Тёмный

Rainwater tank - automatic water addition to the lawn irrigation system, system construction 

Zrób to sam
Подписаться 14 тыс.
Просмотров 15 тыс.
50% 1

@ZrobtosamDIY
I invite you to a new series of videos about the construction of an automatic lawn watering system.
In this series, in individual episodes, I will thoroughly show and discuss the subsequent stages of building the system.
In this episode I show and discuss different ways to connect sprinklers.
The video is a bit long, but I think it answers many questions you asked in the previous series, where I showed the construction of the system from design to installation and adjustment of sprinklers.
Here are links to previous videos:
Here are links to previous videos:
Connecting sprinklers - overview, different ways of installation:
• Podłączenie zraszaczy ...
Construction of the valve box:
• Skrzynka zaworowa - bu...
System design:
• Montaż nawadniania tra...
Installation of sprinklers and valve manifold:
• Montaż nawadniania tra...
Valve box connection:
• Montaż nawadniania tra...
Connecting and setting the controller:
• Montaż nawadniania tra...
Commissioning of systems, regulation of sprinklers
• Montaż nawadniania tra...
Preparing the system for winter:
• Przygotowanie systemu ...
Detailed Overview and Programming of the Rain Bird Controller:
• Sterownik Rain Bird ES...
And also a detailed discussion of the construction of the valve box:
• Skrzynka zaworowa - bu...
I invite you to watch, comment, like, subscribe ;)

Опубликовано:

 

12 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 127   
@bartlomiej.skwara
@bartlomiej.skwara Год назад
Świetnie zaprezentowane. Warto wspomnieć, że zgodnie z normą PN-EN 1717 na rurze doprowadzającej wodę do zbiornika powinien znaleźć się zawór zabezpieczający przed cofnięciem się wody deszczowej (która uważana jest za zanieczyszczoną) do instalacji wodociągowej.
Год назад
Bardzo dziękuję za cenną uwagę!
@LubekTV
@LubekTV Год назад
Świetny kanał. Bardzo pomocny przy zakładaniu nawadniania w ogrodzie! Proszę pamiętać, że obiecał Pan filmik z nawadnianiem kropelkowym ;) Czekam z niecierpliwością.
Год назад
Bardzo dziękuję. Tak pamiętam, ostatnio w tygodniu jak montowałem nawodnienie krolelkowe to myślałem o tym. Jednak nie chce przygotowywać materiałów idąc na ilość, zależy mi na jakości dlatego muszę mieć na to czas. A teraz priorytetem jest praca związana z montażem nawodnienia a nie filmy. Na filmy przyjdzie czas jesienią...
@radzaw
@radzaw Год назад
O to właśnie chciałem zrobić na wiosnę, dzięki za filmik :)
Год назад
Powodzenia w realizacji!
@marcink1257
@marcink1257 Год назад
@ Czy możesz polecić sklep w którym można kupić potrzebne elementy ?
Год назад
@@marcink1257 pytanie czy chcesz dobierać wszystko sam, czy potrzebujesz wsparcia. Samemu można na allegro wszystko kupić korzystając z 1 - 2 sprzedawców (wtedy kupisz wszystko najtaniej). Ale jak chcesz mieć dobrane produkty pod Twój projekt i nie przejmować się czy masz wszystko dobrze dobrane, a sam nie potrafisz tego zrobić to polecam jakiś sklep stacjonarny. Nie znam sklepów w każdym regionie Polski.
@marekniesteruk8749
@marekniesteruk8749 Год назад
Chyba już znalazłem odpowiedz jak uruchamiac pompę ze sterownika-przekaznik uruchamiania pompy również Rain bird. Jednak wdzięczny będę i inni podejrzewam że też za filmik z objaśnieniem tematu.
Год назад
Myślę że to również dobry pomysł na film, choć to bardzo proste. Zapisuje jako temat jednego z kolejnych filmów. DZIĘKI!
@sebastianlesniewicz510
@sebastianlesniewicz510 Год назад
Świetne filmy, bardzo dobry instruktarz przed rozpoczeciem zabawy z nawadnianiem. Też zastanawiałem się jak dolewać wodę. Planuję też dorobić obwód awaryjnego wylewania w przypadku przepełnienia studni, gdy rozsączenie juz nie daje rady. Ale na jedno pytanie nie znalazłem odpowiedzi. Kwestia obwodów nawadniania kropelkowego. Ciśnienie w tych obwodach powinno być zredukowane co jest proste do wykonania. Ale sam pobór wody jest niewielki ale czas pracy dlugi w stosunku do pracy ze zraszaczami. A pompa ładuje kilka barów. Mozna zastosować drogi falownik redukujacy moc pompy. W przeciwnym razie pewnie pompa sie bedzie co chwilę wylączać sama. Czy nie lepiej zatem w takim wypadku zastosować przełączenie na wodę z sieci? Tylko jak to ogarnąć na sterowniku?
