Тёмный

Prawda Księgi, Prawda Steli 

Podcast Historyków
Подписаться 4,4 тыс.
Просмотров 4,8 тыс.
50% 1

Co robić, jeżeli wersja wydarzeń o których mówi Biblia nie zgadza się z nowoodkrytymi źródłami? Jak konfrontować ze sobą źródła? Kim byli Moabici? O tym i o wielu innych tematach w trzecim odcinku Podcastu Historyków!
Co znajdziesz w odcinku?
00:00 Powitanie
00:09 Biblia i stela króla Meszy - wprowadzenie
03:09 Odnalezienie steli
10:17 Co wiemy o historii Moabitów?
20:54 Prawda Księgi
28:02 Prawda steli
36:50 Która prawda jest bliższa rzeczywistości?
48:33 Podsumowanie
Kup nam kawę na buycoffee.to/podcasthistorykow
Autorzy Podcastu:
Sławomir Poloczek, historyk starożytności (doktorat na Wydziale Historii UW), specjalizujący się w badaniach nad dziejami religii hebrajskiej, wczesnym chrześcijaństwem i relacjami obu wobec "pogańskich" kultur ościennych. Publikacje naukowe dostępne na: uw.academia.edu/S%C5%82awomir...
Piotr Łapiński, historyk niepraktykujący, pasjonat historii i dobrych opowieści.
Spotify: open.spotify.com/episode/4t7Q...
Podstawowa bibliografia w języku polskim (wybór):
A. Zabroski, „Zarys epigrafiki starożytnej Palestyny w II i I tysiącleciu p.n.e.”, (w:) „Archeologia Palestyny”, red. L. Stefaniak, Poznań-Warszawa-Lublin 1971, s. 835-871, zwł. s. 848-851 (dobre tłumaczenie tekstu steli Meszy)
S. Gądecki, „Archeologia biblijna”, t. I, Gniezno 1994, s. 312-314
Ł. Niesiołowski-Spanò, K. Stebnicka, „Historia Żydów w starożytności. Od Thotemsa do Mahometa”, Warszawa 2020, s. 120
I. Finkelstein, N.A. Silberman, „Dawid i Salomon. Odkrycia archeologiczne, które podważyły Biblię”, tłum. A. Weseli, Warszawa 2007 (trącący „sensacją” tytuł pochodzi od polskiej redakcji, w oryginale książka ma dużo bardziej wyważony tytuł: „David and Solomon: In Search of the Bible's Sacred Kings”; polska wersja ma również sporo błędów translatorskich - SP)
Ł. Niesiołowski-Spanò, „Biblia jako źródło do dziejów starożytnej Palestyny”, Archeologia żywa 4/23 (2002), s. 8-11
Ł. Niesiołowski-Spanò, „Jednak „dzieje starożytnej Palestyny”, czyli kilka uwag terminologicznych”, Ruch Biblijny i Liturgiczny 60/1 (2007), s. 55-61
V. Fritz, „Archeologia biblijna. Mały słownik”, tłum. H. Stachowska, red. naukowa W. Chrostowski, Warszawa 2005, s. 60-61
N. Mendecki, „Zarys historii Moabu”, Ruch Biblijny i Liturgiczny 47/4 (1994), s. 242-247
A. Tschirschnitz, „Dzieje ludów biblijnych”, t. 1: Ludy ościenne, Warszawa 1987
Podstawowa bibliografia zagraniczna (wybór):
A.J. Daerman (red.), „Studies in the Mesha inscription and Moab”, Georgia (Atlanta) 1989
D.J. Green, „I Undertook Great Works: The Ideology of Domestic Achievements in West Semitic Royal Inscriptions”, Tübingen 2010, s. 97-135
P.J. Ray, „Dibon: Its Archaeological and Hstorical Setting in Old Testament Times”, Near East Archaeological Society Bulletin 51 (2006), s. 27-39
S.B. Parker, „Stories in Scripture and Inscriptions: Comparative Studies on Narratives in Northwest Semitic Inscriptions and the Hebrew Bible”, New York 1997, s. 44-46
A. Lemaire, „House of David' Restored in Moabite Inscription”, Biblical Archaeology Review V/VI 1994
A. Lemaire, J.-P. Delorme, Jean-Philippe, „Mesha's Stele and the House of David”, Biblical Archaeology Review XII 2022
A. Borschel-Dan, „Newly deciphered Moabite inscription may be first use of written word ‘Hebrews’”, The Times of Israel 28.08.2019 [dostęp online: www.timesofisrael.com/newly-d...]
Chr. Molke, „Der Text der Mescha-Stele und die biblische Geschichtsschreibung”, Frankfurt am Main et al. 2006
Zdjęcie na miniaturze: Stela Meszy w Luwrze. commons.wikimedia.org/wiki/Fi... , Autor: Paterm
Na licencji: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license.
#historia #podcast #starożytność #archeologia

