Тёмный

Słoma z kukurydzy. Jak wpływa na żyzność gleby? Porady prof. Szczepaniaka | e-pole 

e-pole
Подписаться 18 тыс.
Просмотров 13 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

20 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 87   
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
Jeżeli jeszcze nie subskrybujesz kanału, zachęcam do tego, żeby to zrobić i być na bieżąco z kolejnymi filmami! Masz pytanie nt poruszanego tematu? Napisz je w komentarzu :)
@KulaXT
@KulaXT 2 дня назад
Bez dwóch zdań to najlepszy tematyczny kanał na YT :)
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
@@KulaXT Dzieki Mateusz! Sam jestes tworca, wiesz dobrze jak pozytywne komentarze napędzają do działania 💪
@Slawek_Agro_94
@Slawek_Agro_94 День назад
Materiały z panem Szczepaniakiem to najbardziej lubię słuchać, dużo wiedzy i dobrze wyjaśnione wszystko.
@epole_kanal
@epole_kanal 23 часа назад
@@Slawek_Agro_94 To niedługo będziesz miał jeszcze jedna okazję przed dłuższą przerwą ;)
@M.stanciak
@M.stanciak 18 часов назад
Jak zwykle odcinek super. troche profesor poszalał z tymi wynikami w kukurydzy , oczywiście sa takie , ale jdnak przeważają wyniki w granicach 10-12 mokrego ziarna , i taki wynik w połaczeniu z technologią uprawy kukurydzy tak naprawde daje bilans pruchnicy na zero a czasem nawet na minus , u nas to nie to samo co gleby i klimat francji.
@grzegorzlesko9331
@grzegorzlesko9331 День назад
rewelacyjny materiał na pewno jeszcze raz trzeba odsłuchać bo wiedzy jest na hektar jest bardzo dużo :)
@epole_kanal
@epole_kanal День назад
@@grzegorzlesko9331 Dzięki, motywujące! 💪
@ukaszszpyrka8751
@ukaszszpyrka8751 2 дня назад
Świetny pakiet informacji.... Dziękuję Panowie💪👍
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
Zapraszamy po więcej! ;)
@kowal6829
@kowal6829 День назад
Tradycyjnie świetny materiał i duża ilość informacji. Dziękuję, z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek. Pozdrawiam 🙂
@epole_kanal
@epole_kanal День назад
@@kowal6829 Cieszę się! :) Dzieki za opinie, kolejne odcinki są już w montażu:)
@Rysiekccp
@Rysiekccp 2 дня назад
Wiedza podana zrozumiałym jezykiem .Jak widać nie ma jednego złotego srodka wszysko jest ważne. Muszę profesora poprawić (nie związane z tematem) strzał w kolano to komuś, sobie w stopę 😉 Dziekujemy.
@-Piotr-Tybel-
@-Piotr-Tybel- 2 дня назад
Przydatna wiedza. I już zaczynam kalkulować z tymi resztkami… zapadło w pamięci więc lekcja zaliczona 👌🏻
@jacekplacek9642
@jacekplacek9642 2 дня назад
Super odcinek i nie zgodzę się z poprzednim postem że nie potrzebnie robisz ten wstęp. Dla mnie jest to dobre bo wiem o czym będzie odcinek i czy mnie to interesuje bo nie mam czasu na oglądanie wszystkich odcinków o uprawie na RU-vid w ciemno gdy nie wiem czego dotyczą . Pozdrawiam.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
@@jacekplacek9642 Dzieki za Twoją opinie! :) Chyba zrobię ankietę nt temat 😅
@janko-in8kj
@janko-in8kj 2 дня назад
Jak zwykle dobry materiał👍
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
Dzieki! :)
@BarteC3
@BarteC3 2 дня назад
Niepotrzebnie robisz ten wstep, dodatkowo zdecydowanie za dlugi. Twoje filmy sa typowo merytoryczne wiec jak kogos interesuje temat odcinka to poslucha calego. Ja za kazdym razem przewijam ten poczatek bo nie ma czasu sluchac 2x tego samego. Pozdrawiam 😊
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
@@BarteC3 Dzięki za opinie! „Wsłuchuję”się w Wasze (widzów) komentarze z uwagą.
@BarteC3
@BarteC3 2 дня назад
@@epole_kanala ja wsluchuje sie w to co przekazujecie. Bardzo dobra robota! Od poczatku slucham Cezarego Wincenciaka ale przyznam szczerze ze u niego nie znajduje nic „nowego” co moge wykorzystac u siebie. Dzieki wam w tym roku zdecydowalem sie na belkara z kliperem i jak na razie strzal w 10 😊
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
@@BarteC3 Cieszę się! :) Dzięki za komentarz!
