Тёмный

Radmor 5102 strojenie głowicy 

systemix
Подписаться 1,9 тыс.
Просмотров 5 тыс.
50% 1

Porady dla początkujących serwisantów jak poprawnie zestroić głowicę FM.
/ 3208405725840824
Kontakt do mnie
systemixn@gmail.com

Опубликовано:

 

23 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 18   
@marekrawluk
@marekrawluk 3 года назад
Uwagi o trymerkach (~4:36) są bardzo cenne. Dodam, że dobrze jest dobrać te pikofaradowe pojemności równoległe do trymerków tak, żeby trymerki łapały maksimum sygnału w połowie swojego położenia. Kiedyś zamiast takich pikofaradowych pojemności stosowano parę izolowanych drucików, ich wzajemna pojemność wystarczał do tego celu. Zaczynając od nieco dłuższych i przycinając je (przy trymerkach w położeniu środkowym) można było uzyskać optimum w zasadzie bez kręcenia trymerkami. Potem ewentualne poprawki były łatwiejsze - trymerki można było stroić w górę i w dół. Mam jednak też jedno sprostowanie - zwarcie jednego zwoju cewki nie jest równoważne z odcięciem jednego zwoju. Zwarty jeden zwój redukuje indukcyjność mocniej niż obcięcie jednego zwoju , dodatkowo wypycha pole elektromagnetyczne z cewki co zmienia (zmniejsza) też dobroć obwodu rezonansowego (tak jak przy wysuniętym mocno rdzeniu) i może spowodować przenikanie sygnału w niepożądanym kierunku. Z drugiej jednak strony jeśli zewrzemy po jednym zwoju w cewkach L105 i L106 to osiągamy przez to ich mocniejsze sprzężenie (coś jak przy użyciu 3.3pF pomiędzy nimi, 7:15) - nie jest to jednak sytuacja pożądana, jest to niezgodność z projektem głowicy który zakłada odpowiednie dobroci filtrów (=pasma przenoszenia) tego fragmentu toru w.cz. Nawet odległość pomiędzy L105 i L106 jest częścią tego projektu. Nie widzę problemu z odwinięciem jednego zwoju, przecież głowicę przestraja się z OIRT na CCIR tylko raz, nikt nie będzie wracał do zakresu 65-73 MHz.
@systemix1
@systemix1 3 года назад
Zgodzę się że zwieranie powoduje zmniejszenie dobroci oraz utratę części sygnału, mówiłem o tym w swoich filmach ale większość ludzi stroi sama myśląc że wszystko będzie ok a wychodzi niezbyt dobrze i później trafia to np do mnie lub innych serwisantów gdzie ucięty niepotrzebnie filtr należy ponownie nawijać. Z racji braku wiedzy większości oglądających nie zalecam ucinania filtrów żeby można było łatwo odwrócić błędy popełniane przez początkujących a i często zawansowanych pasjonatów.
@rafapiwowarczyk2538
@rafapiwowarczyk2538 2 года назад
Mam do Pana pytanie odnośnie przestrojenia tunera unitry T9015. Od kilku dni morduję się z jej przestrojeniem bez żadnych rezultatów a mianowicie zacznę od początku. Tuner jest w 100% sprawny, głowica, pcz oraz stereodekoder pracuje. Do przestrojenia heterodyny zakupiłem tuner z sdr-em do odczytu pracy częstotliwości heterodyny. Na początku ściągnąłem z Internetu opus przestrojenia tunera i zgodnie z opisem wylutowałem kondensatory z obwodów rezonansowych 22pF oraz skróciłem cewkę heterodyny o 2 zwoje. Podczas strojenia heterodyny gdy stroję dolne pasmo (99.2Mhz) cewką i dostroję się do tej częstotliwości przechodzę na górne pasmo (118.7Mhz) i podostrojeniu do tej częstotliwości przechodzę z powrotem na dolne i górne i tak w kółko. Problem podczas strojenia polega na tym iż nie mogę się dostroić tak że podczas powrotu czy to na górne czy dolne pasmo uzyskuję stabilną częstotliwość. (Jeśli stroję górne pasmo dolne mi się rozjeżdża, jeśli stroję dolne górne mi się rozjeżdża) i tak w kółko. Nie mogę uzyskać położenia zarówno cewki jak i trymera heterodyny w którym obie częstotliwości były by w zakresie pełnego pasma. Ma pan na ten problem jakiś pomysł? Próbowaem z równoległymi kondensatorami do trymerów i nic mi to nie dało. Męczę się już drugi dzień z tunerem. Pozdrawiam
@arekchru2328
@arekchru2328 4 года назад
Witam, mam głowicę PGUab niestety "zmodyfikowaną" konwerterem, ktoś wyciął cewkę L101 i L109, moja prośba dotyczy uzwojeń,o ile L101 już zmontowałem to L109 jest niewiadomą, ile zwojów, jakim drutem, jaki rdzeń, nie znalazłem nigdzie informacji o tych cewkach, a ze zdjęć nic nie wynika, pozdrawiam .