Опубликовано:

 

1 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 23   
@syfonek64
@syfonek64 5 месяцев назад
Super materiał. Prośba o likwidację pogłosu (audio w pierwszym odcinku było idealne)
@remigiuszchorazyczewski7262
@remigiuszchorazyczewski7262 10 дней назад
POZDROWIENIA Z LEGNICY.
@szu1
@szu1 5 месяцев назад
Świetny i bardzo rzeczowy podcast. Bardzo dziękuję. Mam jeszcze takie małe pytania/sugestie: Czy można się spodziewać Panów na Spotify? Być może warto doprecyzować obszar głównych zainteresowań podcastu w materiałach pobocznych i w nazwie. Podcastów historycznych jest wiele a polskich podcastów konfrontując Biblię z historią i archeologią już nie tak dużo. Pozdrawiam
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 5 месяцев назад
Dziekujemy za mile slowa. Odpowiadajac na pytania: Ad1: Na Spotify pojawimy sie niedługo, w opisach bedą linki. Ad2: jezeli chodzi o nazwę - nie chcemy się zamykać tylko na tematy biblijne i okolice, a w przyszłosći chcemy zapraszać gości zajmujących się także innymi epokami. Stąd "Historycy" w nazwie.
@DonVitoz88
@DonVitoz88 5 месяцев назад
Wysoki poziom jak zawsze 🙂
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 5 месяцев назад
Dziękujemy i zapraszamy po więcej już niedługo!
@ArturArthurus
@ArturArthurus 4 месяца назад
Pana Sławka Poloczka poszukiwałem na kanałach RU-vid w wielu miejscach po tym jak zapoznałem się z jego wiedzą i erudycja na panteonie. Nie mogłem nigdzie więcej Go znaleźć a tutaj proszę, kolejne wykłady z jego udziałem i od razu pytanie dlaczego ten kanał nie trafił wcześniej w ramy mojego zainteresowania? I dlaczego ma tak mało subskrypcji? duża łapka w górę i czekam na więcej. Pozdrowienia dla Gościa i Prowadzącego.
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 4 месяца назад
Dziękujemy! Również serdecznie pozdrawiamy! Kanał jest stosunkowo nowy (działa od ok. miesiąca) i dopiero się rozkręca, ale postaramy się, by regularnie pojawiało się coś nowego.
@ormtostesson6391
@ormtostesson6391 3 месяца назад
Erudycja Pana Sławomira po prostu rozbraja... Słucha człowiek, jakby czytał książkę... Bardzo ciekawą! Pełną niesamowitej wiedzy! Panowie, oby tak dalej!
@zolcik
@zolcik 5 месяцев назад
Czy to, że pominięto w tekście biblijnym zgodę króla Edomu na prowadzenie wojny mogło świadczyć o jakiejś jego podległości wobec Judy lub Izraela?
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 5 месяцев назад
Raczej nie, zarówno tekst biblijny jak i archeologia sugerują niezależność Królestwa Edomu wobec Izraela w tym okresie (swoją drogą, o Edomie mamy w planach osobny odcinek) :)
@s3rverius
@s3rverius 4 месяца назад
Komentarz taktyczny :)
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 4 месяца назад
Strategiczna odpowiedź ;)
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 3 месяца назад
Ciekawe czy język Moabickich był taki sam jak w Izraelu ?
@Maciex295
@Maciex295 3 месяца назад
Tak
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 3 месяца назад
