Тёмный

POWSTAŁ 100 LAT TEMU I BYŁ LEPSZY OD PENDOLINO? 

Pociągi
Подписаться 46 тыс.
Просмотров 187 тыс.
50% 1

Polski pociąg który robił wrażenie na całym świecie, pendolino które powstało 100 lat temu, w dzisiejszym odcinku poznasz historię jedynego w swoim rodzaju - pociągu PM36!
Źródła:
zanotowane.pl/7...
zanotowane.pl/7...
designby.pl/201...
gerlach.org.pl/...
www.polskieparo...
www.polskieparo...
• PKP Class Pm36-1 (Vol...
• Pociąg Luxtorpeda
• Prezentacja lokomotywy...
www.komputersw...

Опубликовано:

 

26 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 389   
@pociagi_youtube
@pociagi_youtube 2 года назад
Słyszeliście wcześniej o tym odważnym polskim projekcie?
@karox-ps6op
@karox-ps6op 2 года назад
tak
@Lekionik_86
@Lekionik_86 2 года назад
Tak
@kalkowscy
@kalkowscy 2 года назад
Tak, ze 40 lat temu. Pamiętam z "Encyklopedii dla dzieci".
@maciekbarszcz3640
@maciekbarszcz3640 2 года назад
Tak
@lloydgarmadon7265
@lloydgarmadon7265 2 года назад
Nie
@sylwesterpytel6409
@sylwesterpytel6409 2 года назад
Piękne parowozy, taka technika przed wojną. Czyli konstruktorzy w XX wieku naprawdę byli niesamowici. Przeszkodziła wojna, a potem okupacja bratniego narodu!!!
@moistson3560
@moistson3560 2 года назад
W książce Bogdana Pokropińskiego przeczytałem inny powód dlaczego tych parowozów były tylko 2 egzemplarze. Były po prostu nieudane. Polskie koleje potrzebowały parowozów silnych, takich które już było produkowane, takie jak Pt 31 o układzie kół 2-8-2 co dawało o wiele lepsze właściwości trakcyjne niż 4-6-2 parowozu Pm 36. Nagroda przyznana w Paryżu temu parowozowi nie była przyznana za ogólne osiągi, tylko za sam nowoczesny wygląd opływowego parowozu. Konstruktorzy uznawali sam parowóz za dość słabe maszyny. Natomiast obsługujące je drużny parowozowe za dość uciążliwe. Odległość od fartucha węglowego tendra do drzwiczek paleniska była duża co sprawiało wyższy niż potrzebny wysiłek fizyczny dla palaczy obsługujących kocioł tej lokomotywy. Mimo tego że te parowozy nie były udane, kłamstwem by było powiedzieć że nie są piękne, ale myślę że uwagę powinniśmy skupić na lepszych przedwojennych konstrukcjach takich jak wspomniane przeze mnie wcześniej Pt. 31 które po wojnie zostało zmodernizowane i przekształcone w serie Pt 47. Dziękuje za uwagę tym, którzy przeczytali.
@lewus8943
@lewus8943 11 месяцев назад
Dziękuję, że to napisałeś
@mirekzieklinski1909
@mirekzieklinski1909 2 дня назад
To tak jak by się dziwić, że Pendolino nie ciągnie wagonów z węglem.
@TFXZG
@TFXZG 2 года назад
Parowozy w otulinie nie były produkowane głównie dlatego, że były bardzo trudne w serwisowaniu. Gdzieś czytałem, że otulina została zdemontowama zaraz po wystawie, kiedy okazało się, że codzienna eksploatacja Pm-36 z zamontowana otulina będzie praktycznie niemożliwa. Jak pokazała historia dopiero maszyny spalinowe i elektryczne mogły zyskać aerodynamiczne kształty, bez szkody dla codziennej eksploatacji.
@stan758
@stan758 2 года назад
Jednak,na magistrali węglowej, jeszcze przed elektryfikacją ,widywałem parowóz z otuliną ze składami dalekobieżnymi ze Śląska do Gdyni,potocznie nazywaliśmy go ''Rybakiem''. Podobno w DOKP Gdańsk były takie 3. Obecnie jeden znajduje się w Muzeum w Warszawie.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 2 года назад
@@stan758 To były poniemieckie Pm3 ale one układ biegowy miały na wierzchu czyli racje ma przedmówca. na dwóch sztukach się skończyło bo doszli do wniosku że parowozy w bardzo szybkich pociągach to przerost formy nad treścią . już wtedy Cegielski robił wagony silnikowe które mogły jechać 140 km/h z zadatkami na więcej był też projekt szybkiego zespołu trakcyjnego.
@stan758
@stan758 2 года назад
@@slav8820 Dziękuję za informację.Pozdrawiam.
@PiotreK4M6K
@PiotreK4M6K Год назад
W jednej z gazet o tematyce kolejowej ktoś zamieścił zdjęcie tej maszyny z czasów wojny z prośbą do czytelników o zgłaszanie się jeżeli ktoś kojarzy miejsce, w którym zdjęcie zostało zrobione. Stała na szlaku z wybitą przednią szybą, wokół niej kilku żołnierzy. No i otulinę posiadała. Z tego wynika, że albo otulina wróciła albo jednak nie została zdemontowana.
