Тёмный
No video :(

Spór o Ołtarz Wiktorii w Kurii Rzymskiej 

Podcast Filologów
Подписаться 3,8 тыс.
Просмотров 1,8 тыс.
50% 1

Spór o ołtarz Wiktorii, znajdujący się w budynku kurii (miejscu posiedzeń rzymskiego senatu), stanowi wyjątkowo interesujący epizod w relacji chrześcijaństwa i tracącej na znaczeniu religii pogańskiej, dla której ołtarz ten był symbolem „dawnego Rzymu”.
Jakie ważne postaci zaangażowały się w konflikt, jakie argumenty przedstawiała każda ze stron i jak skończyła się ta historia, dowiecie się Państwo z kolejnego odcinka „Kościoła w grecko-rzymskim świecie”.
⏰ Spis treści
Kościół w grecko-rzymskim świecie. Pierwszy odcinek nowego programu.
Nagrania odcinków trwają :)
Serdecznie zapraszamy
ks. dr Kamil Żółtaszek
dr Bartosz Kołoczek
przy współpracy Diecezji Bielsko-Żywieckiej
link do filmu inspirowanego twórczością prof.Krawczuka
• Pamięć Uniwersytetu: W...
wywiad z dr. Kołoczkiem na temat przekładów dzieł antycznych w radiu polskim
www.polskierad...
w radiu o Pliniuszu Starszym z okazji 2000 rocznicy jego urodzin
• Świat z perspektywy Im...

Опубликовано:

 