Год назад
Podłączenie linii kroplujacej pod wodę z sieci jest bardzo dobrym pomysłem i rozwiązaniem w tej sytuacji. Jeżeli masz pompę z automatycznym wyłącznikiem ciśnieniowym to nie będzie problemu, bi po prostu wlektrozaworu od linii kroplujacej nie łączysz w cały kolektor zaworowy, tylko oddzielną rurą podłączasz wodę z siecinpod ten zawór i normalnie wpinasz w sterownik. Będzie to osobny zupełnie zawór w skrzynce z niczym nie podłączony (z innym zasilaniem wody, tylko wodą z sieci). Pompa więc nie będzie się załączała bo nie będzie spadku ciśnienia. Jeżeli jednak masz pompę załączaną przez sterownik to już nie będzie do obejścia bo załączenie sekcji linii kroplujacej załączy również pompę. Więc to nie jest do zrobienia.
@sebastianlesniewicz510
@sebastianlesniewicz510 Год назад
@ W ogóle nie brałem pod uwagę rozwiązania z dwoma oddzielnymi obiegami wody a wydaje się to bardzo sensowne. W takim wypadku trzeba będzie rozdzielić wodę z sieci trójnikiem do zaworu dolewania i zasilania zraszaczy. W moim wypadku oznacza to jeszcze jedną zmianę w koncepcji. Ponieważ planuję 2 skrzynki w dość znaczącej odległości od siebie (ogród po 2 stronach domu, z jednej warzywniak i kwiaty z drugiej tylko kwiaty) to między skrzynkami będę musiał przeprowadzić 2 magistrale. nie zrozumiałem części dotyczącej sterowania pompą. Jeśli zawór linii kroplującej uruchomi pompę to ona się po chwili się wyłączy bo zawory zraszaczy będą zamknięte. W czym problem? Generalnie z niecierpliwością czekam na odcinek o nawadnianiu kropelkowym. Jak łączyć, linie z kompensacją czy bez, czy obniżać ciśnienie, jak rozkładać na wzniesieniach i mocować. Chciałbym również zobaczyć jak sobie poradzić z przejściem rur pod chodnikiem z obrzeżami i wejściem np do donic przy tarasach. Serdecznie pozdrawiam
@daniellos777
@daniellos777 Год назад
Można też to rozwiązać bez dolewania wody do zbiornika, tylko brać od razu z sieci albo zbiornika jeśli tam jest woda. Czujnik poziomu cieczy w zbiorniku, dwa elektrozawory na wejście, do tego zawory zwrotne i sterowanie przekaźnikami.
Год назад
Tak, zgadza się. O ile mamy dobre ciśnienie w sieci.
@pawelgrad
@pawelgrad 10 месяцев назад
Jestem na etapie budowy swojego systemu nawadniania i będę próbował zastosować zawór trójdrogowy. Domyślnie będzie brana woda ze zbiornika a jeżeli pływak opadnie to z hydroforu. I pompa i hydrofor mają ciśnienie robocze ok 4 atmosfer.Jeżeli nie uda mi się dostroić systemu pod oba źródła to zacznę dolewać do zbiornika.
@user-tc1oq6ky6p
@user-tc1oq6ky6p Год назад
Dzień dobry, super film. U mnie jest troszkę inaczej. System projektowany był na wodę ogrodową z sieci do podlewania ok 350m2 trawnika w 3 sekcjach po 5 zraszaczy i 1 sekcji na ok 80mb linii kroplującej. Teraz w końcu mam zbiornik na deszczówkę ca.10m3. z pompą IBO Multi IP 1200 AUTO RAIN Deszczówka 230 V o wydajności ok 104l/min i 44m podnoszenia. Zrozumiałe, że chciałbym korzystać z deszczówki skoro już mogę. Posłużę się wskazówkami w tym filmie z prośbą o ew. podpowiedzi na co zwrócić jeszcze uwagę. Czy a jeśli tak to jaki filtr miedzy pompą a rozdzielaczem. Dziękuję za ten instruktaż w filmie. Mega robota. Pozdrawiam!
Год назад
Pompa będzie ok do tego systemu. Zwykły filtr dyskowy, antypiaskowy wystarczy. 1 cal powinien być ok jak glonów i innych zanieczyszczeń nie będzie.
@iporobocie.388
@iporobocie.388 Год назад
Cześć. Zastanawiałem się właśnie jak to zrobić. Dzieki za pomocną informację. Mam jeszcze pytanie, czy elektrozawór podłączam pod ten sam sterownik, co ma być do zraszaczy czy muszę mieć drugi? Domyślam się, że jeden wystarczy, bo chodzi tylko o napięcie elektrozaworu ale wolę dopytać. Świetna robota. Pozdrawiam.
Год назад
Witam.. tak dokładnie pod ten sam sterownik. Wystarczy jeden. Powodzenia!
@MySmakor
@MySmakor Год назад
Ważne aby zwrócić uwagę na to, że zbiornik musi być na tyle duży aby mając w sobie zapas wody na jedno podlewanie ogrodu byłq w stanie zmieścić porządną ulewę bo inaczej nie pełni podstawowej swojej funkcji, która jest odbieranie deszczówki... Warto byłoby jeszcze zamontować dodatkowe zabezpieczenie, żeby nie przelać zbiornika... te pływaki to są takie mało przekonujące trochę więc może warto zamontować jeszcze drugi na górze zbiornika jako "zawór bezpieczeństwa" jakby dolny nie zadziałał.
Год назад
Słuszne uwagi
@pawelc5327
@pawelc5327 4 месяца назад
Na rysunku jest ze jeden przewod tylko podlaczony od plywak do elektrozaworu,a co z drugim? Powinno byc ze do czerwonego przedowu jeden od plywaka prosze o informacje?