@bartoszjasinski
@bartoszjasinski 2 года назад
Muzyczka w tle jak z koszernej restauracji :D
@wacawlubinski3189
@wacawlubinski3189 2 года назад
😉
@TFXZG
@TFXZG 2 года назад
Dołączone do niej wagony : kąpielowy, barowo -dancingowy i sypialne II i III klasy też zrobiły furorę w Paryżu .Jak autor filmu zauważa: cały stworzony pociąg turystyczny wzbudził duże zainteresowanie. W ówczesnej Polsce składy te opracowano z myślą o turystycznych pociągach "Narty, Dancing,Brydż", były one ulubionym sposobem spędzania urlopów dla dobrze zarabiającej klienteli. W dzień pociąg stał, a turyści zwiedzali okolicę czy po prostu plazowali, albo jak w nazwie pociągów jeździli nartach, w nocy pociąg jechał do kolejnej interesującej miejscówki , a pasażerowie bawili się, tańcząc, pijąc i grając w brydża. Jeżeli ktoś miał ochotę w wagonie kąpielowym czekała wanny, a nowe sypialne wagony byly idealnym połączeniem wygody i stylu. P.s. Wygony do tego składu zaprojektowała i budowała legendarna firma Lilpop, Rau i Loewenstein. Niestety, wojna już pukała do drzwi... cena biletu w 1937 roku wynosiła około 200 złotych. Dzisiaj byłoby to około 2500-2800 PLN. Za 7-8 dni. Dość drogo, ale oferta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
@pociagi_youtube
@pociagi_youtube 2 года назад
Bardzo interesujący komentarz, dziękuję.
@lukaszz4053
@lukaszz4053 Год назад
Bardzo ciekawe informacje. Czyli w zasadzie tego typu luksusowe usługi przejęły teraz wielkie statki wycieczkowe.
@Mr.Jaro87
@Mr.Jaro87 2 года назад
Ta wersja zabudowana , futurystyczna i śliczna w niebieskim kolorze
@lukaszm5971
@lukaszm5971 2 года назад
Jestem z Chrzanowa. Po zakładzie "Fablok" już nic nie zostało!
@wacawlubinski3189
@wacawlubinski3189 2 года назад
Kłania się kor i okrągły stołek. Przyczyna zawsze jest. Trza tylko poszukać.
@Antoni.L
@Antoni.L 3 месяца назад
"Piękna Helena" W dzieciństwie widziałem dwa razy tę lokomotywę. W Stalowej Woli i w Skawinie.
@MaciejBaur
@MaciejBaur 2 года назад
Pm36-1 to nie pociąg, a lokomotywa 🤪
@mikaelangelo5158
@mikaelangelo5158 Год назад
Exzacly😅😅😅😅
@piotrz1074
@piotrz1074 Год назад
Chodzi o kliknięcia w temat, treść starczy jako taka.
@dobzibuniek7061
@dobzibuniek7061 Год назад
​@@mikaelangelo5158a to po jakiemu?
@tomekzleszna7578
@tomekzleszna7578 2 года назад
pozdrawiam z Leszna - byłem z dzieciakami w parowozowni Wolsztyn a nawet jechaliśmy Heleną (chyba w 2006r)
@paganaslaf
@paganaslaf 2 года назад
Ta muzyczka w tle rozwala
@DJMuNiO
@DJMuNiO 2 года назад
0:13 - nie pociąg a lokomotywa !
@boradek8848
@boradek8848 10 месяцев назад
Piękna Helena. W latach 50 -tych ubiegłego przechodziłem kilka razy obok tak wielkiego parowozu na dworcu Warszawa Główna. Stał rozgrzany , ziejący parą na początku pociągu z Krakowa. Może była to Piękna Helena.?.
@beowulfagathe3803
@beowulfagathe3803 2 года назад
Dużo interesujących rzeczy można się dowiedzieć z Twojego kanału. Tylko ta Twoja intonacja - czy tylko mnie ona drażni? Jeśli tak to zapomnij o komentarzu, natomiast jeśli takich osób jest więcej to może delikatna zmiana w sposobie mówienia pozytywnie wpłynie na subskrypcję :) Czego Ci życzę bo warto Cię posłuchać nawet jeśli to męczące;)
@Silver-amber
@Silver-amber 2 года назад
Jest coś na rzeczy. Da się słuchać, ale słychać że coś jest nie tak. W tej kwestii, sposobu wypowiedzi, to Kulecki jest mistrzem, on wymiata.
@Mariojestem
@Mariojestem 2 года назад
Potwierdzam, brzmi to trochę nienaturalnie
@adamgawronski8894
@adamgawronski8894 2 года назад
Potwierdzam. Brzmi trochę jak większość filmików typu "10 największych odkryć ludzi" itp
@dariuszkardas8924
@dariuszkardas8924 2 года назад
do tego jeszcze ta kocia muzyka nie do zniesienia, nie słychać lektora tylko jakieś pitu pitu, może kolega rozważy wersję bez muzyki, historia polskiej motoryzacji interesuje mnie od lat ale poprzez takie szczegóły nie zawsze chce się coś oglądać, zobacz jak to robi Robert na kanale Powagowani
@Huzar211
@Huzar211 Год назад
@@dariuszkardas8924 Muzyka poprawia przekaz filmu, ale może nieco inna...?
@robertzielowski3411
@robertzielowski3411 2 года назад
Byłem w niej jak była szykowana do nocnej trasy w lecie 2009 roku. Wyjazd miał być w nocy, a rozpalanie trwało od popołudnia. Podobno trzeba było w niej oszczedzać parę, bo przy dużych prędkościach potrafiło jej braknąć.
@karolwaching3074
@karolwaching3074 2 года назад
Bliźniak tej lokomotywy "Piękna Helena" nie może się doczekać naprawy głównej tylko dlatego że Muzeum Kolei w Warszawie(wlasciciel) nie może się dogadać z Parowozownia Wolsztyn(uzytkownik). A szkoda bo to nasz zabytek klasy światowej.
@marekc.8321
@marekc.8321 2 года назад
Ta lokomotywa nie wyjedzie na tory już nigdy. Jej unikatowość jest jej przekleństwem, bo nie bardzo jest jak zdobyć/zrobić części.
@jacekx3422
@jacekx3422 Год назад
@@marekc.8321 Wszystko da sie zrobic/dorobic kwestia kasy tylko, zobacz co potrafia polscy magicy od renowacji starych aut, z lokomotywa sobie nie poradza?