6 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 23   
@agnieszkawarda5259
@agnieszkawarda5259 Месяц назад
... Na wieki wieków. Amen. Bóg zapłać. ❤ Genialny program. Nie ma, prawie, takich genialnych programów współcześnie. Znakomita forma przekazu. ❤️🙏🙏🙏 Deo gratias.
@mariettadobrovotska7772
@mariettadobrovotska7772 9 месяцев назад
Z uwagą słucham tej intrygującej rozmowy. Jesteście wspaniali.🌿🙏😊🌿
@aniakuku
@aniakuku 11 месяцев назад
Prowadzenie sporu w świecie antycznym i w ogóle posiadanie odmiennego zdania nie było czymś negatywnym, jak to jest dziś. Może dlatego nie budziło negatywnych emocji i łatwiej było zachować kulturę i klasę. Fajnie, że poruszyliście temat Ambrożego, przydałoby się o nim zupełnie oddzielny odcinek, bo to postać wyjątkowa! :)
@podcastfilologów
@podcastfilologów 10 месяцев назад
Na pewno będzie o nim osobny odcinek
@magorzatszalast4051
@magorzatszalast4051 Год назад
Dziekuje za ogrom wiedzy. Rozum wiara milosc to motto Salezjanow. Trzeba miec wiedze by mowic o swej wierze. 🙏☺💕💕
@krystianwaligora3757
@krystianwaligora3757 Год назад
Odcinek, którego nikt się nie spodziewał, a na który każdy czekał.
@podcastfilologów
@podcastfilologów Год назад
Wakacyjna niespodzianka 👍
@szymonbogoski447
@szymonbogoski447 Год назад
Przydałby się nieco dłuższy format kolejnych odcinków a to dlatego, że świetnie się ich słucha 🙂
@damis_9153
@damis_9153 Год назад
Bardzo fajny, ciekawy odcinek. Zwlaszcza warto przypomnieć owo zdanie Symmacha, sam pamiętam, jakie kiedyś wrażenie na mnie wywarło, w ang. tłumaczeniu: "We gaze up at the same stars; the sky covers us all; the same universe encompasses us. Does it matter what practical system we adopt in our search for the Truth? The heart of so great a mystery cannot be reached by following one road only."
@soliduscaesar9059
@soliduscaesar9059 Год назад
,,in our search for Truth"? O jakim wspólnym poszukiwaniu prawdy można mówić gdy ma się do czynienia z religią ,,objawioną", która już ma wszystko wyjaśnione? Nic dziwnego, że nie doszli do porozumienia.
@BartoszKooczek-ld1nm
@BartoszKooczek-ld1nm 2 месяца назад
@@soliduscaesar9059 Symmach, człowiek głęboko wykształcony wierzył, że zawsze warto dyskutować. Zakładanie z góry braku porozumienia działa w obie strony i po obu stronach wyklucza dialog i pokojową koegzystencję. Pozdrawiam :)
@karolminorowski2111
@karolminorowski2111 3 месяца назад
"Składam wniosek o zakazanie handlu rybami gdyż to symbol chrześcijański a godzi to w uczucia religijne Rzymian" ~ 4 Mówca strony pogańskiej debaty roku 2024
@BartoszKooczek-ld1nm
@BartoszKooczek-ld1nm 2 месяца назад
Tak było! :)
@pawelpetasz6671
@pawelpetasz6671 11 месяцев назад
Bardzo fajny program i dzieki za ten film. Polecam ksiazke SPÓR O OŁTARZ WIKTORII W KURII RZYMSKIEJ. Niestety chrzescijanie zachowywali sie wowczas tak samo, jak dzis muzulmanie w Europie - wszystko przeszkadza... krzyz w sali - o nie!, choinka na swieta - o nie! I tak dalej. Co smutne, to wyniesienie posagu Victorii z sali Senatu... faktycznie jak ktos wierzy w znaki - bylo niczym znak bo niewiele lat pozniej Rzym padl ofiara najazdu germanskich dzikusow... co ciekawe juz chrzescijan. I komu ten posag tam przeszkadzal? A w ogole gdzie on jest? Podejrzewam, ze niestety fanatycy religijni tamtych czasow go zniszczyli... Zaznacze, ze blizej mi do Juliana niz Konstantyna, wiec jakby jestem po drugiej stronie stolu, za ktorymi zasiadaja tworcy programu, ale jednak tak czy owak - laczy nas antyczny Rzym i Grecja, bo chrzescijanstwo z zydowskiej sekty przeksztalcilo sie w uniwersalna religie, ktora (choc wiekszosc osob sobie z tego nie zdaje sprawy) wiele czerpie z rzymskiej religii... nawet te malowane w kosciolach aniolki ze skrzydelkami... to jest rzymskie a kult ubostwionych dobrych cesarzy przeksztacil sie poniekad w kult blogoslawionych i swietych... Ale to na inny temat. Salve!
@BartoszKooczek-ld1nm
@BartoszKooczek-ld1nm 2 месяца назад
Salve, i to jest dyskusja na poziomie i cenny głos, za co dziękuję :)
@BePiBeala
@BePiBeala Год назад
-na wieki wieków. Amen.
@podcastfilologów
@podcastfilologów Год назад
Amen amen 👍🙏
@user-uc4yy4bm6h
@user-uc4yy4bm6h Год назад
✌️
@soliduscaesar9059
@soliduscaesar9059 Год назад
Chciałbym się odnieść do wypowiedzi od 10:53. Co to znaczy, że ,, świat idzie do przodu i trzeba przyjąć nową religię jako coś, po prostu, co jest"? W jaki sposób można uargumentować, że chrześcijaństwo było tym lepszym od pozostałych i było tym celem, do którego się idzie ,,do przodu"? Dlaczego mieli porzucać tradycję przodków, którzy zbudowali imperium i wybrać coś co zyskiwało na sile wtedy kiedy owo imperium słabło? Odnosząc się do dzisiejszej sytuacji, czy przy fali sekularyzacji wszyscy teiści powinni odrzucić wiarę swoich przodków i zostać ateistami ,,jako coś, po prostu, co jest"?
@podcastfilologów
@podcastfilologów Год назад
