Тёмный
No video :(

Rajčata červenec 2024 - odstranění listů, plíseň, černání plodů, hnojení, nedostatek vápníku 

Zahrada ve městě
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 8 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

4 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 58   
@radkakobesova7279
@radkakobesova7279 Месяц назад
Moc díky za rady .I mě černají u některých odrůd pupky .Zkusím tekutým slepičim hnojivem .Pokud nezabere pak tím wuksalem.Mějte hezké dny a hlavně bez všech pohrom a škůdců.To přeji všem .🙂At to roste🙂
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Děkuji, mě asi nejvíc zabraly ty granule, takže je zase dosypu, ať to tam mám do konce sezóny. Snad na postřik vápníkem vůbec nedojde.
@michaln.7063
@michaln.7063 Месяц назад
Dopuručuji rovnou Wuxal, je to nejrychlejší.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
@michaln.7063 Jenže on nemusí pomoct, pokud je černání z důvodu přehnojení dusíkem nebo draslíkem. Wuxal obsahuje oba prvky, takže sice vápník doplní, ale problém nevyřeší a musel bych to stříkat každý týden, což se mi nechce.
@user-tp1tt9rp1r
@user-tp1tt9rp1r Месяц назад
@@zahradavemeste Na nedostatek vápníku se musí použít WUXAL (pokud se pro WUXAL rozhodnete) s označením SUS KALCIUM, ten samozřejmě draslík obsahovat nemůže a neobsahuje. Je zarážející, že jste měl nedostatek vápníku u rajčat pěstovaných ve volné půdě. Jakmile začnou horké dny, trpí tím hlavně rajčata v nádobách s nevhodným rašelinovým substrátem, který rychle vysychá, a některé odrůdy i ve skleníku. Pokud jsou nádoby někde na betonu, vystaveny odpolední výhni, substrát nejenom rychle vysychá, ale začne se přehřívat. Jakmile dosáhne teplota půdy 20 °C a výše, není schopna kořenová soustava rajčete vápník přijmout, musíte dodat vápník přes list. Tak jako při chladu, velkých výkyvech teplot a dalším stresu upřednostňuje rostlina draslík. U nádob pomáhá mulč, pravidelná zálivka, mykorhiza, vhodné odrůdy (datlo, cherry), případně rajčata naroubovat na výkonné podnože od Sema, nebo nádoby dát do polostínu (jihovýchodní stěna). S listy děláte dobře, až když bude odplozený vijan a list u něho vyžilý, odstranil bych ho. Mám dost bifteků na stanovišti, kde je plné slunce od oběda do večera, pokud bych ostříhal listy, měl bych plody spálené, vznikne pak nevzhledný ošklivý strup, i tak při tropech musím stínit textilií. Ať se vám daří.
@annaformuskova9877
@annaformuskova9877 Месяц назад
👍👍👍
@user-vf2ng8to3m
@user-vf2ng8to3m Месяц назад
Dobrý den, děkuji moc za video, letos je to s rajčaty trochu horší, dokonce i na balkoně se na ně pokouší útočit plíseň, to se ještě nedělo. Na zahrádce mám již též aplikovanou Ortivu, máme tam takové divné klima, drží se tam vlhkost, bohužel, musím to stříknout preventivně každým rokem. Na ten nedostatek vápníku, což u pár odrůd mám též, letos zkouším nějaký levnější postřik Kalcolit forte, uvidíme. Jinak Vám děkuji za všechna videa, vždy jsou pro mě inspirací, čerpám z nich mnoho rad, které fungují . Mějte se krásně, přeju hezké prázdninové dny na zahradě a s rodinou.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Děkuji moc, jsem moc rád, že se vám videa líbí. Já jak mám odpoledne brzy stín, tak pokud prší, tak je taky zle. Letos bych bez postřiku 2x ortivou mohl rovnou vše vytrhat a spálit.
@petraskypalova6572
@petraskypalova6572 Месяц назад
Koupila jsem Calmag na Vaše doporučení od BioBizz, dávala jsem jako prevenci poprvé asi před 10 dny v dávce 0,3/1l. Dneska jsem objevila u dvou rostlin rajčat napadené plody nedostatkem vápníku. Takže dnes zvýším dávku na 0,8/l a zaleju Calmagem podruhé. Nedočetla jsem se jak často ho lze používat a jestli se dá aplikovat na list. Pochopila jsem, že aplikace je asi pouze zálivkou. Tak snad to zabere..🤔😮
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Je to hlavně listové hnojivo, u zálivky to nemusí mít dostatečnou účinnost, pokud to kořeny nepřijmou. Pokud je vápník v půdě a rostlina ho nepřijímá, pomůže jedině postřik.
