Тёмный

Solpol - znika polska ikona postmodernizmu 

Polska w Budowie
Подписаться 4,1 тыс.
Просмотров 1,6 тыс.
50% 1

Postmodernizm swoje złote czasy osiągną w latach 90 ubiegłego wieku. To czas transformacji w Polsce. Naród wyrwał się z rąk komunizmu, aby zaznać nowych realiów. Każdy pragną wolności i swobody, a te miały przyjść wraz z nadejściem demokracji i kapitalizmu.
Postmodernizm powstał na przekór wszechobecnego w tamtych czasach modernizmu. Ówcześni mieszkańcy mieli dość szarej, ponurej oraz prostej architektury. Czas transformacji idealnie wpasował się do zmiany pojmowania estetyki oraz tworzenia unikalnych obiektów. Wspomniana wcześniej wolność i swoboda świetnie oddaje obraz stylu postmodernistycznego w Polsce. Gdy obecnie patrzymy na obiekty ówczesnych lat, widzimy w nich kicz i bezguście. Jednak, czy te konstrukcje nie posiadają w sobie czegoś wartościowego?
Ikonicznym przykładem tego stylu jest wrocławski dom handlowy Solpol. Zaprojektowany dla właściciela stacji telewizyjnej Polsat, przez polskiego architekta Wojciecha Jarząbka. Budynek powstał w 1993 roku przy ulicy świdnickiej we Wrocławiu. Tuż obok gotyckiego kościoła oraz neobarokowego hotelu Monopol. Przechodząc ulicą można pomyśleć, że budynek Solpolu nijak wpasował się do otaczającej go przestrzeni. Niedosłownie, jednak obiekt nawiązuje do pobliskich zabudowań.
Narożna baszta swoim kształtem nawiązuje do kościelnych wież.
Trójkątne chorągiewki parafrazują średniowieczne sterczyny, a w narożnym wejściu można dostrzec podobieństwa do pobliskiego hotelu Monopol.
Początkowo budynek miał być obłożony czarnymi płytami z gresu. Tymczasem Cięcie kosztów zadecydowało aby kamień zastąpić blachą. Żywe jasne kolory nawiązują do ówcześnie panującej mody w reklamie i grafice.
Budynek wręcz śmieje się z poważnego modernizmu oraz doskonale ukazuje ducha tamtych czasów.
Obecnie budynek czeka rozbiórka. Przez powstanie licznych galerii handlowych, dom towarowy Solpol stracił na znaczeniu. Od wielu lat stoi praktycznie pusty. Inwestor nie miał pomysłu na zagospodarowanie budynku, więc postanowiono go zburzyć, a na jego miejscu wybudować nową inwestycje. Obecnie nie wiadomo jak będzie wyglądać nowy projekt budynku.
Do końca lipca ikona Polskiego postmodernizmu zniknie z powierzchni Wrocławia.
KONTAKT:
e-mail: plwbudowie@gmail.com
instagram: polska.w.budowie
#wrocław #solpol #polska

Опубликовано:

 

