Тёмный

Rezsicsökkentés WC-lehúzással: egy magyar szabadalom fűtésre használja a szennyvizet 

DW Magyar
Подписаться 36 тыс.
Просмотров 114 тыс.
50% 1

A szennyvíz nemcsak büdös, hanem meleg is. Egy magyar feltaláló, Kiss Pál pedig ezt a hőt használta fel arra, hogy egy új fűtési rendszert alakítson ki. A Thermowatt Kft. a szennyvízből állít elő melegvizet, amivel hőszivattyú segítségével fűteni és hűteni is lehet. A karbonsemleges magyar megoldás ötletét 37 országban szabadalmaztatták már, Budapesten pedig a Honvédkórházat és az Újpesti Önkormányzat valamint az Újpesti Piac épületét is így fűtik már. De a szennyvíz nem csak fűtésre használható. Sokoldalú energiaforrás. A Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep áramot is állít elő szennyvízből. Megnéztük, hogy hogyan.
#szennyvíz #rezsi #fűtés #energia
#DWMagyar

Опубликовано:

 

1 фев 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 77   
@BM-il3py
@BM-il3py 4 месяца назад
Megint mindenki nagyon okos, sokkal jobban tudja és fitymog. Örüljünk már neki, hogy itthon vannak tettrekész emberek, akiknek hasznos találmányaik vannak!
@Zoli049
@Zoli049 4 месяца назад
Ott a pont. A világát nem tudja némelyik. De ez már így hungarikum.
@GHOOSTHUN
@GHOOSTHUN 4 месяца назад
hőszivattyú köszönjük szépen a nagy innovációt...
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
Egyetértek. Vicc az egész.
@Kevely978
@Kevely978 4 месяца назад
@@uborka1956 főleg annak tudatában, hogy a föld alatti éves átlaghőmérséklet is hasonló, és egész évben rendelkezésre áll.
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
@@Kevely978 : Nem egészen. A földalatti átlaghőmérséklet kevesebb, mint +15 C fok. kb. +8, +9 C fok lehet. De ugye nem kell a szennyvízzel bajlódni. Elég csak talajszondákat lefektetni, és azok akár évtizedekig működnek.
@Kevely978
@Kevely978 4 месяца назад
@@uborka1956 Ez sok mindentől függ, de leginkább az adott hely évi középhőmérsékletétől. 2-3 méter alatt, már olyan vastag szigetelőréteg van, hogy többé kevésbé megegyezik ezzel az értékkel, alig változik az évszakok változásával. Hazánkban nyilván régiónként eltérő, de a KSH adatai szerint 2019-ben pl kereken 14 C fok volt az évi középhőmérséklet. Budapesten több, hegyen kevesebb.
@Kevely978
@Kevely978 4 месяца назад
@@uborka1956 A földalatti átlaghőmérséklete egyébként magasabb, mert azt télen fűtik. 😀
@griffin-zl2bd
@griffin-zl2bd 4 месяца назад
Aha, szóval ezért van a felmelegedés! Túl sokat sza.unk! Azt ráfogjuk a tehenekre, meg a belsőégésű motorokra!🤣
@Kevely978
@Kevely978 4 месяца назад
Ha a szennyvíz-tisztítás ennyire nyereséges üzlet, miért fizetünk csatornadíjat?
@danieldombai7267
@danieldombai7267 4 месяца назад
Mert megtehetik, hogy elkérik az árát. A kommunális hulladékból meg hőt és elektromosságot termelnek, mégis mi fizetünk az elszállításáért...
@gabornagy4948
@gabornagy4948 4 месяца назад
A megtermelt energia a telep ellátását fedezi, de ezen kívül ott van több ezer km hosszúságú csatorna rendszer, amit üzemeltetni és karbantartani is kell Budapesten.
@zoltanbognar5065
@zoltanbognar5065 4 месяца назад
Nem tudom, ki hogyan jutott a szabadalomhoz, de a technológia régóta ismert, s nagyon sok helyen különböző variációkban megvalósult. A háztartási szennyvíz lényegesen magasabb hőmérséklettel rendelkezik, s a használata már 10 lakóegység esetén is gazdaságos. Lakóparkoknál már korábban is felhasználták a szennyvizet energia visszanyerésre, sőt a városi csatornahálózatokban is valósultak meg hasonló elven működő energiaforrások, legalább is Németországban.
@gabordomokos8179
@gabordomokos8179 4 месяца назад
Hogy ez szabadalom lenne? Én 1994-ben fejeztem be az építkezésem és az emésztő fölső régiójában műanyagcsőből spirált építettem be rozsdamentes lemezekkel amiket még betonozás közben építettem be, szintén hasonló céllal. Tehát maga az ötlet - ahogy a latin mondás tartja - Nihil novi sub sole
@danilg4486
@danilg4486 4 месяца назад
Működött?
