Тёмный

Stazom slovenskog nasleđa - Mokoš 

Lug Velesa
Подписаться 4,7 тыс.
Просмотров 15 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

26 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 29   
@TheTekija
@TheTekija 7 лет назад
Hvala vam na serijalu,odavno trazim ovako nesto I sasvim slucajno sam naleteo.Sve pohvale od mene I puno uspeha u buducem radu.
@bienoffice
@bienoffice Год назад
Svaka cast!!! Ovo je objavljeno pre 6 godina ako se ne varam, ja sam tek sada preslusao klipove i odusevljen sam! Voleo bih da ovakav sadrzaj ima vise paznje! Velika podrska!
@СоњаЖебељановић
@СоњаЖебељановић 4 года назад
Дивно. Да није било старословен14, ја не бих за овај канал знала 🍀
@aleksandarterzic1695
@aleksandarterzic1695 3 месяца назад
Благодарим на каналу
@MilanpancevoSR
@MilanpancevoSR 8 лет назад
Хвала за ову сликовиту емисију!
@LugVelesa
@LugVelesa 8 лет назад
+Milan Djordjevic Хвала теби на подршци.
@nomad963
@nomad963 5 лет назад
Tocno se moze primijetiti kako je nasa stara vjera skoro pa ista sa nordijskom vjerom. Dvor na vrhu planine je isto kao Valhalla. U nordijskoj vjeri takodjer ima drvo Yggdrasil na cijem se vrhu nalazi veliki orao a na dnu velika zmija/zmaj Nidhoggr. Slava Rodu, Perunu i Velesu takodjer i Heill Odin, Thor i Freya. Stare Vjere Europe protiv Abrahamskih zmija !
@LugVelesa
@LugVelesa 5 лет назад
Da, sličnosti poput drveta sveta su primetne među svim indoevropljanima. Negde čisto etno-lingvistički gledano Slovenima su najbliži Baltički narodi, čak je uočen Balto-Slovenski protokoren. Ali se vide i sličnosti sa vedskim, nordijskim ili iranskim mitom.
@nomad963
@nomad963 5 лет назад
@@LugVelesa To je tako zanimljivo... mnogo pozdrava iz Hrvatske !!!
@debra.w4696
@debra.w4696 Год назад
Znam jednu deciju pesmu koja glasi -Okoš Mokoš prdne Kokoš pita maja (majka) kolko ima jaja.- Svak sakriva ruke na ledja i kaze broj koji je prstima napravio. Deca onda broje..jedan,dva tri, i kazu, sad ispadaš ti. To se pevalo kod decijih igara pre
@sleepybear2391
@sleepybear2391 Год назад
Thank you for these videos, even years later they are helping me so much to learn about the Slavic pantheon! Something I thought curiously while watching this, would Mokoš have any connection to the bathhouse, given it's nature as a moist place, used in giving birth. Given she protects pregnant women would she see to it that the bannik 'behaves'? For lack of better word. I'd be curious if any sources made such connections, but they are my speculation. Again thank you for these videos, I greatly appreciate the English translations
@LugVelesa
@LugVelesa Год назад
Thank you for those kind words! Hopefully we will find more time to continue with this series. Sure, Mokoš would relate to such place. Bannik, ovinnik and other spirits of the certain place are probaubly later development all stemming from domovoy and the ancestors.
@velasvarozic8182
@velasvarozic8182 4 года назад
Хвала за прилог. Пети дан јесте Мокошин дан, али то није данашњи петак. Старословенско рачунање времена је познавало 9-дневну "недељу". Тако је петак 30. окт 2020. заправо осмица! Дани су се означавали бројем, (као уторак од второи, тј. други), осим недеље (9. дан) када се не дела/ради и понедељка (1. дан). Стари календар и стари часковник (24 сата су подељени на 16 делова) се може скинути са неких руских сајтова. Ако се придржавамо наметнутог хришћанског календара. ми онда несвесно не поштујемо овај дан.
@LugVelesa
@LugVelesa 4 года назад
Постојање деветодневне, осмодневне или чак шестодневне недеље су само различите претпоставке. На жалост не постоје јасни и поуздани докази о изворном рачунању времена наших предака. Једноставно није преживао никакав запис или нацрт који би нас упућивао на изворно мерење. Седмодневна недеља је старија од хришћанства, о чему сведоче и дани именовани према божанствима.
