Тёмный

Redukované zpracování půdy v ekologickém zemědělství 

Bioinstitut Olomouc
Подписаться 1,2 тыс.
Просмотров 25 тыс.
50% 1

Ekologické zemědělství dlouhá léta stálo a pořád stojí na používání pluhu jako hlavního nástroje ke zpracování půdy. Orba zemědělcům přináší značné množství výhod, jako jsou prokypření půdy a fytosanitární účinek - regulace chorob a škůdců i výskytu vytrvalých plevelů v následné kultuře.
V současnosti je velkým trendem s půdou hýbat co nejméně a nechat práci na rostlinách nebo meziplodinách. Ekologičtí zemědělci proto zařazují do osevního postupu vojtěšku, jejíž kořeny jsou schopny prorůstat až několik metrů do hloubky. Navíc porost vytváří nadzemní hmotu, se kterou je nutné pracovat. Mulčování nebo odvoz hmoty však znamená určité utužení půdy. Proto by měl být každý zásah do půdy cílený a je potřeba vědět, co od něj očekávat.
bioinstitut.cz/cz/publikace/re...
Tech & Bio 2021 : Le best-of des démonstrations
• Tech & Bio 2021 : Le b...
Bearbetning av fånggröda inför vår och höstsådd med Crimperroller och Kvickfinn:
• Bearbetning av fånggrö...
HORSCH Finer SL
• HORSCH Finer SL

Опубликовано:

 

3 мар 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 34   
@krishnarama2073
@krishnarama2073 Год назад
Viděl jsem video, souhlasím s tím nepoužívat traktor za každého počasí ,nesmí být používán jako tank. Srovnání strojů nesrovnatelné nejsou stejné podmínky. Porost by měl být roz-mulčovaný zrychluje to tlení,nejsou zajištěné stejné podmínky pro stroje. Ve vojtěškovém porostu je i plevel, takže čekat na zaschnutí rostliných zbytků nejde spolehnout zrovna bude deštivo takže se plevel namnoží. Pluh si počínal velmi dobře, další radličkový kypřič, ostatní jsou na dvě věci, po zpracovaní ještě stříkat proti plevelu který se ujme za vlhčího počasí to je efektivita na nic. Po orbě je možné sít rovnou , kdo neumí orat a nastavit pluh v zemědělství je analfabet . Ideální by bylo onland orba s podrýváním, poté zasít ale s lehkým traktorem, čím méně je traktor na poli tím lépe. Energetická spotřeba u zpracovaní půdy( postřik plevelu je taky druh zpracovaní půdy před výsevem) se musí sčítat jaký to má smysl neorat, když na pole musím pětkrát.
@YamiKisara
@YamiKisara Год назад
Pěkně zpracované informativní video, jen to příště prosím nechte číst někoho, kdo se bude obtěžovat text přečíst před vlastním přednesem a dokáže používat správnou intonaci po čárkách a tečkách.
@Dostylus
@Dostylus Год назад
Mluví teoretička rok po škole…
@zts9383
@zts9383 2 года назад
Cena těchto kypřičů je nemorálně vysoká a náklady na opravy opotřebení likvidační. Zemědělec bude veškerý zisk z hospodaření posílat západním prodejcům této techniky.
@skacel999
@skacel999 2 года назад
Ano,technika je v současné době drahá,zejména kvůli ceně železa,který je trojnásobná,než před 3 lety. Ale je rozdíl cena ceníková a cena reálná,za kterou se stroj koupí. Ale že by opotřebitelné díly byl likvidační náklad? Ano,pokud mám kamenité či písčité půdy, a používám základní plechové radličky,pak mizí před očima. pokud ale už při koupi stroje připlatím a dám s tvrdokovem,životnost je násobně dělší. Na podmítači od Farmetu jsme dříve používali obyčejná dláta a dle podmínek najely od 20 do 80 ha. Na podmítači od Poootingeru používáme nejdražší tvrdokov a budu je měnit letos po asi 6 letech provozu,takže dejme tomu 1500 ha? Je to na 3m podmítači,takže naježděno mají dost. Nedokážu si představit jak časově,tak finančně celou výměru na veškeré setí orat, Navíc skrz erozní opatření to dnes už ani leckde nejde. A posílat peníze západním výrobcům? Máme tu na trhu i České a kvalitní značky,z těch "západních" se část vyrábí na našem území a zaměstnává tím naše lidi. V dnešní době už takřka všichni dělají vše,s nějakými odlišnostmi a je na každém zákazníkovi,jakou značku zvolí.
@zts9383
@zts9383 2 года назад
@@skacel999 Ceníková cena není, protože nejsou veřejné ceníky. Zloději nedávají veřejně své ceny, jelikož vědí, že kradou a neobhájí si to před veřejností.
@skacel999
@skacel999 2 года назад
@@zts9383 není problém se zeptat, každý ti daný stroj naceni. Taky není od věci delší spolupráce s jedním prodejem, přístup bývá lepší a dá se lecco domluvit. Než jsme koupili nový podmítač, půjčil se na vyzkoušení fungl nový dle naší specifikace a po žních už u nás zůstal s cenou skoro o třetinu lepší
@zts9383
@zts9383 2 года назад
@@skacel999 Dobrý, tak když vám to vyhovuje, pak to budou prodejci dělat. Ať se daří.
@skacel999
@skacel999 2 года назад
@@zts9383 Všichni se chcou uživit,s nulou to nikdo dělat nebude. Nevím,jestli hospodaříš,nebo se o zemědělství jenom zajímáš,ale pokud se má firma rozvíjet,je potřeba rozumně investovat. S matematikou základní školy se dá spočítat,co je a není rentabilní. Ale je pravda,že zdražení techniky za poslední 2 roky je velký a asi všichni dobře přemýšlí nad tím,co pořídit a co ne.
@marekpostalkov1912
@marekpostalkov1912 2 года назад
Bez orby to nejde není orba není kvalitní porost obilí není obilí není zrno není rohlík není rohlík není člověk není člověk není život
@skacel999
@skacel999 2 года назад
V konvenčním to jde. Ale vše má své pro i proti.
@adrianamaradova3838
@adrianamaradova3838 2 месяца назад
S tou tvojí orbou, zachvili nebudeš mít rohlík žádný.
Далее
Jiří Chmelař   Zpracování půdy   orba Nové
19:16
Просмотров 4,2 тыс.
DO NOT Dunk Here ❌🏀
00:20
Просмотров 7 млн
Jak probíhají kontroly v ekologickém zemědělství?
13:11
Rýčová zkouška
18:28
Просмотров 8 тыс.
Nech půdu žít
25:45
Просмотров 29 тыс.
Zelené hnojení & Meziplodiny- Praktické informace
7:55