4 месяца назад
Jeden przewód od sterownika (tam gdzie podłączamy w sterowniku 24V z zasilacza) idzie bezpośrednio do jednego przewodu od elektrozaworu, a drugi puszczamy przez pływak do drugiego przewodu od elektrozaworu. Pływak działa jak wyłącznik. Czyli zamyka lub otwiera obwód elektryczny - zasilanie elektrozaworu
@pawelc5327
@pawelc5327 4 месяца назад
@ Czyli dwa przewody od plywaka do jedengo przewodu od elektrozaworu tak to mam rozumiec,z gory dziekuje
4 месяца назад
@@pawelc5327 zasilanie elektrozaworu idzie ze sterownika. Jeden przewód od elektrozaworu podłączasz bezpośrednio do sterownika, drugi idzie do jednego z przewodów pływaka, drugi z przewodów pływaka puszczasz do drugiego wyjścia w sterowniku. Ważne jest to które przewody w pływaku. Jak dobrze pamietam to czarny i niebieski.
@pawelc5327
@pawelc5327 4 месяца назад
@ ok juz skumalem wielkie dzieki😉
@tomaszpietrzak787
@tomaszpietrzak787 Год назад
Bardzo pomocne filmy. Mam już zbiornik 10m3 na deszczówkę.Bede robił sam nawodnienie.Mozesz podać jakiś model pompy do takiego zbiornika? Pozdrawiam.
Год назад
Witam. Pompa może być np taka: allegro.pl/oferta/ibo-pompa-do-deszczowki-rainer-1200-automatyczna-13468268694
Год назад
Można też zamontować pompe bez wyłącznika ciśnieniowego. Tylko wtedy trzeba ją podłączyć pod sterownik za pośrednictwem takiego np stycznika. Film jest w planach jak to podłączyć allegro.pl/oferta/stycznik-modulowy-25-20-24v-20a-25a-1p-2no-1-faz-7688451123
@tomaszpietrzak787
@tomaszpietrzak787 Год назад
Wielkie dzięki. Pozdrawiam.
@wswyszynski
@wswyszynski 29 дней назад
Wspaniały film! Czy podłączebie do sterownika jest konieczne, jesli mam zasilacz do elektrozaworu? Zamowilem system w sklepie, w szkicu widze brak podpiecia do sterownika. Pozdrawiam!
29 дней назад
@@wswyszynski witam, zależy o które podłączenie chodzi. Jeżeli mowa o elektrozaworze do dolewania wody to nie musi być sterownik. Ważne żeby był zasilacz transformatorowy 24VAC (np z firmy Zamel - nie jest to reklama). Potrzebujemy zasilanie do tego elektrozaworu a czy będzie ono że sterownika nawadniania, czy z osobnego zasilacza to już nie ma znaczenia.
@sebastianlesniewicz510
@sebastianlesniewicz510 Год назад
Czy obciążnik tego wyłącznika pływakowego jest na tyle ciężki, że wystarczy że jest on zatopiony a regulację punktu zawieszenia przeprowadzamy poprzez skrócenie/wydłużenie przewodu na którym on wisi? Czy jednak trzeba go zamocować, np na tyczce.
Год назад
Obciaznik wystarcza. Nie ma potrzeby dodatkowego mocowania pod wodą.
@tomaszpietrzak787
@tomaszpietrzak787 Год назад
Czołem,można się z Panem jakoś skontaktować? Mam kilka pytań odnośnie nawodnienia. ...a tak na szybko,czy od zbiornika na deszczówkę,z którego będzie zasilane nawodnienie trawnika,poprowadzić rure pe32 czy mniejszy przekrój?
Год назад
Witam. Pod mailem hossa.blazej@gmail.com Rurę fi32 najlepiej. Jeszcze oczywiscie zależy jak duży ogród. Ale 32 będzie spoko
@michallo4062
@michallo4062 Год назад
A jeszcze mam pytanko odnośnie pompy Robię dla siebie nawadnianie na 700m2 4 sekcje po 5 zraszaczy 1 sekcja 6 zraszaczy Najdalsza sekcja 50mb Głowice wynurzalne i dysze mp rotator 1000-2000-3000 Do tego 120mb nawadniania kropelkowego na 1 sekcji Zbiornik na deszczówkę 15000L Jaka do tego pompa ? Przy zbiorniku czy moze hydrofor Zależy mi na stałym ciśnieniu w granicach 2,8 atmosfery pod obciążeniem wtedy najlepiej leją te dysze
Год назад
Koniecznie dałbym rurę 32. Pompa może być np allegro.pl/oferta/ibo-pompa-do-deszczowki-rainer-1200-automatyczna-13468268694 Nie powinno być problemu.
@michallo4062
@michallo4062 Год назад
@ rury już położyłem 25 do sekcji Zasilająca do elektrozaworów będzie 32
Год назад
@@michallo4062 Ok, powinno też być ok. Jednak długości trochę jest więc zawsze lepiej większą średnicę.
@rafacies681
@rafacies681 Год назад
Bazowanie na jednym elektrozaworze który może ulec awarii podczas 2 tyg urlopu jest dość niebezpieczne czy da się do tego wykorzystać odatkowy zawór master z instalacji nawadniania?