@milena-yr4ei
@milena-yr4ei Месяц назад
Dobrý den,s těma plasečama má pán pravdu,my je máme na zahradě a stejně je všechno sežraný od myší a krtci si dál dělají hromádky,je to nanic 😊
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Věřím tomu, ale zkusit se má všechno. Ten plašič stál asi 120 kč, takže to neřeším.
@milena-yr4ei
@milena-yr4ei Месяц назад
@@zahradavemeste My máme na zahradě 4. a opravdu nanic,pak dejte vědět, ze začátku asi měsíc možná míň dali pokoj,ale postupně si na to zvykli a máme zase krtince a vozrany okurky 🥴
@robertl.5645
@robertl.5645 Месяц назад
Jinak jsem měl černání plodů jen na rajčatech v nádobách, kde jsem na jaře nepoužil dolomit. vápenec a byl tam jen čistý kompost. Zjevně to bylo na rajčata málo. Použil jsem na postřik Wuxal a na zálivku kristalon zdravé rajče a paprika- což je dvousložkové hnojivo na doplnění vápníku v podobě zálivky a střídá se to ob týden s druhou složkou s hnojivem. Tak doufám, že to zabere.
@TupolevCZ
@TupolevCZ Месяц назад
Kromě klasického NPK které potřebují všechny rostliny je u rajčat vápník nejdůležitější, aby nečernaly plody, žádný jiný důvod pro černání pupků rajčat není. Už při výsadbě dávám vápník ve formě granulí (třeba od hnojíku). U rajčat doporučuji hnojit slepičí jíchou (nebo tekutými sepičinci dají se koupit) obsahuje až 25% vápníku a to je pro rajčata super. Obsahuje i významné množství draslíku , který posiluje imunitu rostlin. Draslík navíc "dělá" dobrou chuť rajčat. Mám vyzkoušeno, že rajčata hnojená slepičí jíchou jsou odolnější vůči plísni než rajčata hnojená NPK hnojivem.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Kristalon je fajn, ale je to krystalické průmyslové hnojivo, což já moc nepoužívám. Hnojím zákvasem, jíchou a hnojíkem. Vyjímkou u mě byly ty granule a případně postřik jako první pomoc. Snažím se využívat co nejvíc přírodní věci, ale samozřejmě v případě potřeby sáhnu rád pro nějakou chemii.
@gamekillgamekillfans5891
@gamekillgamekillfans5891 Месяц назад
@@TupolevCZ Cererit je to stejné,jako NPK a možná lepší a levnější :)
@EpWaister
@EpWaister Месяц назад
Mě jako zatvrzelého netrhače listů letos čekala pěkná výzva. Z rostlin musela jít polovina listů pryč kvůli plísni. Další a další stále musím protrhávat, protože každý den vidím další listy napadené. Čeká mě druhá aplikace Ortivou, tak snad se to zlepší. V takových chvílích si člověk váží i každého zálistku, ze kterého zastřihne květy a ponechá si tolik listů, co jen může.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Naprosto souhlasím. Vždy když vidím HOLIČE, tak se začnu smát, ale je to samozřejmě každého věc. Listy jsou nejdůležitější pro zdraví a odolnost rostliny a taky mají vliv na zrání a chuť. Po druhé aplikaci se vám rostliny za pár dní úplně spraví, tomu věřím, u mě to tak bylo taky. Držím pěsti, ať se daří.
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 Месяц назад
Sleduji ráda vaše videa,za které děkuji. Chci se podělit o jednu letošní zkušenost. V momentě,kdy jsem objevila na stoncích 3 rostlin rajčat tmavé skvrny hniloby, obtočila jsem je kosmetickým tamponem namočeným v roztoku vody,mléka, sody a hypermanganu a světe div se, tento roztok zafungoval, nemoc se dál nešíří a já dál stříkám tímto roztokem celé rostliny sice častěji než ortivou.Zatím to funguje a už 14 dnů sklízím svá rajčátka. Poslední dobou místo hypermanganu do postřiku dávám roztok z kurkumy.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Ono je to tak, že mléko a jedlá soda změní PH na postříkaných místech, jód funguje jako dezinfekce. Tím se znemožní rozvoj houby, protože pro to nemá podmínky, ale je třeba to velmi často opakovat, aby to mělo účinek. Já bohužel nemám zahradu u domu a nemůžu po každém dešti jezdit aplikovat postřik, případně se na zahradu nedostanu ráno nebo večer, když nesvítí slunce. Plíseň jsem zjistil až v době, kdy byly rostliny zasažené a nebyla jiná možnost, než použít chemii. Asi víte, že se jí snažím vyhýbat, ale tady už nebyla jiná možná žádná náprava přírodními prostředky.