Dokładnie taki sam to nie, widać pewne różnice w gramatyce i słownictwie (podobnie jak przy porównaniu hebrajskiego epigraficznego z ówczesnym fenickim). W przypadku najstarszych zabytków inskrypcji zachodniosemickich widać, że to podobieństwo jest jednak bardzo duże, bardziej przypomina różnicowanie dialektalne niż językowe. Inskrypcję na steli Meszy spokojnie się przeczyta na bazie biblijnej hebrajszczyzny, problem jednak pozostaje w przypadku dokładnej interpretacji terminów specyficznych czy "technicznych", co do których nie mamy dużego materiału porównawczego (kiedyś skupiłem się na terminologii określającej systemy nawadniania miasta zawarte w tym tekście, i nie było wcale łatwo ;))
@Maciex295
@Maciex295 3 месяца назад
@@podcasthistorykow Czyli oni wszyscy te ludy były jednej narodowości tylko różniły się Bogami opiekuńczymi
@podcasthistorykow
@podcasthistorykow 3 месяца назад
@@Maciex295Wbrew pozorom to trudne pytanie. Tożsamości narodowej w nowożytnym czy współczesnym rozumieniu nie mieli na pewno (taki model identyfikacji wspólnotowej tworzy się, nawet w Europie, na dobrą sprawę dopiero po rewolucji francuskiej). Najpewniej na poziomie lokalnym kluczowe były więzi rodowe, plemienne i w jakiś sposób ponadplemienne, często związane z lojalnością większej grupy rodów, klanów lub plemion wobec - nieraz tymczasowego - podmiotu nadrzędnego, czy to jakiegoś "big mana", który w razie konieczności zostaje przywódcą, czy też dominującego ośrodka miejskiego w przypadku terenów silniej zurbanizowanych (casus Fenicji: niby wszyscy mieszkańcy miast fenickich są przez Greków określani jako zbiorowość, "Fnicjanie" a w praktyce to praktycznie autonomiczne podmioty, które potrafią ze sobą rywalizować o strefy wpływów, jak Tyr z Sydonem, lecz łączy ich poczucie odmienności od innych sąsiadów), a to danej monarchii lub imperium (np. Moab czy Edom pod panowaniem Asyrii). Oczywiście, na każdym z tych etapów jakieś wspólne bóstwo czy kult (zwłaszcza związane z dynastią panującą) było naturalnym elementem spajającym. Osobiście przypomina mi to bardziej realia wczesnego średniowiecza (choć to także daleka analogia), gdy przynależność i tożsamość była spajana przez lojalizm wobec suwerena i jego boga, niż bliższe nam pojęcia "tożsamości narodowej" wypływającej ze wspólnych doświadczeń historycznych.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 3 месяца назад
@@podcasthistorykow bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie kierowane do kolegi z komentarza. Jednocześnie odbiegając od tematu: czy można się zgodzić z twierdzeniem że taki współczesny nacjonalizm i poczucie tożsamości narodowej to coś nowego w historii co sięga XIX i początku XX wieku. Wcześniej ludzie identyfikowali się że swoim klanem, wyznaniem, rzadziej z władcą albo rodzinnymi stronami jak Kopernik który sam siebie nazwał Torunianinem. Pomijam tu też wykształcone elity nowożytne. Mam na myśli większość społeczeństwa. Czy można przyjąć że taka teza nie odbiega od tego co wiemy z historycznych źródeł?
@gretakedzierska5071
@gretakedzierska5071 4 месяца назад
Dobry temat I dobrze opowiedziane!
Далее
Kup Pan artefakt!
44:13
Просмотров 2,2 тыс.
It's the opposite! Challenge 😳
00:12
Просмотров 2,1 млн
Kim są Żydzi? Perspektywa genetyczno-populacyjna.
1:09:47
Bóg - ojciec i matka?
51:00
Просмотров 3,6 тыс.
WIEŻA BABEL została odnaleziona!
57:46
Просмотров 286 тыс.
Oksyrynchos. Papirusy biblijne znalezione na wysypisku
44:52
Terafim: Bożki domowe czy hebrajska nekromancja?
44:16
Zacofane średniowiecze? | prof. Grzegorz Kucharczyk
33:05