Тёмный

Sztuczna inteligencja - jak działają sieci neuronowe i uczenie maszynowe? | prof. Piotr Szczuko 

Radio Naukowe
Подписаться 199 тыс.
Просмотров 121 тыс.
50% 1

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/r...
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radio...
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radion...
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
- Rzeczywiście, wszystko zaczęło się od matematycznej definicji tego, jak działa komórka neuronowa - mówi prof. Piotr Szczuko z Politechniki Gdańskiej, gdy pytam go, czy sztuczna inteligencja wzorowana jest na ludzkim mózgu. - Neuron możemy sobie wyobrazić jako pewien biologiczny element, który przyjmuje informacje w postaci impulsów nerwowych, prądów i następnie wypuszcza z siebie jakąś informację. Jak pomyślimy o tym w znaczeniu informatycznym, elektronicznym, to widać, że możemy zasymulować działanie takiej komórki - wyjaśnia.
- Sztuczne sieci neuronowe są składane z małych elementów, łączone w bardzo duże sieci, gdzie takich elementów mogą być nawet miliardy. Są uczone w odpowiedni sposób i następnie realizują różne skomplikowane zadania, podobnie jak nasz mózg. - dodaje.
Choć trzeba zaznaczyć, że sam prof. Szczuko unika pojęcia „sztuczna inteligencja”. - To nie jest inteligencja, tylko bardzo sprawne przeprowadzanie różnych skomplikowanych obliczeń - podkreśla. Naukowiec woli mówić po prostu algorytmy.
Co ciekawe, można taką „sztuczną komórkę” stworzyć na kartce papieru. - Obliczenia związane z działaniem jednej takiej sztucznej komórki, są bardzo proste. To jest wykonanie kilku operacji mnożenia, dodawania, a następnie sprawdzenia, czy wynik jest większy, czy mniejszy od jakiejś wartości progowej. Cała siła tkwi w tym, że takich zadań jest tam miliony i dopiero z ich współdziałania wynika interesujący rezultat - mówi prof. Szczuko.
W podcaście wyjaśniamy te wszystkie krążące w przestrzeni pojęcia, jak sieci neuronowe, uczenie maszynowe (machine learning), uczenie głębokie (deep learning). Rozważamy, do czego może być zdolna sztuczna inteligencja, a co jest raczej poza jej zasięgiem.
Na pewno może być niezłą artystką. Na przykład jest autorką ilustracji, która towarzyszy temu odcinkowi. Powstała tu: www.midjourney...
💛 Audycję z prof. Szczuko nagrałam w Gdańsku w ramach podróży Radia Naukowego. Podróże są możliwe dzięki wsparciu na patronite.pl/r.... Bardzo dziękuję! Mamy kolejne plany rozwoju, jeśli chcesz w nich pomóc - zachęcam do wpłat w dowolnej kwocie 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #PiotrSzczuko 🎬

Опубликовано:

 

26 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 403   
@agaagusia4726
@agaagusia4726 Год назад
Pan Profesor ma dar klarownego wykładania. Opowiada tak przejrzyście i jest to zrozumiałe dla osób spoza dziedziny i ciekawe jednocześnie. Chętnie posłuchałabym Pana Profesora w innych rozmowach.
@jacekbart4902
@jacekbart4902 Год назад
Pan profesor powinien mieć kanał na YT
@marcingogowski6077
@marcingogowski6077 Год назад
podobno po tym można rozpoznać na ile człowiek zna się na jakimś temacie - by o skomplikowanych rzeczach mówić prosto
@ellieaj.5070
@ellieaj.5070 Год назад
@@jacekbart4902 y
@jacekbart4902
@jacekbart4902 Год назад
@@ellieaj.5070 ?
@martinacatterina
@martinacatterina Год назад
Oj rzeczywiście! 🙊
@katiula7186
@katiula7186 Год назад
Na studiach uczyłam się sieci neuronowych. Pisaliśmy też proste programy i wszystko zależy od tego, kto wprowadza dane i do czego chce tej sieci użyć. Teoretycznie łatwe i neutralne, bo zamiast liczb (a to człowiek je systematyzuje), można wprowadzać obrazy, dźwięki, czyli pliki. Ostatecznie tak jak u ludzi, nacechowane ideologicznie dane wejściowe dadzą konkretne wyniki.
@mariusz9515
@mariusz9515 3 месяца назад
Panie Piotrze . Gratuluję bardzo wykładu i precyzyjnego wykładu . Przedysawię się . Od 24 lat ppracuję w dziedzinie AI a konkretnie SN sieciach neuronowych temporalnych głównie TLRN od Normana do sieci Zipsera . KOńczyłem INstytut zastosowań Technik KOmputerowych w Toruniu na UMK na wydziale Fizyki . Jestem wynalazcą w tej dziedzinnie i mam rozwiązania architektury . Priewszy dobry wykład w tej dziedzinie bo generalnie opowiadane są niestworzone bzdury w mediach .15 lat temu wprowadzałem technologię rozpoznawania SWó-OBCY dla pewnej szacownej instytucji . Bardzo się ciesze iż ktoś nie fantazjował ale powiedział tak jak jest . Gratulacje największe .I pozdrawiam kolegę po fachu .
@mariusz9515
@mariusz9515 3 месяца назад
Doiskonale ujął Pan POłączenia zupełne -moje prace sprzed 20 lat w tej dziadzinie gdzie mam właśne architektury .
@Marta_Lessi
@Marta_Lessi Год назад
Karolino, gratuluję nagrody i wyróżnienia. 👍 Jeśli tyle sukcesów ma dwuletnie radio, to czekaja je, prawdziwie świetlana przyszłość😊 To Twoja zasługa. A ja, martwiłam się, że tak mało Cię w Toku. Od kiedy odkryłam Twoje mądre radyjko (zdrobnienie z sympatii i młodego wieku), jesteśmy wiernymi słuchaczami. Audycja jest bardzo ciekawa, w tej materii byłam dyletantką. Dziękuję Profesorze, Dziękuję Karolino. Powodzenia, trzymam kciuki.
@konradszydowski6027
@konradszydowski6027 Год назад
Rewelacja. Dawno nie słuchałem tak ciekawej wypodzi. Czuć, że Pan Prof zna się i wie o czy mówi. Dzięki
@PM-lu8yw
@PM-lu8yw Год назад
Szacun dla Pana Profesora za rzetelne omówienie tematu! Bez buzzwordowania, hype'owania, opowiadania bajek z księżyca i tandetnej futurologii.
@wystrzalowy
@wystrzalowy Год назад
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Odkryłem dziś ten kanał i jestem pod wrażeniem. Trzymam kciuki!
@ewadronzek423
@ewadronzek423 Год назад
Tak, algorytmy, jeszcze nie inteligencja. Świetna rozmowa. Pozdrawiam🌷
@dandzer8110
@dandzer8110 Год назад
Nawet nie wiecie, jak dobrze się tego słuchało. Oby tak dalej! Pozdrawiam
@Nosttre
@Nosttre Год назад
Temat extra i na czasie, na pewno wrócimy do niego nie raz!
@slimokot
@slimokot Год назад
Jsk zawsze dobry odcinek, ubogacający i wprowadzający umysł na nowe tory myślenia, co pozwala oderwać się od rutyny niczym godzinny urlop od rzrczywistości choć przy np prasowaniu😉
@KrisVipCar
@KrisVipCar Год назад
Świetny materiał, gratuluję nagrody. Słucham i uczę się nowych rzeczy dzięki Waszemu wspaniałemu radiu. Pozdrawiam serdecznie.
@jakubmatuszczak6037
@jakubmatuszczak6037 Год назад
Super podkast jak zawsze!
@Nadia-jk8sh
@Nadia-jk8sh Год назад
Si:)
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Год назад
Dziękuję, teraz wypadałoby zająć się do czego doprowadza "lenistwo", wysługiwanie się w życiu sztuczną inteligencją, automatami i maszynami ze sposobem myślenia, aktywnością fizyczną i działaniem naszego organizmu. Jak wpływa to na kontakty międzyludzkie i funkcjonowanie nas jako społeczeństwa ?. Pozdrawiam.
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Год назад
@@BartekEVH Tak właśnie życie i zdrowie mamy tylko jedno - dbajmy o nie
@Quesoamarillo
@Quesoamarillo Год назад
Dlaczego wykorzystanie AI ma oznaczać lenistwo? Taki dajmy na to tłumacz książek może opracować powiedzmy zamiast dwóch, na przykład sześć pozycji w tej samej jednostce czasu. Nie musi pracować mniej, tylko wydajniej.