@wolfgangtrabis9468
@wolfgangtrabis9468 5 месяцев назад
. @@marekc.8321 Części do parowozu często są większe, niż do samochodu. Może w sorosowskiej "postindustrialnej" Polsce zabraknąć obrabiarek lub materiałów, by je wykonać. Ten stan zawdzięczamy sami sobie, a nie "okrągłemu stołowi". Polacy, za zachętą "papieża Polaka", w r. 1990 wybrali nie Tymińskiego z jego programem intensywnej modernizacji i rozbudowy polskiego przemysłu - w tym metalowego i jądrowego - tylko Wałęsę bez jakiegokolwiek programu, za to usłużnego wobec bankiersko - spekulanckich mentorów i sponsorów z USA. Boleję nad zaniedbaniem zabytków polskiej kolei (i za rezygnacją z kolei jako głównego środka transportu na rzecz znacznie mniej bezpiecznych i znacznie droższych samochodów). Ale groźniejsze jest to, że jedną z konsekwencji zezłomowania polskiego przemysłu metalowego jest nasza bezbronność w obliczu grożącej wojny..
@wolfgangtrabis9468
@wolfgangtrabis9468 5 месяцев назад
@@jacekx3422 Części do parowozu często są większe, niż do samochodu. Może w sorosowskiej "postindustrialnej" Polsce zabraknąć obrabiarek lub materiałów, by je wykonać. Ten stan zawdzięczamy sami sobie, a nie "okrągłemu stołowi". Polacy, za zachętą "papieża Polaka", w r. 1990 wybrali nie Tymińskiego z jego programem intensywnej modernizacji i rozbudowy polskiego przemysłu - w tym metalowego i jądrowego - tylko Wałęsę bez jakiegokolwiek programu, za to usłużnego wobec bankiersko - spekulanckich mentorów i sponsorów z USA. Boleję nad zaniedbaniem zabytków polskiej kolei (i za rezygnacją z kolei jako głównego środka transportu na rzecz znacznie mniej bezpiecznych i znacznie droższych samochodów). Ale groźniejsze jest to, że jedną z konsekwencji zezłomowania polskiego przemysłu metalowego jest nasza bezbronność w obliczu grożącej wojny..
@przemoharp
@przemoharp 2 года назад
Projekt nie był ani nowatorski, ani jakiś specjalnie rozwojowy technicznie. Podobne parowozy jeździły wówczas od dawna w USA czy nawet za zachodnią granicą w Niemczech czy w Anglii. Powstały wówczas dwa prototypy, jeden bez otuliny drugi aerodynamiczny. Egzemplarz z otuliną dostał nagrodę w Paryżu, ale nie za rozwiązania techniczne - jak to się często sądzi - ale za stylistykę. Nie ma się co w sumie dziwić - preentowany był razem ze składem wagonów w takim stylu, że stanowłio to stylistyczną całość. Wagony te nigdy później nie kursowały normalnie, były zrobione specjalnie na tą wystawę. Mechanicy natomiast narzekali na cięzkie prowadzenie tej lokomotywy oraz mniejszą niż zakładaną prędkość konstrukcyjną i moc - przez co nadawała się w zasadzie jedynie do lekkich pociągów pospiesznych, które w Polsce wówczas nie były jakimś częstym "zjawiskiem". Po wybuchu wojny interesującą nas wersję przejęli Niemcy - w internecie istnieje sporo zdjęć Pm36 w służbie kolei okupacyjnych - w tym znana seria zdjęć w trakcji podwójnej z Ty23 z pociągiem sanitarnym (rozbite szyby w budce każą przypuszczać, że fotki zostały zrobione po jakimś 'zamachu partyzanckim'). Dalsze losy również są już w pełni wyjaśnione - wcześniej mówiło się, że po przejęciu jej przez Rosjan, lokomotywa zaginęła bez wieści. Dziś wiemy, że kursowała na normalnych torach w obwodzie kaliningradzkim i została zezłomowana w 1952 roku w parowozowni Czerniachowsk pod oznaczeniem T 18 601. Posiadam zdjęcia tego parowozu po przejęciu przez ZSRR. Drugi egzemplarz jest do dziś w Polsce, ale czeka na naprawę główną.
@lewus8943
@lewus8943 11 месяцев назад
Mógłbyś podać źródło tych informacji o losach Pm36-1? Nie to, że Ci nie wierzę ale chętnie coś więcej na ten temat bym poczytał.
@darchangela
@darchangela Год назад
Treść fantastyczna, interesująca tylko ZMIEŃ LEKTORA!
@ICEMANxxxPL
@ICEMANxxxPL 2 года назад
Srogą nieprawdą jest, że w czasach Luxtorpedy parowozy "z trudem osiągały 100km/h". SAx 90 080 (pierwsza tzw. Luxtorpeda, oryginalnie austriackie BBO VT 63) powstała w 1933 roku. W tym czasie po polskich torach poruszały się już Ok1, Pd5, Pf1, Pf2, Pk1, Pk2, Pu29, Pt31, które osiągały prędkość 100-110km/h, a część tych konstrukcji to dosłownie pierwsza dekada XX wieku, 30 lat przed serią VT 63. Nawet Pm36 nie był, nawet jak na swój czas, wybitnie szybką lokomotywą, w Niemczech jeździł już 05, w Anglii serie A3, A4, także Francja, nie wspominając o USA (choćby elektryczna GG1), które już przekroczyły barierę 140km/h zanim Pm36 w ogóle powstał na papierze.
@johanndelekta6167
@johanndelekta6167 9 месяцев назад
Prędkość konstrukcyjna Pt31 to 100 km/h. To nie Pt47, która osiągała (toeretycznie) 110 km/h. A stare pruskie lokomotywy, jak Ok1, Pd5, oba Pf, Pk i inne nigdy nie przekraczały 90 km/h. O Pu29 zob. mój artykuł w "Lok Magazin" z 1998 r.
@PolandRepublicOf
@PolandRepublicOf Год назад
Czyli ubijanie polskiej myśli technicznej zaczęło się już w okresie międzywojennym. W tamtym okresie w Polsce płonęły nie tylko małe fabryki polskich samochodów
@SQ3LLX
@SQ3LLX Год назад
OK, Twoim zdaniem Pm36-1 to pociąg? Dla mnie jest to lokomotywa parowa, parowóz.
