Тёмный

SGP 2020 От векове за векове /cover/ Мария Василева /19/ 

MA Artvoices
Подписаться 344
Просмотров 5 тыс.
50% 1

Sofia Grand prix 2020
Music agency Artvoices
Музика :Красимир Гюлмезов текст:Явор Кирин
режисьори Светослав Владимиров и Цветомир Матев
Оператор и монтаж Светослав Владимиров;
снимки с дрон Тодор Иванов;
фотограф Петко Петков; войник: Владимир Брязов;
аудиозапис: Илиян Димитров, студио "Музикален свят"
и кончетата Кика, Зоро и Нерон, конна база село Йоглав
Снимките са направени в Ловешката крепост, Черния паметник и Музея на водата - Ловеч.
Ловешката средновековна крепост е разположена на хълм, наречен през периода на османското владичество „Хисаря“. Намира се в южната част на град Ловеч. Днес е част от Архитектурно-историческия резерват „Вароша“.
Началото на създаването на Ловешката средновековна крепост е датирано според археологически данни през IX-X век. През 1187 г. византийският император Исак II Ангел предприема поход срещу провъзгласената Втора българска държава. Провежда обсада на крепостта Ловеч, която е неуспешна. След вземането на заложници византийската армия се изтегля в дн. Южна България. Крепостта е част от отбранителната система на Второто Българско Царство.
В началото на XIV век крепостта е резиденция на деспот Иван Александър, избран за цар на българите през 1331 г.
Черния паметник е надгробен паметник, който се намира в Парк „Стратеш “ на град Ловеч.
Черния паметник е построен в памет на Битката при Ловеч на 22 август 1877 г. по време на Руско-турската война (1877-1878) и освобождението на града от османско владичество.
Построен е през 1902 г. едновременно с Белия паметник. Представлява пресечена пирамида завършваща на върха с християнски кръст. Направен е от черни метални плочи, произведени в Путиловския завод в Санкт Петербург. Допълнително са боядисани с черна боя и оттук идва наименованието „Черния паметник“. На плочите са отлети фигури и текст. Издигнат е в памет на 4 войника от 118-и пехотен Шуйски полк и 11 войника от 64-ти пехотен Казански полк, загинали в боевете на 20, 21, 22 и 23 август 1877 г. при освобождението на Ловеч от османско владичество.[1]
Паметника е открит е в чест на 25-годишнината от освобождението на Ловеч. Съвременниците го наричат „Железния паметник“ Достъпа до него е по образуваща осморка пешеходна пътека със стъпала. От площадката на паметника се открива красива панорамна гледка към града.
Старата градска баня е превърната в единствения в Европа виртуален атракцион посветен на водата. Под специално стъкло в оригинален вид е възстановена отоплителната система „хипокауст“, а благодарение на интерпретативните програми и мултимедийни ефекти посетителите наблюдават и научават много интересни „водни“ събития и факти.
Градската баня, строена през XVI-XVII век, е архитектурно-строителен паметник с национално значение. Нейното разпределение е сходно с плановите схеми на всички построени по това време сгради с подобно предназначение. Смята се, че това е последният турски хамам, използван като хигиенна баня в страната. Характерната архитектура се вписва в цялостния облик на квартал "Вароша”. Банята е с уникална система за затопляне на водата /хипокауст/, позната и прилагана при изграждане на подобни съоръжения още в античността. Общата площ на терена е 1060 кв.м, застроената площ на основата на сградата е 351 кв.м, а на помощните постройки - 58.50 кв.м.След построяването си, Градската баня „Дели хамам” е била доходно здание на Араб-джамията в Галата. Водата за банята е идвала по тръбопровод от глинени тръби от Липака и от още два извора. Водните пари се поемали от каналите-отдушници. В топлите помещения имало специално устройство на подовете и стените. Подовата настилка се състои от големи и дебели мраморни или друг камък плочи или от тухли /бипендални, със страни дълги по две стъпки, които са поставяни върху колонки от тухли или дебели глинени тръби/. Така под пода на топлите зали имало пространство високо около 1 м., в което се пуска топъл въздух. Тази отоплителна инсталация се нарича хипокауст - буквално „отопление отдолу”.

Опубликовано:

 

30 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 7   
@viktoriqpetrowa6636
@viktoriqpetrowa6636 Год назад
Mного хубаво пееш! Поздравление
@kanalbogifilms
@kanalbogifilms Год назад
Харесва ми.
@emilgeorgiev1932
@emilgeorgiev1932 9 месяцев назад
Песента е чудесна и фактът ,че я пеят толкова много певици е достатъчно показателен!Получава им се прекрасно ,браво на всички тях и най-вече на създателите на тая прекрасна песен!
@НанаКараиванова
@НанаКараиванова 4 месяца назад
Браво на създателите на песента и браво на изпълнението на Лили Иванова! Другите изпълнителки са безсолна манджа!
@НанаКараиванова
@НанаКараиванова 4 месяца назад
Как имат смелостта да пеят тази песен, след изпълнението и от Лили Иванова !
@blatatacopsmusic3818
@blatatacopsmusic3818 3 года назад
Браво!
@stanislavavasileva5801
@stanislavavasileva5801 2 года назад
Браво, Мария!
Далее
Bearwolf - GODZILLA Пародия Beatrise
00:33
Просмотров 299 тыс.
ТАРАКАН
00:38
Просмотров 1,3 млн
От векове за векове
3:31
Просмотров 13 тыс.
Автентична българска сватба
13:06
От векове за векове
4:11
Просмотров 34 тыс.
Bearwolf - GODZILLA Пародия Beatrise
00:33
Просмотров 299 тыс.