@hahahah523
@hahahah523 2 дня назад
Jak to parę sekund raptem a pokazuje o czym będzie więc dla mnie git
@wojciechwalczak8209
@wojciechwalczak8209 2 дня назад
​@@hahahah523nie jak coś nie przekona w ciągu 2 minut, nie potrafię się skupić
@MarekOrzylowski
@MarekOrzylowski 2 дня назад
Mam pytanie do Pana Profesora. Na ile prawdziwa jest teza usłyszana na amerykańskim portalu, że próchnica jest budowana w większym stopniu przez korzenie kukurydzy, a resztki nadziemne w większości ulegają mineralizacji.
@epole_kanal
@epole_kanal 6 часов назад
Odpowiedź Pana Profesora: "Szczerze mówiąc, jak dotąd nie spotkałem się z tym poglądem. Zatem trudno mi się do niego odnieść. Przy czym teza ta może wynikać z tego, że korzenie kukurydzy generalnie zawierają mniej azotu niż resztki nadziemne, co sprawia że są mniej podatne na szybki rozkład biologiczny. Przy czym z drugiej strony należy mieć na uwadze to, o czym wspomniałem w nagraniu, że aby mogła powstać próchnica to najpierw musi nastąpić rozkład słomy, resztek, korzeni, obornika itp., a następnie dopiero jej synteza. Odbywa się to w trakcie przemian chemicznych i biochemicznych. Poza tym przedstawiona teza jest sprzeczna z badaniami, z których wynika że uprawa kukurydzy w zależności od warunków glebowych prowadzi do degradacji glebowej materii organicznej w zakresie 0,9 do 1,2 t/ha. Oczywiście w sytuacji, gdy zbierzemy resztki nadziemne. Zatem zebranie słomy kukurydzianej, nawet zakładając wysoką wartość próchniczotwórczą korzeni zawsze prowadzi do degradacji materii organicznej. Jednocześnie z badań wynika, że współczynnik humifikacji 1 tony suchej masy słomy kształtuje się na poziomie około 0,2, to znaczy że pozostawienie na polu 1 tony suchej masy słomy wzbogaca glebę średnio o 0,2 tony próchnicy. Stąd też trudno zgodzić mi się z przedstawioną tezą, że resztki nadziemne kukurydzy w większości ulegają tylko mineralizacji i w domyśle ich udział w budowaniu próchnicy jest nieduży. Moim zdaniem jest odwrotnie. Choćby dlatego, że masa korzeni kukurydzy stanowi około 15% jej resztek nadziemnych."
@zawszedrugi3522
@zawszedrugi3522 2 дня назад
Wspomniane bylo dawanie gnojowicy na slomę. Mam takie pytanie czy były prowadzone badania porównawcze czy dużo korzystniejsze jest zbieranie słomy i przywożenie jej z powrotem w postaci obornika czy zrównoważone korzysci można osiągnąć stosując gnojowice i słomę pozostawiajac.
@Pawelggshe
@Pawelggshe 2 дня назад
To co zostało powiedziane mniej więcej od 31 minuty to święta prawda i "fundament" dobrych stanowisk. Bez tego wszystkie inne kwestie są nie istotne, a nadal sporo rolników nie chce tego przyjąć do świadomości.
@supert50
@supert50 День назад
Witam super materiał. Mam pytanie co z nawozem npk czy można go podać po zasiewie ozimin jeszcze teraz ? Czy lepiej wiosna.
@epole_kanal
@epole_kanal День назад
Dzieki Najlepiej jakby ten nawóz poszedł przed siewem, ale w tej sytuacji jaką opisujesz, im dasz szybciej, tym lepiej. Nawóz musi się rozpuścić i przemieścić w glebie. Jak dasz wiosną to może być za późno.
@wojciechwalczak8209
@wojciechwalczak8209 2 дня назад
Wapno na rozkład dzisła zajebiscie, przy wysokim ph gnojowica.
