Тёмный

Szingapúr: Hogyan építs nemzetet? 

Axioma
Подписаться 33 тыс.
Просмотров 31 тыс.
50% 1

Szingapúr alig 30 év alatt a világ egyik legszegényebb és legmegosztottabb társadalmából az egyik leggazdagabb és legegységesebb városállama lett. Mi a szingapúri siker titka?
Szöveg:
Képzelj el egy országot, ahol hatvankét éve az egy főre jutó GDP 428 dollár volt, ma már 72,765 dollár. Ami a világ egyik legzöldebb állama, ahol tilos rágózni, és 30 gramm kokain behozataláért halálra ítélnek.
Ez az ország létezik, és Szingapúrnak hívják. A városállam alig hatvan év alatt a világ egyik leginnovatívabb és leggazdagabb helye lett. De mi ennek az oka?
Pontosabban nem mi, hanem ki. Lee Kuan Yew.
Egy kivételes vezető, aki Margaret Thatcher szerint nem igazán tévedett, és akitől Henry Kissinger is sokat tanult. Pedig egyáltalán nem egy nyugati típusú vezetőről van szó.
Hazája, Szingapúr egy dél-kelet ázsiai városállam, amely brit gyarmat volt. Lakossága ma sem éri el az 5,5 milliót, erőforrásai nincsenek, és olyan versengő nagyhatalmak játszóterén fekszik, mint Kína vagy az Egyesült Államok.
“Szingapúr atyja” 1959-ben, alig 36 évesen lett miniszterelnök és csak 1990-ben mondott le.
Három dolgot tanulhatunk tőle.
1. Először is azt, hogy sikeres országot csak egységes nemzetre lehet építeni.
Szingapúr sokszínű népességét etnikai konfliktusok jellemezték. Jelentős kínai többség mellett, maláj és indiai kisebbség is él itt. A lakosság nagyrészt buddhista, azonban a keresztények száma dinamikusan nő. Lee előbb azt vezette be, hogy mindhárom közösség nyelve legyen hivatalos, de a munkahelyeken angolul beszéljenek. Ezt követően felszámolta a nyomornegyedeket és a gettókat. Mindezt úgy, hogy az állami lakások igénybevételét az etnikai arányok tiszteletben tartásához kötötte. Ma ilyen otthonokban él a szingapúriak 80%-a, tízből kilenc lakás pedig már magántulajdonban van.
2. A második lecke az, hogy a kapitalizmus működik, de csak az adott közösség érdekében szabályozva.
Lee meggyőződése volt, hogy egy bizonyos egyenlőtlenség mindig is a globális pénzügyi rendszer része lesz. A tiszta, féktelen kapitalizmust viszont veszélyesnek tartotta, mivel szerinte a nagy vagyoni különbségek megtörik a társadalom egységét. A szegényebb rétegeket ezért az állam rezsimegtakarítással, jövedelempótlékokkal és lakásvásárlási támogatásokkal segítette.
“Kis országként minél kevesebb a szabályozás, annál jobban járunk. Ugyanakkor magas szintű tartalékokat kell fenntartanunk arra az esetre, ha Soros György megtámadná a valutánkat.” - nyilatkozta egy interjúban.
A gazdaságpolitikai sikerek nem maradtak el. A városállam a harmincharmadikból a világ nyolcadik leggazdagabb országa lett. Ehhez azzal is hozzájárult, hogy leszámolt a korrupcióval és szigorú teljesítményelvet követelt meg a társadalom minden szegmensében. A magasan képzett és angolul jól beszélő munkaerő mellett, professzionális bürokráciát szervezett.
3. A harmadik tanulság az, hogy egy tekintélyelvű vezető is lehet sikeres, ha figyel a közjóra.
Lee szerint “A demokrácia nem varázsital, mert nem oldja meg minden nép minden problémáját.” Büszkén vállalta, hogy a közjó érdekében formálta az emberek magatartását. Lee egy erős politikai táborra épített, fellépett a kommunistákkal szemben, és megakadályozta, hogy fellángoljanak az etnikai ellentétek. Úgy gondolta, hogy egy valódi politikus nem csak a közvéleménykutatások alapján hozza döntéseit, hanem képes arra, hogy hosszú távú célok érdekében maga mögé állítsa közösségét. Lemondását követően, utódai követték örökségét.
Kritikusai szerint ma Szingapúr “Disneyland halálbüntetéssel.”, ahol a törvények drákóiak, a kormányzás technokrata, és mindent a fogyasztói szemlélet határoz meg. Támogatói viszont csodálják, hogy a világ egyik legbiztonságosabb országát, és azt, hogy a szingapúriak nem csak gazdagok, de büszkék is az eredményeikre.
Ha tetszett a videó, kövess minket az alábbi platformokon:
▲ RU-vid ➡️ / axioma
▲ Facebook ➡️ / axiomamedia
▲ Instagram ➡️ / axiomamedia
▲ TikTok ➡️ vm.tiktok.com/...
▲ Twitter ➡️ / axiomamedia
▲ Honlap ➡️ axioma.hu/
Iratkozz fel hírlevelünkre extra tartalmakért, hogy elsőként érhesd el az Axióma Plusz beszélgetéseket ➡️ axioma.hu/feli...
For our videos available in English click here: • Videos in English/ENG ...
Ha értékesnek tartod a munkánk, akkor itt támogathatsz minket:
www.paypal.com...

Опубликовано:

 

15 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 47   
Далее
Mi lesz Kárpátaljával?
7:22
Просмотров 224 тыс.
Túlnépesedés: Mítosz vagy valóság?
7:45
Просмотров 69 тыс.
A magyar oktatási rendszer 5 legnagyobb problémája!
26:27
Szingapúr,  a világ legdrágább országa
16:21
Просмотров 78 тыс.
Homofóbok volnának a keresztények? | Carpe Deum
11:33
VÍZ : Kincs ami nincs.
9:53
Просмотров 32 тыс.