Тёмный

Sekrety Protokołu IP: Co musisz wiedzieć o IPv4, IPv6 i NAT? 

CyberŁącze
Подписаться 1,3 тыс.
Просмотров 568
50% 1

Cześć! W dzisiejszym odcinku CyberŁącze zagłębiam się w działanie jednego z kluczowych elementów internetu - protokołu IP. Dowiecie się, jak urządzenia na różnych sieciach komunikują się ze sobą i jakie zasady regulują wymianę danych.
Omówię dwa główne zadania protokołu IP:
Adresowanie urządzeń - Porównam to do ruchu lotniczego, gdzie każde urządzenie musi mieć unikalny adres, podobnie jak samolot musi mieć swoje miejsce docelowe.
Routing danych - Wyjaśnię, jak routery działają jak kontrola ruchu lotniczego, wybierając najlepszą trasę dla przesyłania danych.
Przeanalizuję również, dlaczego IPv4 jest już niewystarczające i jak IPv6 rozwiązuje ten problem, oferując ogromną liczbę nowych adresów. Zastanowię się także nad korzyściami i wadami translacji adresów sieciowych (NAT) oraz dlaczego przejście na IPv6 jest tak ważne.
Nie zapomnijcie subskrybować kanału CyberŁącze, zostawić łapkę w górę i podzielić się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Dzięki Waszemu wsparciu mogę tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści!
00:00 Wstęp
00:48 Czym jest IP
01:09 Adresowanie
02:10 Routing
03:00 IPv4
04:34 IPv6
05:10 NAT
07:10 Kiedy IPv6
09:10 Dzięki

Наука

Опубликовано:

 

30 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 5   
@michal4210
@michal4210 2 месяца назад
Podczas oglądania materiału nasunęło mi się klika komentarzy, ale chyba Twoja puenta na końcu podsumowała wszystko co chciałem napisać. Dodam tylko że adresy ipv4 "kończą się" już od ponad 20 lat. Tymczasem koszt prywatnego adresu u lokalnych providerów internetowych utrzymuje się na poziomie 10 zł za miesiąc. Podobnie w przypadku wszelkich hostingów, a nawet, na oracle free tier każdy chętny dostaje za darmo 4 zewnętrzne adresy ip... Tak więc, odpowiadając na pytanie z miniaturki - wygląda na to że nie zabraknie, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas ;) Pozdrawiam i oczywiście subik poleciał.
@CyberLacze
@CyberLacze 2 месяца назад
To prawda, że adresy IPv4 kończą się już od dawna, ale NAT przedłuża ich dogorywanie. Więc na razie nie ma pilnej potrzeby zmiany tego stanu rzeczy. Jednak rozwój AI może to na nas wymusić. Jeśli AI osiągnie taki poziom, że będzie samodzielnie tworzyć nowe hosty czy środowiska, może się okazać, że szybko zacznie brakować starych adresów. To jednak luźna opinia, oparta bardziej na oglądaniu sci-fi niż na głębokich przemyśleniach :) W każdym razie, dzięki za komentarz.
@lpseem3770
@lpseem3770 2 месяца назад
A ja byłem przekonany, że IPv6 ma natowanie, tylko tak trochę nieoficjalne, bez klepniętej specyfikacji i numerka RFC. Ostatnie oktety adresu zostają ten same, tylko pierwsze mogą się po drodze zmieniać. Nadal nie wiem, jak to działa, ale kiedyś doczytam.
@CyberLacze
@CyberLacze Месяц назад
IPv6 rzeczywiście nie ma tradycyjnego NAT, jak w IPv4, bo jego duża liczba adresów eliminuje taką potrzebę. Istnieje coś takiego jak NPTv6, które zmienia tylko prefiks adresu, zostawiając resztę bez zmian, ale to nie to samo co klasyczny NAT. Jeśli chodzi o ULA (Unique Local Address), to są to adresy do użytku wewnętrznego w sieciach lokalnych, podobne do prywatnych adresów IPv4, ale nie wymagają NAT. Mam w planach troche wiekszy odcinek o samym IPv6. Pozdrawiam:)
@StephieCopper1985
@StephieCopper1985 Месяц назад
Zacznij numerować odcinki.
Далее
Ouch.. 🤕
00:30
Просмотров 7 млн
dlaczego dystrybuja MX jest tak popularna?
12:50
Просмотров 4,4 тыс.
Новодельный ноутбук Pocket386
1:16:17