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 Месяц назад
@@zahradavemeste chápu,něco podobného se stalo synovi s jeho rajčaty a protože taky nemá zahradu u domu, musel nasadit chemii. Já måm možnost kontrolovat každý den,, tak se snažím bez chemie,pokud to půjde Ať se vám daří.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
@hanasasinkova6857 Máte velice správný přístup, když to jde, tak to dělat přírodně. Ještě doplním, že asi nejlépe na plíseň preventivně funguje odvar z přesličky rolní, to vám můžu doporučit.
@hanasasinkova6857
@hanasasinkova6857 Месяц назад
@@zahradavemeste děkuji za radu, přesličku v zahradě mám, dříve jsem ji považovala za úporný plevel, teď ji používám jako bylinku pro posílení ledvin, taky přidávæm do jíchy ke kopřivàm pro obsah křemíku a teď po vaší radě na postřik. Teď ji budu mít málo😄
@paraple5610
@paraple5610 Месяц назад
Zdravím, chlape s tím plašičem je to zbytečné, vyzkoušeno několik let jak hraboši a krtci si na zvuk zvyknou a v pohodě ryjí přimo pod plašičem. na hraboše mi pomohly jedině do díry zahrabat otrávené zrno, bohužel nedalo se nic dělat,ale likvidovali mi vše co jsem zasadil.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Beru to jako pokus, ale je mi jasný, že to asi moc fungovat nebude. Třeba budu příjemně překvapený a při té ceně mi to ani nebude líto.
@14jan141
@14jan141 Месяц назад
problém žihľavy nie sú kvety, ale dozreté semená!!!😉
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Jenže ona ta semena dozrají i na useklé kopřivě, podobně jako u některých druhů trav a kvašením se nezlikvidují.
@14jan141
@14jan141 Месяц назад
@@zahradavemeste vo vode namočené určite nedozrejú!!!
@VladimirBrychta
@VladimirBrychta Месяц назад
Dobrý den, prosím o kontakt na pani Kristinu ohledně prodeje semínek.dekuji
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Dobrý den. Tady máte odkaz na její FB, napište jí na messenger zprávu nebo můžete v naší FB skupině a ona vám pošle seznam. facebook.com/share/fd8mwxeBZcjCqSs6/
@Mario-sq8sy
@Mario-sq8sy Месяц назад
zdravím .... len jedna otázka .... keby dáš do bečky žihľavu,aj kvitnúcu a potom ten výluh precedíš cez jemné sitko ?
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Tak je to samozřejmě v pořádku. Chce to spíš plátno než sítko, semena kopřiv jsou velice drobná. Mě to tak smrdí, že si to nedovedu představit, takže používám jen mladé kopřivy.
@trunda8310
@trunda8310 Месяц назад
Listy se zkracují nebo odstraňují aby se snížil odpar vody. Pokud máte vlko tak bych odstranil taky jen ty u země.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Dost lidí je.zakracuje, aby se nedotýkaly dalších na jiných rostlinách nebo země. Já musel kvůli plísni, jinak to nedělám. Ve sníženém odparu moc smysl nevidím, když si to.rajčata regulují samy stáčením listů od okrajů. Třeba to funguje, ale nemám to vyzkoušené.
@kol318
@kol318 Месяц назад
Dobrý den, moc děkuji za video. Ve videu jsem zaslechl zmínku o ploskořezu. Zvažuji jeho nákup, ale nejsem si jistý odkud a který. Mohl by jste prosím prozradit, jaký používáte? Děkuji
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Já mám Fiskars, takový ten nasazovací systém na dlouhé tyčce. Měním průběžně hrábě a ploskořez, tak je potřebuju. Není vyloženě ostrý, ale já to nepotřebuju v tom kompostu. Příště ho ve videu o rajčatech ukážu.
@kol318
@kol318 Месяц назад
@@zahradavemeste super, děkuji 👍
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
@kol318 Není ani v nejmenším za co.
@zts9383
@zts9383 Месяц назад
Ještě jsem někde četl, že světlo tlumí příjem vápníku, tak teoreticky rostliny ve stínu by mohly být méně postižené.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
To jsem nikdy neslyšel, možná to bude pomalejším růstem ve stínu, že by se tan vápník stíhal dostat všude, ale nevím to. Od 16:30 mám stín a vloni jsem s tím měl problém velký.
