Тёмный

První CD player z Československa (1985) 

inzlin
Подписаться 6 тыс.
Просмотров 75 тыс.
50% 1

První model CD přehrávače značky Tesla z ČSSR. Reportáž je z října 1985.

Опубликовано:

 

8 окт 2010

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 83   
@MrGaableenz
@MrGaableenz 12 лет назад
Kdyby mi tohle v roce 85 postavili na stůl do mého pokojíku, tak bych vytuhnul posvátnou úctou a ztratil na dlouho erekci.
@lp8331
@lp8331 7 лет назад
První cédéčko přinesl domů otec z nějaké akce někdy v roce 1991 a koukali jsme na to jak puk. Poprvé jsme si ho přehráli asi tak po pěti letech, kdy jsme si pořídili počítač s CD mechanikou.
@liborsobotka
@liborsobotka 10 лет назад
"mají prakticky neomezenou životnost, nevadí jim prach ani špína" :-D
@truemamrdi4all
@truemamrdi4all 10 лет назад
Ani cigaretový kouř, to víš, socialistická kvalita, to nejsou ty dnešní kapitalistický šmejdy :)
@V3CZ
@V3CZ 9 лет назад
Mě se v 90. letech někdo snažil nakrmit tím, že ikdyž to CD přejede náklaďák, tak se mu nic nestane.
@_GhostMiner
@_GhostMiner 8 лет назад
ale sou moc velky
@neontapeparttwo924
@neontapeparttwo924 4 года назад
Vinylove desky maji pritom mnohem delsi zivotnost nez CD..
@milanaero
@milanaero 3 года назад
"do jisté míry" ;)
@janborrowitz
@janborrowitz 12 лет назад
Vinylové desky to není jen záznamové tělěso, ale je to i umění. Před půl rokem jsem si z půdy přinesl naši starou Teslu, nechal jsem ju spravit a dneska mi pěkně vyhrává v pokoji. Nějaké desky mám (Metallica,Iron Maiden,BeeGees), takže spokojenost
@HemenexRock
@HemenexRock 4 года назад
0:51 Jestli tohle hrálo bez problémů, tak je to na Nobelovku :-D
@trinity6880
@trinity6880 2 года назад
:D
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 месяцев назад
Nejednalo se o data v pravém slova smyslu, ale CDA stopy. Proto to mohlo být poškrábané, ba dokonce i prasklé. Dnes se také lisují CD v tomto formátu a dobře odolávají narozdíl od datového souboru.
@ogar2144
@ogar2144 9 месяцев назад
@@DL-kc8fc No to bych neřekl... Já měl v dětství "hafo" lisovaných i pálených cédéček s pohádkami a stačil JEDEN škrábanec nebo minimální znečištění a už byly problémy. Buď CD přeskakovalo nebo se laserová hlava kousla a část nahrávky se začala stále opakovat. Teď si už dávám na poškození CD pozor a hrají parádně - i když na vinyl to nemá.
@cesta64
@cesta64 11 лет назад
No tak nezapomeň, že s tím CD-čkem už udělali předtím nejméně pět reportáží, bylo na patnácti výstavách a nejméně padesáti schůzích jednotlivých organizací KSČ, kde jej předváděli jako ukázku socialistického technického pokroku. Jinak super reportáž - nakoupíme v zahraničí rozmontované přístroje, tady je budeme montovat, obšlehneme a za dva roky už prodáváme vlastní výrobek.
@Adam-di6hl
@Adam-di6hl 3 года назад
Rozmontovane se ty pristroje jen dovzeli a to z jednoho prosteho duvodu: CLO. Cili na zapade nakupci koupil treba tyto CD playery v normalni obchodni siti, hned v zahranici je nechal rozebrat a jako soucastky (nizsi clo) je prerahl pres hranice a nechal znovu slozit. Je to potreba vnimat v kontextu doby. Tehda byla cla neskutecne brutalni a na elektroniku to bylo snad 100% porizovaci ceny (pocitace), takze i kdyz mel kluk stryce v SRN co by mu i pocitac poslal, tak jeho rodice tady nemeli na clo. Uplne stejne se sem jeste v 90. vozily treba motorky. Jeste v zahranici se rozebraly a pak se dovezly jako ND
@dogfighter5534
@dogfighter5534 Год назад
Neomezená životnost :)
@Osc1llateW1ldly
@Osc1llateW1ldly 12 лет назад
NIKDY nic nenahradi vinylovy 45!!!