15 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 19   
@Kulturalny_Anczukat
@Kulturalny_Anczukat 2 года назад
Lepiej późno niż wcale, świetnie ze nie będzie już szpecił okolicy 💪
@martinezadiadi5370
@martinezadiadi5370 Год назад
Dlaczego wszyscy tak na niego najeżdżają? Ja osobiście uważam, że jako jeden z najważniejszych przedstawicieli postmodernizmu powinien był być ochroniony.
@adamnowak2137
@adamnowak2137 Год назад
@@martinezadiadi5370 O widzę, że "miłośnik" postmodernistycznej tandety. Ochrona takich budynków ma taki sam sens, co ochrona pierwszych rzygowin menela na danym chodniku. Nie ma go za grosz.
@livek100
@livek100 Год назад
@@martinezadiadi5370 Niemiec budował Hotel Monopol to stoi już 130 lat Polak zbudował coś obok to 30 i trzeba burzyć. Szkoda pieniędzy i energi . Dla mnie mógłby stać ale gdzie indziej. We Wrocławiu są koszmary które jakoś nie wyburzają np obok Sky Tower na ul. Radosnej funkcjonujący niebieski blaszak handlowy jak stał za komuny tak stoi . Wygląd jak z obrazka na zabiedzonej Ukrainie
@Dejroslaw2448
@Dejroslaw2448 Год назад
​@@martinezadiadi5370noo nie są lepsze jego przykłady które przynajmniej nie szpecą
@joannapinkus7005
@joannapinkus7005 2 года назад
Mogą być unikalne i zarazem piękne i nowoczesne budynki ale Solpol to styl bezguścia, wyszukana tandetność. Być może w tamtych czasach tęskniliśmy za kolorem i nowoczesnością co nie znaczy, że właśnie tak sobie wyobrażaliśmy luksus i modernistyczny styl. Przynajmniej nie ja. Pamiętam otwarcie tego sklepu i reakcje moich koleżanek. To było pośmiewisko dla Wrocławia i jej mieszkańców.
@martinezadiadi5370
@martinezadiadi5370 Год назад
Co masz na myśli, mówiąc unikalne, piękne i nowoczesne?
@adamnowak2137
@adamnowak2137 2 года назад
Odpowiadając na pytanie z 1:20 - Nie, nie posiadają w sobie nic wartościowego. To najbardziej obrzydliwa architektura, jaką widział świat. Nawet najgorsze przykładu brutalizmu nie mogę się równać z tymi szkaradami.
@martinezadiadi5370
@martinezadiadi5370 Год назад
Raczysz żartować chyba, mówiąc, że brutalizm jest ładniejszy. Ja rozumiem, że skrajny postmodernizm jest gdzieś tam zbyt pstrokaty, ale jeżeli architektura wielu kształtów jest wyważona, to stanowi coś wyjątkowego i potrafi zachwycać oko.
@adamnowak2137
@adamnowak2137 Год назад
@@martinezadiadi5370 >Wyważona architektura postmodernistyczna Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, poszukiwania wciąż trwają. Poza tym nie twierdzę, że brutalizm jest ładny, ale wszystko jest lepsze od tej tandety tworzonej w latach 90, która wygląda jakby wyszła spod ręki niepełnosprawnego intelektualnie dziecka.
@martinezadiadi5370
@martinezadiadi5370 Год назад
@@adamnowak2137 Mówiąc wyważona miałem na myśli z zachowaniem co najwyżej 3 kolorów albo w takiej kompozycji kolorystycznej, aby nie raziła w oczy. Jeżeli coś ma dajmy na to 5 niepasujących do siebie, kontrastowych kolorów, to siłą rzeczy będzie nie za ładne, ale są budynki, których kompozycja była bardzo dobra i stanowiła kwintesencję stylu postmodernistycznego. Mamy w Polsce mnóstwo kościołów zbudowanych wedle rozmaitych brył i kształtów i one są naprawdę bardzo ładne, w Krakowie istniała przez ponad 20 lat Galeria Plaza, która z zewnątrz miała motyw fal, wieżyczki i efektowne podświetlenie, zaś od środka bardzo nawiązywała do Krakowa, do Sukiennic, zamku na Wawelu, kamienic, posiadała smoki, fontanny itd. Wielu ludziom się dobrze kojarzy, mimo że właściciele i pandemia ją wykończyły i że zabrakło mnóstwo sklepów z czasem, a także popularnej kręgielni. Dzisiaj już jej nie ma, została zburzona przez patodeweloperkę, a na miejscu budynku, który świetnie wpasowywał się w krajobraz, w otoczenie stawu, powstanie pewnie kolejne gówno z przeszkleniami i prostą, nudną bryłą, których pełno w kraju. To jest powód, dla którego bronię postmodernizmu - wyjątkowość każdego z budynków powstałych w nurcie tej epoki. Mamy ich setki, jak nie tysiące w całej Polsce, ale te najbardziej wartościowe wyburza się, zaś faktyczną brzydotę, jak chociażby kolorowe, wielokształtne balkony niektórych bloków, dalej są. Dla budynków mieszkalnych postmodernizm nie ma racji bytu, ale tam, gdzie ma być ciekawie i z pomysłem, czyli w centrach handlowych, kościołach, obiektach rozrywkowych, kulturalnych czy hotelach, jak najbardziej powinien być chroniony.