@zts9383
@zts9383 Месяц назад
@@zahradavemeste To je zvláštní, protože to je z Mendelovy univerzity v Brně:). Je to jen v řádu procent, takže to je pouze jeden z faktorů. Vypadá to podle mě na čím lepší podmínky k rychlejšímu růstu, tím větší šance na nedostatek vápníku. Vadí (rychlý růst) hodně vody, světla, tepla, nevhodného hnojiva. Wikipedia - nedostatek vápníku u rostlin - Reference - Úloha vápníku u rostlin.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
@zts9383 Jj, je to přesně tak. To jsem právě psal, že když je růst pomalejší, tak i pomalý pohyb vápníku v rostlině bude dostatečný. U mě ale stín nestačil, svítí mi na rajčata od rána do těch cca. 16:30 a pak se postupně schovávají do stínu.
@user-zb2pp7zw6o
@user-zb2pp7zw6o Месяц назад
To je nesmysl, pokud budete mít rajčata ve stínu, tak Vám vyčáchnou. Budou slaboučké s mizernými květy. Celý problém je v ph půdy. Pokud klesne pod 6,5, tak rajčata špatně přijímají vápník kořeny. Proto je řešením to listové hnojivo.
@user-zb2pp7zw6o
@user-zb2pp7zw6o Месяц назад
To je nesmysl. Zvláště rajčata ve stínu dost trpí. Čáchnou, jsou slaboučké a mají mizerné květy. Problematika vápníku je hlavně spojena a ph půdy. Pokud klesne ph pod 6,5, tak se zhoršuje příjem vápníku kořeny, proto ty postřiky na list.
@tomaszivny646
@tomaszivny646 Месяц назад
Strikany rajcata a jis tu struchu, co roste mezi
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Šruchu jím, ale hlídám si ochranou lhůtu, takže v tom nevidím problém. Rajčata jsem stříkal naposledy před měsícem a pokud bych to neudělal, tak bych je musel všechny vyhodit.
@tomaszivny646
@tomaszivny646 Месяц назад
To věříš tě ochranne lhůtě? Ty jsi naivni ne
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
@tomaszivny646 Věřím čemu chci, vy si věřte čemu chcete. Tomu se říká volba, každý máme tu svou. Pokud máte takový problém s chemií, tak toho v dnešní době asi moc nevypěstujete. I výroby např. od Biocont mají OL, i když jen 1 den a jsou určené pro ekologickou produkci.
@user-zb2pp7zw6o
@user-zb2pp7zw6o Месяц назад
Tak pořád lepší než ty ze supermarketu. Letos je to obtížné. Teď o víkendu to bylo jak v prádelně. Já je mám teda pod takovým provizorním přístřeškem ,který se tváří jako skleník a už se taky objevila plíseň a ihned jsem přestal zalévat a teď točím postřiky česnek, Vitisan, Altela, mléko a zatím to snad drží. Taky sázíme na odrůdy Crimson Coctail a Crush, ikdyž semena jsou pěkně drahá.
@LadislavNovak-dv3pd
@LadislavNovak-dv3pd Месяц назад
Jestli je tam co rok randap a ty z těch kopřiv co tam rostou děláš jíchu tak je v kopřivách pak půdě a máš to i v rajčatech žádná chemie né na mé zahrádce.
@zahradavemeste
@zahradavemeste Месяц назад
Od té doby, co jsem to zjistil tam nechodím. Mám kopřivy od sousedky naproti, které sekám trávu. Dávám si na to pozor. Dřív to tam nestříkali, ale teď se jim to už asi nechce tak často sekat.
Далее
Как дела перцы?
00:25
Просмотров 52 тыс.
У ГОРДЕЯ ПОЖАР в ОФИСЕ!
01:01
Просмотров 3,6 млн
НЕДОВОЛЬНА УСЛУГОЙ #shorts
00:27
Просмотров 18 тыс.
Jak poznat, že je meloun zralý - 10+ znaků
18:52
Просмотров 80 тыс.
Hnojík - co se stalo po jednom použití
24:40
Просмотров 10 тыс.
Množení kanadských borůvek
30:16
Просмотров 23 тыс.
VEJTAHA ČERVENEC 2, Rajčata, melouny, pokusy, hokusy
1:12:06
MALINÍK - jak mít bohatou úrodu malin
41:38
Просмотров 16 тыс.
RAJČATA, prostřihání listů, PRAXE
16:02
Просмотров 31 тыс.
Как дела перцы?
00:25
Просмотров 52 тыс.