@velasvarozic8182
@velasvarozic8182 4 года назад
@@LugVelesa Нисте у праву. Постоје писани трагови о 9-дневној недељи, и то у народним бајкама-скаскама и песмама, за оне који хоће да истражују читањем. Ну, Гаврило, в ту седьмицу Отведем-ка их в столицу; Там боярам продадим, Деньги ровно поделим. (Конек-Горбунок ) Вот осьмица уж прошла и неделя подошла. (Каменная чаша)
@LugVelesa
@LugVelesa 3 года назад
@@velasvarozic8182 На жалост, ипак смо у праву. Обе наведене бајке нису народне већ су дело руског писца Пјотра Ершова. настале половином деветнаестог века. Уз то, први цитат помиње управо "седмицу" односно седмодневну недељу. Док за други нисмо могли да нађемо икакву потврду. Саветујемо да самостално проверите наводе које нуде различити форуми и странице.
@velasvarozic8182
@velasvarozic8182 3 года назад
@@LugVelesa Велес Луже, чему жалост ако је ико у праву, или мисли да је у праву? Благодарим на савету, ја свакако самостално проучавам и проверавам оно што ме занима. Не слажем се са вама и то 1) први цитат, тј. седмица може да се тумачи и као седми дан у недељи, и као 7-дневна недеља - ја је тумачим као седми дан; 2) Камена чаша јесте дело Ершова (који је иначе провео рани део детињства у Омску, а ту је свакако имао шта да чује и научи од локалног становништва). "Он мечтал о большом путешествии по Сибири, хотел собрать образцы фольклора, чтобы использовать в своем творчестве". "Пётр Ершов уехал из Петербурга с большими творческими планами. В дневнике было записано: путешествие по Сибири, издание журнала, изучение истории, жизни, быта сибирских народов и, конечно же, работа над эпической сказкой. Начался новый период жизни писателя, который он посвятил педагогике, семье, работе." Свако добро Велес Луже, всего хорошего!
@LugVelesa
@LugVelesa 3 года назад
@@velasvarozic8182 Свако добро! Жалост, јер ипак нисмо видели траг изворног усменог умећа словенског народа. Постоји ли какав извор за Камену Чашу, може ли се игде читати читава песма/бајка Вело Сварожићева?
@Stefanthro
@Stefanthro 4 года назад
Hvala na odlicne klipove! Jedino mi nije jasno da li su Mokos i Petka dvije varijante iste boginje (kao Preun i Perkulas) ili su potpuno razlicita bica?
@LugVelesa
@LugVelesa 4 года назад
Hvala na podršci! Petak je kod većine evropskih naroda poneo naziv po ženskom božanstvu (Freja, Venera, Afrodita). Iako je ime boginje Mokoš vremenom skrajnuto, tragovi njenog kulta ostali su očuvani i u Petki (oličenom petku). Tako da Petku odnosno Pjatnicu pravoslavni Sloveni uvažavaju kao sveticu.
@Stefanthro
@Stefanthro 4 года назад
@@LugVelesa Hvala lijepo na odgovor! Veliki pozdrav.
@ser1tdc
@ser1tdc 8 лет назад
samo napred Dule! (aca mokos)
@velasvarozic8182
@velasvarozic8182 4 года назад
Постоје писани трагови о 9-дневној недељи, и то у народним бајкама-скаскама и песмама, за оне који хоће да истражују читањем. Ну, Гаврило, в ту седьмицу Отведем-ка их в столицу; Там боярам продадим, Деньги ровно поделим. (Конек-Горбунок ) Вот осьмица уж прошла и неделя подошла. (Каменная чаша)
@antegranic2817
@antegranic2817 Год назад
Mokosica kod dubrovnika
@lubosmokos2197
@lubosmokos2197 11 месяцев назад
no makqa goriya
Далее
Eko fajl: Stari slovenski bogovi
31:19
Просмотров 41 тыс.
Postavljanje kipa Peruna (Udruga Perunova Svetinja)
20:41
Исповедь / Мася
2:47:10
Просмотров 175 тыс.
The Nuragic Civilisation of Bronze Age Sardinia
18:29
Просмотров 531 тыс.
Stazom slovenskog nasleđa - Dažbog
7:46
Просмотров 8 тыс.
Stazom slovenskog nasleđa - Perun
6:24
Просмотров 52 тыс.
Origins of the Hungarians
40:13
Просмотров 1,1 млн
Perun- Slavenska Mitologija
4:08
Просмотров 13 тыс.
Yamnaya: Faces of the Indo-Europeans
44:50
Просмотров 753 тыс.
Stazom slovenskog nasleđa - Lada
5:56
Просмотров 13 тыс.