@katonakvoltunk2011
@katonakvoltunk2011 4 месяца назад
Szerintem zseniális. Már csak azt kellene megoldani hogy a városokban lehulló csapadékot összegyűjteni és felhasználni WC öblítésre, pl. Egy panelházsor teteje több száz négyzetméter. Rengeteg esővizet lehetne felfogni és összegyűjteni.
4 месяца назад
Újabb irodaházakban már csinálnak ilyet, de ennél nagyobb méretben nem tudok róla. Régi házak esetében nehéz lenne megoldani, egy teljes új vízvezetéket kellene kiépíteni, de új építés esetére elő lehetne írni.
@bonisistvan
@bonisistvan 4 месяца назад
Aztán majd jön az esőadó...
@katonakvoltunk2011
@katonakvoltunk2011 4 месяца назад
@ szerintem nem az új vízvezeték lenne nagy gond hanem az hogy hol és hogyan tárolják azt a sok sok m3 vizet ami mondjuk egy nyári zápor alkalmával lehullik. Majd onnan visszanyerni a lakásokba az esővizet.
@ittisjartam8913
@ittisjartam8913 4 месяца назад
@@katonakvoltunk2011 nem kell összeset eltárolni. De a kérdés jogos, helyileg a tetőn kellene tárolni, viszont az épületek szerkezetének is el kellene bírni a plusz súlyt.
@zoltanbognar5065
@zoltanbognar5065 4 месяца назад
@katonakvoltunk2011Ezt a technológiát már elég korán használták, de nem tudta magát honossá tenni, mert az esővíz nem tiszta, s senki sem szeretné, ha olyan víz látná el a háztartásokat. Hotelokban, irodaházakban még kényesebb dolog, mert egy nem megszokott helyen mindenki idegenkedne az ilyen módszertől.
@heilundwissen9833
@heilundwissen9833 4 месяца назад
Gravitációs ürítőhely, komposzttoalett. 0 vízigény.
@wazzzzzzzzzzeg
@wazzzzzzzzzzeg 4 месяца назад
Azt hittem, hogy valami teljesen új dolog készült, de ez "csak" a meglévő elemek összerakása. Azonkívül nincs benne semmi új, hogy a hő kinyerés a szennyvízből történik. Egyébként gratula, remélem elfog terjedni. Az külön vicces, hogy a megszóltatott alanyok bajban voltak az előállított energia mennyiség meghatározásánál.
@editfarkas4503
@editfarkas4503 4 месяца назад
Na igen, a megawattóra per óra kicsit érdekes volt, ahogy az volt az X megawatt energia is. Szerintem ezt valszeg nem is találmányként szabadalmaztatták, hiszen nem az, hanem know-how-ként.
@wazzzzzzzzzzeg
@wazzzzzzzzzzeg 4 месяца назад
@@editfarkas4503 Nekünk meg vállalkozást kellene indítani, hogy az atomerőmű kifolyásánál építsünk ilyen hőcserélőt :D.
@editfarkas4503
@editfarkas4503 4 месяца назад
@@wazzzzzzzzzzeg Nevetni fogsz, de még régebben volt olyan elképzelés, hogy építenek rá egy fosszilis erőművet. Aztán azt mondták, hogy nem lenne gazdaságos. A szakértők biztos jobban értettek hozzá, bennem csak felmerült: miért ne lett volna gazdaságos? Sem akkor, sem azóta nem olvastam arról, miért.
@wazzzzzzzzzzeg
@wazzzzzzzzzzeg 4 месяца назад
@@editfarkas4503 Hogyan nézne ki a fosszilis erőmű? Az a gond ott, hogy hiába "engednek" rengeteg energiát a Dunába az alacsony hőmérsékletű vízből aligha lesz generátort meghajtani képes gőz. Fűteni meg ígyis fél Paksot onnan fűtik, az már nem kell. Az lenne a nagy találmány, ha relatíve alacsony hőmérsékletű vízből vagy viszonylag nagy hőmérséklet különbségből (fordított Peltier modul) lennének képesek villamosenergiát előállítani.
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
@@editfarkas4503 : Mert ha másba fekteted a megépítéshez szükséges pénzt, akkor annak nagyobb a hozama, mint ennek az erőműnek.
@antaltamasi9944
@antaltamasi9944 4 месяца назад
Olvastam valamikor,h valamelyik skandinav városban a járdákat fűtik így.
@Apuborizukonnycseppe
@Apuborizukonnycseppe 4 месяца назад
Klikbéjt cím kimaxolva. Hőszivattyúval állítják elő a fűtési hőmérsékletet. Kérem a következő hírt.