@johanndelekta6167
@johanndelekta6167 9 месяцев назад
Pm36-1 po wytopieniu korków topliwych koło Jackowic przewieziony do RAW( ZNTK) Dresden i tam złomowany. Pm36-2 to "Piękna Helena". Wcześniej, bo w kwietniu 1939 r., obie "Pmki" stały w długotrwałej rezerwie w parowozowni Warszawa/Praga.
@ukaszwalczak1154
@ukaszwalczak1154 2 месяца назад
Ja słyszałem że Piękna Polka w Białoruskiej SRS w latach 60 była zezłomowana, to gdzie w końcu zezłomowana??
@tytusjarzyna6404
@tytusjarzyna6404 2 года назад
,,Piękna Helena" - stanowi bardzo interesujący temat, ale nie doczekała się porządnego opowiedzenia jej historii na kanale ,,Pociągi". Nie zostało przedstawione ogólne tło polskich parowozów z lat 30-tych XX w., a od tego należało zacząć. To, co było onegdaj zapyziałą prowincją Korony Królestwa Polskiego i jego lennem które do poł. XVII w. było słabo zaludnioną dziurą, a tuż po uniezależnieniu się od Polski nawet nie miało ,,króla pruskiego" tylko ,,króla w Prusach", co świadczy o tym, że Prusy stanowiły istne byle co, w okresie 20-lecia międzywojennego było dużo lepiej rozwinięte, niż ziemie w ówczesnym państwie polskim. Odbiło się to również na polskim kolejnictwie. Albowiem konieczność przeciągnięcia niemieckich pociągów tranzytowych z głównej części Rzeszy do Prus Wschodnich obok zapotrzebowania na lokomotywy ds ciężkich pociągów pospiesznych na trasie Warszawa - Gdynia sprawiła, że pod kierunkiem inż. Xiężopolskiego wybudowano najdłuższy parowóz w Europie - Pu29, ale parowóz ten był za długi na obrotnice i ogólnie został uznany za mniej perspektywistyczny, niż powstający równolegle Pt31, który zaprojektowany został przez prof. inż. Kazimierza Zembrzuskiego, a który został wielokrotnie ukazany na powyższym filmie. Ten posiadający układ osi 1:4:1 parowóz uchodzi za jedną z najdoskonalszych konstrukcji w historii polskiego kolejnictwa i stanowił podstawową lokomotywę szlakową PKP do prowadzenia pociągów pospiesznych i ekspresowych - do czasu, w którym pod kierunkiem tegoż samego wybitnego inżyniera wybudowano powojenne rozwinięcie tejże konstrukcji - Pt47. Była spawana, a nie jak pierwowzór nitowana, przez co była mocniejsza, trwalsza, a jednocześnie lżejsza. Oprócz tego miała lepiej zasłoniętą kabinę maszynisty, ale to już powojenny wątek życia i twórczości prof. inż. K. Zembrzuskiego. Przed wojną - oprócz zaprojektowania znakomitej Pt31 - zaprojektował również coś, co miało służyć do ciągnięcia lekkich pociągów pospiesznych, do których zaliczono także uruchamiany przez ,,Międzynarodowe Towarzystwo Wagonów Sypialnych" zwane w języku dyplomacji XIX w. - francuskim - ,,Companie Internationale des Wagons List", a we francuskojęzycznym skrócie - ,,CIWL" ,,Nord Express" relacji Paris Est - Stołpce. Stołpce stanowiły wieś graniczną ze złowrogim ZSRR i tam pasażerowie przesiadali się na szerokotorowy i mniej luksusowy pociąg, który wiózł ich w kierunku Moskwy. To tyle jeśli chodzi o genezę i ogólne tło. Reszta w tej dziedzinie została opowiedziana na filmie, ale co z tego partactwa zrozumieli, to już insza sprawa. Jeśli zaś chodzi o uzupełnienie powojennych losów - zajmowała czołową pozycję na paradzie lokomotyw z okazji 150-lecia kolei na Ziemiach Polskich, co sugeruje, że dyrekcja PKP była z niej właśnie najbardziej dumna. Stała się też symbolem potęgi i splendoru przedwojennego PKP, na którym onegdaj pociągi jeździły tak punktualnie, że regulowano według ich przejazdów zegarki, bo kolejarze płacili kary za każdą minutę opóźnienia (płacili je także za zadymienie stacji). Tabor - jak widać na zdjęciach - był bardzo czysty i zadbany. Infrastruktura schludna i wyrazista. Poczekalnie czyste i bez wyziewów z Maka. Za tym wszystkim tęsknią turyści i miłośnicy kolei, a Pm36-2 jest symbolem przedwojennego PKP. W III RP zaś pod koniec swej dotychczasowej służby jeździła dla ,,Przewozów Regionalnych" sp. z o.o. ciągnąc dwa wagony 120A na trasie Wolsztyn - Poznań. To też jest historia tej lokomotywy i też zostało przemilczane. Oczywiście i ja gdzieś mogłem byka machnąć (bardzo lubię ET22), ale w ogólnym zarysie rzecz zgadza się. Część pewną informacji zaczerpnąłem z książki ,,Historia Kolei na Ziemiach Polskich" autorstwa miłośnika kolei Adama Dylewskiego, który bardzo sumiennie, rzetelnie i z rozmachem opisuje historię kolei, zahaczając też o ogólnokrajowe wątki, jak postać Karola Beyera, czy mjr. Stanisława Kierbedzia. Pozdrawiam.
@ddartrans
@ddartrans 2 года назад
Witam, to jeden z najlepszych komentarzy na YT w temacie kolejnictwa.