To było w zasadzie streszczenie argumentacji Ambrożego, który w innym miejscu (Ep 73, 7) stwierdza w tym samym duchu, że nigdy nie jest za późno na naukę i to nie wstyd iść ku lepszemu. W ust. 23-28 tego listu odejście od pogaństwa ku chrześcijaństwu porównuje wręcz do wyjścia ze stanu dziecięctwa, z chaosu ku powstaniu światła i z zimy do wiosny. To prawda, że po tę samą argumentację mogą sięgnąć dziś ateiści, ale tylko pod warunkiem, że będą pokładali głęboką wiarę w słuszność swoich poglądów religijnych. To pół żartem, ale sednem argumentacji bp Ambrożego było właśnie przekonanie co do słuszności wybranej religii i jej ostatecznego triumfu. Z tego powodu dla niego chrześcijaństwo było właśnie logicznym i nieodwracalnym krokiem naprzód. Czy w tamtym okresie imperium słabło? Kwestia punktu widzenia. My z perspektywy czasu wiemy, że 100 lat póżniej (czyli jak od nas do 20-lecia międzywojennego!) imperium uległo rozkładowi. Ówcześni Rzymianie zasadniczo tego nie dostrzegali. Kryzys zaczął narastać jakieś 20 lat po słynnym sporze o ołtarz. Czyli mogli zauważyć słabnięcie państwa, ale nie bardziej dynamiczne niż upadek imperium brytyjskiego, który rozgrywa/ł się na oczach naszych dziadków, rodziców i nas samych - a szat nie rozdzieramy przecież nad jego upadkiem.
@soliduscaesar9059
@soliduscaesar9059 Год назад
@@podcastfilologów Prawdą jest, że można podpiąć ww wymienioną wypowiedź dra jako kontynuację myśli Ambrożego, ale bardzo wyraźnie wybrzmiewała w głosie jej aprobata. Stąd moje pytania, ponieważ chciałbym dowiedzieć się skąd taka opinia. Co do słabnięcia imperium, ludzie w omawianym okresie widzieli, że ich Państwo nie jest tak silne tak jak kiedyś i często obwiniano o to odejście od Mos Maiorum. A odejście do Chrześcijaństwa było wyjątkowo ohydne. Jakaś sekta odcięta od Żydów, którzy też ze swoim jednym bogiem nie budziła szacunku. Ambroży słusznie zauważa, że Rzym zawsze był otwarty na nowych bogów. Przyjmował ich niejako w pakiecie z ludami, które podbił. Żydzi/Chrześcijanie ze swoim monoteizmem nie pozwalali na synkretyzm, więc nie budziło to w Rzymianach zaufania. ,,To prawda, że po tę samą argumentację mogą sięgnąć dziś ateiści, ale tylko pod warunkiem, że będą pokładali głęboką wiarę w słuszność swoich poglądów religijnych." Myślę, że świadomi swoich czynów ludzie pokładają wiarę w słuszność swoich poglądów, wszystkich, nie tylko religijnych. A ateiści z założenia są świadomymi ludźmi. Nie mówię tu o tych, którzy porzucili wiarę z powodów emocjonalnych, które były skutkiem niesprzyjających Kościołowi wydarzeń. Decyzje na podstawie emocjami nie są prawdziwymi decyzjami. Mam na myśli ateistów, którzy poświęcili czas by zbadać czym religia jest, w jakim środowisku i na jakich motywach została wykreowana. Gdy przebrnie się na drugą stronę, powrót jest niemożliwy. To jest ta głęboka wiara w słuszność swoich poglądów. Przy okazji - Ołtarza Victorii szkoda.
@BartoszKooczek-ld1nm
@BartoszKooczek-ld1nm Год назад
@@soliduscaesar9059 aprobata była niezamierzona. Ja mam po prostu taki entuzjastyczny styl wypowiedzi :) co do tego, jak częste było dostrzeganie upadku państwa, nie ośmielę się stwierdzić, ponieważ w źródłach literackich tworzonych zasadniczo przez elitę społeczną, a zatem obeznaną również z toposami literackimi, tego typu utyskiwania (w tym na odejście od mores maiorum) można napotkać zarówno w czasach Cezara (choćby w monografiach Sallustiusza), Augusta, Nerona, Wespazjana, jak i Hadriana (tylko dlatego, że zrezygnował z podbojów), który współcześnie uchodzi za władcę wybitnego i panującego w najlepszym okresie imperium. Co do zasadniczej niechęci do Żydów i chrześcijan pełna zgoda, ale też nie uogólniałbym, bo ludzie byli różni i jak np. Kaligula Żydami i ich religią gardził, tak Klaudiusz im sprzyjał. Wśród literatów podobnie można znaleźć takich, którzy chętnie powielali negatywne stereotypy, jak i takich, którzy do Żydów nic nie mieli, w późnym zaś antyku podobnie rzecz miała się, jeśli chodzi o chrześcijan. Szkoda Ołtarza, podobnie jak wielu innych zabytków, a mnie osobiście najbardziej arcydzieł literatury, ale też tych zwykłych książek, jak pamiętniki, z których również moglibyśmy się wiele dowiedzieć.
@soliduscaesar9059
@soliduscaesar9059 11 месяцев назад
@@BartoszKooczek-ld1nm W takim razie w porządku. Proszę z niego nie rezygnować. Jeśli mogę tylko coś zasugerować, to by powstrzymywać się od sugerowania, że chrześcijaństwo było jedynym i najlepszym wyborem. Zawsze jakaś część społeczności narzeka na swoje czasy z różnych względów, ale trudno porównać to co się wydarzyło za Augusta, Nerona, Wespazjana czy Hadriana z tym co zrobiło chrześcijaństwo. Religia, owszem, się zmieniała przez cały czas trwania Imperium, ale takiej zmiany jak wyznawanie zupełnie innych doktryn nie miało miejsca. Przykładów jest mnóstwo, ale taki który nasuwa mi się najbardziej to odebranie legionom świętych orłów, za które ginęli ich przodkowie i Marsa Mściciela, który był ojcem ich narodu. Dosłownie, nie w przenośni. Było nie tylko szokiem kulturowym, ale odebraniem tożsamości. Coś w co wierzyli i byli gotowi za to oddać życie. Nie tylko za wiarę w przykładową postać bóstwa, ale przede wszystkim za nauki jakie płynęły z legend o niej. Podobnie jak z dzisiejszymi legendami chrześcijańskimi, ale tamte miały z goła inny przekaz.
Далее
Самое неинтересное видео
00:32
Просмотров 401 тыс.
Who Financed the October Revolution
16:32
Просмотров 410 тыс.