Год назад
Mówisz o elektrozaworze do dolewaniem wody? Myślę że można zastosować dodatkowy elektrozawor podłączony pod Master. Masz racje, w tym przypadku nie ma drugiej zabezpieczenia jak w przypadku innych systemów które pokazuje jak zrobić. Myślę że można podłączyć drugi zawór który będzie podłączony pod master i on będzie dodatkowo otwierał się tylko w czasie działania systemu! Dobry pomysł! Dzięki! Oby tylko wystarczyło przeplywu wody z sieci aby uzupełnić zbiornik w czasie działania podlewania. Niektórzy mają wypuszczona wodę rurka fi 16 i może nie zdążyć... Ale to ekstremalne przypadki.
@luki2205
@luki2205 Год назад
A jakby zastosować reduktor ciśnienia na zasilaniu tak żeby zrównać się ciśnieniem? Wtedy powinno dać się zrobić automatyczne przełączanie pomiędzy źródłem wody?
Год назад
Można tak zrobić.
@gahga2621
@gahga2621 Год назад
Witam, jak zwykle kolejny świetny film, jeszcze jedno pytanko, jak będę miał 11 zraszaczy statycznych Rainbird 1804 to jaką pompę byś do tego polecił, woda będzie ze zbiornika na deszczówkę. Jak to przeliczasz, że pompa jest wystarczająca a inna np. nie? Pozdrawiam
Год назад
Witam. Na pompie podane są parametry. Zarówno ciśnienie jak i przepływ. Załóżmy, że pompa ma ciśnienie 5 bar i przepływ 4m/h. To są parametry nominalne , musimy wziąć pod uwagę, że mamy spadki ciśnienia, każde 10m w dół to utrata 1 bar, na poziomie również są spadki ciśnienia przez tarcie w rurach, średnicę rur itp. Można to wszystko obliczyć, ale można też przyjąć duży zapas i budować w ten sposób system. Ja trochę bazuje już na doświadczeniu, zbudowanych systemach i wiedzy jak one działają. Na dyszach (do zraszaczy statycznych montujesz dysze np VAN, MPROTATOR) każda dysza ma swoje parametry (zasieg, przepływ przy danym ciśnieniu wody). Na podstawie rozstawu zraszaczy i odległości jakie mają one pokryć dobierasz dysze, następnie liczysz ich przepływ (zapotrzebowanie na wodę podane no w m3/h). Musisz przyjąć taką ilość zraszaczy na sekcje żeby wystarczyło wody z pompy. Oczywiście z zapasem uwzględniając straty ciśnienia I przepływu. Jak masz duże odległości do pokonania rurociągami do poszczególnych sekcji to spadki ciśnienia I przepływu większe. Jak mały trawnik to można śmiało przyjąć więcej zraszaczy na sekcje. Dysze MPROTATOR potrzebują bardzo mało wody, dysze VAN więcej. Można myślę śmiało przyjąć 10 - 12 dysz MPROTATOR na jedną sekcje przy pompie np Multi IP 1200 Auto IBO
@gahga2621
@gahga2621 Год назад
@ Dziękuję za odpowiedź, ale np. pompę którą podałeś to w parametrach nie ma podanego jakie wytwarza ona ciśnienie i stąd problem, jest tylko przepływ (105l/min), ja zakupiłem dysze VAN do zraszaczy.
Год назад
@@gahga2621 jeżeli się nie mylę to wysokość podnoszenia okresla ciśnienie. Jeżeli mamy wysikosc podnoszenia 44m to ma ciśnienie 4,4 BAR (każde 10m to 1 bar). Jeżeli masz głębokość zbiornika na deszczówkę 5m to ciśnienie pompy na wysokości gruntu to 3,9 bar. Myślę że 6-7 zraszaczy z dyszami VAN będzie ok na jedną sekcje. Zależy jeszcze jakie zraszacze. Małych może być więcej, dużych mniej.
@agatas2452
@agatas2452 Год назад
Dzień dobry. Świetne filmiki! To po pierwsze ☺️ Zaprojektowalam system, ilość zraszaczy itp na podstawie Pana filmów. Jednak zastanawia mnie jeden fakt. Moja pompa ma fabrycznie napisane, ze produkuje ciśnienie 5 bar. Posiadam długi i wąski odcinek na działce (Ok. 20m x 2m), chciałabym tam umieścić 10 zraszaczy statycznych Hunter z dyszami VAN. Czy to dobry pomysł? Czy ciśnienie nie będzie za duże? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz ❤ pozdrawiam
Год назад
Witam, możesz zastosować dysze VAN paskowe 15LCS, 15RCS i 15SST. Zraszacze ustaw tak, żeby podlewały pod siebie. Co 4,5m I naprzeciw siebie. W narożnikach 15LCS I 15RCS a co 4,5m 15SST. Będzie ok.
Год назад
A pompa ma 5 BAR, a z jakiej głębokości będzie zaciągać wodę? Każde 10m to strata ciśnienia 1 bar. Na długości rurociągu też są straty. Myślę że będzie ok
@agatas2452
@agatas2452 Год назад
@pompa jest na głębokości 12 m. Dodatkowo zraszacze statyczne tez będą w odległości 10m i więcej. Wiec wydaje mi się, ze powinno być Ok? Bardzo dziękuje za odpowiedzi!!
@agatas2452
@agatas2452 Год назад
Subskrypcja i lajk obowiązkowo! Miłej niedzieli ❤
Год назад
@@agatas2452 dziękuję!
