pewnie zostały przewiezione w inne miejsce ;)
@boleslawkrajka4587
@boleslawkrajka4587 3 года назад
Proszę czytać ze zrozumieniem. Pisałem o redukcji nie eksterminacji. Teraz mamy tak silna presję ze strony wszelkich drapieżników , ze nie ma mowy o eliminacji słabych i chorych osobników. Giną wszystkie zdrowe i silne, słabe i chore. Drapieżnik coś musi jeść.Robi się pustynia . Przykładem są np. Bieszczady .Wałęsające koty i psy to inna historia . Pozdrawiam serdecznie .
@luckan7253
@luckan7253 3 года назад
@@boleslawkrajka4587 Jest dużo drapieżników bo jest dużo ofiar i mają co jeść,,,,, i jest to całkiem naturalne. Czy Twoje stwierdzenie o dużej presji drapieżników I przykład Bieszczad, wynika z jakichś badań, statystyk, czy też własnych obserwacji? Ja mieszkam we wschodniej małopolsce I nie widzę tu jakiejś tragedii. Pozdrawiam.
@boleslawkrajka4587
@boleslawkrajka4587 3 года назад
@@luckan7253 obserwacje moje i moich kolegów leśników ,myśliwych . Pozdrawiam serdecznie , miłej niedzieli życzę :)
@antonikosiba4370
@antonikosiba4370 3 года назад
Powiesiłem w ogrodzie dwie budki jedną dla małych ptaszków drugą dla sowy wiszą już rok czasu i niema chętnych do mniejszej zaglądały sikory i nic pozatym dodam że w ogrodzie widać całą gamę małych ptakow począwszy od sikor rudzików Pleszek czy muchołówek i puszczyki były czy winą jest to że posiadamy dwa koty wychodzące? Ktoś coś?
@bolekkk_1113
@bolekkk_1113 3 года назад
Po co zapraszać ptaki do ogrodu w którym są koty, na dodatek własne? Czysta głupota.
@antonikosiba4370
@antonikosiba4370 3 года назад
@@bolekkk_1113 nikt ich nie zaprasza one tam są cały czas a koty są domownikami nie widzę w tym głupoty.
@bolekkk_1113
@bolekkk_1113 3 года назад
Czymże jest powieszenie budek lęgowych jak nie zaproszeniem?
@annapodgorska9385
@annapodgorska9385 3 года назад
A mi się wydaje, że z takiej budki z otworem wylotowym z kolanka trudniej może być wyfrunąć młodym ptakom. Bo jest pod kątem i skierowane jest w dół.
@b33ist24
@b33ist24 3 года назад
Ptaki ewidentnie nie chcą tego, także strata czasu i pracy by to kontynuować.
@zbychu611
@zbychu611 3 года назад
Proszę sprawdzić budki typu słonik zrobione całkowicie z drewna wtedy będzie można mówić czy to zdało egzamin czy nie . Może być tak że ptak nie akceptuje zapachu plastiku.pozdrawiam
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 3 года назад
Według doniesień koleżanki, która kontroluje te budki w jednym ze słoników już nocuje jakiś ptak (jest sporo odchodów) . Zatem jemu chyba nie przeszkadza ;) w żadnych budkach z tej serii (że słownikiem i bez) nie było drugiego lęgu (w budkach wiszących dłużej drugie łęgi były i to całkowicie en udane)
@souldrakula8353
@souldrakula8353 3 года назад
Muchołówki żałobne od nas uciekają? Szkoda. :( A ja jakiś miesiąc temu widziałem samca tego gatunku w Sosnowcu nad Przemszą.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 3 года назад
Zanim znikną może potrwać jeszcze wiele lat ale wiele wskazuje że gatunek ucieka na północ
@ewawroblewska5595
@ewawroblewska5595 2 года назад
co zrobiła nie tak? Powiesiłam w ogrodzie budkę dla szpaków, porządną, kupioną w ptasich ogrodach. Została zasiedlona. Niestety, w trakcie październikowego przeglądu znaleźliśmy w niej truchełka pisklaków. Co poszło nie tak?