@jarekbandosz
@jarekbandosz 2 дня назад
Cześć. A może inaczej spojrzeć na resztki szczegolnie z kuku. Zamiast na siłę je mineralizowac pozostawic je w postaci suchego mulczu. Tak aby przez okres zimy i wiosny chroniły glebę przed duzymi wahaniami temperatury ( im srodowisko jest stabilniejsze tym lepsze warunki dla mikroorganizmów ) , przed erozja to w zależności od rejonu polski i te resztki byly pozywieniem dla dżdżownic dopuki nie bedzie kolejnych żniw* . Mineralizacją to tez wydzielanie CO2 czy nie lepiej by bylo jakby ten proces pokrywal sie z szczytem wzrostu kolejnej rosliny. Stezenie CO2 tez wplywa ma wydajnosc fotosyntezy.
@jarekbandosz
@jarekbandosz 2 дня назад
Co do powstawania próchnicy resztki są ważne ale czy nie jest ważniejszy system korzeniowy?? To też jest duża ilość C w połączeniu z tym że rizosfera to najaktywniejsza część gleby i mikroorganizmy były karmione wydzielinami korzeni przepis na próchnice jest prawie gotowy . No i oczywiście w glebie są składniki Ca Mg itd aby wypełniać powstający kompleksie sorbcyjnym
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
@@jarekbandosz To szczególnie dobry sposób na stanowiskach, gdzie kukurydza jest uprawiana w monokulturze. Więcej będzie za tydzień w odcinku z dr Prochnickim. Myślę Jarek, że wszystko zależy co po tej kukurydzy uprawiamy i ile mamy czasu. Czy zboża ozime (czyli czasu nie ma), czy bobowate (mamy go nie wiele więcej), czy znowu kukurydzę. Na pewno dobrze pocięte resztki (żeby zwalczyć omacnice) w postaci mulczu to świetny pomysł, żeby gleba mogła przez zimę lepiej pracować (mniejsze spadki temperatur pod poduszką mulczu). Właśnie, temat tworzenie próchnicy, a korzenie pojawia się po raz kolejny - czas się z nim na poważnie zmierzyć zimą w videopodcastach :)
@grzegorzlesko9331
@grzegorzlesko9331 День назад
Pytanie do Profesora czy w procesie wysychania słomy zmienia się wartość C/N ? Np liść zielony ma taką sama relację C/N jak liść suchy?
@polishhomestead3485
@polishhomestead3485 2 дня назад
Kiedy będzie obiecany film o jesiennym dokarmianiu dolistnym zbóż?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
Jak będzie :) Nie da się wszystkiego zrobić. Doprecyzując, o jesiennym dokarmianiu mikroelementami
@polishhomestead3485
@polishhomestead3485 2 дня назад
Wniosek taki na 28 minutę oglądania, że jak nie chcesz chemii na polu to słomę najlepiej zebrać i zużyć jako ściółkę a wroci za rok jako obornik.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
Jest to alternatywa, pod warunkiem że wróci w postaci obornika
@kravter80
@kravter80 2 дня назад
ja co roku po zniwach na większość dzialek sypie wapno granulowane w ilosci 500-700kg/ha. Oprocz dzialek pod rzepak zeby nie blokowac fosforu. A mimo to, ph mi idzie powoli do gory? Wieszosc dzialek mam z ph 6,5-7,2. Pojedyncze maja 6.0. 10 lat nie zastosowalem wiekszej dawki wapna tylko wlasnie w takich ilościach co rok. Gleby w większości mam srednie.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
Wapno granulowane ma inną koncentrację. W filmie mówiliśmy o wapnie sypkim
@kravter80
@kravter80 2 дня назад
@@epole_kanal to teraz zejsc do 200- 300kg aby nie podnosić dalej ph a je utrzymac?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
@@kravter80 Ja bym na Twoim miejscu zrobił dokładne badania ogrodnicze i zobaczył ile dokładnie masz Ca, Mg, policzył też PWK (pojemność wymiany kationów, mogę pomóc znając wyniki) i spróbował odpowiedzieć na pytanie dlaczego to pH nadal rośnie. Im wyższe pH tym trudniej je dalej podnieść, więc dawkę wapna bym utrzymał, ale wspomniane wyżej znaki zapytania są interesujące.
@rafalpozyczka2483
@rafalpozyczka2483 День назад
​@@epole_kanalWapno granulowane powstaje z tego samego surowca co wapno sypkie. Nie ma mowy o wyższej koncentracji dla wapna granulowanego. Trzeba go sypać tyle samo co wapna pylistego.
@andrzejczubinski1994
@andrzejczubinski1994 2 дня назад
Witam jakby zastosować nawóz płynny typu wapnovit turbo na 4eszki pozniwne
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
@@andrzejczubinski1994 Jaki ma skład? Ile Ca w jakiej formie i co jeszcze?