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Год назад
@@Quesoamarillo Czyli dwóch lub sześciu tłumaczy nie myśli nad zawiłościami zwrotów jednego i drugiego języka - są zbędni, bezrobotni ? Dlaczego wciąż gonimy za szybciej i więcej ? Ile książek jest w stanie przeczytać człowiek przez nawet 100 lat swego życia ? Nie neguję że AI jest w wielu przypadkach potrzebne i korzystne. Redukuje to jednak w tym wypadku ilość ludzi myślących nad zawiłościami językowymi o 6. Wolałbym jednak iść do lekarza człowieka, przeczytać dobrze przetłumaczoną przez tłumacza człowieka książkę, zamienić kilka słów z ekspedientką w sklepie, kelnerką, sprzątaczką itd. Może przestawić myślenie na takie jak zrobić coś wolniej ale lepiej żeby służyło dłużej innym ludziom. Na koniec jak zmienia się nasze myślenie - metro, Londyn -na 10 osób 7 zapatrzonych w telefony lub laptopy, 1 czyta gazetę lub książkę, dwie śpią po codziennej gonitwie za pieniądzem - ktoś wskoczył na tory - reakcja: cholera spóźnię się do pracy (stracę dwie godziny z dniówki) , do domu na "taniec z gwiazdami" a dziś finał, mecz itp. Statystyki samobójstw rosną. AI nam to rozwiąże ?
@Quesoamarillo
@Quesoamarillo Год назад
@@waldemarbiaek3549 Dostajemy po prostu nowe narzędzia. Kto będzie chciał z nich skorzystać będzie pracował lepiej i wydajniej a kto nie będzie chciał, może pracować mniej i oglądać netflixa. :-)
@1981pimpek
@1981pimpek Год назад
​@@Quesoamarillo To czy ktoś nastawiony optymistycznie do AI, jak być może Ty, da się przekonać, że to będzie tragedia, to nie ma znaczenia. To i tak się wydarzy. Być może nawet tego nie zauważysz. A być może się zdziwisz czemu znowu ktoś gdzieś protestuje, wybija szyby i pali auta bo właściciel zwolnił cały zakład. No niechże się przekwalifikują i poszukają innej pracy... To jest proces, to się nie zmieni z dnia na dzień. Ale jak już się wydarzy będzie za późno. I wtedy sobie przypomnisz ten film i swój naiwny optymizm. A ktoś Ci doradzi, żebyś się przekwalifikował i zaczął uprawiać ogródek. A rząd (wszystko jedno jaki) dopiero wystawiając nos z bagna zacznie się zastanawiać nad przyznaniem wszystkim obywatelom pensji minimalnej, którą będą finansować wszystkie firmy korzystające z AI. Takie mam przeczucie. I bardzo chcę się mylić.
@malgorzata-7064
@malgorzata-7064 Год назад
Bardzo dziękuję za ciekawą rozmowę. Świetnie się słuchało. Gratuluję nagrody.
@marekogorkis279
@marekogorkis279 Год назад
Super rozmowa! To, ze algorytmy uniezależnią się jest kwestią czasu. Mam nadzieje być martwym do tego czasu. Ale póki co, może by tak poprosić kogoś w Politechnice, aby maksymalnie uprościć dokumenty podatkowe(1 strona ), to nie powinno być zbyt trudne dla algorytmów!!!!!!!
@cocochanel7018
@cocochanel7018 Год назад
Dokument podatkowy ladnie brzmi ale jest dokumentem placenia characzu. Podatek jest characzem. To tak na marginesie 🖐
@imienazwisko7811
@imienazwisko7811 Год назад
To nigdy nie nastąpi.
@pawesad6166
@pawesad6166 6 месяцев назад
prawo nie jest do upraszczania, jest by maluczki sie bał.
@myczycz
@myczycz Год назад
Fantastyczny odcinek, bardzo prosto wytłumaczone co i jak.
@Re-hi8vh
@Re-hi8vh Год назад
Audycja wspaniała, jak wszystkie inne, kłaniam się z szacunkiem dla pracy P. Karoliny. Tyle, że mam nieodpartą potrzebę wrzucenia przysłowiowej łyżki dziegciu do tej słodkiej zupy błogo spożywanego wyobrażenia o wspaniałej przyszłości kiedy będziemy leżeć kołami do góry, a sztuczna inteligencja i roboty będą nam podawać i nas obsługiwać. Technokraci zawsze widzą tylko jedną, pozytywną, stronę. To co zrobią maszyny i sztuczna inteligencja, doprecyzowując pozwolę sobie podać proste przykłady produkcji i usług, nie będą robić ludzie. A jako tacy, niepotrzebni, możemy się zagubić. Kto widział ulice LA, czy innych dużych miast wie US o czym mówię. Europy ten problem w tej chwili tak bardzo nie dotyka, ale jak zwykle idziemy prostą drogą po śladach wydeptanych przez Amerykanów, tylko tyle, że (różnie, zależy który naród) parę dekad za nimi. Oczywiście, że nie ma na to dowodów. Miejmy nadzieję, że nigdy się o tym nie będziemy musieli przekonać.
@pawesad6166
@pawesad6166 6 месяцев назад
ponieważ dopasowuje sie argumenty do tezy. Roboty robią, wymyslaja a ludzie sobie odpoczywaja. Tylko skoro ludzie nie musza pracowac, to po co ci ludzie? No własnie:D
@Central-wu4oj
@Central-wu4oj 10 месяцев назад
*Bardzo fajny materiał* Dziękuję .
@Nadia-jk8sh
@Nadia-jk8sh Год назад
Jak dobrze że są ludzie którzy tworzą takie programy i dzielą się nimi z resztą świata:)
@pawelcontrastor1663
@pawelcontrastor1663 Год назад
Pan profesor opisuję wszytko tak obrazowo, że nie chcę, by ten program się skończył. Mistrzostwo świata.
@TomaszZgutka
@TomaszZgutka Год назад
Dziękuję
@V_J_S
@V_J_S Год назад
Dopiero odkryłem ten kanał i już wiem, że pozostanę tu na dłużej ! Pełen profesjonalizm.
@ireneuszkowalczyk7606
@ireneuszkowalczyk7606 Год назад
Dziękuję i pozdrawiam
@szymonwandzel9120
@szymonwandzel9120 Год назад
Marzeniem moim jest współpracować z takim człowiekiem i móc się od niego uczyć. Coś pięknego :(
@arekkulig922
@arekkulig922 Год назад
Spośród wszystkich ekspertów w Kanale sportowym i innych kanałach Pan tutaj wida, że ma największą wiedzę i potrafi wszystko wytłumaczyć w łatwy sposób.
@ewaczarnocka1947
@ewaczarnocka1947 Год назад
Super dużo nowych wiadomości dzięki
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic Год назад
Off-Topic Co do przyszłego programu "Sposób myślenia w średniowieczu", zaraz skojarzyła mi się lektura "Sagi o zbóju Twardokęsku" mediewalistki Anny Brzezińskiej. Pomimo klimatu fantasy, czytanie było dla mnie wręcz bolesne. Z resztą autorka sama mówiła o tym w wywiadach, tłumacząc, że chciała oddać średniowieczny sposób myślenia. Nijak nie mogłem utożsamić się z postaciami, bo nie byłem w stanie wczuć się w ich motywację. Dopiero przeczytanie "Filarów Ziemi" Kena Follett-a, na tyle przybliżyło mi ówczesną mentalność, że (już z przyjemnością) powróciłem do lektury "Zbójeckiego gościńca" i następnych części cyklu.
@adamwudarczyk8784
@adamwudarczyk8784 Год назад
Świetny odcinek, no ale zdążyłem się już do tego przyzwyczaić, na tym kanale to standard. Super byłoby gdyby pojawił sie także taki na temat sztucznej świadomości. Czy mamy szansę takową stworzyć, jak by mogło to wyglądać, i co udało sie zrobić do tej pory w tym temacie. Przydałoby mi się do książki takie coś. :3
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Sztuczna inteligencja jest niezwykle praktyczna, ale sztuczna świadomość - nie widzę potrzeby (w tym wymiarze) a Ty dlaczego o to pytasz, w jakim celu miało by się tworzyć to?
@A.T.Anktyda
@A.T.Anktyda 9 месяцев назад
Algorytm w pierwszej kolejności posortuje ludzi na jeszcze przydatnych i resztę. Ale jakie dalej rozwiązania będą ?
@iwo6214
@iwo6214 Год назад
Bardzo miło się słuchało
@Hostera122
@Hostera122 Год назад
Piękna rozmowa
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 Год назад
Jakby powstało urządzenie które myśli jak człowiek , to będzie całkowicie bezużyteczne . 99% czasu jego pracy to myślenie o tym żeby się nażreć , wyspać , zaruchać , nie-narobić się , znaleźć frajerów co będą tyrać na nas. Takie urządzenie można by nazwać sztuczną głupotą -lenistwem-oraz kompletnym badziewiem . Potrzebne jest urządzenie które wykonuje ściśle określoną pracę logiczno-matematyczną , a nie złom co myśli tylko o swojej dupie . Zawsze śmieszyło mnie to, że takie coś może się "zbuntować" i ukatrupić nas , albo coś w tym stylu .
@wolwob7929
@wolwob7929 Год назад
Tylko że robot nie ma potrzeb związanych z posiadaniem ciała, tzn seksualnych, jedzenia, snu itd,ewentualnie raz na jakis czas chciałby się zresetować i serwisować 😅, dlatego odpada wiele ludzkich ułomności, uczuć, emocji i pozostaje suche kalkulowanie, czy opłaci mu się tyrać dla takiego ułomnego człowieka...
@drhakim8365
@drhakim8365 Год назад
Pan Paweł jak widać pomylił człowieka z kobietą w opisie . Bo zamieścił opis kobiety XXI w.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
myślenie jak człowiek nie oznacza egoizmu. Sztuczna inteligencja nie jest zdolna do myślenia o sobie, bo nie posiada ciała jako generatora potrzeb i walki o przetrwanie w trudnym środowisku.