@MateuszKonopka-ko8es
@MateuszKonopka-ko8es 4 месяца назад
Dziękuję za film i pomoc w podłączeniu pływaka. Mam jeden problem elektrozawór gdy jest otwarty (woda jest dolewana) wydaje brzęczący dźwięk. Jakby napięcie było cały czas na niego podawane. Dodatkowo w dotyku jest ciepły. Czy to jest w porządku, czy elektrozawór nie zostanie uszkodzony? Czy jednak gdzieś mogłem zrobić błąd w podłączeniu?
4 месяца назад
Wszystko jest ok. To buczy cewka. Nie ma raczej możliwości żeby cokolwiek zepsuć przy tym podłączeniu.
@aramissaramiss7107
@aramissaramiss7107 Год назад
Jest odcinek o sprawdzaniu ciśnienia wody ?
Год назад
W tym filmie pokazuje jak to zrobić budżetowym sposobem ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-gi1FYalC5Yg.html
@aramissaramiss7107
@aramissaramiss7107 Год назад
@ dziękuję za bardzo szybką odpowiedź . Pozdrawiam
@eloomrc
@eloomrc Год назад
Fajny film wrzucam suba. Jaki model pompy zasilającej skrzynkę zaworową do zbiornika betonowego na deszczówkę proponujesz? I jak to sensownie zamontować?
Год назад
Dziękuję. Pompa Multi IP 1200 Auto IBO daje rade po kilka zraszaczy na sekcji. Jak masz większą działkę to trzeba by większą pompę. Pompę na rurze zasilającej i sznurku opuszczasz na dno zbiornika. Przynocowujesz sznurek żeby się nie przewróciła w razie co.
@eloomrc
@eloomrc Год назад
@ Super dzięki
@bartomiejjasiewicz4886
@bartomiejjasiewicz4886 Год назад
Przy takim typie dolewania wody do zbiornika, zawsze jest w nim woda - co w przypadku jak spadnie deszcz? Czy to nie blokuje nam pojemności zbiornika do odbioru wody deszczowej i praktycznie zawsze korzystamy z wody z sieci, ale tylko z ciśnieniem podawanym przez pompę? Czy można w taki sposób wysterować pływakiem, żeby zawsze było "na jedno podlewanie", a pozostała część była zawsze wolna na wode opadową? Prośba o pomoc z tematem - szykuje mi się niedługo montaż całego systemu.
Год назад
No właśnie tak trzeba ustawić pływak na minimalną wysokość tak, żeby starczyło na jedno podlewanie. Nie chodzi o to żeby korzystać z wody z sieci za pośrednictwem zbiornika, tylko żeby maksymalnie wykorzystać wodę deszczową a jak zabraknie to żeby była woda na podlewanie.
@bartomiejjasiewicz4886
@bartomiejjasiewicz4886 Год назад
@ Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Czeka mnie mały redisign mojego projektu w takim razie. Posiadam pompe Ola 70/100 inox i podzieliłem ogród na 2 sektory po 6 zraszaczy MP Rotator 2000 - z tego co widzę poniżej w komentarzu proponuje Pan jedną strefe z takiej ilości zraszaczy (2,5a ogród) - biorąc pod uwagę wydajność pompy, powinenem je połączyć w jedną strefę ?
Год назад
@@bartomiejjasiewicz4886 myślę że bez problemu pompa wpowinna dać radę z taką ilością zraszaczy. A na jakiej głębokości jest pompa?
@bartomiejjasiewicz4886
@bartomiejjasiewicz4886 Год назад
@ z taką ilością w jednej strefie, czy w dwóch? Pompa jest na 4m poniżej poziomu gruntu.
Год назад
@@bartomiejjasiewicz4886 na jednej sekcji powinno dać radę bez problemu przy tych dyszach
@bartekkocur8349
@bartekkocur8349 Год назад
Witam. Super film. Staram się u siebie uruchomić podobny system. Mam pompę IBU automat 1200 lecz przy włączaniu części sekcji pompa lubi się zawieszać a po chwili wyłączać. Powodem może być ciśnienie? Czy użycie reduktora/regulatora pomoże?
Год назад
Witam. Dziękuje. Co to znaczy że pompa lubi się zawieszać? Przestaje działać? Czy masz odpowiednią ilość wody? Pompa wyłączy się automatycznie jeżeli nie ma wody w zbiorniku. Może też się okazać, że wyłącza się bo masz zbyt małe zapotrzebowanie na wodę w danej sekcji przez co wydajność pompy jest dużo większą, nabija ciśnienie i wyłącznik cisnieniowy ją wyłącza. Spróbuj podłączyć dwie sekcje na raz (w sterowniku pod jedno wyjście dwa elektrozawory lub ręcznie otwórz dwa rlelektrozawory jednocześnie). Będzie wtedy większe zapotrzebowanie na wodę i pompa powinna działać non stop bez wyłączania.
