Тёмный

Tření a třecí síla | 3/11 Dynamika | Fyzika | Onlineschool.cz 

Onlineschool cz
Подписаться 12 тыс.
Просмотров 29 тыс.
50% 1

Jak vzniká tření a jak vypočítám velikost třecí síly? Je nějaký rozdíl mezi tření pohybujících se povrchů (dynamické) a povrchů, které jsou vzájemně v klidu (statické)? To vše se dozvíš v tomto videu!
Třecí síla je síla, která vzniká jako následek nerovností povrchů dvou těles, které jsou v kontaktu a dochází mezi nimi k pohybu. Tato síla působí vždy proti směru pohybu a tím pádem tento pohyb brzdí.
Výpočet třecí síly
Pro výpočet třecí síly si musíme vysvětlit některé pojmy. Ze zkušenosti víme, že čím těžší předmět tlačíme po podlaze, tím větší sílu musíme vynaložit na tlačení. Pro výpočet třecí síly tedy hraje roli tzv. normálová síla. Tato síla je kolmá na rovinu dotyku těles a je to síla, kterou tlačí jedno těleso na druhé (a opačně). Ne vždy se tato síla rovná tíhové síly tělesa, to uvidíme např. u nakloněné roviny.
Druhý faktor, který rozhoduje o velikosti třecí síly jsou povrchy dotýkajících se těles. Obecně by se dalo řící, že čímž hladší povrchy, tím menší koeficient tření. Vždy ale závisí na kombinaci povrchů. Např. kombinace dvou hlaských skel způsobuje značné tření.
Velikost třecí síly se vypočítá jako součin velikosti normálové síly a koeficientu tření.
Statický a dynamický součinitel tření
Pro velikost třecí síly je také podstatné, zda vnější síla těleso uvádí do pohybu z klidu nebo již se těleso pohybuje. Tomu odpovídají i různé hodnoty koeficientů pro statické tření fS (situace "těleso uvádíme do pohybu z klidu) a dynamické tření fD (situace "těleso je již v pohybu). Obecně platí, že tření při uvádění do pohybu z klidu je větší než když se těleso již pohybuje.
Pokud si výpočty se silami, třením, nakloněnou rovinou, hybností nebo momentem síly potřebuješ procvičit ještě více, tak sbírku řešených příkladů na dynamiku můžeš najít na 👉🏼👉🏼👉🏼 onlineschool.c...
Více videí z fyziky na onlineschool.cz...
Registruj se k odběru mých videí, abys vždy věděl, že jsem vydal nové video! www.youtube.co...
Můžeš mě sledovat i na Facebooku: / onlineschoolcz
Všechna mou tvorbu z matematiky, fyziky, pružnosti a pevnosti a termomechaniky najdeš na www.onlinescho...

Опубликовано:

 

24 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 10   
@n1ghtmare__
@n1ghtmare__ 4 года назад
Díky moct tě mi pomohl zítra na to píšeme test
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz 4 года назад
Tak snad výsledek bude stát za to :)
@MilanOndrka
@MilanOndrka 5 лет назад
Som tak rozmyslal ze preco staticke trenie je vzdy mensie ako dynamicke. Tak som si predstavil model dvoch materialov ktore maju fd a fs nulove. Teda nemaju ziadne trienie ale maju nerovnosti. Ked na teleso posobi nejaka sila a teleso umiestnime do vacsiej hlbky v proti smere tej sily tak zvysujeme jej potencialnu energiu. S tym rozdielom ze potencionalna gravitacna energia zanikne az zanikom Zeme a ked tlacime napriklad objekt do steny tak ked prestaneme na to tlacit. A povedzme vdaka nerovnostiam sa teleso pri vodornovnom pohybuje aj hore, dole. A ta sila zavisi do akej vysky a pod akymi uhlami. Sice su to pohyby hore dole velmi male ale za to velmi casti. Napriklad 1mikrometer a kazdy mikrometer. Takte za 1m pohybu milion krat hore dole. Pri pohybe hore prekonavame silu, pri pohybe dole uz nam pomaha gravitacia. Takze staticke trenie energia na prekonanie smerom hore. Pri dynamickom ked uz to beha hore dole nam pomahaju sily ako odraz, preskocenie par nerovnosti. Takze logicky by malo byt dynamicke trenie aj zavisle na rychlosti. Ak dame len o cosi malo vacsiu silu pri prekonani statickeho trenia tak nemusi byt vyrazne preskakonavanie nerovnosti, trenie nam znizi pad dole, odraz. A jak zvysujeme rychlost tak dve telesa sa od seba viacej odrazaju takze coraz vacsiu dobu nie su ani fyzicky spojene nieco ako ked vyhodime mic hore pocas letu nie kontakt zo zemou. Inak si neviem vysvetlit preco by malo byt staticke trenie mensie ako dynamicke. A podla tohto by dynamicke trenie malo byt zavisle od rychlosti. Samozrejme pre velmi velkych rychlostiach by uz nastavalo prehreniavenie materialov a uz by sa tam museli pocitat aj ine faktory.
@R2242V
@R2242V 3 года назад
Statické je větší než dynamické, vždyť to ríká i ve videu.
@jakubroupec1372
@jakubroupec1372 7 лет назад
Hezky vysvětlené
@wh1tekid534
@wh1tekid534 Месяц назад
proc jste zapsal g jako 9,81 a ne 10?
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz Месяц назад
@@wh1tekid534 Protože g je cca 9,81. Ta desitka to je spise zakladoskolske zjednodušení.
@davidnovak9464
@davidnovak9464 4 года назад
ok
@jakubroupec1372
@jakubroupec1372 7 лет назад
Moravák že?
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz 7 лет назад
Ve Frýdku-Místku vychován a v Brně vystudován :)
Далее
Mechanika tekutin
40:13
Просмотров 9 тыс.
Gravitace, to je síla... (alespoň podle Newtona)
8:15
3. pohybový zákon - fyzika SŠ
15:33
Просмотров 754
Třecí síla a další odporové síly
20:13
Просмотров 1,6 тыс.
Moment síly
4:40
Просмотров 25 тыс.
Rande s Fyzikou Tření a valivý odpor
13:00
Просмотров 9 тыс.
Dostředivá síla, dostředivé zrychlení
8:45
Просмотров 3 тыс.
What's a Tensor?
12:21
Просмотров 3,6 млн
3.5 Dostředivá a odstředivá síla
7:35
Просмотров 3,2 тыс.