Тёмный

Rozmaz krwi (leukogram- preparat Arnetha Schillinga) 

FIZJO-LOGICZNY
Подписаться 625
Просмотров 4,6 тыс.
50% 1

Populacja krwinek białych w krwi obwodowej składa się z granulocytów, limfocytów i monocytów, które wykazują odrębne cechy morfologiczne i spełniają różne funkcje.
Komórki obserwowane w rozmazie krwi:
• Granulocyty obojętnochłonne (neutrofile)
Pałka - młodsza forma granulocytu obojętnochłonnego, wielkością i ziarnistością w cytoplazmie odpowiada segmentowi. Różni się tylko kształtem jądra: jeżeli mostek łączący płaty jest węższy niż 1/3 szerokości jądra, to komórkę tę zalicza się do granulocytów z jądrem segmentowanym.
Segment - kształt kulisty, średnica 12-14 μm, jądro zasadochłonne (granatowe); wielopłatowe (od 1-5 płatów), cytoplazma kwasochłonna (jasnoróżowa), ziarnistości w mikroskopie świetlnym drobne, słabo widoczne; obojętnochłonne (barwiące się w istocie zasadowo) oraz azurochłonne będące lizosomami.
• Granulocyty kwasochłonne (eozynofile)
Kształt kulisty, średnica 9-12 μm, jądro najczęściej dwupłatowe (w kształcie oprawki do okularów). Dojrzała komórka zawiera w cytoplazmie duże ziarenka kwasochłonne (czerwone)
• Granulocyty zasadochłonne (bazofile)
Kształt kulisty, średnica 14-16 μm, jądro zwykle dwupłatowe (zasadochłonne) w lekkoróżowej cytoplazmie, duże ziarenka zasadochłonne (granatowe); komórka wygląda jak „nabita grochem”.
• Limfocyty nieaktywne
Limfocyty małe: najczęściej spotykane we krwi obwodowej, ok. 9 μm średnicy, o stosunkowo dużym jądrze i małym rąbku cytoplazmy (słabo zasadowej) (limfocyty T i B).
Limfocyty duże: komórki o średnicy 15-20 μm, o słabo barwiącej się zasadowo cytoplazmie z ziarnami azurochłonnymi, jądro stosunkowo małe, procentowo większa ilość cytoplazmy (limfocyty NK, T cytotoksyczne).
• Monocyty
Komórki o dużej średnicy, ok. 20 μm, cytoplazma słabo zasadowa, zwakuolizowana, jądro nerkowate, duże; zrąb chromatyny nie jest tak zbity jak w limfocytach. W cytoplazmie nieliczne azurofilne ziarnistości (lizosomy).
Muzyka: www.bensound.com
Kontakt: tomasz.sawczyn@sum.edu.pl

Опубликовано:

 

21 янв 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
Krwinki białe w morfologii krwi
25:37
Просмотров 14 тыс.
Making and staining blood smears
10:03
Просмотров 510 тыс.
Jesień pod mikroskopem
9:42
Просмотров 269 тыс.
Barwienie
35:41
Просмотров 6 тыс.
Czerwone krwinki czyli erytrocyty
14:53
Просмотров 45 тыс.