@bartekkocur8349
@bartekkocur8349 Год назад
@ Dziękuje za odpowiedź. Tak pompa ma odpowiednią ilość wody. Zwłaszcza po tych deszczach. Też mi się wydaje że wydatek wody jest za mały. Np jednym z problemów był np filtr dyskowy, który dodatkowo zwiększał opór. Całość jest na wężu 25mm z łączeniami na dwie skecje - linie kropelkową z kompensacją osobno i dwa zraszacze osobno. Teraz obecnie sytuacja wygląda tak że na zraszaczach wszystko działa a na Lini kropelkowej po 2 min pompa się "resetuje" a po około 4/5 wyłącza całkowicie mimo że program sekcja jest puszczona - elektrozawór pracuje a pompa dostaje napięcie. Sterownik niestety nie daje mi możliwości uruchomienia dwóch sekcji naraz. Planuje dodać do lini kropelkowej zraszacz tak by podnieść jej wydatek wody ale to już naprawdę metoda prób i błędów. Zastosowanie reduktora ciśnienia też tu nic nie zmieniło. Najgorsze jest to że większość ludzi którzy mi odpowiadają to stwierdzenia że "to musi działać" i że linia jest za długa. Gdy ją skróciłem to działało jeszcze gorzej.
Год назад
@@bartekkocur8349 to ewidentnie zbyt małe zapotrzebowanie na wodę przez sekcje powoduje że pompa nabija ciśnienie I się wyłącza. Dlaczego sterownik nie daje możliwości podłączenia dwóch sekcji na raz? Można podłączyć pod jedno wyjście 2 sekcje. Powinno działać beż problemu. Wtedy zapotrzebowanie na wodę będzie większe i być może nie będzie się wyłączać pompa.
@bartekkocur8349
@bartekkocur8349 Год назад
@ Dziękuje za odpowiedź i znajomość tematu. Całość to efekt "nauki" na błędach. Teraz zastanawiam sie czy zwykła pompa bez automatu nie była by lepsza (też nikt nie jest w stanie mi tego potwierdzić). Sterownik wydawał mi się markowy Rainbird ale okazało się po kontakcie ze sprzedawcą że w tym modelu tylko na własną rękę mogę mostkować zawory bo obciążalność pradowa może być zbyt duża w tym wypadku i wypali gniazdo sterownika. Jestem elektrykiem i wpadłem na to już dużo wczesniej. Fakt mój błąd że nie policzyłem wydatku wody odrazu ale nie zajmuje się tym zawodowo. Tym bardziej że wszyscy mówili że musi działać. Sterownik ma jeszcze jedeno dodatkowe wyjście - Sterowanie głównym zaworem które włącza się automatycznie z wyborem sekcji. Obecnie używam go do wysterowania przekaźnika pompy ale jak tak myślę teraz to mogę też go użyć przecież do podpięcia także drugiej sekcji jednocześnie.
Год назад
@@bartekkocur8349 dokładnie tak Przecież sterownik najczęściej chodzi z dwoma elektrozaworami podpiętymi jednocześnie (zawór główny + zawór sekcyjny). Ja mam systemy gdzie od kilku lat chodzą po 2 elektrozawory pod jednym wyjsciem i nic się nie dzieje.
@kwojciechowski000
@kwojciechowski000 Год назад
Witam! Jestem na etapie planowania nawodnienia dla swojej dzialki. Czy jest taka mozliwosc, by odpowiedzial Pan na kilka pytan, odnosnie watpliwosci, jakie napotkalem w zwiazku ze specyfika pomyslu, jak i uksztaltowania dzialki? Pozdrawiam
Год назад
Witam, napisz do mnie maila z pytaniami. Hossa.blazej@gmail.com
@marekniesteruk8749
@marekniesteruk8749 Год назад
Dziękuję za fajna serie. Mam jeszcze jedno pytanie-jak podłączyc do sterownika pompę ze zbiornika na deszczówkę aby była załączana w momencie gdy jest potrzebna czyli w momencie gdy jest otwarta jakaś sekcja? Pompa wody jest oczywiście 220V.
Год назад
Witam. Pod wyjście M w sterowniku podłączamy stycznik (jak np z poniższej oferty). allegro.pl/oferta/stycznik-modulowy-25-20-24v-20a-25a-1p-2no-1-faz-7688451123 Pod stycznik podłączamy pompę. Zasilanie pompy będzie załączane lub rozłączane stycznikiem. Stycznik będzie załączany tak jak elektrozawor główny który również podłącza się w to wyjście sterownika. Czyli w momencie załączenia jakiejkolwiek sekcji załączy się stycznik i pompa zasilająca system nawodnienia.
@jacekzuranski2813
@jacekzuranski2813 Год назад
@ A jakiś mały schemat lub filmik z takim podłączeniem?
Год назад
@@jacekzuranski2813 ale przecież w filmie przedstawiam schemat podłączenia. O jaki schemat chodzi?
@jacekzuranski2813
@jacekzuranski2813 Год назад
Czy możesz polecić jakaś inna pompę automatyczna? Czytałem, ze ta pompa jest awaryjna?.
Год назад
Ale do studni czy do zbiornika na deszczówkę? allegro.pl/oferta/pompa-glebinowa-4-omnitron-5000-automat-omnigena-10458636082
@jacekzuranski2813
@jacekzuranski2813 Год назад
@ do zbiornika na deszczówkę. Do zbiornika mam skomplikowane dojście i rozważam, albo automat zatapialny albo rura ssąca z hydroforem. Słyszałem, ze do nawodnienia kropelkowego lepiej dać zbiornik.