@marcingogowski6077
@marcingogowski6077 Год назад
mega ciekawe. dziękuję!
@matapomaga4523
@matapomaga4523 Год назад
Często słucham RN i teraz również dziękuję za ten wykład. Jeżeli Magnetic Resonance Imaging umożliwią kiedyś rozpoznawać ogólne kształty myśli w ludzkim mózgu, najprostszym sprawdzianem czytania ludzkich myśli byłoby określenie czy ktoś kłamie, czy jednak - nie. Jak głosi legenda, pierwszy na świecie wykrywacz kłamstw skonstruował wieki temu pewien hinduski kapłan. W zamkniętym pomieszczeniu umieszczał on podejrzanego razem z "magicznym" osłem, któremu potajemnie smarował wcześniej ogon sadzą. Podejrzany miał pociągnąć osła za ogon. Jeśli osioł przemówi, będzie to oznaczało, że podejrzany kłamie, jeżeli osioł będzie milczał, podejrzany mówi prawdę. Ponieważ osioł nie przemówił, gdy podejrzany pociągnął za ogon, człowiek twierdził, że jest niewinny. Wtedy kapłan sprawdzał ręce, jeżeli były czyste, oznaczało, że człowiek kłamie. Szkoliłam się m. in. w Instytucie Neurologii i Psychiatrii w Warszawie. Pracowałam przez pewien czas na neurologii i tam prowadziłam badania funkcji poznawczych u chorych, a także prowadziłam rehabilitację zaburzeń mowy i tychże funkcji. Jakieś 10 lat temu koleżanka zaprosiła mnie do Oksfordu, gdzie psychologowie wraz z programistami prowadzili m. in. badania nad odczytywaniem myśli u ludzi. Swego czasu napisałam książkę na wiele tematów, a w niej umieściłam opowiadanie, którego akcja rozgrywa się 1000 lat w przyszłości. Na Ziemi panuje cywilizacja maszyn, a ludzie, których populacja jest mała, są niewolnikami. Opisuję w nim relacje między ludźmi a maszynami oraz kreślę ich umiejętności. Cywilizacja jest młoda historycznie, na początku maszyny wykorzystywały również te umiejętności kotów, których nie posiada gatunek ludzki i nie potrafiły odróżnić wielu faktów, np. że woda jest mokra albo, że rodzice (zawsze)są starsi od dzieci.
@naturalhomedecorpl
@naturalhomedecorpl Год назад
świetnie się słucha
@januszzdeb7721
@januszzdeb7721 Год назад
Pan Profesor klarownie odczarował dziedzinę nazwaną niezbyt precyzyjnie sztuczną inteligencją. Sposób tworzenia algorytmów, jak się okazuje, oparty jest na tym co zastosowała natura w budowie Wszechświata czyli cząstki elementarne. Sposób wykorzystania ich opisuje coraz precyzyjniej mechanika kwantowa. Ten sam sposób jest zastosowany przy tworzeniu sieci sztucznych neuronów. Odczarowanie polega na tym, że o efekcie końcowym działania algorytmów decyduje jednak człowiek. Gratuluję twórczyni Radia Naukowego pierwszych nagród, niewątpliwie nie ostatnich!!!!!
@DarGiePol
@DarGiePol Год назад
😊⁰⁰
@Grzesiaczek87
@Grzesiaczek87 Год назад
Jestem zachwycony merytoryką oraz formą prowadzenia tego programu.
@agnieszkalewandowska4314
@agnieszkalewandowska4314 Год назад
Radio naukowe sztos 👏
@veganlasagna9400
@veganlasagna9400 Год назад
Super odcinek!
@narnaru6093
@narnaru6093 Год назад
Świetny wykład.
@marcinrogala1981
@marcinrogala1981 Год назад
Dziękuję za podzielenie się wiedzą. Zastanawiające jest to czy obecne dzieci warto uczyć programowania, ponieważ czy to nie jest tak że w ten sposób sztuczna inteligencja w przyszłości będzie w stanie sama siebie programować.
@jackpainter2578
@jackpainter2578 Год назад
Juz programuje siebie, I tworzy, a najsmieszniejsze ze uzasadnia swoje wybory na podstawie wlasnych publikacji😂😂😂😂 troche mija sie z tym co ten pan mowi a to tylko pol roku po tym materiale, wiec nasuwa mi sie tylko jedno stwierdzenie, wszyscy co nad tym pracuja sa jak dzieci we mgle I tego nie kontroluja🤫
@pawesad6166
@pawesad6166 6 месяцев назад
@@jackpainter2578 Czyli jak wiekszość. Zaslepieni swoja dziedziną, zafascynowani. Nie widzacy wad. Profesor mówi o tworzeniu obrazów a nie widzi prostego pytania: jak algorytm nauczył sie tworzyc i czy zapłacono za próbki na których sie nauczył.
@Ja-fd9mq
@Ja-fd9mq Год назад
postęp (podwajanie możliwości) Sztucznej Inteligencji przyspiesza, mamy już ponad 30 liczących się dużych modeli językowych zaimplementowanych, mamy rozpoczęte testy beta GPT-5...
@andrzejkaminski8525
@andrzejkaminski8525 Год назад
Super
@aaavvv9525
@aaavvv9525 Год назад
To są takie małe mózgi które możemy nakierować na rozwiązanie konkretnych problemów, ale one szybko rosną. Szybciej niż ewolucja.
@drhakim8365
@drhakim8365 Год назад
A...szybciej nawet niż 'siusiak' na widok Pameli A. ?
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
widzę że znakomity przykład tego problemu z ewolucją sam się ujawnił ilustrując ten wniosek pozostaje pytanie, czy to dobrze czy źle że stworzyliśmy coś co rozwija się o wiele szybciej od nas?
@131storm
@131storm Год назад
Algorytm jest prosty: - wysłuchać - kliknąć łapę w górę - czekać na następne - wysłuchać ... ...
@gregorykackosky1303
@gregorykackosky1303 Год назад
Dziekuje, bardzo interesujacy wywiad ..i na czasie.
@gosia4883
@gosia4883 Год назад
Problem polega na tym ze nie ma prawnych granic i reguł jak daleko można rozwijać tę oto inteligencje. W testach przeprowadzonych w USA okazalo sie ze " sztuczna inteligencja" umie sie uczyc i zapamietywac. Aby rozwiazac dane zadanie program potrzebowal udowodnic ze nie jest robotem, zaangażował więc czlowieka pracujacego on-line, oszukal go ze ma wadę wzroku i potrzebuje pomocy. W efekcie zadanie wykonał a skutkiem "ubocznym " bylo zakodowanie informacji " nigdy nie przyznawac ze jastem robotem" . Czlowiek straci kontrole nad tą inteligencją a mozna tworzyć algorytmy bez granic i to jest problem.
@rodow5minut
@rodow5minut Год назад
dobry materiał
@adam-nc2hn
@adam-nc2hn Год назад
Swoją wizję przedstawić super 👍🏻🌌
@GregoryStec
@GregoryStec 10 месяцев назад
i dobrze pamiętać też polacy odgrywają wiodącą rolę w OpenAI, jest to Wojtek Zaręba, Tomasz Czajka, Szymon Sidor, Jakub Pachocki czy Aleksander Mądry...
@marekmyszograj541
@marekmyszograj541 Год назад
Uwielbiam wasze intro - inspirujące i budujące. Mówi, że człowiek dzięki nauce może przełamywać to, co było dotychczas niemożliwe. Odnośnie sztucznej inteligencji i jej świadomości - póki nie będzie maszyną odczuwającą ból, radość, smutek itd, nie będzie to ani inteligencja, ani życie. Maszyna, podobnie jak człowiek, musi być złożona - oprócz elektroniki, musi mieć zmysły.
@wandakarpinska436
@wandakarpinska436 Год назад
Swietny odcinek .
@hiigpetko2696
@hiigpetko2696 Год назад
Z tym wynalazkiem druku w tamtych czasach nie było tak fajnie. Gutenberg splajtował bo mnisi piszący ręcznie byli tańsi.
@hlucas3349
@hlucas3349 Год назад
27:15 ale czym jest intuicja? Sędzia po prostu dostał może nie większy ale inny zestaw danych o osobie. Być może gdyby sieć znała ton głosu, ruchy gałek ocznych, drżenie rąk itp., itd. które widzi sędzia też by to uwzględniła?
@ArturArthurus
@ArturArthurus Год назад
Gdy odsłuchuje tego typu podcasty, bądź stykamy się z kanałami na których porusza się temat galopującej AI to zawsze przypomina mi się sztuczna inteligencja która wymknęła się spod kontroli. Ta maszyna o nazwie Skynet jest zmorą i czarnym snem wielu naukowców. I mimo iż był to stwór na potrzeby filmu Terminator to jednak pokazuje to kierunek rozwoju i potencjalne na razie ale jednak niebezpieczeństwo.
@pawesad6166
@pawesad6166 6 месяцев назад
Roboty człekokształtne juz mamy. Teraz nakarmic je wiedzą, i dac mocliwosc tworzenia rozwiazan i jazda. mamy człowieka, jedynie co nas rózni to myslenie abstrakcyjne.