@tytusjarzyna6404
@tytusjarzyna6404 2 года назад
@@ddartrans Bardzo mi miło. Chodziło mi właśnie o przedstawienie szerszego tła, na którym powstał parowóz Pm36 i na prawdę bardzo mi miło. Oczywiści nie obrażam się z powodu nieuprzejmego w sytuacji, w której nie jest się gospodarzem danego miejsca zwrotu ,,Witam" i zakładam, że nie był on intencjonalny. Pozdrawiam.
@inaturalnie
@inaturalnie 2 года назад
Zona drobnego przedsiębiorcy, Mariana Paździocha, zamieszkała pod adresem: Ćwiartki 3/3 we Wrocławiu
@kuba.rozruba
@kuba.rozruba 2 года назад
Chrzanów moje miasto w którym się urodziłem i mieszkam do dziś ma tyle historii nieodkrytej
@Wisniowysad44
@Wisniowysad44 25 дней назад
Widziałem Piękną Helenę w Wolsztynie,prawdą jest,że jest piękna.Pozdrawiam.
@henrykurek8933
@henrykurek8933 2 года назад
Mialem okazje skonczyc szkole zawodowa przy fabryce lokomotyw w Chrzanowie Fabloku, moj dziadek przenosil tam lokomotywy suwnica, tak ze znam temat tej super lokomotywy!
@lordstanisiii922
@lordstanisiii922 2 года назад
Proponuję odcinek o wrocławskiej fabryce pociągów PafaWag, która obecnie została sprzedana i rozkradziona a miała wielki potęcjał i była motorem napędowym gospodarki dolnego śląska. Pozdrawiam, zatroskany wrocławianin
@kolejnafoto1872
@kolejnafoto1872 2 года назад
Rozkradziona? Dawny Pafawag to obecnie zakłady Bombardier Transportation, a w zasadzie to już Alstom, który niedawno przejął Bombardiera. Na terenie wrocławskiego oddziału tej firmy powstawały m.in. pudła do większości (jeśli nie wszystkich) lokomotyw rodziny Traxx, których zbudowano łącznie dobrze ponad 1000 sztuk.
@tomi935
@tomi935 2 года назад
Miałem okazję ją podziwiać w parowozowni Wolsztyn kilka razy, już nie była w eksploatacji. Średnica kół napędowych 2000 mm coś pięknego.... Szkoda że koszty naprawy generalnej tak ogromne...
@pociagi_youtube
@pociagi_youtube 2 года назад
Wiesz moze jakie to kwoty odnośnie naprawy generalnej?
@tomi935
@tomi935 2 года назад
@@pociagi_youtube Słyszałem coś o kwocie miliona zł 😬... To jest jakieś nieporozumienie
@mikan1230321
@mikan1230321 2 года назад
@@pociagi_youtube Koszt naprawy to ponad 2,3 miliona złotych. - Jeszcze w tym roku parowóz wróci na tory - zapewnia Wojciech Marszałkiewicz, dyrektor Parowozowni Wolsztyn: Przetarg został ogłoszony, zakończony, praktycznie rozstrzygnięty. Zgłosiła się tylko jedna firma ZUT Wągrowiec i korzystamy z tego.
@tomi935
@tomi935 2 года назад
@@mikan1230321 Jeśli to prawda... to wręcz rosnę..... Nie pamiętam ale kilka lat temu to chyba z Bydgoszczy lub Piły jakaś firma miała przeprowadzić właśnie remont " Pięknej Heleny"... Widocznie nie doszło do skutku.... pewnie koszty przewyższyły remont lub inne zdarzenie. POZDRAWIAM SERDECZNIE. 🚂
@jaxikk
@jaxikk 2 года назад
@@tomi935 To był Interlok z Piły, ale wtedy nie było chyba funduszy na to, a teraz widocznie fundusze są, ale Interlok jest w stanie upadłości....
@tomekzleszna7578
@tomekzleszna7578 Год назад
"PIĘKNA HELENA" - obejrzane do końca co najmniej 2gi raz - przepiękna lokomotywa
@witekkk7192
@witekkk7192 2 года назад
Pamiętam jak za dzieciaka co roku byłem na pokazach w Wolsztynie i dziadkowie zawsze się zachwycali tym pociągniemy
@Clistes
@Clistes 2 года назад
Taki styl konstrukcyjny nazwy streamline. 140 km/h też nie było wyczynem w tej kategorii. Niemieckie DRG Class 05 osiągały do 190km a normą było 160-170. Brytyjski LNER Class A4 potrafił rozpędzić się do 202 km/h. Nie ujmuje polskim inżynierom, ale ani prędkość ani sposób budowy nie są imponujące. Nasza lokomotywa to zwyczajna lokomotywa z body kitem. Niemcy i Brytyjczycy swoje lokomotywy projektowali od początku jako streamline, stąd lepsze osiągi.
@MP-kj8jm
@MP-kj8jm 2 года назад
Ale tu mówimy o polskich parowozach. Jak masz tak imponującą wiedzę o zagranicznych, to zrób o tym filmik na YT, a nie popisuj się tutaj i to w dodatku nie na temat
@michamarat4822
@michamarat4822 2 года назад
@@MP-kj8jm Czemu nie na temat? Kanał nazywa się Pociągi, jako ciekawostka fajna wrzutka.
@MP-kj8jm
@MP-kj8jm 2 года назад
@@michamarat4822 nie rozumiesz, że tu chodzi o polskie parowozy ?Wrzucaj sobie na kanał o angielskich, niemieckich czy innych parwozach
@Clistes
@Clistes 2 года назад
@@MP-kj8jm nigdzie nie ma mowy że jest to wyjątkowa w skali Polski lokomotywa, co więcej jest odwołanie że na tle Europy my też mieliśmy się czym pochwalić, stąd mój wywód że chwalić się nie było czym bo ani konstrukcja ani osiągi nie były wybitne a wręcz przeciętne.
@tomi935
@tomi935 2 года назад
@@Clistes Ona jest wyjątkowa.... Niby zwykła Lokomotywa.. A jednak ma to " Coś", już na jej widok dostaję szybszego bicia serca... Pozdrawiam.
