Тёмный

Rozmowy o Arkadii / Queerowe arkadie 

Muzeum Narodowe w Warszawie
Подписаться 9 тыс.
Просмотров 143
50% 1

Spotkanie towarzyszące wystawie „Arkadia” / 15 lutego 2024 roku
Mityczna Arkadia to przestrzeń wolnej miłości i swobodnego wyrażania siebie. W kulturze europejskiej, szczególnie XIX-XXI wieku, mit ten sprawił, że metaforyczna arkadia stała się dla osób nienormatywnych symbolem utopijnego miejsca, pozbawionego dyskryminujących norm społecznych. O działaniach artystów podejmujących temat queerowych interpretacji mitu arkadii, kuratorzy wystawy porozmawiają z Anną Łazar i prof. Moniką Rudaś-Grodzką.
Anna Łazar - kuratorka programu międzynarodowej współpracy artystycznej Wolne Słowo w ramach Gdańsk Miasto Literatury, tłumaczka (m.in. Ilya Kaminsky, Oksana Zabużko). Pracowała w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i Sankt Petersburgu (2015-2018) oraz jako kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi (2021-2022). Członkini zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN, polskiej sekcji AICA, rady programowej stowarzyszenia Pogoń Ruska.
prof. Monika Rudaś-Grodzka - historyczka idei, historyczka literatury XIX i XX wieku, kierowniczka podyplomowych gender studies, podyplomowych studiów polsko-żydowskich w Instytucie Badań Literackich PAN. Kieruje zespołem Archiwum Kobiet IBL PAN. Autorka książek: „Sprawić, aby idee śpiewały”. Motywy platońskie w życiu i dziełach Adama Mickiewicza w okresie wileńsko-kowieńskim (2003) oraz Sfinks słowiański i mumia polska (2013). W 2018 roku wydała Listy z cytadeli 1886 Bronisławy Waligórskiej.
dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez - historyczka sztuki, p.o. Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, adiunktka w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. polskim i europejskim malarstwem i krytyką artystyczną XVIII i XIX wieku.
prof. Antoni Ziemba - historyk sztuki, profesor w Katedrze Historii Sztuki Dawnej Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2019 roku kurator zbiorów Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnego Malarstwa Europejskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się m.in. w historii sztuki Europy Północnej XV-XVIII wieku.
Moderatorem spotkań będzie Paweł Bień - absolwent Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetów Wrocławskiego i Warszawskiego. Adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się korespondencją sztuk plastycznych, muzyki i literatury w XIX i XX wieku.

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
The Deserter: Parts 4 and 5
1:20:03
Просмотров 2,2 тыс.
Это нужно попробовать
00:42
Просмотров 368 тыс.
Офицер, я всё объясню
01:00
Просмотров 4 млн
Wojna Tuska - trwa i trwa mać!
20:11
Просмотров 25 тыс.
Gdziekolwiek będę... (film o Marku Grechucie)
51:31
Просмотров 539 тыс.