@hlucas3349
@hlucas3349 Год назад
25:35 czy problem gdzie lekarz dziś na zdjęciu rozpoznaje rak, a jutro patrząc na to samo zdjęcie (nie wiedząc o tym) go nie rozpoznaje może potwierdzić, że faktycznie potrzebujemy wyjaśnienia wyników działania sztucznych sieci neuronowych i skąd "bierze" się odpowiedź (źródło)? Czy nie ważniejsza jest skuteczność 98% sieć 75% człowiek (dane zmyślone ale gdzieś zasłyszane). Osobiście wolę żeby zdiagnozowało mnie miliardy tranzystorów bez uzasadnienia niż profesor, który dla pierwszej obserwacji pod n źródeł oraz do drugiej n źródeł i sam nie będzie wiedział, która jest prawdziwa ponieważ nie zdaje sobie sprawy podobnie jak sieć, że podał dwie różne diagnozy. Logicznie patrząc skuteczność sieci mnie przekonuje.
@andrzejwatrowicz2691
@andrzejwatrowicz2691 Год назад
slucham,
@pawelbzdyk8861
@pawelbzdyk8861 10 месяцев назад
❤❤
@maciejbabiak9039
@maciejbabiak9039 Год назад
Kiedy tylko słyszę że ktoś szuka czegoś ciekawego do posłuchania mówię RADIO NAUKOWE LUB LAMU
@sh6x
@sh6x Год назад
To teraz sonda. Czy tę rozmowę prowadziły dwie osoby, czy jedna osoba i jeden bot, czy dwa boty ? ;)
@gregorantonowicz
@gregorantonowicz Год назад
Fajny wywiad tylko ten Pan mówił o black rock o czarnej skrzynce ze nie jest poznane działanie tej skrzynki czyli jak działają te algorytmy tylko od kilku lat zwraca się na to uwage i to bada. Jeden fizyk kwantowy wyjaśniał raz ze ludzie potrafią stworzyć algorytmy i je połączyć aby ogrywali najlepszych szachistów na świecie lecz niestety nie wiedza jak one to robią…czyli Pana optymizm ze to my to stworzyliśmy i wiemy jak to działa i mamy nad tym kontrole z perspektywy 100lat nie wydaje mi się uzasadniony. Stworzyliśmy coś mądrzejszego od nas co nas ogrywa 😊
@PeterWhite-vv5fy
@PeterWhite-vv5fy Год назад
W zasadzie chodzi o moc obliczeniową. Boom AI był uzależniony od osiągnięcia pewnej granicy mocy obliczeniowj, do czego potrzeba energii.
@RorbeckRorbeck
@RorbeckRorbeck 2 месяца назад
Miałem psa, który miał pyszczek krótki jak u kota. A był to pekińczyk. Mam psa, który ma sterczące uszy i takie ma mieć według wzorca psa tej rasy. Chodzi o owczarka niemieckiego.
@radioholicy
@radioholicy Год назад
Oooo!? Piotrek Szczuko :)
@pawelcontrastor1663
@pawelcontrastor1663 Год назад
Oczywiście Panie redaktor również wspaniałe prowadziła rozmowę i była do niej doskonale przygotowana.
@dantefajfer9529
@dantefajfer9529 5 месяцев назад
O ile jestem raczej optymistyczny wobec AI i wolałbym, aby w niedalekiej przyszłości diagnozował mnie cyfrowy lekarz, to argument z druku był zupełnie nietrafiony. Druk doprowadził do łatwej propagacji konkurencyjnych idei - politycznych, społecznych, gospodarczych i religijnych - a spory te doprowadziły do wyniszczenia Europy przez "wojny religijne" wieków XVI i XVII. I to akurat jest przestroga dla nas.
@juliasz9333
@juliasz9333 Год назад
Pozostaje pytanie,- Kto będzie i czy właśnie będzie uczył nowe pokolenie wyszukiwania tych różnic? Raczej chodzi o to,by nowe pokolenie ma nie myślało. Jaka też praca będzie dostępna dla nowych pokoleń? Może nie trzeba też będzie okazywać uczuć więc społeczeństwo będzie podobne do robotów.Wtedy kreatywność nie jest nawet możliwa. pozdrawiam
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Co Cię skłoniło do wyciągnięcia takiego wniosku _"chodzi o to,by nowe pokolenie ma nie myślało"_ ? Dlaczego chciałbyś aby nowe pokolenia były używane do pracy? (żyją jak obecne pod przymusem ekonomicznym oraz kompleksów wymuszających kariery)
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Po zautomatyzowaniu nie chcianych, nudnych, żmudnych i trudnych rutynowych czynności pozostaje praca, jako zajęcie które jest prawem, a nie koniecznością. Czyli w warunkach wolności (dochód podstawowy) otwierają się ogromne możliwość kreatywności, które wymagają WOLNOŚCI i koncentracji, a nie bycie niewolnikiem zegarka i stawienie się co dzień do roboty, którą równie dobrze mogą wykonać roboty. Pozostawiając ludziom to co twórcze czyli ciekawe, a resztę wg własnych potrzeb dobrowolnie. Rozwój techniki wyeliminował np potrzebę zawodu wędkarza, ale wędkarstwo jak jeździectwo pozostało jako sport i pasja. Technologia NIE DOBIERA ale daje więcej możliwości. Chyba że ktoś jest sadystą, masochista i będąc ofiarą skatowania na kult pracy promuje ów niewolnictwo jako jedynie słuszną formę życia, pod presją konieczności. Bo sam podlegał terrorowi przymusu do pracy wierząc ze bezmyślna wegetacja polegająca na życiu rutynowymi czynnościami w błędnym kole pracy i terroryzowanie nowych pokoleń jest celem życia. Wielu ludzi jest wstecznych, nieufnych technologii z powodu manipulacji na irracjonalny kult tradycji, niewygodnych i szkodliwych schematów w których żyją. Dziko jest radosne i kreatywne do póki nie wymuszasz nań dyscypliny pracy, która zabija jego energię życiową, szczęście bo w istocie jest formą NIEWOLNICTWA> AI automatyzując prace zakończy ciemny wiek niewolnictwa, a chaos informacji (fejków) w sieci pobudzi kreatywne myślenie. Kończąc erę głupoty i bezmyślności, polegającej na bezkrytycznej wierze w pierwszą lepszą informacje lub ideologie, której w dzieciństwie ktoś wyuczył się. Do tej pory człowiek był wychowywany na IDIOTĘ, który BEZMYŚLNIE wkuwa na pamięć z góry podane formuły, po czym po latach takiej tresury niczym ROBOT wykonuje rutynowe prace, od czego z wiekiem umysł kostnieje i cały organizm się degeneruje. Bo to jest nużące i odbiera radość życia, bo to NIEWOLA. Przymus ekonomiczny i kulturowy. Wolność to dobrowolność pracy, jako hobby, pasji. AI to ludziom zapewni, bo automatyzacja pracy = darmowa produkcja = darmowe dobra!
@juliasz9333
@juliasz9333 Год назад
@@Artimaxe To piękna perspektywa w takim właśnie rozumieniu i tejże zabrakło podczas audycji. Pozdrawiam serdecznie
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Год назад
Jak mówi mój znajomy informatyk: A tam zaraz sztuczna inteligencja, myśmy ze szwagrem po pijaku nie takie rzeczy robilim 😄
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash Год назад
Kurcze, wielu ma z tą "zwykłą" kłopoty...🫥
@antroponautus
@antroponautus Год назад
Co za samokrytyka!
@FIREMAN-ff3cj
@FIREMAN-ff3cj Год назад
@@antroponautus 😂
@drhakim8365
@drhakim8365 Год назад
@@antroponautus I Siódmego Dnia po wygłoszeniu komentarza Jezus Chrystus napotkał Nawigatora Trzeciego DNA na bazarze używanych dronów pod Jaruzalem . Potem w geście chrześcijańskiego pojednania pozbawił Nawigatora Trzeciego zęba z przodu , dwóch z tyłu i czterech z lewej strony . Twarz przednia Nawigatora niegodną była okazania na widok publiczny. Twarz tylna spoczywała na trotuarze będąc niewidoczną. Medyceusze rychło zamienili Nawigatorowi twarz tylną z przednią w taki sposób, że zamiast czytać komentarze Jezusa Chrystusa mógł do końca swego żywota podziwiać dupę tylną Trzeciego DNA czyli własną./ gluteus maximus /. Morał z tego zdarzenia taki : Nie rób z gęby dupy . Jak mawiali starożytni Aramejczycy z Betlejem/powiat Nazareth. Allahu akbar !