Год назад
@@jacekzuranski2813Ale samo nawodnienie kropelkowe? Wtedy takiego ciśnienia aż nie potrzeba. Zobacz opinie o tej pompie. Nigdy nie stosowałem, podobno sama ma zdolność zasysania. Na YT masz kanał firmy Hypo. Oni mają cały asortyment pomp. Jantylko te dwie które wcześniej wysłałem stosowałem. allegro.pl/oferta/pompa-hydroforowa-jsw-150-1500w-230v-80-l-min-ibo-13156442024
@krystianzybala
@krystianzybala 3 месяца назад
Czy ten czujnik poziomu wody jest zasilany 24v?
3 месяца назад
Czujnik poziomu wody nie jest zasilany. On nie potrzebuje napięcia żeby działać. Działa tylko na zasadzie styku i rozwarcia, zamknięcia i otwarcia obwodu elektrycznego. Możemy puscic przez niego 24V, a możemy puscic i 230V
@PaweUrban
@PaweUrban Год назад
Zbieram się do budowy... Lepiej automatyczne dolewanie czy może jednak przełączanie źródła?
Год назад
Witam. Pytasz o przełączanie źródła pomiędzy deszczówką i wodą z sieci do zasilania systemu nawodnienia? Chcesz znać moje zdanie? To znak że nie oglądałeś całego filmu 😉. Wypowiedziałem się w tym temacie w firmie 🙂
@PaweUrban
@PaweUrban Год назад
@ Przepraszam, doprecyzuję. W filmie usłyszałem, że nie preferujesz ze względu na różnicę parametrów - to zrozumiałe. Tylko wtedy, zakładając, że dolewamy ze studni głębinowej, muszą pracować dwie pompy na raz, a to już spora strata energii :) Zastanawiam się, czy w takim przypadku da się zrobić dobrze działający system, który przełącza źródła (samo sterowanie pomijam, to akurat nie będzie problem)
Год назад
@@PaweUrban Ok, czyli przelaczelanie pomiędzy pompą ciśnieniową w studni, a pompą w zbiorniku na deszczówkę? Zwykłą pompę do przepompowania wody kupisz pewnie już za 100zl. Nie potrzeba żeby miała jakąś duża wydajności ciśnienia. Takie pompy są zdecydowanie tańsze. Kupując dwie ciśnieniowej koszt będzie wyższy. W takim przypadku zastanawiam się czy jest sens w ogóle korzystać ze zbiornika na deszczówkę skoro masz studnie? Umówmy się... zwoda z deszczówki na długo nie starczy. Chyba że masz duże powierzchnie dachów i duży zbiornik. Tak jak mówiłem 100m2 trawnika to już 0,5 m3 wody. Czasami latem potrafi nie padać kilkanaście dni. Wtedy wody w zbiorniku szybko zabraknie.
@PaweUrban
@PaweUrban Год назад
@ Chciałbym wykorzystać istniejącą infrastrukturę czyli: 1. Zbiornik 10m3, który i tak musiałem mieć do zagospodarowania wody z dachu. 2. Pompę głębinową z falownikiem, gdzie mogę ustawić ciśnienie. No i w takim przypadku właśnie widzę dwie opcje. Albo dolewanie albo przełączanie :) Jak już woda w zbiorniku jest, to coś z nią muszę zrobić.
@PaweUrban
@PaweUrban Год назад
@ Chciałbym wykorzystać istniejącą infrastrukturę (zbiornik 10m3, który musiałem mieć dla zagospodarowania wody z dachu oraz pompę głębinową z falownikiem) Optymalnie wydaje mi się, że przełączanie będzie lepsze ale nie mam doświadczenia z tym. Coś z tą wodą muszę zrobić :) W ogrodzenie głównie podlewane będą rabaty i drzewa. Trawnika będzie max 400-500m2.
@PiotrSot
@PiotrSot 5 месяцев назад
Stosuje to od 15 lat, najtańsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.
5 месяцев назад
Mówisz o tym rozwiązaniu które przedstawiłem? Są jakieś wady? Ja wiem o jednej, ciekaw jestem co o tym myślisz.
@PiotrSot
@PiotrSot 5 месяцев назад
​@ZrobtosamDIY ​@ZrobtosamDIY tak. O tym rozwiązaniu. 1.Polecam do tego stosować dobre sterowniki pływakowe z maksymalnie długim kablem, bezpośrednio do studzienki z elektrozaworem. 2. Kabel od pływaka w większym peszlu, lub rurce, aby w razie wawrii szybko wymienić po 4-5 latach.
5 месяцев назад
Jeden z widzów zwrócił uwagę, że brak zabezpieczenia w przypadku gdy zawiesi się elektrozawór (jak dobrze pamietam to taki był komentarz, ale pewny nie jestem czy chodziło o zawieszenie elektrozaworu czy coś innego). Wtedy woda z sieci ze zbiornika będzie lała się cały czas i narazi właściciela na ogromne koszty.
@PiotrSot
@PiotrSot 5 месяцев назад
Elektrozawór raczej nie moze się zaświecić ponieważ w przypadku utraty napięcia zamyka go ciśnienie wody. Wystarczy chyba 1 bar. Co najwyżej elektrozawór może się nie domykać i delikatnie sączyć wodę, ale to w przypadku dostania się do niego większych zanieczyszczeń. Zawsze przed zaworem rozlewającym montuje zawór kulowy,potem filtr siatkowy 1" a następnie elektrozawór dolewajacy. Chic z drugiej strony w wodzie miejskiej nie powinno być zanieczyszczeń
5 месяцев назад
@@PiotrSot prawda. Dzieki za poradę i uzupełnienie wiedzy. Pozdrawiam
@DiaboloPro7
@DiaboloPro7 Год назад
Mam pytanko, organizuje działkę przy jednoczesnej budowie domu. Nie mam jeszcze jak sprawdzić ciśnienia z wodociągów. Jak bezpiecznie rozplanować instalacje tak żeby była ona wystarczająca?
