Тёмный

Smělíkovi: S úřady válčíme od začátku 

Děti úplňku
Подписаться 3,9 тыс.
Просмотров 9 тыс.
50% 1

Pro lidi se zdravotním postižením a jejich rodiny znamenal rok 2006 začátek nového věku. Zatímco do té doby nedostávali žádnou sociální dávku, za níž by si mohli obstarat potřebnou podporu, tehdy novela příslušného zákona podle zahraničních vzorů uzákonila nárok na tzv. příspěvek na péči. Rozdělený do čtyř stupňů podle závažnosti postižení umožňuje člověku nebo jeho rodině financovat nezbytně nutnou podporu například v podobě asistenčních nebo odlehčovacích služeb.
Takový příspěvek pobírá i hrdinka nového dílu našeho dokuseriálu Olga Smělíková z Ostravy, která sama vychovává dospělého syna s autismem a vážným funkčním postižením. Voloďa není schopen ani základní sebeobsluhy a ve chvílích stresu navíc trpí záchvaty sebepoškozování. V pandemii tento problém dramaticky zesílil, mladík si často způsoboval krvavá poranění a několikrát musela v rodině zasahovat i záchranná služba. A přestože matce nutné péče o syna i stresové zátěže zásadně přibylo, stát na to zareagoval paradoxně: při pravidelném přezkoumání stavu snížil Smělíkovým zmíněný příspěvek na péči ze čtvrtého na třetí stupeň. Olga Smělíková tak rázem přišla o šest tisíc korun.
„Válku s úřady vedeme od začátku, ale tohle už je moc. Bez těch peněz nedokážu zajistit potřebné služby a hrozí, že Voloďa skončí někde v ústavu,“ říkala bezradná matka. Důvodem snížení, jaké zažilo mnoho podobných rodin, je metodika posuzování příspěvku, která nezohledňuje specifika náročné péče o lidi s autismem a potížemi v chování. Standardně se v procesu posuzování zkoumá tzv. „schopnost zvládat základní životní potřeby“ - tedy, zda se člověk sám nají, obleče, dokáže chodit, mluvit, dojít si na toaletu apod.
Fenomény jako je neklid, ohrožující chování (útěky ve veřejném prostoru), nespavost, sebepoškozování nebo agrese ale posuzující lékaři často vůbec nezohlední, přestože jsou pro pečující osobu mnohem náročnější a hůře zvladatelné než třeba pomoc s obouváním. „Raději ho budu krmit od rána do večera než zažít jeden záchvat agrese,“ shrnuje Olga Smělíková zkušenost posledního roku a na displeji telefonu ukazuje děsivé záběry Voloďových zranění. V jejím případě o snížení podpory rozhodl fakt, že její syn dokáže sníst sám lžičkou jogurt.
Jiné podobné rodiny pak přicházejí o pomoc třeba kvůli další problematicky vykládané položce „mobilita“. Posuzující lékaři nutnou podporu v této oblasti uznávají v případech, kdy člověk nedokáže sám chodit. Pokud chodit dokáže, ale kvůli kombinaci intelektuálního hendikepu a autismu neustále někam utíká, hrozí vběhnutí do silnice a je potřeba jej kontrolovat nebo držet, podpora často přiznána není, přestože potřeba péče okolí v souvislosti s mobilitou je stejná nebo i vyšší než u lidí na vozíku.
Olga Smělíková a její syn měli nakonec štěstí - po sérii stížností úřady rozhodnutí změnily a rodině zůstal čtvrtý stupeň příspěvku na péči. V řadě podobných případů se verdikt ale nepodaří zvrátit ani odvoláním. Proto jsme se rozhodli vyzvat Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby systém posuzování upravil tak, aby lépe odpovídal problematice neurovývojových poruch a poskytl rodinám podporu odpovídající skutečné zátěži pečujících.
!!! VÝZVA - Máte i vy podobnou zkušenost jako rodina Smělíkových? - Napište nám
Stalo se i vám, že vaší blízké osobě s PAS byl příspěvek na péči nedostatečně posouzen? Že byl snížen? Přiznán v neodpovídající výši, nebo dokonce odejmut? Sdílejte s námi svoje zkušenosti. Budeme rádi, když napíšete, co konkrétně při posuzování o výši příspěvku na péči rozhodlo. V březnu pak s touto problematikou oslovíme MPSV a vaše zkušenosti nám pomůžou ve snaze změnit kritéria posuzování příspěvku na péči.
Napište nám na e-mail: info@detiuplnku.cz nebo na FB do zprávy či sem do komentářů.
Pozn.: Všechny vaše zkušenosti a informace od vás budeme dále zpracovávat anonymně a nikde v naší komunikaci s úřady vaše jména uvádět nebudeme.
Děkujeme!
-----------------
JSME I NA FACEBOOKU, kde sdílíme aktuální novinky Dětí úplňku.
► / ​
-----------------
PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ PŘÍBĚHY RODIN S AUTISMEM:
► Mám radost a přitom pomáhám: Jak se Homesharing šíří Českem: • Mám radost a přitom po...
► Mapa autismu - nástroj k lepšímu plánování podpory - a příběh Františka z jižních Čech: • Mapa autismu - nástroj...
► Markéta Pilná: Stát na nás úplně zapomněl: • Markéta Pilná: Stát na...
► Krejčovi - Nejsou žádné dveře, kterými by nás vyhodili: • Krejčovi - Nejsou žádn... ​
► Julinka má nové hostitele, další děti na ně čekají: • Julinka má nové hostit... ​
► Otec autistických dvojčat: Peněz není málo, ale nemáme je za co utratit: • Otec autistických dvoj... ​
► Vladimír Špidla s autistickým vnukem: Kdo to nezažil, neuvěří: • Vladimír Špidla s auti... ​
...