@andrzejczubinski1994
@andrzejczubinski1994 2 дня назад
@@epole_kanal 260g/l wapnia i azot azotanowy NO3 120g/l bór 10g/l
@mariuszczyzewski378
@mariuszczyzewski378 День назад
Tysiąc litrów na hektar?😆
@szoko40
@szoko40 2 дня назад
Pawle mam pytanie odnośnie stosowania N czy jeśli skosze kukurydze późną jesienią i tak jak wspomniał Pan profesor nie bedzie juz sensu stosowania N na slome a uprawiam kukurydze w monokulturze to może sens ma zastosowanie N na rozkład np w marcu czy nie ma to sensu i poprostu lepiej dac wiecej przed siewem ? I druga sprawa z reguły na rozkład słomy dawałem wapno i nie uwzględniałem w nawożeniu azotu potrzebnego do mineralizacji i na stanowiskach gdzie zbieram 10-12 t suchej w monokulturze zacząłem od dwóch trzech lat zauważać że azot który dawniej wystarczał teraz nie wystarcza z reguły 130kg N i może właśnie jest to powód nie uwzględnienia azotu na rozkład
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
@@szoko40 Wczoraj nagrałem film m.in ma ten temat w kontekście monokultury kukurydzy, więc pozwól że nie odpowiem na Twoje pytanie, a zaprosze na film w przyszly weekend :)
@szoko40
@szoko40 2 дня назад
@@epole_kanal jako stały widz czekam z niecierpliwością , pozdrawiam;)
@GRHUBERTUKLEJA29
@GRHUBERTUKLEJA29 2 дня назад
A jakby do rsm dodać kwasów humusowych?
@epole_kanal
@epole_kanal День назад
Kwasy humusowe stabiluzuja i sprzyjają lepszemu pobieraniu przez rośliny fosforu, wapnia czy mikroelementów. Nie wiem jak to się ma do azotu. Podpytam i dam znać:)
@dpr8558
@dpr8558 2 дня назад
Daje co roku 1,5-2 tony wapna już od paru lat. Czy to jest błąd? Bo ph słabo się podnosi jest poniżej 5 gleby średnio- ciężkie, ale plony rzepaku ponad 4 t/ha, ziemniaki 40+, kukurydza 13. Lepiej by bylo dać co 3 lata 6 ton wapna, czy jednak moja strategia jest też dobra?
@dawidoginski2624
@dawidoginski2624 2 дня назад
A może (niestety że względu na koszty) przez 2-3 lata dać po 4-5 t/ha jakiegoś bardziej reaktywnego wapna niż to które obecnie stosujesz?
@dpr8558
@dpr8558 2 дня назад
@@dawidoginski2624 stosuje nordkalka a boję się jednorazowych większych dawek że względu na ziemniaki w płodozmianie i występujące problemy z parchem
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
Możesz mieć na tyle ciężkie gleby, że ta dawka wapna nie jest w stanie złamać buforu gleby. A ile masz magnezu? Dobrze, gdybyś zbadał zawartość Ca i Mg poza samym pH
@rafalpozyczka2483
@rafalpozyczka2483 День назад
2 tony wapna to za mało. Daj rok po roku po 6 ton i pH się podniesie. 2 tony to na utrzymanie pH, a nie na podniesienie.
@kujawski.rolnik9955
@kujawski.rolnik9955 2 дня назад
A jak podejść gdy PH 7,2 po kukurydzy resztki poszły bakterie mieszkanie dwukrotnie i pszenica bezorka
@MaleGospodarstwoAGRO
@MaleGospodarstwoAGRO 2 дня назад
Nie ma znaczenia jak dasz na te 500-800kg nie podniesiesz ph druga kwestia słoma ma odczyn kwaśny więc się równoważy.
@wojciechwalczak8209
@wojciechwalczak8209 2 дня назад
Gnojowica.
@kravter80
@kravter80 2 дня назад
​​@@MaleGospodarstwoAGRO co roku od lat daje granulowane wapno po te 500-600kg i podnosi mi ph. Powoli ale idzie. Kazda dzialka ma powyzej 6 a wiekszosc 6,5-7,2 wiec teraz na rozklad slomy bede musial dawac mniej zeby za wysoko nie poszlo
@MaleGospodarstwoAGRO
@MaleGospodarstwoAGRO 2 дня назад
@@kravter80 to aż dziwne że przy takiej dawce idzie ci do góry.