@whirlpoolawm248
@whirlpoolawm248 10 лет назад
Ta posledna veta sa mi paci! :D
@V3CZ
@V3CZ 9 лет назад
0:50 Jestli to přehrálo tohle poškrábaný CD, tak je to fakt überkvalitní přístroj. Hifi věž Sharp z roku 1997 s tím měla docela problémy a dneska její CD mechanika nenačte už zhola nic.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 месяцев назад
To "pomalo-rychlostní" to skutečně přehrálo. Na staré CD mechanice jsem kdysi demonstroval přečtení-přehrání hudby ve stopě CDA prasklého CD. V nových mechanikách - věž SONY se 3 zásobniky se takové CD samozřejmě nechytalo. Na velmi stará CD z konce 80 a začátku 90. let mám dvourychlostní mechaniku, která je čte, ač ty s vyšší rychlostí nečte. CD bylo možné leštit - záleží, jestli byly vypálené, nebo lisované. V některých případech bylo nutné srazit stopy k sobě - mražák a rychlé přehrání dat na disk.
@mirora8037
@mirora8037 2 года назад
Prototyp z väčšiny ČS súčiastok 😀a TESLA MC911-posledná verzia CD prehrávača, keď som ho otvoril má asi VŠETKY obvody PHILIPS. Nevidel som jedine radič displeja, lebo ten je na samotnej doske vpredu a pred ním je LCD displej.
@malycestovatel
@malycestovatel 12 лет назад
@janborrowitz Hlavně má nejlepší dynamiku zvuku ze všech záznamových zařízení, co kdy byli stvořeny. :-)
@_haabb_
@_haabb_ 12 лет назад
Jé, když táta donesl první CD domů a řek, že na to se vejde celý fotoalbum, běželi jsme rozbít prasátko :D:D
@FRA66ER6
@FRA66ER6 10 лет назад
Kolik % součástek asi pocházelo z domácích zdrojů? Moc asi ne, na druhou stranu bylo kde je vyrobit, dnes ty závody ani neexistují.
@elukok
@elukok 12 лет назад
@HergotH01 Pravda pravda, pevný disky, paměti flsh atd jsou všechno principiálně celkem jednoduchý zařízení, ale když se člověk ponoří do toho jak fungujou třeba CD, tak je to nehorázně složitý.
@simmonsdrums9422
@simmonsdrums9422 13 лет назад
@bombic85 Co si pamatuji, tak jsme koupili licenci od Philipsu. Průměrný plat byl tehdy necelé 3OOO kčs. Takže min. 3 platy. Stejně boom CD u nás začal po roce 1990. Navíc nebyla tehdy jednoduchá dostupnost cd disků a navíc byly dost drahé.v 80 letech mělo CD přehrávač u nás minimum lidí.
@martinvotava1837
@martinvotava1837 Год назад
spis kde to vypalovali, to je vetsi zarazka
@ogar2144
@ogar2144 9 месяцев назад
@@martinvotava1837 Originální CD se nevypalují, ale lisují.
@tomasGT5prologue
@tomasGT5prologue 12 лет назад
digitalny desky maju neobmedzenu zivotnost ? Všetko ide dolu vodou :D
@Slavjanin
@Slavjanin 12 лет назад
Budme rádi, že jsme si tehdy alespon koupili licenci na výrobu zahraničního CD playeru, co máme dneska českého, houby s octem max. :( btw. my kupovali v roce 1985 za 15.000,- Kčs gramorádio Tesla s vestavěným kazetovým přehrávačem a šetřit jsme na to rozhodně nemuseli... otec měl jako mistr konfekce pneu cca 10.000,- měsíčně a mamča jako náborová referentka v Pražkých Plynárnách 4.500,- to už byly peníze, za které šlo žít víc než dobře.