@czubatka1890
@czubatka1890 3 года назад
Może ten wlot do słonika jest zbyt długi? Może powinien być prosty, bo młode sikory/kowaliki podfruwają do otworu i oglądają świat.
@prawdziwypolak6208
@prawdziwypolak6208 3 года назад
U mnie makabra :( po raz kolejny dały się we znaki sójki i sroki
@robasbobi590
@robasbobi590 3 года назад
U mnie tez sroki robią rzeź pisklaków☹️ . Jak co roku 🙄
@prawdziwypolak6208
@prawdziwypolak6208 3 года назад
@@robasbobi590 Mają na tyle siły, żeby wyrwać daszek z nowej budki !!! podobnie z kosami, które mam w przydomowych tujach :( tu już mają łatwiej bo nie muszą się wysilać. Oj korci mnie żeby śruciną z wiatrówki pociągnąć.
@mada6945
@mada6945 3 года назад
@@robasbobi590 mocniejszą budke trzeba zrobić albo kupić, u mnie nawet orzeł by dachu nie wyrwał ;) porządna decha, na wkrętach, opapowana, nawet nie popatrzą i nie próbują, a kosy maja się najgorzej niestety...
@mmariusz82
@mmariusz82 3 года назад
Dobrze, że te budki słoniki się nie przyjęły BO SZPECĄ KRAJOBRAZ!!! Może pomysł dobry , ale estetyka też jest ważna. Odpowiedzcie mi czy chcielibyśmy oglądać takie koromysło na spacerze w lesie, pośród natury? No sorry...
@route30wujojaro84
@route30wujojaro84 3 года назад
PS są i grubsze niż 0,5mm
@elzbietazawisza3638
@elzbietazawisza3638 3 года назад
Zbyt długa rurka i plastik to jest zle
@tomaszteterycz8758
@tomaszteterycz8758 3 года назад
Mam do Pana pytanie. Jest Pan zwolennikiem ewolucjonizmu czy kreacjonizmu?
@piotrniemiec7053
@piotrniemiec7053 3 года назад
Wymyśla pan z tymi budkami, chce pan wyeliminować ptaki z łańcucha pokarmowego. Mam nadzieję, że ptaki nie będą tam wchodziły.
@forma83wiecek59
@forma83wiecek59 3 года назад
ptaki w Polsce są pod ochroną więc chrońmy je.
@krzysztofkuki9263
@krzysztofkuki9263 3 года назад
Ornitolog...wie Pan czym się między innymi zajmuje???
@domatordziakowiec6797
@domatordziakowiec6797 3 года назад
Raczej nie ma tyle budek w kraju żeby ptaki tylko w nich gniazdowaly więc i drapieżniki żywiące się ptactwem znajdą dla siebie pożywienie. Jeśli my zawieszamy budkę jest to sztuczne siedlisko dla ptaków więc skoro je wieszamy chcemy by były jak najbardziej bezpieczne dla ptaków.
@franciszekbera7784
@franciszekbera7784 3 года назад
Proszę się nie ośmieszać.
@MM-bk8np
@MM-bk8np 3 года назад
👍
Далее
Jerzyki na balkonie
50:42
Просмотров 1,4 тыс.
Budkowy detektyw: nie gniazda
17:35
Просмотров 10 тыс.
КТО БОИТСЯ КЛЕЩЕЙ?? #shorts
00:18
Просмотров 2,1 млн
Dokarmianie - kiedy kończyć?
8:04
Просмотров 30 тыс.
Budka dla kosa (?)
8:32
Просмотров 86 тыс.
Man grows ALL of his food on 750m2
24:49
Просмотров 302 тыс.
COMMUNISM vs CAPITALISM: Who Made Better Power Tools?
24:39
The Hidden Engineering of Landfills
17:04
Просмотров 3,4 млн
Ptasie lato nad Wisłą
19:51
Просмотров 4,1 тыс.
милая фея 😽😻
0:30
Просмотров 2,2 млн
two males moose fighting over territory
0:15
Просмотров 6 млн