@Artur-wq8lu
@Artur-wq8lu 8 месяцев назад
Widziałem Piękną Helenę w Wolsztynie. Ale nie znałem jej historii. Pozdrawiam serdecznie 👍
@3cityga229
@3cityga229 Год назад
Piękna Helena 😍
@KrzychuSroka
@KrzychuSroka 5 месяцев назад
Piękna Helena
@leszekkowalak1965
@leszekkowalak1965 2 года назад
piękna Helena
@andrzejp2505
@andrzejp2505 10 месяцев назад
Dobra robota
@michlipp6287
@michlipp6287 Год назад
Dobre że są zdjęcia
@arkadiuszradzyminski3482
@arkadiuszradzyminski3482 5 месяцев назад
Piękna Helena ❤
@mikoajfalinski9916
@mikoajfalinski9916 Год назад
piekna helena
@kobaltkonradkrajewski
@kobaltkonradkrajewski 7 месяцев назад
Super film, tylko bardzo razi mnie wyciąganie wyrazów na końcu zdania przez lektora. dlatego ściszam głos i oglądam z napisami. Merytorycznie film i kanał super.
@marekwojcik9557
@marekwojcik9557 2 года назад
Takie mała prośba o trochę dłuższe pokazywanie slajdów z lokomotywami zachodnimi 😂😅🤓
@TheGehazi
@TheGehazi Год назад
Muzyczka taka mało kolejowa.
@bartii
@bartii 2 года назад
Jeśli dotrwałem do końca to zawsze daję łapkę w górę 👍 A bardzo często mi się to zdarza na Twoim kanale i nie tylko na tym 👌. Podziwiam, szanuję i pozdrawiam :)
@kamils3443
@kamils3443 2 года назад
A jeśli nie dotrwałeś? 😂
@bartii
@bartii 2 года назад
@@kamils3443 To wtedy bez okejki :p Ale to rzadkość :)
@piotrjuvovich3110
@piotrjuvovich3110 2 года назад
piekna Helena
@dobzibuniek7061
@dobzibuniek7061 Год назад
Ta muzyka dyskwalifikuje opowieść.Klezmer kazał mi grać takie rzeczy że jeszcze mi wstyd....
@januszsolecki941
@januszsolecki941 Год назад
Bo to jest właśnie muzyka klezmerska 🙂
@TomaszTrelaPlus
@TomaszTrelaPlus 2 года назад
Przed wojną to ludzie mieli wyobraźnię. W każdej dziedzinie mieliśmy sukcesy.
@loverofemptiness2672
@loverofemptiness2672 8 месяцев назад
A w czasie wojny większość inteligencji (tej prawdziwej. Nie współcześnie rozumianej) została wybita. To był kwiat narodu, który pchał nas do przodu. Niestety Churchill popchał nas w brudne łapy Stalina
@TomaszTrelaPlus
@TomaszTrelaPlus 8 месяцев назад
@@loverofemptiness2672Wiem, wiem.
@666marq
@666marq 2 года назад
Piękna Helena Paździoch
@matimaz7314
@matimaz7314 Год назад
Jakim cudem 100 bezmała letni parowóz ma być lepszy od pendolino. Jak jaki kolwiek parowóz może być lepszy od współczesnej lokomotywy. Polecam poczytać z czym wiąrze się eksploatacja parowozu i jak bardo jest skomplikowana i czasochłonna nie mówiąc o widoczności z kabiny maszynisty konieczności obsługi przez 2 ludzi uzupełniana paliwa czy najważniejszego wynikającego z konstukcji każdego parowozu. Parowóz do tyłu jedzie owiele wolniej. :)
@tomasz4668
@tomasz4668 4 месяца назад
Ale ortografia dramatyczna
@wojciechjakubiec4982
@wojciechjakubiec4982 2 года назад
fantastyczny film. jesteś w stanie zamienić tych rozżalonych umrzyków przy fujarkach na coś innego, uszy od nich więdną?
@pociagi_youtube
@pociagi_youtube 2 года назад
Pomyślimy 😎
@sawomirdoraczynski9685
@sawomirdoraczynski9685 2 года назад
A czy to aby nie będzie podpadało pod antysemityzm? :)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc Год назад
@@sawomirdoraczynski9685 Oczywiście, że będzie.
@dobzibuniek7061
@dobzibuniek7061 Год назад
Uszy więdną ...
@78NAIMAD
@78NAIMAD 2 года назад
2:16 😅
@krzysztofleszczynski1241
@krzysztofleszczynski1241 2 года назад
😍Piękna Helena 🔥💐
@Rugia-ox7hx
@Rugia-ox7hx Год назад
Są błędy w nazwie pociągu w napisach.
@wacawlubinski3189
@wacawlubinski3189 2 года назад
Mieliśmy, mądrych oraz pracowitych Przodków. Dziękuję za to przypomnienie.
@maciejprzybylski9215
@maciejprzybylski9215 2 года назад
A my nie jesteśmy mądrzy oraz pracowici?
@wacawlubinski3189
@wacawlubinski3189 2 года назад
@@maciejprzybylski9215 ...nie, bo owoce naszej "mądrości" widać obecnie gołym okiem. Np. ilość Ofiar wszystkich wojen w których uczestniczyli przodkowie, odniesiona do wielkości ówczesnych populacji, jest nieporównywalnie mniejsza, niż odpowiednio np. ilość zamordowanych bezbronnych dzieci w łonach ich matek współcześnie. To owoce ideologii mającej u podstaw marksizm.
@K0STNER
@K0STNER Год назад
"Piękna Helena" 🚂
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 2 года назад
Dobre
@wojtekflorczak1462
@wojtekflorczak1462 2 года назад
O bosze nie wiedziałem, że "Piekna Helena" to właśnie najszybszy parowóz w histori Polski, jak tak oglądałem to faktycznie wyglądał mi znajomo patrząc na to co widze na co dzień przechadzając się po okolicach dworca, a raczej co widywałem w przeszłości..