@Weigelfilm
@Weigelfilm 6 лет назад
TheRomaYT LP To v Praze tam jsou jiné platy to na Moravě tehdy bral ředitel fabriky 5000Kčs.
@jerry1402
@jerry1402 2 года назад
Těch socialistických 10.000,- je ekvivalent dnešní mzdy cca 100.000,-. Tudíž váš otec byl boháč. To gramorádio vyšlo po přepočtu na dnešní mzdy a ceny na cca 150.000,- kč. Podejď by se vám dobře nežilo. Většina lidí měla tehdál výplatu okolo 3000,- kčs.
@jansemansky
@jansemansky 2 года назад
Koho by tenkrát napadlo kam až to ujde a že kotoučky zase v podstatě umřou... ale díky za ně :-)
@ogar2144
@ogar2144 2 года назад
"kotoučky" ještě neumřely. Pořád se jich prodává víc než vinylů
@jozinzbazin442
@jozinzbazin442 2 года назад
Displeje všetkých sériovo vyrábaných CD prehrávačov TESLA mali vysoký kontrast a tak odchádzali 🙁 Trebalo mať schému a dať do napájania displeja buď potenciometer alebo odpory s vyššou hodnotou.
@shareaza0000
@shareaza0000 12 лет назад
když si vezmete že je vyvinuly v 79 tak už tu CDčka jsou fakt dlouho :D
@plasa35
@plasa35 2 года назад
To mi tvrdil otec. Dlouho jsem mu nevěřil. Až mě přesvědčil a sám jsem si oklikou něco o tom našel.
@sharpshooterCZ200S
@sharpshooterCZ200S 11 лет назад
Pravda, pravda. Když si člověk uvědomí že japonci ošlehli spojkovej poloautomat z Jawy a že ČZ75 nebyla z důvodu utajení patentově chráněna a tak ji kopíroval celý svět...
@Adam-di6hl
@Adam-di6hl 3 года назад
Oni sice ten cesko-slovensky mamrd obslehli, ale narozdil od cesko-slovenskeho impotentniho motocykloveho prumyslu ho dotahli k naproste dokonalosti a vyrobili skutecnou legendu mezi motocykly - Hondu Cub, ktera absolutne strcila vsechno co tu kdy vzniklo do kapsy
@pjaro77
@pjaro77 4 года назад
Zaujímalo by ma, aký bol vo vnútri DAC. U digitálu tento obvod rozhoduje o kvalite zvuku.
@_GhostMiner
@_GhostMiner 8 лет назад
kotouč? :D
@jenynification
@jenynification 11 лет назад
Novinky stojí vždy majlant, podívejte na 3D televize a jejich rozdíl ceny během roku. Ceny TV padaly neuvěřitelně rychle i nyní.
@SledujCestu
@SledujCestu 11 месяцев назад
po 10 letech.... co jsou to 3D televize :D
@maiki60fps
@maiki60fps 12 лет назад
první CD přehrávač jsem viděl někdy koncem 80. let u jednoho dobře zavedeného "soudruha"... a "lidová" Tesla to určitě nebyla... tož tak...
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 месяцев назад
Ale třeba naše rodina neměla nic společného se soudruhy a přesto jsme měli doma začátkem 80. let přehrávač videodisků a nejen to. Všechno přivezeno z montáží ve dnech vánočních svátků, protože na tuto dobu se osvobozovalo od cla. :) Ale je pravdou, že lepší elektronika se častěji nacházela v bytech soudruhů...