Опубликовано:

 

17 фев 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 10   
@michaelanovakova946
@michaelanovakova946 3 года назад
Máme holčičku, teď v krizi se také zhoršila a je agresivní....Doktorka nám nepomohla....
@LOLXD-nh4bn
@LOLXD-nh4bn 3 года назад
Tohle je snad nejhorší co může rodiče potkat nemam ráda slovo LEŽÁK ale tohle to je daleko víc náročné .... a co kdyby nebyl rodič schopný kdyby onemocněl ta představa dat své dítě do ústavu co tam s ním bude ... hodně sil mamince přeji ať je zdravá ať ji systém pomůže aspoň výpomoc na par hodin takhle to dlouho nevydrží ❤
3 года назад
Dobrý den, děkujeme za sdílení zkušenosti. Věříme, hodnocení příspěvku na péči se pohne lepším směrem.
3 года назад
@@LOLXD-nh4bn Dobrý den, ano, obava z toho, co bude s našimi dětmi s autismem až my tady nebudeme je jedna z nejzákladnějších otázek :( I proto děláme všechno, aby systém péče a podpory dokázal pomoci všem podle jejich potřeb. I když je to běh na delší trať, věříme, že se to podaří.
@misnastvana6129
@misnastvana6129 3 года назад
@ Dobrý den, snad se jednou i vyspím bez noční můry. Nikdo si neumí představit jak deprimující je strach, co s dítětem bude. A strašné je i to, že ani kolegyně, které mají děti si tu situaci nedovedou představit, pro ně jsem cvok, co to zveličuje :-(
3 года назад
@@misnastvana6129 Dobrý den, děkujeme za sdílení. Ten, strach, který popisujete, tedy strach z toho, co bude s našimi dětmi s PAS, až my tady nebudeme, prožívá opravdu hodně rodičů. Je to jeden z nejsilnějších motivu pro naše úsilí o změnu systému.
@snejk2667
@snejk2667 3 года назад
Ja som agresivní autista
@lucinkabuchtova7806
@lucinkabuchtova7806 3 года назад
Ahoj 🦷🦷🦷🦷🦷🦷🦷🦷🦷🦷🦷🤎🤎🤎🤎🤎🤎🤎💚💚💚💚💚💚💜💜💜💜👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍❣️❣️❣️❣️❣️❣️❣️😀😀😀😀😀😀😀
@untitledmusicoff
@untitledmusicoff 2 года назад
AHOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOJ
Далее
Tragic Moments 😥 #2
00:30
Просмотров 2,6 млн
Я Не Спал 100 Часов!
00:39
Просмотров 40 тыс.
Gacíkovi - Prostě nikam nepatříme
6:33
Просмотров 248 тыс.
Bráchové s autismem: víc než dvě děti
5:10
Просмотров 2,8 тыс.
Míša - připoutaný pro vlastní bezpečí
7:27
Просмотров 90 тыс.
Marek a Markéta - škola končí, drama začíná
5:47
Saša - příliš daleko od domova
8:09
Просмотров 40 тыс.
Tragic Moments 😥 #2
00:30
Просмотров 2,6 млн