@ICEMANxxxPL
@ICEMANxxxPL 2 года назад
Pm36 był najszybszym polskim (skonstruowanym w Polsce) parowozem, Pm2 i Pm3 osiągały większe prędkości, Pm3 do 150km/h, jednak to Niemce w służbie PKP.
@Waskotorowy
@Waskotorowy 2 месяца назад
Krótko mówiąc nie została zwrócona PKP po wojnie ponieważ nie należała do PKP przed wojną
@13strza47
@13strza47 2 года назад
co to za żydowka muzyka w tle filmu o polskiej lokomotywie ???
@andrzejp2505
@andrzejp2505 Год назад
Dobry materiał😊
@andreatyszka8970
@andreatyszka8970 Год назад
Nasze najlepsze
@MrTrool323
@MrTrool323 Год назад
Cudny wymysł tak dobry...że musiały być odrzucone ponieważ były zbyt dobre i zbyt szybkie
@BackToPast-URBEX
@BackToPast-URBEX 2 года назад
Najszybszy Polski pociąg jeździ po odcinku Kraków - Zakopane zwłaszcza po tym jednym torze wzdłuż zakopianki który jest od Nowego Targu do Zakopanego :D
@kamils3443
@kamils3443 2 года назад
Przecież na tej linii jednotorówka jest do samej Skawiny 🤷‍♀️
@BackToPast-URBEX
@BackToPast-URBEX 2 года назад
@@kamils3443 nie wiedziałem 😃
@kolejowasuchabeskidzka1191
@kolejowasuchabeskidzka1191 2 года назад
Karłowicz?
@BackToPast-URBEX
@BackToPast-URBEX 2 года назад
@@kolejowasuchabeskidzka1191 czas jazdy 4:06 NAZWA: RYSY (30507) KATEGORIA: REGIO PRZEWOŹNIK: Polregio ODLEGŁOŚĆ: 145 km
@kamils3443
@kamils3443 2 года назад
@@BackToPast-URBEX Człowieku, on się zatrzymuje na każdej stacji. Poza tym w Suchej i Rabce jest 8-minutowy postój na przesiadkę maszynistów.
@AnnaDziedzic-oq8iw
@AnnaDziedzic-oq8iw 4 месяца назад
Widziałem Piękną Helenę😮 nie sądziłem że to ona
@Dezlator
@Dezlator 2 года назад
Nie licząc wymowy zacny materiał.
@maciekszarek8840
@maciekszarek8840 Год назад
Piękna Helena !!!
@grzesiekm7900
@grzesiekm7900 2 года назад
Pociągi ok tylko ta obca muzyczka w tle
@chaha666
@chaha666 2 года назад
Nie na temat: co to za muzyczka w tle?
@rubiconrubicon8960
@rubiconrubicon8960 Год назад
Pedalino jest produkcji Włoskiej.
@ultimathule1000
@ultimathule1000 Год назад
Jaki znowu "pociąg" ??? To jest LOKOMOTYWA typu PAROWÓZ !!! A nie "pociąg" !
@pablos3655
@pablos3655 Год назад
no "PIĘKNA HELENA" :)
@3cinski
@3cinski Год назад
Piękna Polka . ...
@EsPeIKaE_MC_MK
@EsPeIKaE_MC_MK 2 года назад
PIĘKNA HELENA! PIĘKNA POLSKA KOLEJ!
@Pawelu.
@Pawelu. 2 года назад
filmy spoko ale przez 10minut filmu ta sama muzyczka i wkurwia niemilosiernie
@FajnyPan
@FajnyPan 2 года назад
Piękna Helena + Wleciał subik! :D
@UnderTheBanner
@UnderTheBanner 2 года назад
Pm36 P-pospieszny małe m oznacza układ kół
@emilkopec6048
@emilkopec6048 Год назад
Dokładałem pod kocioł Pięknej Heleny w 2010 lub 2011 roku na stacji Warszawa Wschodnia. Naprawdę i dosłownie czad! Jeden z organizatorów rozmawiał o dawaniu w gwizdek przy przejeździe przez Most Średnicowy po czym krzyknął -"Piękna! Ucałowałbym ją, ale jest gorąca!" Maszynista zapytał -"Zimną wolałbyś pan całować?" Po czym puścił do mnie😉 oko.
@jadwigaandegawenska9164
@jadwigaandegawenska9164 2 года назад
Fajny kanał dziękuję za odcinek
@Mrownica
@Mrownica Год назад
6:54 Czyli proza życia jak zwykle w Polsce Mieliśmy bardzo nowoczesna jak na tamte czasy lokomotywę tylko szyny były przedpotopowe 😁😁😁😆😆😆🤣🤣🤣😉😉😉👍👍👍
@sebastiantakiten
@sebastiantakiten 2 года назад
ja widziałem PM36-2
@jurekbanaszkiewicz6856
@jurekbanaszkiewicz6856 Год назад
😢😢😢😢😢
@StanisławGrześkiewicz
@StanisławGrześkiewicz 2 года назад
Super material i widzimy w jakim dole sie znajdujemy, ile lat inwestycji potrzeba , aby Polskie Tory mialy przepustowsc ponad 100 km/h ... a wyzsze predkosci ? PKP znaduje sie w ogromnej dziurze bez dna , a tu sa potrzebne inwestycje natychmiast, na terenie calego kraju !!! Jakos wyglada nato, ze PKP zyle wlasnym zyciem i nie mysli o odpowiedzialnosci za przewozy. byle kasa byla na deficyty ... Chore sytuacje , gdzie jakas gmina odcinana jest od polaczenia kolejoweg ! A co zrobili zarzadcy, aby utrzymac poloaczenia towarowe na danym odcinku? Przeciez wiadomo, ze przewozy osobowe sa deficytowe i sa de facto finansowane z przewozow towarowych ... tak jest wszedzie , gdzie towary wozone koleja, szczegolnie w nocy osiagaja niesamowite rozmiary,! W Polsce dominuje transport drogowy, jako najdrozszy transport w przewozie towarow ... To jakis paradoks , kolej stoi a po polskich drogach tocza sie tysiace , w zasadzie niepotrzebnych TIR-ow ... Co musi sie stac , aby zadzialal mechanizm normalnej gospodarki ?