@simmonsdrums9422
@simmonsdrums9422 12 лет назад
druhá věc je,že majlant stály i ty CD
@pavolnemcok186
@pavolnemcok186 10 лет назад
chlapče, to myslíš vážne??? prvý StarTrek seriál vyšiel 1966, o 11 rokov skôr ako prvý Star Wars film
@CZghost
@CZghost 2 года назад
Jasně. A v 80. letech se u nás vysílal? Pokud ho někdo viděl, tak hrstka lidí chytající západní vysílání - buď kompletně bez zvuku, nebo v originále, pokud si přeladili i rádio. Kdo měl to štěstí, že žil tam, kam západní signál ještě dolehl, a věděl, jak přeladit televizi a rádio, aby chytaly signál ze zahraničí, tak ten si mohl chrochtat. Ostatní měli tu smůlu, že neměli potřebné znalosti nebo neměli známého, kdo ty potřebné znalosti má, případně k nim ten signál ani nedolehl, takže o nějakém Star Treku třeba vůbec nevěděli, maximálně si o tom přečetli v nějakých novinách nějaký kratičký článeček, a vzápětí zapomněli, že to existuje. A o dabingu nemohla být v žádném případě řeč. Pokud se sem dostala nějaká kazeta s pirátskou nahrávkou, tak v originále, většinou bez titulků - technicky zdatnější mohli titulky do obrazu přidat, případně film/seriál předabovali jedním hlasem. Oficiální dabing západních filmů a seriálů se rozběhl až pár let po revoluci (1991-1992), tehdy ještě pod Československou televizí (ČST), neboť komerční televize se u nás začaly objevovat až po rozpadu (1993 - Prima, první komerční televize v Česku). Takže (usuzuji, že Jeffyski je ten, na koho je komentář mířen) původní pisatel má pravdu, u nás to zkrátka nebylo. Alespoň ne oficiálně. A ano, jsem si vědom toho, že reaguji na 7 let starý komentář. Z mých zkušeností se i tak lidi po tom ozvali a všimli si odpovědi. Ne vždy, ale to je mi tak nějak upřímně jedno.
@PavelPufka
@PavelPufka 10 лет назад
dovezene rozlozene sady:-)))))
@PhonoDirect
@PhonoDirect 7 лет назад
je to terminologicky v poriadku. en.wikipedia.org/wiki/Knock-down_kit
@giveall9695
@giveall9695 Год назад
Mě baví ty komentáře o tom, jak vinyl je nej a blablabla :D Leda houno. Lidem cédéčka nehrajou, pač se k nim chovají jako kokoti. Nechávaj to ležet v autě na slunku, škrábou to ze strany labelu, kde je záznamová vrstva atd. a pak se diví, že jim to nehraje :D U každýho disku z 80. a 90. let je doslova napsaný, že pokud se k němu budete chovat jako ke konvenčním lp deskám, nehrozí, že by se někdy "opotřebovala". Jenom já mám kvantum cédéček z 80. let a všechny hrajou do dneška parádně. Proč? Protože je nenechávám nikde válet. A k tomu vinylu - FYZICKY reprodukovaný zvuk fakt nebude hrát líp. Už jen proto, že do toho musí vždycky někdo šáhnout, udělat kvalitní matici, pohrát si s basy, aby nevyskakovala jehla atd... Což u cd není potřeba.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 месяцев назад
Pamatuji vinyly i nový boom, ale jde o naproto něco jiného - analogový záznam bez vzorkování. Samozřejmě, že jehla nemůže kmitat tak, jak bylo zamýšleno v matrici, ale právě ten oblouček namísto strmého skoku způsobuje přehrávanou skladbu teplejší, zaoblenější a to se právě líbí, i když to není věrné. Je pravdou, že to lze simulovat i na reprodukci CD, pokud se tomu podřídí filtry, ale pořád tam není to, co ve vinilech. Měl bych být rád, že se vinily vrací, ale záznam na HDD mi vydrží vic jak 70. roků a stále je to originál. :)
@janmarek2077
@janmarek2077 4 года назад
Celkem by mě zajímalo kde se to dá sehnat, hlavně i ta Hi-Fi co je na konci videa
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 месяцев назад
Zkus Aukro, ale staré funkční artefakty té doby nikdo nedá z ruky :)
@Jeffyski
@Jeffyski 11 лет назад
Až na to že v ČSSR žádný startrek nebyl ..
@blechaluk
@blechaluk 11 лет назад
Co znamená 3OOO kčs?
@karlvonbahnhof6594
@karlvonbahnhof6594 4 года назад
To byl takový měsíční plat
@lopezechorizo8854
@lopezechorizo8854 Год назад
Mamka v r.1985 brala výplatu 1700,- a táta 4300,- Kčs. To jen tak pro ilustraci. Dělnické profese.