@adamnowak2137
@adamnowak2137 Год назад
@@martinezadiadi5370 W zupełności się nie zgadzam. O ile jeszcze rozumiem, że chcesz pomysłowe galerie handlowe (chociaż dla mnie nieważne jakie udziwnienia damy w zewnętrznej bryle lub w wystroju, to wszystkie są takie same - jakiś wyjątek można dać dla galerii zbudowanej w starym browarze poznańskim, ale to zasługa tego, co kiedyś tam stało), to wszystkie kościoły zbudowane w stylu modernistycznym/postmodernistycznym to zaprzeczenie jakiejkolwiek idei sacrum, to tandeta, trywialność, błahość, negacja tego, czym budynek kościoła powinien być. Solpol był brzydki, Galeria Plaza nie była tak wulgarnie brzydka jak Solpol, ale nie widzę tam też czegokolwiek do ochrony.
@martinezadiadi5370
@martinezadiadi5370 Год назад
@@adamnowak2137 Co do kościołów to można się zgodzić, że niektóre mają zbyt duże wywijasy, choćby ekstremalny przykład z Katowic, ale mówiłem o takich, które mają powiedzmy ceglaną elewację i przemyślaną bryłę - ostre zakończenia, trójkąty, delikatne łuki (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach jest bogate w kształty, ale to ładna świątynia, a parafia Matki Bożej Ostrobramskiej to również nurt postmodernizmu, ale dość przemyślany o dobrej kompozycji). Modernistyczne kościoły rodem z PRLu już dzisiaj są brzydkie i wymagają kapitalnego remontu, choćby odświeżenia, ale nadal sprawują swoją funkcję i są jakimś stylem. Bardzo ładna architektura gotycka czy romańska ma uplasowany schemat, jest tworzona według pewnych kanonów, kościoły drewniane, których pełno, również mają swój urok i należy dbać o zachowanie ich charakteru, zaś kościoły postmodernistyczne, równie powszechne, co tamte, są na mapie Polski i co jest kluczowe, aby zachować w nich to coś? A no remont, odświeżenie elewacji. Konserwacji trzeba dokonywać w każdym aspekcie. Bronię swojego zdania, że jest to pewien styl, ale jego wygląd zależy od architekta i zastosowanych kształtów, bo jako że jest to architektura chaosu, jedne budynki są świetne i dobrze skomponowane, zaś inne mogą budzić kontrowersje za sprawą zbyt przekombinowanej bryły. Postmodernizm może być ładny, pod warunkiem, że jest choć trochę przemyślany i dobrane zostały elementy pasujące do siebie.
@MC_Stus
@MC_Stus 2 года назад
Piękny materiał dziekuje za publikacje i tyle najświeższych informacji.
@andydandy3377
@andydandy3377 2 года назад
Nie wiedziałem o istnieniu tego budynku. A tu dowiaduję się, że jest. Mało tego, że ma zniknąć. W sumie moich doznań dominuje ulga, że to 'monstrosity will disappear from the face of the Earth'. Bad news and good news, two in one.
@yakeosicki8965
@yakeosicki8965 Месяц назад
Problemem naszego postmodernizmu były technologie i materiały. Dlatego ta architektura w większości szybko i brzydko się zestarzała. Oczywiście jest sporo perełek, które ciągle zachwycają. Tu należy wspomnieć o realizacjach profesora Brudzińskiego czyli BUW, budynek sądu Najwyższego w Warszawie albo Filharmonia w Łodzi projektu Loeglera lub Bank BRE w Bydgoszczy autorstwa Andrzeja Bulanda, Włodzimierza Muchy, czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku projektu Jacka Droszcza i Bazylego Domsta itd.
Далее
小丑调戏黑天使的后果#short #angel #clown
00:16