Год назад
Witam. Na wodociągi (parametry wody) nie masz wpływu. Ale masz wpływ na to jakimi rurami wyprowadzisz wodę na ogród. Proponuję zwrócić uwagę na to, żeby nigdzie nie było ograniczeń przepływu. Możliwie wszędzie rurą fi 32 prowadzić wodę od wejścia do domu aż do ogrodu. Do tego licznik wody ogrodowej jeżeli będzie to też taki żeby nie ograniczał przeplywu. Minimum 2,5m3/h przepływ licznika. A najlepiej jak najwięcej. Wyprowadzasz rurę 32 do zasilania systemu. Wyprowadzasz peszel w którym będziesz mógł wyprowadzić przewody do sterownika (od skrzynki elektrozaworowej do sterownika wewnątrz domu - w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym). Najlepiej również kran na zewnątrz domu. Gdzieś musisz zamontować czujnik deszczu. Można go podłączyć pod sterownik lub skrzynkę zaworową.
@arekarkadiusz5369
@arekarkadiusz5369 7 месяцев назад
Witam, mam pytanie jeżeli chodzi o podłączenie pływaka. Jest on 3-żyłowy. Gdzie poszczególna żyła powinna być podłączona. Na obrazku 10:00 widać ze jest jeden przewód podłączony do masy elektrozaworów ale też w miejscu zasilania sterownika. Prosiłbym o rade co mam z każdą żyła zrobić. Nie trzeba podłączyć jedna do pompy? Ostatnie pytanie gdzie montujemy zawór zwrotny w takim przypadku? Pozdrawiam
6 месяцев назад
Witam. W przypadku jaki omawiam mamy pompę automatyczna, czyli z wyłącznikiem ciśnienia. W takim przypadku działa ona niezależnie od sterownika czy pływaka. Czyli jeżeli spadnie ciśnienie w układzie nawadniania (otworzy się jakaś sekcja) to pompa automatycznie się załączy. Co do pływaka to ma 3 przewody. Jedną masę i dwa od załączania/wyłączania. Wszystko zależy od tego jak chcemy aby pływak załączał lub wyłączał obwód. Czyli wykorzystując masę i pierwszy z przewodów w przypadku gdy pływak będzie na dole to obwód będzie się zamykał, a gdy pływak na górze to obwód będzie otwarty (nie będzie przepływu prądu). Wykorzystując drugi z przewodów otwarcie obwodu będzie gdy pływak jest na dole, a zamkniecie gdy pływak na górze. Ot i cała filozofia tych przewodów. Jeden z przewodów podłączamy do jednego z wejścia zasilania sterownika a drugi do jednego z przewodów od elektrozaworu dopuszczającego wodę do układu. Chodzi o to, żeby pływak włączał i wyłączał elektrozawór dopuszczający wodę. Czyli musi zamknąć obwód elektryczny żeby było zasilanie tego elektrozaworu.
@ladybugenwilla
@ladybugenwilla 2 месяца назад
Czyli trzeci przewód jest kompletnie niepotrzebny, tak?
@jacekzuranski2813
@jacekzuranski2813 Год назад
A gdzie jest podłączone zasilanie?
Год назад
Zasilanie sterownika czy pompy? Bo mówimy o zasilaniu elektrycznym?
@michallo4062
@michallo4062 Год назад
Na stronach podają ze ten pływak jest pod 230v
Год назад
To tym bardziej będzie bezpieczny w tym przypadku. Jeżeli podają że można puscic przez niego 230V to 24V tym bardziej. To żadna ekektrobika, działa jak wyłącznik. Jak weźmiesz włącznik ścienny przez którego na co dzień płynie 230V i puścisz przez niego 12 czy 24V to będzie działał tak samo. Śmiało możesz stosować.
@DmitryDvornikov
@DmitryDvornikov 4 месяца назад
czyli nie ma sensu ciagnąć kabel do sterownika, jak masz pod bokiem gniazdko 230?
@darekdom468
@darekdom468 Год назад
Witam, jaki elektrozawór polecasz ?
Год назад
Witam, ja stosuje Hunter PGV. Jeszcze mnie nie zawiodły.
@darekdom468
@darekdom468 Год назад
Taki sam można również zastosować do uzupełniania zbiornik z sieci i gdzie najlepiej zamontować ?
Год назад
@@darekdom468 taki sam do zbiornika. Można przy zbiorniku lub w dodatkowej skrzynce zaworowej (są takie małe na 1 elektrozawor okrągle). Ważne żeby były doprowadzone przewody do tej skrzynki z zaworem uzupełniającym wodę. Przewód od pływaka i od sterownika od zasilana 24V
@darekdom468
@darekdom468 Год назад
Dziękuję bardzo za odpowiedź, pozdrawiam
Далее
Jak zrobić nawadnianie trawnika wynurzalne za 500zł
7:17