Тёмный
No video :(

Rozmowy psychologiczne: Wpływ choroby psychicznej na funkcjonowanie rodziny 

Fundacja Pomocy Psychologicznej i  Edukacji RAZEM
Просмотров 139
50% 1

Choroba psychiczna jednego z domowników często wywołuje szereg konsekwencji dla funkcjonowania systemu rodzinnego. Często stanowi wyzwanie dla samego chorego, ale również dla pozostałych osób w rodzinie.
W najnowszym naszym podcaście znajdziesz informacje jak funkcjonuje rodzina w obliczu choroby psychicznej. Jak możesz zadbać o swój dobrostan psychiczny. Jak możesz wspierać osobę doświadczającą choroby psychicznej.
Jakie korzyści płyną z podjęcia terapii rodzinnej?
- Wsparcie dla wszystkich członków rodziny - wszyscy zostają objęci specjalistyczną pomocą. Każdy ma przestrzeń na podzielenie się swoimi trudnościami, przepracowanie ich przy jednoczesnym zrozumieniu i wsparciu pozostałych osób. W sytuacji kryzysu łatwo zapomnieć o indywidualnych potrzebach, które często zostają zepchnięte na drugi plan. Należy pamiętać, że w terapii rodzinnej uwzględnia się to, co wspólne dla rodziny, jednocześnie podkreślając indywidualność każdego z jej członków i fakt, że różnie radzimy sobie z trudnościami. Terapia rodzinna pozwala podkreślić, że wszyscy członkowie rodziny i ich trudności są równie ważne.
Psychoedukacja - dużą część wsparcia psychologicznego stanowi udzielanie rodzinie informacji dotyczących choroby, z jaką się borykają. Mimo ciągłej popularyzacji wiedzy na temat zdrowia psychicznego w społeczeństwie funkcjonuje wiele krzywdzących mitów odnośnie do chorób psychicznych. Wyjaśnienie objawów, przebiegu, przyczyn choroby i tego, jakie są możliwości jej leczenia, pozwala rodzinie urzeczywistnić obraz danej choroby i niejako się z nią oswoić.
- Jeden kierunek pracy - mówiąc najprościej, terapia rodzin pozwala na to, aby wszystkie wysiłki i zaangażowanie członków rodziny zmierzały w tę samą stronę. Dzięki budowaniu jasnej i otwartej komunikacji unikamy „przeciągania liny”, czyli sytuacji, w której każda z osób inaczej wyobraża sobie rozwiązanie danego problemu i działa samodzielnie w tym kierunku. Jasne i klarowne nazwanie trudności oraz stworzenie wspólnego planu działania pozwala na bardzo efektywne uporanie się z nimi.
- Szersza perspektywa dla terapeuty - praca z wieloma osobami pozwala uzyskać całościowy obraz rodziny i tego, jaki wkład w jej budowanie mają poszczególni członkowie. Dzięki temu terapeuta rozumie poszczególne relacje i może je adekwatnie wspierać.
- Bycie ważnym dla siebie - w przypadku terapii rodzinnej sam akt przyjścia na wspólne spotkanie jest sygnałem dla wszystkich członków o byciu ważnymi dla siebie nawzajem. W procesie leczenia ma to ogromne znaczenie dla osób chorujących. Poczucie wsparcia i okazanie przez rodzinę, jak ważna jest dla niej chora osoba, sprzyja leczeniu oraz pozwala uniknąć stygmatyzacji i autostygmatyzacji.
Cały rozdział na temat funkcjonowania rodziny w obliczu choroby psychicznej znajdziesz w naszym autorskim poradniku "Jesteś dla mnie ważny": razem-fundacja...
W naszej Fundacji terapię rodzinną prowadzi psychoterapeuta Przemysław Stańczyk i psychoterapeutka Dorota Wojciechowska: razem-fundacja...
Podcast powstał w ramach projektu "Razem po zdrowie", który jest dofinansowany ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
#rodzina #zdrowiepsychiczne #zdrowie #terapia #psychologia #psychoterapia #fundacjarazem #choroba #terapiasystemowa #terapiarodzinna #fundacjapomocypsychologicznejiedukacjispołecznejrazem #depresja #pomocpsychologiczna #help #wsparciepsychologiczne #razem
Jeśli podobają Ci się nasze filmy, zasubskrybuj nasz kanał i dostawaj powiadomienia o nowych filmach ;)

Опубликовано:

 

3 дек 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
女孩妒忌小丑女? #小丑#shorts
00:34
Просмотров 10 млн
Dlaczego picie rodzica niszczy życie dziecka?
38:15
Просмотров 33 тыс.
Proces starzenia - dobrostan psychologiczny
12:09