@MrHegner
@MrHegner 11 лет назад
Ty asi nejsi moc chytrý co? :D
@RudolfKlusal
@RudolfKlusal 3 года назад
Cůl. Kdyby nebyli idioti a nechali možnost zakoupení libovolného zboží na světě, mohli jsme mít CDpřehrávače dávno, ale neeee, oni si to chtěli vyrábět po svým, tak holt smůla.
@frsnv
@frsnv 12 лет назад
IQ 151 :D
@SilvieFicova
@SilvieFicova 6 лет назад
jojo, ty jsme ve škole používali na programování ... pár let potom pak byl objeven oheň :-D
@Bat1nator
@Bat1nator Год назад
Já mám elektro vzdělání a zajímalo by mě, kdo tu šílenost pájel?:D To je hnus, s tímhle by u zkoušek těžko prošel:D
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 10 месяцев назад
Strojové pájení nebylo pájení, byť většina tišťáků byla pájena v manufaktuře. Ono se to spíš tak nějako lepilo teplem, než aby to bylo poctivě pájeno.
@kokotajebka
@kokotajebka 9 лет назад
16 bitový zvuk nic moc. to už vinil byl kvalitnější.
@V3CZ
@V3CZ 9 лет назад
Vinyl je kvalitnější i dneska.
@mefistofeles666111
@mefistofeles666111 8 лет назад
+V3CZ Tak to bych ti odporoval. Miluju čistou muziku bez lupání a praskání na pozadí.
@delux415
@delux415 8 лет назад
+mefistofeles666111 Tu nejde o praskanie a lupanie, ale o to, ze zvuk z LP je nadherne makky a jemny, z CD je zvuk "digitalne mdly" a ostry. Vidno, ze o audio technike nemas ani sajnu. Analog je analog a sum k nemu patri.
@mefistofeles666111
@mefistofeles666111 8 лет назад
Jan Blasko Tady je zase vidět, že jsme každý jiný. Já to lupání a praskání zkrátka nesnesu. Ano, jsem taky pro analog, ale ne pro vinyl, což je podstatný rozdíl. Sotva jsem dostal do rukou první dvojcédéčko ( The best of Johnny Cash) tak jsem byl přímo nadšený a gramec i LP a SP šly do kontejneru. Kazety a mgf pásky jsou taky analog, ale nesmí na nich být nahrávky z vinylu. Dneska už mám slušnou sbírku country CD, např. vše od Fešáků, Greenhorns, Honzy Vyčítala, zesnulého krále naší country, Pavla Bobka, zkrátka všechny naše interprety country, folku a bluegrassu a samozřejmě i americku klasickou i moderní tvrdou country. Všechno digitálně vyčištěné, nádherný poslech. A nemáš pravdu, že ten zvuk je digitálně mdlý. A pak, kolik místa ti zaberou ty vinylové talíře LP a kolik CD, taky podstatný rozdíl a nehledě k tomu, že bych v autě moc rád viděl gramec namísto CD Playeru, nemožná věc. Nesmíme zapomínat, že ten gramec při přehrávání byl citlivý na sebemenší otřesy, další nevýhoda. Menší otřes a přenoska přeskočila. I proto by nemohl být v autě, už i rozměrově by to bylo nemožné.
@delux415
@delux415 8 лет назад
mefistofeles666111 Pozri, ja som si tym uz presiel a preto som sa vratil k analogu. Teba to tiez caka, skor ci neskor :) Prajem pekny den.
Далее
Přechod ze Secamu na PAL v ČSFR (1991)
6:50
Просмотров 8 тыс.
Computers - yesterday and today (1988)
18:22
Просмотров 47 тыс.
Highlights: Spanje - Gjeorgji
06:17
Просмотров 552 тыс.
Retro 023 - Gramofony a magnetofony Tesla
25:53
Просмотров 6 тыс.
Automobile Fehlkonstruktionen 1978 - 1982 Reportage
38:03
Výroba CD-čiek za socializmu (1989)
5:16
Просмотров 38 тыс.
Vize Internetu 1986
3:29
Просмотров 351 тыс.
První dvoubřitá holítka z Československa (1986)
2:44
Počítač umí i zpracovat text -- to je bomba!
2:46
Socialistické televízory (1988)
3:51
Просмотров 154 тыс.