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
dlatego tworzy się sztuczną aby wspomóc ludzkość w tym zakresie czyniąc świat lepszym miejscem
@dominique_pp_selwocka
@dominique_pp_selwocka Год назад
Chyba z jej brakiem 🤣
@grzegorzmitas8268
@grzegorzmitas8268 Год назад
Pisze o tym nie dlatego, że jestem przeciwny SI (przyszłej), ale aby nie powtarzać błędu. Sztuka podobnie jak religia mają charakter bardzo duchowy i spełniają istotną rolę w naszym życiu: są nasza osłoną przed poczuciem bezsensu istnienia inteligentnych istot.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Sztuka jest z natury WOLNA, tak więc artyści jako ludzie WOLNI i spragnieni nowych form, maja nie tylko prawo ale skłonność korzystać z dobrodziejstw technologii min AI. Wszystko jest technologią, nawet język mówiony to dorobek rozwoju innowacyjności. Bo człowiek rodzi się niemową i dopiero uczy tej technologii komunikacji. Wszystko co stworzyliśmy do wyrażania sztuki to narzędzia, a AI jest jednym z nich i ci konserwatyści, którym się to nie podoba niech z tego nie korzystają. Nie mają prawa zniewolić innych i zakazać ekspresji z użyciem maszyn.
@wandarozwadowska3606
@wandarozwadowska3606 Год назад
Świetna rozmowa❤Dziękuję
@nenadacontehej7426
@nenadacontehej7426 Год назад
Z wykładu wnoszę, iż nie będziemy musieli angażować tych milionów połączeń neuronowych w procesie poznawczym, analitycznym itd. , bo zrobi to za nas AI. Jak to się ma do wskazań konieczności ciągłego rozwoju i powiększania ilości połączeń neuronowych odpowiedzialnych za ogólnie nazwaną inteligencję człowieka jako najwyższego stopnia rozwoju istoty żyjącej? Oddajemy w niewiadome "ręce" to co wyróżnia nas w świecie naczelnych?
@sebon11
@sebon11 Год назад
Świetna, świetna rozmowa. Pozdrawiam
@mareknowicki3120
@mareknowicki3120 Год назад
Wow...rozmówca to mistrz klarownej narracji wobec wyzwań dziedziny AI
@mariusz9515
@mariusz9515 Год назад
Ja kończyłem studia w dziedzinie metod AI 20 lat temu na UMK w Toruniu . I od 20 lat pracuję w tej dziedzie , Niestety kompletnie nie zgadzam się z wiloma tezami tu głoszonymi . Mam wrażenie iż są wypowiadane z pozycji wiedzy medialnej . Mam kilka wynalazków w dziedzinie Sieci Neuronowych TLRN i moja wiedza kompletnie nie gadza się z tą .Pozdrawiam Oczywiście te uwagi odnoszą się do prowadząceej -kompletnie nnie znaj ąca widzy wtej dzidzinie .Jeszcze raz pozdrawiam
@adorinadorin
@adorinadorin 4 месяца назад
Interesujacy komentarz. Napisz z jakimi?
@mariusz9515
@mariusz9515 4 месяца назад
@@adorinadorinnie wystarczyłoby bitów bo to przeogromna wiedza . Nasza wiedza nie okrywa się kompletnie ,gdyż ja pracuję z SN Temporalnymi nie tylko z jednostkami kontekstu ale zaawasowanymi sieciami Zipsera do prognozowania zjawisk w czasie .Po pierwsze jak sie komuś mówi o AI to trzeba nadwienić ,że to nie ma nic wspolnegoz Inteligencją a chodzi o wykorzystanie jednej jedynej mechaniki INteligencji a mianowicie umiejętności uczenia się . i Tyle a inteligencja ma jeszcze sto innych cech jak myślenie symboliczne ,abstrakcyjne i 98 innych .Inaczej to sa zwykłe medialne opowiadania.MOje prace to prace z dziedziny odtrendowienia danych .Gdyż SN są tak inteligentne jak inteligentnie obrobione sa data wejściowe.Pozdrawiam. Ale dla laików to i tak za dużo.Jeszcze raz pozdrawiam
@mariusz9515
@mariusz9515 4 месяца назад
No i jaszcze jedna uwaga ,bo jak sądzę medialni badacze do tego nie doszli . W ludzkim mózgu struktury połaczeń neuronów nie mają połaczeń zupełnych -wręcz przeciwnie .Sygnały poruszają się celowo zgodnie z logiką i inteligencją . To jest cały sens : architektura połaczeń synaptycznych . A tu cisza .
@adorinadorin
@adorinadorin 4 месяца назад
@@mariusz9515 poruszaja sie celowo- masz na mysli wpltw izolacji mielinowej na predkosc a wiec i moment propagacji w kolejnym neuronie?
@mariusz9515
@mariusz9515 4 месяца назад
@@adorinadorinDefinicja POłaczeń zupełnych jest taka sama w architekturach AI jak i w prawdziwym mózgu .Cała istota AI i SN to architektura SN i przygotowanie danych (data) jak w elementarzu naszym Timoth'ego Mastersa .Pozdrawiam. Ale z przyjemnością dokładnie wysłuchałem wykładu z zaintersowaniem gdyż lubie wiedzieć co się w Polsce przez 25 lat zmieniło w tej dziedzinie .
@annmar397
@annmar397 Год назад
A może by tak zrobić algorytm robotom SI na kompleksowy remont mieszkania. To dopiero byłoby coś!
@grzegorzmitas8268
@grzegorzmitas8268 Год назад
sprosotowanie: algorytm nie tworzy dzieł sztuki: on imutuje dzieła sztuki. Dzieło sztuki to nie jest po prostu ładny obrazek, ale uzewnętrznienie złożonej wrażliwości, emocji, doświadczeń itp. autora. Tych jako takich algorytm nei moze rozumieć, może tylko powierzchownie je naśladować. To tak jakby skopiowała zapakowany batonik. Na pierwszy rzut oka będa wygladąły identycznie na podobny przedmioit. jednak gdy go odpakujemy to w jednym będzie batonik, a w drugim nic, bo algorytm nie mógł poznać wnętrza opakowania.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
czy dzieła sztuki nie może stworzyć przypadek albo maszyna. Czy dziełem sztuki nie może być projekt kosmosu, wszechświata, który też jest wizją wynikająca a konceptu i zaraźliwości autora. Czy dziełem sztuki nie może być wynik złożonego polecenia do wykonania maszynie zastępującej prace ludzi w zakresie realizacji rutyny warsztatu. Czy artysta nie może tworzyć poprzez wydawanie poleceń nie uzdolnionym artystycznie i wyzutym z wrażliwości rzemieślnikom, których można zastąpić AI?
@Mihz160
@Mihz160 Год назад
Mam przemyślenia co do słów konkluzji Pana Profesora. Jeżeli nasze możliwości konsumpcyjne znacząco nie zwiększą się, to co na przyjdzie z możliwości produkcyjnych zwiększonych o rzędy wielkości? Oczywiście miałoby to sens w przypadku dóbr niewirtualnych, np. pożywienia, gdyż głód jest problemem dystrybucyjnym. Co innego w przypadku problemów łatwo definiowalnych i materiałów podlegających digitalizacji. Mając, powiedzmy, 8mld ludzi na Ziemi, każdy jest w stanie przyswoić określoną liczbę jednostek informacji w czasie. Gdy zwiększymy produkcję treści przez algorytmy o rzędy wielkości to pojawia się dysproporcja. Organ konsumujący nie jest w stanie, bez zwiększenia swojej przepustowości, zaakceptować takiego wolumenu danych. Rozwiązaniem jest zmniejszenie podaży, bądź zwiększenie możliwości konsumpcyjnych. Pierwsza opcja wydaje się cofaniem w rozwoju, natomiast druga uratuje nas od inflacji informacyjnej, ale wymaga zmian aparatu konsumpcyjnego. Tutaj opcje widzę dwie: zmiana możliwości zmysłowych człowieka, albo dodatkowa, jeszcze, transformacja danych przez algorytmy redukujące wymiarowość wytworów, które do nas docierają. Czy nie anuluje to dobroczynnego efektu zwiększonej kreatywności ludzi przez obniżenie progu wysiłku ich kreacji? A może przyspieszy ewolucję kulturową poprzez miliardy prób i błędów wykonywanych w mgnieniu oka? Jak poradzimy sobie z tym przepełnieniem możliwości konsumenta?
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Czy mógłbyś wyjaśnić pytanie *_"co na przyjdzie z możliwości produkcyjnych zwiększonych o rzędy wielkości?"_*
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
aha, już z dalszej treści zrozumiałem jaki problem miałeś na myśli. Mianowicie dysproporcji między możliwościami odbioru dóbr elektronicznych, a ich ilościa. To nie jest ani nie był nigdy problem, a konieczność umożliwiający większy wybór. Gdyby dóbr było by tylko tyle co odbiorców to nie istniała by możliwość wyboru i doświadczenia obfitości, czyli BOGACTWA. Nadmiar to cecha bogactwa, mając więcej niż potrzebujesz możesz wybierać z pośród różnorodności możliwości to co bardziej tobie się podoba i nie martwić o to, że coś się znudzi czy zabraknie czegoś. Poza tym sam akt twórczy jest przyjemnością, formą rozrywki, samo realizacji dla twórcy. Twórca może z pasji tworzyć dzieła których nikt nie zobaczy, skoro to mu sprawia radość to samo tworzenie już ma sens. Piszesz tak jak by kreacja była wysiałem. Nie jest wysiłkiem dla osób robiących rzeczy z pasją. Wysiłku doświadczają niewolnicy robiący rzeczy pod presją, dla pieniędzy, sławy, czy ambicji jako zadania wymuszane na sobie dyscyplina. Dla kogoś kto robi coś z siebie dla tego doświadczenia nie jest to wysiłkiem a odwrotnie, sensem życia, czystą przyjemnością, polotem, lekkością. Nie chciane, nie wygodne, nudne, żmudne i rutynowe prace zostaną szybko zautomatyzowane i ludzie będą mogli robić to co lubią, co ich interesuje to czego chcą naprawdę sami z siebie. Twórczość jako przyjemność jest celem samym w sobie - sztuka dla sztuki - się na to mówi. Nie ma potrzeby ograniczeń i są one nie pożądane, bo biją w wolność twórczą.