@kravter80
@kravter80 2 дня назад
@@MaleGospodarstwoAGRO sam sie zdziwilem bo zrobilem probki po 5 latach bo straciły waznosc i byla taka roznica w poziomie ph. Jak na 5 lat i takie dawki to powiem szczerze, ze roznice były duze
@gosc147
@gosc147 2 дня назад
Tak mnie ciekawi dlaczego nikt nie mowi o rozkladzie slomy sodem .to zwykla sól kuchenna .Rozklada to slme koncertowo 5% podac podobnie do mocznika .Sloma najpier tworzy krysztaly soli a pozniej robi sie pruchno .dodatko mamy sod w glebie😊
@Pawelggshe
@Pawelggshe 2 дня назад
a co z zasoleniem które nie jest korzystne?
@Folowaty
@Folowaty 2 дня назад
W formie 5% oprysku? Jaka ilość cieczy na ha? Pierwszy raz słyszę o takim sposobie. Skąd się o tym dowiedziałeś?
@gosc147
@gosc147 2 дня назад
@@Folowaty zycie .i odrobina ciekawosci .wloz slomke z sloika na dworze i opryskaj takim stezeniem sam zobaczysz co sie stanie
@gosc147
@gosc147 2 дня назад
@@Pawelggshe a jak dajesz kizeryt w ktoeym sodu jest duzo wiecej zasolenia nie ma? U Ciebie drogi zima sa posypywane sola ? Trawa na poboczu rosnie czy " zasolenie" wypalilo? Poczytaj o nawozeniu sodem a pozniej zabieraj glos
@kravter80
@kravter80 2 дня назад
To juz nie bedzie rozklad slomy tylko jej "spalenie". Rozkladaja bakterie a ty mozesz im trochę pomoc azotem lub wapnem a nie wykonywac za nie robote
@mirekcich
@mirekcich 2 дня назад
Kawał dobrej roboty 💪👍
@epole_kanal
@epole_kanal 2 дня назад
Dziekujemy 💪
@farmer6493
@farmer6493 2 дня назад
Rozumiem tylko pojąć nie mogę, może mi ktoś to wytłumaczyć ,,To co jest w słomie wynika z tego co jest w glebie " zawsze myślałem ze jak mam słabe pole to produkuje mniej masy co sie równa mniej składników mniejszy plon oczywisćnie. Zapotrzebowanie danej rosliny na wyprukowanie 1t masy wynosi X produkuje 5t mnożę to przez X i powinno wejść suma składników bo inaczej z czego wyprodukowano te tony jak nie było w ziemi?
@Folowaty
@Folowaty 2 дня назад
Po prostu gleba, glebie nie równa. Czasami brakuje jakiegoś składnika w glebie, np K, ale są pozostałe. To logiczne że w słomie też będzie mniejszy udział K niż w słomie zebranej z pola w którym była optymalna zawartość K.
@adamwydmuch5134
@adamwydmuch5134 2 дня назад
@@Folowaty Nie sadze bys mial racje. Patrz - beczka Lipiega, nie pamietam pisowni tego nazwiska.
@adamwydmuch5134
@adamwydmuch5134 2 дня назад
Zgadzam sie, profesor cos tu pomieszal.
@Folowaty
@Folowaty 2 дня назад
@@adamwydmuch5134Masz rację beczka Liebiega. Ta zasada mówi że wzrost roślin jest ograniczony przez czynnik (w tym przypadku składnik pokarmowy) którego najbardziej brakuje w środowisku rośliny. To nie oznacza że roślina w ogóle nie będzie rosła. Rośliny posiadają różne mechanizmy kompensacyjne i potrafią radzić sobie w stresowych sytuacjach, co nie oznacza że wtedy wydadzą satysfakcjonujący plon. Pozostańmy przy K, w roku ze sprzyjającym rozkładem opadów roślina niską ilość K w roztworze glebowym zrekompensuje sobie większym pobraniem wody z gleby a z nią K. Mówiąc kolokwialnie musi „przefiltrować” więcej wody żeby dostarczyć odpowiednią ilość K. W suchym roku nie ma takiej możliwości i po prostu niska zawartość K będzie prawdopodobnie czynnikiem limitującym.
@bromar2573
@bromar2573 2 дня назад
Podsumowując: po 1. pH, 2. azot, na końcu mikroorganizmy.
@rafalpozyczka2483
@rafalpozyczka2483 День назад
Dokładnie.
Далее
Шоколад приходит на Землю.
00:23
Просмотров 133 тыс.
Jesienne nawożenie warzywnika. Ogród bez chemii.
13:05