@kaktusadas622
@kaktusadas622 6 месяцев назад
Witam serdecznie posiadam amplituner grundig r45 postanowiłem posprawdzać elektrolity i i wszystkie które będą po za parametrami powymieniać , chciałem się dopytać jakie kondensatory powinienem zastosować tzn jakie są najlepsze do tego typu zastosowań w torach głowic,audio za odpowiedz z góry bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
@systemix1
@systemix1 6 месяцев назад
W torze audio polecam rubycon, BC component, nichicon. W części radiowej dobrej klasy ceramiki z dielektrykiem NPO lub COG
@kaktusadas622
@kaktusadas622 6 месяцев назад
@@systemix1 Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedz a chciałem również dopytać czy elektrolity w torze radia am fm mogą być tego typu,które Pan wymienił i które z nich według Pana doświadczenia są najlepsze.
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 2 года назад
Poleci Pan kogoś od renowacji panelu czołowego i gałek? Pozdrawiam!!!
@systemix1
@systemix1 2 года назад
Michał Śpiewak z Sanoka, tel 600247628
@krystiannowak9424
@krystiannowak9424 4 года назад
A ja mam pytanie odnosnie spinania tych cewek spinamy je ze soba jednym kondensatorem czy kazda cewka ma miec osobny kondensator?
@systemix1
@systemix1 4 года назад
Jeden kondensator 3,3 pF dolutowany do L5 jedną nóżką a drugą do L6
@krzysiekb9045
@krzysiekb9045 Год назад
9:30 to żeś odwalił babola, nie skraca się robieniem zwartego zwoju!. Tu gość ze znienawidzonej elektrody.
@systemix1
@systemix1 Год назад
Pewnie, że nie robi się tak, nie zostawia się zwartego zwoju, robi się trafo ze zwartym uzwojeniem ale jak ktoś nie wie czy robi dobrze, czy źle to lepiej niech lutuje zwoje. Najgorzej jak urąbią zwój z filtra heterodyny a nie było takiej potrzeby. Trzeba później przewijać, lepiej niech lutują
@krzysiekb9045
@krzysiekb9045 Год назад
@@systemix1 ja przecinam i odwijam zwój tak by można było go jeszcze podlutowac jakby co. Z innej beczki te dwie cewki obok siebie dzięki słabemu sprzężeniu polepszają selektywność. Radio węziej pracuje. W dawnych przedwojennych radiach była gałka selektywność dla am rozsuwająca cewki i zmniejszając sprzężenie.
@januszm3183
@januszm3183 2 года назад
czy dobrze widzę zwarcie między dwoma zwojami cewki? jak tak profanacja sztuki....
@systemix1
@systemix1 2 года назад
Można nie zwierać, trzeba zmodyfikować filtr wejściowy zmienić kondensator 1nF na mniejszy i niestrojoną cewkę z rdzeniem która wchodzi na wejście wzmacza, ten kondensator i cewka niestety były strojone na ok 70 MHz aczkolwiek zbocza filtra są łagodne to tłumienie jest wystarczające. Można też zwiększyć lekko prąd stopnia wejściowego, zmienić impedancję na wyjściu z tego stopnia, film nagrywałem kiedy moja wiedza była dużo mniejsza i nie odbiegała znacznie od innych magików w dziedzinie wcz. Na dzień dzisiejszy jestem w stanie uzyskać po odpowiedniej modyfikacji właśnie filtra wejściowego, impedancji wyjściowej z pierwszego stopnia i heterodyny czułość w stereo przy S/N 40dB na poziomie 2 uV
@januszm3183
@januszm3183 2 года назад
@@systemix1 wiem o co chodzi, lecz nie wolno zwierać to tak jak zwarcie transformatora a tu jest transformator powietrzny, w tym wypadku powinien być odwinięty zwój lub zrobiony odczep nigdy zwarcie międzyzwojowe.... zajrzałem tu przypadkiem , gdyż nie mam serwisówki i szukałem parametrów dekodera stereo, która cewka na 19 a która na 38kHz.
@systemix1
@systemix1 2 года назад
@@januszm3183 z pomiarów wynika że selektywność spada nieznacznie a taki sposób tworzenia filtrów wejściowych (czyli zwarcie) reaktancją pojemnościową jest znany z głowic o bardzo wysokiej czułości
Далее
Jak zrobić wobuloskop.
13:23
Просмотров 9 тыс.
(162#) Radmor 5102 - "brzęczenie" w jednym kanale.
25:34
НОВЫЙ РОЛИК УЖЕ НА КАНАЛЕ!
00:14
Просмотров 312 тыс.
Распаковка #MonsterHigh Potions №5
00:55
Просмотров 167 тыс.
Naprawa Radmora - Odc.23 [Reduktor Szumu]
13:55
Просмотров 157 тыс.
RADMORYNA
1:07:41
Просмотров 226 тыс.
Unitra Radmor 5102 - naprawa
24:36
Просмотров 77 тыс.
Generator sygnałowy stereo 1501 [RS Elektronika] #186
14:50