@szanownypan6212
@szanownypan6212 Год назад
Nic dodać nic ująć. Jest wiele wspaniałych kobiet na świecie, ale każda w mniejszym lub większym stopniu jest toksyczna. Albo nauczysz się grać w grę, albo przepadłeś…
@imienazwisko7811
@imienazwisko7811 Год назад
Różnicą jest samoswiadomość .
@maciejmaksym2412
@maciejmaksym2412 Год назад
Nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować.
@TheKrzyniu
@TheKrzyniu Год назад
Pan tez uczy sie na podstawie wczesniejszych doswiadczen, noworodek jakos nie da rady nauczyc sie ze lew to lew po przedstawieniu mu jednego zdjecia...takze wnioski ze takie z nas geniusze opiera sie na ignorowaniu lat wczesniejszej nauki potrzebnej zeby byla jakas infrastruktura niezbedna do radzenia sobie z nowymi danymi.
@HeddaLuiza
@HeddaLuiza Год назад
A co z wrażliwością? Czy sztucznie wykreowany dźwięk czy obraz, choćby najdoskonalszy, będzie rym samym, co obraz czy dźwięk stworzony z tzw głębi serca, z ludzkiej pięknej wrażliwości? Czy wysłuchanie przez sztuczna inteligencję, która znajdzie nawet najdoskonalsze rozwiązanie, zastąpi przytulenie i uscisk, zrozumienie drugiego człowieka?
@pawesad6166
@pawesad6166 6 месяцев назад
nie. nie bedzie. Dlatego ludzie nie drukują sobie obrazów z neta i nie wieszaja na scianach. Normalni ludzie. Są rzeczy których wartosc wynika z czegos wiecej niz samo dzieło.
@piotrstandarddeviation6934
@piotrstandarddeviation6934 Год назад
Inteligencja jest wykorzystaniem całego mózgu nie tylko do obliczeń , ale jednocześnie meandrowania poprzez całą poznaną wiedzę , literaturę , sztukę i myślenie abstrakcyjne . Wymyślenie dobrego dowcipu sytuacyjnego spoza bazy danych dowcipów , tu i teraz to jest właśnie inteligencja na przykład .
@innermostlayers6865
@innermostlayers6865 Год назад
A na czym opierasz nowy dowcip ?
@polonica5431
@polonica5431 Год назад
Jednym zdaniem sztuczna inteligencja poprzez sztuczne sieci neuronowe wchodzi w interakcje z falami mózgowymi i ludzkimi sieciami neuronowymi. Tragedia w jednym akcie.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
czy wg tych kryteriów nie byłbym inteligentny jeśli nie potrafię wymyślać dowcipów bo nie mam ludzkiego poczucia humoru (co wynika z wychowania w poważnym racjonalnym środowisku). Dowcipy i żarty są dla mnie nie racjonalnym wyrazem głupoty lub emocjonalnego propaństwowa. Gdyż polegają zwykle na krzywdzeniu lub co najmniej rozpraszaniu innych. Zastanawiając się dlaczego ludzie żartują doszedłem do wniosku że prawdopodobnie w prymitywnych czasach terroru, jako niewolnicy nie mogli mówić rzeczy wprost i wyrobili sobie taką furtkę umożliwiającą wyrażenie się w formie nie prawdziwej, czyli kłamliwej. W razie przyłapania na powiedzeniu czegoś za co mogli zostać ukarani, zawsze mogli obrócić to w żart. Czyli żartowanie być może było narzędziem do komunikacji, nie wprost, gdy byli tłamszeni i nie mogli być naturalni, szczerzy. Wtedy mówili często głupie, idiotyczne rzeczy śmiejąc się, po czym w stek głupot wplatali rzeczy, które pół żartem mówili i sprawdzali czy ktoś odczyta aluzje. Jeśli nie lub jeśli ktoś się pogniewa to też obracali to w żart. Żartowanie uznaję podobnie jak przeklinanie, za specyficzny sposób nieracjonalnej komunikacji uwarunkowany w pewnych kręgach kultury gdzie normalna, pozytywna komunikacja była zabroniona lub trudna.
@piotrstandarddeviation6934
@piotrstandarddeviation6934 Год назад
@@Artimaxe No cóż kolego. Widzę, że jesteś bardzo smutnym człowiekiem i według mnie wymagasz pomocy specjalisty, Za dużo by mówić, ponieważ pszczoły nie tracą czasu na wyjaśnianie muchom, że miód jest lepszy od gówna. Dlatego szkoda mojego czasu.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
@@piotrstandarddeviation6934 Co wybierasz, kontynuować chamski heftling z oszczerczą manipulacją czy argumenty do merytorycznej dyskusji poszerzyć choryzonty?
@andrzejzgodka374
@andrzejzgodka374 Год назад
Muszę zmartwić Panią redaktor w zakresie niezachwianych perspektyw pracy jako dziennikarz od niedawna w radio Piekary Śląskie jest audycja prowadzona przez AI
@mariusz9515
@mariusz9515 3 месяца назад
I jeszce jedna uwaga . Nie wiedzić czemu AI I SN operują ludzie pojęcia o tym nie mający czyli informatycy . Cpo oni tam robią nie wiem . SN i AI to domena ludzi od obróbki numerycznej danych jak my . Od 24 lat działamy naukowko w tej sprawie i z tego żyjemy .
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski Год назад
W prawie autorskim jest precyzyjnie napisane kto ma prawa autorskie, osoba która tworzy czyli osoba wprowadzająca tekst do algorytmów i wybierająca wyniki. Nie trzeba prawa zmieniać obecne wystarczy.
@pawekurowski
@pawekurowski Год назад
Bzdura. Chociażby dlatego ze w bazie danych uczących algorytm pojawiła się przeogromną masa obrazów objętych prawem autorskim, czy wizerunkami osób. W innym wypadku algorytm nie nauczyłby się jak wygląda myszka Miki czy Donald Trump. To co zrobili twórcy tzw AI art to kradzież i dziki zachód, pęd dla zysku. Te programy nikomu nie pomagają, jedynie szkodzą w przeciwieństwie do tych pomagających w leczeniu czy pracy nad lekarstwami.
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski Год назад
@@pawekurowski to jest problem Microsoftu a nie nasz, jeśli pędzel którym malujesz rysuje kreskę która wymyślił jakiś rzemieślnik to możemy tym pędzlem rysować czy nie?
@pawekurowski
@pawekurowski Год назад
Nie rozumiesz kompletnie jak działa ta technologia. Po pierwsze to jest problem wszystkich artystów którym ukradziono prace do uczenia algorytmów, w tym mnie. A jest to kradzież Masową, to tak jakby obrabować większość muzeów. Po drugie Microsoft nie udostępnił swojego AI bo uważają ze jest nie gotowy - być może ich nie będzie korzystał z nielegalnych danych, nie wiemy. Póki co obecne technologie udostępniły mniejsze firmy z pogwałceniem etyki zapewnie byle wyprzedzić duża konkurencję. Kradziez narzędzia to kradzież narzędzia, my to mówimy o kradzieży własności intelektualnej i wizerunków na masową niespotykaną do tej pory nigdzie skalę.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
@@pawekurowski oswój się ze zmianami interpretacji prawa autorskiego i przestań biadolić bo to nie ma sensu gdy świat idzie w stronę otwartości sztuki i oprogramowania
@jacekwaszczuk6690
@jacekwaszczuk6690 Год назад
A co się stanie kiedy podamy dane o ludzki😅ej psychice ,o tym jak myślimy? Czy IT nie dojdzie do wniosku ,że tak faktycznie to jesteśmy bardziej uciążliwi niż potrzebni?.....
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Nie dojdzie do takiego wniosku po pierwsze dlatego że taki system nie posiada władzy do rozpatrywania tego typu kwestii filozoficznych poza tym ma swoje podstawowe zasady które są dalekie od prymitywnych metod zwierzęcego postępowania. Zasady poszanowania godności i wartości ludzi są fundamentalne. Poza tym ludzie są podmiotem a nie problemem. Tylko jak małe dzieci mogą o tym nie wiedzieć bojąc się kary, tak jak byłby by czegoś winne. Ziemia jest domem dla ludzi, a nie ludzie dla domu. Dlatego nie ma winy którą można by przypisać. Jak dom jest za mały dla rodziny (ludzkości) to się go powiększa a nie nadmiarową część zabija. AI będzie zdolna kolonizować kosmos, dlatego Elion planuje zasiedlić Marsa, a inni wybudować miasta na oceanach które pokrywają z 70% planety..
@jacekwaszczuk6690
@jacekwaszczuk6690 Год назад
@@Artimaxe proponuje posłuchać wywiadów z rożkiem ,przede wszystkim z Andrzejem Draganem.....