@tamasvelikov8134
@tamasvelikov8134 4 месяца назад
de joo szoval ha melegebbet szarok akkor tobb penzt csinalnak ? 😆
@editfarkas4503
@editfarkas4503 4 месяца назад
A dél-pesti szennyvízfeldolgozóban biztos megéri, ott úgyis meg kell tisztítani a szennyvizet, relatíve nem túl nagy pluszköltség átengedni a szürkevizet egy hőcserélőn, aztán irány a hőszivattyú. Újpest más tészta. Ott lényegében egy viszonylag kicsi, de komplett szennyvíztisztítót kellett építeni, ami egész biztos sokkal kevésbé éri meg.
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
A szennyvíz hője szükséges a szennyvíz lebontásához, azaz kezeléséhez. Itt, éppen ezt a hőt vonják el, akadályozva lebontás folyamatát.
@editfarkas4503
@editfarkas4503 4 месяца назад
@@uborka1956 Lehet, hogy tévedek, ám úgy tudom, hogy a szerves anyagok lebomlása exoterm folyamat. Gondolj csak arra, hogy pl. a lebomló komposzt is hőt termel. Energia a berendezések üzemeltetéséhez kell, pl. szivattyúk. A szerves anyag nélkülük is lebomlik, csak lassabban. Kevés okom van feltételezni, hogy a dél-pesti szennyvíztisztónál hazudtak. Márpedig ott állításuk szerint a szennyvízből nyert vill. energiával üzemel a telep, plusz biogázt is termel. De érvekkel meggyőzhető vagyok.
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
@@editfarkas4503 : A piacnál még azelőtt lehűtik, hogy beindulna a folyamat. Így aztán nem is fog beindulni, csak ha visszamelegítik. A szennyvíztisztítónál nem hűtik le a szennyvizet, Sőt, szükség esetén melegítik. A kinyert biogázzal robbanómotort és azzal generátort hajtanak.
@editfarkas4503
@editfarkas4503 4 месяца назад
​@@uborka1956Újra megnéztem a videót. Eszerint Újpesten csak megszűrik a szennyvizet, majd ráküldik a hőcserelőre. Gyanítom, hogy a kiszűrt anyagot elszállítják, és máshol hasznosítják, hiszen a tér alatti gépházban hely sem lenne a feldolgozására (égetés, biogáz). Ahol aztán feldolgozzák, ott nyilván visszamelegítik, de ne feledd, hogy itt már a szennyvíz tömegének csupán apró töredékéről beszélünk, na meg még a hőcserélő előtt szűrnek, vagyis az iszap nem nagyon hűl le. Ráadásul egységnyi tömegű iszap visszamelegítéséhez kevesebb hőenergia szükséges, mint ugyanannyi vízéhez, mert az iszap hőkapacitása kisebb a vízénél. Szóval az energiamérleg mind Úpesten, mind az iszapfeldolgozóban pozitív.
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
@@editfarkas4503 : Az mindent elmond erről a technológiáról, hogy eredetileg 19 év volt a megtérülési ideje, most pedig 10 év. Ha a ráfordított pénzt inkább befektetnéd és a hozamból kifizetnéd az energiaköltségeket már akkor is jobban járnál. Az 5-6 év alatt megtérülő napelem van a semleges határon.
@danilg4486
@danilg4486 4 месяца назад
Konklúzió: A WC lehúzása jó dolog.
@123_1
@123_1 4 месяца назад
Szép, jó meg minden, még a 10-20 év megtérülésen is túlteszem magam valahogy a nemes cél érdekében (simán veszek részvényt vagy államkötvényt az is megtérül 10 év alatt és nem kell csinálnom semmit) ...De mi ebben a szabadalom? Nem látok semmi olyat, ami nem lenne köztudott... márpedig köztudott dolgokat nem lehet szabadalmaztatni. Ez az igazi magyar furfang, hogy hogy a fenébe szabadalmaztatták a csövön a lyukat... 🤣 Valószínűleg rengeteg EU-s pénz elköltésével sikerült megvalósítani a projektet, különben nem lenne életképes, bármennyire is jó ötletnek tűnik... mondjuk legalább nem lombkoronasétány...
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
Egyetértek veled!