@arturl6057
@arturl6057 2 года назад
O ile dojdzie do skutku CPK i zwłaszcza jego część kolejowa to jest jedyna szansa na zmianę sytuacji i jakości części szlaków.Ale trwa wojna i broń ma priorytet bo jak coś p.....nie to po PKP trochę złomu zostanie.Bo na wszystko na raz raczej nie starczy.Zaś kupowanie pociągów mogących rozwijać 200 km/h ,raczej droższych niż te mogące osiągać np.100 km/h ma podobny sens jak kupowanie Lamborghini do codziennego użytkowania ( w mieście to jazda na pierwszym biegu) , gdy maksymalna szybkość w Polsce to autostradowe 140 plus tor na Miedzianej Górze,Poszaleć można dopiero za Odrą.
@mikoajwiniarski5988
@mikoajwiniarski5988 Год назад
Wygląda na to,że przed wojna tory były lepszej jakości niż dziś i przystosowane do większych prędkości
@arturl6057
@arturl6057 Год назад
@@mikoajwiniarski5988 PKP była do końca lat 70-tych XX w traktowana jako środek strategicznych przewozów wojska i jako taka była utrzymywana w całkiem niezłej kondycji taboru i szlaków.A potem politycy uwierzyli w wieczny pokój w Europie i droga kolej zostala zostawiona sama sobie.Likwidacja czego tylko się dało stała się codziennością.Krótkowzroczność i głupota wszystkich opcji politycznych wygrała.
@luleklucjan7110
@luleklucjan7110 2 года назад
Piękna Helena 💪💪🇵🇱🇵🇱💪💪
@robertkrzywus3511
@robertkrzywus3511 Год назад
Lux torpeda to mit . Proszę dokładnie wgłębić się w temat. Lux torpedy jeździły tylko do zakopanego. Nigdzie więcej ich nie było.
@PrzemyslawJaromir
@PrzemyslawJaromir 2 года назад
Ciekawe.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc Год назад
Muzyczka w tle, to jakby kulturowo bliska Morawieckiemu i Dudzie.
@loverofemptiness2672
@loverofemptiness2672 8 месяцев назад
Nooo, klezma na bogato tutaj poszła
@wacawlubinski3189
@wacawlubinski3189 8 месяцев назад
...chanukowa z gaśnicą. 😉
@MM-yq8zq
@MM-yq8zq 7 месяцев назад
😀👍🏻W punkt
@mordzia3291
@mordzia3291 2 года назад
W sumie ciekawie jak by zrobić jeden taki egzemplarz obudowany. Nie mówię na tej co się ostała. Ale ogólnie w Pl trochę parowozów wrasta i można by je uratować a i przy okazji zrobić ciekawy pomysł.
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 2 года назад
Będzie cięższy o kilka ton, a współczynnik oporu spadnie nieznacznie.
@gigapiwosz7792
@gigapiwosz7792 2 года назад
@@karolwojtyla3047 zawsze można użyć innych materiałów to nie XX wiek
@natajomi179
@natajomi179 2 года назад
Żydowska muzyka w tle i... wszystko jasne!!!
@jatoziomek5608
@jatoziomek5608 2 года назад
piękna helena
@klakier9992
@klakier9992 2 месяца назад
i do dzis piekna Helena nie stoi pod parą kasa państwowa jest dawana do pana z miasta piernika bo on ważniejszy
@zdewas12
@zdewas12 2 года назад
Piekna Helena.
@StelmiWhyTsV
@StelmiWhyTsV 2 года назад
Dlatego że jest najlepszy
@railfanpolska
@railfanpolska 2 года назад
😃👍 Pozdrawiam 🖐️🙂
@theaquaristdiary.
@theaquaristdiary. 2 года назад
Prawdopodobnie film robiony w ZNTK Nowy Sącz?
@Antoni13061953
@Antoni13061953 Год назад
Piękna Helena.👍🥂🍾
@tomaszwolski1691
@tomaszwolski1691 2 года назад
Piękne Helena
@erykpluta1579
@erykpluta1579 2 года назад
Dzisiaj tak pięknych kobiet już nie ma.
@jamesmk2003
@jamesmk2003 2 года назад
Co to za zydowska muzyka?
@renard69ful
@renard69ful 2 года назад
Polacy mieli, maja glupich politykow , ale madry narod, tyle wynalazkow,, odkryc , zasobow w naszej ziemi ... i nic z tego
@mantispl
@mantispl 2 года назад
Pamiętałem że za dzieciaka miałem znaczek z tym aerodynamicznym parowozem. img.redro.pl/fototapety/znaczek-przedstawia-pm36-i-cegielski-fabryke-w-poznaniu-400-29029211.jpg I jednocześnie jako mieszkaniec Poznania wiedziałem że jest taki parowóz jak "Piękna Helena" w Wolsztynie. Ale nie skojarzyłem że to ten sam model tylko w dwóch różnych odsłonach. Ciekawa historia.
Далее
CZYM BYŁ POCIĄG LUXTORPEDA?
9:36
Просмотров 219 тыс.
Новый вид животных Supertype
00:59
Просмотров 74 тыс.
ДЕНЬ УЧИТЕЛЯ В ШКОЛЕ
01:00
Просмотров 297 тыс.
Gryslaw #243: PlayStation 2 od strony sprzętowej
2:02:33
Żywy parowóz OL49 - podsumowanie budowy
18:20
Просмотров 100 тыс.
Parowozy XX wieku
45:19
Просмотров 267 тыс.
Kupiłem POLSKĄ OSTRZAŁKĘ, która PODBIŁA INTERNET
28:15
HISTORIA POCIĄGÓW EKSPRESOWYCH W POLSCE
10:01
Просмотров 62 тыс.
Новый вид животных Supertype
00:59
Просмотров 74 тыс.