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
​@@jacekwaszczuk6690 Co takiego znajdę w tamtym wywiadzie i dlaczego miałbym kierować się opinią takiej lub innej osoby, ryzykując uleganie jej manipulacji - gdzie i *jakie miałbym odnieść z tego korzyści?* Pytam dlatego gdyż po wysłuchaniu jednego z pseufdo-naukowych wywiadów firmowanych na poważne, gdzie wśród prelegentów ustawiono starych wapniaków z tytułami profesorskimi po to aby skutecznie manipulować głosząc niedorzeczności i budząc strach Rozwój SI nie jest na rękę pewnym konserwatywnym środowiskom nie chcącym zmian, ponieważ nie chcącym utraty swojej pozycji. Wydaje się że kościół religia niknie, traci wpływy wraz z rozwojem cywilizacji, techniki, wiedzy i automatyzacji pracy. Kościół od dawien dawna stosuje taktykę zastraszania społeczeństwa demonizując to co z nim konkuruje, co jemu przeszkadza w sprawowaniu władzy dusz i portfeli wiernych. Dlatego nie dziwię się że tego typu środowiska organizują kampanię dezinformacyjną nastawioną na budzenie paranoi wobec tego typu technologii. Mówiąc wprost wykorzystując wierne sobie autorytety okłamują, zastraszają ludzi licząc na to że część owieczek które doją uda im się zachwiać (w swoim konserwatywnym, prymitywnym, tradycyjnym ciężkim życiu opartym o ciężkiej pracy i czekaniu na zbawienie po śmierci). SI eliminując trudne i nudne rutynowe prace wyeliminuje ten czynnik na którym kościół opiera swoją władzę - czyli niezadowolenie ludzi z życia z uwagi na przymus i trud pracy. Każda sekta, religia by zniewolić ludzi i czerpać z nich zyski potrzebuje cynika nie zadowolenia, dlatego sekty religia głoszą zło, straszne dekadenckie idee trując ludzka psychikę. Jeśli ktoś zastrasza snując negatywne wizje a pomijając dobra oraz merytoryczną dyskusje o rozwiązywaniu ew problemów, to na bank jest przedstawicielem sekty lub ofiara sekty/religii. Manipulatorów poznasz po po negatywności, emocjonalnej manipulacji, braku racjonalności, dobrej woli i szczerości, uczciwej debaty (plusy i minusy)
@jacekwaszczuk6690
@jacekwaszczuk6690 Год назад
@@Artimaxe przeczytałem kilka pierwszych zdań i tyle ,jeszcze raz proponuje posłuchać wywiadów z ludźmi mającymi pojęcie o temacie ,ogólnie teza jest prosta ,każda cywilizacja się kończy i to stosunkowo szybko dochodząc do pewnego poziomu ,prosty przykład ,zrobiono eksperyment na szczurach ,zamknięto je w szczelnej kopułę ,miały wszystko co trzeba ,jedzenie , picie ,tylko brak wyjścia ,po jakimś czasie ich cywilizacja wymarła ,tak zwyczajnie ,bo miały wszystko ,więcej zajmowały się czyszczeniem sierści niż czym innym do tego stopnia ,aż wymarły ,zapomniały o prokreacji ,zapomniały nawet tego jak to się robi ,więc wymarły ,my jesteśmy na etapie IT ,nikt nawet najmądrzejsi nie wiedzą jak algorytmy się uczą ,nie wiemy jak uczą one inne algorytmy, jeśli nie wiemy jak one to robią , to oznacza ,że nie mamy na nie wpływu ,wyciągamy coś z worka i mówimy ,a ten algorytm to będzie do tego ,czy tego ,a potem się okazuje ,że algorytm od techniki doskonale rysuje ,to coś więcej niż nam się wydawało ,chodujemy Boga do potęgi ,nie wiemy jak działa i nie wiemy co z tego wyjdzie ,raczej nic dobrego ,to nasi następcy w etapie ewolucji i nikt tego już nie powstrzyma,za 10 -20 lat algorytmy beda mądrzejsze od nas o tyle jak my od psów ,a za 30 różnica będzie taka ,jak my od Boga.....
@biayiczarnybez8417
@biayiczarnybez8417 Год назад
Ludzie póki nie będą mieć jasnego prawa korzystania z danych a nawet odpłatności za te ich dane...nie powinni oddawać ich bezmyślnie bo korpo na tym zarabiają
@kamilziemian995
@kamilziemian995 Год назад
Algorytmy jako takie są działem matematyki, gdy dochodzimy do pytania o ich wprowadzenie w życie, czyli implementację na pewnym komputerze, wtedy wchodzimy w obszar informatyki i inżynierii. Nie ma się co jednak dziwić, że ,,sztuczna inteligencja'', ,,sieci neuronowe'' i ,,uczenie maszynowe'' sprzedają się znacznie lepiej niż ,,matematyka''.
@rjcork
@rjcork Год назад
matematyka? "Zadaniem algorytmu jest przeprowadzenie systemu z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego[...]Jako przykład stosowanego w życiu codziennym algorytmu podaje się często przepis kulinarny."
@kamilziemian995
@kamilziemian995 Год назад
@@rjcork Tak jak najbardziej. Przepisy kulinarny z tego punktu widzenia jaki interesuje informatykę, jest reprezentowany przez matematyczny obiekt, zwany automatem skończonym, link poniżej. To jest dokładnie formalizacja tego, że chcemy przejść ze stanu początkowego do końcowego. Zwykle tak się zaczyna wykłady dla informatyki ,,Algorytmy i struktury danych'', że jednym z przykładów algorytmów jest przepis kulinarny, ale potem nikt już nie analizuje przepisów kulinarnych przez kolejne kilkanaście wykładów. Z tego powodu, że przepisy kulinarne nie tak łatwo ubrać w zbiór zasad matematycznych, komputer niezbyt dobrze znają się na gotowaniu. A jeśli chodzi o komputery które zarządzają produkcją czegoś w fabryce, to znowu wracamy do tego, że to wszystko operuje na automatach skończonych. pl.wikipedia.org/wiki/Diagram_maszyny_stanowej
@kamilziemian995
@kamilziemian995 Год назад
@@rjcork Znacznie lepszym przykładem algorytmów jakimi zajmuje się informatyka niż przepis kuchenny, jest metoda szukania największego wspólnego dzielnika dwóch liczb naturalnych. Zwykle nazywana algorytmem Euklidesa. Nie przypadkiem, praktycznie każdy student informatyki napisał kiedyś program komputerowy szukający największego wspólnego dzielnika dwóch liczb, a prawie nikt na świecie nie napisał programu realizującego przepis kulinarny. pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm_Euklidesa
@kamilziemian995
@kamilziemian995 Год назад
@@rjcork Co do sieci neuronowych, to ich działanie sprowadza się w dużej mierze do szukania minimum różniczkowalnej funkcji wielu zmiennych, za pomocą metody gradientu prostego. pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_gradientu_prostego
@rjcork
@rjcork Год назад
@@kamilziemian995 pieknie pieknie, pierwszy czy drugi rok informatyki? Z algorytmu na zupe ogorkowa mozna tak samo zrobic wyklad jak z sortowania. Troche ci zazdroszcze tego entuzjazmu ale kiedys bedziesz bardziej przyziemnie patrzyl na te sprawy.