@editfarkas4503
@editfarkas4503 4 месяца назад
Bármit lehet szabadalmaztatni, amit még nem véd szabadalom. Akár a lyukat a csövön is. :))
@123_1
@123_1 4 месяца назад
Nem nem: Akkor lehet szabadalmaztatni, ha: 1. Újnak tekinthető: ha az elsőbbség időpontja előtt világviszonylatban sem írásbeli közléssel, sem szóbeli ismertetéssel, sem gyakorlatbavétel útján és semmilyen más módon nem vált hozzáférhetővé senki számára. 2. Feltalálói tevékenységen alapul: ha a nyilvánosságra került megoldások alapján szakember számára nem nyilvánvaló. @@editfarkas4503
@danilg4486
@danilg4486 4 месяца назад
Agyadra ment a politika. Ha értenéd a lényeget, akkor nem írnál ilyen ökörségeket. El lett mondva, hogy nem lakóházakra ideális. Egy vásárcsarnok nem fog állampapírt venni. A megtérülés után minimális fűtésköltségük lesz. Ezt egy jó befektetés. Az államlapíroddal kitörölheted 20 év múlva, örülhetsz ha az inflációt követi. Egy szabadalom pedig lehet már ismert technológiák együttes használata is, nem kell hozzá világmegváltó találmány. A videóban szereplő megoldás egy innováció, ha egyáltalán tudod hogy az mit jelent. A te hozzáállásoddal még mindig barlangban élne az ember.
@123_1
@123_1 4 месяца назад
Miért ne venne állampapírt a vásárcsarnok, vagy miért ne fektetné a pénzt részvénybe? A pénzügyi szabályok mindenkire ugyanúgy érvényesek legyen az magányszemély vagy közület! Nem csak állampapírba lehet fektetni, az SP500 részvényindex az elmúlt 40 év átlagában 9% éves hozamot hozott, ez 8 év emegtérüélést jelent. Akkor érdemes egy beruházást megvalósítni, a hasonló kockázat mellett rövidebb megtérülést tud produkálni, ezt minden közgazdsz tudja. Szabadalmaztatni meg akkor lehet ha szakember számára nem nyilvánvaló, szerintem ez az. 2. Feltalálói tevékenységen alapul: ha a nyilvánosságra került megoldások alapján szakember számára nem nyilvánvaló. @@danilg4486
4 месяца назад
Hogy ez mekkora ötlet! Kinyerni azt a hőt, amit egyébként is el kellene vonni, és ami hozzájárulna a globális felmelegedéshez. Sok ilyen innovatív ötlet kellene.
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
: Hőszivattyú elven működik. De itt még a szennyvízzel is kínlódni kell. Egyébként is a szennyvíz hője szükséges a szennyvíz lebontásához, azaz kezeléséhez. Itt, éppen ezt a hőt vonják el, akadályozva lebontás folyamatát.
4 месяца назад
@@uborka1956 Köszönöm. Akkor ez egészen más, mint ahogyan én értettem.
@zsolttalloczy5222
@zsolttalloczy5222 4 месяца назад
Hurra, hurra! DW magyarul…kapjuk majd a politikai agymosast…🙄
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
Szennyvízzel fűteni a piacot? Ez egy fájdalmas hülyeség. A napelem 5-6 év alatt megtérül.
@DWMagyar
@DWMagyar 4 месяца назад
Neked talán hülyeség, a megrendelések alapján jó pár embernek és cégnek nem az.
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
@@DWMagyar: Talán megvesztegették a döntéshozó személyt. Láttam már ilyesmire példát. 😉 Vagy energetikai korszerűsítésre kiírt pályázatból van a pénz. Ha egy 60 cm magas kilátóra milliókat fizetettek az agyatlan pályázatkiírók, akkor érthető, hogy ez a hülyeség is kaphatott pénzt.
@enikobali7545
@enikobali7545 4 месяца назад
@@uborka1956Én inkább úgy tekintenék erre, mint 2 az 1-ben. Megtisztítják a szennyvizet és a hőtartalmát elektromosárammá és hőenergiává alakítják. Ahelyett, hogy mondjuk félig megszűrve a Dunába engednék. aztán mehet. A napelem lehet, hogy pillanatnyilag jobban megéri, de minden technológia csak addig nem olcsó, amig el nem terjed. 20 - 30 éve napelemet se tudott bárki telepíteni.
@editfarkas4503
@editfarkas4503 4 месяца назад
Ehhez alapos számítások kellenek. A napelemmel télen nem sok hőt csinálhatsz, vagyis kell mellé plusz fűtés, viszont nyáron mehet róla a hűtő klíma, már ha az újpesti piacon van ilyen. Persze a 15 fokos szennyvízzel nyáron a hűtő klímát is lehet táplálni. Kívülről kva nehéz megítélni kevés infó alapján.
@uborka1956
@uborka1956 4 месяца назад
@@editfarkas4503 : Akik értenek a témához, azoknak nem nehéz megítélni. Ez egy nem gazdaságos energetikai beruházás.
Далее
3M❤️ #thankyou #shorts
00:16
Просмотров 6 млн
BABYMONSTER - ‘FOREVER’ M/V
03:54
Просмотров 16 млн
Hat millió porszívónyi energiát fogyasztunk most
14:24