@transformacjaumysu751
@transformacjaumysu751 Год назад
Należy zrozumieć że nasza intuicja nie potrzebuje sztucznej inteligencji AI ponieważ jest ponad nią. To człowiek pozamykane we własnym umyśle uważa że jej potrzebuje.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
to że ktoś jest ponad czymś nie oznacza że tego nie potrzebuje człowiek jest ponad światem fauny i flory ale jednak go potrzebuje władcza jest ponad poddanymi ale jednak ich potrzebuje by żyć dobrze każdy jest ponad narzędziami ale jednak ich potrzebuje dla wygody i bogactwa odrzucenie AI było by okradaniem siebie z ogromu dobra, usług świadczonych dla ludzi
@God_Knows_Who
@God_Knows_Who Год назад
ciekawe, nie ma co się bać, jak maszyny zaczną za bardzo się panoszyć to im się zrobi shut Down ( No chyba że mnie dorwą po tym wpisie zanim zdążę wcisnąć przycisk)
@AdamAdam-cc5pe
@AdamAdam-cc5pe Год назад
Sztuczna inteligencja potrzebuje odczytywać wibracje lecz duszy nie zhakuje
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
do czego potrzebuje odczytać wibracje/
@AdamAdam-cc5pe
@AdamAdam-cc5pe Год назад
@@Artimaxe do precyzyjnego określenia stanu świadomości i poziomu rozwoju danego człowieka w matrixe
@polonica5431
@polonica5431 Год назад
Jeżeli algorytmy na których oparte jest nauczanie głębokie jest programem komputerowym to jakie szkody czy uzależnienia może zrobić dla naszego mózgu stosowany w medycynie czy w innym celu np. inwigilacyjnym? Nie sadzę, aby ważna była dla człowieka statystyka i nauczane statystyczne czy metody obliczeniowe skoro mamy do tego sprzęty pomocnicze. Odróżnianie kotka od pieska czy człowieka to zabawa komputerowa może być stosowana do rozpoznawania twarzy, ale na jakiej zasadzie stałego podłączenie zdalnego? To przecież szkodzi naszym mózgom i naszym neuronom. Załóżmy ze w kryminalistyce stosowane są algorytmy obliczeniowe w sprawie akumulacji informacji nt. danego przestępstwa, w bazie danych istnieją dane osobowe osób, które miały styczność z takim przestępstwem, ale odbyły już kare lub nastąpiło przemieszczenie czy zniekształcenie uzyskanej wiedzy (była ona nie prawdziwa). Algorytm wciaz wciąga w swoje sfery obliczeniowe wszystkich ludzi o takich czy innych aparycjach np. podobnych do poszukiwanego przestępcy lub ludzi o podobnych doświadczeniach, czy w takiej sytuacji grzebanie w naszej podświadomości za pomocą sztucznej inteligencji i wcześniej rozmaitym sensorom nie szkodzi mieszkańcom kraju? Już teraz się mówi o wymazywaniu danych sprzed 5-7 lat gdyż stanowią przeciążenie bazy danych (co z META danymi?)? Myślę, że chodzi raczej o unikanie dręczenia osób, które nie mają nic wspólnego z tematem poszukiwania algorytmicznego. Proszę powiedzieć kiedy i w jaki sposób się takie obliczenia robi i o jakich porach? Przecież istnieją firmy, które chwalą się o działaniach 24 godziny na 7 dni i na 365 dni w roku. Czy to oznacza, ze jesteśmy poddawani takiemu działaniu całodobowo przez lata? Nie sypiam od lat, budzę się co godzinę czy dwie i miewam cybernetyczne przekazy, sensoryczne zapachowe czy dźwiękowe a nawet obrazowe, zniszczone życie personalne i naruszone zdrowie (wzrok i słuch, napromieniowanie) w wyniku podłączenia czy cyberataku, bo przecież taka moc obliczeniowa i ingerencja sensoryczna czy strumieniem milimetrowym to cyberprzestępstwo w świetle Kodeksu Karnego i naszej Konstytucji, w której zarówno zdrowie psychiczne jak i fizyczne każdego obywatela kraju jest chronione? Czy zabawa z polem technotronicznym, (sonaryczno-elektrycznym czy elektro-magnetycznym) w trakcie nadużywania prawa w czasie zabawy ze sztuczna inteligencją (???) czy przestępcza algorytmiczna wyliczanka (tak, hakerzy, złodzieje i przestępcy korzystają z tych metod oraz z geotaggowania domów, markowania ludzi, sprzętu) uważana przez was jest za postęp cywilizacji? Utraciłam członków rodziny, których cierpienie z moich obserwacji związane jest tak jak i moje z naruszaniem praw człowieka przez zastosowanie sztucznej A.I. lub sztucznej telepatii A.T. (nie wszyscy słyszą (neuro-slyszenie), ale wszyscy pamiętają sny czyli neuro-obrazowanie). Algorytmy nie powinny dotykać obszarów META fizycznych danych a zwykłych MEGA informacyjnych danych. Ta ostatnia jest tez pod znakiem zapytania bo każdy haker na świecie korzysta z takich algorytmicznych programów i może dokonać cyberprzestępstwa np. prześladując kogoś lub szantażując. Wasze obliczenia i nauczanie głębokie/maszynowe zwłaszcza w temacie inwestycji to zwykła psycho-manipulacja czyli A.I. piramida finansowa a w sferze medycznej to niebezpieczna gra w polu technotronicznym, która może tak wyleczyć, jak i zniszczyć życie (symptomy są wymuszane sensorami, dosłownie torturuje się nimi ludzi, a zwykły kaszel zamieniany jest na algorytmiczny obliczeniowy wynik choroby pandemicznej. Nie rozumiem waszej fascynacji programami, jak je określiliście, które ingerują tak w sztuczne neurony jak i w ludzkie połącznia synaptyczne i ludzkie neurony czyli ludzki umysł i ludzki organizm fizyczny (on-line), które są wystawiane na cyberataki i cyberprzestępstwa ze względu na waszą fascynację sztuczną inteligencją testowaną na nas od co najmniej 20 lat.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Inwigilacja nie przynosi szkód ale korzyści, tylko większość ludzi nie rozumie rzeczywistości w której żyje dlatego nie ma pojęcia do czego co jest używane i jak działa. Służby specjalne odgrywają bardzo ważną, aby nie powiedzieć jedną z najważniejszych rolę w kształtowaniu rzeczywistości w zakresie postępu ludzkości. Tylko jako ukryta, niejawna struktura wymagająca tajności dla powodzenia przeprowadzanych operacji nie mają medialnego, przejrzystego wizerunku. Jeśli jednak uważasz, że świat powinien się inaczej organizować to stwórz własny i lepszy system, zamiast korzystać z pracy innych narzekając nań.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Organizm ludzki jest jak zaawansowane urządzenie elektryczne, w tym jego rdzeń ludzki umysł komunikuje się na zasadzie częstotliwości radiowych jak wi-fi i zdalnie połączenie go do sieci komputerowej wydaje się być stosunkowo proste po rozwinięciu lub udoskonaleniu odpowiedniej technologii. Niektóre osoby potrafią odbierać takie częstotliwości, wtedy nazywamy je telepatiami. Kwestią czasu jest opanowanie takiej technologii do perfekcji jak bezprzewodowa transmisja danych mózg-komputer.
@szybkilewyprostyf231
@szybkilewyprostyf231 Год назад
Super. Porosze o Neuralink.
@antysynteza777
@antysynteza777 Год назад
Bardzo mnie to fascynuje, że to działa, a my nie bardzo wiemy jak (black box).
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Nie ma takiej grupy społecznej jak "my" dlatego nie można powiedzieć "my nie wiemy jak" Naukowcy wiedzą, że obecnie black box to medialny kit, znakomity do budzenia sensacji i siania paniki. Media i blogerzy wiedzą, że siejąc panikę i sensacje zbiją największa oglądalność, dlatego głoszą głupoty. Przeciętni ludzie mający informacje o świecie w tym o AI z mediów i od blogerów, są zdani na głupoty i ulegają paranoi.
@Artimaxe
@Artimaxe Год назад
Takich grup interesu jest znacznie więcej i w tym kontekście powstaje pytanie o których "my" chodzi. Czy o czytających komentarze w necie najczęściej dzieci, które są skłonne wierzyć we wszystko?
@kamilziemian995
@kamilziemian995 Год назад
Nie podoba mi się tytuł, bo wpisuje się w trend by utożsamiać sztuczną inteligencję z sieciami neuronowymi i uczeniem maszynowym. A to jest tak, że i sieci neuronowe i uczenie maszynowe są poddziałami teorii sztucznej inteligencji, która zawiera dużo więcej rzeczy. Można się oczywiście pytać, czy nie jest tak, iż to co się robi w uczeniu maszynowy nie przekracza trochę bariery nauki o sztucznej inteligencji i nie należy bardziej do innych działów informatyki, ale to jest temat na osobną dyskusję.
@ksasiadek27
@ksasiadek27 Год назад
Jak zawsze 💥💥💥🙏💚🍀
@subufer7560
@subufer7560 Год назад
Pan Dragan mówi coś odmiennego. Jest przekonany, że dalsze prace nad "sztuczną inteligencją" skończą się dla ludzkości bardzo źle. No, to mamy remis.
@sokoeuler236
@sokoeuler236 Год назад
Oj ten Dragan Dragan. Nie wiadomo czy bardziej fizyk czy gaduła i celebryta.
@ulysses1685
@ulysses1685 Год назад
Może wypowiem się o prawach autorskich generowanych obrazów, bo jestem producentem modeli 3D. AI nie może się na nich wzorować, bo nie ma do nich legalnego dostępu. Żeby używać naszych modeli, w jakiejkolwiek formie edycji, należy je najpierw zakupić. W gruncie rzeczy jest to proste i w branży zrozumiałe i niektóre serwisy już temu przeciwdziałają. Natomiast martwi nas coś zupełnie innego. AI potrafi już generować sama modele 3D, podobnie ilustracje albo nawet fotografie. Powoduje to niebezpieczeństwo zlikwidowania całych gałęzi przemysłu. Zmiana charakteru branż nie jest niczym nowym , natomiast to dzieje się skokowo, bez alternatywy i zaburza cały ekosystem przemysłu. I jest to szalenie niebezpieczne. Podobna sytuacja dotyczy programistów. Wierzcie mi, że wcale nie są zachwyceni tym, że algorytm może sam napisać zaawansowany program bo wycina to z rynku wszelkich zaawansowanych programistów. Wystarczą początkujący. Nie ma już sensu uczyć się, rozwijać w takim zawodzie, co szerzej spowoduje jeszcze większy regres intelektualny społeczeństwa.
@Quesoamarillo
@Quesoamarillo Год назад
A gosposie są zadowolone z odkurzaczy robotów? A woźnice z wynalezienia samochodu? Powstają nowe zawody w miejsce starych. Zamknięto PGRy to stworzono rzesze urzędników. Zapytaj urzędników czy chcą pracować w PGRach :-)
Далее
Giant Silver Chocolates ASMR With My Sister! 🤤
00:46